STAD OMGEVING Deel kinderopvang dreigt subsidie kwijt te raken Kledingwinkel stelt Lakenfeesten veilig Minibankschroef usie waterbedrijven oorlopig van de baan Acht maanden cel voor flessentrekker WEEK EINDE Verhuizing BAZIS naar Schuttersveld rond ZATERDAG 12 MAART 1988 PAGINA 13 N VALT OVER VORMFOUT det HAAG/LEIDEN De ion heeft het plan van de yjncie Zuid-Holland om de P-lerbedrijven samen te voe- afgewezen. Inhoudelijk de Kroon geen bezwaren n het voorstel, maar er is juridische vormfout ge kt. Gedeputeerde Staten nu een nieuwe voorstel „.kkelen, dat volgens een dittmg van een woordvoer- van de provincie over on- >er negen maanden klaar zijn. Daarna moeten de van State en de minister er opnieuw over buigen, de gevolgen van deze uit-' ei ak voor de oprichting van nutsbedrijf in het noorde- deel van Zuid-Holland zal is nog onduidelijk. De bestaat dat de fusie hu uitte gisteren de hoop dat Ge deputeerde Staten in hun nieuwe voorstel niet alleen de juridische fout ongedaan zou den maken, maar ook inhou delijk hun voorstel zouden wijzigen. „Dat voorstel dateert van 1984, er zijn inmiddels nieuwe inzichten", aldus Haij- kens. Een woordvoerster van de provincie laat echter weten dat daar geen kans op is. „De plannen blijven hetzelfde, de enige verandering betreft de vormfout". Die vormfout komt voort uit de bepaling in de Drinkwaterwet dat bij fusies de organisatie waar de bedrij ven worden ondergebracht ak koord moet gaan. Omdat die organisatie formeel nog opge richt moet worden, was dat nog niet mogelijk. R. van der Lecq, lid van het College van Beheer van het EBR en betrokken bij de fusie- besprekingen, zegt er nog geen idee van te hebben wat voor gevolgen de Kroonuitspraak zal hebben voor het fusiepro ces. „We zullen daarover eerst moeten praten. Maar dit is een variant waar we niet op gere kend hadden". Het streven van de gesprekspartners is om voor de zomervakantie een be sluit te nemen. DEN HAAG/LEIDEN Omdat hij meubels heeft gekocht op rekening van zijn oma en tante is een 22-jarige Leidenaar ver oordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf waar van vier maanden voor waardelijk met een proef tijd van twee jaar. Het vonnis van de Haagse rechtbank was conform de eis van officier van jus titie mr. I. Klopper. De jongeman had het meubi lair besteld bij een Leidse woninginrichter en wilde voor de betaling gebruik ma ken van overschrijvingsfor mulieren die hij bij zijn tante had achterover gedrukt. Op die manier had hij ook ge luidsapparatuur betaald. Het personeel van de meubelzaak vond echter dat het geld te lang op zich liet wachten en haalde de meubels uit de wo ning van de Leidenaar. Die wilde daarop aangifte doen van diefstal, maar op het po litiebureau viel hij door de mand. De officier omschreef de Leidenaar twee weken gele den tijdens de zitting als een „intens verwend, vervelend en agressief ventje". De man kreeg van zijn oma en tante onder andere twee auto's en bovendien betaalden zij grote schulden af, die hij had ge maakt door te gokken. Nieuwe lokalen Van Voorthuysenschool LEIDEN De leerlingen van het voortgezet onderwijs van de dr. A. van Voorthuysenschool voor moeilijk lerende kinderen kunnen vanaf maandag weer lessen koken, algemene technie ken en huishoudkunde volgen. De vernieuwde lokalen waarin deze vakken worden gegeven zijn gisteren in gebruik gesteld door onderwijswethouder H. van Dongen. De lokalen zijn vol gens directeur F. van Hooff „aangepast aan de eisen van de tijd". De werkzaamheden begonnen in november en vanaf die tijd konden er geen lessen meer in