Britten houden hart vast met „waaghals" Charles Moskou kan enorme stroom toeristen niet verwerken Bengaalse vrouwen en kinderen verkocht 'M Suharto opnieuw beëdigd tot president Indonesië Èl Automobilist Italië voortaan met gordel maar zonder borrel Nottingham dooft I legende Robin Hoot BUITENLAND Ëeidóc Sommii ZATERDAG 12 MAART 1988 PAGlf Kabinet Italië weer gestruikeld ROME De christendemocratische premier Goria van Italië heeft gister avond het ontslag van zijn regering in gediend. Goria is in botsing gekomen met de socialisten van ex-premier Craxi over de atoompolitiek. De socia listen zijn fel tegen de in gebruikne ming van een kerncentrale ten noor den van Rome; de christendemocraten zijn voorstanders. Goria wilde begin dit jaar ook al aftreden, maar presi dent Cossiga weigerde zijn ontslag toen, omdat eerst de begroting rond moest zijn. Die begroting is deze week door het parlement goedgekeurd, on danks een gat van ongeveer 190 mil jard gulden. De Italiaanse politiek moet nu voor de 48ste maal na de oor log een kabinet zien te formeren. VS gaan kantoor PLO toch sluiten NEW YORK Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft secreta ris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties gisteren laten we ten de VN-missie van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO toch te sluiten. Perez de Cuellar heeft hierte gen scherp geprotesteerd. Het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag dat om arbitrage is gevraagd, heeft verklaard een versnelde procedure te beginnen. De VS hebben overigens al laten weten zich niet te zullen neer leggen bij een internationale arbitra ge. De VN beschouwen de sluiting als een schending van hun onafhanke lijk status; de VS willen het kantoor weg hebben op grond van de anti terreurwet. DHAKA In Bangladesh zijn honderden vrouwen en kinderen over de grens gesmokkeld en verkocht als prostituees en als „leveranciers" voor orgaan- transplantaties. Dat hebben regeringsfunctionaris sen in de Bengalese hoofdstad Dhaka gisteren ver klaard. Vrouwen werden voor vijftig tot tweehon derd gulden verkocht als prostituee in India en Pa kistan. Kinderen werden voor honderd gulden ver kocht en vervolgens vermoord; hun nieren werden vervolgens ook doorverkocht. De grenspolitie is in middels in verhoogde staat van paraatheid gebracht; de afgelopen veertien dagen zouden meer dan hon dertwintig «vrouwen en kinderen zijn gered en min stens twaalf smokkelaars van mensen zijn gearres teerd. NIEUWE SANCTIES VS TEGEN PANAMA WASHINGTON President Reagan heeft gisteren nieuwe financiële straf maatregelen tegen Panama afgekondigd om de sterke man van dat land, generaal Noriega te dwingen zijn functie neer te leggen. Zo worden onder meer de maan delijkse betalingen voor het gebruik van het Panamakanaal opgeschort. Noriega zou inmiddels de Libische kolonel Al- Gaddafi om steun hebben gevraagd; Spanje heeft daarentegen aangeboden Noriega asiel te verlenen. De Panamese ambassadeur in Belgie heeft gisteren ge zegd dat hij door Noriega is ontslagen, maar niet van plan is zijn post te verla ten, omdat hij trouw blijft aan de afge zette president Delvalle. Hart stopt race naar Witte Huis DENVER Voor de tweede keer in tien maanden heeft de Amerikaanse senator Garry Hart bekend gemaakt dat hij niet meer meedingt naar de Democratische nominatie voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Vorig jaar volgde die bekend making op onthullingen over Harts buitenechtelijke sexleven; dit keer verstond Hart een onmiskenbare boodschap van de kiezers die hem op Super Tuesday de uitgang hadden ge wezen. En behalve gebrek aan sym- patisanten had Hart ook een gebrek aan geld. Zijn vertrek betekent een eind aan een van de opzienbarendste campagnes uit de na-oorlogse Ameri kaanse politieke geschiedenis. Dissidenten richtenpp eigen universiteit Of MOSKOU Een groep dissii heeft gisteren in Moskou planne) huid om een kleine, onafhani universiteit op te richten, waarl denten en westerse gastdocente!! westerse methoden een alte» moeten bieden voor het officielel onderwijs in de Sovjetunie. Woori der Timofejev zei dat maximaal t tig studenten zich vanaf april kf aanmelden voor een studie Engs', gratis lessen worden in woonhuizjfde geven. De Onafhankelijke Univl van Moskou hoopt ook westers lef, vv riaal te gebruiken en gastcolleges! 