Collaborateurs nieuw doelwit van „Palestijnse revolutie" orbatsjov overlegt ilnet leiders Armenië Kiesinger gaf leiding aan „grote coalitie" Aids wordt ramp voor economie „Queen mum" gepikeerd over sluiten ziekenzaal 3UITENLAND £eidóc(3ou*a/nt DONDERDAG 10 MAART 1988 PAGINA 7 1AFFIA - GOEDEREN )NVERKOOPBAAR tÖME De veilingmeester in Palermo was klaar: geen enkele gegadigde. Daarmee zijn pogingen om de in beslag genomen bezittin- en van de maffia-baas Rosario Spatola in het penbaar te verkopen mislukt. Niemand op Si- ilië is er in geïnteresseerd zijn vingers te iranden aan de vroegere eigendommen van de j naffia. Ook niet wanneer die sterk afgeprijsd ,5 /orden aangeboden. Zo was er op de veilig en schitterend bouwterrein te koop voor een li veggeefprijs. Kandidaat-kopers worden afge- chrikt door mogelijke represailles. Zelfs het ,1 lijwonen van de veilingen wordt kennelijk ris- U ant geacht. De communisten in de gemeente- Saad van Palermo hebben daarom voorgesteld Mat de stad zelf de maffia-goederen koopt. Het tadsbestuur heeft daar echter nog geen beslis sing over genomen. Suharto voor vijfde keer herkozen JAKARTA Het parlement van Indonesië heeft president Suharto herkozen voor een vijfde ambtstermijn. Dat bete kent dat Suharto, die al bijna een kwart eeuw regeert over de enorme archipel met 172 mil joen mensen, in ieder geval tot 1993 aan de macht zal blijven. Suharto kwam in 1965 aan de macht na het neerslaan van een communistische poging tot staatsgreep. Suharto (66) was de enige kandidaat en kreeg de steun van alle vijf partijen in de 1.000 leden tellende Volksas semblee. Politie Hongarije treedt op tegen dissidenten WENEN De Hongaarse po litie heeft in de hoofdstad Bu-. dapest huiszoekingen uitge voerd bij zes vooraanstaande dissidenten. De actie van de autoriteiten valt een week voor de herdenking van de Hongaarse democratische op stand van 15 maart 1848. Mik lós Haraszti, uitgever van het ondergrondse blad „Beszeloe" noemde de actie zonder prece dent. In 1986 liep de herden king uit op een botsing met de politie waarbij de wapenstok en traangas werden ingezet. Doden bij mislukte kaping in Sovjetunie DEN HAAG Bij een mislukte vliegtuigka ping in de Sovjetunie zijn dinsdag verscheide ne doden gevallen. Dat heeft het officiële Sov jetpersbureau Tass gemeld. Volgens Tass kwa men bij de „terroristische daad" een stewar dess en drie passagiers om het leven. Ook de meeste „criminelen" die het passagiersvlieg tuig probeerden te kapen zijn gedood, aldus het persbureau, maar het gaf hiervan geen aantal len. Een groep „gewapende criminelen" pro beerde een Toepolev te kapen, die van Ir- koetsk op weg was naar Leningrad. De kapers zouden met het vliegtuig het land hebben wil len verlaten. Tot voor twee jaar geleden werd in de Sovjetunie vrijwel nooit melding ge maakt van vliegrampen of kapingen. Door het Glasnost-beleid is daaraan een einde gekpmen. EG eist veiligere opslag chemicaliën BRUSSEL De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, stelt strengere eisen aan de opslag van chemicaliën en landbouwgif. Als ge volg van de ramp bij de Zwitserse chemiereus Sandoz, waar in novem ber '86 na een gigantische brand grote hoeveelheden chemicaliën met het bluswater de Rijn inspoelden, heeft de commissie besloten de zogenaamde Seveso-richtlijn aan te scherpen. De richtlijn, bedoeld om de risico's van grote chemische bedrijven zoveel mo gelijk te beperken, wordt van toepas sing verklaard op veel meer stoffen dan voorheen. Bovendien gaat zij ook voor kleinere hoeveelheden gelden. Sovjetunie leverde Iraq raketten MOSKOU De Sovjetunie heeft raketten aan Iraq geleverd, maar het bereik daarvan was oorspronke- lijk niet groot genoeg om de Ira^nse hoofdstad Te heran te treffen. Dat heeft Sovjetwoordvoerder van Buitenlandse Zaken Gerasimov gisteren toegege ven. De Sovjetunie had de levering van raketten eerst ontkend. Westerse deskundigen menen dat het bereik van deze zoheten Scud-B's is vergroot door het gewicht van de explosieve lading te ver