Ik heb een manier om m'n spaarrente hoog te houden en m'n geld beschikbaar. Ik ben bij de ABN. Ahold gaat ongeremd door met investeren 5,69% AKZO 7 Beurs uan Amsterdam TAKEN GERRIT JAN HEIJN VERDEELD Akzo wil meer naamsbekendheid Grijs Nederland pot zijn geld liever op'' ABN Bank --CONOMIE EcidaeSouoanl WOENSDAG 16 MAART 1988 PAGINA.9 jaatslening is leer geslaagd'" RlSTERDAM - De 6 procents staatsle- fDg heeft 4,75 miljard opgebracht, zo Keft Financiën gisteravond bekendge- Ejakt. Opvallend is volgens handelaren tfde obligatiemarkt dat Japanse beleg- Jrs voor meer dan twee miljard aan ijigaties hebben opgenomen. De uitgif- %oers is vastgesteld op 100,2, waarmee R effectieve rendement uitkomt op 5,96 Keent. Het is ruim 22 jaar geleden dat >staat tegen een zo lage rente kon le- Kn. Een woordvoerder van het ministe- f sprak van een „zeer geslaagde le- Ing" Inschrijvingen boven 100,2 pro pt zijn ten volle toegewezen. Wie pre- 5 op de koers had ingeschreven kreeg Rjrocent van zijn inschrijving toegewe- |n. Onder de uitgiftekoers is niets toe- „Bedrijfs- documentaire" naar Koggeschip Vakbladen DEN HAAG - Het tijdschrift voor lei dinggevend personeel Bedrijfsdocu- mentaire gaat van Uitgeverij Ten Ha gen in Den Haag, een werkmaatschap pij van Kluwer Techpische Uitgeverij en, naar Koggeschip Vakbladen in Amsterdam. Daar onderhandelen Ten Hagen en Koggeschip blijkens een me dedeling van gisteren over. Het blad verschijnt tienmaal per jaar in een op lage van 100.000 exemplaren. Naar verwachting zal de overdracht binnen enkele weken zijn beslag krijgen. Kog geschip zal Bedrijfsdocumentaire in de huidige verspreiding voortzetten. Generale roept aandeelhouders bijeen BRUSSEL - De Generale Maatschappij van België heeft voor 14 april een aan deelhoudersvergadering uitgeschreven. Cerus, de Franse investeringsfirma van De Benedetti, had op 10 maart om de vergadering gevraagd. Volgens Cerus bezitten De Benedetti Leysen op z'n minst 20 procent van het aandelenkapi taal, het vereiste minimumpercentage om een vergadering af te dwingen. De Benedetti en Leysen willen drie nieu we bestuurders van de Generale laten benoemen, onder wie zij zelf. De verga dering zou ook het eerder door de Ge nerale genomen besluit om twaalf mil joen nieuwe aandelen te creëren onge daan moeten maken. Cao-overleg bankbedrijf zit muurvast UTRECHT - Het overleg over een nieuwe cao voor de 100.000 werknemers in het bankbedrijf zit volgens de Dienstenbond FNV muurvast. De werkgevers willen geen loonsverhoging ge ven, niet meer dan een magere vut-regeling en de huidige roos- tervrije dagen geheel inzetten voor scholing, zo zei een woord voerder van de Dienstenbond FNV gisteren na afloop van de derde onderhandelingsronde. Van een breuk is nog geen sprake: er staan deze maand nog twee overlegrondes op de agenda. Van Nelle wil Tonnema inlijven ROTTERDAM/SNEEK - Van Nelle. fabrikant van voedings- en genot middelen, wil Tonnema in Sneek in lijven. Vorige maand liepen bespre kingen tussen Tonnema en Mars op niets uit doordat een van de 33 aan deelhouders dwars lag. Omdat de 130 arbeidsplaatsen, de werkzaamheden en de merknamen voor Sneek zijn veilig gesteld, spreekt de Voedingsbond FNV van een „goede overname". Voor Van Nelle betekent het overnemen van Tonnema een verbreding van het as sortiment en voor Tonnema betekent het ruimere