7( ganiseren voor westerse hooglsft desnoods met gebruik van videor het oprichten van de universitefe< geen goedkeuring nodig zijn. bsu (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse kroonprins Charles (39) staat bekend als een waaghals. Hij had spe ciaal gevraagd zich te kunnen begeven op een gevaarlijk deel van de bergflank, waar wegens het lawinegevaar norma liter geen skiërs worden toegelaten. Prins Charles hoopte daarmee verslag gevers en fotografen te vermijden. Prins Charles, die eergisteren aan een lawine ontsnapte, maar een vriend in de „witte dood" verloor, skiet in Zwit serland sinds zijn 14de jaar. Gisteren keerde hij met zijn vrouw, prinses Diana, en zijn schoonzus Sarah, de hertogin van York. geschokt terug uit Zwitserland. Op de lucht machtbasis Northolt ten wes ten van Londen was de zwan gere weduwe van hun omge komen vriend majoor Hugh Lindsay aanwezig toen het koninklijk toestel landde. Voor zijn vertrek uit Kloster ging de prins in op de kritiek als zou hij onnodig risico heb ben gelopen: „Ik wil met klem stellen dat alle leden van mijn gezelschap, ook ik zelf. voor eigen risico buiten Britse militairen dragen de kist r de skipisten waren gegaan en dat wij allen beseften dat de bergen met het grootste res pect en niet lichtvaardig be handeld moeten worden". Een vriendin van het konink lijk gezelschap, Patricia Pal- mer-Tomkinson ligt nog met twee gebroken benen in een ziekenhuis in Davos. Tijdens een eerdere skivakan tie in 1980 besloten Charles' veiligheidsagenten hem uit te rusten met een semafoon (pie per). Zou zich een ongeluk voordoen en de Britse kroon prins wordt bedolven onder de sneeuw, dan kan dit elek tronische apparaat de red dingsploegen precies melden waar hij zich bevindt. Sedert dien zijn alle skiënde leden van de Britse koninklijke fa milie voorzien van semafoons. Sportwagen „Wie zich af en toe blootstelt aan gevaren, koestert grotere waardering voor het leven," zo is het devies van de kroon prins. Toch stelden zijn land genoten zich gisteren de vraag of Charles altijd het ge luk aan zijn kant zal hebben. Het zou wel eens slecht met hem kunnen aflopen, want er is toch het oude gezegde: „Wie het gevaar bemint, zal erin vergaan". Maar kroonprins Charles wil door niemand in de watten gelegd worden. Hij rijdt in een sportwagen, die gemakke lijk 250 km/u haalt; hij speelt polo te paard op het heetst van de dag; hij vliegt in een eigen toestel; springt parachu te en is diepzeeduiker. De kroonprins vindt kennelijk geen enkele sport te gevaar lijk. De Britten vragen zich af of dit wel de gepaste mentali teit is voor een troonopvolger. Zij merken op dat geen van Charles' broers met zoveel plezier zijn leven waagt. Terwijl prins Charles ternau wernood aan een sneeuwlawi- ne ontkwam, deed zich aan boord van het Britse marine helikopterschip „Engadine", waarop prins Andrew werk zaam is als instructeur, een ongeluk voor dat aan twee pi loten het leven kostte. Een toestel van het schip stortte op negentig kilometer voor de Portugese Cabo da Rocas in zee en trok beide vliegers mee in de diepte. Trein ontspoort: een dode Reddingswerkers dragen een brancard uit een van de treinstellen, die gisteren nabij het Beid Lot ontspoorden. Een verkeerde wisselstand was er de oorzaak van dat de trein van Schaai naar Binche uit de rails liep. Er vielen één dode en 33 gewonden. De bestuurder van de trei^ Brussel naar Parijs kfcn op het nippertje voorkomen dat hij