Sou/tont 4? T Klachten stadsbuschauffeurs gelden niet voor streekvervoer ALLER LEI(OS) STAD OMGEVING „Ze hebben ons bedonderd" j I Nieuwe provinciale monumentencommissie OUD-ACTIEVOERDER POEDEL VAN DAM s, Thuiswedstrijd voor Twee Maartens :IDEN De volkstuinen in Noorderkwartier moeten louden blijven. Dat schrijft stichting Wijkkollektief Noord in een brief aan college van burgemeester wethouders. De gemeente mt het volkstuinencomplex ins Buiten" bij de Gooimeer- an de lokaties bebouwd kunnen worden. de bouw van 150 wonin- moet een onbekend aantal erdwijnen, staat Bouwen in be- inde Leidse wijken". ;ns de buurtbewoners is volkstuinencomplex „de jiene long" van Leiden- ^lord. „De volkstuinen ver- illen een recreatieve en edu- tieve functie voor vele wijk- \yoners", aldus de brief larin wordt gesteld dat ruim procent van de 435 tuinders «et rondkomen van een uit- iring. „Aantasting van deze irm van vrije-tijdsbesteding JBM I dan ook tot sociale proble- |w en leiden", aldus de brief. )k wordt gewezen op het be ng van de voetbalvelden en in het speelveld voor het lorderkwartier: „Vooral het eelveld vervult als ontmoe- igsplaats voor jongeren een langrijke functie". A uderen lorts wordt in de brief de ^H^estie gedaan woningen ^^for ouderen te bouwen ach- t buurthuis 't Spoortje aan de J mprnhardkade. De buurt vindt jf op de lokatie Julianastraat- 2Q iernhardkade een voorzie nig voor ouderen moet ko- ]0 Bn met aanleunwoningen in 1 kader van de plannen voor tl alternatief verzorgingshuis Ijloever. ap (jfc buurtbewoners schrijven ft ze „begrip" hebben voor jkhffï bebouwen van enkele lo- fties, „die nu geen functie WQpben voor de wijk of een ^aantrekkelijke functie ver- kt (jPen- zoals de lokatie van de nlormalige kleuterschool De jndedans". Maar anderzijds Tirdt het college erop gewe- S (|m dat de woonwijken aan- ekkelijk moeten blijven en \m het „aanwezige functionele tf|oen" niet mag verdwijnen, bor uw plannen krijgen wij indruk dat u de leefbaar- d in de wijken terugbrengt minimale proporties", rdt gezegd. De buurt is tg dat daardoor bijvoor- dd meer vandalisme zal Jeugdensemble Racisme In het-Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33 wordt zater dag van 14.00 tot 17.00 uur een inloopprogramma gehou den in het kader van de in ternationale dag ter bestrij ding van racisme en discri minatie. Er treden volks dansgroepen op, er zijn hap jes uit diverse landen ver krijgbaar en er staan infor matiestands. Voorts is de Su- aamse band Ritmico Espe cial aanwezig, evenals de Turkse dichter-schrijver Fehmi Özgök. De toegang is gratis. In de Waag zal in het kader van dezelfde actie week van 11.00 tot 15.00 een vakbondsdag worden gehou den met onder anderen Vrij Nederland-redactuer en au teur Rudie Kagie als spreker. Er is ook gelegenheid tot dis- Prestatieloop Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat vormt zaterdag het vertrekpunt van een voor- jaarsprestatieloop over 2, 5, 10 of 15 kilometer. Inschrij ven kan vanaf 10 uur, het startschot wordt gelost om elf uur. Het inschrijfgeld be draagt vier gulden, voor kin deren tot en met 14 jaar 2,50Voor 1,50 kan men ook meelopen, maar dan ont vangt men geen herinnering. Het Haags Instrumentaal Jeugdensemble (HIJ) treedt zaterdag op in de Vrije School Mareland (Maresingel 19). Het programma omvat werken van Haydn, Tele- mann. Glinka, Hér old Halgrimson. Het HIJ is i jeugdsymfornieorkest dat be staat uit ongeveer 45 jonge ren tussen de acht en twintig jaar oud. Al 27 jaar wordt dit orkest geleid door Hans van den Bijlaard. Het concert wordt gehouden in de grote zaal van de Vrije School 11.00 tot 12.00 uur. De entree is 5 gulden voor volwassenen en kinderen 2,50 gulden. Concert