Doodvonnis Willy Darden uitgevoerd na zes keer uitstel My Lai: de wraak op de Kostbare keramische schat voor Sicilië binnenland/buitenland" „Hier meer vrouwen in hoge functies dan bij ons" £eidM<2owiant WOENSDAG 16 MAART 1988 PAGIN Dood verklaarde Belg springlevend DOUR Er is meer tussen hemel en aarde dan wij weten, zei Shakespeare in zijn Hamlet. De 33-jarige Belg Michel De- lepine zal er van mee kunnen praten als hij binnenkort de afdeling intensive care in een ziekenhuis te Warquignies af mag. Twee artsen verklaarden hem nog geen week geleden dood en een begrafenison dernemer stond al aan zijn bed gereed om hem mee te nemen. De verpleegster die de man moest afleggen constateerde echter dat hij nog lichtjes ademhaalde. In het ziekenhuis kreeg Michel zuurstof en werd het hart gereanimeerd. Hij is sterk aan de beterende hand en heeft gisteren „weer een hapje gegeten. Jongen (11) schiet inbrekers dood SWITZER Een 11-jarige Ameri kaanse jongen die alleen thuis was, heeft twee inbrekers doodgeschoten die probeerden er met een videore corder vandoor te gaan. De jongen hoorde de mannen binnenkomen toen hij in de slaapkamer van zijn ouders tv zat te kijken. Eerst wilde hij ontsnappen uit het badkamer- raam, maar hij zag een auto in de achtertuin staan. Daarop ging hij naar zijn eigen kamer en trok het ge weer uit de kast dat hij van zijn va der had gekregen. Vanaf de overloop schoot hij driemaal op de mannen, die beide om het leven kwamen. LONDEN Zeearcheologen van de universiteit van Oxford in Engeland hebben ten noorden van Sicilië in water van 30 meter diep het wrak van een 2.400 jaar oud Grieks vrachtschip gevonden aan boord waarvan zich een kostbare schat aan keramiek bevindt. Volgens de archeologen gaat het hier om een van de belangrijkste vondsten van de eeuw. Het schip ligt in de buurt van het eiland Panarea in de onderwaterkrater van een vulkaan die nog werkt. Aan boord bevinden zich waardevolle koppen, schalen, kruiken, lampen en andere kunstvoorwerpen. De duiker die een eerste blik op het wrak wierp, om schreef het toneel als volgt: „Het is alsof de goden zich aan tafel hadden gezet, plotseling om de een of andere reden opsprongen en in hun haast alle tafels en gerei omvergooiden". Het schip is waarschijnlijk afkomstig uit de „klassieke periode'die met de grondlegging van de democratie in Athene begon en met de dood van Alexander de Grote eindigde. De kera- miekprodukten stammen uit de periode tussen de late vijfde en de tweede helft van de vierde eeuw voor Christus. Tot nu toe had men in de jaren zestig alleen een wrak met kruiken uit deze periode gevonden voor de kust van Cyprus. De opgravingen zijn lange tijd geheim gehouden om plundering te voorkomen. Maar de archeologen achten het on danks dat mogelijk dat misschien wel honderden zwartgeglazuurde voorwer pen zijn gestolen. Het terrein van de op gravingen wordt nu door de Italiaanse kustwacht en marine bewaakt. Het zal overigens nog een hele worden de schat te bergen. Het wordt volgens de duikers ernstij J moeilijkt door de vulkaanactivite erk een gestage stroom zwavelzuurgas er krater van de onderwatervulkaai hot< zwaveluitstoot heeft delen van de trov plaats bedekt met een harde vul A-l sche korst. Talrijke kunstvoorwi erdc heeft men moeten uithakken. Ai delen van het wrak zijn bedekt vulkaanmodder. Alle opgegraven yWI werpen zullen in het museum van ri worden ondergebracht. STARKE De' zwarte 1 Amerikaan Willie Darden J (54) is gisteren in de staatsgevangenis van Flo rida op de elektrische stoel terechtgesteld. Een internationale campagne j om zijn leven te redden mocht niet baten. Het ini- Biatief daartoe was uitge gaan van Amnesty Inter national, die onder ande ren werd gesteund door paus Johannes Paulus, de Russische Nobelprijswin naar Andrej Sacharov en de