de lokalen worden gevolgd. „We hebben de vakken geschrapt, maar sommige leerlingen hebben wel meegeholpen met de verbouwing", aldus Van Hooff. De kosten van de renovatie, opgebracht door de gemeente Lei den, bedroegen „een paar ton". De inventaris is ook vernieuwd. De Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat kent een „ker nafdeling" voor kinderen van 6 tot 12 jaar en een afdeling voortgezet onderwijs voor leerlingen van 12 tot 18 jaar. Die groep telt 40 leerlingen. provincie wil dat de be- I nde 26 drinkwaterbedrij- 2111 nnr»aan in drie grote be- De Leidse Duinwater- tschappij (LDM) zou in die worden samenge- |d met het Haagse drink- irbedrijf. De LDM heeft .problemen mee en wil ondergebracht worden én groot nutsbedrijf voor loomelijk deel van Zuid and. Daarin zouden ook Energiebedrijf Rijnland en de gemeentelijke bedrijven van onder meer len. Katwijk en Noord- worden ondergebracht, jtrokken gemeenten voe- arover onderhandelin- n aantal vindt de deel- [e van de LDM van essen- ilang voor het doorgaan de fusie. De uitspraak van L"-oon was in dat kader jook belangrijk. •or de uitspraak van de de kwestie in feite f uitgesteld wordt, is het raag wat er nu gaat gebeu- Het is niet uitgesloten dat "i potentiële fusiepartners Iken, omdat de Kroon in Icipe niet tegen het provin- J| plan is en omdat het nu schatting nog twee jaar [rt voordat er definitief lelijkheid komt over het 1-directeur J. Haijkens TWEE KINDERDAGVERBLIJVEN EN PEUTERSPEELZAAL LEIDEN De kinderdag verblijven Sindbad en Het Konijn en de peuterspeel zaal van de Moedermavo Scholengemeenschap Boer- haave dreigen de gemeen telijke subsidie kwijt te ra ken. Dit omdat ze piet wil len deelnemen aan de cen trale stichting voor kinder opvang die de gemeente per 1 januari volgend jaar wil instellen. De gemeente heeft deelname als subsidievoorwaarde ge steld. Tegen dit besluit heb ben de drie instellingen be zwaar ingediend. Gisteren werden de bezwaarschriften behandeld door de commissie beroep en bezwaar. De salarissen van het perso neel van de instellingen worden door de gemeente ge subsidieerd. Van de ouderbij dragen afhankelijk van het inkomen worden de overige kosten betaald. Wan neer de instellingen de ge meentelijke subsidie kwijtra ken zullen ze in moeilijkhe den komen, voorspelt E. Ploeg van de gemeentelijke directie welzijn. „Ze kunnen zich dan gaan richten op par ticuliere opvang. Maar in de praktijk blijkt dat je het met alleen de opbrengst van de ouderbijdrage niet redt, hoe wel het soms wel gebeurt. Een plaats van een kind in een instelling kost globaal 12.000 gulden per jaar. Er zijn niet zo veel ouders die dat kunnen opbrengen". Internationaal kinderdagver blijf Sindbad aan de Atjeh- straat ontvangt volgens Ploeg ruim 350.000 gulden subsidie voor 9 formatieplaatsen. Kin derdagverblijf Het Konijn, gevestigd aan de Duivenbo- destraat, krijgt subsidie voor- ruim vier formatieplaatsen', terwijl één part-time leidster van de Boerhaave-peuter- speelzaal wordt gesubsi dieerd. De besturen van de instellin gen hebben gezegd op te stappen als ze worden ge dwongen deel te nemen aan het centrale instituut. Vol gens Ploeg ziet het er niet naar uit dat Leiden volgend jaar nog maar twee in plaats van vier kinderdagverblijven zal tellen: „De gemeente houdt geld over als twee dag verblijven afhaken. Dat geld is dan gewoon beschikbaar voor andere leidsters". Sindbad en Het Konijn wil len zelfstandig blijven omdat ze zich niet herkennen in de problemen die voor de ge meente aanleiding waren om een centrale stichting in het leven te