„Goed gesprek" tussen Acht Mei en bisschoppen Maria-poster verdeelt gemoederen £cidóe@ou4a/t£! GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Mariajaar Bid vandaag eens 'n Weesgegroetje weer EeidócSouianl DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGD Spaans kind in Nepal gereïncarneerde Lama Granada is als de "Lama Osei" aangekomen in Nepal, om er na studie de religieuze en bestuurlijke leiding op zich te ne men van het klooster van Kopan. De Dalai Lama, de geeste lijk leider van de Tibetaanse boeddhisten, bepaalde in april 1986 dat Osei de gereïncarneerde Lama van het Kopankloos- ter was. Hij wees hem aan uit een groep van een tiental kin deren die aan hem waren voorgeleid vanuit de Verenigde Staten, India, Europa en Nepal. De keuze van Osei veroor zaakte een conflict omdat hij de eerste westerling was die de geïncarneerde Lama van een Nepalees klooster bleek te zijn. De intronisatie van Lama Osei, die op 12 februari 1985 is ge boren, werd vorig iaar twee k> aanvankelijk niet binnenliet. Amerikaanse bisschop boycot „mannen-diner" WASHINGTON Bisschop Howard J. Hubbard van Albany zit vandaag niet aan aan het St. Patricks-diner in het Hilton- hotel in Albany, dat alleen voor mannen toegankelijk is. Vol gens Hubbard is „het uitsluiten van vrouwen voor een bijeen komst die voor de gehele lokale gemeenschap is bedoeld, on geschikt". Het diner trok vorig jaar 600 zakenlieden en nota belen. Hubbard zat sinds zijn benoeming tot bisschop van Al bany in 1977 elk jaar aan aan het diner, waar de bisschop en de burgemeester van Albany traditioneel als eregasten wel kom zijn. De voorzitter van de organiserende vereniging J. Richard Adair reageerde laconiek dat er „nu een kaartje min der" nodig is. Het is al 82 jaar zo dat alleen mannen aan het diner deelnemen en ik hoop dat het nog 82 jaar zo zal blij- Te grote zuinigheid maakt meer slachtof fers dan verkwisting. Tutu pleit vergeefs bij Botha voor „zes van Sharpville" PRETORIA President Pieter Botha heeft in een gesprek met de Angli caanse aartsbisschop Des- mond Tutu uitgesloten dat hij persoonlijk tussenbeide zal komen om het leven vah de "zes van Sharpvil le" te redden. „De presi dent zei dat als de gerech telijke procedure iets zou opleveren dat een hero verweging noodzakelijk maakt, dat zal gebeuren. In het andere geval was er geen uitzicht op cle mentie", aldus een woord voerder van Tutu. Advocaten van de zes ter- doodveroordeelde inwoners van Sharpville hebben bij het gerechtshof in Pretoria uitstel van executie verzocht om een nieuw proces mogelijk te ma ken. Het hof zou vandaag over dit verzoek beslissen. Volgens advocaat Denis Kuny heeft een van de getuigen a charge in het proces nu in een beëdigde verklaring bekend dat hij had gelogen. Deze "mr. X", inmiddels geïndentifi- ceerd als Joseph Molefe, ver klaart nu dat de politie hem heeft mishandeld en dat hij onder dwang een belastende verklaring tegen de twee van de zes verdachten heeft afge legd De zes zijn niet schuldig be vonden aan de feitelijke daad van de moord op de zwarte locoburgemeester Diamini van Sharpeville, maar niettemin oordeelde de recht bank hen schuldig omdat zij "de doelstellingen deelden' van de menigte die Diamini lynchte. Voorzitter Jules Browde van de Zuidafrikaan- se groep van advocaten voor mensenrechten zei dat voor zover hem bekend in de be schaafde wereld nooit eerder mensen ter dood zijn veroor deeld wegens "gemeenschap pelijke doelstellingen." Lawine De lawine van internationale pleidooien om het leven te redden van Mojalefa Sefatsa, Reid Mokoena, Oupa Diniso, Duma Khumalo, Francis Mokgesi en Teresa Ramasha- mola groeide woensdag ver der aan. De Wereldraad van Kerken pleitte voor de zes. President Reagan, bondskan selier