afzetmogelijkheden. Vol gens de Voedingsbond CNV had Mars ƒ27 miljoen over voor Tonne- 'ZAANDAM Ahold heeft nog geen beslissing genomen over wie Al- bert Heijn (met 62 in de Evut) over een jaar moet opvolgen als president van de holding. Kandi daat was vice-voorzitter wan de raad van bestuur Gerrit Jan Heijn, van wie sinds zijn ontvoering 'vorig jaar niets meer is vernomen. ,,De ontvoerders hebben fwat dat nieuwe voorzit terschap betreft roet in fhet eten gegooid, maar ("daar komen we wel uit", meldde Albert Heijn gisteren in Zaandam. „Ik kan wel melden dat we de bestuurstaken van mijn broer inmiddels binnen de raad van be stuur hebben verdeeld. Maar omdat Ahold USA een steeds belangrijkere positie gaat innemen bin nen Koninklijke Ahold, was een verschuiving van taken toch nodig". Heijn sprak tijdens de toe lichting van de raad op de jaarcijfers van het 101-jarige bedrijf. In het vierde kwar taal van 1987 kenden de re sultaten na aftrek van belas tingen een toename van 11,1 procent. Het bedrijfsresultaat bedroeg 60,9 miljoen en was daarmee 9,7 procent hoger dan in dezelfde periode in 1986. Het 53 weken tellende boekjaar 1987 gaf een gecon solideerde omzet te zien die met 2,5 procent was gestegen tot ƒ11,7 miljard. Het resul taat na belastingen bedroeg f 131.2 miljoen, tegen 132,4 miljoen in 1986. „Een daling weliswaar", zo hielp Albert Heijn de alpha- mensen onder zijn gehoor, „maar desondanks zijn we zeker niet ontevreden over dit resultaat. We hadden te kampen met een opnieuw la gere omrekeningskoers voor de dollar en een aanzienlijke verhoging van de belasting druk in Nederland. Voor het lopende jaar verwachten we eenzelfde resultaat". Voorge steld wordt een dividend uit te keren van 1,50 en 0,125 dollar. WIR Ondanks de afschaffing van de WIR-regeling wil Ahold ook dit jaar weer 300 miljoen gulden in Nederland investe- FOTO: DIJKSTRA ren en 125 miljoen dollar in de Verenigde Staten. Ooit ge uite plannen om een Duitse winkelketen over te nemen, heeft men laten varen van wege de hoge prijs. In de VS zal ae omzet dank zij de aankoop van een derde supermarktketen aan de oostkust (FNS) worden ver dubbeld. waardoor Ahold USA stijgt van de 22e naar de 8e plaats op de Amerikaanse detailhandelmarkt voor le vensmiddelen. De omzet van de Albert- Heijnfilialen steeg vorig jaar inclusief Miro en franchise nemers, steeg van 23,8 pro cent naar 24,8, bijna een heel kwart. President Heijn zei daarover: „Die groei stemt tot tevredenheid, maar dwingt ons wel - in Gelder- malsen en bij Rotterdam - distributiecentra bij te bou- De Miro-vestigingen van Ahold gaan ook over op de AH-formule. Een nieuwe Miro-vestiging in Tilburg, die op 12 april zal worden geo pend, krijgt een proeffunctie. Het wordt een grootschalige SUPERmarkt met een totale harmonisatie van het winke lassortiment. Voor de klan ten, die „leuk" moeten kun nen winkelen (fun-shopping), worden alle „irritatiemomen ten" weggenomen. Scanners en computers moeten de in formatie naar de klant ver beteren. Opvallend item is de mogelijkheid om gedane boodschappen in een box op te bergen, waarna je de code kunt doorbellen naar je sterkere partner. Deze kan dan na zijn (of haar) werk de box komen legen. Grootste Wat de drie Amerikaanse winkelketens betreft, mikt Ahold op wat de moderne Amerikaan wil: grote shops die lang tot altijd open