kleinen. Gerasimov: „We hebben nooit toestem ming gegeven om het bereik van deze wapens op te voeren". Volgens de woordvoerder is er zelfs een overeenkomst gesloten met Iraq om modernisering tegen te gaan. „En dat is de basis van onze bewe ring dat we met de „stedenoorlog" niets te maken hebben". De Sovjetunie, die juist toenadering zoekt tot Teheran, is door de kwestie van de raketten in een moeilijk parket gekomen. Zij wil geen nieuwe problemen met de islamitische regering in Iran. 2IOSKOU Partijleider Gorbatsjov heeft gisteren <iet leiders uit Armenie 8n Azerbajdzjan overlegd ver de etnische spannin- II en in het zuiden van de J ovjetunie, die al aan tien- cillen mensen het leven 2 ebben gekost. Volgens _et persbureau Tass is de Iiist in de twee republie- 1 en weergekeerd, maar jn er nog steeds moei- jkheden die moeten Jrorden opgelost. De auto- 162 teiten hebben onder 0 leer een avcyidklok inge heid in Soemgait in Azer- ij ajdzjan. 12' 'et onderzoek naar de „mis- III aden" in Soemgait, waar vol gens officiële cijfers bij rellen 5 p 28 februari 32 doden zijn gevallen, is nog in volle gang. 41 let Politburo laat een onder hoek instellen naar de proble- jen in het autonome gebied lagorno-Karabach in Azer- j; ajdzjan en naar de oorzaak C an de verslechtering in de re latie tussen de verschillende olken die republiek en Ar- 4 ïenië. Gorbatsjov heeft ge il raarschuwd dat een verslech- 25i iring van de situatie ernstige i5 eVolgen kan hebben. Er valt *een enkel onderdeel van de g, erestrojka te realiseren als 273aarbij niet afdoende rekening Wordt gehouden met de gevol- en ervan voor de etnische re- l*ities, stelde Gorbatsjov. Ar- 7! ieense nationalisten deden 22'isteren tevens een beroep op 151.'iet Politburo om de christelij ke bevolking te beschermen jjegen aanvallen vanuit het is- 25imitische Azerbajdzjani. Zij 2<ondigden voorts aan deze 105 ^eek een algemene staking "j'illen houden. lart en Kemp uit de race 1ENVER/NEW YORK )e Democratische ex-se- tor Gary Hart en de Re- ublikeinse afgevaardigde ack Kemp stappen vrij- el zeker uit de race om et Witte Huis. Beide ;andidaten hebben het lijzonder slecht gedaan op Super Tuesday", de grote erkiezingsdag in vooral uidelijke staten, ary Hart heeft voor morgen en persconferentie aangekon- igd. Naar verwachting zal hij laarop bekendmaken dat hij u definitief de strijd om de ïemocratische nominatie op- 'eeft, niet in de laatste plaats imdat hij vanwege zijn gerin- ;e aanhang geen financiële iverheidssteun meer 'krijgt zijn campagne. Een jaar 'eleden gold Hart nog als de terkste kandidaat van de De- jocraten. In mei trok hij zich ichter terug uit de verkie- :ingsrace nadat zijn buitenech- elijke relatie met het model )onna Rice uitgebreid in de mbliciteit was gekomen. In lecember keerde hij terug in le race met het motto: „Laat ie mensen beslissen". DRUK OP GEMEENTERAADSLEDEN OM AF TE TREDEN i (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) RAMALLAH Het verg de enige weken van over reding, maar gisteren klom Zoher Adjoe dan toch op de preekstoel in de moskee. De biechtstoel beter gezegd, want de moechtar van het vluchte lingenkamp El Amari bij Ramallah, betuigde open lijk berouw. Het speet hem dat hij in zijn functie van kamphoofd jarenlang had samengewerkt met de Israëlische bezetter. „Maar van nu af aan zal ik mij in dienst stellen van de op stand", beloofde hij de mannen in de moskee. De Betlehemse politieman, die eerder deze week in de buurt van Jericho werd aangetroffen had niet tijdig het licht gezien. Volgens sommige berichten was zijn lijk gewikkeld in een Palestijnse vlag. Hij was de tweede „collaborateur" die door Palestijnen werd terecht gesteld. Eind vorige maand schoot Mohammed Al Iyad, volgens Palestijnse bronnen een informant van de Israëli sche inlichtingendienst, zijn Uzi-machinegeweer leeg op een menigte betogers die zijn huis belqagde in het dorp Ka- batja. De uitzinnige menigte vermoordde Iyad, en hing zijn lichaam a la Mussolini aan een lantaarnpaal. Vrijwillig In de bezette gebieden