Ms Mogelijk 150.000 gifvaten onder Alpheuse golfbaan 8_8 Bon: Pi ieuwe camera s tegen snelheidsmaniakken Randstad krijgt voorrang in Vierde nota ruimtelijke ordening Verkeers leiders Schiphol leggen werk 2 uur neer 11 13 14 15 17 GALERIE Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden Directeur hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef redacteur W.A. Buiiteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.74 (aut. betaling), kwartaal f. 70.93. )aar f. 270,20. Klachten bezorging, maandag t/m vrijdag van 18.00-19 00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0.65 per mm. familiebenchten f. 0.59 per mm (Losse nummers f. 1.10 Morgen in de nacht en och tend enkele mistbanken. Overdag af en toe zon en droog. Minimumtemperatuur om het vriespunt, miadagtem- peratuur ca. 7 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Zon op: 06.47; zon onder: 18.50 Hoog water Scheveningen. 03.08 en 15.16; laag water: 11.00 en 23.08. Woensdag 23 maart in deze krant D/EHVEEN Snelheidsmaniakken doen er Inaf volgende maand verstandig aan hun gas- [daal voortaan minder diep in te drukken, i wordt het aantal snelheidsradars langs de jtswegen namelijk aanzienlijk uitgebreid. ^Algemene Verkeersdienst van de Rijkspoli- in Driebergen (AVD) heeft daartoe een or- r geplaatst bij de firma Gatsometer in Over- jèn. De uitvinder van deze apparatuur. M. fetsonides, verwacht dat notoire „autocou- |urs" door de uitbreiding veel beter op hun zullen passen, omdat de pakkans aan zienlijk wordt vergroot, en dat de massa niet harder zal rijden dan 130 kilometer per uur. Gatsonides mag het precieze aantal radars niet noemen van de AVD, maar een rekensom leert dat het om 20 tot 30 installaties gaat. „Kastjes op palen", zoals de uitvinder het noemt. Maar niet in alle kasten komt een camera. Een com plete installatie kost namelijk zo'n 50.000 gul den, waarvan de camera ruim 15.000 gulden in beslag neemt. De aanwezigheid van een kastje heeft reeds een goede preventieve werking. Pagina 3: Snelheidsradar maakt achtervol ging overbodig Maaswater Goedgelaarsd er. goed gemutst nemen inwo ners van het plaatsje It- teren bij Maastricht de hoge waterstand van de Maas voor lief. Van morgen steeg het wa terpeil van de rivier nog enkele centimeters. De gemeente Itteren heeft kabels gespannen om de burgers bij al het geplons en gespetter nog wat houvast te ge ven. FOTO: ANP Pagina 7: Waterpeil Rijn naar record hoogte Chip nu ook supergeleidend NEW YORK Het Amerikaanse elektronica-concern General Electric heeft een nieuwe doorbraak bereikt in de chips-technologie. Vanmorgen maakte het concern bekend er als eerste in geslaagd te zijn een chip te produceren die bij „maakbare" tem peraturen supergeleidend wordt. Tussen twee schijfjes siliconen wist GE een laagje supergeleidend mate riaal te „bakken", dat al bij min 190 graden Celcius alle elektrische weer stand laat wegvallen. Deze tempera tuur kan met behulp van vloeibaar stikstof eenvoudig en goedkoop be reikt worden. Burgemeester Paats van Alphen aan den Rijn (midden) maakte vanmorgen tijdens de persconferentie een versla gen indruk. Rechts van hem wethouder De Jong (die onder meer milieu in zijn portefeuille heeft), links politiechef J. Volwater. FOTO'S: WIM VAN NOORT ALPHEN AAN DEN RIJN Onder de ge meentelijke golfbaan van Alphen aan den Rijn liggen mogelijk 100.000 a 150.000 - niet- lekkende - vaten zwaar verontreinigd afval af komstig uit de industrie en ziekenhuizen. Vol gens getuigen en som mige onderzoekers gaat het bij dit grootste gif schandaal in Nederland om 20 tot 30.000 ton af val dat in de jaren 1978- '79 illegaal op de regio nale vuilstortplaats van Alphen is gestort. Daar onder is misschien zelfs enig licht radioactief ziekenhuismateriaal. De stortplaats zou niet goed zijn onderzocht of schoongemaakt toen daar bovenop de golfbaan werd aangelegd die deel uit maakt van het grote recre atiegebied Zegersloot. Vlak bij het „verdachte" golfterrein zijn o.a. een kinderboerderij, een na- tuurcamping, de Zegerplas en de woonwijk Ridder hof. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar het afval transportbedrijf Kemp in Hazerswoude. Bij dat bedrijf werd in no vember vorig jaar ook al een inval gedaan in ver band. met het storten van illegaal chemisch afval in België. Directeur L. Ever- ling van Kemp in Hazers woude vertelde vandaag dat hij zelf niets met de vuilstort uit de jaren ze ventig te maken heeft ge had. Vorig jaar mei nam hij de functie over van di recteur-eigenaar Kemp. Het bedrijf Kemp wordt verdacht van de illegale stortingen in Alphen. Een ambtenaar van de voor malige stortplaats zou te gen betaling van duizend gulden per week dagelijks twee wagens van Kemp stiekem op het terrein hebben toegelaten. Kemp hoorde volgens contract alles naar Rijnmond te brengen. Burgemeester Paats van Alphen a/d Rijn reageerde vanmorgen geschokt op de zaak, die bij de rijkspolitie al een half jaar bekend was en door actievoerders SCHIPHOL Door een actie van verkeersleiders zijn er vanmorgen bijna twee uur lang geen vlieg tuigen van Schiphol ver trokken. Het ging om een spontane werkonderbre king door de dienstdoen de verkeersleiders. Zij wilden opheldering heb ben over een dinsdag in Brussel op het hoofdkan toor van de Eurocontrol gehouden vergadering. De actie begon om 8.30 uur. Pas om 10.15 uur was weer vertrekkend luchtverkeer mogelijk. Op dat moment taxiede het eerste van de on- I geveer 35 op vertrek wach tende vliegtuigen in de rich ting van de startbaan. Het binnenkomend luchtverkeer vond normaal doorgang. I Tijdens het overleg in Brus sel is in aanwezigheid van Schiphols havenmeester mr. J. Biemond gesproken over het rapport dat de directeur- generaal van Eurocontrol, de Westduitser Flentje, kort ge leden aan minister Smit- Kroes van verkeer en water staat heeft uitgebracht. Het gaat daarbij over de moge lijkheden die het Eurocon- trolcentrum in Beek in Zuid- Limburg zou kunnen bieden voor de oplossing van de capaciteitsproblemen van de verkeersleiding op Schiphol. Zoals bekend heeft Flentje minister Smit laten weten dat al in het voorjaar van 1990 de afhandeling van ai het luchtverkeer boven de zes kilometer in de luchtla gen boven ons land door Eu rocontrol Beek zouden kun nen worden overgenomen van de verkeersleiders op Schiphol. De golfbaan in Alphen aan den Rijn, gezien vanaf de Zegersbrug over het Aarkanaal. Onder de heuvels liggen mogelijk 100.000 vaten met onder meer chemisch afval. Een opname uit 1979 toen het nu in opspraak gekomen gebied in Alphen aan den Rijn nog volop huisvuil werd gestort. Naar nu blijkt werden er mogelijk toen ook talloze vaten met licht radioactief afval gedumpt. al jaren geleden is aange kaart. Paats: „Dat er zo veel vaten in de grond zit ten kan waar zijn, hoewel ik het niet waarschijnlijk acht. Toch bevatten de ge gevens tot nu toe een gro te mate van hardheid". Paats vreest niet voor het héle recreatiegebied. „We zullen moeten onderzoek in welke delen van het complex we de zaken moeten aanpakken, want het hele terrein is wel 200 ha groot". Van der Vlist, milieu-gedeputeerde van Zuid-Holland, acht het op grond van de grootte van de stortplaats en de tijd die de „daders" hebben gehad praktisch gezien wel mo gelijk dat er 100.000 vaten illegaal zijn gestort in Al phen. Pagina 3: Vervolg lassale inenting ïgen geelzucht a steekpartij MMELOORD - Om een mo- ïliike besmetting met het be- ichte geelzuchtvirus (hepati- B) te voorkomen, zijn vori- maand in Emmeloord