Mitterrand bouwt Parijs vol met monumenten voor zichzelf Of hij in mei herkozen wordt of niet: Francois Mitterrand zal zijn landgenoten bijblijven als de grote bouwer van de Vijfde Republiek. De traditie van Franse staatshoofden om „iets" neer te zetten ter herinnering aan hun heerschappij is door de socialistische monarch meer dan in stand gehouden. Liefst vijf grote staatsprojecten in en om Parijs zijn in de afgelopen zeven jaar (de ambtstermijn van een president) van start gegaan. Kosten: een slordige vijf miljard gulden. De monumenten die zijn voorgangers Pompidou (het Beaubourg) en Giscard d'Estaing (het Musée d'Orsay en het Instituut van de Arabische Wereld) hebben achtergelaten, zijn relatief bescheiden constructies vergeleken bij de immense Grande Arche in de futuristische buitenwijk La Défense, de glazen piramide voor het Louvre, het nieuwe operagebouw, het ministerie van financiën en de uitbreiding van het wetenschappelijke pretpark La Vilette. „Ik zou me zeer gevleid voelen als men later zegt dat er een stijl-Mitterrand is", zegt de president, die aan zijn bouwwoede de bijnaam Tonton Beton (Oompje Beton) heeft overgehouden. ZATERDAG 12 MAART 1988 Bij gebrek aan kopers zal de onbetaalba re top-etage straks onderdak bieden aan een Stichting van de Rechten van de Mens, ter gelegenheid van de revolutie herdenking door de staat opgericht. Een ander deel van het gebouw dat voor het communicatiecentrum gereserveerd had moeten worden, is nu verkocht aan een makelaar die er straks in wil vestigen. Stijl- mitterrand Als één president zich heeft laten gelden in de architectuur van Parijs dan is dat wel Francois Mitterrand. Lodewijk XIV maakte naam met zijn bouwstijl. En zal er straks worden gesproken van een bouwstijl-Mitterrand? De vraag werd hem onlangs gesteld bij de opening van zijn fameuze Louvre-piramide. „Ik zou me zeer gevleid voelen als men zou zeg gen dat er zo'n stijl bestaat", luidde het eerste antwoord, waarna Tonton Beton vervolgde met „maar die stijl is er niet. De meeste projecten vloeien voort uit de aanbevelingen van nationale en interna tionale jury's". Volgens de ontwerper van de nieuwe Pa- rij se Opera, de in Uruguay geboren en in Canada woonachtige architect Carlos Ott, was Mitterrand met die uitspraak wat al te bescheiden. „Hij is dol op ge bouwen die eruit zien als een monu ment. De president houdt van opvallen de, geometrische vormen. Het liefst had hij een opera gehad in de vorm van een kubus of een cilinder. Kijk maar naar de gebouweh die onder zijn bewind worden gebouwd: de kubusvormige Grande Ar- che, de piramide bij het Louvre en de ronde bioscoop in La Villette". Ott weet dat zijn schepping erdoor kwam vanwe ge de praktische eisen die aan de bouw van een muziektheater worden gesteld. Maar in zijn vele gesprekken met Mit terrand is het hem nooit gelukt de presi dent ervan te overtuigen „dat je een ope racomplex ongestraft kunt simplificeren tot de vorm van een banaan". Compromis Aan de Place de la Bastille waar de nieu we opera moet komen, werken de bouw vakkers als mieren. De werkzaamheden vorderen gestaag nu een compromis ge- Vonden lijkt te zijn tussen president en minister van financiën Edouard Balla- dur, de rechterhand van premier Chirac. De laatste vond de muziektempel te duur en te grootschalig. Balladur moest het bezuinigingsmes hanteren. Een ware prestigeslag woedde rond de bouw van de tweede, variabele, zaal en de decoraf delingen. Premier Chirac vond die over bodig en wilde de daarvoor bestemde ruimte aan particulieren ter beschikking stellen. Maar Francois Mitterrand trekt toch aan het langste eind. In principe wordt het oorspronkelijke programma uitgevoerd, inclusief negen repetitie ruimten, opnamestudio's en documenta- tie-afdelingen. Volgens