Rooie spionnen strooien met geld Biii 6weken Elsevier f12,50 gezocht: een kamer iPRfiynfjii Gebrek aan rechtshulp in asielzoekerscentra Kamer: studie hogere autokosten .KONINKLIJK /UIIIS lEUWO He „Nieuwe" ouderen hebben meer wensen PLEIDOOI VOOR SPREEKUUR BINNENLAND EeidócSoivumt DONDERDAG 10 MAART 1988 PAGINA 3 advertentie over eneesmiddelen onjuist IECHT Onvolledig, misleidend, onjuist tendentieus. Deze oordelen velt de Reclame je Commissie over onderdelen van de ad- tentie die de ministeries van welzijn, volks- ondheid en cultuur en van economische za- begin januari in de dagbladen hebben ge- liceerd om het publiek te informeren over nieuwe tariefsysteem voor geneesmiddelen. Nederlandse Associatie van de Farmaceuti- Industrie (Nefarma) had er een klacht ingediend. De ministeries riepen in de ad- ïntie op om de apotheker te vragen, dure rkgeneesmiddelen te vervangen door goed- »re medicijnen met dezelfde samenstelling, werd vermeld dat ze om kleinere hoeveel- jen kunnen vragen dan er op het recept n. De commissie beveelt de ministeries aan, )rtaan niet meer op een dergelijke wijze re- le te maken". Brandweer- kleding Rotterdamse brand weerlieden laten zien dat met de nieuwe kleding die gisteren werd gepresenteerd, heel goed kan worden gehold. De kleding, die is aange past aan de veran derde werkomstan digheden, bestaat uit twee en drie lagen waarvan de buitenzij de bestaat uit wol/ aramide met een iso latievoering van zui ver scheerwol. FOTO: ANP DEN HAAG CDA, VVD en PvdA willen dat het kabi net een studie gaat doen naar de moge lijkheden om de ac cijns op benzine met 25 cent per liter te verhogen. Op deze manier zou de auto mobilist beter in zijn portemonnee moeten voelen wat het auto rijden kost. Dit kan ertoe leiden dat er minder wordt. gereden Woordvoerders van de drie grote partijen uitten hun wens gisteren in de Kamer. Zij reageerden daarmee op uitspraken van minister Nijpels (VROM), die had gesteld dat het kabinet in het Bereikbaarheidsplan Randstad niet met der gelijke voorstellen is ge komen omdat die „poli tiek onhaalbaar" zouden zijn. „Ik daag de minis ter uit, kom met voor stellen", aldus mevrouw Oomen (CDA). „Kom met een plan. Wij zijn daar voor", sloot de heer Castricum (PvdA) zich aan. Ook mevrouw Jor- ritsma (VVD) zei veel voor de voornemens te voelen. „Misschien is het wel beter dan road pri cing (een elektronische tol die het kabinet met ingang van 1996 wil in voeren, red.). Ik ben be reid een kosten-baten analyse te maken", zei de liberale. De Consumentenbond heeft felle kritiek op de aangekondigde verho ging van de autoverze keringspremies. Volgens de bond gaat het om een verhoging van 10 tot 15 procent, waardoor de premies binnen één jaar met ongeveer 20 procent omhoog gaan. Medio vo rig jaar verhoogden de verzekeraars de premies ook al met 6,5 tot 9 pro cent. De consumenten organisatie vindt het hoog tijd dat de autover zekering grondig wordt gesaneerd. daa,SP: beperking re jektroshock mi SChtTN HAAG Steeds ier ziekenhuizen maken «;er gebruik van de elec Jvfshock (ECT) als onder 1 van een psychiatri behandeling. Dit t doordat de Genees- dige Inspectie voor de lestelijke Volksgezond (id sinds enige tijd ook niet-gespecialiseerde itra toestemming geeft het toepassen van (omstreden) metho- ;tijni dat is de electroshock opnieuw jchiatrisch centrum in Bloe- rae«pdaal. Het Radboud-zieken- is in Nijmegen en het Dia hessenhuis in Arnhem staan ihet punt dit te doen, terwijl !Z,n<t Delta-ziekenhuis in Zuid- nz'911and er in beginsel toe be- hoopten heeft. i onft Tweede-Kamerlid Andrée agerfi (PSP) is ongerust over re ontwikkeing en heeft Bgen gesteld aan staatssecre- •is Dees van Volksgezond- genid- Zii herinnert de regering „erian dat volgens haar eigen Ihtlijnen de electroshock- Srapie alleen in psychiatri- ^avke universiteitsklinieken