Wedkantoren reddingvoor paardesport Makelaardij voor paarden vormt een gat in de markt Ton van Heugten wil revanche finale Kunne Duindigt weer van start 'Ccidóc Qowvant ZATERDAG 12 MAART 1988 door Frank Werkman Als u vrouwenhater bent loopt u nog twee dagen het risico te worden lastiggevallen door een illuster gezelschap figuren beho rend tot het zwakke geslacht. Het merk waardige met deie personen is dat ze zich veelal presenteren als dame, maar in bijzondere gevallen slechts vrouw wil len worden genoemd. Of maar leuker, lu- dieker en ondeugender: meiden. Ze be dienen zich dan ook ineens van haar voornaam - ook zo opvallend. Hoe komt dat, vraag ik me op - geluk kig zeldzame - momenten van de diep ste vertwijfeling af Waarom gaan verte genwoordigers van de andere kunne zich zelf in sommige situaties ineens anders aanduiden? Worden ze van dame vrouw of meid. Het heeft, is mijn stellige in druk, te maken met de reputatie van het woord dame. Daar gaat iets gedragens van uit - nauwelijks iets onderliggends. Hoewel, wat te denken van de term da mes van lichte zeden"? Dames worden vrouwen/meiden als er ergens in plaats van een keukentrap een barricade moet worden beklommen, als geen stofzuiger maar een mannenklopper dient gehanteerd. Als ik tegenwoordig hel woord „vrouw" hoor, gaan al bijna bij voorbaat mijn haren recht overeind staan. Wordt er gesproken van „wij vrou wen", dan rijzen ze me al ras te berge. Er spreekt namelijk een fanatisme uit, dat het mijne niet is. Een ongebreideld streven naar de onderste steen moet bo ven. Het gaat dan vaak zó van-dik-hout- zaagt-men- planken dat zelfs goed willen de leden van het, niet voor niets zo heten de. sterke geslacht er door op het verkeer de been worden gezet. Dat was ooit anders. Eens. al is het dan jaren geleden, was ook voor mij een vrouw iets wat een mengeling kon worden genoemd van attractie, mysterie en tract at ie. Dat was in de tijd dat je je nog met een extra in de brylcreem gezet te coiffure naar schoolfeestjes spoedde, waar het geruis van de petticoats het ge smoes van de meiden over op wie het lonkend oog weer was gevallen overstem de. Maar na die puber-party's maakte de emancipatiegedachte school. Alles moest gelijk, zo zeer zelfs dat de van dame naar vrouw getransformeerde meiden nóg kor tere kapsels gingen dragen dan mannen. Van toen af is net fout gegaan. Manwij ven gingen de toon zetten, het aanvanke lijk ludieke karakter veranderde in fana- le voorstellen. Deze week was hel een actieweek voor dames, die een heuse Sportweek voor de vrouw" organiseerden. Geïnspireerd door hel Europees parlement, die onzalige ideeënfabriek die heen en weer pendelt tussen Brussel en Straatsburg.. Welke reisjes in te dure dienstauto's dus zo goed worden besteed om het ene waanidee na het andere te laten opborrelen. Zoals de gedachte dat het pas echt fijn zou zijn als mannen en vrouwen ook in de sportwe reld gelijkwaardig zouden zijn. De Nederlandse Sport Federatie, immer actief om studie te doen naar welk rook signaal dan ook, was hier te lande de ini tiatiefnemer. Stelde een commissie in ge naamd Vrouw en Sport, benoemde een actieweek en stelde - hoe kan het an ders - een rapport op. De conclusie was op voorhand al duidelijk: de vrouw is in de sport een ondergewaardeerd wezen. En dat moet - kopieerde de NSF de praatclubs in Straatsburg en Brussel - veranderen. Maar spreken cijfers altijd duidelijke taal? Moet uit het aantal sportende en spurtende stofzuigers worden afgeleid dat het legioen ramenlappende. pottenram- melenae en vloerendweilende vrouwen in het bestuur van een club wil zitten? Vrou wen kunnen toch al zo veel sporten als ze willen. De Zorgzame Samenleving van Brinkman neemt immers de oppas van de peuters voor zijn rekening. Trouwens, hoe zit het met sport voor kin deren? Naar verluidt is er inmiddels bij de Nederlandse Sport Federatie een werkgroep ingesteld, die zich intensief be zighoudt met dit