I arder rijden sthisch „goed verkoopbaar ZE ZUN ER GELUKKIG MOS* ELSEVIER HP deGPENE uit de weekbladen ederlandse journalist ging in oorlog eigen weg Boek is nergens zonder media HU Onderzoek naar oorzaak besmetting hepatitis-B PE TIJD HUNNENLAND gcidócSomant DONDERDAG 10 MAART 1988 PAGINA 5 JN HAAG Hoe was mogelijk dat het me edeel van de journalis- tijdens de oorlog hun linselen verkwansel- Die vraag stond gis- n centraal tijdens een imdiscussie in Den ig naar aanleiding van verschijnen van het ifschrift „Niet voor ilicatie" van dr. R. Vos ir de Nederlandse pers |ens de Duitse bezet- Vos concludeert in zijn proef schrift, waaraan hij zeven jaar heeft gewerkt, dat de Neder landse kranten en journalisten zich in 1940 vrij snel hebben geschikt naar de wensen van de Duitse bezetter. Alle 120 dagbladen die in die tijd ver schenen, bleven ook na de oorlogshandelingen doorgaan. Het gevolg is dat de bezetter tijdens de hele oorlog de be schikking heeft gehad over een goed functionerend per sapparaat. Het initiatief tot de studie werd al in 1964 genomen door de toenmalige voorzitter van de Amsterdamse pers, Han Lammers. Hij leidde gisteren de forumdiscussie. Vos noemde tijdens zijn inlei ding tal van verklaringen voor de bijna kritiekloze houding van de journalisten tijdens de oorlog. Allereerst was er de tijdgeest van de jaren twintig en dertig die aan de oorlog vooraf ging. Van de openheid van nu was geen sprake en ook de vrijheid van drukpers was niet zo vanzelfsprekend. De loyaliteit van de journalist lag eerder bij de zuil waarvoor Na de bezetting veranderde er volgens Vos dan ook niet echt veel. De overgang verliep bij na zonder onderbreking. Ook het feit dat de Duitsers tactvol te werk gingen en niet de bot te bijl hanteerden paste in de sfeer dat het gewone leven snel zijn gang moest hervatten. De kranten verschenen zonder censuur, waarbij een beroep werd gedaan op de loyale hou ding van de uitgevers en jour nalisten. Die ruimte werd door kranten en journalisten op verschillende wijze gebruikt. Belangrijk vindt Vos ook dat er voor de journalist in oor logstijd nooit een punt is ge weest van „nu moet ik m'n fien breken". Het proces ver iep sluipend. Er bleef vol doende nieuws over dat wel kon worden vermeld. Van be lang is daarbij dat de journalist zich zelden verantwoordelijk voelde voor de krant als ge heel, hij ging zijn eigen weg. Tussen de regels door kon hij vaak toch zijn boodschap wel kwijt. Kritiek kreeg Vos „op het ont breken van een analyse van de inhoud van de krant tijdens de oorlogsjaren. Ook een poli tieke benadering van de ma nier waarop kranten en jour nalisten in die tijd handelden werd als een gemis gesigna leerd. De promovendus verde digde zich door te wijzen op de gigantische hoeveelheid mate riaal die daarvoor zou moeten worden doorgewerkt. Volgens hem een onmogelijke taak voor één onderzoeker. Hij sprak de hoop uit dat zijn stu die zou leiden tot vervolgstu dies. (Vervolg van de voorpagina) EN HAAG „Er is Irake van een zekere late van hypocrisie bij Éigenen die nu roepen j|t de 120 km/u een hande is. Ik moet nog fcn wie van hen zich al- naal aan de 100 km/u Ibben gehouden". Mi jster Korthals Altes Istitie) gebruikte deze borden gisteren in de amer ter verdediging |h het kabinetsvoorstel de maximum-snel- ■lid op het overgrote fel van de autosnelwe- fn (83 procent) op te pkken van 100 naar 120 a/u. talgens hem is er alleen di- Jct na de oliecrisis van 1973 „een cultuurschok" - een p-iode geweest waarin de lomobilist zich inderdaad de 100 km/u heeft ge- [uden. In 1982, toen het rste kabinet-Lubbers aan- |ad met Korthals Altes als hister, was dat al niet o. Toen was de situatie nu: 80 procent van de litomobilisten rijdt harder |n 100 km/u. En waarom leurde dat? Omdat de poli volgens de minister het rrein van de handhaving had verlegd naar de kleine criminaliteit, waaraan ieder een zich stoort. Het overtre den van de maximum-snel heid gebeurt door een heel grote groep mensen en in .de samenleving schaamt nie mand zich ervoor open en bloot toe te geven dat men te hard rijdt. ,,De