an Jg worden toegepast. Dat jaaindpunt werd, na jarenlange ;jenjcussies, ingenomen in 1986. s er in een bepaalde regio al n centrum is waar de ECT- ithode wordt toegepast, zou- volgens Van Es andere in- ingen in dat gebied zich in moeten onthouden. »cht een niet-gespecialiseerd *e€ptrum al toestemming heb- d mh gekregen, dan moet die ng s|Drden ingetrokken, aldus het perijmerlid. (ADVERTENTIE) BEL BOULEVARD: 06-320.322.02 agte^c de heetste nieuwtjes en de ieerardste roddels: van Ben Holthuis.Over 5 g^weekPasin de bladen! iemaakt voor de telefoon, looit herhalingen, ilke dag nieuw, elke dag bellen! nodp cent per minuut perfc an 10 ,teiMr. ope nitr 10 maart r. Pieter van Vollenhoven [opent het vernieuwde en 'uitgebreide Instituut voor Zintuigfysiologie in Soes- ?EHterberg. Het instituut is on- ,n Herdeel van TNO en richt :ich met onderzoek naar erkomstandigheden voor het grootste deel op de krijgsmacht. Veel onder zoek wordt gedaan op het gebied van verkeersveilig- e held. 111 maart 3 Mr. P. van Vollenhoven brengt een werkbezoek s aan de Stichting Natuur en Milieu in Utrecht. BOEKJE OVER SPIONAGE IN EIGEN LAND: „HET GEBEURT" Kipra UNO functionaris blijkt N VANDAAG^ IN HET VJ DEN HAAG Buiten landse spionnen zijn ui terst actief in ons land. Steeds vaker trachten zij Nederlands defensieper soneel over te halen ver trouwelijke informatie door te spelen en steeds meer wordt daarbij een beroep gedaan op de „ontvankelijkheid voor financiële tegemoetko mingen". Volgens de Marine Inlichtin gen Dienst (MARID) is het strooien met geld de recrute- ringsmethode die doorgaans het meeste succes heeft. Het inspelen op ideologische mo tieven van de Nederlander en het gebruik van chantage komen vervolgens op een goede tweede en derde plaats. Volgens de MARID houdt ongeveer een derde van de diplomaten „*én ande re autoriteiten met gehele of gedeeltelijke diplomatieke status" uit communistische landen zich bezig met inlich tingenwerk. De dienst heeft daarom een boekje uitgege ven waarin mensen die met geheime zaken omgaan worden gewaarschuwd voor de lange armen van de Rode Beer, of die nu bestaan uit „echte" KGB-agenten, am bassadepersoneel van „vazal staten" of ingezetenen van weinig verdachte, met de Sovjetunie bevriende Derde- Wereldlanden. Dat, hoe en waar het gevaar op de loer ligt wordt uitgebreid toege licht in het boekje „Het Ge beurt", dat in een oplage van zesduizend exemplaren onder Defensie-personeel zal worden verspreid. En dét het gebeurt, daar moet iedereen zich terdege van bewust zijn, zo staat in de brochure Dij een wat mistige tekening van een donkere man met hoed bij een Defensie-gebouw: „U bent potentieel doelwit van buitenlandse inlichtingen diensten omdat u toegang tot of inzage heeft in geclassifi ceerde militaire objecten en/of gegevens. In de eerste plaats bedreigt spionage dus uzelf doordat u tot het uit voeren van strafbare feiten wordt gebracht". Ellen T. De voorpagina van de MA- RID-brochure is opgesierd met kranteknipsels over min of meer beruchte spionageza- ken uit het verleden. „Spio- nage-complot in Japan opge lost", „VS-marinier krijgt dertig jaar wegens spionage „UNO-functionaris blijkt Sovjet-spion" zijn aanspre kende koppen uit het buiten landse spionagebeuren, maar wat spionage-kwesties in ei gen land betreft kan de MA RID weinig meer naar voren halen dan de geruchtmaken de zaak rond Ellen T. Zij werd in mei 1986 door-de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld wegens spionage voor Oost-Duitsland, het land waaraan zij octrooi-aanvra gen betreffende bepantsering van militaire voertuigen wil de verstrekken. Nooit opge helderd is de kwestie Albert Stuurman. Ex-marineman Stuurman was een sleutelfi guur bij de bouw van stuur inrichtingen voor onder zeeërs in de Walrus-klasse en had toegang tot geheime do