Helmut Kohl namens de Europese Gemeenschap, de voorzitter van het Europees Parlement Lord Plumb, de Europese Commissie, VN-se- cretaris-geneaal Perez de Cuellar, de regeringen van Frankrijk, de Bondsrepubliek, Zweden, Spanje en Canada, Amnesty Internationaal en het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen behoorden tot de talrijke af zenders van boodschappen en verzoekschriften. De Veiligheidsraad yan de Verenigde Naties die op ver zoek van Zambia bijeen kwam, nam gisteren een reso lutie aan waarin Zuid-Afrika dringend wordt opgeroepen de executie van de Sharpville geen doorgang te laten vin den. De besturen van de Partij van de Arbeid en de Evert Ver meerstichting dringen er bij minister Van den Broek van buitenlandse zaken op aan alle mogelijke stappen te ne men om de executies te voor komen. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Kamperland B.G. Hinderink, kandidaat te Hilversum, te Assen (toezeg ging) Y.C. de Groot te Warf- fum-Breede. te Rijssen (deel gemeente de Open Hof) P.L. Wansink. kandidaat te Utrecht, te Vreeswijk (deelge meente Dijkveld) mevr. E. de Boer-Hessel te Sint Laurens. Aangenomen naar Wieringer- meer (part-time) mevr. D. Woudt, kand. te Koog aan de Zaan. Toegelaten tot de evangelie bediening mevr. J.W. van Dij ken. Oudeweg 64, 9608 PN Westerbroek, tel: 05904- 2368. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling mevr. drs. H. Hoogenkamp, Stolwijk straat 59 III, 1059 XV Amster dam. tel: 020-177921 - Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Aangenomen naar Heeren veen C. van Breemen te Ave- reest-Dedemsvaart. UTRECHT „Een goed gesprek, waarin goed naar elkaar geluisterd is". Zo karakteriseerde me vrouw Wies Stael-Merkx, voorzitter van de Acht Mei Beweging na afloop de tweede ontmoetings ronde gisteravond met een aantal bisschoppen onder wie kardinaal Si- monis in het aartsbis schoppelijk paleis in Utrecht. Centraal stond dit keer, na de kennismaking in januari, de brief van kardinaal Simonis van 23 oktober 1986 waarin deze bij de beweging had ge vraagd om theologische ver duidelijkingen van opvattin gen bij de Acht Mei Bewe ging. Met name had de kardi naal vragen over de manier waarop de Acht Mei beweging de conciliaire term Volk Gods interpreteert en over de wijze waarop deze beweging aan kijkt tegen de gezagsverhou dingen binnen de rooms-ka- tholieke kerk. Daarbij zou naar de mening van de kardi naal onder meer onvoldoende recht worden gedaan aan het „episcopale beginsel" zoals dit door het tweede Vaticaanse Concilie werd geformuleerd. De Acht Mei beweging had de aandacht van de bisschoppen gevraagd voor de rechtmatig heid van meerdere wijzen van geloven en voor hun kijk op de toekomst van kerk en ge loof in Nederland. In een uitvoerig schrijven dat als antwoord diende op de brief van de kardinaal, had het bestuur van de Acht Mei beweging verdedigd dat het juist vanuit haar bezorgdheid om de toekomst van kerk en geloof is dat „wat de traditie ons aanreikt opnieuw wordt onderzocht" Opnieuw wordt verder in het stuk beklem toond dat de beweging in de kerk wil staan en dat het mede gelet op de niet bijster gunstige omstandigheden waarin kerk en geloof verke ren het „een dure plicht" is te streven naar wederzijds ver trouwen. In het stuk wordt verder on der meer betoogd dat de kar dinaal in zijn visie op het tweede Vaticaans Concilie die aspecten benadrukt die een voortzetting inhouden van de traditionele kerkelijke leer, terwijl de Acht Mei beweging nu juist de vernieuwende as pecten van Vaticanum II be klemtoont. Volgens de gesprekspartners van de kardinaal heeft deze zich waarderend uitgelaten over de notitie van de Acht Mei beweging. Ter voorberei- Mevrouw Wies Stael-Merkx ding van het gesprek had de kardinaal zich laten bijstaan door een theoloog, zo deelde hij tijdens het gesprek mee. 