Van simpele belastingwet wordt burger niet wijzer Vastgoed Automatisch betalen van benzine vaker mogelijk ;onomie Twi jnstra Gudde wil gesprek met Esmeralda £eidóe (Boma/nt MARKTEN 7 Beurs van Amsterdam i ÊeidóeSoiwwit ZATERDAG 12 MAART 1988 PAGINA 7 fartinair koopt h-ee Boeings HIPHOL De charterlucht- ^rtmaatschappij Martinair Hol- j heeft bij de Amerikaanse gtuigfabrikant Boeing een or- geplaatst voor de levering van e Boeing 767-300 vliegtuigen, aanschaf gaat 230 miljoen gul- kosten. De order dateert al medio februari. Martinair pro- ert dus nog van de WIR-pre- die 29 februari werd afge- aft. De woordvoerder van Mar- iir ontkende dat de geruchten r het verdwijnen van deze pre- de aanschaf van de nieuwe gtuigen hebben bespoedigd. De ing 767-300 vliegtuigen gaan de e DC 9-82 toestellen van Mar- ir vervangen. Prijzen stijgen heel licht DEN HAAG - Het leven is tussen medio januari en medio februari 0,2 procent duurder geworden. Vooral prijsstijgingen van kleding en fruit waren hier debet aan. Eigenlijk stegen de prijzen met 0,3 procent aangezien het CBS het prijscijfer zoals dit medio januari was vastgesteld, achteraf met 0,1 procent heeft gecorrigeerd. Door de prijsstijging is er vrij wel geen sprake meer van deflatie. Ten opzichte van een jaar geleden is er spra ke van een prijsstijging met 0,5 procent. Vecom Maassluis maakt zich los van Benckiser MAASSLUIS - De directie van Vecom in Maassluis heeft deze onderneming met behulp van het Gilde Venture Fund, een verstrekker van durfkapitaal, en nog drie financiële instellingen, los ge maakt van Benckiser, een Westduits fa milieconcern. Vecom levert over de hele wereld chemische produkten en appara tuur voor onderhoud van schepen en sluit hiervoor servicecontracten af. Soortgelijke activiteiten worden boven dien in de Benelux verricht voor onder meer de petrochemische industrie, zie kenhuizen en wegtransport. De Vecom- groep, met het hoofdkantoor en de be langrijkste produktiefaciliteiten in Maas sluis, heeft een omzet van ongeveer ƒ45 miljoen per jaar en 194 werknemers, van wie 92 in ons land. Directeur Tebodin Ir. P. Buis is met ingang van 1 juni 1988 be noemd tot di recteur van Tebodin, ad vies- en con structiebu reau in Den Haag. Ir. Buis was eerder werkzaam bij Shell en de TU Delft. In 1974 trad hij bij Tebodin in dienst. FOTO: PR Sony introduceert draagbare CD-speler TOKYO Sony heeft gisteren de eerste draagbare compact-disc speler, de D-88, gepresenteerd. Het apparaat is 9,5 bij 3,3 bij één centi meter groot en is bestemd voor CD-singles met een diameter van acht centimeter en een speelduur van twintig minuten. De D-88 zal vanaf 21 april in Ja pan te koop zijn voor omgerekend ongeveer 730 gulden. Met de ver koop in het buitenland hoopt Sony kort daarna te beginnen. Op dit moment zijn er overigens nog slechts 170 CD-singles op de markt, maar Sony rekent erop dat dit aantal eind dit jaar is opgelo pen tot ongeveer duizend stuks. pleving kwam iet uit lucht vallen ISTERDAM - De opleving [het Damrak deze week is uit de lucht komen vallen, pr was te danken aan een t vriendelijke stemming af- bpen dinsdag in Wall Street fTokio. Voorts aan het rede- stabiel blijven van de dol- Hdeze week iets lager, op JB75), aan de langzaam da- cle olieprijs die de energie »r de ondernemingen goed- jer maakt, aan gunstig be- fsnieuws met gestegen Isten en aan fusiegeruchten zich voorlopig toespitsen de NMB en op Amev. Ook Iren nog kon de beurs het bnsdag bereikte peil kon [der moeite handhaven. Wall Street zorgden wins- mingen voor een afbrokke- van het Dow-Jonesgemid- le voor industrieaandelen. I ar plotseling komt er dan opleving (zoals dinsdag) alle kleine verliezen weg- gt. Om een dag later weer eruit te gaan. De pogingen de dollar op peil te houden Hden niet alleen op grote ^Kal gedaan door de centrale 3ken in Europa en Japan, ■rir ook door de centrale ^iken in de VS zelf. In de ïode november tot en met uari kochten deze tegen be- hg met marken en yens j miljard dollars. Het had succes, maar de centrale !ken in de wereld komen r deze steun wel vol dollars itten en die moeten ze ook kwijt. 