probleemgebied. Bin nenkort kan een rapport, in deze kringen een notitie genaamd, tegemoet worden gezien waarin onthullende cijfers worden opgenomen over het gebrek aan sportmo gelijkheden voor kinderen van een tot zes jaar. Het is nog even wachten op het Europees parlement, dat nog even wal te verhap stukken heeft met de boterberg en hel mestoverschot. Maar zodra dat is gere geld. zetten de Europarlementariërs zich op de achterbank tussen Straatsburg en Brussel in voor de jongste burgers van de gemeenschap. Zodra een commissie een „Week voor het Kind" heeft gepland, breekt de hel echt los. Maar let op: dan komen de vrouwen wéér in het geweer. Want al die tot sporten gedwongen kin deren moeten eerst sportmateriaal kopen en dan van en naar de sportvelden worden gebracht. En wie moet dat weer doen, zullen de vrouwen weer in koor roepen. Juist. De moeders! Ook de zwij gende meerderheid, die zich best happy voelt in de huis-, tuin- en keukensfeer, dient dan het stalen ros te bestijgen om de sportende spruiten te tran-sport-eren. Vandaag is er in een Amsterdams hotel aan het - hoe ludiek gevonden - Katten gat een discussie-bijeenkomst over het thema „Vrouw in de Sport". Annemiek Herben-Stribos, Hedy d'Ancona, Elske ter Veld, Lisette Sevens, Minouche Jan- maat-Abee, Margot Uijlenhoet-Smid, Dieny Kroos-van aer Mey, Ingrid Piers- ma, Irma van Scheijndel en Hansje Bun schoten voeren het woord. Vrouwenhaters zijn welkom. Het is de vraag hoe ze er vandaan komen. DEN HAAG - Twee oud-werkne mers van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR), Jaap Werners en Leen Rijkers Meinen, begonnen op 1 augustus 1986 een dienstverlenend bedrijf op hippisch gebied, onder de naam Cavalcade Horse Consultants Agents. Jaap Werners, kenner bij uitstek en vele jaren algemeen secretaris bij de NDR, werd daarmee de eerste Ne derlandse paardenmakelaar. In an derhalf jaar heeft het bureau het aantal taken danig uitgebreid. Jaap Werners: „Toen we begonnen had den we verwacht het meeste werk te vin den in de bemiddeling bij het aankopen van paarden, maar tegenwoordig zijn we op veel meer terreinen werkzaam. Ca valcade koopt en verkoopt zelf niet, maar geeft adviezen als daarom ge vraagd wordt. Zo zijn wij met Neder landse eigenaren van drafpaarden in het buitenland geweest om te kijken of daar voor de Nederlandse banen behoorlijk materiaal te koop is. Er zijn wat paarden gekocht, maar we hebben evenmin ge schroomd negatieve adviezen te geven. Want niemand heeft er wat aan in bij voorbeeld Amerika een paard te kopen dat hier niet tot zijn recht zal kunnen komen". Tevreden Leen Rijkers Meinen, die vroeger de pu blic relations van de NDR verzorgde, is tevreden over de samenwerking met zijn vroegere werkgever: „Er komen bij de NDR mensen, die eigenaar van een wed- strijdpaard willen worden, maar weinig of niets van een paard afweten. In de meeste gevallen worden deze mensen naar ons doorgezonden. We vertellen ze dan wat er voor komt kijken om eige naar te worden van een of meer paarden en maken vervolgens een kostenplaatje. Dat laatste is natuurlijk erg belangrijk". „Naast bemiddelen bij aan- en verkoop van paarden maken we taxaties, schade claims, we stellen financierings- en ver zekeringswaarden vast en regelen boe delscheidingen, dat laatste komt steeds vaker voor", licht Rijkers Meinen de an dere activiteiten van Cavalcade toe. „Ook begeleiden we Nederlandse eige naars die een merrie willen laten dek ken. Eerst zoeken we een goede hengst uit, waarbij we zowel de bloedlijnen van de merrie als die van de hengst bekijken. Onderzoek naar afstamming van de paarden is een arbeidsintensieve onder neming, maar wel erg belangrijk". Jaap Werners is expert op dat gebied; hij was jarenlang inspecteur van het paarden stamboek. „Als de hengst geschikt blijkt, gaan we met zijn eigenaar in onderhan deling over de prijs van de dekking. Is dat rond, dan regelen we ook nog het vervoer naar de (buitenlandse) stoete rij" Sinds haar bestaan heeft Cavalcade al vijf paardenveilingen in de Nederlandse draf- en rensport georganiseerd. Voor de twee renstallen De Kraal en De Kroes verzorgt het bedrijf de dekkingen van de merries in het Engelse Newmarket. Hoe wel zeventig procent van de opdrachtge vers uit de draf- en rensport komt is Ca valcade ook buiten die discipline van de paardesport actief; afgelopen woensdag nam het bureau de organisatie van een veiling van rijpaarden in Zelhem op zich. Als in Belgie de importbepalingen komen te vervallen, zal het Haagse bu reau zich ook op de zuiderburen richten. Initiatief Een opmerkelijk initiatief van Calvalca- de is het organiseren van een serie van De heren Mijnen (links) en Rijkers: in paarden. vijf studieavonden. De avonden zijn be doeld voor trainers, eigenaren, fokkers en alle anderen die betrokken zijn bij de draf- en rensport. Op de eerste avond lichten trainer Jan Kruithof, de Neder lander die al jaren in Frankrijk werk zaam is, en de onbetwiste topper Jean René Goügeon onder meer de Franse trainingsmethoden toe. Een aantal ande re onderwerpen die op de studieavonden aan bod komen zijn de noodzaak van inentingen, het voorkomen van virus-in fecties van de luchtwegen, zin en onzin van het paardedieet en beengebreken. „En verder houden we na twee open da gen voor de eigenarenvereniging De Rensport, op Eerste Paasdag voor de ei genarenvereniging De Drafsport op Duindigt een open dag om nieuwe eige naren te werven. De draf- en rensport heeft een moeilijke tijd achter de rug. Maar door de komst van Ladbroke ziet Cavalcade, met vele anderen, de toe komst van de paardesport weer optimis tisch tegemoet. Aan de verbetering en begeleiding willen wij graag ons aandeel leveren. We zijn in een slechte tijd voor de paardesport begonnen, de betere tij den komen er gelukkig weer aan". ARTHUR VAN RIJSWIJK Ton van Heugten viel vorig jaar in Halle stilletjes uit en wil daarom dit jaar nog een keer vlammen. FOTO: PR WOUDENBERG - Vier keer Ne derlands kampioen, een keer de beste van Europa én een gouden plak ten teken dat hij in 1981 de beste is geweest tijdens de mondia le titelstrijd. De palmares van Ton van Heugten - die met zijn zijspan ook nog eens een keer Parijs-Dakar heeft uitgereden - mogen worden gezien. Desondanks moet de in middels 42 jaar geworden Amers- foorter zich opnieuw bewijzen. Een gebroken duim, opgelopen tijdens wedstrijden in Halle, noodzaakte hem vorig jaar al snel de motor- sportactiviteiten te staken. Als ge volg daarvan verdween hij met stil le trom van het internationale to neel. En dat zinde hem niet. „Dat geeft weinig bevrediging. Ik heb daarom besloten mijn carrière met een seizoen te verlengen". In Anloo wil hij morgen dan ook tijdens de eerste kampioensrace van het seizoen 1988 aantonen nog altijd tot de absolute vedetten te behoren. Eveneens omdat de KNMV hem danig heeft geprikkeld door hem de zogenaamde calamiteitenplaats te onthouden. „In het verleden heeft een geblesseerd geraakte coureur in het nieu we seizoen altijd automatisch toestem ming gekregen in de zogenaamde Grand- Prix-wedstrijden te starten. Dat is mij geweigerd. Ik moet me nu eerst in Anloo en eventueel twee weken later tijdens een internationale wedstrijd in Halle waarmaken. Eindig ik niet voorin, dan mag ik niet meedingen naar het wereld kampioenschap". Ton van Heugten vindt dat geen stijl, maar heeft zich er bij neergelegd. De ve teraan heeft bij zijn terugkeer op het cir cuit echter niets aan het toeval overgela ten. Zijn conditie is bijna perfect. „Van af december ben ik vier keer per week naar de sportschool geweest. Ik heb veel interval gedaan en met gewichten ge werkt. Ik ben sterker geworden". En ook zijn materiaal mag gezien worden. Tijdens zijn streven om sportief nog eens flink in beeld te komen, wordt hij gesteund door André Godschalk. De be faamde Frits Kiggen, jarenlang zijn steun en toeverlaat, is deze