Bobwirepunk uit principe Eerste woningen in 1989 in gebied Kleipetten NAAL Meer wonir igbouw langs Oude Rijn Gouden speld voor FNV-lid Van Eerde Kleintje Pils op TV SASSENHEIM De carna- vlasband Kleintje Pils uit Sas- senheim is uitgenodigd om aanstaande dinsdag op te tre den in de TROS TV-show van Ivo Niehe. De uitzending be gint om 21.40 uur op Neder land I. Dronken bestuurder neemt bocht te ruim WASSENAAR Een 31-jari- ge man uit Zuid-Scharwoude heeft gisteravond een ongeluk veroorzaakt op de kruising van de Van Duivenvoordelaan en de Van Cranenburchlaan. De automobilist, die volgens de politie onder invloed was van alcohol, sloeg rechtsaf de Van Cranenburchlaan in. Hij nam de bocht echter zo ruim, dat hij op de weghelft voor het tegemoetkomend verkeer te recht kwam. De man botste te gen de auto van een 38-jarige /oner van Wassenaar die >r het rode verkeerslicht stond te wachten. De man uit Zuid-Scharwoude is met een gebroken middenhandsbeentje en verwondingen aan het ge laat overgebracht naar, het AZL. Zijn 3-jarig zoontje en de Wassenaarse automobilist kwamen met de schrik vrii. De auto's raakten behoorlijk beschadigd. Na behandeling in het zieken huis is de man overgebracht naar het politiebureau waar bleek dat hij een te hoog pro millage alcohol in zijn bloed had. Tegen hem is proces ver baal opgemaakt. Duinloop De atletiekvereniging5 Rijn soever houdt zaterdag een duinloop. Aanvang 10.30 uur bij de kantine van de voet balvereniging Quick Boys, Laan van Nieuw Zuid in Katwijk. Er kan een afstand van 2, 4, 8 en 12 kilometer worden gelopen. Deelname kost3,50 voor volwassenen en 2,50 voor jongeren tot en met 13 jaar. Stille omgang Vanuit De Zilk vertrekken komende zaterdag de bussen voor de Stille Omgang in Amsterdam. Geïnteresseer den uit de Bollenstreek kun nen hier met mee. De bijeen komst begint met een kort lof in de Heilig Hartkerk in De Zilk om 22.15 uur. Daarna vertrekken de bussen naar Amsterdam. Daar vindt in de Thomaskerk aan de Rijn straat een eucharistieviering plaats. Na koffie in de kerk gaat de tocht naar de Dam voor de Stille Omgang die om twee uur 's nachts begint Om kwart voor drie gaan de bussen terug naar De Zilk<- ren. Buskaarten zijn nog te koop tot en met vrijdag bij. onder andere L. VerdegaaL telefoon 02520-15581, J. Beef en telefoon 02521-13385 of 11333 en J. Meeuwenoord te lefoon 02523-72564. Showavond De christelijke jeugdclub De Regenboog in Zevenhoven' houdt zaterdag een shówa- vond in dorpshuis 't Tref punt. De clubleden in de leeftijd van 9 tot 16 jaar heb- ben deze avond zelf voorbe reid en zorgen voor toneeP stukjes, sound-mixnummers; sketches en playbackacts. Tij dens de pauze is er een verlo ting met prijzen. De op brengst komt geheel ten goe de aan het clubweekend dat begin mei in Uddel zal worden doorgebracht. Deze avond wordt ook afscheid ge nomen van Evert van 't Wout die ruim twaalf jaar betrokken is geweest bij de activiteiten van de Regen boog. De showavond begint om half acht en de toegang sprijs bedraagt drie gulden voor volwassenen en één gul den vijftig voor kinderen. De Ark In het Evangelisch ontmoe tingscentrum De Ark aan het Picképlein 1 in Noord wijk wordt zaterdag een bijeen komst gehouden waar zang en muziek centraal staan. De toegang is gratis. Aanvang 20.30 uur. INA ÊÏDEN OMGEVING UtidócQowiont DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGINAL ^Dpén Huis bij Oud-Poelgeest >ezoc der] ÊGSTGEEST De Stichting Oud-Poelgeest te Oegstgeest ;rs ir iudt op vrijdag 25 maart Open Huis. De dag zal in het teken aan van de trainings-, vormings- en scholingsmogeliikheden 19 a e de Stichting al sinds 40 jaar biedt. Plaats van handeling