l^rouw in de sport heus >;een „gedoogtruus" Kabinet vrijwel eensgezind over besteding meevallers ill TBR-patiënt wurgt Groningse vrouw AFSLUITING INTERNATIONALE SPORTWEEK VOOR DE VROUW lEUWi Zangvogel overleeft brand in Utrechts Conservatorium Kok wil zich niet laten veranderen Scholen mogen niet concurreren met private instellingen UN [NENLAND Ccidóe Qowuvnt MAANDAG 14 MAART 1988 PAGINA fwachten Heineken gaan ook lere topmensen beschermen HAAG Per 1 april gaat een belangrijk deel de persoonlijke veiligheidsdienst van Alfred Hei- ook andere Nederlandse topmanagers beveili gt nieuwe bedrijf gaat opereren onder de naam national Security Company (Interseco) en zal r één vlag gaan varen met het Haagse beveili- ibedrijf Protected Cars Nederland/Intraser. Vol de heer A.H.G.Thies, tot 1 april directeur van alf j >cted Cars Nederland/Intraser en na die tijd -directeur van Interseco, komt het l5 die in 1984 in dienst kwam van Heineker e apitein bij de rijkspolitie de leiding aan het a ?rP'i[eam dat Alfred Heineken en diens chauffeur est&.rer eind '83 bevrijdde na zijn drie weken duren- ttrei itvoering. De oprichting van Interseco is het ge- bjü van de vele verzoeken om beveiligingsadviezen w mee tal van Nederlandse bedrijven zich tot het eken wenden. Van Thijn geeft Brokx een pluim DEN HAAG/AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn (PvdA) van Amsterdam heeft het week einde voor de VAR A-radio oud- staatssecretaris Brokx een pluim gegeven voor zijn beleid op het terrein van de stadsvernieuwing. „Als één ding de grote steden uit het slop heeft gehaald, is het de stadsvernieuwing wel. Er is waanzinnig gebouwd! En dat is allemaal te danken aan Brokx die nu in Den Haag opgehangen wordt", zei Van Thijn. Mede door het beleid van Brokx vertoont het inwonertal van de grote ste den nu weer een stijgende lijn, aldus Van Thijn. Oceana koopt vervolging af met 15 miljoen ROTTERDAM Het Rotterdamse ha venbedrijf Oceana heeft, naar nu pas bekend is geworden, in december van het vorig jaar strafvervolging door justi tie, dat een onderzoek wegens miljoe nenfraude tegen Oceana had lopen, af gekocht met betaling van 15 miljoen gulden. De afkoop betreft uitsluitend het bedrijf zelf. Vier directieleden staan nog als verdachten aangemerkt. Dat geldt ook nog eens voor 71 anderen, na tuurlijke en rechtspersonen. Van de be taalde 15 miljoen gulden is overigens slechts één miljoen bestemd voor justi tie. De rest van het geld is naar de fiscus en het GAK gegaan. GRONINGEN De 28-jarige man die vrijdag heeft be kend een 22-jarige Groningse vrouw te hebben ver moord, was als patiënt van de Van Mesdagkliniek in Groningen met proefverlof. In deze instelling, waar tbr- gestelden worden verpleegd, werd de man behandeld voor verkrachting en voor geweldsdelicten. De man was donderdagavond op weg naar de kliniek, toen hij het plan opvatte een vrouw te verkrachten. Hij wachtte het slachtoffer op, wurgde haar en gooide het lichaam in een sloot. Justitie zal het beleid voor de TBR-behandelingen niet wijzigen na dit misdrijf. „Het beleid is erop gericht om met alle middelen die er zijn mensen terug te laten keren in de maatschappij. In honderden gevallen gaat het goed, maar zo nu en dan gebeuren er heel vervelende dingen", aldus een woordvoerster van Justitie. Meer katten terug dank zij tatoeage DEN HAAG Tatoeage van katten heeft een gunstig effect op het aantal dieren dat via asielen naar de oorspronkelijke eigenaar kan worden teruggebracht. In 1987 gingen 