zijn, zoveel mogelijk vers (geen blik meer) en service. De grootste winkel van FNS heeft een oppervlakte van 8000 m2, een assortiment van 36.000 artikelen en een verse groente-afdeling die twee maal zo groot is als een ge middeld AH-filiaal. Dank zij FNS heeft Ahold nu einde lijk ook winkels in een grote stad als New York. FNS sluit qua ligging aan de oostkust mooi aan bij de ketens GFS en BI-LO. De laatste, met winkels in dorre, afgelegen dorpjes tot in het zuiden van de staat Georgia, behoeft de meeste aanpassingen. HERMAN JANSEN Idz :;:f»|uwoer 141, i. Melk- en kalfkoeien 1e srt 2250- lOO. 2e srt 1400-2250, melk- en 'i Ifvaarzen 1e srt 2250-3000. 2e srt 1 00-2250, guste koeien 1e srt 1850- j llveren 600-1100. andel en prijzen: koeien redelijk - lijk; pinken redelijk - gelijk; kalve- n redelijk - gelijk en enterstieren iStig - gelijk. ÜCHTERE KALVEREN: (gulden per r roodbont 700. Stierkalf 400- xtra kw. 600-775, vaarskalf 1 0-450 Aanvoer zwartbont 2296 j ierkalf 225-490. extra kw. 490-575. I arskalf 180-380 fidel en prijzen, roodbont redelijk - ijk, zwartbont redelijk - iets hoger 723. Schapen 4.25-6,50, (rammen) 9.50-10,60 en (ooien) 9,50-10,50, zuig- 14,00-17,00. ulden per stuk) schapen .135-215, Lier - Delft-Westerlee, woensdag Jijvie 230-275, aubergines 380- 70, bloemkool 160-650, bospeen 80-450, cherry tomaten 210-270, ourgettens groen 120-185, komkom- ers 50-165, komkommers mini 47- 13-137, paksoi 85- 10, paprika groen 390-640, paprika ood 830-1350. paprika geel 620- 050, paprika oranje 820-1510, papri- a paars 240-560, pepers groen 230-1380, peterselie 34-65, poste- ielderij 32-54, sla 22-38, snijbonen Betonnen reddingsgordel Bouw van een gigantische be tonnen wand rond een olie-op slagtank op het Noorse Ekofis- veld. De Noors-Nederlandse aannemerscombinatie Peco- nor, waarin Volker Stevin en Hollandsche Beton Groep (HBG) in Rijswijk deelnemen, gaan deze betonnen ring van 140 meter doorsnede, 106 me ter hoog en met 100.000 ku bieke meter beton, aanbren gen. De ring moet voorkomen dat de tank in de golven ten onder gaat nu de zeebodem daalt door de olie- en gaswin ning. De order, ter waarde van omgerekend 460 miljoen gul den, is vergeven door olie maatschappij Phillips Petro leum. De bovenste foto toont de huidige situatie, de onder ste nadat de ring is aange bracht. ARNHEM Het internatio nale chemieconcern Akzo gaat zich duidelijker en actiever profileren als één onderne ming. De verschillende be- drijfsdivisies zullen niet meer onder de eigen naam, maar onder de naam Akzo naar bui ten treden. Na een overgangs periode van ongeveer twee jaar zullen ook ae juridische namen Sikkens en Enka plaatsmaken voor een Akzo- naam. Om het nieuwe beleid van Akzo zichtbaar te maken, presenteerde de voorzitter van de raad van bestuur van Akzo jhr. mr. A.A. Loudon gisteren een nieuwe huisstijl en een nieuw logo. De Akzo-driehoek (die overigens door tientallen bedrijven in de wereld wordt gebruikt) maakt plaats voor een gestileerde menselijke fi guur met uitgestrekte armen. Het is ontworpen naar het voorbeeld van een Griekse sculptuur die diende als sym- Het In blauw en grijs uitgevoer de nieuwe logo van Akzo dat in de loop van dit jaar op alle Akzo-vestigingen zal verschij nen. bool voor esthetische verhou dingen van de mens. Volgens Loudon heeft Akzo in het verleden teveel als een