\ZC regeert Vaterpololand Moorman fiterke winnaar lElonde van ^-Holland fan Veenendaal weer zeer sterk Kampioenschap dammers Rijnsburg Leiden mist kans op aansluiting —Ie Zijl/LGB wint stadsderby van LZ'86 £eidóC@owumt MAANDAG 14 MAART 1988 PAGINA 17 IDEN Frank van Veenendaal d opnieuw een uitermate sterke de irs in België; ditmaal kwam de Sas- ll. heimer als vierde over de finish in W Vlaamse Pijl en werd hij bovendien Jes<inaar van de bergprijs, doordat hij 1 der in de koers al een solo van dertig ®jmeter gereden had. Uiteindelijk jnd er een kopgroep van vijf ren- waarin van Veenendaal de vierde i)oc ,ts °Pe'ste in sPrint- zijn overwinning in België van vori- week, reisde van Veenendaal zater- opnieuw af naar het zuiden. Dit- i""f drié tafe al nam hij deel aan de Vlaamse Pijl, eeréi klassieker over *60 kilometer, die in dezelfde omgeving als de ronde van Vlaanderen verreden wordt. De Sassen- heimer plaatste daar al na zestig kilo meter een aanval, maar kreeg zo vroeg in de koers geen andere renners mee en reed toen zelf maar door. Op de Kruis berg dertig kilometer later werd de renner uit de Dantuma-ploeg echter weer achterhaald door vijf andere ren ners. Die groep kon uiteindelijk niet voorkomen dat het peloton, van nog vijftig renners, neerstreek op de vluch ters. Na de Oude Kwaremont brak de groep weer in stukken en greep Van Veenendaal wederom zijn kans om er in een kopgroep van vijf vandoor te gaan; op de streep kwam de Sassenhei- mer uiteindelijk niet verder dan de vierde plaats en winst in het bergklas- sement. Marco Vermey versloeg op Roomburg zijn club- en dorpsgenoot André van Reek, met wie de Lissenaar samen ont snapt was in de amateurwedstrijd van de Bollenstreek-competitie. Tom de Jong uit Roelofsarendsveen werd, even als vorige week, derde. Lissenaar Gerrit Kleinveld eindigde bij een voorwed strijd van de Ronde van Zuid-Holland op de derde plaats achter winnaar Pie- ter Vos. Pieter Evelein werd daar, na zijn goede klassering van vorige week, licht teleurstellend tiende. LEIDEN De Rijnsburgse Dam Club heeft het kampioenschap in de hoofdklas se van de Dambond Midden Holand vero verd en gaat volgend jaar landelijke com petitie spelen. Het Leids Dam Genoot schap werd in eigen huis met 10-6 versla gen door vooral de sneldamkwaliteiten van de jonge RDC garde. Na drie uur spelen was er in het speello kaal van het LDG nog niets te zeggen ver de uitslag van de beslissingswedstrijd tus sen LDG en RDC. Wel was duidelijk dat de Leidenaren een veel betere „klok" hadden dan hun naaste concurrenten en verwacht werd dan ook, dat RDC een aantal partijen zou verliezen op het vallen van de vlag. Dat viel echter anders uit. Nadat eerst Sam van der Kwartel en Rien Kromhout middels een remise de eerste uitslag lieten optekenen, vlogen de toe schouwers van het ene naar het andere bord omdat van bord 1 tot aan bord 10 een beslissing nabij was. Hans Kolfoort won van Arthur Kooloos zodat op dat moment LDG een 3-1 voorsprong had. Cor van Dusseldorp drong Fred Ong met nog slechts een dam en drie schijven tegen een dam en twee schijven over de tijdsli miet heen en bracht de stand gelijk. Tom Noort redde de vlag wel maar moest daar tegen Evert Bronstring zulke offers voor brengen dat de partij daarna verloren ge geven werd: 5-3 voor LDG. Dick van Dijk behield zijn kalmte en dwong de zenuw achtige Andre van der Kwartel tot over gave via de klok: 5-5. Wim Heemskerk had in de slotfase ruim drie kwartier meer nodig dan de beste sneldammer uit de regio Gert Cederhout en mocht nog te vreden zijn met remise: 6-6. Cees van der Bosch strafte in ernstige tijdnood het pas sieve spel van