Nederlandse Hervorm de Kerk. Volgens hen was Darden het slachtoffer van racistische vooroorde len. Darden was in september 1973 -^er dood veroordeeld wegens -^het doodschieten van een -blanke zakenman. Zelf heeft -bij altijd volgehouden onschul dig te zijn. In de afgelopen veertien jaar is tot zes keer toe -de terechtstelling op het laat ste moment uitgesteld. Zijn da- gen waren echter geteld toen vorige week het federale Op perste Gerechtshof en het hooggerechtshof van Florida een zevende verzoek om uit stel verwierpen. Sinds Dardens veroordeling waren er twee getuigen, een dominee en een huisvrouw, die hem vrijpleitten van de moord. Zij zouden hem gezien bij zijn kapotte auto op het moment dat de blanke zaken man werd vermoord. Maar het openbare ministerie zou weer over andere bewijzen beschik ken dat de moord later plaats vond dan het tijdstip waarop de getuigen hem hebben ge zien, hetgeen de geldigheid van hun getuigeverklaring aantast. Darden is de 96ste gevangene die in de VS is terechtgesteld sinds het federale hoogge rechtshof in 1976 het verbod op de doodstraf introk. Nie mand van hen had zo lang als Darden in de dodencel geze ten. Eerder op de dag werd in de gevangenis in Angola in de staat Louisiana Wayne Felde, een Vietnam-veteraan, geëlek- trocuteerd, die de doodstraf had gekregen wegens moord op een politieman in 1978. In het geval van Darden we zen in eerste instantie twee fe derale rechtbanken en later ook het federale hooggerechts hof, met vijf tegen drie stern- Opname van Willie Jasper Darden tijdens het televisie-interview maandag, vanuit zijn dodencel. FOTO: AP maandag nog voor de Ameri kaanse televisie. „Ik zal mijn onschuld en mijn waardigheid tot in mijn graf volhouden". Zijn enige hoop was dat de Amerikanen zouden inzien hoe „barbaars, racistisch en onrechtvaardig" de doodstraf is. Hij kondigde aan dat hij men, diens zevende verzoek om uitstel van executie af. De drie opperrechters William Brennan, Thurgood Marshall en Harry Blackmun, stemden voor omdat zij er niet van overtuigd waren dat Darden een eerlijk proces heeft gehad. De 54-jarige Darden verscheen zelfs ^op de elektrische stoel zijn onschuld zou volhouden. Hetgeen gebeurde. Darden verweet vooral de openbare aanklager in zijn proces, waarbij de jury alleen blanken telde, van racisme. Ray McNeill omschreef Dar den destijds als „een beest" die alleen aan een riemband uit zijn cel zou mogen worden vrijgelaten. Daarnaast klaagde Darden erover dat de hem toe gewezen advocaten amper voor hem optraden. In het kader van de interna tionale solidariteitscampagne werd vorige week een petitie met 10.0000 handtekeningen uit Nederland aangeboden aan gouverneur Bob Martinez van Florida. De Democratische presidentskandidaat Jesse Jackson, die maandag vergeefs probeerde Darden te bellen, zei dat zijn geval een voor beeld van onrechtvaardigheid was en aantoonde hoezeer ge lijke mogelijkheden aan zwar ten, zelfs in de dood, worden ontzegd. Darden werd gisteren geboeid naar de executieruimte ge bracht. Ogenschijnlijk vrij on bewogen liet hij zich daar vastmaken aan de stoel. Hij keek daarna op in de richting Gezagsdragers in de hele wereld tekenden protest aan tegen de terechtstelling van Darden, maar ook gewone burgers zoals Hei- ke Amelung en haar vriend Scott Weinstein die postten bij de staatsgevangenis in Florida. FOTO: AP de dodencel. Zijn laatste woorden voor de executie wa ren dat hij een zuiver geweten had en onschuldig was aan de hem ten laste gelegde moord. van enkele getuigen, die van uit een andere ruimte toeke ken. Hij knipoogde en lachte naar de dominee die de laatste nacht met hem doorbracht in Leider „ChaoiP Computer CU voor rechter iai PARIJS De 26-jarigej duitser Steffen WernerjL7"f van de leiders van de Computer Club, komt va voor de rechter in