cumenten. Hij verliet de ma rine, ging voor een Duits in genieursbureau werken en overleed in mei 1984 onder raadselachtige omstandighe den in zuid-Duitsland. Vol gens zijn weduwe is er een samenhang tussen de „zelf moord" van haar man, de nooit opgehelderde brand in '87 aan boord van de Walrus en verdwenen tekeningen van de stuurinrichtingen. De landelijk officier van justitie voor spionagezaken mr. H.J. den Os heeft in 1984 een on derzoek ingesteld naar deze zaak, maar daarover zijn nooit mededelingen gedaan. Ieder middel „Functionarissen van buiten landse inlichtingendiensten wenden ieder mogelijk mid del aan om met potentiële medewerkers contact te zoe ken en relaties te cultiveren, bijvoorbeeld „gelukstreffers" op handelssymposia (Leipzi- ger Messe), postzegelverza melaars, correspondentie vrienden etc.". „Een verzoek om een ongeclassificeerde technische brochure, een mi litaire telefoongids of be kendmakingen binnen een organisatie kunnen iemand het gevoel geven dat daar mee de organisatie geen na deel wordt berokkend. Het betalen voor deze verleende service is meestal de volgen de fase binnen deze benade ringsfase. De periode van op bouw geeft de buitenlandse inlichtingendienst de moge lijkheid behoeften en zwak heden van de potentiële me- Het boekje „Het Gebeurt" zal in een oplage van zesduizend exemplaren worden verspreid onder Defensie personeel. dewerker te identificeren en daarop in te spelen", aldus de brochure. Uiteindelijk is het leveren van vertrouwelijke informa tie de moeilijkste stap voor de nieuwe bron. Heeft deze eenmaal dergelijke informa tie verstrekt en vormen van betaling geaccepteerd, dan is hij of zij vanaf dat moment „aan de haak geslagen", rijp om geëxploiteerd te worden op basis van hebzucht of chantage. W raakgevoelens Volgens de MARID zijn er nog heel wat andere benade ringsmethoden bekend die soms succesvol gebruikt worden. Vaak wordt daarbij een beroep gedaan op het avonturisme van de betrok kene en op wraakgevoelens jegens de werkgever of „het systeem". Verder wordt ge bruik gemaakt van de seksu ele afhankelijkheid, verlan gens en voorkeuren van de benaderde en niet zelden wordt iemand ook angst in geboezemd om de juiste in formatie los te krijgen. Niet zelden worden er operaties uitgevoerd „onder valse vlag", waarbij bijvoorbeeld „een Sovjet of andere buiten landse inlichtingenfunctiona ris doet voorkomen dat hij afkomstig is uit een NAVO- land". Een bron die eenmaal is gerecruteerd wordt door gaans in het gareel gehouden door dreigen met het open baar maken van een en an der en door bedreigingen te gen familieleden of relaties die wonen in het land van de betreffende inlichtingen dienst. Soms wordt ook de noodzaak tot het nemen van risico's en opofferingen met als einddoel De Wereldvrede voor het voetlicht gehaald door de buitenlandse spion nen. Ook inlichtingendiensten van niet-communistische lan den zijn actief. In de brochu re wordt daarom de zaak-Jo nathan Pollard in herinne ring geroepen. Deze voorma lige analist van de Ameri kaanse marine werd twee jaar geleden in Washington tot een levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens het doorgeven van militaire geheimen aan Israel. Deze zaak heeft de relaties tussen de VS en Israel ernstige schade toegebracht. „Bedenk dat er wel inlichtingendiens ten van bevriende landen be staan, maar geen bevriende inlichtingendiensten!", citeert de MARID een contraspio- nage-wijsheid. „Wees oplet tend", zo luidt de laatste zin van het boekje. ARJEN VAN DER SAR AMSTERDAM Met de sociale en economische ontwikkeling van de laat ste tientallen jaren onstaat een nieuwe categorie ou deren die in bepaalde op zichten afwijkt van dege nen die thans de meerder heid van de bejaarden vormen. Dit zei de socio loog prof.dr. J. Berting van de Erasmus Universi teit in