Verzetsbeweging van Tutu en Boesak buiten de wet gesteld CcklócSoivtcm De boodschap van een verlichte musicus en krachtpatser GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld De kritiek was niet van de lucht toen zo'n anderhalf j ctec geleden, bij het bekend worden van het regeerakkoord CDA en VVD, bleek dat de begroting van ontwikkeling menwerking niet langer onaantastbaar was. Sinds het bt van de jaren zeventig heeft Nederland zich ertoe verpl anderhalf procent van het nationaal inkomen te beste rer aan de hulp aan de Derde Wereld. Maar met het aantre itvo van het kabinet-Lubbers-II werd bepaald dat „onder bijj dere omstandigheden" van dit principe zou kunnen won afgeweken. u" Eetebe Commit MAANDAG 14 MAART 1988 PAGINJ Gidsen voortaan zwijgend door St. Pieter VATICAANSTAD Gidsen moeten voortaan de toeristen in de St. Pieter in Rome zwijgend rondleiden. Zij kunnen de toe risten in de voorhal van de kerk wijzen op de bijzonderheden van de kerk en hen vervolgens in stilte langs de beelden en kapellen leiden. Zoals bisschop Lino Zanini, voorzitter van het bestuur van de kerk, beklemtoonde wordt de gidsen het zwij gen opgelegd uit respect voor de waardigheid van de St. Pieter. De laatste tijd zijn er steeds meer klachten gekomen over onge past gedrag van gidsen en over conflicten tussen rondleiders die elkaar met microfoons proberen te overeenstemmen. Het besluit zal misschien ook gaan gelden voor de drie andere hoofdbasilieken in Rome: de St. Jan van Lateranen, de St. Paulus buiten de muren en de Santa Maria Maggiore. Cuba laat buitenlandse priesters toe HAVANA De Cubaanse regering heeft twintig priesters uit het buitenland toestemming gegeven zich als missionaris op het eiland te vestigen Volgens kerkelijke bronnen past het besluit van de regering in een serie discrete positieve gebaren tegen over de RK Kerk. Tot nu toe waren er op Cuba 406 geestelij ken. onder wie 110 priesters die de pastorale zorg hadden voor honderdduizenden gelovigen. Voorts zijn er 214 vrouwelijke religieuzen en 82 monniken. De seminaries leveren elk jaar slechts twee tot vier nieuwe priesters af. Het grootste deel van de twintig missionarissen komt uit Spanje en Italië De rege ring heeft ook gezegd dat er meer bijbels en beelden kunnen worden ingevoerd. Wie laat is, kan botten knagen Joegoslavisch spreekwoord Wereldraad: Kerken moeten Israel bewegen tot vredes conferentie ISTANBUL De Wereld raad van Kerken heeft zijn driehonderd orthdoxe en protestantse lidkerken opge roepen druk uit te oefenen op Israël deel te nemen aan een internationale vredes conferentie gericht op het stichten van een onafhanke lijke Palestijnse staat. Israël verdient een interna tionale veroordeling voor het gewelddadige optreden op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, zo ver klaarde het uitvoerend comi té van de wereldraad na af loop van een conferentie in Istanbul. Ongeveer 90 Palestijnen zijn gedood en duizend gewond tijdens de nu al veertien we ken durende opstand in beide gebieden. „Voortduring van de onlusten heeft catastrofale gevolgen", vreest de wereld raad. die meent dat gelijk heid- de enige garantie voor vrede in de regio is. PRETORIA De jong ste, kerkelijk georiën teerde anti-apartheidsor ganisatie in Zuid-Afrika is geen lang leven be schoren geweest. Minis ter van wet en orde Adriaan Vlok vaardigde zaterdag een verbod uit tegen het „Comité voor de Verdediging van de Democratie", en verbood een protestbijeenkomst die het comité voor giste ren had uitgeschreven in Kaapstad. Het comité was vorige week opgericht door aartsbisschop Desmond Tutu en dominee Allan Boesak om de taak over te nemen van de 18 or ganisaties die eind februari door de regering werden ver boden. Onder die organisaties is het mede door Boesak ge leide Verenigd Democratisch Front (UDF). dat circa 700 kleine anti-apartheidsgroe- pen verenigde met ongeveer twee miljoen leden. Bisschop Tutu reageerde ver- In de St.