iPopulaire radiocursus Iveerkunde zonder verpelle boerisering" M Prosleste fiekbeOotng/nt Nijpels tegen zeeverbranding chemisch afval iMiEUwO ohan Friso geopereerd Kamer akkoord met hogere straffen bij ontvoeringen Bestuurlijke instumenten helpen tegen criminaliteit Maatregelen noodzaak om grondwater te beschermen Zorgen om paling zijn „vergezocht" -ENNENLAND WOENSDAG 16 MAART 1988 PAGINA 3 ,r d, g een i i nair, Ddenp Irai ati< itman: geen aparte leiding voor kleuterjuf HAAG Minister Deetman van lërwijs heeft de Tweede Kamer mee- leeld dat er geen splitsing komt in de eiding van leerkrachten voor het ba- inderwijs. In antwoord op vragen >r een mogelijke tweedeling bij dat ierwijs, te weten een pabo-opleiding ftht op 4- tot 8-jarigen en een oplei- ïn g gericht op leerlingen van 8 tot 12 zegt Deetman een dergelijke ingrij- ide wijziging niet te overwegen. Er zo zet hij uiteen, geen splitsing van aleiding in een afzonderlijke oplei- d voor de onderbouw en bovenbouw atsvinden. In zijn antwoord op vra- ,.van het CD A-kamerlid Van Leijen- st kondigt Deetman midden dit jaar notitie aan over de opleiding van de ;nhe jachten voor het basisonderwijs. Eerste kievitsei De eerste twee kievitseie ren van dit jaar zijn giste ren in Leeuwarden door de vinder, de 21-jarige Henk de Boer uit Jellum, aange boden aan commissaris der koningin Hans Wiegel en premier Ruud Lubbers. Voor zijn vondst werd hij beloond met de Zilveren Kievit. De Boer had de eie ren gistermorgen om vijf voor half elf gevonden tij dens het mestrijden. De vinder is al enkele jaren actief als „aaisiker". foto: ANP DEN HAAG Minister Nijpels van milieu wil niet dat chemisch afval op zee wordt verbrand. Daarom wil hij geen toestemming geven de terminal van ATM op Moerdijk te gebruiken voor op- en overslag van afval uit Nederland en het buitenland voor verbranding op zee. De vergunning van ATM op basis van de Wet chemische afvalstoffen (WCA) zal op dit punt worden aangescherpt. Nijpels vindt dat de ver werkingscapaciteit op land voldoende is voor de jaarlijks 2000 a 3000 ton Nederlandse kool waterstoffen die nu nog op zee wordt ver brand. Bejaard college van B en W OHÉ EN LAAK De kleine Limburgse gemeente Ohé en Laak (850 inwoners) heeft sinds gisteren een voor ons land uniek college van burge meester en wethouders. Het bestaat geheel uit aow'ers, nu wethouder Van Helden de 65- jarige leeftijd heeft bereikt. Burgemeester Wagemans en de andere wethouder Bus- schops zijn beiden 66 jaar. In Ohé en Laak is een waarne mend burgemeester benoemd omdat het ernaar uitziet dat deze gemeente over enige tijd wordt opgeheven in het kader van de gemeentelijke herinde ling van midden-Limburg. Dorenbos op onderzoek in Oude Pekela OUDE PEKELA De stich ting Da Costa van voormalig EO-directeur L.P. Dorenbos is in Oude Pekela een speurtocht begonnen naar gegevens over het kinderporno-schandaal. Via pamfletten roept de stich ting inwoners van Oude Peke la op om informatie door te geven. Gemeente-voorlichter Melle Wachtmeester windt zich danig op over de aktie van Da Costa. „Ik vind het be lachelijk dat mensen van bui tenaf zich met deze zaak gaan bemoeien. Een inmenging van mensen met zulke mallotige ideeën is bij voorbaat vruchte loos". keef* ig ma;- 'oevi Gilj lege rste, elan s het] jk I VANDAAG INHET W ïfges1E BILT Waarom [en yaait de wind in ons def and meestal uit het wes- o *s er een vei"band pssen het vlieg- of zang- n d( [edrag van zwaluwen en 'e komst van mooi weer? Vat is een bijzon? Hoe- vel vrijwel elk mens ich van tijd tot tijd een Sen iordeel veroorlooft over iet weer zijn er maar ren veinig niet-KNMI'ers lie dat doen op basis van - feitenkennis. Laat staan lat ze daarbij gebruik lt hi haken van bijvoorbeeld 1 ransmisso-, pyro- en cei- ometers. zlJn Volgens de redactie van het "ARA-radioprogramma öege Vogels (zondagmor- n Radio II, 08.03 uur tot 