inal Alles van zaaiviool tot billen r lë Dwalend door de tijdloze pracht van Toscane CeidóeSou/tfMit Zes nieuwe gidsen van ANWB voor tent,hotel en bungalow Nieuwtjes van Franse PTT verrassing voor toeristen Reizen voor 55-plussers Eigen huis in Frankrijk Michelingids voor Benelux ZATERDAG 12 MAART 1988 Iedereen die 's zomers kampeert zal het wel eens zijn overkomen: een eindeloze zoektocht naar een camping. Kilometers rijden, tot in het donker toe, en maar geen plekje kunnen vinden om je tent op te zetten. Je vraagt je nadien wel eens af hoe dat kon gebeuren. Zeker als je de vele honderden campings ziet die vermeld staan in de nieuwe campinggids van de ANWB. De onlangs verschenen Kampeergids voor 1988 (twee delen) is dikker dan ooit. Bij elkaar zo'n twaalfhonderd pagina's informatie over kleine en grote, luxe en eenvoudige en schone en minder schone kampeerterreinen. Zolang het een camping betreft in een van de bekende Europese vakantielanden moeten de kampeerders-in-spe het in de gids doen met de rijtjes symbolen die aangeven wat er op de camping aanwezig is. Alleen het aantal voorzieningen kan worden uitgelegd als een indicatie voor de kwaliteit. Anders is dat met de informatie over het nieuwe toeristenland Turkije, waar het onderhoud van sanitair en andere voorzieningen volgens de ANWB- gids nogal eens „te wensen over laatVandaar dat in dat land met name die campings onder de aandacht worden gebracht, die alleen al om hun moderne sanitair de moeite van het bezoeken waard zouden zijn. De Hotelgids 1988 (eveneens twee delen, in totaal zeshonderd pagina 's) volgt hetzelfde systeem als de Kampeergids: kaartjes per regio en symbolen die vertellen welke faciliteiten het hotel te bieden heeft. Met het oog op het nog steeds toenemend aantal korte vakanties in eigen land of in de buurlanden is een nieuwe uitgave verschenen van de Gids voor Bungalowparken voor de Benelux, West-Duitsland en Frankrijk. Wie niet per se ondergedompeld wil worden in de subtropische verzorgingscultuur van Center Pares heeft, zo wordt uit het gidsje duidelijk, nog een ruime keus. Voor wie helemaal niet over de grens wil maar bijvoorbeeld op de fiets in eigen land wil rondtrekken is er tenslotte de nieuwe Kampeergids voor Nederland. Eén camping kan in elk geval rekenen op veel bezoekers. Dat is „Ons Buiten" in Oostkapelle (Zeeland), die is uitgeroepen tot camping van het jaar 1987. Eén zaak blijft echter ook in de nieuwe gidsen onopgehelderd. Tientallen pagina's zijn gevuld met advertenties, zowel van de ANWB als van bedrijven die in de gidsen zijn opgenomen. In dat licht bezien lijkt de prijs van de gidsen aan de forse kant. JOS TIMMERS De genoemde gidsen zijn verkrijgbaar bij de ANWB- kantoren. De hotel- en kampeergids buitenland kosten 19,95 gulden voor ANWB-leden. De Kampeergids Nederland en Gids voor Bungalowparken kosten elk 12,45 gulden voor leden. Niet ANWB-leden betalen enkele guldens meer. PARIJS - Nederlandse vakantie gangers in Frankrijk blijken nogal eens te worden verrast door de au tomatiseringsdrift van de Franse PTT. Vanuit een telefooncel naar huis bellen kan op sommige plaat sen problemen opleveren voor wie niet in het bezit is van de blauwe „telecarte". De klassieke, met munten gevoede, cel is niet overal in de buurt en als deze een maal gevonden is, staat er vaak een lan ge rij wachtenden-voor-u. Een woord voerder van de Franse PTT laat weten dat van de in totaal 170.000 telefooncel len in Frankrijk er inmiddels 33.000 zijn uitgerust voor elektronische betaling. ,,Elk jaar zullen er nog eens 12.000 worden gemoderniseerd, zodat we in het jaar 2000 af zullen zijn van de muntau- tomaten". Tot de ingrijpende automati