Belastingvoorstel veroorzaakt ongekend rumoer in Lagerhuis kolonisten gaan schieten ls Palestijnen gooien Bouw radar-keten langs Westerschelde van start Crisis verdeelt Panama Zoon Reagan voelde zich in jeugd gekweld BUITENLAND Geidó&Qounant WOENSDAG 16 MAART 1988 PAGINA 7 i Spanning in Belfast: RA-leden begraven rnstij e ELFAST In Noordierland zijn giste- n twee katholieken doodgeschoten. Een an werd dodelijk getroffen toen hij bij supermarkt aankwam waar hij werkte, politie vermoedt dat de moord het rk was van protestanten. De nacht er- ir was door troepen een man doodge- oten, die het vuur opende op een leger- trouille bij het huis van een van de drie -leden, die vorige week in Gibraltar ,i pffelijke dfast wa t Ifast waren overgebracht, werd een uwmis gehouden. De drie IRA-leden onder massale belangstelling [raven. Bush en Simon op winst in Blinois CHICAGO Vice-president Bush heeft bij de voorverkiezingen in de staat Illinois een nieuwe zege geboekt, terwijl de winst bij de Democraten naar senator Simon ging. Bush kreeg driekwart van de 82 Republikeinse ge delegeerden voor de partijconventie achter zich en bouwde daarmee zijn voorsprong op zijn naaste rivaal, senator Bob Dole, nog ver der uit. Senator Paul Simon, die uit Illinois komt, vergaarde bij de Democraten de meeste aanhang en kreeg het merendeel van de 173 kiesmannen achter zich. Overigens verwach ten zijn eigen partijleden niet dat hij ook wer kelijk de Democratische nominatie in de wacht zal slepen. Dominee Jackson en gou verneur Dukakis eindigden als tweede en derde. Nicaragua valt Contra's aan MANAGUA Het Nicaraguaanse le ger is gisteren een grootscheeps offen sief begonnen tegen de Contra's in het noorden van het land. Volgens de VS zouden daarbij ook militairen de grens met Honduras over zijn ge stuurd, waar de Contra's hun bases hebben, maar het ministerie van de fensie in Managua heeft dit tegenge sproken. Managua voelt zich sterk de Contra's te verslaan, nu deze geen Amerikaanse hulp meer krijgen. Ove rigens heeft president Reagan het Congres hier opnieuw om gevraagd. De aanval door Nicaragua zet de Con tra's ook onder druk om te onderhan delen over een staakt-het-vuren. Hongaren demonstreren voor democratie BUDAPEST In de Hongaarse hoofdstad Budapest hebben gisteren ongeveer 10.000 mensen deelgenomen aan een officieuze be toging voor democratie, persvrijheid en vrije verkiezingen. De politie hield de demonstra tie scherp in het oog, maar greep niet in, hoewel veel betogers leuzen tegen de rege ring riepen en sprekers felle kritiek uitoe fenden op het Sovjet-systeem. De menigte marcheerde verscheidene kilo meters langs de voornaamste boulevards van Budapest, blokkeerde het verkeer en zwaaide met rode, witte en groene Hongaar se vlaggen. Groepen demonstranten floten en klapten ritmisch in de handen, elke keer als een politiewagen passeerde. De politie reageerde niet op die provocaties. Wel wer den voor het begin van de demonstratie vier activisten opgepakt. Aan het officieuze protest was eerder op de dag een officiële herdenkingsbijeenkomst van de communistische partij op de trappen van het nationaal museum voorafgegaan. Autoriteiten legden kransen, ter herdenking van de mislukte revolutie tegen Oostenrijk in 1848. Sinds 1973 wordt de mislukte revolte niet al leen officieel herdacht maar komen dissi denten ook min of meer openlijk voor de monstraties bij elkaar. Trefpunt is meestal het standbeeld van de dichter Sandor Petoe- fi, wiens naam in Hongarije symbolisch is voor verzet tegen buitenlandse onderdruk king. Aan de sokkel van het monument la gen vele bloemen en linten in de Hongaarse driekleur. ;ugen van t Eui ïonde ans Ruim „kf i Frai de de feiten ppen. Zo er giste- een nota- Jbij om op Mekenen dat haar van na Witt de fste jaren is jegroeid tot respecta- lengte drie