-Georgekathedraal in Kaapstad werd gisteren een protestdienst gehouden waarin de anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu en ds. Allan Boesak voorgingen. Meer dan tweeduizend blanken en zwarten waren naar de kerk gekomen. ontwaardigd op het verbod van zijn organisatie. „Wij hebben hier te maken met een wreed bewind dat geen enkele oppositie duldt tegen zijn kwaadaardige en immo rele politiek", zo zei Tutu. „Ze hebben nu zelfs een co mité verboden voordat het ook maar iets heeft kunnen Een andere oprichters van het comité zei in een reactie op het verbod dat de regering op deze manier een gewapen de en ondergrondse strijd uit lokt. „Zij zeggen hiermee te gen de verdrukten dat er FOTO: AP geen enkele manier is waar op je iets kunt doen of onder nemen zonder ons omver te werpen", aldus Dullah Omar. die voorzitter is van de UDF- afdeling in de Westkaap. Naar zijn zeggen is het duide lijk dat het masker van her vormingen is afgerukt en het naakte gezicht van dictatuur is ontbloot. Het comité had verder een verzoek lopen bij het hooggerechtshof om te voorkomen dat de protestbij eenkomst van zondag zou worden verboden. Omar zei dat dit verzoek nu is inge trokken. Minister Vlok beschuldigde verder het verboden Afri kaans Nationaal Congres (ANC) ervan de kerken te gebruiken om de revolutie in Zuidafrika aan te wakkeren „Het ANC doet wanhopige pogingen om de revolutie uit te breiden en richt zich steeds meer op de kerken en de blanken". Het ANC ge bruikt daarbij zijn radiosta tion in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka, waar het ANC- hoofdkwartier is gevestigd, om de Zuidafrikaanse kerken op te roepen de oorlog te ver klaren aan het apartheidsbe wind, aldus Vlok In diverse katholieke kerken in Zuid-Afrika werden giste ren diensten gehouden waar in protest werd geuit tegen het verbod op anti-apartheid- sorganisaties in Zuid-Afrika. VOORZITTER GEREFORMEERDE ORGANISTEN VERENIGING: Openheid bij herziening Liedboek van de Kerken AMSTERDAM Alles wat er plaats vindt in het kaden van de herziening van het Liedboek van de Kerken, mag niet in handen blijven van een kleine, selecte en vrij gesloten groep. Dat zei drs. K. de Jong Ozn., voorzitter van de Gerefor meerde Organisten Vereniging (GOV) zaterdag in Amster dam tijdens de jaarvergadering van de vereniging. In elk geval mag het niet weer zo zijn wat bij de totstandko ming van het huidige Liedboek helaas wel het geval was, dat makers van teksten en melodieën zelf mee beslissen wat wel of niet in het Liedboek kwam, meende De Jong. „Men laat mededingers naar de P C Hooftprijs toch ook niet mee bepalen wie de prijs krijgt". De Jong herinnerde eraan hoe ook de kerkmusicus staat in de spanning van een kerk in een ontkerstenende wereld „De grote uitdaging is niet alleen kerkmuziek te maken voor vergrijzende generaties, maar vormen te blijven vin den in een samengaan van traditie en vernieuwing die ook de jonge mens blijven inspireren. We constateren im mers twee dingen: de overdacht van de christelijke traditie stokt en we zijn onmachtig om nieuwe vormen te vinden die jonge mensen aanspreken". Hij waarschuwde voor de zucht naar restauratie in cultuur en kerk. „Er is momenteel gelukkig weer meer aandacht voor het verleden. Maar dat moet niet ontaarden in een klakkeloos kopiëren van dat verleden. Er zullen nieuwe uit dagingen