seringsoperatie is vooral om veiligheids redenen besloten. De beambten die de muntautomaten moeten legen zijn hun leven niet meer zeker door het toene mend aantal roofovervallen. Vorig jaar heeft de Franse PTT 17 miljoen telecar- tes verkocht. Dat het voor buitenlanders soms moeilijk kan zijn zo'n kaart te be machtigen, kan de woordvoerder zich ei genlijk moeilijk voorstellen. „Op de ca bine staat toch duidelijk aangegeven waar die te koop is en ook hoe het sy steem werkt". Voor alle zekerheid: de te- lekaarten a raison van 40 francs (50 tik ken) en 96 francs (120 tikken) zijn ver krijgbaar op elk postkantoor en in de meeste sigarenwinkels. Aan het begin van een gesprek geeft de kaart duidelijk aan hoeveel eenheden nog resten. Naar huis bellen is verder nog mogelijk via de telefonische hulpdienst „Teleplus". Na het draaien van 19-9931 wordt dan aan degene die men wil bellen gevraagd of hij het gesprek voor zijn rekening wil ne- BOB VAN-HUET De historische gebouwen in de binnenstad van Florence zijn nooit bezoedeld door straatschenders en vandalen, maar hebben wel te lijden van uitlaatgassen. FOTO: PR Florence, Siena, Pisa, Lucca, Volterra en San Gimignano. Dante, Machia- velli, Petrarca, Boccaccio, Botticelli, Rafael, Michelangelo en Leonardo da Vinci. Namen die onverbrekelijk zijn verbonden met Toscane, hoofdstad van de Renaissance en een toeristische trekpleister van wereldformaat. Met de daarbij behorende prijzen. Want wie in de Toscaanse steden een nachtje in een luxe hotel wil verblijven, moet daarvoor doorgaans stapels lires neerleggen. Goedkoper kan ook, zowel in pensions (tot honderd gul den voor een tweepersoonskamer per nacht) als op een camping. Toscane telt een groot aantal uitstekend uitgeruste campings. FLORENCE - Toscane en cultuur lijken synoniemen. De monumenten liggen er met tientallen langs de weg, waarbij de kans groot is dat die weg zelf ook een monument is. Toch is Toscane meer dan alleen beelden, schilderijen, archi tectuur en musea. Toscane is ook een golvend landschap, bossen, wijngaarden en stranden, die een streling zijn voor het oog. Wie naar Toscane komt louter om van kunst en cultuur te genieten, kan dat het best doen in het voor- of naseizoen. In juli en augustus puilen de steden uit van de toeristen en is de temperatuur vaak van dien aard, dat inspannend museum- bezoek heel wat van lijf en leden vergt. Dat geldt vooral voor Florence zelf. De stad van de Medici ligt in een dal (van de Arno), waarin 's zomers de warmte veelvuldig blijft hangen. En juist in Flo rence is zoveel te zien, dat men niet moet worden gehinderd door extreem hoge temperaturen. Een ander advies: neem voor een bezoek aan deze stad rus tig de tijd. Probeer vooral niet in één dag alles te zien. Dat leidt alleen maar tot ernstige frustraties voor lichaam en ziel. Wie in Florence is, loopt zit en slaapt op historische grond. Hier leefde en werkte Dante, de schepper van de „Divina Commedia", Machiavelli ontwikkelde er zijn politieke theorieën en Petrarca en Boccaccio veroverden van hieruit de we reld. Een indrukwekkende reeks wereld beroemde beeldende kunstenaars was in Florence actief. De zeer begenadigde kunstenaars Michelangelo en Leonardo da Vinei stelden zich hier in dienst van hun rijke opdrachtgevers. De dichter Hooft constateerde dat Flo rence „het schoonste was dat zijn oog ooit had gezien" en zijn collega Busken Huet concludeerde dat over deze stad „de gunst des hemels en het genie der mensen al hun beste zegeningen hebben uitgestort". De oude binnenstad van Florence is dan ook eigenlijk één groot openluchtmu seum. Het is voor ons Nederlanders moeilijk te vatten dat al die kunst-op- straat eeuwenlang