tegen de wagons botste, anders va ramp veel groter geweest, zo meenden reddingswerkers. Het baanvak en de bovenleiding wl over grote afstand vernield en het treinverkeer kon pas gisteravond laat op één spoor wj hervat. foi JAKARTA President Su harto van Indonesië is gisteren voor de vijfde maal beëdigd. Als enige kandidaat werd hij een dag eerder „gekozen" door de duizend leden van de Raad gevende Volksassemblee. De assemblee koos gisteren ook de 61-jarige staatssecretaris Sud- harmono, die tevens voorzitter is van Suharto's Golkarpartij, tot vice-president. Vanuit de strijdmacht waren bezwaren gerezen tegen Sudharmono. Verwacht wordt dat Suharto later deze maand een nieuw kabinet zal vormen. In een toespraak tot de assem blee zei hij dat de aanpak van de economische problemen van Indonesië prioriteit krijgt. Olie-producent Indonesië is zwaar getroffen door het in zakken van de internat) oliemarkt. Suharto nar 1965 de macht over karno, zogenaamd orr communistische macht/ name te voorkomen. Bic zuiveringen kostten schatting aan een half nj mensen het leven. Sij wist de economie een er inpuls te geven, maar he; heeft nu ook de gr schuld van Azië, ruim 4Stel jard dollar. De 66-jarig( harto ontkende geruchtj zou hij halverwege zijn i termijn terugtreden ten 1 ve van zijn vice-j Sudharmo. MOSKOU In Moskouse cafés en restaurants hoor je steeds vaker Engels, Neder lands of een andere Europese taal spreken. Meer en rfieer Westerse toeristen verruilen hun glazen Sangria of Per nod aan de Middellandse Zee voor een portie „glasnost" of „perestrojka" in Moskou. Vorig jaar bezochten zo n vijf miljoen toeristen de Sovjetunie. De helft kwam met Intourist, de staats-reisorganisatie en de rest had bij het jongerenreisbu reau Sputnik geboekt of maak te een uitstapje, georganiseerd door een vakbond, vredesgroe- pcring of school. Het meren deel, zestig procent, was afkom stig van het Sovjetblok. Maar in het Westen neemt de belang stelling voor de Sovjetunie, dankzij Gorbatsjovs revolutio naire verrichtingen, in een rap tempo toe. Het grote probleem is echter dat Intourist slechts over der tienduizend bedden beschikt en dus bij lange na niet aan de enorme vraag kan voldoen. Binnen twee jaar zullen vier of vijf hotels worden geopend in Moskou en voor het eind van deze eeuw staan nog eens dertig nieuwe hotels (25.000 bédden) gepland door het hele land. Maar ook deze maatregelen lij ken niet toereikend om de plot selinge toeristenstroom op te vangen. Als oplossing voor het probleem heeft Intourist bedacht dat reis organisaties slechts een verblijf van enkele dagen in Moskou minder dan een week in het hoogseizoen in hun pro gramma mogen opnemen plus wat langere stops in andere oorden. Reparatie Het hoofd van de protocol-afde ling van Intourist, Aleksandr Simtsjenko, doet een poging dit uit de doeken te doen: „Veel buitenlanders weten niet wat de Sovjetunie inhoudt, ze weten niets van alle verschillende ta len en culturen die we hier hebben. Als ze alleen maar in Moskou bleven, zouden ze geen totaalbeeld van het land krij gen". Maar de1 werkelijkheid is dat Moskou de stroom toeristen niet kan herbergen. Alsof het nog niet erg genoeg is zijn twee van de negen Intou- nst-hotels in Moskou gesloten vanwege niet langer uit te stel len reparatiewerkzaamheden Hel imposante Metropol, dat rond de eeuwwisseling ge bouwd werd in art nouveau stijl, zal in 1989 worden hero pend als het enige vijfsterren hotel in de hoofdstad. Maar daardoor bedraagt het aantal slaapplaatsen van Intourist op het moment slechts twaalfdui zend. Degenen die geïnteresseerd zijn in het wel en wee van Gorbats jovs perestrojka (hervormings programma), kunnen met niets beters beginnen dan Intourist zelf. Sinds juli vorig jaar is.deze organisatie geleidelijk overge gaan op het nieuwe economi sche systeem van „zelf-finan- ciering". Dit houdt in dat het bedrijf zelf het financieel