„Ik heb verkeerd gegokt" r d Visser en Ykema besluiten in stijl =i=I"]=«BÉ=j enlund troeft e Sovjets af Timman op laatste plaats YVONNE VAN GENNIP EN HAAR BEST BEWAARDE GEHEIM Kloosterboer nog steeds splijtzwam udoka Van Ooyen wint n kleurloze titelstrijd Marathonschaatsen mist aanvallende rijders C&idoeCou/tant nmaandag m maart i98s pagina i. ij NDHOVEN Voor de tweede er in zijn carrière heeft de Zweed 0 jk Stenlund op de kunstijsbaan in jidhoven de wereldtitel ijsspeed- Tot iy veroverd. De 25-jarige pakket- In «rlegger uit Uppsala werd voor de rste maal wereldkampioen in 1984 n hij in het Lenin-stadion in Mos- i de Russische top verrassend af- efde. het aan Stenlund ligt is de we- dtitel de laatste bij het. ijsspeed- y. Zijn interesse gaat veel meer uit kt daarvoor vandaag naar Enge- id om daar de profcontract weg te pen. Van de Sovjets zal hij alle me- iverking krijgen. Ort |i Artamonova bestraft voor smokkel sieraden SKIËN De internationale loopbaan van Natalja Artamono va zou wel eens de langste tijd hebben gehad. Om disciplinaire redenen was Artamonova buiten de Sovjet-ploeg voor de wereldti telstrijd in Skiën gelaten. Tijdens het WK-toernooi van vorig sei zoen eindigde de nu 25-jarige Ar tamonova als zevende. Artamo nova werd na terugkomst uit Da- vos erop betrapt een paar oorbel len haar vaderland te hebben in gevoerd zonder dat aan te geven. Daarom moest zij het afgelopen weekeinde voor straf thuisblij ven. AMSTERDAM Ook Jan Timman slaagt er niet altijd in de geest van het schaakhout naar zijn hand te zetten. Shorts dompteurskunsten waren zaterdag in de derde ronde van de Euwe-vierkamp in Amster dam beter en vooral directer. De nul, die na 26 zetten zijn kant van het notatievel ontsierde, had tot ge volg, dat Timman in dit exclusieve gezelschapje op een hem geheel on bekende plaats is beland: de laatste. Eerste is overigens niet de gedood verfde favoriet Anatoli Karpov, maar de onvoorspelbare Ljubojevic, waaruit wel blijkt, dat zaterdag in het hartje van de hoofdstad de schaak-orde op zijn kop werd gezet. Voor „Ljubo", zoals het koosnaampje van de in Spanje wonende Joegoslavi sche grootmeester luidt, was de zege op Karpov het eerste wapenfeit sinds hij vorig jaar oktober bij een - overi gens volstrekt onschuldig - café-be zoek in Tilburg bijna een kapot gesla gen bierglas in het gezicht gedrukt kreeg. Nadien won hij in ons land geen partij meer. Hij verloor er wel wat en eindigde zowel in het Interpo lis-toernooi als bij de Hoogovens als laatste, met tussendoor een dramati sche nederlaag in de tweekamp tegen Timman. In de tweede ronde ontsnapte hij ter nauwernood aan nieuw verlies tegen Timman. De favoriet van het thuis front deed het in de slotfase niet hele maal nauwkeurig, al bleek de stelling bij nadere analyse toch gecompliceer der dan op het eerste gezicht had ge leken. Short (wit)-Timman: 1. e2-e4, e7-e6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. Pbl-c3, Lf8-b4; 4. e4- e5, c7-c5; 5. a2-a3, Lb4xc3+; 6. b2xc3, Pg8-e7; 7. Ddl-g4, c5xd4; 8. Dg4xxg7, Th8-g8; 9. Dg7xh7, Dd8-a5; 10. Tal-bl, Pb8-c6; 11. Pgl-f3, Lc8-d7; 12. Tblxb7, Da5xc3+; 13. Kel-dl, Pc6-a5; 14. Tb7- b4, Ta8-c8; 15. Pf3-g5, Tg8-f8; 16. Lfl- d3, Dc3-c7; 17. Thl-el, Pa5-c4; 18. Dh7-g7, Pe7-f5; 19. Dg7-f6, a7-a5; Tb4xc4, d5xc4; 21. Ld3xf5, Dc7-d8; 22. Df6-g7, Dd8-e7; 23. Pg5-e4, e6xf5; 24. Pe4-d6+, Ke8-d8; 25. Lcl-g5, zwart geeft op. 51! Arab