5000 kat ten naar hun baas terug, een stijging van 1000 ten opzichte van het jaar daarvoor. Deze ontwikkeling is voor een belang rijk deel het gevolg van tatoeage. Ondanks deze positieve ontwikkeling stijgt het aantal katten in asielen nog steeds. In 1987 zaten er 55.000 katten in de asielen, een stijging van ne gen procent ten opzichte van 1986. Probleem blijft vooral het herplaatsen van volwassen asielkatten. Veel mensen willen nog steeds liever een jonge kat. De campagne om ouden asielkatten nog een kans op een nieuw tehuis te geven begint volgens de Dierenbescherming vruchten af te werpen. Vorig jaar kregen 7000 katten meer dan in '86 een nieuwe baas ol bazin. Het aantal asielhonden nam vorig jaar toe met twee- procent tot totaal 50.000. Negentig procent daarvan kon ech ter weer naar de eigenaar worden teruggebracht of worden herplaatst. De meeste asielhonden zijn getatoeëerd als ze het asiel verlaten. Arnhem houdt zich met de tatoeage van huisdieren bezig. ui VANDAAGi IN HET seili lanfè rt {[STERDAM De dis- sie tussen vrouwelijke itici en sporters over vrouw in de sport dft zaterdag aanvanke- bol gestaan van de [verstanden. ,,In de rtwereld is de positie de vrouw niet gelijk aan die van de n", was het uitgangs- ït van de bijeenkomst de Amsterdamse So- ta Koepelzaal, die de [luiting was van de >r het Europees Parle- het leven geroe- internationale tortweek vóór de politica (onder wie Hedy ncona, Elske ter Veld, louche Janmaat en Irma Scheijndel) weten die ^ee elijkheid aan de houding bij| de man, die integratie n de sportwe- ïs onbewust, soms be de weg zou staan. De -)topsportsters en vrou- ijke sportbestuurders die licht over de problema- lieten schijnen, conclu- rden daarentegen dat het iw in de prestatie niet op de eerste plaats, r nog te jong i ^ledige gelijkheid te ver- hten. de opmerking dat meis- vaak te vroeg stoppen met en dat jongens daarin belangrijke rol spelen, unde Tweede-Kamerlid ter Veld al stevig mis. vertrouwde haar gehoor t ze het hockeyen voor had gehouden, toen rriendje haar wekelijks zijn zijlijn verwachtte, /as atleet en wilde dat •t een stopwatch langs kant stond, dus dat deed Het protest uit de zaal rd nog groter toen Ter ld aparte sportbeoefening bepleitte, omdat ze zich in badpak minder op haar ge mak voelde als er ook man nen in het bad rondzwom- ,,We hebben je wel eens strijdbaarder meegemaakt, Elske", werd Ter Veld be straffend toegesproken. Ze werd gevolgd door een serie spreeksters die de aanwezig heid van mannen nooit als storend, maar eerder als sti mulerend hadden ervaren. Wereldkampioene judo Anita Staps traint dagelijks met mannen en1 zou niet zonder kunnen; Brigitte Hölscher stak de loftrompet over de triathlonbond waarin man nen en vrouwen op basis van respect voor elkaar gelijk waardig met elkaar omgaan. Twee soorten En dat tekende de achter grond van de misverstanden tussen politica en sportsters. Er bleek sprake van twee verschillende „soorten" vrou wen. De politica spraken na mens de brede groep vrou wen die nauwelijks actief kan sporten of een bestuurs functie kan bekleden, omdat het gezinsleven te veel tijd opeist. Voor die groep is goe de kinderopvang noodzake lijk. Ook competities door de week werden gepropageerd die belangstelling hebben voor een kaderfunctie bij een sportvereniging. De sport sters echter spraken namens zichzelf: de kleine groep die dank zij medewerking van de omgeving en eigen door zettingsvermogen die barriè res, waarmee de genoemde grote groep