Drie zwaar gewonden bij steek- en schietpartij £cick>e Qowumt -§> STAD OMGEVING Goekoop schrijft boek over Ithaca „Failliet taxibedrijf vervoert kinderen in onverzekerde busjes nir "Onderzoekers «hn Leidse Universiteit f AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MAANDAG 14 MAART 1988 PAGINA 5 nl 'aasvee-expositie in Groenoordhallen ^1. IIDEN De Leidse Groenoordhallen vormen donder- 17 maart het decor van de 38ste Paasveetentoonstel- van de Vebo, de Vereniging tot het bevorderen van Agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek. beste mestrunderen uit het hele land zullen te zien waaronder ook de zogenaamde dikbillen. Dertig ju- leden zullen de runderen in de 69 klassen beoordelen. Lk lammeren zullen aan een keuring onderworpen .Urden. In totaal zijn er 320 dieren, verdeeld over de af- Z1C lingen Zwartbont, Roodbont, Piemontese en Blonde vl,ei Ujuitane, eerste kwaliteit slachtvee, buitenlands ras, de ef »sterij en schapen. Om negen uur beginnen de indivi- 1 ele keuringen, om half twaalf de groepenkeuringen, half een de kampioenskeuring jongvee geschikt voor mesterij en om een uur de kampioenskeuring voor alle tegorieën. Om half drie vindt de prijsuitreiking plaats. toegang tot de paasveetentoonstelling kost drie gul- n, kinderen tot 12 jaar onder geleide en 65-plussers be- 1,50. 11 f Expositie over vluchtelingenwerk LEIDEN In de Leidse Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat is vanaf morgen tot en met 25 maart de expositie „Vluchtelin gen" van Amnesty Interna tional te zien. De tentoon stelling geeft door middel van onder meer foto's een beeld van het vluchtelin genvraagstuk. Openingstij den: maandag en woensdag van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, dinsdag van 10.00 tot 17.00 uur, donderdag van 10.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zater dag van 10.00 tot 13.00 uur. Artiesten luisteren jubileumweekeinde op LEIDEN Glenda Peters, Frizzle Sizzle, de Nederlandse Michael Jackson en de Nederlandse Frank Sinatra zijn de artiesten die zaterdag 19 en zondag 20 maart optreden bij Holiday Inn Leiden. Het hotel viert dan het 20-jarig be staan met het Eerste Leidse Sport en Spel Spektakel. Behalve de muzikanten is ook dampier Jannes van der Wal aanwezig om simultaanwedstriiden te spelen. Het ge heel wordt aan elkaar gepraat door Avro-omroepster Myrna Goossen. Voor de jeugd is een speciale hoek van de evenementenhal gereserveerd. Zij kunnen zich laten schminken en er is een grote ballenzee. Beide dagen wordt een Tombola gespeeld. De opbrengst is bestemd voor een eigen sportaccommodatie van de ge handicaptensportvereniging De Sleutels. Teams van Leid se prominenten strijden in een Sterrenslag om de eer. Voorts is er een mini-kermis. In de hal staan terrasjes op gesteld. De Evenementenhal is zaterdag en zondag geo- P^nd) van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt Pancras-West boos over afsluiten marktterrein LEIDEN De buurtvereniging Pancras-West is verbolgen over de maatregel van de gemeente om het marktterrein op woensdag en zaterdag af te sluiten. De buurtvereniging klaagt erover dat de maatregel wordt genomen, terwijl van de zijde van de gemeente meermalen was beweerd dat het afsluiten nog niet aan de orde was. „Tot nu toe is door de gemeente nagelaten met bewo ners en andere zakelijke belanghebbenden over dit plan te overleggen, zoals eerder in 1987 was toegezegd. Evenmin is over het plan inspraak geweest. Wij zullen de inspraakcommissie ver zoeken dit plan alsnog in de inspraak