week onver wacht uit de „bak" gevallen. Ton van Heugten geeft als verklaring dat zijn trouwe bakkenist nog altijd kampt met de naweeén van een lelijke beenbreuk. „Als gevolg daarvan heeft hij nog veel last van zijn rug". Niet veel Na enig aandringen blijken echter ook andere zaken een rol te spelen. Hoewel Van Heugten er niet te veel over kwijt wil, kan uit zijn woorden worden opge maakt dat de sportmakkers van weleer niet meer op hetzelfde spoor zitten. Hoe het ook zij: in André Godschalk heeft hij een goede vervanger. De bakkenist uit Zevenaar heeft nog gereden met de be roemde Broer Dirckx. Vorig jaar reed hij als invaller met August Muller de Grand Prix van Spanje. Tijdens die wedstrijd is gebleken dat Godschalk nog precies weet hoe het moet. Mede dank zij zijn in breng heeft Muller daar namelijk ge triomfeerd. Ton van Heugten is blij met zijn nieuwe passagier. „Het is een oude rot in het vak. Frits Kiggen is nog niet klaar. Bo vendien kunnen door zijn blessure wel licht later in het seizoen problemen ont staan. Ik heb voor zekerheid gekozen. André is ook blij met mij te kunnen rij den. Een Belg heeft hem 250 gulden per wedstrijd geboden om bij hem in de bak te gaan zitten. Hoewel ik alleen maar zijn eten en drinken betaal, heeft hij toch voor mij gekozen". Hij denkt overigens niet dat de wedstrijd in Anloo een makkie zal worden. „Ik heb namelijk geen plekje op de eerste startrij. Er zal bij de start dan ook niet veel mis mogen gaan. Ik moet van pech verschoond blijven en via een inhaalrace moeten aantonen wat er allemaal nog mogelijk is". Het veilig stellen van een plaatsje voor de Grand Prix staat dus voorop. Toch lijkt het waarschijnlijk dat Ton van Heugten de andere NK-races bij een eventueel tegenvallend resultaat in Anloo ook wel zal rijden. Maar wat dat betreft wil hij niet op de zaken voor uit lopen. „Laat ik eerst maar eens kij ken hoe alles in Anloo afloopt". PETER VAN PUTTEN WASSENAAR - Het nieuwe Duindigt-seizoen gaat woensdagmiddag 16 maart van start. 69 meetings (34 zondagen en 35 woensdagen) staan er op de agenda. Met de de opening van het seizoen wordt ook de nieuwe eige- narentribune (Clingendaelzaal) in gebruik genomen. Deze ruimte biedt plaats aan ongeveer honderdvijftig personen. Duindigt heeft dit jaar een nieuw hoogtepunt in de vorm van viering van het 75 jaar bestaan van de Koninklijke Luchtmacht met naast het paar- dengebeuren op 25 mei een vliegshow en alles wat daarmee samenhangt. Enkele hoogtepunten: 12 juni: Kampioenschap Nederlandse paarden (dravers). 26 juni: Grote Prijs der Lage Landen (dravers). 10 juli: Derby van de Volbloeds. 13 juli: Dag van het Paard. 7 aug: Derby van de dravers. 28 aug: Kampioenschap van Nederland (draven). 25 sept: Kampioenschap Nederlandse Volbloeds DEN HAAG - Voor de Neder landse draf- en rensport is 1988 een belangrijk jaar. Volgende maand neemt de Engelse firma Ladbroke, die twee jaar geleden de Nederlandse paardesporttotalisator overnam, een nieuwe, liefst 35 mil joen gulden kostende computer in gebruik. Op een moment dat de paardesport weer behoorlijk in de lift zit. insiders zeggen dat als Lad broke niet was gekomen er alleen nog maar draf- en rensport op zeer bescheiden schaal had bestaan. En dan alleen nog maar voor ereprijs- jes en bekers. Het geld was twee jaar geleden gewoon op. Vorig jaar ging de totalisatoromzei, mede dank zij het wedden buiten de baan, met maar liefst 32 procent om hoog en kwam uit op 107,3 miljoen. Dit jaar denkt Ladbroke te komen aan een omzet van 185 miljoen, een record in Nederland. Over de eerste twee maan den van dit jaar was de omzet van de totalisator tachtig procent hoger dan vo rig jaar over dezelfde periode. De nieu we formule, het wedden in een wedkan toor, zonder de paarden zelf te zien lo pen, slaat dus aan. Dat live wedden, tot vlak voor de start, gaat gepaard met veel spanning, waarbij het directe radiover slag vanaf de banen voor een extra di