ten- inste 28 personen ingeënt. gaat vooral om personeel In het Dokter Jansenzieken- ris. dat in aanraking is ge est met het bloed van het chtoffer van een steekpartij Emmeloord op 12 februari, t slachtoffer dat hevig 1de na een messteek in de 'rtstreek. bleek de ziekte te ïbben doorgemaakt. „Daar- w is het niet uitgesloten dat fj de ziekte alsnog over- aagt', aldus geneesheer-di- ">teur A. van der Hoeven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een over heidsbeleid gericht op een aantal stedelijke knoop punten, extra aandacht voor Centraal Nederland en met name de Randstad, aanleg van een aantal hoogwaardige (tol)wegen en spoorbanen waarop met hoge snelheden kan worden gereden. Dit zijn hoofdlijnen van de van daag door het kabinet ge presenteerde plannen in de Vierde nota over de ruimtelijke ordening. Het eerste deel draagt als on dertitel „Op weg naar 2015". De stedelijke knooppunten zijn: Den Haag. Amsterdam, Rotterdam. Utrecht. Gronin gen, Enschede-Hengelo, Arn- hem-Nijmegen, Eindhoven en Maastricht-Heerlen. Gerichte maatregelen moeten de kracht van deze knooppunten ver sterken. Landelijke instellin gen in de gezondheidszorg, cultuur, hoger onderwijs en onderzoek moeten zich vooral daar vestigen. Verkeers- en vervoersvoorzie ningen zullen op deze knoop punten worden afgestemd. Daartoe behoren ook de inves teringen op telecommunicatie- gebied van de PTT. In Den Haag, Rotterdamen Amster dam zullen vestigingspunten van internationale allure voor bedrijven en instellingen moeten ontstaan. Ook bij de sanering van vervuilde bodem krijgen de knooppunten voor rang. Andere opvallende onderdelen uit de nota zijn: het plan om de cirkel van rijkswegen tussen Utrecht, Amsterdam. Schiphol, Den Haag en Rotterdam via een hoge tol en een beperking van het aantal op- en afritten om te bouwen tot een „Door- stroomroute" voor zakelijk- en goederenverkeer. Later dit jaar moet beslist worden of dit idee werkelijkheid wordt; een Intercity-plusnet waar treinen met snelheden van 160 tot 200 km. per uur rijden tus sen de vier grote steden onder ling met verbindingen naar dc grenzen. Het kabinet is overigens niet bereid extra geld in de noodza kelijk geachte ontwikkelingen te steken. Hoogstens komen middelen vrij door een ver schuiving binnen de rijksuit gaven. Het beleid zal in nauwe samenwerking met burgers en beleggers tot stand moeten ko men. De plannen krijgen over negen maanden een definitie ve vorm. Tot die tijd is er gele genheid tot inspraak. Pagina 5: Randstad vraagt om projecten van internatio nale allure „Geen euthanasie, maar moord" V Amerikaanse wm troepen in Honduras f Morrend publiek U deert PSV niet V Ajax stuntelend naar halve finale Thuiswedstrijd voor Twee Maartens in De Burcht Burgemeester legt El Barco in Oude Wetering sluitingsuur op Rijnsburg bouwt in 1989 eerste huizen in gebied Kleipetten Foreholte begint kort geding in zaak overschrijving iADVERTENTIE R D A M1 JONGi: kt NST DESIGN De Pi. Wie kent de Pi niet? Het getal dat de ver houding tussen de omtrek en de middellijn van een cirkel uitdrukt, hebben we eens geleerd. Wij als le ken hebben de grootte daarvan altijd maar gehou den op 3,14, omdat we dat zo kregen voorgescho teld. Maar een Japanse onderzoeker, een reken wonder van de eerste orde, heeft de Pi nu uitgere kend tot op 201.326.000 cijfers achter de komma. De computer, want die had hij er toch wel hij no dig, deed er vijf uur en 57 minuten over om 40.266 bladzijden met cijfers te bedrukken. Ongeveer de zelfde tijd heeft de redactie van de. Leidse Courant dagelijks nodig om voor u al het nieuws in een da gelijkse portie pagina's te offreren. En daar zit vandaag dan ook dat bericht bij over de Pi. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1