werken naar schatting zeventiendui zend Arabieren voor het Israë lische bestuur. De meesten onderwijzers, politie-agenten en kleine ambtenaren heb ben weinig keus. Maar er zijn ook Palestijnen die min of meer uit vrije wil met de Is raëli's samenwerken. Benoem de gemeenteraadsleden en burgemeesters bijvoorbeeld. Of leden van dorpsbonden en handelaren in land. Wie reden heeft voor zijn leven te vrezen hebben de Israëli's bewapend met een pistool, in sommige gevallen een Uzi. Het bezit van. zo'n wapen is voor de Palestijnse nationalisten het bewijs dat iemand vuile han den heeft. Het afrekenen met collabora teurs lijkt een nieuw doelwit te zijn van de Palestijnen die de acties op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook coördineren. Zo werd in Op roep Nummer Negen van het „PLO Verenigd Nationaal Commando van de Opstand in de Bezette Gebieden de be volking van Kabatja „die de verraders van hun volk en va derland een lesje leerde" van harte gefeliciteerd. Ook kon digt het pamflet acties van burgerlijke ongehoorzaamheid Een Palestijnse vrouw die deelnam aan een betoging in het vluchtelingenkamp Al amari op de westelijke Jordaanoever, wordt door een Israëlische soldaat tegen de muur gezet. FOTO: AP EG-parlement blokkeert handelsakkoord Israël STRAATSBURG Uit protest tegen het Israë lische beleid in de bezette gebieden heeft het Europees parlement gisteren twee protocollen verworpen waarin de betrekkingen tussen de EG en de staat Israël werden geregeld. Boven dien werd een streep gehaald door een finan cieel hulppakket waarbij een lening van 150 miljoen gulden tegen lage rente zou worden verstrekt. Het hulppakket werd met een ruime meerder heid van 205 tegen 143 stemmen verworpen. De protocollen, die de Israëlische export naar de EG moesten veiligstellen na toetreding van Spanje en Portugal tot de gemeenschap haalden evenmind de vereiste meerderheid van 260 stemmen. De tegenstemmen waren afkomstig uit de linkse fracties (socialisten, communisten en groenen), maar ook de Britse conservatieven en een deel van de Franse Gaullisten keurden de protocollen af. Gisteren gingen Palestijnen in Gaza en op de westelijke Jordaanoever massaal de straat op om het uitbreken van de opstand vier maanden geleden te herdenken.. In pamfletten was opge roepen deze „martelaarsdag" te houden. Het economisch leven was goeddeels stilgelegd. Bij gevechten met het leger kwamen nog eens drie Palestijnen om het leven. aan zoals belastingontduiking. Vprder eist het Commando de ontslagname van Palestijnse ambtenaren en politiemensen, die werken voor het Israëli sche bestuur in de bezette ge bieden. Hetzelfde geldt- voor de door Israël benoemde leden van gemeenteraden. „Zij heb ben de kans gemist om af te treden toen het nog niet te laat Hoger springen Het is duidelijk, dat de periode waarin Palestijnse leiders op riepen tot een boycot van Is raëlische sigaretten en fris dranken, achter ons ligt. De man achter die actie, dr. Moe barak Awad van het Palestijns Centrum voor de Studie van Geweldloosheid, heeft zijn doelen inmiddels drastisch verlegd. De opstand gaat door tot de laatste Israëlische sol daat uit de bezette gebieden is vertrokken en de volgende stap is de Palestijnse staat. Moebarak Awad doet het niet voor minder. „We moeten nu steeds hoger springen om uiteindelijk dat doel te bereiken", zegt hij in zijn kantoor in Oost-Jeruza- lem. „Vroeger geloofde nie mand dat we ooit enige lijn zouden kunnen aanbrengen in onze acties. Maar nu zie je dat als er een totale boycot van kracht is, iedereen zich eraan houdt. De tijd komt dat we zeggen: Vanaf nu werkt er niemand meer in Israël. Wie dan toch gaat is een verrader. Dat kan nog wel een maand of drie, vier duren, maar het komt zover. Want als Palestijn kun je niet werken in een land dat je vrienden en familiele den vermoordt". Awad werkt aan de vestiging van een onafhankelijk Pales tijns bestuursapparaat, parallel aan de Israëlische bezettings macht. Dat ondergrondse ap paraat zou de dienstverlening van het huidige