Van Winkel af: 6-8, waar door de titel verzekerd was, aangezien RDC aan een gelijkspel genoeg had. Al- bert Huisman knokte door en verbrak een solide uitziende stand van Peter Bron string die daarna ook door zijn vlag ging. De eindstand kwam daarmee op 6-10, het geen een klein feestje in het Rijnsburgse kamp veroorzaakte. „Nu komen de moei lijkheden pas", realiseerde secretaris Van den Bosch zich echter. „De jonge jongens willen volgend jaar gewoon jeugd blijven spelen, maar dat is net als de landelijke competitie op zaterdag en dus vrijwel niet te combineren. Dat moet dus nog uitge zocht worden, maar voorlopig is dat een luxe probleem". GERT VELTHUIZEN Hagen achtste in marathon competitie LEIDEN Edward Hagen en Aad Grimbergen eindigden beide als achtste in het totaal klassement van de marathon competitie; tijdens de laatste wedstrijd in Heerenveen slaagden beide schaatsers er overigens niet in om zich kort in de prijzen te rijden. Hagen probeerde bij de A-rijders om bij de kopgroep van dertien aan te sluiten, slaagde er niet in en verliet vervolgens uitge put het strijdtoneel. Grimber gen eindigde bij de B-rijders op een twaalfde plaats van de twintig renners die met voor sprong reden. In Heerenveen bleven uitein delijk zo'n veertig rijders over in de finale van de wedstrijd over honderd ronden. Dertien renners hadden een ronde voorsprong genomen, terwijl Dries van Wijhe een rondje op dat dertietal voorlag. Edward Hagen had blijkbaar vorige week in Finland tè diep in zijn reserves getast om dit week einde weer met de besten mee te kunnen. Hij verliet de koers dan ook na een mislukte po ging om bij de eersten te ko men. Ook Rik van der Hoorn verslikte zich in zo'n poging; de schaatser uit Ter Aar ein digde in totaal als 18e. Alex Jansen uit Leiden reed zich in de overdekte hal als enige re gionale A-rijder wèl in de prij zen en werd 20e. Bij de B-rijders kwamen Aad Grimbergen en Paul Robijn in Heerenveen als respektievelijk twaalfde en vijftiende van een twintigtal leiders over de meet; Jüry Takken won daar de wedstrijd. In het eindklas sement werden Grimbergen en Robijn achtste en zestiende; Rijnsburger Aad Grimbergen mag als gevolg van dit resul taat volgend jaar als A-rijder uitkomen. LEIDEN Het verlies in Rotterdam tegen Victoria (3-2) was voor de hockey ers van de LMHC en fikse tegenvaller, doodat daar mee een prachtige kans op aansluiting met de top aan hun neus voorbij ging. Roomburg kan de degra- datiezorgen, na de belang rijke thuiswinst op Spirit (3-2), weer even vergeten.. De dames van Noordwijk verloren de topper tegen Warande (0-3). Leiden verloor tegen Victoria in het eerste kwartier. De door ex-international Wouter Lee- fers gecoachte ploeg schoot met een bliksemstart uit de blokken. Eenmaal op een 3-0 achterstand gezet, ging Leiden met een extra spits spelen. Vanaf dat moment werd het initiatief langzaam maar zeker door Leiden overgenomen. Door het moeilijk bespeelbare kunstgras mislukte een meer derheid van de acht strafcor- ners van Leiden. Specialist Harmen Jansen Schoonho- ven's aanwezigheid in de vij andelijke cirkel bleek in een veldsituatie wel doorslagge vend (3-1). Tien minuten voor tijd deed Bob-Jan Dietrich de Rotterdamse harten nog dus danig op hol slaan, dat Leefers het noaig achtte om persoon lijk orde op zaken te komen stellen in de verdediging. Lei den scoorde echter niet meer en verloor derhalve met 3-2. Roomburg manoeuvreerde zich aardig uit de gevarenzone in de staart van de eerste klas se. Potentiële degradatiekandi daat Spirit werd met 3-2 te ruggewezen, al gingen daar wel wat spannende momenten aan vooraf. De Leidenaren