ene norm wordt ethisch heel anders gewogen dan de andere. Deze norm leeft niet in het rechtsbewustzijn. Men tilt niet zwaar aan de maxi mum-snelheid", constateerde Korthals Altes dan ook droogjes. Om vervolgens uit te halen naar het rijgedrag van de Nederlanders, dat zich kenmerkt door „een to taal ontbrekende dicipline". De norm, 100 km/u, zal per 1 mei opgetrokken moeten worden tot 120 km/u., zo verduidelijkte de bewinds man. Daartoe bediende hij zich van de volgende cijfers. In 1973 waren er 3,3 miljoen auto's. Nu zijn dat er 5,4 mil joen. Het autorijden is over deze periode met 150 procent toegenomen. Om de 100 km/ u in die situatie te kunnen blijven handhaven zouden door politie en justitie 250 procent meer Overtredingen nagelopen moeten worden. Materieel en mankracht zijn echter in de afgelopen jaren niet in die mate toegenomen. Nog afgezien van talrijke nieuwe taken die politie en justitie er bij kregen. Bij de handhaving van de 120 km/u wordt er nu van uitge gaan dat het daarbij zal gaan om het aanpakken van 20 procent van de automobilis ten op de snelwegen. Zij hou den zich straks niet aan de nieuwe maximum-snelheid. Om dat effectief te kunnen doen moet het aantal proces sen-verbaal wegens te hard rijden omhoog van 60.000 naar 130.000, moeten sancties zwaarder worden en moet er meer gecontroleerd worden. Indien de 100 km/u zou worden gehandhaafd zou de inspanning van politie en jus titie 400 procent hoger moeten liggen dan in het voorbeeld van de 120 km/u. Geen 100 km/u dus, wat de bewindsman betreft. Alhoe wel, rond de drukke «steden in de Randstad moet die snel heid wel worden aangehou den. Nu was de bewindsman wel zo eerlijk te erkennen dat po litie en justitie de nieuwe normen voor de maximum snelheid niet alleen kunnen handhaven. Naast een groot schalige voorlichtingscam pagne die de overheid gaat verzorgen, moeten er ook maatregelen komen van maatschappelijke organisaties zoals de ANWB. En de weg- beheerders kunnen bijvoor beeld door het kleuren van de middenbermbeveiliging de automobilist duidelijk wij zen op de veranderde maxi mum-snelheid. CAREL GOSELING kroegbaas geeft hongerstaking op f.KCELONA Een 49-jarige Nederlandse kroegbaas heeft [hongerstaking in de gevangenis van de Spaanse stad Gerona geven. De wegens hasjsmokkel veroordeelde Nederlander eind vorige maand ernstig verzwakt opgenomen in het zie- uis. Hij moest dagenlang kunstmatig worden gevoed. De begon weer te eten nadat hij door zijn vrienden en familie- n van de zinloosheid van zijn actie was overtuigd. Hij begon actie als protest tegen de weigering van de plaatselijke itbank hem de rest van zijn straf zes maanden in Ne- and te laten uitzitten. iad van State tegen intrekken NSB-pensioenen fHAAG De Raad van State is tegen het initiatief-wets- stel van kamerleden van PvdA, VVD en PPR om de pensi- len van wet*uwen van NSB-kamerleden in te trekken. De jiek van het adviescollege is vooral ingegeven door juridische s adiKaren" Door dit negatieve advies is de kans klein geworden ,n jühet wetsvoorstel de benodigde tweederde meerderheid zal ■•en in de Tweede Kamer omdat nogal wat kamerleden om ^Mbcipiële en juridische redenen tegen zijn. In het wetsvoorstel *j^dt gesteld dat het „een eis van rechtvaardigheid is dat een rï^lie wordt gemaakt aan het pensioen" eri dat „voortbestaan US d ig is met het rechtsgevoel van zeer velen in het land". Vol- BÜ de Raad van State kunnen dergelijke argumenten niet ^■jtgevend zijn. Bovendien vreest de Raad dat hierdoor gele- M Iheidswetgeving zal ontstaan. gezinsuitbreiding Audrey Hepburn tot speciale ambassadrice Unicef benoemd GENEVE De Britse ac trice Audrey Hepburn is door het kinderhulpfonds van de Verenigde Naties, Unicef, benoemd tot spe ciale ambassadrice. Zij zal volgende week naar het door droogte geteisterde Etiopië reizen. Behalve Hepburn zijn ook Harry Belafonte, Liv Ulmann en Peter Ustinov ambassadeur voor het Unicef. Hepburn werd in Brussel ge boren als dochter van een Bel gische vader en een Neder landse moeder. Nadat zij de Tweede Wereldoorlog als kind in het bezette