kampt, overwon nen had. Ook Margot Uijlenhoet, de enige vrouw in het twaalf le den tellende bestuur van de Nederlandse gymnastiek- bond, had nooit zo'n moeite met mannen gehad. „Het is natuurlijk te gek om los te lo pen dat een bond van 300.000 leden, van wie 250.000 vrou wen, slechts één vrouwelijk bestuurslid heeft, maar dat FOTO'S: SP. AP ligt eerder aan de dan aan de mannen. Ik ben die enige bestuursvrouw, maar dat betekent niet dat ik me als een gedoog-truus op stel. Ik schaam me er ook niet voor te zeggen dat ik als bestuurder juist mijn vrou welijke intuïtie en moederin stinct gebruik". Elsemieke Hillen, oud-tophockeyster en thans presentatrice van Stu dio Sport, legde het accent anders: „We zouden mannen moeten stimuleren vrouwen op te nemen in besturen. Hun mentaliteit moet worden veranderd". Hoewel oud-zwemster Hansje Bunschoten de verschillen minder scherp wilde („Ik ben ik en toevallig vrouw") vond ze overheersing in de sportver slaggeving storend. „Manne lijke journalisten zien in een sportvrouw vóór alles een vrouw. Een sportvrouw, be zweet en onder de modder, is geen vrouw meer. Dat plaatje is niet mooi. De fantastische kont van Nelli Cooman komt in de krant, een foto van de getailleerde tuinslang die Elly van Hulst heet, niet. En dat is erg, want op die ma nier staat de sportprestatie niet op de eerste plaats, maar het uiterlijk". Valt reuze mee Wat dè aandacht in de pers betreft, is de positie van de topsportende vrouw niet ge lijkwaardig aan die van de man; verder valt het reuze mee, leek de heersende ge dachte. De vrouw die de sport als vrije-tijdsbesteding beschouwt, kan echter nog een flinke steun in de rug ge bruiken. Hetzelfde geldt voor vrouwen met ambities in de richting van een kaderfunc tie. Voordat de ruim honderd toehoorders zich aan de af sluitende lunch zetten - door Philips aangeboden als ex cuus voor de nieuwjaarsad- onder de kop „Het ?en goed sportjaar, - werd de aanwezi- dat laatste onderwerp om commentaar gevraagd. IOC-lid Ruud Fre- se („Ik was één van die blau we blazers, één van die af schuwelijke officials die tij dens de Olympische Spelen zo veelvuldig in beeld kwa men"): „De eerste taak van de aanwezigen en vooral van Vrouw in de van de NSF zou zijn het beschikbaar maken van goeie vrouwelijke krachten". Waarmee hij KNVB-bestuurder Jacques Hogewoning aanvulde, die had aangevoerd dat vrouwen met persoonlijkheid en stressbestendigheid net zo'n grote kans op een bestuurs functie hebben als mannen. Een sympathieke afsluiting van de discussiebijeenkomst kwam van een oud-topsport- ster, die de niet-praten-maar- doen-instelling van haar (vroegere) collega's ver woordde. Ex-hockeyster en journaliste Lisette Sevens: „Ik hoop dat wij over vijf jaar, als de commissie Vrouw in de Sport tien jaar bestaat en er ongetwijfeld nog meer prachtige resoluties door het Europees Parlement zij aan genomen, gewoon met heel Europa op het sportveld CORIEN BOTMAN Sport maart ises Juliana neemt in Grote Kerk in Vlaar- igen uit handen van emier Lubbers de Geu- npenning 1988 in ont- ngst, die door de stich- Midd9 Geuzenverzet 1940- 45 postuum is toege- zuidend aan koningin Wil- Imina. De penning is replica in zilver van Geuzenpenning uit 366 die jaarlijks afwisse nd aan een instelling of persoon wordt uitge- 3 kt. maart j inses Margriet verricht Harderwijk de officiële' 0 lening van het Christe- Algemeen Streekzie- oinhuis Sint Jansdal. Dit l^kenhuis gaat de be- aande ziekenhuizen Sa- om in Ermelo en Boer- 5 lave en