Kritiek van op bezuinigingen gemeente Noordwijk The Grand wil muziek bij geopende voorgevel Kleiden omgeving Beuk moet ^geluid beperken Lisse wil JGasstraat afsluiten RAADSLID: BEPERKING SCHOOLZWEMMEN „PIJNLIJK Ouders klagen over tunnel onder spoor Ooievaars welkom in Warmond Oegstgeest wil meer werk maken van voorlichting SAMENHANG GEZONDHEIDSZORG VERGROTEN BIJ BEDDENREDUCTIE Ramen huizen in Valkenburg aangepast EaidócQowuvnt WOENSDAG 16 MAART 1988 PAGINA"! 5 ind< den haag/noordwijk De vervoersfirma Beuk in kifeNoordwijk moet maatregelen ste nemen om eventuele geluidso verlast voor de omwonenden n aan de Van Berckelweg in te ;rken. Dat heeft de Kroon •slist naar aanleiding van be- 'j ,zwaren die door omwonenden nn z'jn 'n6e(kend naar aanleiding van de hinderwetvergunning die door de gemeente Noord- Kvijk aan Beuk is verleend. De firma Beuk is bezig met uit- breidings- en verbouwings werkzaamheden bij de kanto ren, de showroom, de werk plaatsen en stallingsruimten voor auto's en bussen op het complex aan de Van Berckel weg. De gemeente Noordwijk heeft in de hinderwetvergunning al diverse voorwaarden gesteld aan het bedrijf om overlast voor de omwonenden tegen te Igaan. Bepaalde geluidsniveaus nogen niet worden overschre- len. reparaties aan en proef- Iraaien van motoren mogen Heen in de werkplaatsen ilaatsvinden, aan de zuidwest- ijde van het gebouw mag niet et. bussen worden gereden. omwonenden vrezen dat danks die maatregelen er toch geluidsoverlast zal zijn in [met name avond- en nachtelij- jke uren. De Raad van State [heeft de voorwaarden voor de eperking van het geluid nog at aangescherpt door grens- aarden op te nemen ten aan- en van het maximale ge luidsniveau. Overdag mag het geluidsniveau de 60 decibel niet overschrijden, 's avonds 30R,de 55 decibel niet en 's nachts is het maximum 50 decibel. Dit naar aanleiding van de klacht van de omwonenden dat de geluidsmetingen op een voor de omwonenden ongunstige manier zijn gedaan. off LISSE Het college van B en a W van Lisse is van plan de /itl Gasstraat gedeeltelijk af te sluiten. Dat heeft wethouder Meulemans gisteren meege deeld in de vergadering van de commissie Openbare Wer- ';en. Als die afsluiting een feit 5, zal het voor verkeer vanuit ichting Grevelingstraat on- togelijk zijn de Kanaalstraat te rijden. ethouder Meulemans hoopt dat door deze ingreep een ein de komt aan confrontaties van automobilisten die op de Ka naalstraat wachten op groen licht met andere bestuurders die Zich de file in willen per sen ter hoogte van de Gas ing! straat. De maatregel moet dan j pok bijdragen aan een snellere doorstroming. het Meisje valt van fiets OEGSTGEEST Een 15-jari- ge scholiere uit Oegstgeest is gisterochtend licht gewond ge- raakt bij een val van haar fiets. Het meisje was duizelig •1" na het sporten op school en kwam op de Korenbloemlaan in haar woonplaats ten val. Met schouderletsel is zij voor .behandeling naar het Acade- misch ziekenhuis in Leiden ar gebracht. Milieufonds ingesteld konki LEIDEN Om activiteiten die gunstig zijn voor het Zuid- er ihollandse milieubeleid te sti- orn i muieren, hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland een stimuleringsfonds ingesteld, hin i» Een bijdrage uit dit fonds kan bestaan uit een financiële te- .gemoetkoming of uit het be schikbaar stellen van provin ciale faciliteiten. Per jaar is momenteel 250.000 gulden be schikbaar, maar GS zijn van nau plan dit bedrag te verdubbe- ins len. MEER SUBSIDIE WILHELMINA VALKENBURG De subsidie van de Valkenburgse oranjevereniging „Wilhelmina" wordt verhoogd van 1.000 tot 1.500 gulden. Dat is het re sultaat van een lange discussie in de commisie voor sport en welzijn. Voorzitter Jaap van Kouwenhove van de vereniging voerde voor de verhoging aan dat in zijn 19-jarig