me- Er moest krukje aan pas komen i de langste ken van de rèld op te ihen meten. FOTO: AP LONDEN Onder onge kend rumoer heeft de Britse minister van finan cien Nigel Lawson giste ren in het Lagerhuis de eerste begroting in bijna twintig jaar gepresenteerd met een financieringso verschot en een geweldig belastingvoordeel voor de hoogste inkomens. De voorzitter moest de zitting tweemaal schorsen tijdens de toespraak van minister Nigel Lawson omdat vanuit de socia listische banken minutenlang een luidkeels „schande, schan de" klonk. Even daarvoor had Lawson bekend gemaakt dat het hoogste belastingtarief wordt verlaagd van 60 naar 40 procent. De Schotse afgevaardigde Alec Salmond werd afgevoerd na dat hij de begroting een „obs ceniteit" had genoemd. „Belas tingverlaging voor de rijken, personele belasting voor de ar men en niets voor de volksge zondheid. Dat is ultieme smeerlapperij!", aldus Sal mond. Met instemming van een grote meerderheid werd hij vervolgens uit de zaal ver wijderd. Lawson gaf als argument voor zijn belastinghervorming dat Groot-Brittannië nu weer op één lijn staat met andere Euro pese landen. Zo worden de zes belastingschalen, variërend van 27 tot 60 procent vervan gen door slechts twee schalen, van 25 en 40 procent. „Exces sieve belastingtarieven maken het bedrijfsleven kapot, leiden tot ontduiking en drijven ta lent naar meer gastvrije kus ten", zei Lawson, met stem verheffing om de protesten en interrupties te overstemmen. Uit de oppositiebanken klonk een nog luider gemor toen de minister opsomde welke voor delen ziin regering voor de welgestelde conservatieve ach terban in petto heeft. Zo gaan Britten die meer dan 100.000 pond per jaar verdienen er 12.000 pond op vooruit, zette Lawson uiteen. De tegenover de socialisten zittende Tories riepen „stilte!" en „ga zitten!", terwijl der mannen van Neil Kinnock hun ongenoegen uit ten. Parketwachten moesten vier verpleegsters van de pu blieke tribune sturen, omdat zij luidkeels protesteerden te gen het falende volksgezond heidsbeleid van de regering Thatcher. Sinds Thatcher aan de macht kwam heeft zij het laagste be lastingtarief geleidelijk ver laagd van 33 procent naar 25 procent. Het hoogste tarief ging tijdens haar eerste ter mijn al van 83 procent naar het huidige 60 procent. Een andere belangrijke her vorming in de begroting van Lawson is het plan om vrou wen de mogelijkheid te bieden afzonderlijk aangiftete doen. Sinds het begin van de 19de eeuw worden echtparen in Groot-Brittannie gezamenlijk belast. Minister Lawson heeft er nu voor gezorgd dat over twee jaar de Britse getrouwde vrouw waarschijnlijk evenveel fiscale rechten en plichten zal hebben als haar echtgenoot. Lawson hoopt kennelijk het huwelijk in ere te herstellen want samenwonende paren verliezen diverse voordelen. ijl Sr' ZETTE GEBIEDEN VERANDEREN IN SLAGVELD: aak. Gree m de rschlL confo b ziel de De r< in. LHOUL Door de ten van bus 60 waarin dse kolonisten naar (is reden, vlogen enkele nen. De passagiers, [tmigen met angstige ideren in de armen, do- snel op het gangpad, kele mannen sprongen en vuurden schoten or de gebroken ramen. het donker klonk de stem jongetje dat riep: „Pak ^Arabieren. Pak ze." Een schreeuwde: „Stop de A De chauffeur, een Israe- }ie Palestijn, aarzelde even 2 femde toen. Drie Israëliërs etnar ^en a' schietend de voor- ïr van de bus uit en twee fèren gingen door de ach- ieur. Maar de Palestijnse ïengooiers waren in de :ht verdwenen. 