worden ontdekt en nieuwe vragen die niet met antwoorden van vroeger tegemoet kunnen worden getre den". Voorzitter De Jong meende dat de GOV vooral een organi satie van kerkmusici moet blijven. Daarom ligt een fusie met eens organisastie als de Nederlandse Organisten Vereni ging wat hem betreft volstrekt niet voor de hand. De GOV is een organisatie vooral ten dienste van de amateur-kerk musici; bij de NOV staan het orgelspel in het algemeen en de orgelbouw veel meer centraal. De Jong nam afscheid als voorzitter van de GOV, in zijn plaats is Anco Ezinga uit Haren gekozen. Ezinga is organist en orgeldocent aan twee conservatoria. 'Roze mis' in Amsterdam trekt veel belangstelling AMSTERDAM Ongeveer 120 mensen hebben gisteren deelgenomen aan de 'roze mis' in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam. Voorganger tijdens de viering was de francis caan J. Seegers, leider van een Mariacentrum in Maastricht dat bedevaarten organiseert naar het Joegoslavische bede vaartsoord Medjugorje. „Boven verwachting" noemde Floris Michiels van Kesse- nich de opkomst. Hij is als lid van de stuurgroep van Digni ty Nederland een van de organisatoren van de roze mis. Ge rekend was op tussen de 20 en 40 mensen De belangstellen den - niet alleen homoseksuelen en lesbiennes -waren vol gens hem bovendien afkomstig uit het hele land De bedoeling van de roze mis, die voortaan elke derde zon dag van de maand wordt gehouden, is het beklemtonen van de relatie tussen God en homoseksuelen en lesbiennes. „Tij dens 'gewone' misvieringen vallen wij er vaak buiten", al dus Michiels. „In de roze mis willen we duidelijk maken dat de blijde boodschap van het Nieuwe Testament ook voor ons Dignity Nederland streeft naar de volledige integratie en ac ceptatie van homoseksuelen en lesbiennes in de Rooms-Ka- tholieke Kerk. De stichting heeft onder anderen vier pasto raal werk(st)ers in dienst die hulp bieden aan rk homosek suelen die in gewetensnood verkeren Sri Chinmoy: een peillo ze stilte waarin ik volkomen gemoedsrust vind. FOTO:JEROEN DE JONG DEN HAAG Het pro bleem met de Indiase Ver lichte Meesters is dat je nooit weet of ze nou écht verlicht zijn. Of de Verlichting wer kelijk aan is. kan alleen worden gecheckt door de spi rituele elektriciens die dit fe nomeen in eigen bewustzijn hebben gerealiseerd. Wie moet erkennen dat hij zelf behoort tot de gefrustreerde categorie der onverlichte tob- bers, kan altijd voor het lapje worden gehouden. Maar zonder dollen. De ver lichte Indische musicus, mys ticus en krachtpatser Sri Chinmoy is werkelijk een in drukwekkende man. Afgelo pen zaterdagavond gaf hij op instrumenten als fluit, harp en cello een prachtig .vredes- concert' in het Congresge bouw in Den Haag. En zijn boodschap is zo universeel dat hij ook in het Vaticaan een welkome en regelmatige gast is. 'Meditatie en gebed' is waartoe hij de mensen op roept, zonder ze te willen be keren tot welke godsdienst dan ook Sri Chinmoy. 56 jaar. gebo ren in Bangalen en thans woonachtig in New York: „Ik spreek vanuit mijn eigen kamer. Wat er in andere ka mers gebeurt, weet ik niet, en daar kan ik dus ook geen commentaar op leveren. Ik weet alleen dat er in mijn ka mer een sfeer van rust en stilte en geluk optreedt, zodra ik God binnenlaat. Sommi gen noemen Hem een Kracht, en misschien mani festeert hij zich in andere ka mp-* inderdaad als een krat ia. Dat weet ik niet. Maar in mijn kamer ervaar ik Hem als een persoonlijke God. Als ik mediteer op mijn hart als ik mijn aandaent bepaal bij de menselijke fa culteit die we het hart noe men. en ik zie de schoon heid van mijn hart als van een ontluikende roos. dan onstaat