Pari werd maandag bij aankoi Frankrijk gearresteerd.' l nery wordt ervan beschi de computer-geheugen hebben gekraakt van meer de NASA, het Eui Centrum voor Kernonde (CERN) en het Frans I naai Instituut voor Ruim dies (CNES). Het „kr van computers is in Frai een misdrijf. In de Bondsrepubliek is di nog niet het geval. Verschillenc [j schoenen geen jurylid LOS ANGELES Een.; die verschillende schi droeg mocht gisteren T'j deel uitmaken van een ji u Los Angeles. De man, diü zwart/grijze en een h schoen aanhad, meldde '1 voor een selectie van ji| den in een rechtzaak. aanklager Gordon Gree vroeg uitsluiting van de aan. Hij zei dat een asp jurylid met verschil schoenen „een non-confo zou kunnen zijn die ziel gelijk niet aan de orde vi hof zal houden". De re willigde het verzoek in. TROUKJE SANTING, NEDERLANDSE IN TURKIJE I HOOGEVEEN Froukje i, Santing, zoals ze zich ook na haar huwelijk met Is mail Atay blijft noemen, woont en werkt sinds 1982 als free-lance journaliste in Turkije. Zes jaar gele den besloot haar vriend en huidige echtgenoot een zaak op te bouwen in Tur kije en zij ging mee. Ter plaatse ging ze enthousiast aan de slag: las veel boeken, maakte interviews met vrou- wen en sprak met weten schappers. Tijdens haar na speuringen groeide haar inte resse, omdat de positie van de •Turkse vrouw ook haar eigen positie was geworden. En uit al die ervaringen, groeide van lieverlee het boek „Die vrouw, i' dat ben ik". Een goede titel, aldus Froukje Santing, omdat iv het aangeeft dat er een grote verscheidenheid schuilgaat achter „die vrouw". Want ze heeft al vaak geconstateerd dat Nederlanders een verte- i kend beeld hebben van de Turkse vrouwen. Het zijn zeker niet allemaal vrouwen op het platteland, die .gekleed in harembroeken ge bukt gaan onder de mannelij- ke overheersing. „Dat beeld wordt vooral gevormd door de .Turken die naar Nederland l!„zijn gekomen. Die zijn heel vaak afkomstig van het arme 'platteland. Maar in Turkije vind je bijvoorbeeld procen- Itueel meer vrouwen in lei dinggevende functies dan bij ons. Die werksituatie belicht ik ook in mijn boek". Het manuscript bleef lang in een bureaulade liggen. Totdat Annie van der Meer, die een onderwijsproject voor Turkse meisjes in Rotterdam leidt, op bezoek kwam. Na enkele uren lezen vertrok zij weer, met een fotokopie van de tekst onder haar arm, richting Rotterdam. Omdat gewone uitgevers niet veel belangstelling koesterden voor het onderwerp, wist Van der Meer het ministerie van WVC en de gemeente Rotter dam te interesseren. Hier en daar werden de nodige finan ciën bij elkaar gehaald en daarmee kon het boek in het Turks worden vertaald. Schellen „Die vertaling is erg belang rijk", vindt Froukje. „Turkse meisjes die in Nederland zijn geboren, de tweede generatie dus, weten ook niet meer wat er zich allemaal in Turkije af speelt. Het wordt nu ook voor die groep toegankelijk. Het is heel belangrijk dat die meisjes iets aan hun positie doen, vooral door onderwijs te vol gen. Ze hebben immers ook een goede basis nodig. Die is er heel vaak niet, vaak spreken ze zowel gebrekkig Neder lands als Turks. Emancipatie is ook hard nodig. Dat Turkse vrouwen vaak werken als ze in Nederland zijn is vooral ge richt op het doel van geld ver dienen, het gebeurt niet uit emancipatoire overwegingen". Overigens merkt Froukje San ting wel dat de belangstelling voor Turkije in Nederland groeit. Al was het maar omdat het steeds meer in trek komt als vakantieland. Zelf woont ze aan de westkust, het vakan- tiegebied bij uitstek. Heel wat landgenoten zijn daar de schellen van de ogen gevallen; merkten dat Turkije niet één groot achtergebleven gebied is maar ook moderne, cosmopoli- tische steden kent. Zeker nu de verstandhouding met Grie kenland beter wordt, zal Tur kije meer aansluiting vinden bij