controleerden, na een moei zaam begin, de eerste helft en hadden halverwege, door een strafcorner en een eigen re bound van Max Lichtenberg, op een 2-0 voorsprong. Een ge lukkig doelpunt, na een rom melig uitgevoerde counteraan- val, verkleinde de achterstand van de Schiedammers tot 2-1. Roomburg paste zich wat dom aan, aan het slechte hockey van de tegenstander, hetgeen met zich meebracht dat drie minuten voor tijd opnieuw ge scoord werd door Spirit, dit maal ongeoorloofd van buiten de cirkel. Roomburg zette zich knap over deze arbitraire te genvaller heen en wist in de allerlaatste minuut uit een strafcorner van Rutger van Schaik alsnog de winnende treffer te maken: 3-2. De da mes van Noordwijk leden een terechte nederlaag tegen het jonge en getalenteerde Waran de, dat daardoor de voor sprong op nummer twee Noordwijk vergrootte tot drie punten. Het voordeel van Wa rande kwam niet zozeer tot ui ting in een veldoverwicht als wel in strafcorners. Warande opende vlak voor rust de score uit een rommelige situatie (1- 0). Ook in de tweede helft kwamen de Noordwijksen niet echt in hun spel en verzuim den om zelf gevaarlijk te worden. Warande slaagde daar wel in en nam met een straf corner en en velddoelpunt de finitief afstand van Noordwijk. Alecto bereikte door een strin gente persoonlijke dekking een bloedeloze 0-0 tegen de Kieviten. Alecto miste zelf een aantal belangrijke kansen doordat het Leiderdorpse vi zier vaak niet scherp genoeg stond, maar het had wel een spektaculaire redding van Ma ria Mattheusens nodig op in de slotfase niet alsnog te verlie zen. In de andere eerste klasse liet Leiden zich enigszins im poneren door de fysieke kracht van lijstaanvoerder Pi- noke. Het eerste kwartier van de wedstrijd waren de Leidse dames best tegen hun tegen standsters opgewassen en cre ëerden ze enkele doelrijpe kansen. In het laatste gedeelte voor de rust gaf de routine van Pinoke de doorslag. Twee strafconers gaven de Amstel- veense ploeg een riante uit gangspositie op een overwin ning en daardoor een verstevi ging van de leiderspositie. Dat Leiden de zaken na rust weer aardig oppakte, kwam door een grote werklust. Wel werd het nog 0-3. In de tweede he renklasse zal het weer op een confrontatie aan gaan komen tussen Forescate en Alecto. Alecto verspeelde traditioneel een punt op het grasveld var VCL (1-1). Forescate verklein de de achterstand op Alecto tot twee, door thuis met 7-0 van Capelle te winnen. Over twee weken ontvangt Forescat- Alecto. I i I jen lor U 'Oei j de G 1 AZC/Tarvo ift in het eerste play e kl -weekeinde een forse SG gezet richting lands- asa iipioenschap. Zelf udden de Alphenaren altijd lastige Polar Be- met 13-9 van zich af, wijl concurrent '$C/De Robben een hal- misstap (10-10) maakte Jen VZC. Met nog vijf udstrijden te gaan heeft Bus C nu een voorsprong vijf punten op De bben. In de degradatie- ile was De Zijl/LGB 14-10 te sterk voor de 1 iben 1 tpetitië bekerwinst op HZC/De lijkt AZC nu ook in de te sterk voor de e concurrent. Was Alphense overheersing in r(erpololand vorig seizoen al t, dit jaar toont de ploeg trainer Piet Reedijk zich maal een veelvraat, hts drie verliespunten si AZC af in de race om de I Ook het Edese Polar Be was een maatje te klein voor AZC. De Edenaren had den geen antwoord op de ster ke press van AZC en konden in twee periodes slechts vier maal doelpunten. De kersverse bekerwinnaar had er toen al acht gescoord. Reedijk was echter nog niet gerust op de overwinning, aangezien vier spelers rondzwommen met twee persoonlijke fouten. Daarbij kwam dat Eric Noor- dergraaf en Gijsbert van der Leden geblesseerd aan de wedstrijd