er stilte. Een peilloze stilte, waarin ik een volko men gemoedsrust vind. Dat is wat ik mijn discipelen leer". Conditie Het aantal leerlingen van deze meester is beperkt. Een kleine 1500, schat hij zelf. on- dÖ" wie tien Nederlanders, die aan de Lubeckstraat in Den Haag een Sri Chinmoy Centrum exploiteren. Ver moedelijk echter zal dat aan tal de komende tijd flink toe nemen. Na jarenlang aan zijn conditie te hebben gewerkt als marathon-loper, stapte Chinmoy enkele jaren gele den over op gewichtheffen En in deze tak van sport le vert hij een dermate opval lende prestatie dat hij we reldwijd publiciteit trekt. Wat te denken van een 56-ja- rige die met één arm zijn ei gen lichaamsgewicht boven zichzelf uittilt? Zaterdagmor gen toonde de 71 kilo wegen de meester deze krachttoer in Hilversum voor de camera's van Veronica-televisie, die het staaltje woensdagmiddag aanstaande denkt uit te zen den (in het programma Sport, dat begint om veertien minuten voor zes). Chinmoys leerlingen ver wachtten dat hij zijn act za terdagmiddag zou herhalen ten aanschouwe van de Haagse pers. Maar dit werd de Indiër toch te veel van het goede en de reeds in gereed heid gebrachte apparatuur* bleef ongebruikt. Vragen be antwoorden wilde de meester wel. Wat is uw oogmerk, Sri Chinmoy, met wat op de bui tenstaander toch de indruk maakt van een bewonderens waardige circus-kunst? „Ik zie het niet als een cir cus-kunst. Lichamelijke ge zondheid helpt mij om inner lijk tot harmonie te komen, en om die reden heb ik heel veel aan lange afstandslopen gedaan. Door een blessure aan mijn rechterknie heb ik het lopen moeten opgeven. Vandaar nu het gewichthef fen. Omdat ik het belangrijk vind mijzelf elke keer op nieuw te .overtreffen, ben ik steeds zwaardere gewichten gaan tillen. Zoals ik het zie, ligt het in de aard van de mens zichzelf doelen te stel len en die doelen steeds weer te overstijgen. Ik wedijver Fabuleus Dat Sri Chinmoy tot een, ze ker voor een 56-jarige, zo fa buleus wapenfeit komt als 71 kilo met één arm, verklaart hij uit zijn ervaring dat in nerlijke harmonie zich in ui terlijke kracht kan manifes teren. Puttend uit diezelfde harmonie heeft hij, zeggen zijn leerlingen, inmiddels ook 700 boeken geschreven als mede 6000 liederen gecompo neerd plus nog 140.000 schil derijen geschilderd. Hallo! Stel dat de meester op zijn zesde jaar is begonnen, dan betekent dat dat hij sindsdien gemiddeld per jaar veertien boeken. 1200 liede ren en 2800 schilderijen heeft geproduceerd. Is dat nou niet een klein beetje overdreven, Sri Chinmoy? „Als u naar New York zou komen, zou ik het u kunnen bewijzen", luidt het lachende antwoord. Hoe dan ook, dat van die 71 kilo met één arm is woens dagavond in het sportpro gramma van Veronica te zien. En dat H. Vader de ver lichte meester nog in oktober vorig jaar de hand heeft ge schud, is ook waar. En dat de redding, als er nog redding is, uit het hart moet komen, zal een christenmens evenmin tegenspreken. Dus wie aan het worstelen is met de zin-vragen, of kinde ren heeft in de secte-gevoeli- ge leeftijd, zou zijn licht toch eens bij Sri Chinmoy kunnen opsteken. WILLEM SCHEER Algemeen belang In de gemeentegids van Was senaar, uitgave 1987/1988 staat op pagina 26 onder het kopje „Algemeen belang" te lezen: „De gemeente behartigt belan gen van mensen en let er tege lijkertijd op dat de belangen van andere mensen niét worden geschaad". Een mooie zin Maar het houdt tegelijker tijd ook in dat over heel veel zaken zorgvuldig moet worden nagedacht voordat een beslis sing kan worden genomen. Om het eens heel gewichtig te zeggen: Het algemeen belang gaat vóór. En dat betekent dat ér