een technisch adviseur van het project heeft de gemiddelde Parijzenaar met de oude Opera de kans één keer in de veertig jaar een voorstelling te zien. Het majestueuze Palais Gamier heeft een beperkte capaciteit (110 voorstellin PARIJS - Manhattan-sur-Seine. Het uitzicht vanaf La Grande Ar che, de 110 meter en 60 centimeter hoge triomfboog van de Deense ar chitect Johan Otto von Sprenkel- sen, mag indrukwekkend worden genoemd. Vanaf de 37e etage kij ken we volgens onze Franse bege leiders op „de mooiste as van de wereld". Helemaal ongelijk hebben ze niet. De historische lijn Louvre - Place de la Concorde - Are de Triomphe - La Défense mag er in derdaad zijn. Het panorama omvat ruim zeven eeuwen beschaving. De Grote Boog lijkt het resultaat van een met groeihormonen behandelde Are de Triomphe. De dimensies van deze „megastructuur" spreken voor zich: 110,60 meter hoog aan de buitenkant, binnenwanden van 74,60 meter en twee 18,70 meter brede poten. Goed voor 82.000 vierkante meter kantoortuin waarin straks onder anderen de ambte- nareh van het ministerie van ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en verkeer moeten worden ondergebracht en de werknemers van nationale en internatio nale ondernemingen. Het gebouw is zo hoog dat het, ook al staat het in een buitenwijk, vanuit hartje Parijs te zien is. Want wie, staande voor het Louvre,' uitkijkt over de Place de la Concorde en de Champs Elyssée, ziet het uitsteken boven de Are de Triomph. Net als de piramide voor het Louvre (waarvoor Mitterrand een speciaal soort glas koos) heeft de Grande Arche de spe ciale aandacht van het staatshoofd. Hij was het die bepaalde dat enkele wanden met wit marmer moesten worden be kleed. Als je efyoor staat, lijkt de Grande Ar che op een uitgeholde kubus. In die uit holling moet een „zwevend" zeil van rekbaar materiaal komen, om het idee van luchtigheid te versterken (en wordt dan ook' al „wolk" genoemd), maar ze ker ook om de mensen die tussen de twee poten van het gebouw verblijven beschutting te bieden. De officiële ope ning staat gepland voor juli 1989 en moet samenvallen met de festiviteiten ter gelegenheid van de 200e verjaardag van de Franse revolutie. Kunstwerk Architecten uit alle landen zijn inmid dels in La Défense komen kijken. Vol gens insiders heeft de in 1986 gestorven Von Sprenkelsen (van hem waren alleen vier kerken en zijn eigen huis bekend) zichzelf overtroffen. „Hij wilde in de eerste plaats een kunstwerk maken", zegt de projectleider Paul Andrieu. „Het is een enorme brug, die heel ingewikkeld in elkaar zit. Maar hij heeft alle moeite gedaan daarvan juist niets te laten zien". Het valt niet aan de ranke kolos af te zien dat voor de bouw 300.000 ton be ton is gestort. De achthonderd miljoen gulden dure kubus-boog steunt op twaalf pijlers. Het verankeren op veertien me ter diepte viel niet mee. Door de vele auto-, trein- en metrotunnels lijkt de bo dem onder La Défense nog het meeste op gatenkaas. Maar volgens een van de ingenieurs op het bouwterrein kan de president rustig slapen: de boog staat er voor de eeuwigheid. Het ideaal van president Mitterrand om onder meer de dak-etage te reserveren voor een hypermodern internationaal communicatiecentrum („het raam op de wereld") wilde er bij de nieuwe rechtse regering van premier Chirac niet in. Het schrappen van dat plan leverde een be sparing op van 150 miljoen gulden, maar ook de aftocht van Von Sprenkel sen. Omdat Chirac de ziel uit zijn creatie zou hebben gehaald ging de Deen verbit terd naar huis. Het afhaken van de bouwmeester werd door sommige Fran se kranten vergeleken met een Eiffel die de constructie van zijn toren in de steek zou laten. gen per jaar) en is vanwege het abonne mentensysteem vrijwel altijd uitver