voorzitterschap de subsidie altijd de zelfde is gebleven. De vereniging wil een nieuwe schrijfmachine ko pen, met een computer gaan werken en nieuwe rails aanschaffen voor 'Kuipje steken'. De commissie kon daarmee akkoord gaan, maar drong aan op een beter inzicht in de be groting van de vereniging. Vals honderdje in Voorhout VOORHOUT Een 49-jarige vrouw Uit Voorhout bood gis termiddag een vals biljet van 100 gulden aan bij het postkan toor aan de Herenstraat in Voorhout. De beheerder door zag de vervalsing en leverde het biljet in bij de rijkspolitie van Voorhout. De politie heeft de vrouw ondervraagd en is tot de conclusie gekomen dat zij te goeder trouw was. Nagegaan wordt waar het bankbiljet, een vrij goede vervalsing, vandaan gekomen kan zijn. De Voor- houtse loopt een strop van 100 gulden op doordat het bankbil jet in beslag is genomen. Kinderen planten bomen VOORSCHOTEN Na een toe- spraak door wethouder L. Marselis en wethouder J. Visser mochten kinderen van de openbare Wethou der Schramaschool in Voorschoten vanmorgen de schop ter hand ne men en 48 boompjes planten langs de Admiraal de Ruytersingel in de wijk Noord-Hofland. Kort daarna kwamen de leerlingen van de Ds. Fortgensschool aan bod om 33 boompjes aan de overkant van dezelfde singel te planten. De leerlingen vulden zo de plaatsen op van de inmiddels gerooide Es doorns die de strenge winter van 1986/87 niet goed overleefd had den. De nu geplante zilverlinden zijn beter bestand tegen extreme temperaturen. Cheques gestolen VOORSCHOTEN Op twee adressen in dezelfde wijk zijn gisteravond in Voorschoten cheques gestolen. De eerste keer ging het om een huis in de Joke Smitlaan. De daders kwamen binnen door de ach terdeur te forceren. Later in de avond werd een inbraak gemeld in een flatwoning aan het Van Kleffens plant soen. Via het balkon kwam men daar binnen. In de ochtenduren is een in braak gepleegd in een pizze ria in de Voorstraat. Hier werd een stereoinstallatie ge stolen. Hoe de daders de zaak zijn binnengekomen is niet bekend. Inbraak in Sassenheim SASSENHEIM Uit een wo ning aan de Lansierhof in Sas senheim is gisteravond een videorecorder en buitenlands geld gestolen. De inbreker wist zich een toegang tot de woning te verschaffen door de voordeur open te breken. Van hem ont breekt elk spoor. Inbraak snackbar VALKENBURG Een snack bar aan de Ringweg in Valken burg is het afgelopen weekend doelwit van een inbreker ge weest. De toegangsdeur werd opengebroken en de dader nam kauwgom en andere eetwaren ter waarde van ongeveer tweehon derd gulden mee. Hogere bijdrage van Rijnsburg aan muziekschool RIJNBURG De gemeente Rijnsburg zal de sub9idie aan de Katwijkse muziekschool met 2.500 gulden verho gen tot 17.500 gulden. De raadscommissie voor welzijnsza ken kon zich gisteravond in dit voorstel vinden. Wel gaf wethouder W. Glasbergen gisteravond ruiterlijk toe dat het om een „druppel op een gloeiende plaat" gaat „De belangstelling blijft groter dan het aantal beschikbare plaatsen", aldus Glasbergen. Twee jaar geleden besloot het gemeentebestuur het muziekonderwijs van Rijnsburg- se leerlingen aan de Katwijkse muziekschool te subsidie- ren. Hier werd voorlopig jaarlijks een bedrag van 15,000 gulden voor uitgetrokken. Dat moest wel omdat Katwijk anders geen Rijnsburgse leerlingen meer zou toelaten. Rijnsburg betaalt nu ongeveer 1.000 gulden per leerling. Het aantal leerlingen uit het dorp kan nu met 2 a 3 worden uitgebreid. Belangstellenden uit Rijnsburg moeten lang wachten op een plaatsje en daar zal door de subsidieverhoging niet veel verandering in komen. NOORDWIJK - „Pijnlijk", zo betitelde CDA-er M. de Jong de in de Noordwijk- se voorjaarsnota voorge stelde bezuiniging op het schoolzwemmen. Het col lege stelt in de nota voor om het schoolzwemmen te beperken