Verzet tegen recreatie in Oostpolder Overval op geldtransport mislukt Stop doortrekken wegen in Poelpolder EIDEN OMGEVING CeidóeSoirumt ZATERDAG 12 MAART 1988 PAGINA 15 |>rse boete voor gzerswoudenaar N HAAG/HAZERSWOUDE Een jarige Hazerswoudenaar is gisteren oordeeld tot een boete .van 2000 gul- of veertig dagen hechtenis en zes anden voorwaardelijke ontzegging de rijbevoegdheid met een proeftijd twee jaar. Het vonnis is lager dan 1 eis van de officier van justitie me- ,uw I. KLopper. Zij eiste twee weken i Kien 2500 gulden boete, een voor- irdelijke celstraf van een maand en jaar ontzegging van de rijbevoegd- ipp d. De man veroorzaakte op 9 februa- 1986 een ongeluk in zijn woonplaats. )r de botsing schoot de auto van een lik )rschotense vrouw op het ijs voor het ^eentehuis. Ze reed een 74-jarige laatser uit Hazerswoude aan die hier af i om het leven kwam. LISSE De gemeente moet het door trekken van de wegen in de Poelpolder onmiddellijk stopzetten. Dat schrijft het bewonerscomité Jozef Israëlstraat in een brief aan de koningin. Het bewonerscomi té vindt dat de gemeente Lisse op illegale wijze bezig is de wegen vanuit de bestaan de wijk Poelpolder-Zuid 1 door te trekken naar Poelpolder-Zuid 2. De Kroon heeft immers de herziene versie van het be stemmingsplan Poelpolder Zuid 1, waarin deze doortrekking werd geregeld, vernie tigd. Het bewonerscomité Jozef Israël straat was een van groeperingen die be zwaar heeft aangetekend tegen wijziging van het bestemmingsplan Poelpolder-Zuid 1. Daarin werd bepaald dat de nieuwe wijk ten zuiden van de bestaande bebou wing van de Poelpolder ontsloten moet worden door het doortrekken van de Ruishornlaan, Jozef Israëlstraat, Jacob van Ruysdaelplein en Frans Halslaan. De Slapersdijk. die voorheen de begrenzing vormde van de bebouwde kom, moest hiervoor worden afgebroken. Nadat het herziene bestemmingsplan door de ge meenteraad en gedeputeerde staten was goedgekeurd, ging het bewonerscomité in beroep bij de Kroon. Daar werd in decem ber 1987 goedkeuring onthouden aan het plan. Eén van de redenen was het ontbre ken van een bestemmingsplan voor de nieuwe woonwijk Poelpolder-Zuid 2. De gemeente Lisse gaat ondertussen door met de ontsluiting van de nieuwe wijk. Ze doet dit op grond van inmiddels verstrek te aanlegvergunningen. De bewoners stel len dat de grondslag van deze aanlegver gunningen door de uitspraak van de Kroon is weggevallen. Gedeputeerde Sta ten heeft de vergunningen verstrekt op basis van het idee dat de Kroon het her ziene bestemmingsplan goed zou keuren. Het bewonerscomité vraagt nu om vernie tiging van alle aanlegvergunningen op grond waarvan de gemeente doorwerkt. Het comité wijst op de groeiende frustra ties onder de bewoners die ondanks de af wijzing van de Kroon toch zien dat de ge meente Lisse hard doorwerkt aan het doortrekken van de wegen. „Er wordt thans ook buiten de normale werktijden gewerkt", stelt het comité in haar brief. De bewoners vrezen dat door deze han delswijze van de gemeente een discussie over de alternatieve plannen van de be woners, waaronder het rechtstreek ont sluiten van de nieuwe woonwijk op de Tweede Poellaan, zinloos wordt. Inbraak in verpleeghuis ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in het verpleeghuis Oudshoorn aan de Delftzichtweg in Al phen aan den Rijn is voor 7700 gulden aan geluidsapparatuur en een naaimachine buit gemaakt. De inbraak, die in de nacht van donderdag op vrijdag werd gepleegd, werd vrijdagmorgen ontdekt door het personeel. De inbrekers kwamen bin nen door een raam in te slaan. KINDEREN EXPOSEREN LEIDERDORP Ongeveer 45 kin deren tussen 7 en 14 jaar oud expose ren vanaf 14 maart tot en met 29 april hun tekeningen in het gemeen tehuis aan de Statendaalder in Lei derdorp. De tekeningen zijn de afge lopen maanden gemaakt op de