Drumfanfare Allegro Vivace geeft op zaterdag in het An- tonius Clubhuis aan de Lan ge Mare een concert. Het programma bevat zowel klas sieke als populaire muziek. De toegang tot het concert is gratis, aanvang: 20.00 uur. Folklore Het Folkloristisch Dansen semble Achalay uit Leiden treedt zaterdagavond op in de Leidse Schouwburg. Me dewerking wordt verleend door het folkore-orkest 21a- nat. Er worden onder andere dansen uit Bulgarije en Ne derland uitgevoerd. Drie nieuwe choreografieën gaan in première: Macedonisch van Martin Ihns, Roemeens van Hans Minnaert en Hon gaars van Andras Asboth. Het optreden begint om 20.15 ,uur en de toegangsprijs be draagt 15 gulden. ostert in scussie DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGINA 13 I Hoofdcommis- Mostert van de eidse politie gaat met on- anderen officier van istitie mr. F. van Straelen i discussie over het the- 'geweld in de huidige lenleving'. De forum- entrale Voorzieningenge- me J scussie wordt gehouden di i dinsdag 22 maart i v Dl de universiteit de Cleveringaplaats 1. forumdiscussie heeft ts in het kader van het udium Generale van de Universiteit, anvang 20.30 uur; egang gratis. Koningslinden aan Rapenburg LEIDEN Er worden koningslinden geplant langs het Rapenburg tussen de Kloksteeg en de Langebrug. Maandag 21 maart begint de gemeente met het planten van de ongeveer tien,me ter hoge bomen. Er worden bo men geplant van dezelfde soort en hetzelfde formaat als de bomen die aan de andere zijde van het water staan. Het resterende ge deelte van het Rapenburg komt volgend jaar aan de beurt. Tijdens de werkzaamheden die tot en met donderdag 25 maart of vrijdag 26 maart zullen duren, is geen doorgaand verkeer mogelijk. Ook wordt een parkeerverbod in gesteld. Steun instellingen voor Meldpunt Discriminatie LEIDEN Zeven Leidse instellingen hebben de bereidheid getoond om plaats te nemen in de bege leidingscommissie van het Meldpunt Discriminatie. „Zeer positief", zo omschrijft J. Ritzema van de Leidse Rechtswinkel, waar het Meldpunt onder ressorteert, de reacties van de instellingen. De steun van de instellingen, waaronder de Turkse organisatie HTIB en Surinamers Leiden, is nodig om het Meldpunt Discriminatie voort te laten be staan. De raadscommissie sociale zaken vond dat het Centraal Meldpunt Discriminatie, dat ander half jaar geleden van start ging, te weinig draag vlak had binnen Leiden. Ritzema denkt dat de steun die de zeven organisaties hebben toegezegd een belangrijke steun zijn voor het Meldpunt, dat met opheffing wordt bedreigd. Deze week volgt er een gesprek met wethouder J. de la Mar over het voortbestaan van het Meldpunt. de monumentencommissie niet gemakkelijk zal zijn en dat er vaak belangen zullen moeten worden af gewogen, bijvoorbeeld als gekozen moet worden tussen het behouden van twee monumenten. Daarbij kan de DEN HAAG Gedeputeerde mevrouw drs. I. Gün- ther (VVD) heeft gistermiddag de nieuwe provincia le monumentencommissie geïnstalleerd. De commis- die het college van gedeputeerde staten moet ad- met betrekking tot het monumentenbeleid, de statencommissie cultuur werd goedgekeurd, heeft zestien leden en staat onder voorzitterschap richtlijn zijn. In deze notitie leggen GS prioriteit bij het A.P. van den Berge De eerste monumentencommissie trad Deze had alleen een taak op het gebied i ten boven de grond, want onder de grond tijd makkelijk behoud van landschappen in het buitengebied. Dat wil zeggen dat bijvoorbeeld kerken alleen subsidie krijgen voor herstel als zij beeldbepalend zijn voor het land schap. Hoewel het feit dat het stellen van prioriteiten niet al- werd gevonden was een speciale archeologische missie. Ook bemoeide zij zich niet met molens, omdat