is Roeli ?t Koetshuis van Kasteel Oud-Poelgeest aan de Poelgeesterweg angst in Oegstgeest. Hit irecteur P.C.W. de Vreede zal de dag om 10.00 uur openen, titel larna voor genodigden een presentatie volgt door de cursus- e A rf van het huidige cursuswerk en de planning voor de toe- W. imst. De heer De Vreede zal tevens om 10.30 uur een expositie en", énen van drie kunstenaars, die van 25 maart tot en met 25 vat iFil 'n het Koetshuis exposeren. Het gaat om olieverfschilderij- ven iivan Jan Grotenbreg, textielobjecten van Nel Bottema, en dooi hilderijen en etsen van Markus Thorn Leeson. Een ander as- truct iet dat aandacht krijgt is de restauratie van Kasteel Oud-Poel- tdsv ést en de nieuwbouwplannen voor een hotel. 'ags is iedereen welkom tussen 15.00 uur en 17.00 uur. Negen villa's op Duindigt WASSENAAR De Stichting Duindigt wil negen villa's bouwen op het gelijknamige land goed, het eigendom van de Stichting. Het archi tectenbureau Poort en Partners heeft een bouwplan gemaakt. Uitgangspunt is dat het groenbestand zo min mogelijk word aangetast. De villa's zijn gesitueerd aan de Waalsdorper- laan, direct achter het Tulpo-tuincentrum. Ook het plan gereed voor het appartementengebouw dat het architectenbureau heeft ontworpen voor de BV Backershagen en dat moet komen op de plek van de in de nieuwjaarsnacht 1987 afgebrande villa Pluimenstein. Het te bouwen appartementengebouw zal 18 luxe appartemen ten bevatten. De initiatiefnemers en de archi tect van deze twee plannen willen het apparte mentengebouw Pluimestein en de 9 villa's op Duindigt in de loop van 1989 sleutelklaar ople- Kamperfoelie wordt woonerf RIJNSBURG - De Kam- perfoelie in Rijnsburg wordt binnenkort inge richt als woonerf. De commissie openbare wer ken, economische zaken en financiën ging hier gisteravond mee akkoord. Een van de redenen om de Kamperfoelie in te richten als woonerf is het feit dat overlast door ge parkeerde vrachtwagens beter kan worden bestre den. De politie heeft dan de bevoegdheid om op te treden. Middelmors op riolering RIJNSBURG - Het sportpark Middelmors wordt binnen drie maanden aangesloten op de riolering. De commissie openbare werken, economische za ken en financiën heeft gisteravond het krediet van 55.000 gulden hiervoor goedgekeurd. Rijnsburg heeft de aansluiting van het sportpark op de riole ring steeds uitgesteld in verband met de plannen van de voetbalvereniging Rijnsburg voor de bouw van een eigen sporthal. Omdat er nog steeds geen enkele zekerheid bestaat omtrent de bouw van deze sporthal, heeft de gemeente nu besloten niet langer te wachten en de riolering aan te leggen. Het Hoogheemraadschap van Rijnland vraagt al sinds 1986 om aansluiting van het sportpark op de riolering omdat in de huidige situatie het opper vlaktewater wordt verontreinigd. Het is de bedoe ling dat als de sporthal wordt gebouwd, deze dan makkelijk op de nu aan te leggen riolering kan worden aangesloten. Nijlganzen kraken ooievaarsnest WARMOND Het ooievaarnest aan de Herenwe g/Laan van Oostergeest in War mond. dat dinsdag werd opge bouwd is gisteren gelijk gekraakt door nijlganzen. Deze dieren, die in de regel in de nabijgelegen „oude toren nestelen, hebben de nieuwe accommodatie brutaal weg in bezit genomen. De heer W. Leemans, de initiatiefnemer wist gisteren nog niet of er opge treden zal worden tegen de „kra kers". Het is in iedere geval niet de bedoeling dat andere vogel soorten gebruik gaan maken van het ooivaarsnest. Autokraker aangehouden LEIDSCHENDAM Danktij een oplettende buurtbewoop- ster heeft de politie van Lèltt- schendam gisteren een auto kraker kunnen aanhouden. De vrouw zag rond twaalf uurtï&t de man een 28-jarige Hage naar een auto openbrak en er met de radio vandoor ging. Ze belde de politie en gaf een beschrijving door van de man en zijn auto. Agenten troffen niemand meer aan. Later ,ep de middag, omstreeks half v.