00 uur) is kennis van de itenschappelijke details ook let essentieel. Met een beetje Elementaire weet van het van het zo grillige ederlandse weerbeeld kom I al een heel eind. °P tbaarom begint komende zon de cursus „Weerkunde in Praktijk", die een heel tar zal duren. Gisteren werd De Bilt het cursusboek ge- •esenteerd, een gezamenlij- produktie van VARA, NMI- en Uitgeverij Zomer >n Keuning in Ede. Dit boek wordt het uitgangspunt van een wekelijks terugkerend onderdeel van het natuur- en milieuprogramma dat door Letty Kosterman en Ivo de Wijs wordt gepresenteerd. Om acht uur begint 't al: de dienstdoende weerman van het KNMI (Henk van Dorp, Erwin Kroll of een ander) blijft na het nieuws even „hangen" om in het kader van de cursus het actuele weerbeeld aan een korte ana lyse te onderwerpen. Tegen negenen wordt aan de hand van het cursusboek aandacht besteed aan de beginselen van de weerkunde. Het bpek, dat voor ƒ39,90 bij de boek handel te koop is, biedt veel aanknopingspunten voor een - zoals dat heet - populair- wetenschappelijke aanpak. Zonder te verzanden in wat KNMI-directeur dr. H.M. Fij- naut „verpelleboerisering" van het weer noemt. Daar mee bedoelt hij het voorspel len van het weer zoals som mige niet-wetenschappelijke goeroes dat doen, als het ware met de vinger in de lucht. Dat zijn volgens hem voorspellers die vertrouwen op weerspreuken waarop ze bij het Belgische KMI een aardige parodie hebben ge maakt: „Sneeuw in septem ber, kerst in december". De laatste keer dat het KNMI meewerkte aan een weercursus (met Teleat in 1978) meldden zich maar liefst 25.000 geïnteresseerden. De voortekenen voor de nieuwste cursus zijn goed, want er is een sterke stijging in het aantal vragen dat nieuwsgierigen op het weer- instituut afvuren. In de eer ste twee en een halve maand van dit jaar werd al bijna de helft van het aantal vragen van heel 1987 gesteld. Het cursusboek waarmee deze belangstelling mogelijk bevredigd kan worden, is ook goed bruikbaar voor niet- vroege vogels die het radio programma willen overslaan. Het volgt het weer door het hele jaar, beginnend bij maart, volgens het KNMI een typische overgangs- maand. Voor meteorologen is inmiddels het lenteseizoen begonnen, omdat hun com puters aangeven dat gemid deld gesproken de westelijke luchtstromingen de overhand krijgen. Geheel in de sfeer van het radioprogramma wordt bij het hoofdstuk Len te (en ook verder in het boek) het verband aangege ven tussen de weersverande ringen en de toestand van flora en fauna in ons land. Zo komen op een voor ieder toe gankelijke toon onder meer de burlende herten op de Ve- .luwe, de polaire luchten, het Sahara-zand op het dak van de auto, het „terrasjesweer" in de Amsterdamse binnen stad, „de Europese moesson", de strandlol-verpestende zee- mist. de voorboden van windhozen en andere waar neembare zaken aan de orde. De achtergronden worden erbij geleverd, zonder al te veel moeilijke details. Fraaie plaatjes van de bekende Cir- rocumulus- en Altostratus- wolken, duidelijke grafieken en weerkaarten sieren het boek; 't is net of Erwin Krol als meester voor de nationale klas staat. En wie na de cursus zelf aan het voorspellen van 't weer wil beginnen krijgt van de samenstellers - Jac. G. Con stant en Rob Poort - nog een paar tips mee: „Hou de perio de lang, voorspel nooit extre me situaties, probeer nog een slag om de arm tehouden door de kans op een bepaald verschijnsel open te laten en bestudeer het Normalenboek van het KNMI". Dat is het boek waaruit het „normale weer" voor de tijd van het jaar kan worden afgelezen. Zo kan elke beunhaas het volgende antwoord geven op de vraag hoe de volgende winter wordt: „Nou, op een echt strenge winter moeten we niet rekenen. Wel zullen er een paar meestal kortere vorstperioden voorkomen en zal er af en toe een behoor lijk pak sneeuw vallen". Nog een raad uit het