te bren gen en vragen u te bewerkstelligen dat de af sluiting wordt opgeschort totdat de inspraakpro cedure is afgewerkt", aldus secretaris A. Lager- weij in een brief aan de Leidse gemeenteraad. De buurtvereniging is bang dat door de afslui ting van de markt problemen ontstaan ten aan zien van de bereikbaarheid, onder meer bij cala miteiten. De gemeente neemt de maatregel om dat automobilisten geregeld de verbodsborden negeerden en toch het markttterein opreden. het terrein geregeld lastig gevallen door automobilisten. Het college vindt het niet langer verantwoord hen aan bedreigingen bloot te stellen. Verwacht wordt dat de paaltjes nög deze maand worden geplaatst. De maatregel is nog niet ingegaan omdat de gemeente volgens een woordvoerder „eerst nog moet uitzoeken welke materialen moeten worden gebruikt". De paaltjes zullen op woensdag en zaterdag staan bij de toegang tot de Aalmarkt ter hoogte van V en D, op de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Kar- nemelksebrug, de Burgsteeg en de Beschuit steeg. Op zaterdag wordt ook de Botermarkt, ter hoogte van het Gangetje afgesloten. Man gewond LEIDEN Een 25-jarige man uit Zaanslag is in de nacht van vrijdag op zaterdag ge wond geraakt bij het verlaten van een café in de Vrouwensteeg. De man kwam terecht in een vechtpartij en werd geslagen. Hij liep een hecht- wond op aan zijn bovenlip en is naar het Elisabeth Zie kenhuis gebracht. TOESTAND VAN LEIDENAAR (46) KRITIEK LEIDEN Bij een schietpar- I tij in een woning aan de Lan- D gestraat is vanochtend rond half vijf een ongeveer 45-jari- ge Leiderdorper zwaar ge- wond geraakt. Een 18-jarige j jongen en een 46-jarige man 1 uit Leiden werden gister- avond na half twaalf zeer ern- i stige verwondingen toege- bracht met een mes. Dat ge- I beurde voor café 't Zuid aan de Herenstraat. De man ver- c keerde vanochtend in levens- i gevaar. De dader was een 31- n jarige Leidenaar die in zwaar '1 beschonken toestand verkeer de. In het geval van de schiet partij is onduidelijk of de Lei derdorper met opzet is bescho ten, of dat sprake was van een ongeluk. Vast staat dat hij in het gezelschap van een 48-ja- rige Leidenaar om vier uur 's ochtends bij de bovenwoning aan de Langestraat aanbelde. Daar woont de vrouw van wie de Leidenaar gescheiden leeft, met hun kinderen. De vader kwam er wel regelmatig op bezoek. Vanochtend ontstond om onduidelijke redenen ru zie. Toen de Leiderdorper de vader uit de bovenwoning probeerde te zetten, ging een schot af. De politie trof de Leiderdorper zwaar bloedend aan zijn linker zijde aan, lig gend op de grond van de wo ning. In een hoek van de huis kamer lag een zwaar kaliber hagelgeweer. Het is niet be kend of de dader dit geweer bij zich had, of dat het reeds in de woning aanwezig- was. De Leidenaar werd ter plekke door de politie gearresteerd. Hij bleek een geladen revol ver op zak te hebben. De ge wonde man werd naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Hij verkeert buiten le vensgevaar, maar kon nog niet worden gehoord. Steekpartij De 46-jarige man die gister avond in kritieke toestand naar het AZL werd gebracht, was het slachtoffer van een stomdronken, woedende Lei denaar die even tevoren uit café 't Zuid was gezet. De man had daar de nodige problemen gemaakt. Aanvankelijk werd daarvoor de hulp van de poli tie ingeroepen, maar even la ter werd die afgebeld met de mededeling dat de bezoekers de amokmaker eigenhandig buiten de deur hadden ge werkt. Deze koelde zijn woede enkele minuten later op brute