cr SKIËN Op basis van de „gouden" ervaring van Calgary nam Yvon ne van Gennip aan de vooravond van het we reldkampioenschap eep weloverwogen keuze. Na overleg met Tjaart Kloosterboer en Egbert van 't Oever liet de Haarlemse zich in de ko ker van de tweede groep plaatsen. Net als een week geleden bij het herentoernooi in Alma Ata lieten ook nu de zonne stralen de ijsvloer niet onbe roerd. Van Gennip greep op haar drie kilometer welis waar de zilveren plak, maar zag haar achterstand op Ka rin Kania, die met speels ge mak naar haar laatste we reldtitel reed, onoverbrug baar aangroeien. „Ik heb verkeerd gegokt", bekende Van Gennip na afloop kleur. Kania riep na de deceptie van Calgary nog een keer dat vertrouwde beeld op: Van Gennip in de schaduw van een Oostduitse. Met haar plaats in de groep met vaak louter rijdsters van de tweede garnituur, beoogde Van Gennip voordeel te krij- !gen ten opzichte van de con currentes Ehrig, die vanwege een koorts uiteindelijk in stil te afscheid nam (na twee we reldtitels en enkele olympi sche plakken), Kania en Zan- te. Tijdens de Olympische pelen leverden de richttij- den van de Oostduitse school haar immers de titel „Konin gin van de Olympische Spe len" op. Waarom zou dat tij dens het WK niet kunnen werken, redeneerde Van Gennip. „Ik was als de dood om als eerste tp moeten star ten. Daar ben ik veel te ze nuwachtig voor. En boven dien zat ik met de tweede groep mooi achter de concur rentie. Het bleek achteraf een verkeerde gok. Het ijs werd zacht en er stak meer wind op. Ik hoorde het al in de kleedkamer: Kania en Zange hadden onder betere condities gereden. Met dat idee stapte ik het ijs op. Niet goed, het werkte door in m'n koppie. Dit doe ik ook nooit meer, want kampioenen zit ten niet in de tweede groep". Niet ontevreden Toch was Van Gennip niet ontevreden met de zilveren medaille. „Met name op de eerste dag had ik vrij veel moeite met de concentratie. De feestveugde heeft me toch niet helemaal onberoerd ge laten. Het WK heeft aange toond dat de 1500 meter van Calgary geen toevalstreffer was en de vijf kilometer le verde weer een gouden plak op. Bovendien is de tweede plaats een extra reden om door te gaan". Yvonne van Gennip verraste na afloop de Nederlandse pers met een goed bewaard geheim. Tijdens het EK in Kongsberg, op enige tiental len kilometers van Skiën, was de olympisch kampioene op haar linkerpols gevallen. In een ziekenhuis in Calgary werden van de kwetsuur fo to's genomen en stapte Van Gennip met gips om haar lin kerarm de hotelkamer bin nen. „In Kongsberg gleed ik op een stuk ijs onderuit. Ik probeerde me met mijn lin kerarm op te vangen. In eer ste instantie had ik er niet zo veel last van, maar in Ameri ka kreeg ik er steeds meer pijn aan". In overleg met KNSB-arts Maarten Koornneef besloot Van Gennip het gips, dat za terdags voor haar eerste op treden op dinsdag was aange bracht, kapot te knippen. „Ik wilde er geen aandacht aan besteden. Dat heb ik bewust niet gedaan, want dan zou de aandacht naar m'n pols zijn verlegd. Dat was, denk ik, niet goed geweest. Ik wilde ten koste van alles van dat gips af. Ik wil nu zo snel mo gelijk het ziekenhuis in, want de pols zal waarschijnlijk wel geopereerd moeten worden". Van Gennip, die blij was dat ze haar gezicht toch op het WK heeft laten zien, kon niet vertellen of de pols bij de val in Kongsberg is gebro ken. Petra Moohuizen