Pius in Harder- 0 ijk volledig vervangen. (Vervolg van de voorpagina) In de loop van zondag werd het duidelijk dat de meeste bewindslieden het na veel en langdurig ge harrewar „redelijk goed" eens konden worden over de besteding van de belas tingmeevallers. Dat geld - circa vier miljard - zou voor het grootste deel naar de vereenvoudigings operatie van ons belas tingstelsel gaan. Het gaat dan om een verlaging van de hoogste tarieven, het verminderen van het aan tal tariefschijven tot vier en het opvangen van ne gatieve gevolgen voor mensen uit de laagste in komensgroepen. Ook over de besteding van de WIR-gelden lijkt het kabinet ook tot een moeizaam akkoord te zijn gekomen. Dat komt vol gens betrouwbare bronnen in grote lijnen neer op „een we zenlijke verlagingvan de vennootschapsbelasting en het afschaffen van de kinderbijs lagpremie voor werkgevers, overigens exclusief de over heid zelf. De ombuigingen - de zwaarst gebleken barrière - zouden KNOLLEN I WH, HWMÊN ijJM 20 onusISCH... MMN «AN ♦CEPT SEN flGUUH ALS SBN - vat 15 2ijm Hft&ey posïUURKANMit5 wur&x j uiteindelijk uitkomen op een bedrag dat „ergens tussen de vier en vijf miljard" ligt. Tot de ministers die „door de pomp" moeten, behoren niet alleen Van Eekelen (defensie) en Bukman (ontwikkelingssa menwerking) die zich bij een korting op hun begroting zou den hebben neergelegd, maar ook Ruding (financiën) die met een ombuigingsbedrag van 6,5 miljard het kabinetsbe raad is ingegaan. Dat Ruding wel een veer zou willen laten tot minimaal vijf miljard, heeft te maken met het feit dat het begrotingste kort vorig jaar lager uitkwam dan was geraamd", waardoor het niet meer noodzakelijk is vast te houden aan het volle ombuigingsbedrag van 6,5 mil- i'ard. Onbekend is in hoeverre iet minimi drie miljard scenario van 5,1 miljard, waar mee de premier het beraad probeerde te 'sturen, een rol speelt. Ingewijden uit CDA- en VVD- kring spreken over de tot nu toe zwaarste beproeving van het kabinet. De gesprekken gingen met name zondag dan ook niet meer over bedragen. maar vooral over de beleids matige gevolgen van de diver se scenario's. „De vraag of het kabinetsberaad überhaupt nog zin heeft, is echter nog niet aan de orde", aldus een ver klaring afgelopende weekein de van de Rijksvoorlichtings dienst. 18.00 en 19.00 1 UTRECHT „Onze kan tinebeheerder had z'n ei gen winkeltje in het ge bouw. Hij woonde er zo'n beetje. Dat mag wel niet, maar toch. Vanochtend hoorde ik dat zijn kana riepiet uit de vlammen is gered". Een speciaal team van het Utrechts Conser vatorium, dat vrijdagnacht vrijwel geheel afbrandde, is zaterdag druk bezig ge weest een inventarisatie te maken van wat er nu pre cies uit de vlammen is ge red en wat niet. Volgens T. Everse, van de Hogeschool Kunsten (zoals het c rium sinds een jaar heet) be draagt de schade aan het in strumentarium een half mil joen gulden. Het conservatori um is gevestigd in twee naast elkaar gelegen, maar losstaan de gebouwen. Het grootste, het voormalige gebouw van Kunst en Wetenschappen, is in vlam men opgegaan. Het andere deel, waar vroeger het Johan nes de Deo-ziekenhuis zetelde, is gespaard gebleven. Daar be vinden zich onder meer direc tiekamers en administratie. Er zijn veel harpen en contra bassen verbrand. Twee con certvleugels gingen in vlam men op alsmede een groot deel van het Japanse slagwerk „We hebben al contact gehad met Japan", zegt Everse Waarschijnlijk zijn ook instru menten van de studenten zelf verbrand. Veel muzikanten