Rotterdam gisteren op een lezing over het ou der worden in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De huidige generatie ouderen is in hoge mate beïnvloed door de economische crisis van de jaren dertig, de Tweede We reldoorlog en de toen geldende gezagsverhoudingen. Volgens prof. Berting is uit onderzoe ken gebleken dat deze genera tie bejaarden in het algemeen tevreden is met de levensom standigheden, ook al blijken die voor een buitenstaander niet altijd benijdenswaardig. De „nieuwe" bejaarden daar entegen zouden naar zijn me ning wel eens de voorhoede kunnen zijn van een meer ei sende en zich beter organise rende generatie ouderen. Deze generatie zal waarschijnlijk op hogere leeftijd vitaler zijn en duidelijker vorm geven aan haar wensen dan de generaties die haar voorgingen. Wellicht zal er, zo voegde de hoogleraar er aan toe, zoiets ontstaan als een „ouderencul- tuur" waarvan de deelnemers steeds duidelijker zullen weten te maken dat zij geen restcate gorie zijn in de marge van de prestatiemaatschappij, maar mensen met doelstellingen, as piraties, verlangens en relatie patronen die een gelijkwaardig recht van bestaan hebben naast anderen. Hij vroeg zich af of gezien de huidige verhoudingen een wet tegen de discriminatie op leef tijd niet zeer wenselijk is. Mi nister Brinkman van WVC, die ook op de lezing aanwezig was en aan de discussie deel nam, zag weinig in zo'n anti discriminatiewet. Hij sprak de vrees uit dat zo'n wet weinig aan de situatie in de samenle ving zal veranderen. Sociologe en oud-PvdA Twee de-Kamerlid H. Verwey-Jon- ker betoogde dat het naarste dat bejaarden vaak moeten er varen, de betutteling is. Zowel van de kant van niet-bejaar- den als van alle mogelijke hulpverlenings- en gezond heidsinstellingen. Bij besluiten op bestuurlijk niveau, zowel landelijk als lokaal, wordt vol gens haar weinig rekening ge houden met ouderen. O/EN \LiU5lE WT U SNEL LDOCT OCdC AlCHTiNfa HAftQ VGC*8'j TC &[\Oe>£ Hoogwerkers verwijderden gis teren de bescha digde omheining van een spoor wegviaduct in Haarlem, na een aanrijding door een vrachtauto. Als gevolg van de botsing ontston den er vertragin gen bij het trein verkeer en moest het wegverkeer enige tijd worden omgeleid. FOTO: ANP DEN HAAG Alle acht centra voor asielzoekers in ons land hebben dringend behoefte aan een dagelijks spreekuur Vreemdelin gen moeten hier in de allereerste fase van de asielprocedure terecht kunnen voor belangrijke informatie en advies. Pleitbezorgers van een spreek uur in de opvangcentra zijn de Nederlandse Orde van Advo caten, de Landelijke Organisa tie van Buro's voor Rechtshulp (LOB) en Vluchtelingenwerk. Zij zien de rechtsbescherming van asielzoekers in de knel komen doordat in het huidige systeem onvoldoende aandacht wordt geschonken aan de moeilijke situatie waarin de aanvrager is beland. Sinds de invoering eind vorig jaar van de nieuwe Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) moeten vluchtelingen meteen na aankomst vaak enige we ken verblijven in speciale, doorgaans achteraf gelegen asielzoekerscentra. Elk cen trum telt ongeveer 150 bewo ners. Mr. P.A. Wackie Eysten, de ken van de Nederlandse Orde van Advocaten schetst de pro blemen daar: „Vrij snel vindt er in een centrum een gesprek Slaats met een ambtenaar van ustitie. De vluchteling is dan meestal niet of nauwelijks ge ïnformeerd over de te volgen procedure en zijn positie daar bij. Ons rechtssysteem, de rol en betrouwbaarheid van poli tie- en andere ambtenaren plus die van de tolk zijn hem niet duidelijk. De ervaring heeft geleerd dat dit alles het waarheidsgehalte van de uit spraken van een vluchteling niet bevordert en dét terwijl het rapport van het verhoor de basis is waarop de hele ver dere procedure wordt ge voerd". De Orde, de LOB en Vluchte lingenwerk beschouwen een goede