bestuur moeten overnemen, zodat er een scheiding van Israël tot stand komt. In die opzet past het uitoefenen van druk op benoemde gemeenteraden en burgemeesters. Awad: „We richten ons om te beginnen op de drie grote gemeenten: Ra mallah, Nablus en Hebron. Daar zijn driemaal elf be noemde gemeenteraadsleden. Als die aftreden zal de rest snel genoeg volgen. Daarna komen de belastingambtena ren en de politiemensen". Succes Wat de belastingdienst betreft boekte de opstand het afgelo pen weekeinde het eerste suc ces. In de Gazastrook besloten de veertig Palestijnse ambte naren van de afdeling inkom sten- en onroerendgoedbelas- ting hun ontslag in te dienen. Hun collega's van de btw overwegen hetzelfde te doen. Of de Israëlische soldaten tijd hebben voortaan de belasting gelden op te halen staat te be zien. De massale ontslagname door politiemensen zal nog wel even op zich laten wachten. Is raël heeft de Palestijnse agen ten in het korps een extra be loning toegekend en gedreigd dat weglopers hun recht ver liezen op enige uitkering. Moebarak Awad is realistisch genoeg om te beseffen dat het animo om af te treden gering zal blijven zolang geen geld beschikbaar is om de gezinnen van werkweigeraars te onder houden. „We zijn nog bezig met het creëren van fondsen, zodat niemand van honger hoeft om te komen", zegt hij. „Luxe zal er niet bij zijn, maar het gaat om de keuze tussen vrijheid en bezetting". Ge vraagd of de actie tegen de ge meenteraden en burgemees ters succes heeft, deelt Awad mee, dat al dertien van die door Israël benoemde en be taalde functionarissen hun af treden hebben bekendge maakt. Hij verstrekt desge vraagd een lijst met hun na men, maar een telefonische rondvraag leert dat de tot de opstand bekeerde gemeente raadsleden niet staan te sprin gen van verlangen om hun motieven uiteen te zetten. Geen wonder, want elf van de dertien hebben weliswaar in de Palestijnse pers hun aftre den aangekondigd, maar ze verbinden daar zelf (nog) geen consequenties aan. Intussen regeren angst en wantrouwen in toenemende mate de besturende kaste op de westelijke Jordaanoever. Het huis van de door Israel be noemde burgemeester van Ra mallah, Chalil Moessa wordt bewaakt als een vesting. Een hoog hek, schijnwerpers, hon den, een directe communica tielijn met het militair gezag en een bewakerskorps moeten de veiligheid van Moessa ga randeren. Hij heeft al enkele malen een aanslag op zijn le ven overleefd en steeds vaker is de weg voor zijn huis het trefpunt van demonstranten. AD BLOEMENDAAL (Van onze correspondent Kiesinger op een foto uit 1969 Rink Drost) FOTO: ANP BONN De gisteren op 84-jarige leeftijd overleden dr. Kurt Georg Kiesinger zal de Duitse geschiedenis in gaan als de man van de samenwerking tussen de socia listische SPD en de christendemocratische CDU/CSU. Van 1966 tot 1969 gaf hij als bondskanselier leiding aan deze „grote coalitie". Kiesinger, de derde bondskanselier, trad voor de Tweede We reldoorlog toe tot de NSDAP, Hitiers nazipartij. Dat partijlid maatschap werd hem tijdens zijn bondskanselierschap veelvul dig voor de voeten geworpen. In het openbaar heeft de Duits- Franse nazi-jaagster Beate Klarsfeld hem ooit een klinkende oorvijg verkocht. Maar het heeft fcijn politieke carrière niet echt gehinderd. Direct bij de oprichting van de bondsrepubliek Duitsland, in 1949, was Kiesinger al weer politiek actief. Hij werd bondsdaglid voor de CDU en werd voorzitter van de commissie buitenlandse zaken. Hij bleef dat tot 1958 en werd het opnieuw in 1969, toen hij weer bondsdaglid was geworden. In 1980 stapte hij uit de po litiek. Tijdens de „grote coalitie" van Kiesinger is onder meer een be gin gemaakt met de politieke dooi tussen de bondsrepubliek en de DDR. Terwijl Kiesinger in 1969 met de CDU-top de verkie zingsoverwinning vierde kwam de mededeling dat de SPD de bakens had verzet en een nieuwe regering ging vormen met de liberale FDP. Kiesinger is daar altijd verbitterd over gebleven. Hij leidde de laatste jaren een teruggetrokken bestaan. LONDEN