waren begonnen. Reden genoeg voor de oefen- meester om zijn ploeg terug te laten schakelen naar een zóne verdediging. Deze speelwijze had het gewenste resultaat: de foutenlast werd beperkt en zelf vergaten de Alphenaren niet te scoren. Bij 10-4 na drie kwart wedstrijd liet AZC de teugels wat vieren, zodat Polar Bears de stand nog een iets draaglijker aanzien kon geven. Periodestanden: 4-2; 8-4; 10-4; 13-9. Doelpuntenmakers: John Jansen (5), Gijsbert van der Leden (3), Arco Verboom (2), Eric Noordergraaf, Remco Pielstroom en Ewout van Winsen (elk 1). Het zal voor LZ'86 nog een hele toer worden om het sei zoen niet te beëindigen op de laatste plaats. De Leidenaren staan weliswaar twee punten voor op DZV, maar het ver toonde spel in de stadsderby tegen het toch ook niet grooots spelende De Zijl /LGB geeft weinig hoop. Hoewel de 10-9 stand na arie partjes in het voordeel van De Zijl anders doet vermoeden, mocht de ploeg van Hans Parrel weinig aanspraak maken op een goea resultaat. Toen de LZ-spelers in de vierde periode elkaar verwijten gingen maken, kon De Zijl/LGB simpel naar de ruime 14-10 overwinning counteren. LZ'86, dat zonder jeugdinternational Bobbie Breode aantrad (conflict met Parrel), startte verrassend ge noeg met een press-verdedi- ging. Dit tot genoegen van De Zijl, want in de voorgaande derby's was het juist de sterke zóne van LZ geweest die de Welling-equipe voor grote pro blemen plaatste. Na twee pe riodes leek er voor De Zijl geen vuiltje aan de lucht (8-5). De keeperswissel Nederlof- Holtmans en de overschake ling van LZ naar de vertrouw de zóne bracht de Zijl echter weer in problemen. Via drie countergoals op rij in het slot- Marc van Belkum: negen maal raak in stadsderby met LZ 86 part, maakte de grieperige Marc van Belkum, hij scoorde maar liefst negen maal, aan alle onzekerheid een eind. Periodestanden: 2-1; 8-5; 10-9; 14-10. Doelpunten Zijl/LGB: Marc van Belkum 9; Alex van Belkum 3; Hans Nieuwenburg en Edwin Redegeld elk 1. LZ'86: Frans van der Brink 3; Ruud Muusse 2; Wilco van de Zeeuw 2; Marc Mommers, Mi chel van de Zeeuw en Jan de Graaf elk 1. Jn de tweede klasse kan Vivax het kampioenschap wel verge ten. In de streekderby tegen het al uitgeschakelde Katwijk gingen de Oegstgeestenaren met 10-8 kopje onder. Vivax staat nu met nog twee wed strijden te gaan drie punten achter op de koploper. De Oegsgeestse ploeg had de ne derlaag aan haarzelf te wijten, want ze wist slechts twee van de tien man meer-situaties te benutten. Katwijk verzorgde dit onderdeel met vijf uit ne gen heel wat beter. Periodes tanden: 2-2; 5-3; 7-6; 10-8. Top scorer Vivax: Dick Langer- horst 4. Topscorer Katwijk: Ronald Heemrood 3. De dames van de Zijl/LGB willen nog geen afscheid ne men van de eerste klasse. De hekkesluiter won in Doetin- chem verrassend met 9-5 van DDD. De en "H in on spc de 9 en de !N HAAG Hoe sterk winnaar van de Ronde tvaafn Zuid-Holland zich za- idag voelde, bleek na loop aan de finish in in Haag toen Ralph t oorman verklaarde: g ich, ik wist dat in de mm rint ook wel de beste u zijn geweest, maar ik as vandaag goed genoeg "'j| 0 ook te kunnen demar- ülai ren. Dan moet je het ze- ra tre voor het onzekere >o$ iinen en wegspringen als ft kan". Moorman, vorig ar ook al winnaar van Ronde, maar toen wel een massasprint, had hele koers al prima ge- den. Daarbij werd hij isteund door drie ploeg- 3"j|iaats die behoorden tot kopgroep van zeven- om en man die was overge- de leven voor de finale van deze zoals altijd weer zwa re amar .urklassieker. Lis senaar Eric Stroombergen (20e) en eerstejaars-ama teur Martin Kokkelkoren moesten verstek laten gaan in de eerste