Plan voor gratis reizen ambtenaren Bon: Dijkzigt negeerde meegenomen bloed 3 5 9 13 15 O) cz Kennis E CONSERVATORIUM IN UTRECHT DOOR BRAND TOTAAL VERWOEST Verandering van gemeentebelasting kost burger niets <sL Lubbers - mname lil herstel ^rdrag iet ederland Tientallen doden bij voetbaldrama 18 O I i_ n mal Ie Demmenie Shamir wijst voorstel VS af NIEUW BLOEDBAD OP SRI LANKA Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, later mogelijk met hagel of sneeuw. Middagtem- peratuur omstreeks 7 graden. Aan de kust af en toe krachti- gp, west tot noordwesten wind. Zon op: 06.58; onder: 18.41. Scheven ingen hoog water: 10.28 23.15; laag water: 3.45 en 17.19 uur. Zie pagina 17 ijzen ,sjj2 procent stegen lenfl HAAG De kosten levensonderhoud zijn midden januari tot mid- februari met 0,2 procent ïbr '8en> aldus het Centraal Iriji iau voor de Statistiek, rei 'al kleding en vers fruit :hiejden duurder. Daarente- werden vooral verse nten en eieren goedko- Tussen midden februari en midden februari 1988 öeg de prijsstijging 0,5 d olent. Stedenoorlog lijkt bedaard NICOSIA Het staakt-het-vu- ren dat Iran en Iraq gistermid dag waren overeengekomen in de stedenoorlog lijkt stand te houden. De Iraanse ambassa deur in Turkije verklaarde dat Teheran zijn aanvallen op Iraakse steden had gestaakt, maar dat die onmiddellijk her vat zouden worden als Iraq het bestand zou schenden. Kort voor vier uur, het tijdstip dat het bestand moest ingaan, meld de Iraq de elfde en voorlopig laatste raketaanval op Teheran, de heilige stad Qom en diverse ander steden. Iraq viel in de Perzische Golf nog wel een Iraanse tanker aan. UTRECHT Het Conservatorium in Utrecht is de afgelopen nacht door brand volledig verwoest. In het pand was de fa culteit muziek van de Hogeschool voor de Kunsten gevestigd. Talloze muziekinstru menten gingen verloren. De schade loopt in de miljoenen. Om half drie had de poli tie het vuur onder controle. Het monumentale pand was het oudste concertgebouw van Nederland en stamde uit de eerste helft van de vorige eeuw. Brahms en Schumann hebben er nog ge concerteerd, aldus directeur T. Hartsuiker van het vroegere Conservatorium, die de brand op afstand gade sloeg. Volgens Hartsuiker zijn van het omvang rijke instrumentarium dat zich in de school bevond nog enkele pronkstukken gered. Een kostbaar Japans slagwerk is zolang opgeslagen in een nabijgelegen dis cotheek. De twee concertvleugels, volgens Hartsuiker goed voor 200.000 gulden, moeten als verloren worden beschouwd. De totale waarde van het instrumentari um schatte hij op enkele tonnen. „We waren al jaren bezig om geld te krij gen voor verbouwing van het pand", al dus Hartsuiker. Een kleine acht miljoen gulden was daarvoor al toegezegd. Brand gevaar was een van de redenen om te verbouwen. Hartsuiker sprak van „een psychologisch drama". Op het moment dat de brand uitbrak was niemand in het ge bouw. Er zijn geen gewonden gevallen. Volgens brandweercommandant J. van der Wolff was het een brand „om u tegen te zeggen". „Het pand was van hout opge trokken en er stond een sterke wind". Over de oorzaak kon Van der Wolff voor alsnog niets zeggen. Ariane-3 gelanceerd KOUROU De Europese Ariane-3 raket is afgelopen nacht om half één gelanceerd vanaf de basis Kourou in Frans-Guyana. De raket brengt een Franse en een Amerikaanse kunstmaan bui ten de dampkring. Beiden zijn bedoeld voor communicatie doeleinden. Het was de eerste lancering van een Ariane sinds vorig jaar november toen, yi weerwil van een per fecte werking van de draagra- ket, de Westduitse kunstmaan voor rechtstreekse televisie