wijze. Toen de 18-jarige jon gen en de man het café verlie ten, viel hij hen op straat aan met een mes. De jongen werd zeven maal gestoken in zijn borst, rug en hoofd. Een oog werd uit zijn hoofd gestoken. Dat zal de jongen moeten mis sen. De man werd drie maal gestoken in zijn hoofd, buik en rug. Direct nadat hij in een auto van de GG&GD was ge holpen, liep hij een zware shock op. Hij verkeert buiten levensgevaar. Politiewoord voerder D. Graveland noemde de toestand van de jongen vanochtend echter „zeer ern stig". De slachtoffers konden nog niet worden gehoord. De dader liep na de steekpartij weg in de richting van de Witte Singel, waar zijn auto stond. Hij nam echter een taxi naar zijn woning in de Meren- wijk. Toen hij daar om een uur uitstapte, kon de politie hem aanhouden. sjonge lge I baCIDEN Er zijn zeven 50VJelge onderzoekers aange- enjet[ld aan de Rijksuniversi- ;'eft f Leiden. Minister W. valleietman van onderwijs stoj wetenschappen heeft dez^daag hun namen be- i nit gemaakt- 1° totaal gg hp er 53 nieuwe weten- lappers aangesteld aan universiteiten in het Uer van het programma tldemie-onderzoekers n de Koninklijke Ne- rlandse Academie van Wetenschappen NAW). jt de aanstelling is een be- Ig gemoeid van acht miljoen den dat wordt betaald door i ministerie van onderwijs wetenschappen. Vanaf 1990 rdt er twintig miljoen gul- per jaar beschikbaar ge- Hd door de KNAW. In 1990 ?ten tweehonderd onder- [ggrlkers werkzaam zijn in het Ojer van dat programma. [)lifig jaar werden 50 acade- J-onderzoekers aangesteld. ce'e t programma is opgesteld at het voor jonge onder- steeds moeilijker vaste baan te krij- universiteiten. De 'tslagAW probeert op deze ma- aanl verSrÖz'né> tegen te ijnsef j3? ^e Leidse Universiteit idsdiLdt een vrouw in dienst en "uerorc*en zes mannen aange hold. Mevrouw dr. P. Haccou 1- ^Sdr. A. van Waarden hebben ^eri drie-jarig contract gekre- e.n a| bij biologie. Bij genees- ,n- ide is voor een periode van ien jaar dr. E. Mensink aan- de Held. Vijf iaar kan dr. B. emer(nhuis onderzoek verrich- bij natuurkunde. Dr. J. 'prtse is voor vijf jaar aange- ruk id bij wiskunde en in de odse torische wetenschappen iet p dr. C. Davids gedurende te e jaar onderzoek verrich- genw,. Bij taal- en letterkunde is lerspir een periode van drie jaar lees F. Lequin aangesteld als 'lefzoeker. fpiscL. Bona heeft beste handballers De Bonaventura Scholenge meenschap aan de Mariën- poelstraat in Leiden toonde zich afgelopen zaterdag de sterkste in de Leidse zaalhand balkampioenschappen voor voortgezet onderwijs. Het ,,Bona" mocht in de Leidse Groenoordhallen de wisseltro fee mee naar huis nemen, om dat het in de totale eindrang schikking aan kop ging. In de categorie Meisjes '72-73 won het de eerste prijs, terwijl in de categoriën Jongens '72-73 en Meisjes brugklas tweede plaat sen werden behaald. In die beide laatste categoriën toon de het Stedelijk Gymnasium zich telkens beter. Bij de jon gens uit de brugklas was de eerste plaats voor De Leidse. In de categorie Jongens '71 en eerder sleepte het RIO de eer ste prijs in de wacht, bij de meisjes in de zelfde leeftijdsca tegorie bleek het Leeuwen horstcollege de sterkste. Al met al kwamen er zaterdag ruim 500 leerlingen van 17 scholen in actie. FOTO. WIM VAN NOORT LEIDEN Burgemeester C. Goekoop van Leiden schrijft momenteel aan een boek over Ithaca, de stad waar het paleis van de oud-Griekse held Odysseus stond. Uit de Odyssee, de heldendicht van Homerus, blijkt nief duidelijk waar Ithaca pre cies heeft gelegen. Goe koop