onberoerd is gebleven. niet bezoedeld door straatschenders en vandalen. Alleen het massale autover keer in de Florentijnse binnenstad heeft kans gezien veel monumenten danig aan te tasten. Inmiddels is het historische centrum autovrij verklaard. Maar met zoveel uitzonderingen (touringcars mo gen er rijden, evenals invaliden en ieder een die er woont of werkt), dat het een bezoeker niet direct opvalt. Het bekijken van de schitterende kunst collectie van het vermaarde Palazzo de- gli Uffizi is zeker een „must". Wie de tijd heeft, kan hier dagen doorbrengen. De kunstwerken in dit palazzo zijn voor het grootste deel afkomstig uit het bezit van de Medici's. Een bezoek aan Floren ce is uiteraard niet compleet zonder eni ge tijd door te brengen op de Ponte Vec- chio, de oudste brug van de stad. Hij is waarschijnlijk al door de Romeinen ge bouwd. De brug is volgestouwd met winkeltjes, die al sinds het eind van de zestiende eeuw door goudsmeden worden gerund. Aan het eind van de Tweede Wereldoor log hebben de terugtrekkende Duitsers de omgeving van de Ponte Vecchio voor een groot deel verwoest. Maarschalk Kesselring gaf opdracht alle Arnobrug- gen op te blazen, maar een van zijn offi cieren wist via een list de brug van de goudsmeden te sparen. De man is nu ereburger van Florence. De in kunst en cultuur geïnteresseerde vakantieganger zou dus alleen in Floren ce al weken kunnen doorbrengen. Maar Toscane heeft nog andere mooie steden. Daar is bijvoorbeeld Siena, waarmee Florence langdurig op gespannen voet leefde. Siena is een goed geconserveerde middeleeuwse stad in een lieflijk land schap. De inwoners vinden dat ze het mooiste plein van de wereld bezitten. Inderdaad is de Piazza del Campo, een schelpvormig plein, een fantastische lo catie. Op dit plein wordt elk jaar op 2 juli en 16 augustus de „Corsa del Palio" gehouden, een folkloristisch schouwspel dat aan de middeleeuwen herinnert. Elke wijk neemt via een ruiter op een ongezadeld paard deel aan deze wed strijd. Een bijzondere wedren, want de ruiters mogen elkaar op alle mogelijke manieren hinderen. U begrijpt dat de Palio een uiterst spectaculair evenement is, waarbij de emoties hoog oplaaien. Lucca is een schoolvoorbeeld van een uitstekend bewaard gebleven middel eeuwse stad met talrijke prachtige ker ken. Interessant zijn de gevels van de „Case dei Guinigi", een nj herenhuizen uit de dertiende eeuw. Van de vier to rens die het complex vroeger had, is er nog maar een over. Over torens gesproken. Het Toscaanse stadje San Gimignano is vermaard om zijn torens, waarin eens de edelen huis den. Die torens waren een typisch sta tussymbool: hoe hoger de toren, hoe welvarender de bewoner. In de bloeitijd van San Gimignano telde het stadje niet minder dan 72 van die versterkte woon torens. Er zijn er nu nog vijftien van over die mede met hulp van de Unesco, cultuur-organisatie van de Verenigde Naties, is stand worden gehouden. HENK VISSER Voor heel wat ouderen blijkt de drempel van het gewone reisbureau te hoog. Onzekerheid over de samenstelling van het reisgezelschap - te jong, te druk - blijft een obstakel. Maar niet voor wie zijn reis boekt bij Stichting 55+ reizen. De in 1976 opgerichte stichting heeft als doel zonder winstoogmerk vakanties te organiseren voor mensen van 55 jaar en ouder. De handzame brochure voor 1988 omvat tientallen arrangementen door heel Europa, van Noorwegen tot Griekenland en van luxe tot eenvoudig. Voor meer informatie: Stichting 55+ reizen. Brinkstraat 10, 3741 AN Baarn, tel. 02154- 22041. „Uw eigen huis in Frankrijk" - een uitgave van de Nederlands- Franse Kamer van Koophandel - behandelt het onroerend-goedbezit in Frankrijk en de problemen