roepen. De gemeente wil op deze manier een einde maken aan de snelle be stuurswisselingen, het slechte financiële beheer en het slechte personeelsbeleid bij sommige instellingen. Kin derdagverblijf Sindbad is bo vendien bang de eigen iden titeit te verliezen als het moet samengaan met de an dere instellingen. Voor de Boerhaave-peuterspeelzaal geldt een soortgelijk argu ment. Deze peuterspeelzaal is bang dat er een einde zal ko men aan de flexibele opvang- tijden die nu worden gehan teerd omdat de moeders op verschillende tijden cursus sen moeten volgen. De gemeente hecht er waar de aan dat alle gesubsidieer de Leidse kinderdagverblij ven en peuterspeelzalen deel nemen aan het centrale insti tuut omdat daardoor de orga nisatie beter bestuurbaar zal zijn. „Anders moet je voor de afzonderlijke instellingen weer aparte regelingen op stellen", geeft Ploeg aan.' Bovendien zorgt een centrale instelling voor een eerlijker verdeling van de gelden. „Nu heb je instellingen die veel kinderen van rijke ouders opvangen en daardoor een hoge ouderbijdragen vangen, terwijl andere instellingen vooral te maken hebben met ouders met een laag inko men. Die ouders hoeven niet zo veel geld te betalen", aldus Ploeg. Terwijl burgemeester C. Goekoop de cheque ter waarde van 20.000 gulden vasthoudt, bekijkt Mar- ca-directeur E. Winkel (links) de net ontvangen etalagepop. FOTO: WIM VAN NOORT (el bijdragen van: Hm Buijteweg, Frank luurman, Janet van lijk en Pieter Evelein. n zicht liet alleen voor wethouder lit Peters en zijn gevolg was iet bezoek aan de verzor- lingshuizen in Oxford schok- cend Ook aan de andere cant van de Noordzee werd jeschokt gereageerd en wel loor bestuur en directie van iet Leidse verzorgingshuis lobijnzicht aan de Robijnhof. Niet omdat de staf, net als de .eidse bestuurders, onder de ndruk was van de erbarme- ijke omstandigheden waar- pnder de oude inwoners van Oxford hun dagen moeten lijten. Nee, Robijnzicht vond iet schokkend dat Peters c.s. de bejaarden van Oxford wél net een bezoekje 'hadden vereerd, terwijl zij Robijn- zicht al een jaar niet kunnen vinden. In een brief worden wethouder Hans de la Mar van sociale zaken en alle commissieleden onder hef motto 'Robijnzicht is dichter- 'an Oxford' herinnerd ,aan een oude afspraak om het verzorgingshuis Robijn zicht te bezoeken". iDe vraag is waarom bestuur directie de Leidse be stuurders zo graag inzicht willen geven in het reilen en zeilen van Robijnzicht. Dat de bewoners van Robijnzicht i de nieuwsgierige blikken en vragen van de raadsleden zitten te wachten, valt te be twijfelen. Nee. als de af spraak ooit wordt nageko men, zal het bezoek er onge twijfeld fijntjes op worden ]ewezen dat de guldens in -eiden net zo hard nodig zijn als de ponden in Oxford. Serieus (1) Wie durft nog te beweren dat t<eiden in naam een stad, maar in geest een provincies tadje is? Die loopt toch jaren achter, zou je zo zeggen. Ge- iuige~de massale toestroom van wereldvermaarde bedrij en naar het Bio Science Park (de naam alleen al zegt Voldoende) en het Schutters veld (een wereldstad moet niet meteen alle folklore af schaffen) bouwt Leiden een positie op die in de randstad de nodige afgunst moet op wekken. Hoe het dan mogelijk dat het noemen van de naam Leiden in den lande nog al- Jijd een lacherige stemming teweeg brengt? Dat zou kun nen liggen aan het feit dat Leiden een hypermodern sta tion krijgt, maar er nog altijd slechts één treinspoor naar Utrecht loopt. Of aan het feit dat Leiden zich de culturele hoofdstad van Nederland pleegt te noemen, maar een kunstbeleid voert