zakelijke voorbereiding op het onderhoud met de con tactambtenaar als een minima le voorwaarde voor een ver antwoorde rechtsbescherming. Doorgaans komt de asielaan vrager pas in contact met een rechtshulpverlener nè uitrei king van een negatieve be schikking. Het invoeren van een spreekuur, verzorgd door het Buro voor Rechtshulp, met de steun van vrijwilligers van Vluchtelingenwerk zou hierin verandering moeten brengen. GRONINGEN Je bent jong en je wilt een kamer. Dat geldt momenteel voor zeker 430.000 Nederlandse jongeren tussen 18 en 25 jaar die niet meer bij hun ou ders willen wonen. De vraag naar jongerenhuisvesting is groter dan ooit, maar het ziet er niet naar uit dat aan die vraag binnen afzienbare tijd voldaan kan worden. Tenzij de regering maatregelen neemt om meer ka mers en huizen voor jongeren beschikbaar te krijgen. „Een nieuwe impuls in de jóngerenhuisvesting is absoluut nood zakelijk", stelde gisteren althans drs. R. Mascini, coördinator van de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting. Dat is een landelijke vereniging van woningzoekenden. Mascini sprak tijdens een symposium over „de toekomst van jongerenhuisves ting". De toekomst ziet er niet al te rooskleurig uit. Weliswaar zijn sinds 1975 bijna 80.000 HAT-eenheden oftewel woningen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens gebouwd, maar dat is slechts 34 procent van wat de regering zich in dat jaar had voorgenomen te zullen bouwen. En deze HAT-eenheden zijn bo vendien niet alleen voor jongeren, maar ook voor ouderen. Het huren van kamers is de laatste jaren ook steeds moeilijker geworden. Er zijn in Nederland momenteel zo'n kwart miljoen jongeren die een kamer huren bij een verhuurbedrijf of hospita, maar veel zullen daar niet meer bijkomen. „Het is fiscaal niet meer zo aantrekkelijk om een kamer te verhuren. Wie een uit kering heeft gaat geen kamer verhuren, want dat leidt tot kor ting op de uitkering. En je kunt eer ook minder huursubsidie door krijgen", aldus Mascini. Volgens hem is het aanbod van ka mers daardoor de afgelopen vijftien jaar zeer sterk verminderd. En dat terwijl er een maatschappelijke tendens is om al op jeug dige leeftijd zelfstandig te gaan wonen. Ook in dorpen. Dat komt mede door de Wet Studiefinancierring, waardoor het financieel aantrekkelijker is geworden om op jezelf te wonen. Om aan die almaar groeiende vraag naar woonruimte te kunnen voldoen zijn er enkele mogelijkheden. Zo zouden jongeren sa men in eensgezinshuizen kunnen gaan wonen. Een probleem daarbij is dat de woningbouwverenigingen er weinig belang bij hebben. Omdat jongeren nogal snel verhuizen levert dat de wo ningbouwverenigingen extra onderhoudskosten op. De Landelij ke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH) vindt dan ook dat het Rijk een financiële stimulans moet geven aan de wo ningbouwverenigingen. Ook zou het verhuren van kamers fiscaal aantrekkelijk gemaakt moeten worden, zei Mascini. Alleen wanneer mensen er ook iets aan kunnen verdienen zijn ze bereid om kamers te gaan verhu ren. Een andere mogelijkheid is om de doorstroming in de wo ningen te bevorderen. Dat wil zeggen dat mensen met hogere inkomens niet in de goedkopere woningen zouden moeten blij ven wonen. „Het kan niet zo zijn dat hogere inkomens blijven wonen in de gesubsidieerde sector", sprak Mascini. Volgens hem zouden er fiscale maatregelen genomen moeten worden om de doorstroming te bevorderen. (ADVERTENTIE) Elsevier en EW, Elseviers Weekblad informeren. Over relevante zaken. Over krakers en koningshuis. Over computer en cultuur. Over bonden en bedrijven. Over binnenhof en buitenland. Lees en bekijk Elsevier en E W, Elseviers Weekblad nu 6 weken voor slechts fl 2,50. Bel nu: 06-0224646 (gratis). ELSEVIER ELKE WEEK BETER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3