cursusboek: „En als iemand wil weten wanneer hij in Nederland het best met "vakantie kan gaan, verlies u dan in vaagheden als: „Eind mei en juni zal er de minste regen vallen, maar de kans op een warme perio de is in juli en augustus het grootst. In september mogen we een paar mooie nazomer dagen verwachten". Toch is de cursus Weerkunde in de praktijk niet echt be doeld om van alle luisteraars weerprofeten te maken; maar wel geïnteresseerde waarnemers met iets meer kennis van zaken dan de kapper en de melkman. Vroege-Vogelspresentator Ivo de Wijs: ,,'t Is voor men sen die verder willen komen dan het obligate 'wat van daag valt kan morgen niet meer vallen' en 'het kan vriezen en het kan dooien". „Weerwijze" luisteraars dus, die door hun nieuw opgedane kennis niet meer het KNMI hoeven te bellen met de vraag of je neerslag ook kunt opvangen in een schaal van Beaufort. ARJEN VAN DER SAR Een raad uit het cursusboek: „Als iemand wil weten wanneer hij in Nederland het best met vakantie kan gaan, verlies u dan in vaagheden als: „Eind mei en juni zal er de minste regen vallen, maar de kans op een warme periode is in juli en augus tus het grootst. In september mogen we een paar mooie nazo merdagen verwachten". FOTO: SP ,age uitkering maakt hervullen dienstplicht antrekkelijker (Van onze mentaire red ^AG Het rwacht dat de voorgenomen rjaging van de sociale uitke- ïgen de animo onder jonge- |tv om vrijwillig in militaire ;^st te gaan zal doen toene- m. Op deze manier zou het I makkelijker worden het •8 iaige tekort aan dienstplich- én op te heffen, ft ig niet zolang geleden werd 12 nielijk besloten dat jonge- 5 n| die in het verleden we- I ns overtolligheid buitenge- DÓn dienstplichtig werden rklaard, alsnog op vrijwilli- basis kunnen worden opge- "3 imen in de krijgsmacht. Deze «tie heeft echtervslechts een g scheiden succes.^ efensie zelf blijkt er weinig -1 aardering voor te hebben, ^mdat het vermoedelijk niet de meest gekwalificeerden zijn die op deze wijze binnenko men", zo schrijft het kabinet. Maar ook tal van jongeren hadden weinig zin 's konings wapenrok te gaan dragen. „Bij de huidige uitkeringsniveaus" is het voor hen aantrekkelij ker thuis te blijven. Met het verlagen van de uit keringen zou er inhoud gege ven kunnen worden aan het „recht op dienen" dat nu ont staan is naast de plicht te die nen, zo meent het kabinet. Een andere manier om dat doel te bereiken is buitenland se jongeren, de zogeheten tweede generatie uit de etni sche minderheden, te wijzen op de mogelijkheid vrijwillig dienst te nemen „en zo Neder lander te worden". Tenslotte is Defensie ook bezig meer mo gelijkheden te scheppen voor vrouwen die in dienst willen. Gedeputeerden willen af van bemoeizuchtig imago LEIDEN Om hun „oude, bemoeizuchtige imago" met betrekking tot het beoordelen van gemeentelijke ruimteliike plannen af te schudden, willen gedeputeerde staten van Zuid- Holland zich terughoudender bij die beoordeling gaan op stellen. Begin april ontvangen alle 103 Zuidhollandse ge meenten de „Nota planbeoor deling", waarin GS aangeven dat de beoordeling van onder meer bestemmingsplannen in het vervolg alleen nog maar zal plaatsvinden op basis van zaken die de provincie in de eigen streekplannen en be langrijke beleidsnota's heeft vastgelegd. Verder zal de scheidsrechtersrol van de pro vincie tussen burgers en ge meenten zich beperken tot si tuaties waarin burgers werke lijk bezwaren hebben inge diend tegen een gemeentelijk plan. EN HAAG Prins Johan Friso (19) is in het Haagse Bronovo-ziekenhuis geopereerd aan een ?sbreuk. De prins, de tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus, heeft de operatie goed lorstaan. Binnen enkele dagen zal hij het ziekenhuis weer mogen verlaten. EKNOLLEN DEN HAAG De rech ter in Nederland krijgt de mogelijkheid om ontvoer ders en gijzelhouders een hogere straf op te leggen. De Tweede