verraste met een vijfde plaats in het eind klassement. Naast het zilver van Van Gennip presteerde de Nederlandse vrouwen ook in de breedte weer eens naar beho ren. FOTO: ANP Een opvallende prestatie in Van 't Oever klasseerde zich Skiën leverde Petra Moolhui- verrassend als vijfde in het zen. De beschermelinge van eindklassement, een uitslag waarin Marieke Stam niet in voorkwam. Moolhuizen, vo rig seizoen genomineerd voor de Olympische Spelen, be leefde tot Skiën een teleur stellend jaar. Door slechte prestaties tijdens het NK in Heerenveen werd haar ticket voor Calgary geannuleerd en verdween de rijdster uit Weesp enkele maanden in de anonimiteit. In die tijd zocht ze contact met Jos Geijsel, leider van een marathon- ploeg. „Ik was behoorlijk te leurgesteld. Ik ben op de fiets gaan zitten en raakte zo m'n agressie kwijt. Ik heb zeven 'a acht marathons gereden. Zonder de naam van Kloos terboer in de mond te nemen, verwees Petra Moolhuizen voor haar miserabele resulta ten in het seizoen naar de zo- mertraining. „Achteraf blijkt dat de manier van trainen niet bij mij werkte. Eerst zocht ik de oorzaak bij me zelf, maar daar lag het niet. Jos heeft me weer op de rails weten te zetten. Ik had het voorbeeld van Ingrid en Christine (twee sprinters die de conditie-trainingen van Kloosterboer niet volgden, red.) moeten volgen. Dat was het waarschijnlijk wel goed gegaan. Ik ben blij, dat ik on danks alles mijn kwaliteiten heb kunnen aantonen". BERNIE VAN UNEN 1. Kania (OD1) 2. Van Gennip (Ned) 3. Rys (Pol) 4. Zange (OD1) 5. Moolhuizen (Ned) 6. Lapoega (Sov) 7. Scandolo (OD1) 8. Bogatova (Sov) 9. Bader (VSt) 10. Gilaoeri (Sov) 11. Loignon (Can) 12. Bojko (Sov) 13. Belci (Ita) 14. Preuter (Ned) 15. Grenier (Can) 16. Nystedt (Noo) 17. Stam (Ned) 178.313 180.054 182.682 183.555 184.299 185.399 185.435 187.375 187.480 187.780 188.174 188.207 188.389 188.812 188.923 192.245 138.211 41.33 1) 43.14 5) 42.85 3) 44.15 (14) 44.54 (20) 44.41 (19) 43.62 (10) 43.21 6) 42.86 4) 44.21 (15) 43.53 9) 45.69 (25) 44.79 (22) 43.82 (11) 43.27 7) 45.97 (27) 43.88 (12) 4.34.78 1) 4.37.58 2) 4.40.52 5) 4.39.74 3) 4.39.76 4) 4.43.22 6) 4.46.07 8) 4.48.31 9) 4.49.71 (12) 4.48.92 (10) 4.51.24 (16) 4.45.06 7) 4.51.11 (15) 4.49.59 (11) 4.51.06 (14) 4.50.92 (13) 4.52.21 (17) 2.09.75 1) 2.09.96 2) 2.12.76 3) 2.14.63 9) 2.13.71 6) 2.14.00 7) 2.12.99 4) 2.17.50 (14) 2.13.63 5) 2.16.50 (12) 2.18.16 (18) 2.17.55 (15) 2.15.56 (11) 2.20.24 (22) 2.18.01 (16) 2.21.20 (24) 2.16.89 (13) 7.59.37 3) 7.53.31 1) 8.08.26 5) 7.59.06 2) 8.05.63 4) 8.11.20 6) 8.18.07 8) 8.22.81 (13) 8.37.92 (16) 8.19.17 (10) 8.20.51 (12) 8.11.57 7) 8.18.95 9) 8.19.81 (11) 8.31.40 (15) 8.27.23 (16) SKIËN Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrij ders Bond is verdeeld over de samenstelling van de trainersstaf voor het komend seizoen. De richtingen-strijd geldt de positie van conditietrai ner Tjaart Kloosterboer. Dick van Zanten, voorzitter van de begeleidingscommis sie kernploegen en vice- voorzitter van de KNSB, liet afgelopen weekeinde in Skiën weten dat de begelei der van Yvonne van Gennip nog kandidaat is. voor een po sitie in de trainersstaf. KNSB-voorzitter David Meij er had een week geleden in Alma Ata verklaard, dat al in oktober afscheid is genomen van de omstreden conditie- trainer. De KNSB wil nog steeds Ab Krook en Rainer Mund voor het na-Olympisch seizoen contracteren. Van