'Verkenning De ontmoeting van gister avond had een verkennend karakter. Gedeelten van de foto: pr brief van de kardinaal en van de notitie van de Acht Mei Beweging - die werd opge steld met behulp van de Nij meegse theoloog Ad Willems - kwamen uitvoerig aan de orde. Afgesproken is dat bij het volgende gesprek - op 16 juni - gesproken wordt over de criteria voor het behoren tot de kerk alsmede wat wel en wat niet toelaatbaar is in verschillende kerkvisies. Daarbij zal ook de vraag aan de orde komen hoe in be stuurlijke zin met verschillen de visies dient te worden om gegaan. Wat leden van de Acht Mei beweging hadden gevreesd, namelijk dat zij ondervraagd zouden over de rechtzinnig heid van hun theologische op vattingen werd niet bewaar heid. Opmerkelijk was dat een van de woordvoerders van de Acht Mei beweging gister avond pater Piet Nelen was. Deze werd eind vorig jaar door de bisschoppen niet her benoemd in de bisschoppelij ke adviescommissie voor La-, tijns Amerika vanwege zijn betrokkenheid bij de Acnt Mei Beweging. Daarover ont stond in het najaar in binnen kerkelijke kring de nodige opschudding. Over de komende manifesta tie van de Acht Mei Beweging in Utrecht is volgens me vrouw Wies Stael-Merkx tij dens het gesprek met geen woord gerept. Net als bij de vorige keren zullen ook nu alle bisschoppen een uitnodi ging krijgen om de manifesta tie in de Utrechtse Veemarkt- hallen bij te wonen. PAUL VAN VELTHOVEN. De Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim maakte gebruik van het bezoek van Moe der Teresa aan „de Stad van de Verenig de Naties" in Wenen om haar welkom te heten. Moeder Teresa die onder meer fond sen verzamelt voor onderdak aan aidspa- tiënten, hield gisteren in de VN-stad een toespraak, fotoianp LEONARDO BOFF: Respect voor aids-patiënten SAO PAULO De Brazili aanse bevrijdingstheoloog Le onardo Boff neeft respect voor aids-patiënten die beslui ten euthanasie te plegen. Maar euthanasie is naar zijn mening alleen geoorloofd als de artsen overeenkomstig de instructies van de patiënten handelerf. Boff zei dit bij de begrafenis van de Braziliaan se zanger en componist Chico Mario, wiens broer, de be roemde cartonist Henfil, in ja nuari aan aids is overleden. De broers waren door bloed transfusies met het aids-virus geïnfecteerd. Bevrijdingstheoloog Frei Bet- to noemde de dood van Henfil en Chico Mario „politieke moorden". Hij doelde op het gebrek aan controle door de overheid op het functioneren van de bloédbanken in Brazi lië. Leonardo Boff toonde res pect voor zowel de beslissing van de aids:patiënten die voor euthanasie kiezen als voor de beslissing van hen die als Chi co Mario besluiten te lijden „tot de laatste druppels van het leven". Slechts twee komt het zijns inziens toe te beslis sen of er een einde aan het le ven komt: God en de mens zelf. s- HERTOGENBOSCH „We hebben honder den reacties gehad en een groot aantal nabestellin gen. De negatieve reacties zijn op een hand te tel len" Kees van Hasselt, perschef van het bisdom Den Bosch en „beden ker" van de Maria-poster is nog beduusd van de weerklank, - niet in de ■\tste plaats door de aan dacht ervoor deze week in het NOS-journaal, - die zijn poster met een mo derne, wat etherisch aan doende Maria heeft opge roepen. Het bisdom 's-Hertogenbosch heeft in het kader van het door de paus uitgeroepen Ma- ria-jaar speciaal de aandacht van kinderen op Maria willen vestigen. Alle katholieke la gere scholen en scholen voor voortgezet onderwijs in het Bossche bisdom kregen eind vorige maand de poster toege zonden. De poster laat een foto in zwart-wit zien van een jong meisje die is ingekleurd. Van Hasselt: „We hebben uiter aard voor een vorm willen kiezen die aanspreekt, maar tegelijkertijd moest duidelijk zijn dat het niet zomaar om een meisje gaat. Die inkleu ring geeft er een vervreem dend effect aan. Eronder staat de tekst: Bid vandaag een weesgegroetje. De poster is in de eerste plaats bedoeld voor kinderen tot vijftien jaar. Die worden daardoor misschien aan het denken gezet ofwel aan het bidden. Natuurlijk zijn er genoeg katholieke kin deren van huis uit die dat gebed niet meer kennen. Maar ik weet van gevallen waarin de godsdienstleraar nu ons katecheseteam erover hebben om de poster op te hangen in het katechese-lo- eens heeft uitgelegd wat een weesgegroetje is. Er zit aan die poster dus ook een heel duidelijk katechetisch aspect. De Maria-poster Dat is natuurlijk heel bewust van het bisdom gebeurd. Maar door die jour- Den Bosch naal-uitzending weet nu zo'n beetje iedereen ervan. Dat kun je dan een onbewust ef fect van zo'n campagne nóe- Pluisje Over de kritiek van met name katechese-leraren ligt Van Hasselt niet echt wakker. „Natuurlijk is het zo dat wat de kerk doet sowieso onder kritiek staat. Er kan maar een pluisje vallen of er ontstaat heibel over. Maar zo'n pro gramma van Spaan en Ver- meegen op Veronica waar Maria belachelijk wordt ge maakt, daar hoor je niemand over. Ik zou die kritiek van katechese-leraren wel kun nen velen, als ze dan maar vertelden hoe ze het wel zou den willen doen." kaal en dan de reacties af- zo verschillend gedacht over wachten. Er wordt in het ka- dit soort zaken. Ik zie het niet tholieke milieu tegenwoordig bijvoorbaat als iets negatiefs." Niet alle katechese-leraren staan overigens louter nega tief tegenover het initiatief van het bisdom. Mevrouw Van Raak, lerares katechese aan een Tilburgse rooms-ka- tholieke scholengemeenschap, zegt dat de poster een tijd lang heeft gehangen in de le- rarenkamer van de school. „Ik had de indruk dat ik er weinig mee kon doen. Het kwam vreemd over. Het deed me denken aan die Maria- verschijningen uit dat Veroni- ca-programma. Ik dacht dat jongeren er weinig aan heb ben en het ligt niet in onze lijn. Maar tegelijkertijd heb ben we bedacht, wie zijn wij om dat te kunnen beoordelen? Daarom zullen we het er in Bisdom 's-Hertogenbosch Rust in sociale zekerheid Het nieuwe stelsel voor de sociale zekerheid moet|"{°j brengen en de solidariteit tussen werkenden en niet wei an den betaalbaar houden. Deze gedachte was het uitgang eeft bij de invoering van de nieuwe werkloosheidswet, die linsl jaar van kracht werd. Door deze nieuwe wet zou een zaam stelsel van sociale zekerheid voor een aantal jare garandeerd moeten worden. Ruim een jaar na de invo Jaal blijkt die garantie van rust toch niet spijkerhard te zijn. ,500 gendeel, in het pakket bezuinigingen van 3,4 miljard w pibt ver het kabinet het afgelopen weekeinde moeizaam eei l«re koord bereikte, is de sociale zekerheid niet ontzien. ant( ':I in# Voorgesteld is de duur van de verlengde weriL heidsuitkering met een half jaar te verkorten, waardooi werkloze een half jaar eerder in de bijstand komt. Hij dan eventueel vermogen en eigen huis „opeten" of mei lagere uitkering genoegen nemen. Opbrengst voor de ring: 150 miljoen gulden. Ook de verlaging van de minin lonen raakt indirekt de sociale zekerheid. Op het ogei heeft een werknemer van 23 jaar of ouder recht op het mumloon voor volwassenen. Het kabinet wil deze lei verhogen tot 27 jaar. Daardoor gaan de bijstandsuitkeri - voor alleenstaande jongeren tussen de 23 en 27 jaar, di - ventig procent van het minimumloon bedragen, omlaag 1047 naar 902 gulden. Een bezuiniging van 300 miljoen den. HET Rijk wil voorts de eigen bijdrage van de gemei aan de bijstandsuitkeringen verhogen van tien tot tw