uitzendingen TVSAT-1 verlo ren ging doordat een zonnepa neel niet functioneerde. eAjDEN HAAG Het is niet on- J mogelijk dat ook ambtenaren de beschikking krijgen over een gratis openbaar vervoerkaart, zoals die eerder deze week stu- onfl denten in het vooruitzicht is ge- ïnUsteld. In ruil daarvoor zou een Den eind gemaakt worden aan de it vj huidige reiskostenvergoedingen. Gebleken is dat de regelingen, vast gelegd in het zogenaamde „Ver- plaatsingskostenbesluit", door hun grote gedetailleerdheid zeer inge wikkeld zijn en nauwelijks nog te hanteren. Bovendien zou er een krachtige stimulans voor het ge bruik van het openbaar vervoer van uit kunnen gaan. De Rijks Voorlichtings Dienst be vestigde dat dit plan, dat oorspron kelijk afkomstig zou zijn van het ministerie van economische zaken, in het kabinetsberaad over de om buigingen aan de orde kan komen „zoals er tal van ideeën over de ta fel gaan". Voorlopig gaan de ge dachten alleen uit naar rijksambte naren maar volgens het ministerie van binnenlandse zaken is het denkbaar dat gemeenten en provin cies het idee overnemen. Omdat sommige ambtenaren er bij in zou den kunnen schieten moet nog be keken worden in hoeverre in die gevallen de reiskostenvergoedingen „door iets anders te vervangen te zijn" dan alleen de kaart voor gratis openbaar vervoer. ONDERZOEK DEN HAAG IN JUNI AFGEROND DEN HAAG In mei of juni ver wacht de gemeente Den Haag de uit slag van een onderzoek naar de moge lijkheid om de 12.000 gemeenteambte naren te voorzien van een „gratis" jaarkaart voor het openbaar vervoer. Wethoudér R. Vlaanderen van Ver keer en Vervoer heeft dat gisteren meegedeeld. De fractie van Links Den Haag in de gemeenteraad had eind vorig jaar om een onderzoek naar een gratis open baar vervoer kaart voor de gemeente ambtenaren gevraagd. Een meerder heid in de gemeenteraad steunde dat verzoek. Dor! RAMARIBO De Su- tamse regering streeft r een „zo spoedig mo- jjke normalisering van Verstoorde betrekking" t Nederland. Zij kijkt Et belangstelling uit r het herstel van de ir Nederland opge- iebrte verdragsrelatie". staat in de regerings klaring 1988-1993 die '%ident Ramsewak inkar gisteravond in 'amaribo heeft gepre- leerd in een buitenge re vergadering van de ionale Assemblee, rigens was legerleider iterse daarbij niet aan- ig- ide met het oog op de his- ich gegroeide culturele economische relatie met Ierland en de aanwezig- daar van een relatief groep personen van naamse origine wordt de 'Ftantie van het onder en van goede betrek- 'en met dat land onder- |d", aldus de verklaring, regering zal alles in het is/lk stellen om de „rust, Je en veiligheid in het ,.eiienland, met name in róft- en Midden-Suriname, biide meest korte termijn te in to wederkeren". Er zal londere aandacht worden leed aan de wederopbouw 1 de getroffen gebieden. Ivens zal de regering er fvoor dragen dat onze andbewoners die tegen f» wil in tijdelijk op Frans •ndgebied vertoeven op I geordende wijze naar n oorspronkelijke woon noen terugkeren", aldus fsident Shankar over de fca negenduizend vluchte den in Frans-Guyana. Om tekort op de Surinaamse lingsbalans te dekken 'den, behalve de moge ndheden, die het ontwikke- [sverdrag met Den Haag besprekingen gevoerd het Internationaal Mo tair Fonds (IMF) en de ereldbank, aldus de rege- •gsverklaring. Het voetbalstadion in Tripoli. LA VALETTA Een vriend schappelijke voetbalwedstrijd in Tripoli tussen de nationale elftallen van Lybië en Malta is donderdagavond geëindigd in een drama, dat volgens Malte zer zegslieden aan tenminste vijftig en mogelijk wel hon derd mensen het leven