be heer moet voeren, zonder staatssubsidies. De bedoeling hiervan is dat bedrijven effi ciënter gaan functioneren. Modderbaden Het betekent ook dat de salaris sen van het personeel elke drie maanden opnieuw worden vastgesteld en afhankelijk zijn van hun prestaties. Dat moet ten minste een paar glimlachjes extra opleveren. Zo niet; vra gen naar het klachtenboek wil nog wel eens helpen. Om Moskou wat te verlichten is Intourist bezig reclame te ma ken voor haar nieuwe bijzonde re tours in andere delen van het land. Met ingang van dit jaar kan men gaan jagen op wilde zwijnen in het Pamirge- bergte of een visvakantie door brengen in de Kaukasus. Tot de nieuwe mogelijkheden behoren ook exotische trekrou- tes, waaronder de oude Zijde route, die dwars door de woes tijnen en bergen van Oezbekis tan en Kirghizia leidt, helemaal naar China (alwaar Intourist de reiziger aan z'n lot overlaat). En er zijn nu ook geheel verzorgde reizen naar de kuuroorden in de Kaukasus, die zo geroemd worden om de heilzame bron nen en modderbaden. Verder kunnen speciale reizen worden georganiseerd voor mu sici, dansers en sportlieden. De tocht voert dan langs een aantal van de beste opleidingen in het land, waar een week of enkele dagen onderricht wordt bij- woond. Simtsjenko geeft de voorkeur aan een ouderwetse, Sovjetrus- sische, van A tot Z georgani seerde tour. Hij is niet zo hap pig op individuele reisjes: „We moeten de toeristen bezighou den. Je kunt ze toch niet ge woon laten komen en verder aan hun lot overlaten? Dan zou den ze niets te zien krijgen, niets horen, niets meemaken". Kakkerlakken Er is wel wat te zeggen voor de georganiseerde tours: de ron dritten door de stad en de ande re excursies zijn goed te doen. De drie maaltijden per dag in het hotel zijn zelfs een nood zaak, tenzij je het niet erg vind uren in de rij te staan in super markten of kilometers te lopen om een behoorlijk restaurantje te vinden. Maar het is altijd mogelijk om op eigen gelegen heid de stad te gaan verkennen. Waar het groepen betreft, zo benadrukt Simtsjenko, staan de deuren van de Sovjetunie nu wagenwijd open. Als een groep toeristen met een bepaald idee op de proppen komt en „het aan het plaatselijke Intourist kantoor voorlegt, zullen we er alles aan doen om dat te organi seren". Als Intourist werkelijk meent wat ze belooft, zijn er mogelijk heden te over om het fantasti sche en bijna onaangetaste na tuurschoon van de Sovjetunie te ontdekken. Officieel is slechts tien procent van het land verboden voor buitenlan ders en dat zijn voornamelijk de gebieden rond de grenzen met China en in de Oeral, waar de meeste defensie-industrie is geconcentreerd. Wat overblijft is heel Siberië, de indrukwek kende valleien en bergketens van Tadzjikistan, de uitgestrek te toendra's van midden-Rus land, de met wijnranken be groeide heuvels van Georgië en nog veel meer. Het werkelijke bewijs dat pere strojka z'n vruchten afwerpt komt pas als de toeristen van een vakantie in de Sovjetunie terugkeren met minder klach ten dan nu het geval is die voornamelijk betrekking heb ben op het eindeloze wachten op het vliegtuig, de bus, de gids, kortom, op alles en iedereen. De meeste restaurants en Intou rist hotels zijn weinig flexibel en weigeren 'nog maaltijden te verstrekken na tien of elf uur 's avonds, zelfs niet als een groep van een stuk of honderd hongerige vakantiegangers pas midden in de nacht arriveert als gevolg van vluchtvertragin- gen. Wat de properheid betreft laten de hotels ook nog veel te wen sen over, met name de wat ou dere gebouwen. Maar de klach ten over kakkerlakken over treffen alles: deze oeroude in woners van de Sovjetunie zul len gegarandeerd alle pe- restrojkas, revoluties en ker noorlogen overleven! ANGUS ROXBURGH (c) The Sunday Times. Londen SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-f%esp. ROME 1 Gedwongen door de Europese Gemeenschap gaat Italië