fe deratie van divisies gefunctio neerd. Hoewel Akzo met een omzet van 15,5 miljard gulden en met ruim 68.000 werkne mers een van de grootste che mische concerns ter wereld is, beseft de buitenwereld onvol doende wat Akzo is en wat het bedrijf doet. NMB-BESTUURDER: slig, Amsterdam - Het aanpak- door de regering van de •'erzwegen rente-inkomsten 'oor de belasting, heeft zeer 1 legatieve gevolgen gehad, zo schrijft het bestuur van de Ne- 1 derlandsche Middenstands Bank in het jaarverslag. «Veel spaargelden gingen naar iet buitenland en het publiek heeft zeker twee miljard in de joude kous gestopt, waardoor 1 deze middelen niet meer be schikbaar zijn voor produktie- ve aanwending. Vooral oudere mensen („grijs Nederland") potten hun geld op", aldus be stuurslid drs. H.H. Faber bij de presentatie van het jaarver slag. Bestuursvoorzitter W E. Scher- penhuijsen Rom denkt dat de NMB nog best een aantal jaren zelfstandig kan blijven, maar acht een eventueel samengaan met de Postbank niet onlo gisch. „Alleen kan dit nog wel een paar jaar duren, omdat de privatisering van de Postbank haar beslag zal king met buitenlandse bank of aanslui ting bij. een combinatie, maar zulke dingen gebeuren niet van vandaag op morgen" ADVERTENTIE Als u een kritische spaarder bent een hoge rente wenst en uw geld langere tijd kunt laten staan, denk dan eens aan de ABN Kapitaalmarkt-spaarrekening. Die geeft met name een goed rendement omdat de rente mee beweegt met de relatief hoge kapitaalmarktrente. Toch kunt u altijd geld opnemen wanneer u wilt, en hoeveel u wilt, tegen betaling van 2% opname kosten. Het uiteindelijke rendement wordt dus hoger naarmate u het geld langer op de rekening laat staan. Laat u eens uitvoerig informeren door het ABN- Rente op de ABN Kapitaalmarkt- spaarrekening voor de maand maart '88 Kalm en licht hoger kantoor in uw omgeving AMSTERDAM - Het Beurs- plein maakte gisteren een aar zelende indruk. De koersen van de aandelen gingen over de volle breedte licht omhoog, maar dat gebeurde in een dun ne handel. De omzet in obliga ties van ƒ1,1 miljard overtrof die van ae aandelen van 436 miljoen ruimschoots, terwijl de markt in afwachting was van de inschrijving op de 6 procent staatslening. Een licht hoger Wall Street en een iets hogere dollar zorgden voor een hogere opening, zoals dat ook gebeurde op de beur zen elders. Van het kabinter- sakkoord over de bezuinigin gen en belastingverlaging ging slechts een beperkte invloed uit. Internationaal wordt uit gezien naar de handelscijfers in de VS die morgen moeten komen. De verzekeraars lagen goed in de markt. De handelsbanken noteerden slechts licht hoger en NMB, die het jaarverslag presenteerde, viel ondanks de winstverwachtingen 1,10 te- rug op 157. Kon. Olie, op de effectenbeurs en op een even eens rustige optiebeurs, het meest verhandelde fonds bleef nagenoeg aan dezelfde koers in weerwil van berichten over lagere olieprijzen. Akzo won 1,20, Philips voegde 0,40 toe, Hoogovens ƒ0,70. Opval lend grote stijgingen waren weggelegd voor VNU en Bor- sumij Wehry. Heineken en Pakhoed moesten het doen met kleinere maar nog altijd meer dan gemiddelde stijgin- f;en. Bij de kleinere fondsen ieten Samas, ACF, Tulip, Ho- lec en Verto stijgingen zien. HAL moest licht terug op goe de jaarcijfers

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9