cur sussen van de Ateliers De Holland- sche Tuyn. Thema's zijn schilder en model, je beste vriend en lucht en water in al hun verschijningsvormen. De kinderen hebben verschillende technieken toegepast, er is gewerkt met krijt en verf, maar ook met lino leumsneden en etsen. De expositie is van maandag tot en met vrijdag van van 8.00 tot 17.00 uur te zien, woens dag ook van 18.30 tot 20.00 uur. Vespers in Grote Kerk NOORDWIJK Een muzikale ves pers wordt zondag avond gehouden in de Grote Kerk aan de Voorstraat in Noordwijk. Voor ganger is ds. R.S. Elgersma. Mede werking verleent het Vesperskoor onder leiding van Jaco van Leeuwen. De organist is Arie Vooys. Aanvang 19.00 uur. et,, kip sloten was en zich weinig meer uitte, soms zelfs droef geestig scheen. In Mei 1856 bracht de 24-jari- ge Aartshertog Ferdinand Maximiliaan, broeder van Keizer Frans Jozef van Oos tenrijk, een bezoek aan het Brusselsche hof. Hij verwierf de genegenheid van de prin ses door zijn aangename ma nieren en interessante ge sprekken. Na korten tijd vroeg hij haar ten huwelijk, hetgeen gaarne door Koning Leopold werd aangenomen. Het huwelijk werd in 1857 in Brussel gesloten. Het was ze ker een huwelijk uit liefde, zooals er maar weinige in ko ninklijke paleizen worden gesloten". U kunt zich voorstellen, dat Charlotte de eerste maanden in een droom van zaligheid doorbracht. Haar man kreeg als baantje het onderkoning schap van Noord-Italië. Aan Charlotte had hij een beste, toen hij de harten van zijn kersverse onderdanen moest zien te winnen. Helaas, in 1860 brak de oorlog met Frankrijk uit en Max' rijkje Lombardije werd bij Italië gevoegd. Geen onmiddellijke nood, het werkloze paar ging wonen op het toverslot Miro- mar, bij Triëst op een rots. Toen kwam Napoleon III eerst de boze boeman die Oostenrijk vernederd had op het lumineuze idee, „een groot Amerikaansch keizer rijk" te laten besturen door een Europese vorst, een bondgenoot van Frankrijk. Zo kreeg Max zijn tweede en tevens laatste baan: keizer van Mexico. Hij zette de aan geboden fancy kroon op het hoofd en was vol illusies en met de mooiste voornemens bezield. En de Fransen hiel pen hem met het bezetten van Mexico. Enfin, het liep uit de hand, maarschalk Ba- zaine moest terug naar Frankrijk en liet Max wat knoeiend achter. Charlotte, evenwel, trok de stoute schoenen aan en vertrok naar Europa om hulp. Napo leon III vertikte het en de paus in Rome maakte zich ervan af met vage beloften. Het onheil was geschied. Charlotte was somber en stil zwijgend. „Na enkele dagen was de nacht voor goed over haar geest gedaald. Haar broeder, de Graaf van Vlaan deren, kwam haar halen en bracht haar naar Miromar. Hier werd haar toestand steeds slechter totdat in Juli van het volgende jaar dus na den dood van haar gemaal die in 1867 werd doodgescho ten de Koningin van Bel gië haar meenam naar haar geboorteland. De droeve tij ding van de dood van haar echtgenoot verdroeg ze kalm en in zeer godsdienstige stemming. Steeds meer om sluierde haar geest en nu. in 1926, bijna 60 jaar na den dood van haar Max, sleept zij, 85 jaar oud, haar treurig le ven voort op het kasteel Bou- chot, niet begrijpend van wat er om haar heen voorvalt en welke gebeurtenissen zich rondom haar familie en haar land hebben afgespeeld". Einde van een droom van keizerschap. Tijd voor de staart van deze rubriek die weer in de moppentrommel kwispelt. „Vriend", sprak de commu nistische propagandist tot den boer die in het zweet zijns aanschijns het land om spitte, „vriend, over tien jaar zal dat land je eigendom zijn, dank zij 't communisme". „Ben je gek, man?", zei de boer. „Dat land is al twintig jaar van mij". „Zoo", sprak de communist, „dus jij bent ook al een van die vervloek te kapitalisten!" „Kleine Jeannette krijgt voor 't eerst een glas spuitwater en