Zanten erkent dat de onder handelingen met Oostduitse autoriteiten om succestrainer Mund ie strikken op dood spoor zijn beland. De KNSB gaat het na-olym- pisch seizoen in met een la ger budget voor de trainers. Van het zestal dat in het schaatsjaar 1987/88 de kern ploegen begeleidde, komen sprinttrainer Eppie Bleeker en jeugdcoach Leen Pfrom- mer zeker terug. Henk Gem- ser (allround heren) en Eg- bert van 't Oever (allround dames) stoppen. Of Arie Koops (algemeen assistent) terugkeert, is onzeker. In Skiën werd NOS-radio- commentator Jorrit Jorrits- ma al gepolst voor een func tie. Doordat Gemser vorige week definitief bedankte voor een verlenging van zijn contract, ligt het voor de hand dat Krook, die aanvan kelijk was aangezocht om da mestrainer te worden, door schuift naar de heren. Petra Moolhuizen, die in Skiën verrassend vijfde werd, zocht in de voor haar schaatscarriere duistere pe riode na de nationale titel strijd haar heil bij de Amster damse inspanningsfysioloog Jos Geysel. Die is nog niet benaderd door de KNSB. Dennis Raven (rechts) pro beert in de fi nale van de categorie bo ven 95 kilo te vergeefs René van Ooyen on deruit te ha len. FOTO: ANP IEUWEGEIN De Tilburg- judoleraar Peter Ooms ïetste het beeld van de na- male kampioenschappen in gewichtscategorieën zater- in Nieuwegein nuchter en Bui|rder. Hij keek, zoals het ort in een olympisch jaar, >n O'er de grenzen en kwam tot n conlusie, die niet hoopvol :mt. „Het is momenteel bij heren een grauwe massa, is niemand, die er echt uit val amt, zoals Irene de Kok bij .'-4-1 dames". !t beeld was in Nieuwegein ligszins vertekend. Theo eijer, winnaar van het zilver de wereldtitelstrijd (tot 95 in Essen en de eerst aange- ezene voor Seoul, zat met schouderblessure op de A"ibune. De zwaargewichtfina- werd door kwetsuren van illy Wilhelm en Hans Buit- pijg ook al niet, wat het pu- iek ervan had verwacht. Be- lona nstein, Van As, Verhoeven, enneveld, Spijkers, Smit en an Ooyen waren gezien de omstandigheden te waarderen nationale kampioenen, echt aanzien wordt in het buiten land verdiend. En vooralsnog doen de prestaties daar wat dunnetjes aan. Ooms had er, vol realiteitszin, overigens geen moeite mee ook zijn eigen troef Wilhelm momenteel bij de internatio naal te kleurloze garde te scharen. Het zou hem, na de verrichtingen in Nieuwegein gezien te hebben, ook niet ver bazen dat Nederland in Sepul niet zal worden vertegenwoor digd in de zwaarste (boven 95 kilogram) categorie, waarin in het verleden juist de successen werden geboekt. Van de voor spelde fraaie finale tussen Wil helm en Buiting, waarop de goed gevulde tribune rekende, kwam niets terecht. Wilhelm, de levende mascotte van de gouden hockeyploeg in Los Angeles, vloog er al in de tweede ronde uit door een paar half-gelukte schouder worpen van de jonge maar zeer sterke John vpn Doorn. Buiting sneuvelde in de halve eindstrdijd tegen de zich goed ontwikkelende Dennis Raven. Beiden voerden na hun neder laag blessureperikelen aan. Dertig uur Door het wegvallen van de twee favorieten ging de titel in de zwaarste klasse naar de En- schedese beroepsmilitair René van Ooyen, al eens wereld kampioen bij de militairen, die zijn trainingsarbeid tot gemid deld dertig uur per week heeft opgevoerd. Van Ooyen, die on der meer de hulp van Wim Ruska heeft ingeroepen, had aan goed opletten tegen Ra ven, die twee keer op de vin gers