\jf, zag de omwonende de man weer rondscharrelen bij autois. Ze sloeg wederom alarm en deze keer kon de politieke man in zijn kraag vatten. -,a\ SASSENHEIMSE PUNKGROEP BRENGT ELPEE UIT SASSENHEIM LISSE „Punk is dood!", is een veelgehoorde kreet over de meest rebelse aller stromingen in de popmu ziek. Confonteer een punkgroep met deze vaststelling en geheid dat je gelazer krijgt met de betrokkenen. Daag ze uit door er nog een schepje bovenop te doen, door van „morsdood" te spreken en je verwacht minimaal een helse scheldkanonnade. Niets van dat alles bij de Sas- senheimse punkgroep Bobwire, waarvan deze week een eerste elpee uit is gekomen. „Natuurlijk is punk. dood, maar juist daarom gaan we gewoon door," klinkt het strijdlustig uit de mond van bassist Ewout Brouwer. Aan de andere kant sijpelt er ook enige gelatenheid in door. Bobwire is in zijn eentje na tuurlijk ook niet bij machte de uiteengedreven grote punkfamilie van weleer weer op één lijn te brengen. Dat hoeft ook niet. Maar dat het ooit zo eensgezinde kamp in zoveel splintergroeperingen is uiteengeslagen, steekt wel. Waar zijn bijvoorbeeld al die mooie principes uit '77 geble ven, die concessies tegenover het establishment niet toe stonden? Drummer Patrick Wouters nog een échte punk uit principe is bereid uitleg te geven:- „Kijk waar 't allemaal om begonnen is des tijds, is weg. Neem nu die Leidse punkscene bijvoor beeld. Men loopt daar heel „heftig" te doen door speed te snuiven. Ik vrees, dat der gelijk depro-gedrag ook zal overslaan naar de omliggen de dorpen." Dat staat inderdaad zonder twijfel haaks op alles waar punk voor stond ruim tien jaar geleden. Het op de elpee voorkomende nummer „Ac tion" diept dit verval van de oude punkwaarden verder uit. Een beginselverklaring van Bobwire. Van vele hedendaagse punk- groepen moet Bobwire niets hebben. „De muziek is wel goed, maar de ideeën zijn er uit," hervat Ewout zijn be toog. Zanger Erick Slobbe sluit zich hierbij aan. Hij vindt het bijvoorbeeld Bobwire: geen muziek voor hifi-oortjes. krankzinnig, dat er nu ook zoiets als „Christenpunk" be staat. Het woord alleen al, dat kan helemaal niet. Maar denkt hij dan soms, dat Bob wire met haar elpee dan nog wat kan uitrichten? Kan Bobwire de jeugd weer op het rechte punkpad terug brengen? „Ach misschien wel, misschien ook niet. Dat kan ons eigenlijk niet zoveel schelen. We proberen het in elk geval." Dogma's Bobwire is nog zo een echte geen-water-bij-de-wijn- punkband. Dat betekent ook, dat alle punkdogma's aange hangen worden. Die laten zich kort samenvatten als al les, wat tegen de schenen van de gevestigde orde schopt. Dat komt ook tot uiting in de bizarre groepsnaam „Bobwi re", wat staat voor Navo- prikkeldraad. „Het is prik keldraad, waar de prikkels zijn vervangen door scheer mesjes," zegt Erick. „Je krijgt je hand er heel gemakkelijk doorheen, maar je krijgt hem nooit meer terug," weet Ewout'zeker. „Bobwire" is ook de titel van de elpee en een nummer op het repertoire van de groep. Het gaat over het blijven voortbestaan van de concen tratiekampen uit de tweede wereldoorlog als toeristische trekpleister. Patrick wal^t concentratiekamp en zag daar allerlei mensen dood leuk zitten picknicken op de grafheuvels. Dat schoot bij mij behoorlijk in het ver keerde keelgat." Net zo intens als de stellingen worden betrokken, geeft Bobwire hem van katoen op het podium. Zelf noemen ze het „versnelde punk", wat zij spelen. In