het westen. „Dat betekent niet dat alles ook westers wordt", weet ook Froukje. „Het blijft natuurlijk een islamitisch land, al zijn kerk en staat duidelijk ge scheiden. Een heel groot ver schil is de wetgeving. In Ne derland loopt die achter de pu blieke opinie en de maatschap pelijke discussie aan. In Tur kije is het net andersom. Daar hebben vrouwen wettelijk wel rechten, maar de maatschappij accepteert dat nauwelijks. De vrouw zal haar rechten moeten bevechten". Hoe dat gebeurt is in haar boek te le zen, dat overigens ook aan dacht schenkt aan de positie van Turkse vrouwen en meis jes in Nederland en alles wat met remigratie samenhangt. PIETER TAFFIJN Die vrouw, dat ben ik. Froukje Santing. 103 pag. 10,- gulden. BOSTON 's Ochtends om 7:22 uur op woensdag 16 maart 1968 stegen heli kopters op met aan boord infanteristen van de Charlie Company, gewa pend met geweren en zinnend op wraak. De soldaten waren op weg naar My Lai, de naam van een klein dorp dat echter een grote beteke nis kreeg in de Vietnam- oorlog: My Lai werd een synoniem voor schaamte en het verdoezelen van grove fouten. Twee minuten nadat de heli kopters waren opgestegen be stookte Amerikaanse artillerie het dorp in het wilde weg om de infanteristen dekking te verschaffen, terwijl vanuit de lucht het gebied werd bescho ten met raketten en machine geweren. In de rijstvelden do ken landarbeiders weg achter wallen en in kuilen voor het denderende artillerievuur, de fluitende raketten en de on ophoudelijke salvo's uit de machinegeweren. Andere dorpelingen vluchtten in klei ne schuilputjes die ze gegra ven hadden voor hun hutten. Om 7:30 uur landden de eer ste troepen. De lucht was al bezwangerd met dikke rook die opsteeg uit de brandende hutten. De meeste soldaten dachten aan niets anders dan wraak voor de Amerikaanse slachtoffers van booby traps, mijnen en scherpschutters van de Viet Cong. Later zou Gregory Olson in een getuige verklaring zeggen: „De stem ming van alle mannen, al thans de meerderheid, was, laat ik zeggen, wraaklustig. Zij allen voelden zich rot om dat we nogal wat maten had den verloren in My Lai." Schuilbunkers „De mannen hadden het ero ver om alles wat bewoog neer te schieten. Iedereen wist wat we gingen doen," zei Robert Pendleton, een andere soldaat die zijn bijdrage had geleverd i het bloedbad van My Lai. Doelwit was het 48ste bataljon plaatselijke strijdkrachten van de Viet Cong. Uit geheime verkenningen was gebleken dat het om zo'n 250 soldaten ging die vanuit hun schuil plaats de provinciehoofdstad Quang Ngai, tien kilometer verderop, bedreigden. De commandant van de Char lie Compagnie, kapitein Er- nest L.'Medina, had zijn troe pen laten weten dat de dorp bewoners al op weg zouden zijn naar de markt van Quang Ngai als de aanval zou begin nen. Maar dat bleek niet het geval. Het 1ste peloton van de Charlie Compagnie werd aan gevoerd door luitenant Willi am L. Calley jr. Hij en zijn soldaten stormden My Lai binnen en schoten op ieder een die hen voor de voeten kwam, vluchtende kinderen, vrouwen en mannen. Ze gooi den granaten in huizen en schuilbunkers en richtten een ware slachting aan. Vele jaren later vertelt Pham Thi Trinh, destijds een 10-ja- rig schoolmeisje: „We hoorden de Amerikaanse soldaten. De mensen die zich hadden ver scholen kwamen tevoorschijn, zoals altijd gebeurde als er Amerikaanse soldaten kwa men." Haar familie en vier buren moesten zich voor het huis opstellen. Zelf had Pham zich verstopt in een slaapka mer. „Eerst schoten ze drie koeien dood. Toen knielden ze neer en werd mijn familie neergeschoten. Mensen pro beerden weg te vluchten. Mijn ouders, zes broers en zusters, grootmoeder en een oom en tante werden ver moord." Plaquette Vroeg in de middag verliet de Charlie Company My Lai. Op zijn minst 175 tot 200 Vietna- mezen