werd getikt wegens het uitblijven van actie, voldoende voor het goud. Een snel reken sommetje („vijftien punten door de centrale trainingen te bezoeken, vijf bij de Open Bel gische en drie hier") leerde, dat Van Ooyen daarmee mag rekenen op uitzending naar de strijd om de Europese kampi oenschappen in mei in Pam- Bij de lichtste judoka's was er wel een verrassing. De voor onverslaanbaar versleten Jean Pierre van Deursen trof in de tweede ronde Marcel van der Water. De judoka uit Maas sluis, die al op zijn zeventiende als buitengewoon talent te boek stond maar na een stage in Japan het witte pak gerui me tijd niet meer kon luchten of zien, is sinds een half jaar weer fanatiek bezig. Hij liet te gen de verblufte Van Deursen zien de lol in de sport te heb ben hervonden. Naar goud leidde het net niet. Daarvoor was Guno Berenstein, die be halve in Spijkenisse tegen woordig ook nog drie keer per week bij Ooms traint, te zelf verzekerd, te sterk en te aan vallend. NIEUWEGEIN Niet een deelne mer, trainer, scheidsrechter of official baarde het meeste opzien bij de Ne derlandse judokampioenschappen, maar de volslagen onbekende Jan Willem Dompeling. Hij kwam zich za terdag in Nieuwegein even voorstel len als kandidaat voor de opvolging van Henk van Oosten als voorzitter van de Judo Bond Nederland (JBN). Van Oosten geeft op 7 mei de hamer over en als het aan het JBN-bestuur Mag ik me even voorstellen ligt doet hij dat aan Frans Hoogendijk, die al deel uit maakt van het bestuur. Nadat oud-bondscoach Peter Snijders en Toon Harks waren afgevallen voor de functie, oordeelde superofficial Jaap Nauwelaers d'Agé, voormalig technisch directeur van de internatio nale judofederatie, het zinnig om nog een kandidaat naar voren te schuiven. De vereniging van judoleraren onder schreef het idee en de „headhunters" kwamen met Dompeling op de prop pen. In Nieuwegein kwam de aimabe le Haarlemmer, die zich vier weken geleden opgaf als lid van de judobond, uit de lucht valléh met zijn antece denten in het koffertje om kennis te maken en zijn verkiezingscampagne te ondersteunen. De 57-jarige Dompeling, net gepensio neerd als lichamelijk opvoeder en ad junct-directeur van het CIOS in Over- veen, vertelde zich op het bestuurlijk vlak aardig te hebben ontwikkeld on der meer in de turnerij, de hand- en honkballerij en in de bouwcommissie van een Haarlemse sportaccommoda tie. Sportwereld IJshockey Nederland heeft op de eerste dag van het ijshockeytoernooi om de wereldtitel, groep B, met 1-5 van Noorwegen verlo ren. Het Nederlandse doelpunt kwam in de 15e minuut op naam van Michel Tuyt. Neder land speelde gisteren zijn tweede wedstrijd 5-5 tegen Oostenrijk. Voor Nederland scoorden Herckenrath (twee maal), Versteeg, Tuyt en Kru- ger. De eerste plaats wordt ge deeld door Noorwegen, Frank rijk, Zwitserland en Roemenië met twee punten uit één duel. Nederland is gedeeld zesde met één punt uit twee wed strijden. Rugby Het Nederlandse heren rugbyteam heeft giste ren in Westduitsland een oe fenduel tegen een Brits mili taire ploeg met 23-10 gewon nen. In Brussel versloeg de B- ploeg België met 9-0. Jong Oranje leed een nederlaag. De Belgische leeftijdsgenoten wonnen met 18-3. Judo De judovereniging Helmond, nationaal clubkam pioen, gaat meedoen aan het toernooi om de Europese be ker. De ploeg krijgt voor deze gelegenheid versterking van de kersverse titelhouder in de zwaarste