ties daarvoor al tientallen jaren een molencommissie was. het Volgens gedeputeerde Gtinther vertoont het beleid, door de samenvoeging van deze commissies tot één mo numentencommissie met een molenwerkgroep en een archeologische werkgroep, meer samenhang. De gedeputeerde benadrukte dat de adviserende taak Guriter: toch is het verantwoordelijkheid ervoor te zorgen dat de genera- ia ons het verleden kunnen blijven kennen en van noois dat door onze voorouders werd gemaakt kun nen blijven genieten". Günther stelde blij te zijn met het feit dat de heer Van den Berge het voorzitterschap op zich neemt al had zij als voormalig portefeuille houder emancipatie liever een vrouw op die plek ge- Twee gewonden bij botsing Een 37-jarige Voorschotenaar en een 64-jarige Leidse zijn gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de krui sing van Rooseveltstraat en Voorschoterweg. De Leidse reed met haar auto de kruising op vanaf de Rooseveltstraat, en werd geraakt door de wa gen van de Leidenaar, die vol gens getuigen door het rode licht zou zijn gereden. De man is met schouderletsel naar het Diaconessenziekenhuis in Lei den gebracht. De vrouw moest daar aan een hoofdwond ge holpen worden. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Korts wordt opgemerkt dat lor het systeem van toewij- contingenten huizen Leiden-Noord het laatste dreigt te verdwijnen, ivijl bijvoorbeeld in de Bol- Jnstreek bouwplannen in de blijven liggen omdat de en daar nauwelijks tingenten krijgen toe- fals bankbiljet felDEN Op het NS-station fmmenschans is gisteroch- Nid een vals biljet van 250 Hden aangetroffen. Een 45- tige vrouw uit Alkemade plae ermee betalen, waarop t'argwanende NS-personeel B politie waarschuwde. De 'Duw bleek zich van geen Zaad bewust. Ze verklaarde rbiljet in Amsterdam ont- hgen te hebben. Het onder- zich daar heen ver- fttsen. Suit modezaak [ïgegooid IDEN De Leidse politie fft vannacht om vijf uur 27-jarige Leidse vrouw 32houden, die ervan wordt Jacht in een modewinkel de Haarlemmerstraat te Bbben willen inbreken. Na in melding dat er een ruit ingegooid, troffen agenten rouw in een steeg van de aarlemmerstraat aan. Ze had °g een steen bij zich. Ze zou anaaag worden verhoord. Het computers - ian de haal ALPHEN AAN DEN RIJN Ex-rijwielhande laar Poedel van Dam, die jaren geleden al grote be kendheid verwierf door zijn acties tegen o.a. de voormalige vuilstortplaats in Alphen, regaeerde van morgen niet verbaasd op de laatste ontwikkeling. „Wij hebben altijd al ge zegd dat die vaten er wa ren. Maar hier is alles al tijd 'nee'. Die vaten zitten 5,5 meter diep, maar men heeft bij de peilingen vroeger maar vier meter diep gegraven. Ze hebben de zaak gewoon bedon derd. Burgemeester Paats: „Vorige week zijn mensen van VROM hier geweest. Dat er zoveel va ten in de grond zitten kan waar zijn, hoewel ik het niet waarschijnlijk acht. Toch be vatten de gegevens tot nu toe een grote mate van hardheid". Paats vreest niet voor het hele recreatiegebied. „We zullen moeten onderzoek in welke delen van het complex we de zaken moeten aanpakken, want het hele terrein is wel 200 ha groot. Maar ook als al les niet waar is, is het buiten gewoon vervelend vanwege de negatieve publiciteit". Van der Vlist, milieu-gedepu teerde van Zuid-Holland, wil zo snel mogelijk een bodemon derzoek. Hij acht het op grond van de grootte van de stort plaats en de tijd die de „da ders" hebben gehad praktisch gezien wel mogelijk dat er 100.000 vaten illegaal zijn ge stort in Alphen. Volgens AZL-woordvoerder P. van Dam is het uitgesloten dat radioactief afval van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden onder de golfbaan ligt. „Dat afval gaat rechtstreeks naar