heeft gekost. Tientallen mensen raakten gewond. De ramp werd verooraakt door een vechtpartij. Het publiek pro beerde in paniek de uitgangen te bereiken en door het ge drang zou een betonnen af scheidingsmuur zijn ingestort. Mensen werdén bedolven on der het puin of onder de voet gelopen. De hulpverlening kwam snel op gang. De politie kon voorts voorkomen dat woedende supporters de ver moedelijke aanstichters van de vechtpartij lynchten. De ramp vertoont veel gelijkenissen met het Heizeldrama, dat in 1985 in Brussel plaatsvond tij dens de wedstrijd Liverpool Juventus en waarbij 39 men sen om het leven kwamen. DEN HAAG De naderende veranderingen in de gemeentelijke belastingen zullen de burger nauwelijks iets kosten. Dat verklaar de een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken. Het kabinet is gisteren met de veranderingen, die tot doel hebben de gemeentelijke heffingen doorzichtiger te maken, akkoord ge gaan. De wijzigingen hebben voornamelijk betrekking op de onroerend- goedbelasting. Die zal voortaan alleen gebaseerd zijn op de markt waarde van het onroerend goed en niet langer ook nog op de op pervlakte ervan. Voordeel daarvan is dat de heffing objectiever wordt voor zowel de burger die betalen moet, als de gemeente die de belasting oplegt. Daar waar de opbrengst als gevolg van deze wijziging zou dalen, kan de gemeente door het verhogen van het tarief het gat opvullen. Voor de kosten van deze nogal ingrijpende verandering, die over een periode van vijf jaar wordt uitgesmeerd, ontvangen de gemeenten een bedrag van vijftien miljoen gulden. Een tweede verandering in de gemeentelijke belastingen is gericht op het bedrijfsleven dat voortaan een gecombineerde baat- en bouwgrondbelasting opgelegd krijgt. Gebleken is dat beide belas ting-typen elkaar voor een groot deel overlappen, wat tot veel ad ministratieve rompslomp leidde. Deelname aan vredesmacht in Sinai verlengd DEN HAAG De minister raad heeft gisteren besloten de Nederlandse deelname aan de multinationale vredesmacht in de Sinai (MFO) te verlengen tot april 1990. Er zijn 117 Neder landse militairen gelegerd. De internationale waarnemers ver blijven sinds april 1982 in de Si nai. In principe wordt elke twee jaar een besluit over voortzetting van de deelname genomen. De Nederlandse een heid wordt gevormd door mili tairen van de marine, land macht, luchtmacht en mare chaussee. Koele herdenking Anschluss Bij de aanvang van een herdenkingsbijeenkomst schudt de Oostenrijkse kanselier Vranitzky zonder op te kijken de hand van de man wiens aftreden hij heeft bepleit, president Waldheim. Het typeert de verdeeldheid die de herdenking van de Anschluss, de inlijving bij Duitsland te weeg heeft gebracht onder de Oostenrijkse bevolking. Waldheim legde gisteren ook een krans op het Heldenplatz. Pas nadat hij vertrokken was. volgden Vranitzky en de overige kabinetsleden zijn voorbeeld. foto: ap ROTTERDAM In af wijking van gemaakte af spraken hebben specialis ten van het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis ver zuimd collega's van ande re ziekenhuizen, te mel den dat bij door deze zie kenhuizen naaF Dijkzigt doorgestuurde patiënten voor een in-vitro-fertilisa- tie-behandeling (reageer buisbevruchting) ook do- norbloed zou worden ge bruikt voor het maken van een kweekmedium. Gynaecologen van de be trokken ziekenhuizen, het Diaconessenhuis in Voorburg en het Zuiderziekenhuis in Rotterdam, hebben dit be vestigd. Zij stuurden deze pa tiënten met een buisje eigen bloed naar Dijkzigt met de mededeling dat hiervan een kweekmedium zou worden gemaakt. Achteraf