kocht. In de volgend jaar te openen „volksopera" van Mitterrand zullen 475 produkties per jaar mogelijk zijn. De prijs van de kaartjes gaat belangrijk om laag. Pesten Uit bezuinigingsoverwegingen (maar ook in het kader van het traditionele buurtje pesten tussen links en rechts) heeft de regering Chirac ongeveer drie honderd miljoen gulden geschrapt in het totale bouwbudget van de president. Mitterrand becijferde zijn manie zelf op een aantal francs dat gelijk is aan zo'n vijf miljard gulden. „Maar men moet weten dat ik verschillende projecten van mijn voorganger heb overgenomen. Gis card wilde La Villette, het Musée d'Or say en het Instituut van de Arabische Wereld. De kosten daarvan drukken voor veertig procent op mijn budget. Vergeleken bij het profijt dat Frankrijk ervan zal trekken vind ik het bouwpro gramma niet te duur. De uitvoer van de verschillende projecten heeft duizenden arbeidsplaatsen opgeleverd. Orsay trekt nu elke dag dertienduizend bezoekers en hoeveel zullen er straks niet naar het Louvre komen". In een recent televisie-interview vertelde „Mitterramses" (een andere bijnaam, naar de bouwzieke Egyptische farao) dat hij op jonge leeftijd al bouwde aan Pa rijs. De student uit de streek Charente (even ten noorden van Bordeaux) zag in gedachten monumentale constructies verrijzen. Het verwijt dat hij alleen maar belangstelling heeft voor spectaculaire bouwprojecten vindt de Franse presi dent toch niet terecht. „Ik heb het bud get voor het onderhoud van historische gebouwen aanzienlijk verhoogd. De ka thedralen van Amiens, Reims, Bordeaux en Straatsburg zijn gerestaureerd. Verder zijn er in het land honderd nieuwe mu sea en duizend bibliotheken bijgekomen. Het is heel makkelijk om kritiek te spui en. Overal valt wel iets op aan te mer ken. Ik geef het toe, maar stel tegelijk de vraag: „Wie komt er met iets beters?". Geen advies De 21 meter hoge piramide voor het Louvre was volgens de president een van de antwoorden op zijn jeugddro men. Zonder naar de adviezen van een bouwcommissie of internationale jury te luisteren hakte hij de knoop door en wees de opdracht toe aan de Chinees- Amerikaanse architect Ieoh Ming Pei. Diens transparante piramide, de toe komstige ingang van het Louvre, is nu klaar en schittert in de zon. Volgens Pei gaat het om een „levend organisme, de piramide reflecteert de stemming van de Parijse hemel". De meningen van de voorbijgangers lopen uiteen. „Vloekt met het historische decor", zegt een man. „Fantastisch, geniaal", zegt een an der. De glazenwasser zal er in elk geval een flinke klus aan hebben. De glazen punt is maar het topje van de ijsberg. Onder straatniveau wordt mo menteel gewerkt aan enorme service ruimten voor boutiques, informatieba lies, restaurants etc. De verwachting is dat het oude museum volop zal profite ren van de hypermoderne entrée. Maar of het door Mitterrand gewenste „Grand Louvre" er helemaal zal komen blijft onduidelijk. Minister Balladur, die met zijn staf de Richelieu-vleugel be woont, wil per se niet verhuizen voor uitbreiding en herinrichting van het mu seum. Het nieuwe ministerie van finan ciën (ook zo'n kolossaal project) ligt vol gens Balladur te ver van het centrum. De ruzie hierover duurt nu bijna twee jaar. Alles zal afhangen van de verkie zingsuitslag. Boze tongen beweren dat de president zich alleen al herkiesbaar zal stellen om verzekerd te zijn van de vol tooiing van zijn werken BOB VAN HUËT De „Grote Boog" zoals hij moet worden. De liften, die een toeristische attractie beloven te worden, zijn ondergebracht i gebouw. 'CcidóöGouAant' De Grande Arche, dat het hoogste gebouw wordt van de futuristische wijk La Défense in Parijs, moet volgend jaar klaar zijn.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21