Petten, evenals het andere ra dio-actieve afval van de Leid se universiteit. Het afvalver- voerbedrijf Kemp heeft daar nimmer iets mee te maken ge had". Wel verzorgt het Ha- zerswoudse bedrijf al vele ja ren het transport van al het andere afval van het zieken huis. „Maar we zijn druk doende onze bindingen met het afvaltransportbedrijf te verbreken", aldus Van Dam, Ook Billiton, Fasson en Océ van Grinten zouden volgens de berichten door Kemp om de tuin zijn geleid. Directeur Van Oosten van Billiton in Arnhem zegt nooit zaken te hebben gedaan met Simoh Kemp. „Ons afval is voor zo ver wij kunnen nagaan nooit door die Kemp afgevoerd". „Wij achten het uitgesloten dat chemisch afval van ons bedrijf is gestort in Alphen", zégt woordvoerder Van Zeggelen van de fabrikant van plakmid delen Fasson uit Hazerswöü- de-Rijndijk. „Al sinds het be gin van de afvalverwerking in Rijnmond leveren wij daar ons afval aan. Dat gebeurt niet met de firma Kemp, maar met andere transportondernemin gen. In 1977 hebben wij een maal zaken gedaan met hef Hazerswoudse vuilverwer- kingsbedrijf Kemp. Wij heb ben toen gedurende vjèr maanden vloeibaar afval met tankauto's naar vuilverbratv- dingsinstallaties in West- Duitsland gebracht. Dat waren dus beslist geen vaten. Die vier maanden waren bedoeld om te zoeken naar een alter natief voor als er in Rijnmond problemen zouden zijn met de installatie. De kosten bleken echter dermate hoog, dat we het experiment niet hebben doorgezet". Boven: De Alphense ex-rijwielhandelaar Poedel van Dam voer de jarenlang actie tegen de vuilstortplaats in zijn woonplaats. Op deze foto, genomen halverwege de jaren zeventig, bestu deert hij bij een hek van het overlaadstation een bordje met bepalingen over de hinderwet. eiden- oord wil olkstuinen ïouden NZH NA ALARMERENDE BERICHTEN UIT GRONINGEN: De schrijvers Maarten Biesheu vel en Maarten 't Hart aan gekondigd als De Twee Maar tens openden gisteravond in de met publiek uitpuilende so ciëteit De Burcht de boeken week voor Leiden. De eerste helft van de avond lazen beide schrijvers om beurten stukken over elkaar voor. In het geval van Maarten 't Hart was dat zijn bijdrage aan het deze week verschenen 'Biesboek', een bundel met stukken over en door Maarten Biesheuvel. De andere Maarten had spe ciaal voor de avond een stuk over zijn collega gemaakt, waarin hij liefdevol over diens .muizengezicht" en zijn wel haast legendarische belezen heid sprak. Traditiegetrouw zong Maarten Biesheuvel ook enkele liederen van onder an dere Schubert, op de piano begeleid door Maarten 't Hart. Laatstgenoemde moest het na de pauze geplaagd door hoofdpijn noodgedwongen verder laten afweten. Als Maarten Biesheuvel, schrij ver van het boekenweekge schenk, nog vermoeienissen van het Boekenbal op de voor gaande avond met zich mee droeg, was dat aan zijn inzet in elk geval niet te merken. Hij bleef doorlezen, zolang zijn pu bliek daar aardigheid in had. En dat was lang. Toen hij te gen half twaalf duidelijk la ter dan voorzien de laatste bladzij omsloeg, had hij deze thuiswedstrijd niet alleen op uithoudingsvermogen gewon nen van het publiek. FOTO: TEJO RINGÉRS •EIDEN De politie heeft istermiddag rond vijf uur een 3-jarige Leidse aangehouden, probeerde twee computers stelen bij een computerfir- aan de Botermarkt. De °mputers hadden een waarde 3n ruim 5.000 gulden. LEIDEN De situatie van chauffeurs bij de NZH laat zich niet ver gelijken met die van chauffeurs op stadsbus sen. Zowel de fysieke als psychische werkomstan- digheden zijn in het streekvervoer stukken beter dan bij een ge meentelijk vervoerbe drijf. Dat zegt NZH-dis- trictsbestuurder B. Leeuwenburgh in reac tie op de bevindingen van de psycholoog M. Kompier, die