Nederland had doorgebracht, kreeg zij hulp van het Rode Kruis en van de speciaal ingestelde instelling van de VN die de voorloper was van het Unicef. „Gezien mijn vroegere ervaring, kan ik getuigen van wat het Unicef betekent voor kinderen. Ik ben zeer dankbaar en heb ver trouwen in wat het kan doen", aldus Hepburn. Rob Kroner presenteert flitsende collectie De nieuwe zomercollectie van Rob Kröner wordt vooral gekenmerkt door het veelvuldig voorkomen van de kleur warmrood. Ook nu weer heeft zijn show een onvervreemd baar eigen handschrift, waardoor steeds meer be kende vrouwen zijn pret tig draagbare en gemak kelijk wasbare jersey cre aties aanschaffen. Deze zomer hebben veel jersey japonnen een lang bovenlijf en een korte rok, voorzien van een dubbele strokenlaag. Dat staat supervrouwelijk en mas keert tegelijk de soms iets te weelderige rondingen. De Amsterdamse couturier, die men zelden of nooit in het roerige jet-setwereldje zal te genkomen, brengt ook deze zomer weer vooral draagbare, maar tegelijk originele combi naties voor vrouwen van alle leeftijden en figuurtypes. Het is natuurlijk niet zo moeilijk om voor een heel slanke den te ontwerpen, maar ook wie een moeilijk figuur heeft en daarbij nog een beetje ouder is, kan hier een prachtig blazer- ensemble van diepglanzende, licht gedessineerde grijze zijde aanschaffen. Wie heel gedis tingeerd wil opvallen, zal in een oudrose japon, waarin met grijs of camel geometrische ba nen zijn verwerkt, beslist on vergetelijk worden. Voor zeer efficiënte vrouwen zijn de mantels van zijdeachti ge glansmaterialen, die ook als japon gedragen kunnen worden, te gek handig. En leuk, maar tamelijk stout, is bijvoorbeeld een rose minijurk Deze van Zwitserse zijden mousseline vervaardigde avondjurk is in zwart uitgevoerd met ingeweven noppen. FOTO: ANP Voor de zomerse avond blijft zwart favoriet. Vandaar alle maal zwarte korte strapless avondjurken, met wijduit- staande rokken, gegarneerd met verschillende strokenla- gen. Soms is de hals gedeco reerd met prachtige grote oranjerode rozen, een onweer staanbaar mooie combinatie, die zowel blondines als vrou wen met een iets getinte of donkere huid bijzonder zal flatteren. PHI A BARUCH met een mini-strokenrok. Bij al die jurken kan men trou wens ook naar hartelust met hoeden voor de dag komen. Kleine dopjes met heerlijke grote strikken, maar ook intri gerende kolossale pannekoek- vormen, die op één oor gedra gen dienen te worden. En doorzichtige hoeden met ran den die diep over het hoofd worden getrokken, terwijl men toch door de rand heen de omgeving waakzaam en nauwkeurig blijft observeren. (ADVERTENTIE) - ^j«§g§LANDSE STAATSLOT E RIJ Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ t AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid ij geloofden dadelijk aan misdaad, want er waren een ar schelmen onder de bemanning. Een maand geleden vond i Griekse schipper een boei van „De Jeanet". Mijn maat- •appij rustte de kits, „De Stormvogel", uit en gisteren vertrok- i wij met materiaal voor een onderzoek aan boord. Maar nu yek dezelfde schurkenbende ook hier weer haar vingers tussen gekregen te hebben. Vannacht verlieten zij het schip, nadat zij het lek hadden gemaakt, met alle sloepen." Kapitein Rob wordt rood van verontwaardiging. „Op mij kan je rekenen," zegt hij plechtig. Eerst krijgen ze de kits drijvende en dan nemen ze haar op sleeptouw. ROTTERDAM De Geneeskundige Hoofdinspectie stelt een onderzoekscommmissie in, die moet nagaan hoe het mogelijk is dat een aantal vrouwen als gevolg van een behandeling in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rot terdam besmet raakte met het hepatitis-B-virus (geel zucht). De commissie moet ook aanbevelingen doen over hoe dit soort situaties zijn te voorkomen. Geneeskundig Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland, M. van Osch, zal op basis van de bevindingen bekijken of hij maatregelen kan nemen. Afgelopen weekeinde werd bekend dat 177 vrouwen, die in het Dijkzigt onder behandeling waren om via de zogenoemde rea geerbuis-bevruchting