heeft daar na litera tuurstudie eigen ideeën over ontwikkeld, die hij in een boek wil vastleg gen. Goekoop vertelde dat tijdens het AVRO-radio- programma „Kom eens langs in Holiday Inn", dat zaterdag in het jubileren de Leidse hotel werd op genomen. Goekoop kwam op het idee om een boek over Ithaca te schrijven toen zijn dochter Marije zich voor een scriptie in het onderwerp verdiepte. Ook de grootvader van Goekoop bleek zich zo'n zeventig jaar geleden al eens op het pro bleem gestort te hebben. Goe koop: „In feite is men al 2000 jaar aan het zoeken en geleer den uit Griekenland graven nog steeds naar het paleis van Odysseus. Homerus heeft ech ter nooit exact beschreven waar Ithaca ligt. Het ligt wel ergens in Griekenland. Ik heb de Homerus met al zijn verta lingen zo systematisch moge lijk doorgevlooid met de vraag: waar zegt Homerus nu precies waar Ithaca ligt. Toen ben ik op een plaats gekomen waar men nog nooit naar het paleis gegraven is". Wanneer Goekoops bevindingen gepu bliceerd zullen worden staat nog niet precies vast. Goekoop werd zaterdagmid dag door presentator Karei Prior vooral over zijn verle den als student in Leiden en als juridisch adviseur van Schiphol, en over zijn tijd als wethouder in Amsterdam on dervraagd. Het programma, dat zondagmiddag werd uitge zonden, komt normaal gespro ken vanuit het Haagse hotel Des Indes, maar ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de Leidse vestiging van Holiday Inn had de AVRO dit keer voor Leiden gekozen. Naast Goekoop verschenen onder anderen ook de zange ressen Greetje Kauffeld en Liesbeth List en schrijver Maarten Biesheuvel voor de microfoon. Oud-fractieleider van de PvdA in Leiden en nu chef stadsbeheer Leo Meijer, en Goekoops vrouw Marian ga ven korte karakterschetsen van Leidens eerste burger. Volgens Meijer gaat onder Goekoop zelfs de haring vreemd, daarbij verwijzend naar het recente initiatief om met 3 oktober haring en co- ren wijn naar de Nederlndse ambassades in het buitenland te sturen. Zijn vrouw Marian verweet hem dat hij nooit een bloemetje meeneemt, „terwijl Je buiten Minister E. Brinkman van WVC kon aan een uitnodiging om ook in het programma te verschijnen geen gehoor ge ven. De bezuinigingsperikelen in het kabinet verhinderden zijn komst. RUNSBURGSE OUDERS KLAGEN BU GEMEENTE: RIJNSBURG/LEIDEN Rijnsburgse ouders eisen van de gemeente een schriftelijke verklaring dat' de wagens van het failliete Leidse taxibedrijf Kerkhof verzekerd rond rijden. Dat schrijven ze in een brief aan de gemeente Rijnsburg waarin ze een dekkingsbewijs eisen. De ouders zeggen de informa tie over het onverzekerd rond rijden van de schoolbusjes voor gehandicapte kinderen te hebben gekregen van perso neel van het vervoersbedrijf. Een woordvoerder van het taxibedrijf bestrijdt dat de bus jes onverzekerd rondrijden. Woordvoerder van de Rijns burgse ouders T. den Haan: „Dit is een onverantwoorde si tuatie. Als de gemeente van daag geen gehoor geeft aan onze eis, zullen we moeten overleggen wat ons verder te doen staat. Daar wil ik verder nog niet op vooruitlopen maar ik denk dat we de gemeente dan zullen benaderen. Wij stellen de gemeente in ieder geval verantwoordelijk voor als er iets gebeurt". Het is de tweede maal dat de Rijnsburgse ouders klagen over de schoolbusjes voor ge handicapte kinderen. In de zo mer van 1987 klaagden de ou ders dat de wagens ongekeurd en onverzekerd waren. Het taxibedrijf Kerkhof heeft toen vijf nieuwe busjes gekocht waarna de problemen waren opgelost. E. Hirschfeld, algemeen