waren vermoord, aldus het officiële onderzoeksrap port dat in 1970 verscheen. Onder leiding van wijlen lui tenant-generaal William Peers had het leger zelf een onderzoek ingesteld. „Uit de bewijsvoering blijkt dat slechts drie of vier slacht offers Vietcongsoldaten wa ren, hoewel zonder twijfel mag worden vastgesteld dat er veel actieve Viet Cong- aanhangers en sympathisan ten onder de burgerslachtof fers waren," zo probeerde het rapport het bloedbad nog enigszins te vergoelijken. Uit andere schattingen blijkt echter dat er zeker 400 bur gers in volstrekte willekeur werden gedood. In My Lai zelf staat een plaquette opge steld waarop de namen prij ken van 504 mannen, vrou wen en kinderen die volgens de Vietnamezen het leven hebben verloren in het bloed bad. Het enige Amerikaanse slachtoffer was een soldaat die gewond raakte door de te rugslag van zijn geweer. In het Peers-rapport werd Calley aangewezen als de cen trale figuur. Hij was het die de mannen in zijn peloton aanvoerde en aanwijzingen gaf toen ze systematisch de burgers in en rond My Lai doodden. Hij schoot zelf ook een aantal burgers neer. Te gen de aanvoerder van het 2de peloton, luitenant Steven Brooks, werd een wat nauw keuriger beschuldiging inge bracht. Hij en zijn mannen zouden welbewust zestig tot zeventig burgers hebben ver moord. Brooks was een van de vier officieren in My Lai die in de daaropvolgende maanden el ders in Vietnam sneuvelden. „Hij keek toe, deed niets om de slachting te voorkomen en maakte geen verslag van de verschillende verkrachtingen Een soldaat loopt langs een slachtoffer, dat dodelijk werd getroffen in een vuurgevecht. door zijn manschappen J|e aldus het Peers-rapport. Sc cP1 mige Vietnamezen krej echter hulp uit onverwac i: hoek. Hugh Thompson, helikopterpiloot, had zrer' twaalf tot zestien Vietnar Pei zen in een bunker zien zit [r 1 en evacueerde hen. deu Communisme *n Het duurde een jaar voor &ei de buitenwereld iets vern van My Lai. Tijdens het c derzoek van Peers werden r. officieren, van generaals i dienstplichtigen, gehoord dat zij het bloedbad in doofpot hadden willen sti^] pen. De aanleiding voor 1 i onderzoek was een brief j uH Vietnam-veteraan Ron Ride hour op 29 maart 1969 stuuip" aan verscheidene Congres f.a den en hoge militairen. maakte in die brief gew van uitspraken van soldatir uit de Charlie Compagnie1 er iets „heel naars was beurd in My Lai en vroeg jVo' een openbaar onderzoek. '3ret Acht maanden later, op 24 i lS1^ vember 1969, moest Call;' voor de krijgsraad verscl nen op beschuldiging i13e 1 moord met voorbedachtaar rade op 109 Vietnamezilm Calley was de zondebok en n0€ was zich daar terdege van 1 ®.uc wust. In zijn slotwoord rei verdediging zei Calley: „i ik een misdaad heb bega c dan is het de misdaad dat mijn waarden verkeerd h beoordeeld. Blijkbaar heb' J§ de levens van mijn troëp -' hoger ingeschat dan die -vs de vijand. Mijn manschapp werden neergemaaid door c mA vijand die ik niet kon zil £g niet kon voelen en niet J W aanraken. Een vijand die d«j niemand in het leger anders beschreven dan het comiii nisme." Hij kreeg levenslai ire* Na protesten zette preside B Nixon het om in twintig ja f~. en Calley werd na drie ja vrijgelaten. Y Twintig jaar later is My 1 meer dan een gedenkpla 3* voor zijn slachtoffers. De chamen van de slachtofff-— liggen er begraven; midden n,y het dorp staat een stand be *5.' van een vrouw die een k%-_ vasthoudt in haar armen. haar voeten liggen de slacht offers van het Bloedbad. Lai kwam weer tot leven t> de oorlog in 1975 beeinffl werd. En nu, twintig jaar ter, zijn de straten van I dorp weer vervuld varf J geur van bloeiende bloeit» en de lach van een generatie kinderen. TWINTIG JAARNA BLOEDBAD VIETNAM: „onzichtbare vijand"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6