zwanger te worden, mogelijk besmet zijn geraakt met het virus. Bij negentien van deze vrouwen, van wie er zeven zwanger zijn, is intussen al vastgesteld dat zij inderdaad besmet zijn geraakt. Overigens moeten nog bijna twintig vrou wen onderzocht worden, maar zij waren voor het ziekenhuis on vindbaar. De oorzaak van de besmetting staat niet vast. Zeker is wel dat de kweekvloeistof waarin een zaadcel en een eicel met elkaar in contact worden gebracht het virus bevatte. Hoe dat mogelijk is, is nog onduidelijk. „Ik wil gelézen worden", zegt Hugo Claus kort voor het begin van de Boeken week in Vrij Nederland. Lukt dat niet, dan snel naar Adriaan van Dis, want Else vier meldt dat een boek vrij wel nergens is zonder steun van de media. Zou het De Tijd inderdaad schelen in de losse verkoop nu Tony van der Meulen bij zijn terug keer uit Teheran in het NOS-Journaal werd geïnter viewd „Hoe voelt dat nou, zo'n bom?". Jos Brink heeft de media niet meer no dig, maar omgekeerd. De Haagse Post wijdt een heuse analyse aan „onze nationale hogepriester". Oorlog, televi sie en literatuur; hoofdthe ma's in de weekbladen. Op drie plekken is het over vol in Teheran: bij de ticket- bureau's, in de gevangenis sen en op de kerkhoven. De reportage van De Tijd uit de Iraanse hoodstad is een mengeling van angst en wrange humor. Wat de den ken van de Nederlandse vrouw, die al vele jaren in Teheran woont, en wiens Hema-breiboek namens de Islamitische Republiek is ge- confiskeerd. De waanzin heeft toegeslagen in de stad die recent werd getroffen door Iraakse raketten. Ter wijl de rook optrok, werden vijf jonge Koerden opgehan gen, tot groot genoegen van omstanders, die nog een co laatje of stukje geroosterd vlees namen. En de jongens van zeventien en achttien jaar, die op de tv stonden te juichen met gebalde vuist en een rood lint in het haar, werden later ontwaard in het ziekenhuis. De één heeft een granaatscherf in zijn oog gekregen, de ander is sinds een ontploffing blind. „Ik loop over een wijkkerkhof in Teheran-noord: de gemid delde dode is hier 21 jaar". Waldheim en de WIR slaan we over, komen we bij ruim dertig pagina's over televi sie, dat is bijna nog erger dan de televisie zelf. Het be gon ooit als PET (Philips Ex perimentele Televisie) en volgens velen is het nooit meer geworden. De bazen van Vara (Marcel van Dam) en Tros (Cees den Daas) pra ten over commerciële televi sie en ideologische verschil len, als die tenminste nog bestaan. Van Dam: „Ik be strijd dat er sprake zou zijn van ideologische vervlak king bij de Vara". Hoe verkoop je een boek als Fractals - Meetkundige figu ren in eindeloze herhaling? Door het zelf bij de boek handel uit te leggen. De me dia zijn niet geïnteresseerd, en dat is doorgaans funest. Elsevier signaleert wat ie dereen eigenlijk al weet: „Als Van Dis haar niet had geïnterviewd", zegt uitgever Rob van Gennep, „dan had den we met pijn en moeite onze zesduizend exemplaren van Sartres biografie door Annie-Cohen Solal ver kocht. Die televisie heeft een enorme impact. Evenals die bestseller-lijsten, maar die zijn ook weer afgeleid van de televisie". Maarten Biesheuvel (na het prachtige stuk vorige week in VN), minister van Dijk en de WIR slaan we over, ko men we bij Lambert Brands- ma, scheikundige, die het leuk vindt om gekke dingen te bedenken: „Je vindt pas echt iets als je van de betre den paden af durft te wij ken". Profileren, dat vindt hij ook zoiets: „Je moet te genwoordig zeggen dat je goed bent. Net zolang tot an deren het geloven. Er is een enorme woordinflatie ont staan. Alles is „geweldig" en „uniek". De relativering is zoek". Waarna de prof ach teloos aan een kolf voelt, constateert dat het twee-en- dertig graden is en een ther mometer zijn diagnose be vestigt. „Tussen de tien en zeventig graden Celcius kan ik op één a twee graden nauwkeurig voelen. Door voelen houd je contact met de reactie". en vooral de minder bedeel den, weer iets van een wij- gevoel geven. „En zijn cha risma is gebaseerd op zijn homoseksualiteit: Het is de centrale motor bij alle won deren die hij tot stand