tegenstelling tot de momenteel tamelijk populai re punkvariant Hardcore, van Amerikaanse komaf, werkt Bobwire meer volgens de Engelse leest. De bij het gesprek in het Lisser Magni- fiosi eveneens aanwezige gi tarist John van hét bevriende Blatant Yobs maakt duide lijk, dat het verschil hem zit in het ritme. ,De tempowisselingen vallen heel anders." Bobwire's eigen gitarist Erik Wassenaar blijkt over een vaste hand te beschikken. Het lijkt misschien allemaal heel simpel wat Bobwire doet, maar er komt toch nog wel wat bij kijken. Erik hier over: „We spelen al drie jaar, maar nu pas komen we met een elpee. In het begin speel den we gewoon te slecht." Maar dat mocht toch bij punk? Ewout neemt het woord weer over en wijst erop, dat iedere band zo haar eigen maatstaven aanlegt. „Wij zijn geen muzikale won ders. We maken geen muziek voor Hifi-oortjes, maar we willen wat we doen wél zo goed mogelijk doen." ROBBERT TILLI UITEINDELIJK 700 HUIZEN IN RIJNSBURGS UITBREIDINGSPLAN VALKENBURG Vervallen bedrijfsterreinen tussen de Hoofdstraat/Katwijkerweg en de Oude Rijn moeten worden opgeruimd. In plaats daarvan moeten woningen worden ge bouwd. Dat staat in een struc tuurschets van de gemeente Valkenburg. De opstellers van de structuurschets, het Am sterdamse bureau VVK Archi tectuur en Stedebouw BV, denken dat op deze wijze ruimte is in Valkenburg voor 115 extra woningen. Boven dien komt er zo een einde aan een schadelijke verpaupering van het dorpsbeeld. In de structuurschets is de op pervlakte van Valkenburg on derverdeeld in gebieden die bestemd zijn voor woning bouw en gebieden die een agrarische bestemming heb ben. Door de inklemming van het dorp tussen de nieuwe pro vinciale weg en de rivier moet volgens de opstellers van de structuurschets meer aandacht worden gegeven aan de positie van Valkenburg als een dorp aan de rivier. Vooral omdat het uitzicht vanuit het dorp aan de zuidzijde sterk straks sterk wordt verminderd door de aanleg van de nieuwe weg. Zij pleiten dan ook voor wo ningbouw op de bedrijfsterrei nen langs de Oude Rijn en voor invulling van lokaties di rect rond het dorp. Daardoor kunnen er in totaal 200 wonin gen in Valkenburg worden ge bouwd. Dit moet wel mogelijk zijn in het woningbouwpro gramma en het moet finan cieel haalbaar zijn om de ter reinen aan te köpèn voor wo ningbouw. De structuurschets wijst op de mogelijkheid van een bedrij venterrein achter de Hoofd straat. Daar kan als eerste de nieuwe brandweergarage worden gevestigd. Verder kan een parkeerterrein voor vrachtwagens aangelegd worden aan de zuidoostzijde van Valkenburg. In de struc tuurschets is ook een nieuwe route opgenomen tussen hét recreatieterrein en het woon gebied. Verder is er in -dé structuurschets aandacht voor de Hoofdstraat/Katwijkerwég. Deze weg moet een vriendelij ker karakter krijgen, iets dat mogelijk is als straks minder verkeer gebruik maakt van deze route. De plannen in de structuur schets zijn niet definitief. De schets geeft alleen een onder bouwing van beslissingen die worden genomen over de be stemming van vrijkomende terreinen. Definitieve besl^r singen worden pas genomen in bestemmingsplannen. De structuurschets wordt be sproken in de commissieverga dering ruimtelijke ordening en woningbouw op maandag 21 maart. Aanvang 21.30 uur. inhalen. In de eerste fase worden 25 premiekoopwo ningen gebouwd, 42 woning wetwoningen en 78 vrije sec torwoningen. Tegelijk met het bouwen van de woningen wordt een begin gemaakt met de buurtontslui- ting van de nieuwe wijk. Deze weg sluit aan op de Sandtlaan tegenover de Bos- laan. In de toekomst wordt de weg doorgetrokken naar de Valkenburgerweg. Het is de bedoeling