groep en eindigden in de tweede waaier. Hoe zwaar het was bleek wel uit het aantal renners dat uiteindelijk de finish haalde. Slechts dertig van de 120 ge starte coureurs brachten de 166 kilometer tot een goed einde. En er waren eigenlijk maar twee ploegen aie de dienst uitmaakten. De ploeg van winnaar Moorman en de formatie van Jo van Aerle, die ook vier man voorin had zitten. Bij die vier zat ook de gedoodverfde favoriet voor de overwinning, Joost van Adrichem. Maar de Westlan der kon de druk niet aan. Van Adrichem probeerde het Ralph Moorman na zijn tweede achtereenvolgende overwinning in de Ronde van Zuid-Holland. wel. Maar liefst vijf keer de marreerde hij op het laatse gedeelte van het traject, tus sen 's-Gravenzande en Den Haag, om aan de kopgroep te ontkomen. Telkens werd hij echter door ploeggenoten van Moorman teruggehaald. Van Adrichem, die op een dertiende plaats eindigde, was na afloop weliswaar te leurgesteld, maar moest toe geven dat Moorman absoluut de beste was geweest. „Ik had een niet al te beste dag", verklaarde Van Adrichem, „maar daar wil ik mijn ne derlaag niet aan wijten. Moorman reed gewoon ver schrikkelijk hard. Of ik te vaak gedemarreerd heb? Ik denk het niet. Als je weet dat ie in de eindsprint kansloos bent, moet je het wel probe ren. Toen ik na de laatste de marrage werd teruggepakt en Moorman wegsprong, ging hij zo hard door, dat het voor onze ploeg onmogelijk was hem nog te achterha len". De krachtige laatste demar rage van Moorman kwam precies bij het binnenrijden van Den Haag op de Lozer- laan. Na een kilometer was de voorsprong van de Am sterdammer al opgelopen tot vijftien seconden. De overige zestien renners uit de kop groep mochten tenslotte sprinten voor de troostprij zen. Peter de Vos uit Arn hem was de rapste, voor Stephan Rakers, een Bra bantse ploeggenoot van Moorman. Bliksemstart De 35e Ronde van Zuid-Hol- land, waarin de topamateurs uit de nationale selectie ont braken, kenmerkte zich door een bliksemstart. Stan Paar- dekoper uit Zoeterwoude was het eerste slachtoffer van het snelle begin. In Delft, toen er amper tien ki lometer was gereden moest hij al afhaken. Tussen Delf- gauw en Pijnacker, na 25 ki lometer koers, vielen de eer ste grote klappen in het pelo ton. Toen het even later ook nog begon te regenen, hiel den veel renners het voor gezien. De regen was ook de oorzaak van enkele valpartij en. Bij een daarvan was Axel Hermans uit Voorburg be trokken. De renner uit de Tempo-ploeg kon zijn weg nog wel vervolgen, maar tus sen Den Hoorn en Schiplui den, na 130 kilometer, viel voor Hermans toch het doek. Op dat moment begonnen de koplopers echt tempo te ma ken. De groep was al bij el kaar vanaf Bleiswijk. Hoe wel er hier en daar wat de marrages waren, met de po ging van Harald Janssen en Erik Venema als de meest serieuze (50 seconden voor sprong op 40 kilometer voor het einde) was het tempo van de groep te hoog om echt weg te kunnen komen. De Maasdijk werd door nog slechts dertig renners be klommen nadat tussen Den Hoorn en Schipluiden het veld in twee grote waaiers uiteen was gevallen. De ge vreesde dijk bleek zaterdag echter niet de gebruikelijke scherprechter te zijn waar „slecht-weerspecialist" Van Adrichem op gehoopt had. De 17 leidende renners maakten er in de slotfase nog een echte koers van met de ultieme poging van Moor man als het hoogtepunt van de dag. De fietsende kemp hanen Van Adrichem en Moorman krijgen volgende week woensdag een nieuwe kans elkaar het leven zuur te maken als de Omloop van de Glazen Stad op het program ma staat. DICK DIJKHUIZEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17