tot twee groe pen op de basisschool. Op dit moment krijgen leer lingen zes jaar zwemon- derricht. De Jong opperde gistermiddag tijdens de commissie financiën om het schoolzwemmen terug te brengen tot drie jaar want „dat is wel nodig om een diploma te halen". Het CDA was niet de enige partij die niet gelukkig was met de bezuiniging op het schoolzwemmen. Ook andere fracties lieten gistermiddag merken niet te staan juichen bij het voorstel. W. Schelvis van Progressief Akkoord Noordwijk (PAN) vond dat het schoolzwemmen niet afgebro ken mocht worden. P. Barn- hoorn van Noordwijks Belang liet weten eventueel wel ak koord te kunnen gaan met het voorstel maar vroeg zich af of de scholen niet een uur gym nastiek kunnen inwisselen voor zwemmen. „Op die ma nier heeft het zwembad toch nog inkomsten terwijl de kin deren kunnen zwemmen", stelde hij. Accenten De Noordwijkse fracties lieten gistermiddag merken ook kri tiek te hebben op andere be zuinigingsvoorstellen die het college van B en W heeft ge lanceerd in de voorjaarsnota. Tot een scherpe afkeuring van de nota kwam het niet want de partijen wilden alleen maar aangeven waar het college in de komende maanden al dan niet de accenten moet leggen. Het Noordwijkse college moet in de komende tijd met con crete voorstellen komen die ervoor zorgen dat de meerja renbegroting 1989 - 1992 slui tend wordt. Voor 1988 wordt al een tekort verwacht van 2,5 ton. Het college van B en W denkt dat er in de jaren 1989 tot 1992 alleen maar grotere tekorten zullen ontstaan als er geen ombuigingen plaatsvin den. In de voorjaarsnota werd daarom een pakket bezuini gingsmaatregelen voorgesteld waardoor tevens geld vrij komt voor nieuwe investerin gen. Noordwijk wil in de pe riode 1989 tot 1992 jaarlijks 3,5 miljoen investeren, een bedrag waar de commissie financiën gistermiddag mee akkoord g'ng Toch verhinderde dit de com missieleden niet om het pak ket ombuigingen kritisch on der de loep te houden. Welis waar stelde VVD-er K. Smit dat de voorgestelde bezuini gingen later in het jaar nog be handeld worden en hij daarom wel akkoord kon gaan met de plannen in de voorjaarsnota, andere fracties lieten alvast horen welke voorstellen zij het liefst geschrapt zagen. Dierenpark Zo werd behalve het school zwemmen ook de voorgestelde sluiting van een dierenpark bekritiseerd. De meerderheid van de commissie had hier geen bezwaar tegen als de grond van het dierenpark aan het Rederijkersplein nodig is voor de bouw van een school voor voortgezet onderwijs. De PvdA en Noordwijks Belang wilden het parkie pas sluiten als school werkelijk wordt ge bouwd en niet alvast een jaar vantevoren. Problemen had Noordwijks Belang ook met bezuinigen op bloembakken en het openbaar groen. „Noordwijk is al geen groene gemeente. Het is een slechte zaak als we daar op gaan be zuinigen", meende Barnhoorn die vond dat de gemeente de bloembakken voor haar reke ning moest blijven nemen als ze daar geen sponsors voor zou kunnen krijgen. Hij werd op beide punten gesteund door L. Kramer van de PvdA die er op wees dat bloembakken het visitekaartje van de gemeente zijn. Kritiek hadden deze twee fracties op de bezuiniging van 25.000 gulden op het ophalen van chemisch afval. Met uitzondering van PAN konden alle partijen zich vin den in het collegevoorstel om het dekkingspercentage van de reinigingsrechten op te trekken naar honderd procent. Noordwijks Belang stelde wel dat niet iedereen even zwaar moest worden belast terwijl de PvdA bij monde van Kramer liet weten dat de laatste tien procent betaald moet worden uit de toeristenbelasting. „Toe risten vervuilen uiteindelijk vreselijk veel in de zomer", stelde zij. De andere voorstel len van het college in de voor jaarsnota om de inkomsten van de gemeente te verhogen zoals een hogere