eindelijk maatre gelen nemen tegen de ver keersonveiligheid. In een land waar jaarlijks tiendui zend mensen bij ongevallen worden gedood en meer dan 200.000 gewond raken is op dit moment zelfs de veilig heidsgordel nog niet ver plicht. Italië dat bij de produktie van auto's voorop loopt in Europa, komt hopeloos ach teraan gesukkeld waar het over de wetgeving op het ge bied van de verkeersveilig heid gaat. Op alcohol wordt niet gecontroleerd, zelfs niet na verkeersongevallen met doden. Kleine kinderen zit ten vaak zonder gordel naast de bestuurder. Voor het be rijden van een zware motor is slechts een theoretisch examen vereist, dat weinig voorstelt. Verwacht wordt dat alleen al door het gebruik van de vei ligheidsgordel, vanaf vol gend jaar maart verplicht, het aantal doden met dui zend per jaar vermindert. Kinderen onder de vier jaar moeten voortaan in een spe ciaal kinderzitje. De examens voor de rijbewijzen worden aanzienlijk verscherpt. Met de strijd tegen de alcohol in het verkeer moet in Italië het begin nog gemaakt worden. Bij een maaltijd in Italië hoort een glas wijn. Enige alcohol bij het eten is traditioneel zo geaccepteerd dat er in het verkeer nooit op gecontroleerd wordt. Wanneer in de kranten over ernstige verkeersongevallen geschreven wordt, valt nooit het woord alcohol. Hoogstens is er eufemistisch sprake van een „pranzo abbondante", een overvloedige maaltijd. Maar binnen niet al te lange tijd zal toch ook in Italië het blaaspijpje zijn intrede doen. Of en hoeveel de Italiaan nog zal mogen drinken moet nog worden vastgesteld. De discussie over het maximaal toelaatbare promillage is nog niet gevoerd. „Jij bent groot en ik is klein" moet de hamster Mister weL denken. Uit de ogen van hond Missy straalt slechts verb^ Tot dusver kunnen de huisdieren van een familie in Mass{°.„ setts (VS) het best met elkaar vinden. LONDEN Zeven eeuwen na dato hebben neb vroede vaderen van het Britse Nottingham Boerin Hood beroofd van zijn „Maid Marian". De schd ii maagd Marian is volgens hen ontsproten aan 6>ie. fantasierijk Frans brein. iziJr Broeder Tuck ontkomt evenmin aan ontluisterd h deze is in feite een versmelting van twee moif™^ ken, van wie één Sherwood Forest waarschijn) sc^ nooit heeft gezien. Robins makker, Little John, tirste een onaangenaam, kort aangebonden persoon [pen met de vogelvrij verklaarde leider een ruzieachtpkoi verhouding had. Deze nieuwe visie op Robin Hood en zijn klaarblijkelijk j A\j zo „merry men of Sherwood", wordt gegeven in een niet) brochure, die is gepubliceerd door de gemeenteraad i Nottingham. Het was de dertiende sheriff van Nottingli die Robin Hood het leven zuur maakte en het zijn zijn rur tigste-eeuwse opvolgers, geholpen door de historicus prol sor James Holt van de universiteit van Cambridge, dieI fakkel overnemen. Robin Hood maakte volgens het boekje de maagd Mam nimmer het hof omdat hij haar gewoon niet kende. Zij dik op in een dertiende-eeuws Frans herdersgedicht overf vrouwe die Marianne heet en minnestrelen uit de zestiei{ eeuw hebben de hele zaak door mekaar gehaald. Brcn Tuck zou een compositie zijn geweest van een anoniem li buikig personage dat Morrisdansers welbekend is en I vijftiende-eeuwse kapelaan, Robert Stafford, die besto/Jil Sussex, een flink stuk bezuiden Nottingham. Zelfs de legende van een Robin Hood die de rijken bestalu de armen er beter van te laten worden, zou wel eens oiW kunnen zijn, zegt de historicus Graham Black: „Er is i bewijs voor, ook al is Robin Hoods reputatie op dit stukf ternationaal". De publikatie heeft grote opwinding vent zaakt: de Britten zijn namelijk verzot op legenden en! p. nieuwe versie van Robin Hood doet hieraan lelijk afbreLQe „Wij torpederen niets," zegt Tim Jones, woordvoerder de Nottinghamse gemeenteraad. „Wij plaatsen Robin //fs gewoon in zijn historisch kader. f p

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4