dat deze buurt- ontsluiting, een zes meter brede weg zonder fietspaden, in de toekomst het verkeer uit de nieuwe wijk verwerkt. De kruising van de Sandt laan zal hiervoor worden aangepast. Door de bouw van de nieuwe wijk wordt verwacht dat het verkeer op de Valkenburger- weg en de Sandtlaan belang rijk toe zal nemen. Uit een kentekenonderzoek in de wijk Frederiksoord bleek na melijk al dat het gebruik van de auto door Rijnsburgers 15 procent hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. Om dit autoverkeer af te remmen zal straks een buslijn over de buurtontsluiting worden ge leid. Verder wordt verwacht dat in de nabije toekomst de verkeersdrukte met name op de Sandtlaan af zal nemen in iIJNSBURG - De eerste >aal voor 150 woningen n De Kleipetten wordt |n 1989 geslagen. Dat jtaat in het globale be- itemmingsplan De Klei- jetten dat gisteravond verd besproken door de ommissie openbare wer- ten, economische zaken financiën. Daarna worden in De Kleipetten aarlijks 60 woningen ge touwd. De gemeente lijnsburg denkt tot het ar 1999 in De Kleipet- in te kunnen bouwen, totaal moeten er op eze bouwlokatie 700 oningen verrijzen. ie eerste bouwfase in De kleipetten, een bouwlokatie ie ligt ingeklemd tussen de 'alkenburgerweg, de Sandt- tan en de Rijn, omvat meer 'oningen dan in de volgende iren. Dit komt omdat Rijns- urg een achterstand heeft s va"|öpgelopen in het woning- Dpeil bouwprogramma 1981-1990. Tot 1990 denkt Rijnsburg 489 erir. woningen nodig te hebben. boor een snelle start van de j bouw in De Kleipetten wil Rijnsburg deze achterstand verband met de aanleg yan de S4 tussen Katwijk en Lei den. Toch zullen de wonin gen langs de Sandtlaan min stens vijftien meter van de weg af worden gebouwd in verband met mogelijke ge luidshinder door hèt verkeer. In De Kleipetten wordt reke ning gehouden met de aanleg van tien woonwagenplaatsen in 1995. De gemeente Rijns burg is verplicht zes plaatsen aan te leggen maar sluit niet uit dat er in de toekomst nog vier plaatsen bij komen. Ver der is er rekening gehouden met de bouw van een basis school voor acht groepen in 1993. Ook de vestiging van kleine ambachtelijke bedrijf jes en kantoren moet volgens het bestemmingsplan moge lijk zijn. Een aparte kantoor vestiging zou met name goed passen langs de Sandtlaan. Daar kan maximaal vier hoog worden gebouwd. In de wijk wordt de mogelijkheid open gehouden dat er enkele winkels komen. Ook de ves tiging van een gezondheids centrum wordt niet uitgeslo ten. Verder is in nieuwe wijk rekening gehouden met de aanleg van een buurtparkje. Daarin komt een trapveldje, een verhard veld en wat speelvoorzieningen. Vanaf het parkje komt er een wa tergang naar de Valkenbur gerweg waardoor men zicht houdt op de kerktoren in het centrum van Rijnsburg. Langs de Rijn komen wat ruige bossages en het is de bedoeling dat er een wandel pad en enkele visplaatsen worden aangelegd. In het gebied De Kleipetten liggen momenteel veel glas- tuinbedrijven, enige wonin gen en de ijsbaan. De bedrij ven worden door de gemeen te opgekocht terwijl voor de ijsbaan een ander terrein moet worden gevonden. De commissie openbare wer ken, economische zaken en financiën had gisteravond weinig kritiek op het globale bestemmingsplan. D. Ouds hoorn (RPF) wees het college op een sloot die met „allerlei rommel" zou zijn gedempt. Burgemeester F. Jonkman zette uiteen dat Rijnsburg in de komende tijd eerst zeker heid wil hebben van Gede puteerde Staten over de toe te wijzen woningbouwcontin- genten. In De Kleipetten wordt uitgegaan van 30 pro cent woningwetwoningen, 40 procent premiekoopwonin gen en 30 procent vrije sec torwoningen. „We moeten van de