Kamer nam gisteren een wetsvoorstel aan van minister Korthals Altes van justitie, waarin de maximum-straf voor gijzeling (waaronder ook ontvoering valt) wordt verhoogd van 12 naar 15 jaar gevangenisstraf. Als een gijzeling de dood van het slachtoffer tot gevolg heeft, kan nu zelfs 20 jaar cel worden opgelegd. „Door ontvoeringen als die van Van der Valk, Heineken- /Doderer en Heijn komt de rechtsorde in gevaar. De nieu we hoogte van de strafmaat bevredigt het rechtsgevoel", stelde CDA-woordvoerder Gu- althérie van Weezel. Ook VVD'er Wiebenga reageerde positief. Beide kamerleden menen dat spoedig de moge lijkheden verbeterd moeten worden om het bij ontvoerin gen betrokken losgeld terug te krijgen. „Het Zwitserse bank geheim is mij een doorn in het oog", zei Gualthérie van Wee zel. „Zwitserland is nu een vrijhaven van illegaal kapi taal. Het is voor mij onverteer baar dat ontvoerders na het uitzitten van hun straf alsnog over het losgeld kunnen be schikken. Het is de hoogste tijd voor internationale afspraken hierover, want ik ben van me ning dat ontvoerders tot op het bot moeten worden uitge kleed". Wiebenga toonde zich een voorstander van het ach terwege laten van een ver vroegde invrijheidsstelling (hetgeen nu meestal gebeurt als tweederde van de straf erop zit) als het losgeld nog niet boven water is. Korthals Altes zei dat er wordt gewerkt aan een wettelijke bepaling over de terugbetaling van los geld. Ook is een wetsvoorstel in de maak, dat voorbereiden de handelingen voor ontvoe ringen of overvallen op ban ken en geldtransporten straf baar stelt. (ADVERTENTIE) Dit kostuum zou ik elke dag wel aan wil len, maar natuurlijk niet steeds hetzelfde..." Daar hangt er nog een in 'n andere kleur. PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden Prinses Juliana en prins Bernhard terug uit Lech SOESTDIJK Prinses Julia na en prins Bernhard zijn gis teravond van wintersportva kantie in Oostenrijk terugge keerd. Oorspronkelijk zouden zij afgelopen zaterdag zijn te ruggekomen, maar door de he vige sneeuwval en het lawine gevaar konden zij de winter sportplaats Lech niet verlaten. Gisteren is het paar per auto naar Zürich gereden en van daar naar ons land teruggevlo gen. gratis elke woensdag de bulage bij uw krant met informatie over films,muziek theater. recreatie, exposities en een complete agenda DEN HAAG Gemeen ten oordelen in het alge meen positief over de ef fectiviteit van de bestuur lijke instrumenten die ter beschikking staan bij de bestrijding van veel voor komende criminaliteit. Rond de 60 procent van de 700 Nederlandse gemeenten denkt positief over het gebruik van onder meer de Algemene Plaatselijke Verordening, de Drank- en Horecawetgeving, de Wet op de Ruimtelijke Or dening en de Hinderwet. Ne gatief oordeelt 5 procent en de overige gemeenten vinden het nog te vroeg om een mening ging van Nederlandse Ge meenten heeft laten uitvoeren. De resultaten daarvan zijn vanmiddag aan minister Van Dijk (binnenlandse zaken) aangeboden. Bijna de helft van alle ge meenten heeft plannen in uit voering of in voorbereiding om de veel voorkomende cri minaliteit tegen te gaan. Van dalismebestrijding staat daarbij op de eerste plaats, gevolgd door bestrijding van inbraken in woningen, diefstal van fiet sen en bromfietsen en inbra ken in scholen. De animo om preventieve maatregelen te nemen is groter naarmate een gemeente meer inwoners heeft. De preventie van veel voorkomende criminaliteit gaat niet overal van een leien dakje. Zo blijken veel gemeen tebesturen niet in staat het spijbelen (een bron van vanda lisme en winkeldiefstal) effec tief te bestrijden. Verder kampt vijftien procent van de gemeenten met dermate grote financiële problemen, dat pro jecten ter voorkoming van cri minaliteit niet uitgevoerd kun nen worden. Veronica-directeur Koelewijn op non-actief HILVERSUM Veronica-di recteur