be drijfsleider van het Leidse taxibedrijf Kerkhof, ontkent dat de schoolbusjes onve kerd rondrijden. „Dat zijn halen. Ik weet niet met deze ouders praten maar informatie klopt zeker niet. Als ze een bewijs willen dat de busjes verzekerd zijn, kunnen ze dat zo krijgen". De Rijnsburgse wethouder W. Glasbergen is verrast door de klacht van de ouders maar heeft ook begrip voor hun on gerustheid. „Het is hetzelfde verhaal als in de zomer van 1987. Dat hebben we toen na getrokken en bleek niet waar te zijn. We zullen ook dit keer weer informatie inwinnen en daar de ouders van op de hoogte stellen. Ik denk niet dat dat vandaag nog lukt". Het vervoer van de gehandi capte kinderen wordt overi gens met ingang van vandaag voortgezet door A. Koot, direc teur en eigenaar van het in middels failliete taxibedrijf Kerkhof. Dit taxibedrijf heeft vorig jaar contracten afgeslo ten met de gemeenten Valken burg, Katwijk en Rijnsburg om de gehandicapte kinderen te vervoeren. Deze contracten worden overgenomen door Koot die daarover gesprekken heeft gevoerd met de betrok ken gemeenten. Curator F. Janssen uit Wassenaar beves tigt dit. Glasbergen: „Afgelo pen donderdag is er met Koot gesproken en zaterdag is defi nitief geregeld dat hij het ver voer van de gehandicapte kin deren voortzet". Overigens lijkt ook voor het taxi-gedeelte van het Leidse bedrijf op korte termijn een oplossing gevonden te zijn. Cu rator F. Janssen wil hier niet veel mededelingen over doen maar verwacht dat binnen en kele dagen de zaak rond zal zijn. Er zijn diverse gegadig den om het taxibedrijf over te nemen. Wat voor consequen ties dit voor het personeel heeft, wil Janssen niet zeggen. TTT Het zeilschip De Vrijheid .1— Kapitein Rob brengt snel rapport uit aan Delf en vraagt fl een en ander over de plaats van de gezonken boot. En om- f hij toch moet doen wat hij niet laten kan zet hij met een tinte- 1 gevoel van verwachting koers naar het Zuiden. De zee is zo rustig, dat de Kapitein zich kalm kan verdiepen in de scheeps- kaarten. „Ik zal dat varkentje wel wassen", mompelt hij en - om dat hij ook expert is in Oudhollandse zegswijzen - „het geluk is met de stoutmoedige". Man slaat meisjes LEIDEN Een 27-jarige man die tijdelijk verblijft in Leiden heeft zondag in het politiebu reau twee meisjes lastig geval len. De twee meisjes kwamen de diefstal van een fiets aange ven. Plotseling sloeg de man zonder enige reden één van de meisjes. Deze vluchtten naar buiten en kwamen even later met hun vader terug. De man werd onmiddelijk in de kraag gevat en ingesloten. Open dag ,,Moet dat nou stuk?" is de ti tel van een tentoonstelling die morgen van 13.30 tot 15.00 uur is te zien in de St. Joseph basisschool Oppen - heimstraat 8). De leerlingen hebben de afgelopen weken aan een project gewerkt over de aanleidingen en gevolgen van vandalisme. De creatieve uitwerking hiervan is tijdens de tentoonstelling te zién. Die dag is tevens open dag. Men kan kennis maken met leer lingen en leerkrachten. Apartheid „De geschiedenis van de Apartheid" heet de video die in twee gedeelten wordt ver toond tijdens de anti-racisme- week. Morgenavond vanaf 20.00 uur is het eerste deel te zien, zondagmiddag 20 maart begint om 13.30 uur het twee de deel. De video is te zien in het Trefcentrum van de Leidse Studentenekklesia aan Rapenburg 100. De toegang is gratis. School De Emilie Knappert Scholen gemeenschap houdt woens dag een voorlichtingsmiddag. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt informatie gegeven over de middelbare beroepsopleidin gen Agogisch Werk, Assis tentie in de Gezondheidszorg, Sociale Arbeid en Uiterlijke Verzorging, over de een- en twee-jarige In tas en over het Leerlingwezen. De voorlich tingsmiddag wordt gehouden in het gebouw aan de 5 Mei laan 210. Alternatief geschenk Het boekje „Straling, mag 't ietsje meer zijn?" is tijdens de boekenweek 16 tot en met 26 maart verkrijgbaar bij de linkse boekhandel Mani fest aan de Hooglandse Kerk- gracht als alternatief boeken weekgeschenk. Het werk, ge schreven door Els de Groen, is bestemd voor iedere klant die minimaal 15 gulden be steedt Lezing Cactussen en vetplanten. Dat is het onderwerp waarover dr. B.J.M. Zonneveld woens dag een lezing houdt. De bij eenkomst wordt gehouden in het Rijksherbarium aan het Rapenburg 70-74 en begint om 20.00 uur. De organisatie is in handen van de afdeling Leiden en omstreken van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Duincursus Het IVN houdt een cursus over de natuur in de duinen. Woensdag om 19.30 wordt een voorlichtingsavond ge houden in de collegezaal Zoölogie aan de Kaiserstraat 53. De eigenlijke cursus heeft daarna plaats op vier woens dagavonden. Er zijn ook vijf za terdagoch tend-excursies. De kosten bedragen 50 gul den. Voor inlichtingen: 071- 174175. Borstvoeding De Borstvoedingsgroep Lei den houdt woensdag een al gemene informatiebijeen komst voor ouders en aan staande ouders. De avond vindt dit keer plaats bij Els van der Ende, Roemer Vis- scherstraat 39. Vanaf 20.15 uur zijn belangstellenden welkom. De kosten bedragen twee gulden. Voor meer in formatie 071-170085. Cedric Mayson De Diaconie van de Her vormde Gemeente Leiden houdt op woensdagavond een openbare bijeenkomst met Cedric Mayson, een blanke methodisten-predikant die dertig jaar in Zuid-Afrika heeft gewerkt. De bijeen komst wordt gehouden in het kader van de activiteiten rond de Internationale Dag tegen het Racisme (21 maart). Met Cedric Mayson kan worden gesproken over de si tuatie in zijn land waar hij in 1983 uit moest wegvluchten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in De Bakkerij, Oude Rijn 44c. Railverkeer Liefhebbers van treinen en trams kunnen op woensdag hun hart ophalen. De Neder landse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen heeft voor die avond een lezing ge organiseerd door Spanjeken- ner C.J. Wansbeek. Die spreekt vanaf 20.00 uur in petit-restaurant Posthof, Wassenaarseweg 1 over het railverkeer in Spanje. Toegang J2,50 CAFEBEZOEKERS MISHANDELEN MAN LEIDEN Een 20-jarige uit Oegstgeest is zondagavond mishandeld door een groep café-bezoekers. De jongeman liep in café de Koets-O-Theek per ongeluk met volle biergla zen tegen een café-bezoeker aan en verontschuldigde zich. De bezoeker werd echter agressief en zei hem dat hij de Oegstgees- tenaar buiten wel even zou op wachten. Buiten werd hij inder daad door een groep van tien vijftien personen opgewacht. De Oegstgeestenaar kreeg enkele klappen in het gezicht en werd geschopt. De man vluchtte daar na weg via de le Binnenvest gracht. Nog twee maal werd hij staande gehouden, geslagen en geschopt. Uiteindelijk kreeg hij hulp van een portier van een horecagelegenheid aan de le Binnenvestgracht en werd hij met rust gelaten. De jongeman liep een pijnlijk gezicht op en kneuzingen aan de linker schouder en een bovenbeen. De groep bewerkte vervolgens de auto van een 23-jarige Sassen- heimer. Die liep een groot aan tal deuken op. De schade is on geveer 5000 gulden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5