Zdidöc (Sowicunt Scholen mogen met cursussen de boer op Vastgoed eir twines in lip en: zeker ertien doden Kabinet langs rand van de afgrond 1.69 5.99 2 3 5 7 9 11 15 17 Skiën PREI EN KIPPEBOUT VANDAAG Maandag 14 maart 1988 79e jaargang no. 24062 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,23L2 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur JJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. BuijtewegAbonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtempera tuur van 0 tot 5 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zuidwesten wind, toe nemend tot vrij krachtig. Don derdag iets kouder. Zon op: 06.54, onder: 18.45; hoog water Scheveningen: 00.44 en 13.01, laag water: 08.13 en 21.15. Zaterdag 26 maart verschijnt deze krant met de bijlage Vastgoed 1988 ién na grootste diamant Zuidafrikaanse bedrijf De Beers dit weekeinde tijdens een recep- e op één na grootste diamant ter ld laten zien, die al in 1986 in een bij Pretoria blijkt te zijn gevon- De Beers heeft de vondst geheim luden om de diamant tot pronk- van het honderd-jarig bestaan het bedrijf te maken. De „Cente- Diamond" is ongeslepen 599 ka- en zal na het slijpen meer dan karaats zi[n en rond de dertig mil- dollar waard. De grootste dia ter wereld, de Cullinan, even gevonden in een mijn van De in 1905 en nu in het bezit van ïritse koninklijke familie, is 3.106 ats. FOTO:ANP Wereldrecord aerobic dancing LEUSDEN Martine Silvana (31) uit Utrecht heeft dit weekeinde het wereldrecord aerobic dancing met twee uur verbeterd. In Leusden gaf de nieuwe recordhoudster zeven en twintig uur lang aerobic-les aan steeds wisselende groepen. Na iedere drie uur dansen mocht ze een officiële pauze van een kwartier nemen. De prestatie van Martine Silvana is goed voor een plaats in het Guinness Book of Records. Na afloop van haar geslaagde po ging zag zij er nog even fit uit als toen ze begon. Ook FIFA verbiedt duels in Feyenoord-stadion ZURICH De KNVB mag de eerste drie wedstrijden van het Nederlands voetbalelf tal in de kwalificatie voor het Wereldkam pioenschap van 1990, niet laten spelen in het Feyenoord-stadion. Dat heeft de wereld voetbalbond (FIFA) gisteren besloten. De organisatie heeft de'straf die de UEFA het Rotterdamse stadion oplegde na het bomin- cident bij de wedstrijd Nederland-Cyprus, overgenomen. In eerste instantie leek de straf alleen te gelden voor kwalificatiewed strijden voor het Europees Kampioenschap. Het FIFA-besluit betekent dat de KNVB voor de duels Nederland-Wales (14 septem ber), Nederland-West-Duitsland (26 april 1989) en Nederland-Finland (15 november 1989) andere accommodatie moet vinden. Verlies voor CDA en VVD in opiniepeiling DEN HAAG Als er nu kamerver kiezingen zouden zijn, zou de huidige regeringscoalitie van CDA en VVD haar meerderheid kwijt raken. De ze telwinst gaat voornamelijk naar D66 en klein links. Het CDA zou van 54 naar 47 zetels zakken en de VVD zou vier zetels moeten prijsgeven en uit komen op 23. Alleen met behulp van klein rechts komt de coalitie aan een krappe meerderheid van 76 zetels, zo is gebleken uit een enquête van de TROS-radio. Opmerkelijk is de winst van D66, die van negen zetels zou uit komen op veertien. De PvdA (nu 52 zetels) zou een zetel winnen. STREEKSCHOLEN WORDEN MAMMOETOPLEIDINGEN (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman wil de scholen in het voortgezet onder wijs de gelegenheid ge ven cursussen te gaan verzorgen ten behoeve van bedrijven die daar voor zelf betalen. Daar naast zullen de streek scholen worden omge vormd tot grote eenhe- _-n van minimaal 1800 leerlingen, waarin het leerlingwezen, het deel- tijd-MBO en de scholing voor werklozen worden samengevoegd. Dit is de kern van de twee wetsvoorstellen die minister Deetman en staatssecretaris Ginjaar vandaag hebben uitgebracht. Tijdens de pre sentatie vanochtend bena drukte Deetman dat een „nieuw fenomeen" in het voortgezet onderwijs wordt geïntroduceerd: scholing wordt gekoppeld aan de middelen voor arbeidsvoor ziening en het onderwijs mag contractopleidingen voor bedrijven gaan verzor gen. Op die wijze moet er een „intensiever scholings beleid" komen voor wer kenden, werklozen en men sen die met werkloosheid worden bedreigd. Achter liggende doelstellingen zijn