categorie René van Ooyen. De eerste ronde is op 28 mei. Korfbal SCO 2 uit Olde- holtpade is zaterdagavond in Amsterdam reservekampioen korfbal van Nederland gewor den. SCO 2 zegevierde na ver lenging met 18-13 over Rohda 2. Zeilen De broers Dront- mann zijn derde geworden in de 470-klasse tijdens de ski- zeilregatta van Cannes. Win naars werden de Zwitsers Wicki en Frey voor de Span jaarden Calapat en Molina. INZELL Leo Visser en Jan Ykema hebben bij de afsluiting van het interna tionale schaatsseizoen hun oude reputaties opge poetst. Ykema, de zilver- medaillewinnaar op de Olympische 500 meter, was met twee valpartijen bij de wereldbekerfinale in Inzeil weer koning- krabbelaar. Visser, goed voor zilver en brons in Calgary, bleek weer de super-stayer, die in die vorm Gustafson mogelijk van zijn twee olympische titels had kunnen houden. Beide ontwikkelingen in In zeil waren niet te voorzien. Visser kwam zaterdag ziek het ijsstadion binnen. Ykema was fit en had vorige week bij de wereldbekerwedstrijden in Sa- vallen getoond zelfs na het olympische feestprogramma nog vorm en concentratie te hebben. De Harlinger stond op scherp voor de finalewedstrij den op de 500 en 1000 meter. Op beide afstanden, vooral op de kilometer, had hij de World Cup nog voor het grijpen. Ykema verviel echter in zijn aloude fout. Twee keer was hij dit seizoen onderuit gegaan, in Davos en op de olympische ki lometer in Calgary. Op de to taal verregende eerste dag in Inzeil verdubbelde hij dat aan tal. Eerst ging hij op de 500 meter na een dikke tweehonderd meter met de punt te diep in het borstplaat-ijs. Op de 1000 meter wenste Ykema voor het door zijn vader aangevoerde peloton van fans de zaken recht te zetten. Die illusie duurde nog geen honderd me ter. Toen haakte de Fries met de ene schaats achter het an dere ijzer en spartelde hij in de sneeuwhoop van de eerste Gevierde man De wereldtitelstrijd sprint van 1989 in Heerenveen wil Jan Ykema als de gevierde man van zijn provincie nu wel meemaken. Ykema heeft nog altijd een nare smaak in de mond van, 1985, toen hij bij het toernooi om de wereldkampi oenschappen sprint, op het toen nog onoverdekte Thialf als reserve moest toekijken. Een verlenging van zijn loop baan met nog eens vier jaar, om de Winterspelen van Al- bertville te halen, ziet de sprintkampioen echter niet zit ten. Ykema in-oude-stijl legde gisteren alle concentratie aan de dag om de laatste 500 meter van de wereldbekercompetitie in ieder geval te beëindigen. Voorzichtig reed hij naar de vijfde plaats, waar de olym pisch kampioen Mey voluit ging om de wereldbeker op de korte sprint te pakken. Zater dag had de Amerikaanse sprintwereldkampioen Dan Jansen al de World Cup op de 1000 meter veroverd. In dat geweld speelde de grote Ne derlandse afvaardiging, met Ykema, Terpstra, Boelsma, Jonkman, Kuiper en Noyens geen rol. Hoofdrol Leo Visser greep tot zijn eigen verbazing de hoofdrol bij de allrounders. De Haastrechter was woensdag in Beieren gear riveerd, had twee dagen op de ski's gestaan en rende vrijdag nacht voornamelijk naar het toilet. De aanval van diarree hield hem zaterdag ook nog in de greep, maar op de vijf kilo meter voor de wereldbeker bleek daar niets van. De ijsom- standigheden waren door de vastvriezende natte sneeuw ook nog eens abominabel, maar de met forse angst ge starte Visser („Ik moet de bil-, len goed bij mekaar