De aidsepi- demie gaat veel meer kos ten dan alleen de bedra gen die nodig zijn voor medische verzorging. De directe kosten van behan deling en verzorging zul len in het niet vallen bij de indirecte kosten die veroorzaakt worden door dat veelal jonge en pro- duktieve mensen ziek worden en sterven. Dat bleek gisteren op een in ternationale aidsconferen- tie in Londen. De Amerikaanse gezondheid seconome Sitovsky schatte op basis van de nu beschikbare gegevens dat de indirecte kos ten in de VS over enkele jaren op het zevenvoudige van de behandelingskosten zullen lig gen. Ook dr. M. Over van de Wereldbank, die onderzoek heeft gedaan naar de kosten van aids in Zambia en Tanza nia, zei dat de medische kosten van gevolg van aids maar een fractie zullen zijn van de totale kosten. De WHO: „De enige vraag is: wie zal er betalen bij voorbeeld voor degenen die hun baan kwijtraken en aan gewezen raken op een uitke ring Nederlandse schattin gen gaan uit van ongeveer 100.000 gulden aan ziekenhuis kosten per aidspatiënt. Bere keningen van de indirecte kosten voor de Nederlandse samenleving als geheel zijn er nog niet. „De vooruitzichten voor de ontwikkelingslanden zijn slecht", zei T. Rothewell van de ontwikkelingsorganisa tie van de Verenigde Naties UNDP. Hij voorspelde dat aids in het komende decennium de belangrijkste doodsoorzaak wordt voor twintigers en der tigers in de Derde Wereld. Af gezien van een medische, wordt aids dus met name in ontwikkelingslanden ook een economische ramp. EEUWENOUD WISKUNDIG PROBLEEM OPGELOST FRANKFURT Een wiskundig raadsel dat de breinen van wetenschappers en-rekenliefhebbers al eeuwen boeit, is mogelijk opgelost. Dat heeft een professor van het Max Planck Instituut in de Bondsrepubliek gisteren gezegd. Het raadsel staat bekend als het Laatste Theorema van de wis kundige Fermat (1601-1665). Het gaat om de stelling: X tot de Nde macht, plus Y tot de Nde macht, is gelijk aan Z tot de Nde macht, waarbij X, Y en Z integere (geheel) getallen zijn, groter dan nul, heeft geen oplossingen voor N, wan neer N een integer getal is groter aan twee. Het raadsel zou zijn opgelost door de Japanse professor Yoichi Miyaoka. De oplossing wordt binnen tien dagen uitgewerkt. De Britse koningin-moeder is inmiddels 88 jaar oud, maar lijkt niet van plan rustig thuis te blijven zitten. Gisteravond bezocht zij in Glasgow de Koninklijke Schotse Academie voor Muziek en To neel, waar zij met plezier een van haar „voorvaderen" ontmoette. FOT( L AP (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De 88-jarige Britse koningin-moeder heeft enige deining veroorzaakt door in een brief aan minister van gezondheidszorg John Moore haar onte vredenheid uit te spreken over het feit dat in Wales bij wijze van besparing een ziekenzaal voor bejaarden is gesloten. De koningin-moeder reisde vorig jaar april speciaal naar Merthyr Tydfil voor de openingsplechtig heid van deze speciale geriatrische afdeling in het plaatselijke ziekenhuis. De sluiting dateert van afgelo pen december. Volgens de autoriteiten van de Welse stad Merthyr Tydfil krijgt het St. Tydfilsziekenhuis dit jaar een tekort van drie tot vier miljoen pond. Dit vooruitzicht heeft het bestuur dan besluiten de afdeling met zes bedden, bestemd voor zieke bejaarden, voorlo pig te sluiten. De drastische bezuinigingsmaatregel is een gevolg van het ernstige gebrek aan geld waardoor de Britse gezond heidszorg wordt geteisterd. De regering Thatcher weigert hard nekkig hogere subsidies toe te kennen. Bij gebrek aan de nodige fondsen gaan in praktisch alle ziekenhuizen diverse afdelingen dicht. De „queen mum" zoals de Britse koningin-moeder in de volksmond wordt genoemd, staat bij praktisch al haar landgeno ten in hoog aanzien. Het ongewone feit dat zij zich zo openlijk heeft gemengd in de heersende meningsverschillen omtrent de §ezondheidszorg is dan ook van die aard dat het de regering hatcher ernstig in verlegenheid tVengt. 5USKE EN WISKE DE EDELE ELFEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7