economisch herstel en be strijding van de werkloos"- l heid. De wetsvoorstellen behel zen onder meer het volgen de: de huidige streekscholen worden omgevormd tot mammoetscholen voor cur sorisch beroepsonderwijs. Die krijgen straks één be drag voor personele en ma teriële kosten, dat naar ei gen goeddunken mag worden aangewend. Scho len krijgen zodoende de vrijheid financiële reserves op te bouwen, salarissen vast te stellen en tijdelijk vakleerkrachten uit het bedrijfsleven te benoemen: het voortgezet onderwijs krijgt de mogelijkheid kos tendekkende cursussen te verzorgen. De achtergrond hiervan is dat de behoefte aan gespecialiseerde scho ling, ook bij bedrijven, groeit. De contractactivitei ten kunnen bestaan uit cur sussen, waarvoor de deelne mers betalen, opleidingen die geheel door een bedrijf worden betaald, of uit het verrichten van diensten (bijvoorbeeld het ontwikke len van computerprogram ma's). Pagina 3: Scholen mogen niet concurreren m ten JSBRUCK De rava- en chaos was vanmor in grote delen van itenrijk, Zuidduitsland het noorden van Italië ïpleet nadat zich het elopen weekeinde ve- tientallen sneeuwla- ïes hadden voorgedaan. dertien mensen amen om het leven en itallen toeristen raak- gewond. Ook vandaag rdt nog gezocht naar htoffers in de soms er dan vijf meter dikke euwlagen. er 50.000 mensen in Oos- ïjk zijn vanwege het nog d aanwezige lawinegevaar ïpleet van de buitenwereld isloten. Trein- en autover- zijn in sommige Oosten- se dalen geheel vastgelo- Bij de grensovergang istein, de enige open ver ding tussen Tirol en de bui- ivereld, stond gisteravond cilometer file. zwaarst getroffen is het ulaire ski-oord St. Anton irlberg. Veel toeristen wer- gisterochtend in hun slaap rast door een vierhonderd brede sneeuwverschui- die daken van huizen te, één pension geheel be en een enorme schade richtte. Zeven mensen amen hier om het leven: Oostenrijkers en vijf eden. Drie andere Zweden Prinses Juliana vast in Lech DEN HAAG Prinses Juliana en prins Bernhard zijn door de hevige sneeuwval in Lech afge sloten van de buitenwe reld. Het prinselijk paar zou zaterdag terugkeren naar huis. Volgens de bur gemeester heeft Lech geen direct gevaar te duchten van de sneeuw. Prinses Juliana zou vandaag in de Grote Kerk in Vlaardin- gen uit handen van pre mier Lubbers de Geuzen penning 1988 in ontvangst nemen die door de Stich ting Geuzenverzet 1940- 1945 posthuum is toege kend aan Koningin Wilhe- mina. Prinses Margriet zal haar vervangen. Ook de Nederlandse hé- renschaat^ploeg dje in In zeil om de Gouden Schaats reed, ondervond hinder van de sneeuw. werden in kritieke toestand naar een ziekenhuis in Inns bruck gevlogen. De Zweden behoorden tot een groep toe risten die zaterdag in St. An ton waren aangekomen. Zij lo geerden allen in hetzelfde pension, dat door de lawines werd verwoest. Pagina 4: Verkeerschaos compleet estuur Consumentenbond stapt op vanwege nieuwe voorzitter IN HAAG Het bestuur van de Consumentenbond taterdag opgestapt, nadat de bondsraad dr.ir. J. van (56) tot voorzitter had gekozen. de nieuwe voorzitter van de bond en het bestuur had die voordracht overgenomen. Het bestuur heeft de afwijzing van ,,zijn" kandidaat gezien als een gebrek aan vertrouwen van de bondsraad. Het bestuur zat pas sinds oktober 1987. Een woordvoerder van het comité van aanbeveling van Van Elk zei gisteren dat deze oud-Shell-topman (vut) als voorzitter verkiezingscommissie had unaniem de burgemeester was voorgedragen omdat hij een duidelijk programma en Bergen op Zoom, drs. P. Zevenbergen, voorgedragen als meer tijd had, in tegenstelling tot Zevenbergen. en krant ont- ngen Bel tus- 18.00 en .00 uur, zater- tussen .00 en 15.00 tele- nnr.071- >248 en uw int wordt nog telfde avond jezorgd. Politie pakt autofraude aan BREDA De rijkspolitie voert sinds 1 maart in actie tegen een bepaalde vorm van autofraude. Het gaat om het zogeheten „omkatten" van gestolen wagens, waarbij die auto's worden voorzien van de gegevens van een wagen die total loss is verklaard. Bij aanrij dingen waar een wagen total loss is gereden noteert de rijkspolitie voortaan onder meer het chassis- en voertuig-identificatienummer, die bij de Centrale Re cherche Informatiedienst (CIR) worden gecombi neerd met gegevens van