'c £ens joodse kolonisten Yern kt uit de aanvallen dat de het :rden en rt. So iv krei |f' rwac ;£stjiultz kan Shamir niet overtuigen ■^Rikli SHINGTÖN De Israëlische premier Shamir blijft het op- ameZ ik en van bezette gebieden in een slag veld veranderen en dat de Pa lestijnen het op de kolonisten gemunt hebben. „Vergis je niet. Dit is oorlog," zei de 50- jarige Rachel Klein, een van de passagiers van bus 60. In de bus zaten ongeveer vijftig ko lonisten, onder wie een tiental kinderen en drie baby's. De meeste vrouwen droegen een hoofddoek en de mannen een keppel. De rood-witte bus met op de zijkant de drie Hebreeuwse initialen van de busmaat schappij Eged, was op weg van Jeruzalem naar Hebron, een reis van een uur. De route over een smalle, bochtige weg voert langs verschillende Pale stijnse dorpen, steden en vluchtelingenkampen, waar onder Bethlehem en het kamp Dheishe, dat is omringd door een drie meter hoge omhei ning van prikkeldraad om te voorkomen dat er met stenen wordt n van bezet gebied in ruil voor een politieke regeling van 'alestijnse onrust afwijzen. Diens bezoek aan de VS dreigt rdoor uit te lopen op een mislukking. Shamir sprak gisteren Vashington langdurig met de Amerikaanse minister Shultz, sofdalIr deze kon hem niet voor zi-'n plan winnen- Shamir heeft jgëkondigd met een eigen'vredesvoorstel te komen. Israëlische krijgsraad heeft de twee soldaten veroordeeld, horige maand twee Palestijnse jongens de armen probeerden ireken, terwijl zij werden gefilmd door een Amerikaanse te- isieploeg. De soldaten kregen 21 en 10 dagen celstraf opge i/Twee andere soldaten en hun commandant moeten nog den veroordeeld en krijgen waarschijnlijk hogere straffen, .jde Gazastrook is gisteren een nachtelijk uitgaansverbod uit dacht aai"digd voor de 650.000 Palestijnen. Ook mogen de Palestij- j ,niet meer reizen tussen de Gazastrook en de westelijke Jor- noever. De staking die gisteren in de bezette gebieden werd ouden is een groot succes geworden. In diverse plaatsen op den opnieuw protestbetogingen gehouden en kwam het to .y1." -j langen met legereenheden. hébllSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN dag terug. Drie auto's van Pa lestijnen werden in Halhoul in brand gestoken en van enkele andere werden de ramen inge slagen, zo vertelde Yossi Day- an, de voorzitter van het on langs opgerichte veiligheidsco- mite van Kiryat Arba. In het jongste pamflet van de PLO werd de Palestijnen in de bezette gebieden gemaand de strijd tegen „de bezetting en de kolonisten" op te voeren. Pa lestijnen gooien niet alleen met stenen en brandbommen naar Israëlische voertuigen, maar hijsen ook de verboden Palestijnse vlag langs de we gen die door de kolonisten worden gebruikt. Veel Israë liërs ontsteken in woede bij het zien van dit nationalisti sche symbool. „Zij hebben niet dezelfde rech ten in dit land als wij," zegt mevrouw Klein, die in Lon den is geboren en nu dertien jaar in Kiryat Arba woont.. „Hoe kunnen we toestaan dat zij ons van angst ineen laten krimpen in onze eigen bussen in ons eigen land? Onze rege ring is aan het klungelen en bang om hard op te treden. Maar de Palestijnen begrijpen alleen een duidelijke bood schap. Die moeten we over brengen." Sommige kolonisten proberen dat al door Palestijnse auto's te vernielen, langs de wegen op de Jordaanoever te patrouille ren en soms op Palestijnen te schieten. Kolonisten zouden de dood op hun geweten hebben van zeven Palestijnen in de nu veertien weken oude onlusten. „Als het leger geen eind maakt aan het geweld jegens ons, zullen veel ernstiger stap pen ondernemen," zei Dayan. „We praten nu over de oprich ting van een soort ik wil het geen militie noemen maar een soort patrouille". (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weosp. Demonstranten stuiven uiteen, wanneer de Panamese oproerpolitie een waterkanon inzet. FOTO: AP nama. PANAMA-STAD Bij hevige botsingen tussen de politie en demonstranten zijn gisteren in Panama-stad zeker vijftien mensen gewond. Overheids personeel betoogde tegen de Panamese regering, die we gens gebrek aan financiën geen salarissen meer kan uit betalen. De regering zou als nog een regeling proberen te