opbrengst uit parkeergelden en een hogere woonforensenbelasting, stuit ten gistermiddag op weinig te genstand. Wethouder P. War merdam zegde de fracties toe de opmerkingen mee te zullen nemen als straks de definitie ve voorstellen op tafel komen. Reserves Problemen hadden veel frac ties met de voorgestelde hoog te van de algemene reserve tussen de 4 en 5 miljoen. K. Smit (VVD) wilde graag een reserve van drie miljoen ter wijl L. Kramer (PvdA) en W. Schelvis (PAN) een reserve van 2,2 miljoen voldoende achtten. CDA-ers M. de Jong en W. Wijnands neigden meer naar het collegestandpunt met een reserve van vier miljoen. P. Barhoorn (Noordwijks Be lang) sloot zich hierbij aan maar stelde wel het maar „natte vingerwerk" te vinden en wilde eerst een onderzoek naar de noodzakelijke hoogte van reserves. Dan pas wilde hij een definitieve beslissing nemen. De fracties besloten ook de reserve van het grond bedrijf op 2,5 miljoen te bepa len. Als er meer geld komt dan moet dat volgens PAN en het CDA toegevoegd worden aan het fonds voor stads- en dorpsvernieuwing. PvdA en VVD zagen dit geld liever ge stort worden in de algemene reserve terwijl Noordwijks Be lang niet op voorhand een be stemming aan dit geld wilde geven. VOORHOUT De tunnel onder de spoorbaan in Voorhout is onveilig. Dat schrijven de oudercommissies van de Boerhaave- school, Boekhorstschool. Andreasschool, St. Antoniussehool en de wijkvereniging Oosthout in een brief aan het college van B en W. Volgens de briefschrijvers wordt door de steile helling in de tunnel vanaf de Churchilllaan te hard gereden. Doordat er een bocht in de tunnel zit, kan men tegenliggers niet zien aan komen. De briefschrijvers doen de suggestie om spiegels in de tunnel te plaatsen. Geklaagd wordt ook over zand en stenen in de tunnel en over gladheid in de wintermaanden. Verder zou de verlichting een enkele keer een week lang kapot zijn geweest. W. Schulte van de oudercommissie van de St. Antoniussehool over de directe aanleiding tot het schrijven van de brief: „Vorig jaar in november werd gewerkt aan de Churchilllaan. Daardoor waaide zand in de tunnel. Enkele kinderen, die met een vaart de tunnel in reden, zijn toen lelijk gevallen". Volgens mevrouw Schulte worden ook af en toe stenen door kinderen in de tunnel gegooid. „Als je dan naar beneden rijdt, is dat gevaarlijk". In een conceptbrief antwoordt het college van Ben W dat in geval van gladheid als eerste in de tunnel wordt gestrooid. Zand en vuil wordt elke week verwijderd. Ook de verlichting wordt weke lijks gecontroleerd en gerepareerd. Verder surveilleert de politie regelmatig bij de tunnel om baldadigheden te voorkomen. Het plaatsen van een spiegel bevordert volgens B en W de verkeers veiligheid in de tunnel niet. De beantwoording van de hrief door B en W wordt in de raadsvergadering van donderdag 17 maart besproken. WARMOND De ooie vaars kunnen weer neste len in Warmond, nu giste ren een stevig ooievaars nest op een paal is ge bouwd in het weiland aan de Herenweg/Laan van Oostergeest tegenover het gemeentehuis. Het weiland is verpacht aan de heer Heemskerk en is eigendom van de heer W. Leemans, die Huize Oostergeest be woont. De heer Leemans is natuurliefhebber en heeft zich sterk gemaakt voor de bouw van het oievaars- nest. De carnavalsvereni ging de Billeprikkers heeft 1.700 gulden bijeenge bracht voor het nest, de gemeente heeft er nog eens eenzelfde bedrag aan toegevoegd. De verdere kosten zijn voor rekening van de heer Leemans. Het wachten is nu nog op de ooievaars, die bereid moeten zijn deze gunstige plaats in te nemen. Het is lang geleden dat Warmond een ooievaarsechtpaar herbergde: deze statige vogels hadden vlak voor de oorlog hun laatste nest in de gemeente. Op de foto: Het ooievaars nest in aanbouw. foto: henk van den