verzekeringsmaatschappijen. De gemeentelijke politiekorpsen werken niet aan dit systeem mee. In 1987 zijn er in ons land 19.600 auto's gestolen. Daarvan zijn er 12.000 achterhaald. Van de rest verdwijnt een aantal naar het buitenland. De overige komen op de één of andere manier terug op de Nederlandse wegen. De verzekeringsmaatschappij en zijn vorig jaar voor 160 miljoen gulden in het schip gegaan door deze georganiseerde vorm van criminali teit. Daarvan zijn uiteindelijk de premiebetalers de dupe. Met pizzabus naar Moskou Directeur Louis Piacone wuift vanaf de eerste mobiele pizzeria, die binnenkort vanuit New York naar de Sovjetunie wordt ver scheept. De pizzabus beschikt over een oven, diepvriezers en een machine die in drie seconden pizza-deeg produceert. De ca paciteit bedraagt zevenduizend pizza's per dag, louter bereid met Amerikaanse ingrediënten. Als de pizza aanslaat in Moskou, zullen nog 24 bussen volgen. Broos compromis na koortsachtig overleg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net lijkt er na een week einde van koortsachtig be raad over het sociaal-eco- nomsich beleid voor de komende twee jaar in te slagen een uiterst broos compromis in elkaar te zetten. In het vandaag voortgaande overleg moet blijken of dit compromis haalbaar is. De moeilijk te overwinnen problemen spitsen zich vooral toe op de noodzakelijk gebleken ombuigingen, de grootste „hap" van het beleid. Over de besteding van de be lastingmeevallers en de vrijge komen miljarden uit de Wet Investerings Rekening (WIR) zijn de bewindslieden het in grote lijnen inmiddels wel eens geworden. Dat gebeurde zondag tijdens langdurige, voornamelijk telefonische con tacten tussen de „kern-minis ters" en de premier. De grote moeilijkheid is dat, als op het punt van de ombuigingen de meningen toch weer uiteen gaan lopen, andere broze over eenkomsten ook weer „op de helling" moeten. Van een crisissfeer is volgens ingewijden echter geen sprake, omdat CDA en VVD er geen van beide belang bij hebben het overleg te laten „ontplof fen". Bij nieuwe verkiezingen zullen zij vrijwel zeker hun meerderheid verliezen, zoals zaterdag een enquête van de TROS-radio opnieuw uitwees. Bij het sluiten van deze editie was „nog steeds van alles mo gelijk", omdat als ook maar één bewindspersoon blijft wei geren mee te werken, het „plaatje" er weer geheel an ders uit komt te zien. „Politiek fundamentele ver schillen van inzicht" zijn er de oorzaak van dat het kabinet in het overleg langs de rand van de afgrond balanceert. Er moet een antwoord gevonden worden op de centrale vraag hoe de belastingmeevallers, de WIR-gelden en de bezuinigin gen het best over de diverse beleidsterreinen te verdelen zijn. Zaterdag, toen het kabi net en ook bewindslieden on derling tot ver na middernacht doorvergaderden, bleek het onmogelijk tot een vergelijk te komen. Pagina 3: Eensgezind over besteding meevallers - (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo f&Kippe- bouten, 9Q kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 18 PAGINA'S Verzetsbeweging van Tutu en Boesak buiten de wet gesteld Vrouw in de sport heus geen „gedoog-truus" Zwaar gewonden bij steek- en schietpartij Ruim 36 uur op de pot voor een nieuw record „Antilliaans verhaal" in tv-documentaire Feyenoord treft PSV op het juiste moment Yvonne van Gennip: ,,lk heb verkeerd gegokt" UVS deelt punten met Wilhelmus AZC regeert waterpololand „Karin Kania wordt eerste in Skiën". Nieuwsleze res Noraly zei het zo mooi voor de tv, maar som migen spitsten toch even de oren. „Was dat mens geen schaatsster? Kan ze nu ineens ook al skiën?". Wie dat NOS-journaal heeft uitgekeken zal hebben gezien dat het wel degelijk om het wereldkampi oenschap schaatsen ging en wel in het Noorse Skiën. Zeker tevoren de krant niet goed gelezen? Of nog geen abonnement genomen? Yvonne van Gennip werd toen tweede. Later bij de 5000 meter werd ze weliswaar eerste, maar kon ze toch de po sitie van Kania niet meer bedreigen. Wie het fijne hierover wil weten moet vandaag de Sporttribune van de Leidse Courant maar eens lezen. Zo trac- teert de Leidse Courant zijn lezers elke week op een stevige portie sportiviteit. En brengt uw sport- kennis op recordhoogte. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1