die daarmee kunnen samenhangen. Naast juridische en notariële aspecten komen fiscale, banktechnische en financiële zaken aan de orde, alsmede bouwkundige aspecten en de rol van de makelaar. Het boek is bestemd voor Nederlanders die een huis in Frankrijk bezitten, huren of verhuren, of die van plan zijn dat te doen. Het boek is te bestellen door overmaking van 75 gulden op postgirorekening 540.400 of bankrekening 51.76.70.437 van de Nederlands- Franse Kamer van Koophandel in Den Haag. De nieuwe Michelingids voor de Benelux ligt bij de boekhandels en de ANWB-kantoren. Die bekende wegwijzer 37,50 gulden) bevat onder meer kaarten met de belangrijkste autowegen, 85 stadsplattegronden, beknopte informatie over plaatsen (onder meer de adressen van de VVV en de dealers van verschillende automerken) en een selectie van hotels en restaurants in 1278 plaatsen in België, Nederland en Luxemburg. In totaal worden 3229 bedrijven genoemd (1108 hotels en 2121 restaurants). In de editie 1988 wordt nu ook vermeld of een bedrijf geheel of gedeeltelijk is voorbehouden aan niet-rokers. Benen tijdperk Gebruiksvoorwerpen van been, gewei, hoorn en ivoor van 10.000 jaar geleden tot in de moderne tijd, zijn tot 8 mei te zien op de tentoonstelling „Het benen tijdperk" in het museum G. M. Kam in Nijmegen. Al in de prehistorie gebruikte men puntige stukken van gebroken botten voor allerhande klussen. De tentoonstelling geeft een indruk van de veelzijdige mogelijkheden en van het vernuft, waarmee de mensen in het grijze verleden de mogelijkheden van been wisten uit te buiten. Het museum G. M. Kam aan de Museum Kamstraat 45 in Nijmegen is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Toegangsprijs 3 gulden, kinderen en 65+ 1,50 gulden, museumjaarkaart geldig. Vanaf NS-station Nijmegen bereikbaar met de bus: lijn 5. In het kader van „Nederland Museumland 1988" belichten wij elke week een minder bekend museum. In maart staan de musea in de provincie Drente centraal. Vandaag aandacht voor het Graanmuseum. Boze buurman liep met molentjes. Of, in het gunstigste geval, had hij een klap van een molenwiek gekregen, dachten de buurtbengels. Als buurman dus iets riep over voor je billen geven", dan zet te ik het op een lopen, denkend dat de man me met een ,hamer achterna kwam. Want buurman heette Bilhamer. Een naam dus waaraan ik een verkeerde be tekenis toekende. Want wat weten stads- schoffies van het molenaarsbestaan? Wat weet een stedeling trouwens méér over het leven des gerusten landmans, dan dat het zo genoeglijk henen vliedt? Voor hem is de waaier een instrument waarmee de boerin zich wel koelte zal toewuiven. En een zaaiviool? Waar schijnlijk een solo-instrument in het agrarisch orkest. Een bezoek aan het Nederlands Graan-' museum, Olie- en Korenmolen Wold- zigt, in Roderwolde, kan menig misver stand uit de weg ruimen. Roderwolde ligt tussen Roden en Peize, Noordweste lijk van Assen. Het ligt sluimerend en knus tussen hakhoutschermen. Wegge tjes, afgezoomd met forse eiken, smalen bochtig tussen slootjes geklemd. De hoogste punten van Roderwolde - niet veel meer dan twee straatjes - zijn de torenspits van een minuscuul kerkje, een lichtmast die de aanwezigheid van een ijsbaan verraadt, een leegstaand ooievaarsnest en ver daarbovenuit de wieken van molen Woldzigt: tot de tip van de wiek in hoogste stand 32 meter. Woldzigt is een heel bijzondere molen. Want Nederland telt nog maar vijf olie molens en in slechts twee daarvan wordt nog een dubbel bedrijf uitgeoefend. Dat zijn de olie- en pelmolen „De Pelmolen" in Rijssen en „Woldzigt", waarin (bene den) olie wordt geslagen en (boven) graan wordt gemalen. Woldzigt, een achtkante