ende OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest wil de voorlichting aan de bur gers verder verbeteren. Dat blijkt uit de voorlich tingsnotie „Richting aan tewl voorlichting" van het col- de lege van burgemeester en roni 'wethouders. Uit de notitie „blijkt dat overwogen en wordt de huidige voor- 5 op1 Uchtster meer te belasten ian( i-met het eigenlijke voor bed lichtingswerk, en voor de Pj cindere interne werkzaam- f'lieden een kracht voor 19 uur aan te trekken. De combinatie van die werk zaamheden bleek te veel voor één persoon. In de notitie worden vraagte kens gezet bij de burgeravond van de gemeente, waar nieuwe inwoners kennis kunnen ma ken met het gemeentebestuur en het verenigingsleven. Uit de opkomst op deze avonden is gebleken dat er voornamelijk verenigingsleden en oud- Oegstgeestenaren komen. De opstellers van de notitie stellen voor in plaats van de burgera vond twee maal per jaar een ontvangst in het gemeentehuis te organiseren, met een toe spraakje van de burgemeester of een wethouder, aangevuld met een dia-presentatie. De verenigingen zouden zich op de jaarmarkt kunnen presen teren. Nieuwe inwoners krij gen in de toekomst een ver zorgd informatiepakket met gemeentegids. Het college wil op den duur ook groepsont- vangsten (bijvoorbeeld school klassen) in het gemeentehuis mogelijk maken. Meer aandacht zal verder worden besteed aan de in spraak. Het college wil een brochure uitgeven over open heid, openbaarheid en in spraak in Oegstgeest. Receptie en voorlichting zul len worden geconcentreerd in en om de hal van het gemeen tehuis aan het Wilhelmina- park. Daar zijn folders aanwe zig en kunnen stukken worden ingezien. Het college stelt voor om de receptioniste te voorzien van een computer, zodat zij beter in kan springen op vragen van het publiek. In formatie over bijvoorbeeld adressen en telefoonnummers is dan snel beschikbaar. Sa menwerking met de openbare bibliotheek, waar ook veel in formatie beschikbaar is, wordt overwogen. Ook zou er in de hal van het gemeentehuis plaats inge ruimd kunnen worden voor wat „VVV"-activiteiten, met name voor de eigen inwoners. Het opzetten van een wandel en een fietsroute door de ge meente om die beter te leren kennen wordt overwogen. Ook het vervaardigen van een algemene folder over Oegst geest en een boek over de ge schiedenis van de gemeente behoort tot de mogelijkheden. Het college acht het op dit mo ment niet nodig om aan Oegst- geest-promotion te doen. Eventueel zou in de toekomst daar iets aan kunnen worden gedaan, in overleg met bedrij ven. NOORDWIJK/DEN HAAG De discotheek The Grand veroorzaakt geen geluidoverlast als er muziek wordt gedraaid terwijl de gevel open is. Dat stelde advocaat A. van der Pluijm gistermor gen bij de Raad van State. Van der Pluijm vroeg na mens de discotheek schor sing van de dwangsom die de gemeente Noordwijk heeft opgelegd. Aanlei ding is de overtreding van de bepaling van de hin derwetvergunning waarin staat dat The Grand al leen de voorgevel open mag hebben als er geen muziek wordt gedraaid. The Grand kreeg in mei 1987 een hinderwetvergunning. Daarin werd bepaald hoeveel decibellen de discotheek mag produceren. Tevens werd vast gelegd dat de voorgevel van de discotheek alleen open mag zijn als de muziek uit is. Die laatste bepaling werd door de discotheek overtreden waarna de gemeente besloot een dwangsom op te leggen. Daar mee wil Noordwijk de nale ving van de hinderwetvergun ning afdwingen. K. de Jonge verklaarde na mens de gemeente Noordwijk dat over The Grand regelma tig klachten binnen komen. „Volgens ons hoeft niet eens te worden aangetoond dat The Grand met de gevel open ge luidshinder veroorzaakt. Ze overtreden een regel uit de hinderwetvergunning en dat mag niet. Gezien het aantal klachten is het overigens