gedeputeerde weten of deze opzet op de langere termijn verantwoord is", al dus Jonkman. n /armte/kracht ppeling voor terrenbad ben,^ of ikkei .SSÈNAAR De gemeen- 'Wassenaar wil in het Ster- warmte/kracht-in- ilatie te installeren. Met e machinerie, die ruim ,000 gulden kost hoopt de ïeente jaarlijks 16.000 tot !000 gulden te besparen op energierekening van het bmbad. De warmte/kracht- itallatie wordt aangedreven r gas. Geproduceerd wordt mte die door het zwembad irdt afgenomen om het wa- ven het gebouw te vérwar- !n, terwijl er elektriciteit als produkt aan het energiebe- ijf wordt geleverd, i gemeente heeft als voor- el dat er in de piekuren edkope elektriciteit wordt igewekt. Het Sterrenbad eft overigens al een sluiten- begroting gekregen. Twee geleden was er nog een rlies van meer dan 300.000 lden, in 1987 werd daarente- j, een kleine winst van 2500 (den geboekt. Het positieve üUtaat werd vooral bereikt ^r een toename van de prtverkoop, het saunabe- ;lj en een belangrijke toena- fvan het aantal bedrijfsfees- )/en party's in het tropische U van het bad. De belang- S'ng voor zwemlessen in .Sterrenbad is op dit mo ffit zo groot dat er een achtlijst is aangelegd en men is maanden moet wachten tdat men aan de beurt is te leren nbraken in oorschoten lebben f/fOORSCHOTEN Dieven n de afgelopen toegesta an in diverse woningen in •orschoten waarvan de be- oners op vakantie zijn. Zo ingebroken in een oning aan de Donklaan. Het ">t van de achterdeur werd forceerd. De dieven pakten kleurentelevisietoestel, in videorecorder en geluids- iratuur op en verdwenen tarmee door de voordeur, die .j^et grof geweld werd openge- Er werd ook nog een 'ging tot inbraak gedaan bij 'R andere woning aan de Oftklaan, maar daar hield de 'hterdeur stand. Een woning tgl&R* de Generaal Spoorlaan on wel worden betreden: via in boven raampje aan de ach- 'fzijde. De woning werd verhoop gehaald. Wat is ont vreemd is nog niet bekend. VOORSCHOTEN Omdat hij zeventig jaar lid is van de Industriebond FNV, kreeg de 86-jarige heer H. J. van Eerde gisteren de gouden speld van zijn bond. Districtshoofd Henk Krul spelde hem de onder scheiding op, in aanwezigheid van Bert van der Geest, voor zitter afdeling Leiden en om geving, en Willem Prins, pen-' ningmeester van de Leidse In dustriebond. Namens het ge meentebestuur van Voorscho ten was wethouder J. Visser aanwezig. Ook de echtgenote van Van Eerde werd betrok ken in de hulde, want in vroe ger jaren was het de vrouw, die zorgde voor de contributie. Henk van Eerde werd in 1918 lid van de metaalbedrijfsbond NVV en had als secretaris een actief aandeel in de totstand koming van de CAO. In Voor schoten was hij bovendien van 1962 tot 1970 raadslid voor de PvdA. Van Eerde is een van de oprichters van het bejaar dentehuis ,,'t Hof flants Huys". Aan de bouw van dat tehuis ging tien jaar onderhandelen vooraf. Twee jaar geleden werden 33 woningen, die tot de verzorging van dat bejaar dentehuis behoren, onder één naam gebracht: Het H.J. van Eerde-hof. Thans is hij nog ac tief als voorzitter van de Stich ting Vrienden van 't Hof flants Huys. Zijn vrouw en ook hij zelf denken er voorlopig niet aan in het bejaardentehuis te gaan wonen: We blijven zelf standig zo lang het kan". Op tal van terreinen is de heer Van Eerde nog werkzaam om dat „een hobby aardig is als je er geen tijd voor hebt" en zo moet Van Eerde nog steeds tijd vrijmaken om zich te kunry^n overgeven aan zijn hobby jtn die is nauw verbonden met fopt vakbondswerk. H. van Eerde (tweede van rechts) gehuldigd door van links naar rechts Willem Prins, Henk Krul en Bert van der Geest.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15