waar de honden geen brood van lus ten. Serieus (2) Waarschijnlijker is een ande re verklaring. Die in de lijn ligt van acties als het ophan gen van bordjes 'Kernwapen- vrije gemeente', lang nadat is besloten geen kruisraketten te plaatsen, het aan de orde stellen van de Berufsverbote in Duitsland en het afkraken van het Engelse ouderenbe leid in de hoop daarmee het parlement en de Britse natio nale pers te halen. Politieke onderwerpen dus. Leidse po litici verkondigen, liefst in het buitenland, maar al te graag hun mening over hete hangijzers waar elders al ja ren over wordt nagedacht. Uit dat rijtje heeft het college van burgemeester en wet houders onlangs maar weer eens een oud onderwerp uit de kast gehaald: de proble matiek van de apartheid in Zuid-Afrika. Afgelopen week trok Leiden aan de bel bij, jawel," minis ter-president Lubbers. Citaat uit de brief aan Lubbers: „Ons College heeft met in stemming kennis genomen van het Kabinetsbesluit om er bij de Zuidafrikaanse rege ring met kracht op aan te dringen recente repressieve maatregelen onverwijld in te trekken. Tevens onderschrij ven wij uw besluit de situatie in Zuid-Afrika opnieuw aan de orde te stellen binnen de EG". Tevredenheid op een geheel eigen Leidse wijze ge uit dus. Maar geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan. Vandaar het vervolg: „Wij roepen u bovendien op om een algehele economische boycot tot stand te brengen, zo mogelijk in Europees ver band". Dat is dus Leiden: een stad die de zaken groot en defini tief wenst aan te pakken en niet schroomt het voortouw te nemen. Maar daarbij ver geet dat dergelijke uitingen niet serieus kunnen worden genomen van een college dat uren en uren besteedt aan wereldschokkende onder werpen als de verplaatsing van het Rembrandt-beeld of, nog sprekender, de Gijse- laarsbank. Uitkramen (1) Als er één onderwerp is waarover iedereen zijn zegje nu wel heeft gedaan, dan is het de Breestraat in Leiden. Ook de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Rijn land heeft meerdere malen haar mening kenbaar ge maakt over de straat-met-al lure. Diverse malen werd van die kant geprotesteerd tegen de afsluiting van de Breestraat voor auto's en deze week werd een heus „commentaar" op de proef gestuurd naar het gemeente bestuur. Daarin wordt door de Kamer uit de doeken ge daan hoe het wel en hoe het niet moet met de Breestraat. Duidelijk is in elk geval dat de Kamer vindt dat de ge meente op de verkeerde weg is. In het „commentaar" zet de Kamer niet alleen haar me ning tegenover die van de gemeente. Het hele rapport van de Kamer van Koophan del ademt een welhaast vii- andige sfeer. Over het eind rapport van het college schrijft de Kamer: „De reeds eerder verkregen indruk dat er bij u sprake is van een in formatie-achterstand en van een gebrek aan voldoende deskundigheid om met name de stedelijk-economische pro cessen te doorgronden en be leidsmatig te hanteren, wordt hier bevestigd". Als voor beelden daarvan noemt de Kamer het feit dat de ge meente de Breestraat „ver- keersriool" noemt (zou „ver keersader" moeten zijn) en spreekt over „doorgaand ver keer" in plaats van „bestem mingsverkeer". Uitkramen (2) Voorts wordt het verkeerson- derzoek van de gemeente be kritiseerd. De Kamer wil daar in het „commentaar" niet op ingaan omdat de „op voorhand verwachte resulta ten er ook zijn uitgekomen". „In ieder geval", schrijft de Kamer, „bewijst de conclusie dat de afsluiting van de Bree straat ook voor een daadwer kelijke vermindering van het doorgaande verkeer heeft ge zorgd, dat het onderzoek