stellingmolen, werd gebouwd in 1852. Ze is eigendom van de gemeente Roden en wordt na mens een stichting beheerd door ge meentetimmerman Janco Doornbos, die „vrijwillig molenaar" is. De molen werd indertijd gebouwd tegenover een haven Het werkende modeI van een Zaanse oliemolen - niet helemaal gelijk aan „Woldzigt" - geeft in het Graanmuseum een overzicht van de lijnolieproduktie. tje (nu parkeerterrein) dat via een stelsel van sloten en vaarten in verbinding stond met de Groninger Beurs en het lijnzaad producerend Friesland. Aangezien een molenaar geen wind door de hekken laat gaan, werd er gemalen zolang er wind was. Met volle zeilen heeft de installatie bij windkracht 5 a 6 een vermogen van ongeveer tachtig paardekrachten en een snelheid, onbe FOTO: PERS UNIE last, van ongeveer tachtig enden per mi nuut. Dat is molenaarsvaktaal voor het aantal keren dat een wiek de stelling (de romp van de molen) passeert. En vier enden is dus gelijk aan één slag van de bovenas. Zo konden per dag ongeveer tachtig mud graan gemalen worden. Het slaan van lijnolie was campagne- werk. De campagne duurde van oktober tot mei. In die periode werd wel drie honderd ton vlaszaad verwerkt wat weer zo'n tachtigduizend liter lijnolie (en een ontelbaar aantal lijnkoeken voor het vee) opleverde. Al die olie ging niet on middellijk naar Groningen, maar werd tot het moment dat de beurs een goede koers noteerde, opgeslagen in de vier tanks (van elk twintigduizend liter) waarop de molen is gebouwd. Het hoge bouwwerk is vol nostalgische techniek met onbekende of vergeten na men als vuister, doodbed, kollergang, steenwiel en bonkelaar. En wie niet op ziet tegen het bestijgen van de steile trappen, kan boven ook de veel eenvou diger graanmalerij zien. Maar dan is er ook het Graanmuseum nog. Het is een vrij simpele verzameling van gereed schappen zoals de bilhamer, de zaai viool, de wan en zijn opvolger, de waai er. De bilhamer is het gereedschap waar mee de stenen, na het malen van onge veer vijftienhonderd mud graan, op nieuw gescherpt (gebild) worden. De zaaiviool: een instrument waarmee de boer zijn graan zaaide. En de wan is de platte mand waarmee het graan, door schudden in de wind, van kaf ontdaan werd. In het Graanmuseum wordt ook, in grafieken, monsters, foto's, schoolpla ten en (verpakkingen van) eindproduk- ten een overzicht gegeven van de tien- duizendjarige geschiedenis van het graan. JAN BAKKER Nederlands Graanmuseum, Olie- en Graanmolen Woldzigt, Hoofdstraat 60, 9315 PC (05908-32198) Roderwolde. Open van mei tot en met september, dinsdag tot en met zaterdag 13.30 - 17.00 uur; in museummaand maart al leen vrijdag en zaterdagmiddag. Elke eerste zaterdag van de maand demon stratie olieslaan. Entree: volw. 2 gulden, kinderen 1 gulden. Scandinavische vakantievoorpret De verkeersbureaus van Denemarken, Finland, IJsland, Noorwegen en Zweden organiseren samen met enkele vervoersmaatschappijen en touroperators een reeks voorlichtingsavonden over reizen naar het noorden. Onder het motto „Ga mee op reis door' Scandinavië" zorgen zij met een avondvullend programma voor vakant ievoorpret. Scandinaviêgangers kunnen op de avonden terecht voor informatiemateriaal, persoonlijke adviezen en reistips. De Scandinanviê-toernee strijkt neer in onder meer gebouw Palace in Rotterdam (17 maart), het Nederlands Congresgebouw in Den Haag (22 maart) en de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht (24 maart). Aanvang acht uur. Kaarten kosten 7,50 gulden en zijn te bestellen bij de ANWB-kantoren in de genoemde plaatsen of via het landelijk informatienummer van de Scandinaviê-toernee 020- 719876.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25