aan nemelijk dat de open gevel wel hinder veroorzaakt". De Jonge wees erop dat de bepa ling in de vergunning geen groot nadeel voor de eigenaar van The Grand oplevert want de exploitatie van het terras blijft mogelijk met een geslo ten gevel. „Alleen de terrasbe zoekers blijven verstoken van muziek", aldus De Jonge Van der Pluijm presenteerde op de zitting een rapport van een adviesbureau waarin werd aangetoond dat The Grand ook met geopende gevel niet meer geluid veroorzaakt dan in de hinderwetvergunning is toegestaan. Hij stelde dan ook dat de Noordwijkse discotheek voldeed aan de normen van de hinderwet. „De bewuste bepa ling is zonder dringende nood zaak in de vergunning opgeno men. Er is dan ook geen grond om een dwangsom te heffen", aldus Van der Pluijm die schorsing vroeg. Staatsraad Veringa, die bel technische rapport van Van der Pluijm niet ter plaatse wil de behandelen, besloot de ge meente Noordwijk enkele da gen tijd te geven om op het rapport te reageren. Daarna volgt uitspraak. DEN HAAG De komende beddenreductie voor ziekenhui zen moet worden aangegrepen om meer samenhang te brengen in de gezondheidszorg in Zuid- Holland. Er moet efficiënter ge werkt gaan worden en de kwa liteit en spreiding van de voor zieningen moet worden ge waarborgd. Dat staat in de Con tourennota Capaciteitsreductie Ziekenhuizen, waarin gedepu teerde staten van Zuid-Holland aangeven hoe zij de plannings ronde algemene ziekenhuizen 1988 willen inzetten. Die ronde is nodig omdat staatssecretaris Dees (wvc) de provincies on langs de opdracht gaf plannen te maken om het aantal bedden en functies in algemene zieken huizen te verminderen. Een van de middelen om „zorg op maat" te bereiken, is het ver groten van de samenwerking tussen de ziekenhuizen, zodat verschillende taken kunnen worden gespreid. Verder zal de kennis die ziekenhuizen heb ben op het gebied van zorg niet alleen meer binnen de zieken huizen, maar ook thuis, in ge zondheidscentra en irt verpleeg- en verzorgingstehuizen moeten worden toegepast. Voor experi menten om meer nadruk te leg gen op de eerstelijnszorg, buiter het ziekenhuis, stellen provinci ale staten 75.000 gulden be schikbaar. De provincie kijk eerst of het mogelijk is een o meer ziekenhuizen in Zuid Holland te sluiten. Zo niet, dai zal de overcapaciteit wordei opgelost door sluiting van eei of meer ziekenhuisafdelinger Er komt daarbij nadruk op po liklinische zorg en dagverple ging. Gedeputeerde W.H.M Aalbers (gezondheidszorg) over legt de komende weken me ziekenhuisdirecties in de ze ziekenhuisregio's. VALKENBURG Archi tect Guus Westgeest heeft B en W van Valkenburg laten weten het onaan vaardbaar te vinden als vier ramen in de gevel van de eerste verdieping van nieuwbouwwoningen aan het Castellumplein worden verlaagd zullen worden. Westgeest wil wel instemmen met het veranderen van twee ra men. De gemeenteraad had op de aanpassingen aangedrongen nadat een van de toekomstige bewoners had geklaagd dat hij door het venster het plein niet kon zien. Met de verlaging van één raam aan het Castel lumplein en verlaging één aan de zijde van de Middenweg kan Westgeest wel meegaan. Inmiddels heeft ook de wel standscommissie daarmee in gestemd, nadat de architect in een brief had gezegd bij verla ging van vier ramen in beroep te gaan tegen dat besluit. Wethouder H. van der Nage onderstreepte dat aannemer J Oosterlee precies volgens he bestek had gebouwd en her geen enkele blaam betrof. Ooi was hij niet verantwoordelij] voor het raam dat te hoog ii de gevel is aangebracht. Da was volgens de tekening -vaj de architect. Wie voor de kos ten opdraait voor het veria gen van de ramen 3.400 gul den en het aanpassen van balkons 1800 gulden— is noj niet duidelijk.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15