met zorg is opgezet en uitge voerd...". Tegenover de onbenullige ge meente schildert de Kamer van Koophandel zichzelf als „HET informatiecentrum van en voor het regionale bedrijfsleven, waarvan van zelfsprekend verwacht mag worden dat die over relevan te informatie, deskundigheid en inzichten beschikt". Het lijkt op een laatste stuipt rekking. De Kamer van Koophandel gaat inzien dat de gemeente vasthoudt aan haar eigen plannen en niet al te veel aandacht besteedt aan de ideeen van de Kamer. Voorstellen doen is niet ge noeg, beseft de Kamer, die daarom nu maar is begonnen met het gebruiken van onei genlijke argumenten en het uitkramen van onzin. Publieke relaties (1) De Voorschotense wethouder Johan Visser reed vorige week een scheve schaats, toen hij een eventuele verdiepte aanleg van rijksweg 11-west, zeg maar ondertunneling, be spreekbaar achtte. Hij haalde daarmee het vooringenomen en uiteraard afwijzende Voorschotense standpunt op een onhandige manier onder uit. Nu blijkt de Voorscho tense dorpspolitiek ineens ook vol aasgieren te zitten, want eenieder doet momen teel zijn best om de domme wethouder eens stevig de oren te wassen. In al dat ge babbel rond de snelweg heeft Voorschoten een nieuw feno meen ontdekt: public rela tions. Een politieke meerderheid is van plan een extern bureau in te huren die een lekker leesbare brochure moet sa menstellen waarin het Voor- Perestrojka De Russische leider Michael Gorbatsjov heeft de wereld gewezen op twee prachtige Russische woorden: 'pere strojka', dat 'hervorming' be tekent en 'glasnost', het equi valent van 'openheid'. Beide woorden lijken zich vast in het niet erg puristische Ne derlandse taalgebruik te heb ben genesteld. Zelfs op deze kas in Valkenburg, op de rand van het marinevlieg kamp kom je de 'perestrojka' tegen, wellicht als een vre desboodschap aan de oor logsvliegers. Bij eén kas lijkt de term 'glasnost' overigens beter op zijn plaats. FOTO: HENK VAN DEN ENDE schotense standpunt met re denen omkleed wordt uitge-. dragen. Dat mag dan wel zo'n halve ton kosten. Een buitenstaander zal zich af vragen. waarmee die Voor schotenaren bezig zijn. Ziin hun bezwaren dermate zwak, dat alleen een extern bureau met een aantrekkelijke ver pakking de boodschap nog wat inhoud kan geven: Of is bestuurlijk Voorschoten niet in staat op een verantwoorde wijze een goed gefundeerd standpunt uit te dragen.... Publieke relaties (2) In Voorschoten neemt het onderwijs een bijzonder be langrijke plek in. Zo belang rijk zelfs dat enige jaren gele den twee wethouders de por tefeuille onderwijs deelden. Deze week werd een 'Com missie Public Relations voor het Openbaar Onderwijs' op gericht onder voorzitterschap van het D66-raadslid E.J. Mulder. Met steun van de lo kale CDA-politici overigens. „We mogen niet adverteren met de beste school, maar kunnen wel onder de aan dacht brengen dat openbaar onderwijs ook goed is", ver klaarde mevrouw Mulder haar visie op het takenpak ket van de club. „Daarbij is het niet de bedoeling kinde ren van bijzondere scholen te werven. Onze taak is het ge woon te zorgen dat iedereen op de hoogte wordt gebracht van deze openbare vorm van onderricht en daar heeft het in Voorschoten wel eens aan ontbroken". Waarmee de dame getuigde van een onge kende onnozelheid. Het raadslid kan beter haar schoolgeld gaan terughalen als ze denkt dat er ouders zijn die niet weten dat er zo iets als openbaar onderwijs bestaat. Niemand heeft toch een speciale commissie nodig om gewezen te worden op het bestaan daarvan. Daarbij mag het openbaar onderwijs zich