'ernemingen Amsterdamse beursbe- laTur kwam in de publiciteit zijn voorstellen voor een irking van het gebruik beschermingsconstructies ondernemingen die tegen wil overgenomen dreigen 'orden. minder belangrijk voor lernemingen en daardoor voor de beurs is het cht over de besteding van geld dat eerst bestemd was r het betalen van investe- jspremies (WIR). Volgens VNO rekent het bedrijfs- ;n op verlaging van de nootschapsbelasting en rom is een koersdaling na —afschaffing van de WIR i uitgebleven. NMB houdt de aandacht angen van speculatief aan- fgde beleggers die een fusie :en samenwerking met een ere bank in het verschiet win februari was de rs nog ƒ117, deze week d het al 161. fi ander gedoodverfde fusie- [ididaat is Amev, Ook hier [am de vaart er de laatste |ten in: begin februari was j koers ƒ39,50, afgelopen iCJej)derdagnamiddag 52,70. i andere verzekeringsaande- hielden zich rustig, waren teleurstellende be- gyjiten: dalende winst van ae|jB-van der Grinten, van y own Van Gelder en van In- itriële Maatschappij. Er wa- look goede tijdingen: winst- tin9^ing Norit 34 procent, ACF irocent, Bührmann 40 pro- It, Ver. Glas 10 procent. Ha- eijer 21 proéent. De beleg- profiteren mee door een r dividend en dat is weer extra stimulans. :ien baarde natuurlijk het |n van de medewerkers van lijnstra Gudde om deelne- r in het bedrijf te worden, rektie en medewerkers leg- p 3 miljoen gulden op tafel, kele institutionele beleggers j [gen voor 14 miljoen gulden, zijn speculanten die ƒ85 te jinig vinden en op een hoge- inruilkoers aansturen, iligatieminnende beleggers nden deze week terecht bij 13 b 6 procents lening van de |stbank tegen een koers van op! waarna volgende week de vaatkist met eveneens een 6 ^cents lening aan de beurt In beide gevallen kortlo- Jide leningen die pas aan het tyd van de looptijd in één jer worden afgelost. De rente In beide leningen past in de ^trktverhoudingen. Zo is de Bhte van 5 tot 8 jaar lopende Bletsleningen afgelopen don- fdag 5,77 procent. fen krant ontvangen Bel tussen •00 en 19.00 uur. zaterdags tussen •00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 12248 en uw krant wordt pog dezelf- t avond nabezorgd. DEN HAAG Er gaat komende jaren in de be lastingen veel verande ren. Maar hoe precies en in welke richting is op dit moment nog maar bij benadering te zeggen. Als het goed gaat, merkt de gemiddelde belasting betaler er nauwelijks iets van, althans in financieel opzicht. Als hij al wat merken moet, zal het van de miljarden meevallers uit de fiscus zijn, waarover het kabinet mo menteel vergadert. Maar dan gaat het voor een belangrijk deel om geld dat hij afgelo pen jaren teveel betaald heeft en wat hij nu mogelijk terug kan krijgen. Zijn aangiftebil jet zal er op den duur in elk geval eenvoudiger uit komen te zien. En dat is, zeggen de fiscalisten niet zonder enige ironie, al heel veel. Maar dat de burger financieel beter af is, is een illusie, want het is de belastingdienst zelf die het meest zal profiteren. „Aardige dingen" Grofweg komen al die veran deringen neer op twee hoofd doelstellingen: eenvoudiger regels en (dus) een goedkoper systeem. Het simpeler en doorzichtiger maken van de belastingen is een doel waar naar regering en Kamer al vele jaren streven. Het is er tot op de dag van vandaag nooit van gekomen om de doodeenvoudige reden dat politieke partijen juist in de sfeer van de belastingmaatre gelen voor hun kiezers soms „aardige 'dingen" konden doen. Immers een inkomensgroep die door welke overheids maatregel dan ook in de ver drukking dreigde te komen, kon door een verdere verfij ning van het belastingsys teem enigszins tegemoet ge komen worden. Zo ontstond in de loop van de jaren een niet meer te ontwarren net werk van aftrekposten, mul- ti-interpretabele spelregels en uitzonderingen waarover alleen nog mensen die jaren gestudeerd hadden, iets zin nigs konden zeggen. De belastingdienst groeide uit tot een bizar symbool van een „zorgzame" overheid met als resultaat een ontoeganke lijk, „dichtbebost" rijk van slimme en wakkere belas tingadviseurs die daar als