de afgelo pen zeven jaar onder zoek heeft verricht on der 170 stadsbusschauf feurs van het Gemeente lijk Vervoer Bedrijf in Groningen. De stadsbu- schauffeurs zouden erg I slechte arbeidsomstan digheden hebbpn. „Het ziekteverzuim bij stads buschauffeurs loopt op tot zo'n 20 procent, ter wijl dat bij ons tegen de 10 procent ligt", aldus Leeuwenburgh. Kompier, die eind deze maand aan de Groningse universiteit promoveert op zijn onderzoek, komt tot nogal schrijnende conclusies. Volgens de psycholoog haalt slechts één op de negen stadsbuschauffeurs in Ne derland in goede gezondheid de pensioengerechtigde leef tijd van 60 jaar. Chauffeurs van stadsbussen lopen een bijzonder hoog risico nog i voor hun 47ste jaar afge- keurd te worden. Het risico jB om afgekeurd te worden ligt voor stadsbuschauffeurs zelfs bijna drie maal zo hoog als gemiddeld voor ambtena ren geldt, zo concludeert vi Kompier. Hij heeft in relatie tot de ar beidsomstandigheden de verschillende redenen voor afkeuring van stadsbu schauffeurs onderzocht. Ru gafwijkingen en andere af wijkingen aan het bewe gingsapparaat (gewrichten en bindweefsel) blijken vaak te leiden tot een blijvend on geschiktheidsverklaring. Maar ook overspanning, de pressie, een hoge bloeddruk en hartinfarcten vormen vaak redenen voor afkeu ring van buschauffeurs. Stadsbuschauffeurs 'in Ne derland lopen een ruim tweeënhalf keer zo groot ri sico op afkeuring vanwege oog- en ooraandoeningen en neurologische afwijkingen als de gemiddelde Neder landse mannelijke ambte naar, zo meent Kompier. Het afkeuringsrisico vanwe ge psychische problematiek is ruim twee keer zo hoog en het risico vanwege aandoe ningen van het bewegings apparaat zelfs bijna vier keer zo groot voor stadsbu schauffeurs, stelt de onder zoeker. Comfortabeler Volgens Leeuwenburgh zijn de bussen die in gebruik zijn bij het streekvervoer voor chauffeurs beduidend com fortabeler dan de standaard "stadsbussen, die bijvoorbeeld ook in Den Haag in gebruik zijn. „Het streekvervoer vergt een heel ander type bus, groter en degelijker. Óp interlokale lijnen wordt met hogere snelheden en over langere afstanden gereden. We gebruiken bussen van DAF met een opbouw van Den Oudsten. Via de ESO, de vereniging van streék- vervoersondernemingen, hebben we bij de fabrikant inspraak bij de ontwikkeling van de bussen. Met de wen sen van de chauffeurs wordt dan rekening gehouden. Zo is de zithouding een jaar of twee, drie geleden aange- pakt. Er zit nu een geknikt stuur in de nieuwe model len, waardoor de houding van de bestuurder meer lijkt op die van een automobilist. In stadsbussen staat het stuur vaak nog rechtop". Leeuwenburgh meent dat ook de psychische belasting voor de chauffeurs in het streekvervoer minder is dan voor stadsbuschauffeurs. „We hebben nog nauwelijks echte stadslijnen, het zijn al lemaal doorgaande lijnen ge worden. Dat is veel afwisse lender. Eventueel tijdverlies in de stad kan buiten de stad weer goed gemaakt worden. De spanning is daardoor kleiner. Er is nog een kleine groep chauffeurs die op ei gen verzoek alleen op de lij- nen 13/14 en 15/16 rijden, zeg maar de stadslijnen. Om een of andere reden vinden ze dat prettig. Maar onder hen is geen hoger ziektever zuim dan onder andere chauffeurs". Overigens heeft nog maar een beperkt aantal gemeen ten een eigen vervoersbe drijf. Het gaat om de ge meenten Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Dordrecht, Maastricht, Nij megen, Arnhem en Gronin gen. Bij deze vervoerbedrij ven werken zo'n 4.200 chauffeurs. Jaarlijks vervoe ren zij ruim 500 miljoen pas sagiers. Oponthoud in de stad kan buiten de stad weer goedgemaakt worden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13