treffen. De financiële crisis is ontstaan nadat de VS uitbeta lingen stopzetten om daarmee generaal Noriega tot aftreden te dwingen. Alle banken in Panama zijn gesloten en credit cards en cheques worden in winkels niet meer geaccep teerd. De Panamese regering heeft de directeur van het Amerikaanse voorlichtingsbu reau USIS, Terrence Kneebo- ne, opdracht gegeven het land te verlaten, maar Kneebone weigert. De VS ontkennen een invasie voor te bereiden in Pa- ZEEBRUGGE In Zee- brugge is gistermiddag de bouw van een geheel nieuw radarsysteem voor de begeleiding van de scheepvaart op de Wester schelde van start gegaan. Minister Nelie Smit-Kroes van Verkeer en Water staat plaatste samen met haar Belgische collega De Croo de eerste steen van een radarpost. Het radarsysteem bestaat uit een aantal radarstations langs beide oevers van de Wester schelde. Het project wordt voor negentig procent door België betaald, aangezien onze zuiderburen met de haven Antwerpen ook het meeste be lang hebben bij de scheepvaart op de Westerschelde. De bouw van de Schelde-wal- radar moet in 1991 afgerond zijn. De hele installatie bestaat uit 5 bemande en 14 onbeman de posten, die 130 kilometer vaarweg zullen bestrijken. Het project kost globaal 190 mil joen gulden. Behalve over radar werd zij delings over de Belgisch-Ne derlandse waterverdragen ge sproken, een twistpunt sinds vele jaren. De Belgische over heid dringt er al jaren op aan dat de vaargeulen in de Wes terschelde worden uitgediept, opdat ook grotere tankers de haven Antwerpen kunnen aandoen. Nederland verbindt aan zo'n operatie weer allerlei voorwaarden. De woorden die De Croo en Smit-Kroes gisteren wisselden waren niettemin bijzonder hartelijk. De Croo betitelde de Nederlandse bewindsvrouwe als „mijn grote vriendin" en Smit-Kroes sprak veelbelo vend over „het op de rails zet ten van oplossingen". Egypte eist Carnavon-schat CAIRO Egypte heeft op nieuw aanspraak doen gelden op de antieke schat uit het Dal der Koningen, die begin deze maand werd gevonden op het kasteel van de zevende graaf Carnarvon in het zuiden van Engeland. Een woordvoerder van het ministerie van cultuur in Cairo zei dat Egypte de 3000 jaar oude kunstwerken opeist omdat zij in 1923 illegaal en zonder vergunning werden uitgevoerd. De verschillende voorwerpen komen voor een groot deel uit het graf van Toetanchamon. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA NEW YORK Michael Reagan, geadopteerde zoon van president Ronald Reagan, beschrijft in zijn autobiografie het gekwelde bestaan dat hij als de buitenstaander van de familie leidde. Boven dien leefde hij in de voortdurende angst dat een kampoudste die hem ooit sexueel misbruikte weer op zou duiken om wraak te nemen. ,-,Ik vond niet dat ik in zo'n volmaakt gezin thuishoor de", schrijft de 43-jarige Michael Reagan. „Ik voelde me een buitenstaander, niet in staat om zijn beroemde ou ders eer te doen. Ik heb mijn leven doorgebracht met uit te pluizen hoe ik van Ronald Reagan mijn vriend kon maken". In de autobiografie „On the Outside Looking in", ver telt Michael Reagan hoe hij tenslotte zijn schuldgevoe lens over de molestering overwon door therapie, hoe hij zijn echte familie opspoorde en hoe hij zijn relatie met zijn geadopteerde vader en stiefmoeder, First Lady Nancy Reagan, verbeterde. Momenteel is Michael Reagan de gastheer in een Canadees televisieprogram- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Russen uit Afghanistan: uitstel maar geen afstel GENEVE De 115.000 Sovjet-militairen zullen niet op 15 mei beginnen aan een aftocht uit Afgha nistan, aangezien de on derhandelaars in Geneve er gisteravond niet in ge slaagd zijn een akkoord te bereiken. Maar helemaal hopeloos is de situatie niet, zo werd van ver schillende zijden gisteren meegedeeld. Van uitstel hoeft geen