mensie zorgt. Via schema Directeur Fred de Boer van Ladbroke: „Het gaat inderdaad goed. We zijn er weliswaar nog niet, maar we liggen met onze plannen op schema. Met de komst van de nieuwe computer is het straks mogelijk soorten weddenschappen af te sluiten die in Nederland nu nog onbe kend zijn. Aan het eind van het jaar ko men we met een nieuwe spelsoort waar van wij denken dat er animo voor zal zijn". Volgens De Boer komen er in de wedkantoren steeds meer mensen, die voorheen niet in aanraking zijn geweest met de paardesport. „De mensen krijgen steeds meer vrije tijd en zoeken naar een vorm van recreatie. Daartoe kan zeker een bezoek aan een wedkantoor worden gerekend". Fred de Boer: „Straks is het waarschijnlijk ook mogelijk om weddenschappen op windhondenrennen af te FOTO: CEES VERKERK sluiten". Hel is de bedoeling dat het nog dit jaar mogelijk wordt om in het wedkantoor op twee meetings weddenschapen af te sluiten. Als er dan geen koersen in Ne derland zijn gaat Ladbroke er voor zor gen dat er kan worden gespeeld op eve nementen in het buitenland. De Neder landse wedkantoren worden daartoe uit gerust met een schotelantenne op het dak. Daardoor kan men de uitzendingen overnemen van rennen die Ladbroke in Engeland in de wedkantoren brengt. Op het ogenblik is het ook geregeld mogelijk weddenschappen af te sluiten op de Bel gische koersen en binnenkort hoopt men ook rond te komen met Duitsland. Toekomst Fred de Boer: „Wij zijn een wedbedrijf, maar we zijn ook goed bezig voor de paardesport. Het is nu investeren en nog eens investeren. Ik denk dat we pas in 1990 toekomen aan het maken van winst. De toekomst voor Ladbroke ligt in het aandeel dat het bedrijf kan krijgen in een algehele kansspelmarkt. Wij den ken bijvoorbeeld aan een samenwerking met de lotto en toto. Het moet toch mo gelijk zijn dat Ladbroke met zijn meer dan 250 wedkantoren ook de lotto- en totoformulieren gaat innemen. Er is nog geen gesprek geweest met de mensen van de lotto en toto. Daar is het nog te vroeg voor. Eerst moet de paardesport op poten worden gezet". In Engeland heeft men bij Ladbroke ook de mogelijkheid om weddenschappen af te sluiten op windhondenrennen. Fred de Boer: „Ladbroke heeft in Nederland een vergunning om weddenschappen te laten afsluiten op paardenkoersen. Maar als de stichting Sporttotalisator, de lotto/ toto dus, en wij elkaar weten te vinden zijn er vele dingen mogelijk. Ik geloof in windhondenrennen in de Nederlandse wedkantoren. Dat kunnen rennen zijn die op Nederlandse banen worden ge houden, maar voor het zelfde geld kun nen dat via de schotelantenne ook wed strijden in Engeland zijn. Tijdens de Olympische Spelen hebben veel mensen op de zwarte markt weddenschappen af gesloten op het schaatsen. Jammer dat wij daar in Nederland niet op konden inspelen. Zoiets leeft bij de mensen. Daar is best animo voor". Het bezoek aan de Nederlandse draf- en renbanen wordt sinds de komst van de wedkantoren steeds minder. Kunnen de banen het hoofd straks nog boven water houden? Fred de Boer: „In Zweden is dat precies hetzelfde gegaan. Toen er buiten de baan gewed kon worden, kwa men er aanvankelijk ook minder men sen naar de baan. Maar wedkantoren creèren natuurlijk een nieuwe klanten kring. Die mensen willen na verloop van tijd tóch de koersen een keer in werke lijkheid zien en zullen dan naar de ba nen gaan. Want de Nederlandse koersen rechtstreeks op het televisiescherm in de wedkantoren brengen zal de eerste jaren wel een zeer moeilijke zaak blijven". Als straks het aantal wedkantoren is ver dubbeld tot honderd gaat Ladbroke de sport en het spel promoten om nieuwe wedders aan te trekken. Nog steeds zijn er vele mensen in Nederland die niet weten wat draf- en rensport is. Fred de Boer: „Het is niet uitgesloten dat we ons wedprodukt straks met Ster-spots onder de aandacht van de televisiekijkers gaan brengen". ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 24