enigen nog de weg weten (en dat zorgvuldig ook zo probe ren te houden). Voor degeen die het gepeperde tarief kan en wil betalen, stippelen zij met grote accuratesse ook de leuke, slingerende sluiprou tes uit. Elk ander moet het met een dikke belastingalma nak of met een bevriende boekhouder doen, maar de mooiste sluipweg zal hij slechts zelden weten te vin den en zeker niet via de be lastingtelefoon van de fiscus te horen krijgen. De gevolgen zijn genoegzaam bekend: de grens tussen dat wat fraude is en wat nog net toelaatbaar wordt geacht, is lang niet altijd nauwkeurig meer te trekken. De Kamer repareert bij herhaling de mazen in de wet, maar de immer alerte - want goedbe taalde - belastingconsulent blijkt wel weer een nieuw gat te vinden. Is het niet in Nederland, dan lukt het met een papieren omweg wel in een of ander dwergstaatje of in een ander afgelegen fis caal paradijselijk oord. Bijkans dolgedraaid Een tweede opmerkelijk, weinig in de publiciteit bena drukt, gevolg is de giganti sche werkdruk voor de belas tingdienst. Wie wel eens met een belastinginspecteur praat, kan rekenen op kleur rijke verhalen over een bij kans dolgedraaide admini stratie die slechts met de al lergrootste moeite en tegen fikse extra kosten (automati sering, hogere salarissen) in staat is elk jaar opnieuw de miljoenen aanslagbiljetten te verwerken. Minister Ruding (Financiën) maakte daar eerder deze week in de Ka mer nog uitvoerig gewag van. De werkdruk, die het voort bestaan van de belastingtele foon in elk geval niet be dreigt, leidt tot pijnlijke con flicten tussen sub-afdelingen en diensten die door de nood gedwongen geregeld op el- kaars werkterrein opereren. 1 De nauwelijks nog verholen strijd tussen de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) en de belasting-rechercheurs van de regio-kantoren is daar een sprekend voorbeeld van. De heren zitten elkaar stevig in de haren en riepen on langs - in het openbaar, wat ook al het overschrijden van een grens was - zelfs de hulp in van de vaste Kamercom missie van Financiën. Daar komt bij dat het met de automatisering van de fiscus allesbehalve lekker loopt. Er zijn - zacht uitgedrukt - nog tal van uiterst complexe pro blemen te overwinnen, alle hoopgevende geluiden van ondermeer staatssecretaris Koning van Financiën ten spijt. Het is onder deze om standigheden volkomen lo gisch dat de niet aflatende werkdruk en de zuinige sala rissen de zuigkracht van een zich herstellend bedrijfsleven flink aanwakkeren. De een na de andere topambtenaar verdwijnt, en passant belang wekkende fiscale know-how meenemend, waardoor hij voor zijn nieuwe werkgever dubbel zo interessant is. Monddood De enige mogelijkheid aan al deze ontwikkelingen dras tisch paal en perk te stellen is het systeem te veranderen. Dat gaat - zoals de zaken er nu voorstaan - ook na 1990 gebeuren. In het najaar van '85 kreeg ABN-topman dr. C.J. Oort de opdracht een commissie te formeren die zou bekijken op welke pun ten het systeem eenvoudiger en doelmatiger kon, zonder dat het de staat en de burger iets zou kosten. Sterker nog. een doeltreffender werkende belastingdienst zou de staat zelfs nog geld kunnen ople veren. Voor de burger zou alles gro tendeels bij het oude blijven. Inmiddels weten we dat dat niet zo is: alleenstaanden van 27 jaar en ouder gaan er in koopkracht flink op achteruit en alleenstaande bejaarden zullen in een aantal gevallen een veer moeten laten. En nu al gaan er met name in het CDA stemmen op voor deze groepen uitzonderingen te maken. Nog even en de oude situatie is hersteld, waar schuwde Oort onlangs in een uitvoerig interview met onze krant. Daarmee is de vereenvoudi ging van de belasting - in de wandeling kortweg „Oort" geheten - op een interessant punt aangeland. Want, stel dat het zou lukken het sy steem zodanig te vereenvou digen dat bijna iedereen zon der hulp het aangiftebiljet kan invullen, wat valt er dan nog voor politieke partijen ten behoeve van de kiezers binnen te halen? Waarmee kunnen zij dan nog scoren? Het zou te ver voeren nu diep in te gaan op de voor stellen van Oort, maar