brengt". Een raar stuk. Pedofielen en de WIR slaan we over, komen we bij de vraag of de misdaden van Hitler en Stalin met elkaar mogen worden vergeleken? In de Bondsrepubliek wordt daarover al anderhalf jaar fel gediscussieerd door voor al historici. HP wijdt er daarom maar eens essay aan en dr. In 't Veld van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie stelt eerlijk waar dat er maar een „vergelijkend onderzoek" moet komen. Misschien inte ressant taboe voor historici, maar moeten we ons nou echt bezighouden met de vraag of zes miljoen ver moorde joden erger is dan twintig miljoen vermoorde Russische boeren? Een beetje ambitieus mens beseft dat je alleen ergens kunt komen als je weet hoe je moet vertrekken, stelt Vrij Nederland. En somt vervolgens het ene na het andere voorbeeld op van de koningen van het verplette rende afscheid; mensen die pas zeggen hoe erg het was als ze van baan veranderen. Van Kemenade zei pas bij zijn vertrek van de Univer siteit van Amsterdam dat de bestuurlijk slagvaardigheid wordt beperkt door een web van procedures en regels. Hans Pont viel de autonomie van de bonden aan toen hij had getekend bij Binnen landse Zaken. Dries van Agt zei toen hij naar Japan ver trok hoe „deerniswekkend" en „totaal oninteressant" het werk als commissaris in Bra bant was. De verbazing en vooral de ergernis van dit na trappen -op-de- val reep wordt verwoord door een achterblijver: „Als er klach ten zijn, hadden we dat graag eerder gehoord". Nee, dan pianist Sviatoslav Richter, de man die van het blad speelt. „Omdat ik niet blind ben". Hij praat het liefst nooit: „Mijn concerten zijn mijn interviews". Hugo Claus, vorige week al in Elsevier, slaan we over en VN slaat de WIR over. Karei Bezemer beschreef het lot van bijna alle Nederland se schepen in de Tweede Wereldoorlog; onlangs ver scheen een derde druk van zijn boek. De „Lou de Jong van de zee" verhaalt van ziekenverpleger Moorman die de reddeloze gewonden aan boord van de getorpe deerde kruiser De Ruyter niet in de steek wilde laten. Hij volgde het bevel om van boord te gaan niet op, gaf zijn zwemvest aan een colle ga en ging met zijn patiënten ten onder. Natuurlijk komt ook Karei Doorman ter sprake, schout-bij-nacht op hetzelfde schip. Die zei niet: „Ik val aan, volg mij", maar: „All ships follow me". Door man was een bijzonder moe dig man en tevens fatalis tisch, zegt Bezemer. Niet alleen Lucas Reijnders is Mister Milieu, ook Wouter van Dieren verdient die kwalificatie, vindt Her vormd Nederland. „Er heerst een mytisch geloof in produktiegroei: als de pro- duktie groeit, gaat het de beter. In „Wedden dat" was pas een arts die met zijn neus feilloos kon voelen welke temperatuur het water in verschillende bakken had. Dan gaat Jos Brink uit de bol. En gans het volk met hem, meent de Haagse Post Het blad deels in nieuwe lay-out probeert te ach terhalen waarom Brink zo populair is. Werd jeugdpsy- chiater Gerrit Mik een tijdje geleden bestemepeld als sja maan, Peter Hofstede komt dit keer tot de conclusie dat de presentator-acteur-stuk jesschrijver een hogepriester is. Want Brink zou het volk. De Franse journaliste Anne Tristan infiltreerde in het ultra-rechtse kamp van Le Pen, het Front National. In De Groene poogt ze onder woorden te brengen hoe eng het is. „Bij het Front zitten mensen die zich moeizaam omhoog hebben gewerkt. Ze waren gisteren zelf die gast arbeider, de Italiaan, de Por tugees. En zij haten de im migranten van nu omdat ze bang zijn zelf weer bij die onderste laag te behoren". Slaan we de WIR over en komen we bij twintig jaar vrouwenbeweging. Bekend, maar toch dit: vrouw met kind van anderhalf en baby van zes maanden mag mu seum niet in met kinderwa gen. Suppoosten maken oor log, steken geen vinger uit als baby in rugzak wordt ge hesen en vrouw moet schommelend trappen op en zalen door voor ze op een bankje kan uitrusten. Is er eigenlijk wel wat veranderd sinds Joke Smits belangrijke publicatie „Het onbehagen van de vrouw?" Precies: nooit bij Van Dis geweest. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5