goed moet worden afgewo gen Onze ervaringen hebben ons doen beseffen dat dit holle frasen zijn Zonder enig over leg met ons („om geen onte rechte verwachtingen te wek ken") werd aan onze buren vlot een vergunning verleend voor een uitbouw, zodat op de erfafscheiding een blinde muur verrees van 3,50 meter hoog aflopend naar 3 meter. Hierdoor is ons zon, licht, lucht, uitzicht en levensvreugd ontnomen „Het algemeen be lang gaat voor" beweert het gemeentebestuur van Wasse naar. Diezelfde gemeente die de burger „behoeden" wil voor door derden aan te richten schade, verzekerde ons dat vanwege het bestemmingsplan deze handelwijze alleszins ge oorloofd is en voor ons derhal ve een trieste zaak. Tableau! Het is duidelijk dat in deze kwestie de wensen van de een zijn gehonoreerd en die van de ander genegeerd en er niet is afgewogen. Die term immers is slechts van toepassing in dien de belangen van beide partijen worden onderkend en beide partijen worden ge hoord. alvorens een vergun ning te verlenen Het alles zaligmakende be stemmingsplan heeft bewezen tegelijkertijd een vrijbrief voor inhumane beslissingen te zijn. De gemeente zou er daarom goed aan doen de fraaie belof tes onder „Algemeen belang" in de gemeentegids 1988/1989 te schrappen „om geen onte rechte verwachtingen te wek ken". Zuid-Afrika De anti-apartheidsgroeperin- gen in Nederland, het Ge meentebestuur van Den Haag, de Raad van Kerken etc. be seffen nog steeds niet, dat door het aandringen op boycot en desinvestering juist de zwarten worden gedupeerd en de blan ken minder bereid zullen zijn tot hervormingsmaatregelen. Zuid-Afrika is economisch en militair zo sterk, dat die pogin gen bij voorbaat tot mislukken zijn gedoemd GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE. EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA fw lei HA de P' ipiti l F el k f Hulp aan Derde Wereld ibed WaT die uitzonderlijke situaties zouden zijn, is nooit j cies vastgelegd. De nieuwe minister van ontwikkeling menwerking, Piet Bukman, wees kritiek op deze ondui lijkheid krachtig van de hand. Hij verklaarde zich geen standigheden voor te kunnen stellen waardoor zijn 1 zou worden aangepakt, afgezien dan van een totale econd sche wereldcrisis. Nog geen twee jaar later is hij evenwel een hard gevecht gewikkeld voor het behoud van die and half procent. Minister Ruding, naarstig op zoek naar nieu bezuinigingen, heeft zijn oog laten vallen op een deel van ongeveer vijf miljard gulden die voor ontwikkelingssam werking op 's rijks begroting staan. Bij het kabinetsber vandaag en in het afgelopen weekeinde stond dus ook omvang van onze ontwikkelingshulp onder druk. p HOEZEER ook valt te begrijpen dat minister Ruding zoek is naar compensatie voor financiële tegenvallers is nu eenmaal aangesteld om op de centen te letten de groting van ontwikkelingssamenwerking is er een wa een kabinet waar het CDA deel van uitmaakt, eenvoudig niet mag bezuinigen Daar zijn verscheidene redenen aan té voeren. Op de eerste plaats is er de morele verplichting iets te dJ aan de wanverhouding tussen arm en rijk in deze werJ Daarbij mag niet vergeten worden dat onze rijkdom vanl moment voor een belangrijk deel het resultaat is -van de eP wenlange uitbuiting van Afrika. Azië en Latijns-Ameri Een uitbuiting die, veel subtieler uitgevoerd dan vroe{ [SI nog steeds doorgaat. Wie zich eens echt goed verdiept in s mondiale verhouding tussen arm en rijk, kan tot geen and iti< conclusie komen dan dat wij alleen zo rijk en machtig ki nen blijven als wij nu zijn, doordat wij anderen arm en i ft machtig houden. Nederland is jarenlang een van de weinige landen weest die gehoor