procent. Deze maatregel moet de gemeenten tot grotere nigheid bij het verlenen van een bijstandsuitkering bew< In de praktijk betekent dit dat een grote gemeente uit d gen begroting miljoenen extra moet reserveren voor del - standsuitkeringen. De voorstellen van de regering tonen duidelijk aan géén rust is in de sociale zekerheid. Die indruk wordt versterkt door de discussie over regelingen, waarvan d nanciële draagwijdte tevoren niet is vast te stellen, de *g- naamde „open einde regelingen". Studiefinanciering, im'^g duele huursubsidie en bijstand behoren daartoe. Minister ding is een sterke voorstander van het terugdringen deze regelingen. Een andere oplossing om huursubsidi bijstand betaalbaar te houden is de zogenaamde budgete waarbij het totaal aan uitgaven aan een maximum word bonden. Als door die aanpak de beschikbare koek over groeiend aantal huishoudens moet worden verdeeld, zi de uitgekeerde bedragen fors lager uitvallen. Door dezj.zoi hoe bezuinigingen kan de koopkracht van de laagst be we den onder het bestaansminimum zakken. bij Na de kritische kanttekeningèn die CDA-fractieleider na Vries bij de kabinetsvoorstellen heeft geplaatst zal het pui mende kamerdebat over deze kwestie een ongetwi ïne stormachtig verloop hebben. Over de mate waarin en moment in de discussies waarop De Vries water in de zal moeten doen lopen de meningen sterk uiteen. De Twi'he Kamer zou er echter in ieder geval verstandig aan doen ov principiële uitspraak van het kabinet af te dwingen ove Ev toekomst van de sociale zekerheid in ons land. Dat zou ée1 £1 ker en hanteerbaarder zijn dan het uiten van loze I over- rust in de sociale zekerheid. ^ne Af en toe zon. DE BILT (KNMI) Boven de lage landen bouwt zich het ko mende etmaal geleidelijk een zwak hogedrukgebied op. Dat betekent dat een zone met veel bewolking en regen bo ven de Britse Eilanden ons land waarschijnlijk niet voor zaterdagmiddag kan bereiken. Deze nacht zijn er opklaringen en daalt het kwik tot om het vriespunt. Daarbij kunnen er in de vroege ochtend hier en daar mistbanken ontstaan. Deze zullen echter vrij snel verdwijnen, zodat de zon zich kan laten zien. Morgenmiddag neemt van het zuidwesten uit de bewolking al weer toe, maar het blijft tot in de avond droog. De middagtemperatuur is ongeveer 7 graden. De wind is zwak tot matig en komt eerst uit uiteenlopende rich tingen en is later zuidelijk. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Skandinavië, Denemar ken: Eerst in zuidoost Zweden en oost-Denemarken nog wat sneeuw, overigens opklarin gen. Middagtemperatuur iets onder nul, Denemarken iets hoger. Britse Eilanden: Veel bewol king en regen vooral in het westen. Middagtemperatuur 7 graden in het noordoosten tot 12 graden in het zuidwesten. Duitsland: Morgen enkele op klaringen. Zaterdag vanuit het westen wat regen of sneeuw. Middagtemperatuur rond 6 graden. Benelux en noord-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt, vooral morgen enige regen. Middag temperatuur rond 9 graden in Benelux tot 13 graden in noord-Frankrijk, zaterdag iets hoger. Midden en zuid-Frankj?r Wolkenvelden, vooral 1 naar het zuiden ook zon. 1 dagtemperaturen rond 15 den maar zuid-Frankrijk ge veer 18 graden. Alpengebied: Morgen vo aan de noordzijde sneeuw, neden 1200 meter ook re vooral in het zuiden zon graden grens overdag tu 1500 meter in het noordoo en 2000 meter in het zuid Spanie en Portugal: Zoi Middagtemperatuur van graden in het noorden to' graden in het zuiden. Italië en Joegoslavische Perioden met zon, in zuid- lië eerst nog enkele Middagtemperaturen rom graden. zd. lim aberdee athene he «i 10 e Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, tel 02O-9G8973

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2