houden") had in zijn race (7.06,87) tegen Hadschieff „gouden beentjes", zoals hij hetzelf betitelde. De tweede plaats (met 7.12,62) achter Visser was verrassend genoeg voor Gerard Kemkers, die ook al ziek was geweest. Gisteren leek een nieuwe dub belslag van de Nederlanders voor handen. De tien kilome ter, de extra-wedstrijd voor de beste acht van de wereldbeke- competitie op de 5000 meter, werd echter door de enorme sneeuwval (bijna een meter in de nacht van zaterdag op zon dag) afgelast. Het ijs was op de 1500 meter, gewonnen door outsider Pichette, nauwelijks begaanbaar. De tien kilometer zou een te zware opgave zijn. De wedstrijdleiding besloot in overleg met de coaches de zware proef te schrappen en te vervangen door een mini-ma^ rathon over tien ronden. De Amerikaan Flaim won door zijn spurtkracht, maar het voornamelijk Nederlandse pu bliek had veel waardering voor het extraatje. Gouden schaats Leo Visser, die door de wijzi ging zijn kans om Kemkers nog van tweede plaats in het wereldbekerklasement te sto ten verloren zag gaan, kreeg nog een teleurstelling te slik ken. De „gouden schaats", de befaamde trofee van de orga nisatie in Inzeil, bleek gewon nen door de Oostenrijker Had schieff. Visser had ermee gere kend dat de beste van de fina lewedstrijd, over 1500 en 5000 meter, de gouden schaats zou krijgen. De Westduitse organi satie besloot echter verrassend genoeg de waardering over een heel wereldbekerseizoeri te nemen, waardoor Visser het nakijken had. Dan Jansen kan zijn tanden stukbijten. Na het dramatisch verlo pen toernooi in Calgary veroverde hij op de valreep toch nog een hoofdprijs in Inzeil. FOTO: AP Richard van Kempen wint derde KNSB-beker HEERENVEEN Het marathonschaatsen heeft dringend behoefte aan vrijbuiters en wildebras sen. Types als Van der Duim, Niesten en Van Wijhe, die met een sper vuur van explosieve de marrages het leven van Richard van Kempen zuur kunnen maken. Deze 22- jarige rietdekker-voor- halve-dagen werd voor het derde opeenvolgende jaar bezitter van de KNSB-beker, de trofee voor de meest constante prijsrijder in het peloton. In de finale werd hij za terdag in Heerenveen met een ronde achterstand tweede achter Dries van Wijhe, die ondanks zijn hoge bloeddruk en 42 le vensjaren ouderwets als een jonge hond tekeer ging. Het marathonschaatsen heeft een; saai, voorspelbaar seizoen achter de rug. Het gros van de wedstrijden was vlak, in houdsloos en zonder spanning. Van Kempen heerste zoals hij wilde, vooral nadat Yep Kra mer half december na acht overwinningen door een con ditie-tekort moest afhaken. Om de spanning in de wed strijden weer enigszins terug te brengen wil het LTC betuur het aantal wedstrijden met eenderde terugbrengen. De vrijgekomen ruimte zal worden opgevuld met een kleine tien landelijke wedstrij den. De vermindering van het aan tal bekerwedstrijden wordt door rijders en ploegleiders weliswaar toegejuicht, maar ook opgevat als een eerste, noodzakelijke stap naar grote re, belangrijkere hervormin gen. Dok wil de LTC dat een rijder bij te opzichtige steunverle ning aan een ploegmakker voor een wedstrijd geschorst moet kunnen worden. Dat laatste voorstel zal niet met hosanna-groep door de ploeg leiders ontvangen worden. In dat opzicht staan zij lijnrecht tegenover de LTC, dat ook n?ët wenst te tornen aan* de huidige ploeg-grootte.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13