hebben gegeven aan de internationale roep om jaarlijks een klein deel van onze welvaart te gebi ken om anderen te helpen bij de opbouw van een menswa dig bestaan. Het zou buitengewoon tragisch zijn als ook ertoe zouden besluiten onze eigen problemen nog meer af wentelen op de Derde Wereld. Want hoe groot de moeili heden van talrijke mensen in ons land ook zijn, zij staan ^U1 geen verhouding tot die van honderden miljoenen elders de wereld. Mensen die gebukt gaan onder onrecht, armoe geweld en vaak alledrie tegelijk. de Er is ook een aantal meer praktische redenen waarom derland zou moeten vasthouden aan die norm van anderh procent. De afgelopen jaren is de begroting van ontwikln( lingssamenwerking al danig „vervuild". Tal van kosten Zf ten onrechte aan ontwikkelingssamenwerking toebedei Door verdere kortingen op zijn begroting zou minister Bi man in zekere zin ook gestraft worden voor de efficiency hij heeft weten door te voeren op zijn departement. De ge stromen zijn nu beter onder controle, waardoor niet lanj aan het einde van het jaar met grote haast overschotten h( ven te worden opgemaakt. po t. 1 j 1 BOVENDIEN krijgt onder de huidige minister de verma r schappelijking van de hulp aan de Derde Wereld echt te. Particuliere organisaties, vakbonden, werkgevers, j[èd meenten en bedrijven raken in toenemende mate betrokk:h bij de uitvoering van het beleid. Dat zorgt overigens niet leen voor een beter „draagvlak" maar levert en passant v Nederland ook nog eens aardig wat werkgelegenheid op. IDP grond van deze en andere overwegingen zou een ver(k<? re aantasting van de anderhalf-procentsnorm onaanvaar v' baar zijn. Minister Bukman, premier Lubbers, minister V f den Broek en minister Ruding, allen CDA'ers, doen er da; r om goed aan een onlangs verschenen CD A-rapport ter haigs te nemen. Daarin werd bezuinigen op ontwikkelingssameij werking in uiterst krachtige bewoordingen van de hand j wezen. De van huis liit anti-revolutionaire minister Bukm 1 heeft onlangs ook steun uit Rome gekregen. In zijn laat encycliek is paus Johannes Paulus II in de bres gesprong Ij voor de armen in de wereld, voor een eerlijkere verdeli van rijkdom en macht. Een boodschap waaraan (een belan rijk deel van) het CDA niet zomaar voorbij mag gaan. Regen DE BILT (KNMI) - Een neer- slaggebied dat al twee dagen boven zuid-Engeland, noord- Frankrijk, België, het zuiden van ons land, en midden-en zuid-Duitsland ligt, komt het komende etmaal verder naar het noorden. Het zal daarom, vooral overdag, in het hele land geruime tijd regenen. In het noordoosten wordt de re gen mogelijk, vooraf gegaan door sneeuw. Het neerslagge- bied vormt de voorste begren zing van zachte Oceaanlucht. De temperatuur kan 's mid dags dan ook oplopen tot circa 10 graden. De zuidwestenwind neemt in de loop van de dag toe tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard. Voor het zover is, zijn er vooral in de noordelijke helft van het land nog enkele op- - klaringen. In het noordoosten kan de temperatuur vannacht nog dalen tot rond het vries- Eunt, elders waar het bewolkt lijft, liggen de minima ruim boven nul. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor dinsdag Zuid-Scandinaviè: Dinsdag zonnig en koud. woensdag vooral in het zuiden sneeuw Middagtemperaturen dicht bij 0 's Nachts matige, landinwaarts strenge vorst, dinsdag later minder Denemarken: Nu en dan snt ter vanuit het zuiden regen. Midd 9 temperatuur van 2 graden in 45 noorden tot 6 graden in het zuid« nd WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Mai Min ReLc Amsterdam m.st 5 0 De Bilt mist A

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2