in de regel verheugen in een grote belangstelling, dus extra reclame ervoor lijkt in ieder geval wat overdreven. Publieke relaties (3) In schrille tegenstelling tot deze wat overbodige recla me-activiteiten staat het on langs bekend geworden feit dat de Voorschotense voor lichter, Jacques van den Berg, de gemeente na een half jaar alweer gaat verla ten. Hij heeft met vrijwel on middellijke ingang ontslag genomen en maakt gebruik van zijn vakantiedagen om Voorschoten zo snel mogelijk achter zich te laten. Als re den wordt opgegeven dat hij niet kon opschieten met één van de wethouders. Ook wa ren er er verschillen van in zicht over het invullen van de voorlichtingstaak in Voor schoten, dat nooit heeft uit geblonken in openheid. De verhouding tussen de Voorschotense ambtenaren en de drie wethouders schijnt overigens over het algemeen niet zo goed te zijn. Het wet houdersschap in Voorschoten is een part-time functie, maar aangezien het huidige drietal is gepensioneerd kunnen de Voorschotense wethouders zich met inzet van al hun krachten aan hun taken wij ten. Die inzet wordt door het ambtelijke apparaat nog wel eens als bemoeizuchtig erva ren. Hoe het ook zij^ het getuigt niet bepaald van goede pu blic relations om de allereer ste voorlichter van de ge meente binnen enkele maan den alweer de straat op te ja gen. Voorschoten moet ken nelijk, na al die jaren van doofpotten, nog heel veel le ren over openbaarheid van bestuur. LEIDEN De vierde edi tie van de Leidse Laken feesten is financieel veilig gesteld door kledingwin kel Marca. Dit bedrijf te kent binnenkort een con tract waarin de organisa tie van de Lakenfeesten een bedrag van rond de 20.000 gulden wordt toe gezegd. Marca wordt daar mee hoofdsponsor. De La kenfeesten werden be dreigd door een tekort op de begroting. De nog niet getekende cheque werd gistermiddag door direc teur E. Winkel overhandigd aan burgemeester C. Goekoop, die de winkel als dank origi neel Leids laken cadeau deed. Dit was om een etalagepop ge wikkeld, die de cheque vast hield. Marca opende gisteren de deuren van een nieuwe vestiging aan de Hooigracht. Maandagmiddag om 13.00 uur is de winkel open voor het pu bliek. De organisatie van de Laken feesten kampte met geldge brek. Zo dreigde de opvoering van het spektakelstuk Lode- wijk Napoleon niet door te gaan vanwege de hoge kosten. LEIDEN De automatiseringsorganisaties PICA en BAZIS en de projectontwikkelaar Eurocommerce uit Gorssel hebben giste ren de contracten voor de bouw van een nieuw pand aan de Schipholweg ondertekend. Naar verwachting kan volgende maand de eerste paal voor het nieuwe onderkomen voor beide organisaties de grond in. Het ruim 4.000 vierkante meter vloer oppervlak tellende kantoorgebouw op het Schuttersveld is ont worpen door het architectenbureau Gerrit Lensink en komt naast het NBBS-gebouw te staan. PICA, nu nog gevestigd in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. beheert informatiesyste men voor bibliotheken in het hele land en heeft 55 medewer kers. BAZIS, ondergebracht bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden, houdt zich bezig met automatisering voor ziekenhuizen en telt 90 personeelsleden. Beide instellingen waren te krap ge huisvest. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 r-:1 l (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal acceptgiro 170.93 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam:J Adres: Postcode/plaats: i Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CckLcSoutant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13