als hij zijn zin krijgt, gaat de partij politieke muziek er inder daad grotendeels uit. Alleen al daarom is het de vraag of Oort ongeschonden de eind streep haalt. Maar sleutelen aan Oort betekent het onder mijnen van een operatie die de Kamer zelf in het leven riep. De politiek maakt zich hier in zekere zin monddood. Nog afgezien van situaties die kunnen ontstaan zoals bij de studiefinanciering waar „slechts" een half miljoen formulieren per jaar al vol doende bleek het apparaat te laten stokken. Maar dat ter zijde! Betekent Oort dan het einde van de riante kantoren waar in belastingadviseurs zich plegen te bewegen? Neen, ze ker niet. Behalve de loon- en inkomstenbelasting (verder gaat Oort niet) kennen we nog de vennootschapsbelas ting en de omzetbelasting, met ook hier de bijbehorende af trek regelingen, waar voor al ondernemefs likkebaar dend in grasduinen. Zij kun nen de belastingadviseur niet missen. Geen dag. En het is daar dat het politiek trompet geschal in de optocht ten bate van het economisch herstel voorlopig nog wel zal blijven doorklinken. ED FIGEE AMSTERDAM - De direc tie van Twijnstra Gudde zal volgende week in een gesprek een groep dissi dente beleggers onder aanvoering van dr. C.J. Prins, beheerder van het beleggingsfonds Esmerala, proberen te overtuigen van de redelijkheid van het bod, dat de onderne ming uitbrengt op de ei gen aandelen om die ver volgens door te sluizen naar het personeel. Esmeralda sprak gisteren met andere grootaandeelhouders om samen met hen een vuist te maken tegen het huns in ziens te lage bod van 85. Es meralda kocht vorig jaar ze ven procent van de aandelen tegen de koers van 98,90 en bij een uitgekeerd dividend van f 5,50 over het boekjaar 1986 was het dividendrende- mept. een belangrijke overwe ging. Verkoop tegen de prijs van 85 per aandeel zou voor Esmeralda een verlies beteke nen van een kleine twee ton. Een woordvoerder van het ef fectenkantoor Kempen Co, dat het bod van Twijnstra- Gudde begeleidt, sprak te gen dat een hoger bod wordt overwogen. Van de benodigde ƒ17 miljoen moet de onderne ming ongeveer 14 miljoen fi nancieren met leningen en (tij delijke) preferente aandelen. Dat betekent een schuldenlast in de komende jaren en als die last nog hoger zou worden zou dat de continuïteit van de on derneming in gevaar kunnen brengen. Twijnstra Gudde wil de aan delen bij het personeel onder brengen, omdat dit een goede manier is om de werknemers te motiveren en dit elders in de bedrijfstak veel voorkomt. (ADVERTENTIE) Zaterdag 26 maart verschijnt deze krant met de bijlage Vastgoed 1988. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Aernoud Lippmann. die bereikbaar is onder nummer 071-122 244. GOEDKOPE COMPUTERS VOOR NS-PERSONEEL UTRECHT - Ruim 27.000 NS-ers in vaste dienst kunnen voor een vriendelijk prijsje een computer kopen voor persoonlijk ge bruik. Zij die daartoe overgaan, betalen voor de basispakettten drie jaar lang maandelijks veertig tot negentig gulden. De NS-directie ziet hierin een middel om werknemers spelen derwijs vertrouwd te maken en voor të bereiden op toepassin gen op de werkplek. Bovendien verwacht de NS dat er van dit project een positieve invloed op de kwaliteit van het werk en de werkbeleving zal uitgaan. De NS-ers kunnen kiezen uit een za kelijke computer of één voor hobbyistisch gebruik. De eerste soort wordt geleverd door Volleman Computer, de tweede door Atari. Op grond van de ervaringen van andere bedrijven rekent de NS op 5000 liefhebbers, maar het kunnen er ook best een paar duizend meer worden. Shuttle service Vanaf 11 april gaan de luxe Shuttle-spitsbussen voor forensen rijden op drie trajecten van en naar Amsterdam Zuid-Oost. Dertig forensen hebben zich inmiddels opgegeven voor deze vorm van ver voer. De bussen hebben dertig brede stoelen, geven veel beenruimte en de passagiers kunnen beschikken over leeslicht, radio, video, koffie en een gratis ochtendkrant. De bussen rijden van Amsterdam Zuid-Oost naar Lelystad, Alphen aan den Rijn en Amsterdam-West. AMSTERDAM - Binnen kort kan iedereen die een bankpas met PIN-code bezit