trekt bij het drinken daarvan een eigenaardig gezicht. „Nu, hoe smaakt het?", vraagt mama. „Net of mijn voet slaapt", luidt het karakteris tieke antwoord". „Toen Heinrich Heine nog jong was. gaf zijn mama hem eens de bekende leer: „Wat gij heden doen kunt, ver schuif dat niet tot morgen", en de vlugge knaap ant woordde hierop slagvaardig Chineesche deserteurs in het blok in kinderlijke locica: „Och, mama, laat me dan de overi ge koeken heden ook nog op eten!" „Braaksma: „De baas heeft me vanmorgen uitgemaakt voor stommen ezel. Wat zou jij doen, in mijn plaats?" Tin- telmans: „Nu, ik zou maar aan hem vragen of hij het niet verder wil vertellen Onder redactie van Ton Pieters. Terwille van de weekendle- iZers en -lezeressen dook het k.Geïllustreerd Zondagsblad" op zaterdag 13 maart 1926 met een pagina de geschiede- zón nis in. Een wrang stukje ge it) schiedenis: het tragische b' Mexicaanse avontuur van Maximiliaan van Oostenrijk 7 ,en zijn schone Belgische gade ,glni kCharlotte. U ziet maar, of u tjes) er iets van mee kunt nemen Ms u uw historische kennis »n°g eens wilt ophalen. ^Keizerin Charlotte van iMexico werd geboren den ?den Juli 1840 en was de dochter van Leopold I, Ko oning d r Belgen, en zijn W tweede gemalin Louise van nuzf Orleans. Ze was een mooi, lief, aanvallig en zeer ont wikkeld kind, de oogappel :uo van haar jonge moeder. De 'verstandige moeder zorgde voor een goede en godsdien- rrf!(^stige opvoeding. In 1850 trof sür --Charlotte een groot verlies. Haar teedere en verstandige moeder stierf te Oostende na een tamelijk lang lijden. De dood van haar vrome jonge moeder maakte diepen in druk op de jonge prinses. Ze scheen er geheel door te ver anderen. Tot nu toe was ze vroolijk, druk, levendig en onbezorgd geweest, nu ver anderde ze in een ernstig na denkend meisje, dat zeer ge- CHARLOTTE: ..Charlotte als keizerin van Mexico". mag „kamperen bij de boer" overigens worden uitge bouwd: nu mag iedere boer hooguit vijf kampeerders huisvesten, maximaal tien is voor de christen-democraten aanvaardbaar. De „uitsterfregeling" voor recreatieve woonschepen, die al sinds 1961 in bepaalde de len van Alkemade-West van kracht is mag van Van Rui ten verdwijnen. „De beperk te aantallen woonschepen, waar het om gaat, doen in mijn ogen geen schade aan de natuurwaarde van het be trokken gebied", aldus het raadslid, dat liever een „ge- doogregeling" ziet ingesteld, waarbij het ontstaan van nieuwe aanlegplaatsen voor woonschepen of grote kajuit- jachten wordt voorkomen en het gebruik van het gebied goed moet worden afgewo gen. VVD en PPR willen net zoals het CDA een agrarische bestemming behouden voor de Oostpolder. De PvdA wil meer aandacht voor recreatie bij de Kagerplassen. De politie maakt gipsafdrukken van de voetstappen van de overvallers. De geldwagen staat ongedeerd bij het postkantoor. FOTO: WIM VAN NOORT f sdi LKEMADE De leerderheid van de poli- ek in Alkemade lijkt fgenstander van recrea- eve projecten in de Iiense Oostpolder. Tij- ris de deze week ge- uden vergadering van commissie ruimtelijke rdening sprak CDA'er van Ruiten zich hier- vèr het meest afwijzend 'g2J it. Hij leverde ongezou- n ?n kritiek op het pas ge- anceerde gemeentelijke jncept-i^ecreatieplan, en at voorziet in een recre- tiebestemming voor de lostpolder. 