T. Koelewijn is giste ren met directe ingang op non-actief gesteld door het be stuur van de omroeporganisa tie. De achtergrond is een al enige tijd durend conflict over de werkzaamheden op de af deling televisie, aldus een woordvoerder. Over de directe aanleiding kon hij niets zeg gen. Het is ook nog niet be kend of Koelewijn ontslagen wordt of dat er een andere functie binnen Veronica voor hem wordt gezocht. Zijn werk zaamheden worden overgeno men door Veronica-directeur Outen de adjunct-directeur Smits. LEIDEN Een verbod op activiteiten die de bo demlaag aantasten, mest- beperkende regels en een schadevergoedingsrege ling. Deze maatregelen staan in het ontwerp-grondwaterbescher- mingsplan van de provincie Zuid-Holland, dat naar ge meenten, waterleidingbedrij ven en andere betrokkenen is gestuurd. Het plan en de ver ordening liggen van 14 maart tot 14 mei ter inzage bij alle gemeenten in Zuid-Holland. Het grondwaterbeschermings- plan heeft tot doel de drink watervoorziening uit grond water veilig te stellen. Daartoe worden bepaalde plaatsen aan gewezen als beschermd gebied. Het plan geeft een aanzet voor uitvoeringsprogramma's waar in wordt geregeld hoe bestaan de risico's tot een aanvaard baar niveau kunnen worden teruggebracht. Naar verwach ting is het eerste uitvoerings programma in 1989 klaar. VOLGENS HANDELAREN KATWIJK LEIMUIDEN Het voortbestaan van de paling in Nederlandse binnenwateren wordt niet serieus bedreigd. De angst dat deze vissoort in Ne derland zal uitsterven is dan ook onterecht. Dit zegt de heer Kraan van de gelijknamige palingrokerij uit Leimuiden. „Vergezocht", noemt Kraan de uitspraak van H. de Nie, die vrijdag aan de Landbouwuni versiteit in Wageningen pro moveert op een proefschrift waarin staat dat paling op weg is een bedreigde vissoort te worden in de Nederlandse binnenwateren. Dit zou vooral het gevolg zijn van <fe mest die boeren in het water lozen, waardoor het water wordt vervuild. „Natuurlijk is vervuiling van het water een slechte zaak voor de paling, maar naar mijn idee neemt de vervuiling juist af. Er kan in Nederland meer dan genoeg paling worden gevangen". Kraan wijst op de inkrimpende vee stapel van veel Nederlandse boeren. Hij meent dat de be mesting langzaam maar zeker vermindert, waardoor de kwa liteit van het water weer kan stijgen. Mindere vangsten „Er is de laatste jaren wel sprake geweest van een min dere vangst. Maar dat hoeft niet alleen door de vervuiling te komen. Mindere vangsten zitten er altijd wel tussen". Kraan zegt veel Nederlandse paling te betrekken. Dat hij ook veel paling uit Italië be trekt. komt doordat die altijd vet is en daardoor goed ge schikt om te roken. „Neder landse paling is nogal eens minder vet en laat zich min der goed roken. Met vervui ling heeft dat echter niets te maken. De Italiaanse paling komt uit kwekerijen. De kwa liteit is dan gegarandeerd". Ook in Nederland wordt pa ling gekweekt, maar volgens Kraan kunnen de kwekerijen in ons land nog niet in de schaduw staan van de buiten landse. „De kosten zijn hier veel te hoog. Zolang ze nog niet kunnen concurreren met buitenlandse kwekerijen, zijn zij voor ons niet interessant". Ook volgens een woordvoer der van de Katwijkse groot handel Schuitemaker is de kwaliteit van de Nederlandse paling op dit moment „uitste kend" en is angst voor de toe komst ongerechtvaardigd. De heer P. Schuitemaker denkt wel dat de vervuiling van de Nederlandse binnen wateren door mest een slechte zaak voor de paling kan zijn. „Het is een bodemvis, dus het zit er wel in dat de palingstand door verontreinigingen ver slechterd. Onze handel zal daar echter weinig van mer ken, omdat we nauwelijks pa ling uit Nederland betrekken. Het overgrote deel komt uit zijn ze trouwens ook bezig met het kweken van paling in vij vers", aldus Schuitemaker.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3