hebben zij echter moeten vaststellen dat ook deze patiënten met do- norbloed zijn „behandeld". In het kweekmedium worden eicel en zaadcel met elkaar in contact gebracht, waarna de bevruchte eicel weer in het lichaam van de vrouw wordt geplant. Van de 177 patiënten die in het Rotterdamse Dijkzigt-zie kenhuis in de periode van 2 november 1987 tot 21 januari 1988 in aanraking zijn geko men met met het hepatitis-b- virus besmet (donor)bloedse- rum zijn er 42 doorgestuurd door het Voorburgse Diaco nessenhuis. Wel bekend was dat de Dijk- zigt-specialisten bij patiënten met zogenoemde „onbegre pen vruchtbaarheid" en an dere specifieke afwijkingen (donor)bloed van zwangere vrouwen gebruikte, omdat hiervan betere resultaten worden verwacht. In eigen bloed kunnen antistoffen voorkomen die bevruchting in de weg kunnen staan. Het Dijkzigt-ziekenhuis is in middels gestopt met het ge bruik van donorbloed voor het maken van kweekmedi um. Voorlopig wordt alleen het bloed gebruikt van de te behandelen patiënten zelf. 28 PAGINA'S Nieuwe wegen rond Schiphol Britten houden hart vast met a „waaghals" f\ Charles CDA opgelucht door oordeel over Brokx Frans verval blijkt tijdens Parijs - Nice Deel kinderopvang Leiden dreigt subsidie mis te lopen Alkemade tegen recreatie in Oostpolder Tien jaar vrouwenleven: „Het valt steeds zotegen" INKLEUR Mitterrand bouwt Parijs vol met monumenten voor zichzelf. Maarten Biesheuvel zou graag directeur van de KLM zijn. Interview met premier Lubbers. Prof. Tinbergen: „Op cynisme staat de doodstraf". (ADVERTENTIES) Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68. 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41 orp JERUZALEM De Israëli sche premier Shamir, die vol gende week in Washington be sprekingen voert met de Ame-' rikaanse regering, heeft giste ren het vredesvoorstel voor het Midden-Oosten afgewezen. „Het plan is alleen bedoeld om tegemoet te komen aan de wensen van de Arabieren", al dus de premier. Het voorstel van de Ameri kaanse minister Shultz behelst een tijdelijk zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette ge bieden. Uit een opiniepeiling bleek dat een meerderheid van de Israë lische bevolking voorstander is van de voorstellen van Shultz. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, teletoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. COLOMBO Een bende met geweren, zwaarden en dolken gewapende mannen heeft giste ren op Sri Lanka een bus met Tamils overvallen en minstens zestien passagiers om het leven' gebracht. Zeker zes passagiers worden vermist en zijn ver moedelijk ook gedood. De slachtpartij speelde zich af in de noordoostelijke provincie Trin- comalee. Volgens de politie is het bloedbad aangericht door Singhalezen uit vergelding voor diverse aanslagen door Tamil- rebellen, waarbij 45 Singhalese en mohammedaanse dorpelin gen om het leven kwamen. Hebt u het wekelijks gesprek met de minister-pre sident op de televisie alweer gemist? Vast wel, want als je er aan denkt, is het net voorbij. Of moet het nog komen en dan gaat net de telefoon of bent u bezig een kop koffie of een glaasje van het een en ander in te schenken. Dat praatje in zo'n actualiteitenrubriek gaat ook snel voorbij en in zo'n volle kamer mis je toch de helft. Wat beklijft lezen we de volgende dag wel, helder en duidelijk, in de krant. En vandaag zelfs meer. Want Ype Schaaf heeft, exclusief voor de Leidse Courant een inter view met premier Lubbers. De weerslag ervan vindt u in de Finale: de start van een nieuw (proef-) abonnement. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1