afstel te ko men. VN-bemiddelaar Diego Cordo- vez zei dat de indirecte onder handelingen tussen Pakistan en Afghanistan gewoon door gaan. Het Sovjet-persbureau Tass schreef, dat de datum van 15 maart voor een akkoord geen hard Russisch „ultima tum" is. „Als later een ak koord wordt gesloten, zullen de troepen ook later aan de te rugtrekking beginnen". Vol gens Cordovez zijn er nog wel „zeer ernstige problemen op te lossen", zoals de impasse rond om de vorming van een over gangsregering in Kabul; een Pakistaanse eis waar de Sov jetunie niet mee akkoord wil gaan. Intussen hebben de leiders van een aantal Afghaanse ver zetsorganisaties gisteren een radikale fundamentalist geko zen tot hoofd van de verzets- coalitie. De zeven leiders had den vijf uur nodig om Gulba- din Hekmatyar (43), de leider van de Hezb-i-Islami (Islamti- sche partij), te verkiezen. P O ontslaat 2300 zeelieden LONDEN Zo'n 2.300 Britse zeelieden die elf autoveerbo ten van de rederij P O Eu ropean Ferries bemannen heb ben vanmorgen een ontslag brief gekregen. De beman ningsleden zijn sinds zes we ken in staking, maar vonden bij de post toch een nieuw werkcontract. De militante bond van zeelui raadt het zijn leden af het contract van P O te aanvaarden. Zij hebben dan ook besloten hun actie voort te zetten en mogelijk zelfs uit te breiden. De rederij wil fors bezuinigen, onder meer omdat de ramp met de Herald of Free Enterprise het bedrijf kapitalen heeft gekost. Oudste paar is 247 jaar MEXICO-Stad Jesüs Car- ranza Vega en zijn gade Paula Martinez de Carranza vormen waarschijnlijk het oudste paar ter wereld. Zij zijn samen 247 jaar oud: Jesüs is een jeugdige 114 en Paula is 133. Het paar woont in een hutje zonder elektriciteit of water in het dorp Miradores in de noorde lijke staat Tamaulipas. Zij le ven al jaren van tortillas, bo nen en chile peppers. „De he mel behoede ons ervoor dat we ziek worden. Een dokter kunnen we ons niet veroorlo ven," zo zei Jesüs tegen het Mexicaanse dagblad Exelcior. Het is niet duidelijk of de twee getrouwd zijn. Mozart gaf concert op plek Utrechts conservatorium UTRECHT Een docente van het afgebrande Utrechtse Conservatorium heeft ontdekt dat er tus sen de geblakerde muren resten staan van de zeven tiende eeuwse Romaanse Mariakerk, waar ooit Wolf gang Amadeus Mozart op 11-jarige leeftijd een con cert gaf. T. Everse, secretaris van het conservatori um: „We hebben altijd gedacht dat die afgebroken waren. Nu het stukadoorwerk van de muren is afge brand, blijkt dat ze er nog staan. Het gebouw is dus ouder dan we denken". In Utrecht wordt nu onder zocht of op de plaats van het conservatorium her bouw kan plaatsvinden. De lessen gaan intussen door bij particulieren, op muziekscholen en in kerken. Be halve het gebouw ging tijdens de brand voor een miljoen gulden aan instrumenten verloren. Een con cert dat vrijdag in Vredenburg zou worden gegeven gaat door, maar op instrumenten die worden geleend van scholen in Frankfurt en Keulen. Vermist jeugdwerk Wagner opgedoken MüNCHEN Een jeugdwerk van Richard Wagner dat al tientallen jaren werd vermist, is teruggevonden. Wagner schreef het als artis tiek directeur van een theatergezelschap in Magdeburg in 1843. Het werk zal op 13 oktober in München worden gespeeld door het Beierse Staatsorkest. De directeur van de muziekafde ling van de Beierse Rijksbibliotheek, Robert Munster, ontdekte het manuscript, dat zich in privébezit bevond. De oorspronkelijke parti tuur, die slechts een ruwe opzet van het werk geeft, dook in 1887, vier jaar na de dood van Wagner, op in een Berlijnse antiquiteitenwin kel. Wagners weduwe, Cosima Liszt, vroeg de dirigent Felix Mottl, het voor volledig orkest te instrumenteren, maar de uitvoering die had moeten volgen, vond nimmer plaats.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7