die in het weekend naar huis gaan, hadden de gewoonte hun instrument in de school te stal len. Inmiddels hebben zich en kele kerken gemeld, die zalen beschikbaar willen stellen. „We gaan deze week gewoon verder met het onderwijs, hoe dan ook", voorspelde Everse. DEN HAAG Fractie voorzitter Wim Kok van de PvdA is niet van plan zich de wet te laten voor schrijven door een recla mebureau. Ook niet door het bureau Saat- chi en Saatchi, dat de reclame voor de PvdA gaat verzorgen en de Engelse premier That cher al eerder behulpzaam was bij verkiezingcampagnes. „Ik ben 49 jaar. Een reclamebu reau moet van goede huize ko men om mij nog te verande ren. Ik lever me niet uit aan welke adviseur dan ook", zei Kok zaterdagmiddag in het VARA-programma De Rooie Haan. Vijf jaar geëist tegen overvaller bank in Leimuiden HAARLEM/LEIMUIDEN De Haarlemse officier van justitie J. Swart heeft vrijdag voor de rechtbank een celstraf van vijf jaar geëist tegen een 30-jarige Haarlemmer wegens twee gewa pende bankovervallen. De Haarlemmer zou in mei vorig jaar onder andere betrokken zijn geweest bij een gewapende overval op de Rabobank in Leimuiden. Er werd toen ruim 87.000 gulden buitgemaakt. De tweede overvaller is al veroordeeld. De Haar lemmer ontkent met klem maar de officier van justitie heeft als bewijs de verklaringen van de andere overvaller en een herken ning door een bankmedewerkster. De advocaat R. Schlinge- mann plaatste grote vraagtekens bij het bewijs en vroeg om vrij spraak. Uitspraak op 24 maart. (Vervolg van de voorpagina) In het voorstel van de be windslieden van Onder wijs zijn wel beperkende voorwaarden opgenomen ten aanzien van de com merciële activiteiten die scholen mogen onderne men. Zo mag er geen con currentievervalsing optre den met instellingen in de private sector en de cur sussen moeten direct ver band houden met het soort onderwijs aan de desbetreffende school. cent van de totale scholing omvatten. Overigens staat het scholen ook vrij om in het ge heel geen contract onderwijs aan te bieden. In de bekostiging van het voortgezet onderwijs gaat als gevolg van- deze plannen het een en ander veranderen: naast de normale bekostiging doOr he"t ministerie van On derwijs krijgen de scholen ex tra gelden voor de beroepsge richte cursussen en deeltijdo pleidingen uit de pot voor scholing van Sociale Zaken Daartoe zal een Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning in het leven worden ge roepen. De hele operatie zal volgens minister Deetman geen extra geld mogen kosten. Kleine gemeenten dupe veFdwijnen milieudienst Er dreigt een vacuüm te ontstaan in de uitvoering van de ge meentelijke milieutaken nu Remicera, een van de vier mi lieudiensten in Zuid-Holland verdwijnt. Vooral in kleinere gemeenten zal dat het geval zijn. Dat meent de Provinciale Raad voor het Milieubeheer, die „met grote zorg" de ontwik kelingen rond Remicera heeft gevolgd. De Raad stelt dat de regionale samenwerking die is opgebouwd verloren gaat en dat dat voor de meeste gemeenten niet goed is, aangezien zij niet de kennis hebben die nodig is voor het voeren van een verantwoord milieubeleid. Ook kan het verdwijnen van Re micera volgens de Raad een negatief effect hebben op de sa menwerking in de andere regio's in Zuid-Holland. De Pro vinciale Raad acht het wenselijk dat de gemeenten meer aandacht geven aan hun milieutaken en zal in zijn vergade ring van 14 april uitgebreid op dit onderwerp ingaan.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3