14 Het is onbegrijpelijk dat het llege zich uitspreekt voor n recreatieproject in het astuinbouwgebied tussen de oorderhemweg en de Gal- 15 ekade (Oostpolder) gren- L' ;nd aan het Braassemer- leer. Nog geen twee jaar ge- Jjg den heeft de gehele ge meenteraad volmondig inge stemd met het reconstructie plan voor het oude glastuin bouwgebied, waartoe ook de Oostpolder behoort. Een van de meest essentiële voor waarden voor reconstructie is dat de bestemming ook op lange termijn glastuinbouw blijft", aldus de verontwaar digde tuinbouwvertegen- woordiger van het CDA. „U ondergraaft het werk van de reconstructiecommissie die momenteel druk doende is met een plan om sloten in de Oostpolder te dempen met zandspecie uit het eraan .grenzende Braassemermeer. Juist van kwekerszijde zijn op deze plannen veel positie ve reacties gekomen. In dit gebied zitten veel goede on dernemers, die met slootdem- ping in het verschiet hun be drijven kunnen verbeteren". Van Ruiten verzocht het col lege daarom dringend om de passages over een recreatie project in de Oostpolder te schrappen, opdat er over de toekomstige bestemming van de Oostpolder geen misver standen bestaan. Hij zei te vrezen dat projectontwikke laars de grondprijzen in het gebied zullen gaan opdrijven. „Een mogelijke alternatieve bestemming aan het gebied zal de bereidheid om deel te nemen aan de reconstructie sterk doen afnemen". Van Ruiten stelde voor 'de recrea tie in Veenderpolder te con centreren. In die polder komt toch al een grote camping met jachthaven aan de Wijde Aa. Het CDA-raadslid heeft ook bezwaar tegen het „kampe ren bij de tuinder" in navol ging van het succesvolle „kamperen bij de boer". Hij verwacht dat zich grote pro blemen tussen recreanten en tuinders gaan voordoen. „Als gevolg van een jarenlang be staande situatie blijken recre anten zich rechten toe te ei genen, die sterk belemme rend kunnen gaan werken op de bedrijfsvoering in de tuinbouw". Voor wat betreft het CDA Galgekade langs het Braassemermeer: mogelijk meer recrea tie. DADERS AANGEHOUDEN LEIDERDORP De rijkspolitie van Leider dorp heeft gistermiddag rond het middaguur twee mannen opgepakt die tien voor half twaalf vergeefs hadden geprobeerd een geldtransport van de PTT bij Winkelhof te overval len. De verdachten, Amsterdam mers van 23 en 30 jaar oud, hadden zich opgesteld bij de laad- en loshaven van het postkantoor aan de Heinsius- laan. Zij maakten goed ge bruik van de omstandigheid dat het hek van de laad- en losplaats door werkzaamheden niet afgesloten kon worden. Het was daardoor mogelijk dicht in de buurt van de geld auto te komen. De overvallers gingen echter te vroeg tot de aanval over. Eén van de inzit tenden had de geldauto verla ten, maar deze was achter hem weer afgesloten. De Amster dammers konden weinig be ginnen tegen de gepantserde auto. Er werd een schot in de lucht afgevuurd met een vuur wapen, maar aangezien nie mand daarvan onder de in druk raakte sloegen de daders op de vlucht. In een in Rijs wijk gestolen Volkswagen Golf reden zij weg over de Gallaslaan en vluchtten ver volgens de wijk Voorhof in. Op de Lisdoddekreek werd de auto verlaten en vluchtten de overvallers te voet verder. De politie was snel ter plaatse om dat een patrouillewagen zich op dat moment dicht in de buurt bevond. Een getuige kon een beschrijving geven van de auto. had het kenteken geno teerd en kon ook vertellen waar de auto naar toe was ge reden. De wijk werd vervol gens afgezet, waarna de speur tocht kon beginnen. De vluchtauto werd op de Lis doddekreek aangetroffen. Een getuige kon een signalement geven van één van de Amster dammers, die vervolgens dicht in de buurt werd aangehou den. Niet veel later volgde de andere overvaller, die zich el ders in de wijk in bosjes had schuilgehouden. Omwonenden wezen de politie op zijn aan wezigheid. De twee Amster dammers zijn ingesloten in het politiebureau. Zij worden mo menteel verhoord. Gister avond hadden zij nog geen be kentenis afgelegd maar ze zijn wel herkend door getuigen. De politie was gistermiddag nog enige tijd bezig met het verza melen van bewijsmateriaal, zo als het maken van gipsafdruk ken van voetsporen Ook wer den speurhonden ingezet. Het vuurwapen, dat door de over vallers was weggeworpen, is nog niet teruggevonden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15