automatisch betalen bij een groot aantal ben zinestations. Volgende week begint de verbou wing van ongeveer 350 betaalautomaten bij Shell- stations die nu nog uitslui tend geschikt zijn voor be taling met de giromaatpas van de Postbank. Per week worden ongeveer 35 automaten aangepast. Andere benzinestations volgen over niet al te lange tijd en tegen het einde van het jaar moeten 1000 stations zijn uitgerust met betaalautomaten, aldus een woordvoerster van de Raad voor het Betalingsverkeer. De Raad voor het Betalingsver keer omvat alle banken behal ve de Postbank. Er loopt al een proef van de I Postbank en andere banken bij benzinestations in de regio Tilburg/Eindhoven. Medio 1986 had de Postbank al op landelijk niveau het automa tisch afrekenen aan de pomp geïntroduceerd. Niet alleen benzinepompen, maar ook een aantal grootwin kelbedrijven staan te popelen om met automatisch betalen te beginnen. Het wachten is op een gezamenlijk systeem van de Postbank en de andere ban ken, waarover overleg gaande is. Het wachten moe zijn Al- bert Heijn en de Postbank zijn inmiddels met een eigen sy steem in zee gegaan. Volgens de woordvoerster van de Raad voor het Betalingsverkeer zul len de banken volgend jaar flink gevorderd zijn met het installeren van betaalautoma ten in winkels. Bedrijven als De Bijenkorf en een aantal su permarktketens willen het sy steem graag gaan toepassen, zo zei zij. Behalve als een service aan de klant wordt automa tisch betalen ook gezien als een middel om overvallen op benzinestations en winkels te gen te gaan. Door het nieuwe systeem kunnen de hoeveelhe den kasgeld die de bedrijven moeten aanhouden sterk worden gereduceerd. LEIOEN Groente en fruitveiling, vrijdag 11 maart aardappelen: 16-35; amsoi: 145-165; andijvie: 315-361; broeivet: 570-660; champignons per bak: 143-151; champignons per kilo: 108; komkommer 60/: 142. 50/: 117- 119. 40/: 100-105, 35/ 71-76, 30/' 57- 65, 25/ 54, krom: 179, grof: 155, midd: 45-80; paprika per stuk: 58-86; peterselie: 78-91; postelein: 330-350; prei: 137-148; raapstelen: 27-33; ra barber; 220; radijs: 47; rode kool: 57; selderij: 56-76; sla: 36-61; spinazie: 165-261; spruiten: d2: 135-280; stoofsla: 90; tomaten a: 560; c: 420; ar: 580-620; br: 520; cr: 490; ccr: 310; uien: 15-45; veldsla: 550-640; witlof k 1286-311; k2: 157-273; 11: 230; 12: 183-230; 3: 147-160. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 26050 - 26550 26070 - 26570 onbewerkt 340 - 410 345 415 bewerkt 28150 28170 bewerkt 450 460 Opgave: Drijfhout, A'dam Damrak eindigt week in dalende lijn AMSTERDAM De Amnsterdamse effectenbeurs heeft de week in dalende lijn afgesloten. Het Damrak gaf in de ochtend- 'uren een gedrukt beeld te zien. Later moesten veel fondsen nog wat verder terug. Dat alles gebeurde bij een toch weer redelijke kalme handel. Slechts weinig grote fondsen wisten de markt hoger te verlaten. De vaste daaronder bleek Wessanen. De hogere cijfers over 1987 maakten aanvankelijk weinig indruk. De koers moest terug naar 67,80 en dat betekende een verlies van f 1,80. Later volg de echter een herstel en het eind kwam op ƒ70,80. Andere fond sen die een lichte winst konden boeken waren Kon. Olie, VNU, VOC en Internatio-Müller. Akzo verloor vrijdag 1,40 op 103,30 en Unilever 1,20 op 114,70. Ook in de financiële sector zakten enkele fonasen weg. Zo eindigde NMB 2,20 lager op ƒ158,80 en Aegon 2,80 op 70,20. Tussen de een en t\yee gulden raakten fondsen als Wol- ters-Kluwer, Nedlloyd, KNP, Bührmann en Pakhoed kwijt. Océ zakte 5 naar 193 en Bols 1,20 op 121. Heineken moest 2,10 terug naar 126,40. Elders leverde de melding van een 25 procent hogere winst door Twentsche Kabel een winst op van f 3,20 op 80 en ging Beers, getipt door een beleggingsblad, 3,50 omhoog naar 103. Nat. Borg trok 6 aan tot 122. Boskalis moest 40 cent prijsgeven op 6 en A Cf f 2,30 op 48,50. DocData dook 9 omlaag naar 35. Wolff kwam met een winst daling maar een onveranderd dividend en aanbod drukte ten slotte de koers 3,50 terug naar 55. Twijnstra Gudde verloor 1 op ƒ91,50.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7