Na-oorlogse woningen van kwantiteit naar kwaliteit? Het beheer van na-oorlogse huur woningen scoort niet hoog op de publiciteitsladder. Voor deze on- Idankbare taak zijn geen grote vette krantekoppen weggelegd. Neem nou een stad als Den Haag. Plan nen voor een enorm stadhuis van de Amerikaanse architect R. Meier of een lint woningen tot in de zee van de Spaanse architect R. Boftll is beter krantevoer. De discussie die bij deze ontwerpen wordt ge voerd gaat over smaak. Is architect A beter of orgineler dan B? Nim mer wordt er gesproken over het aanzien van de na-oorlogse wonin gen. Toegegeven: daar valt ook weinig over te zeggen. Na de oorlog bestond er 'grote behoefte aan kwantiteit en dat stralen die wonin gen ook uit. De kwaliteit heeft daar onder moeten lijden. Den Haag is geen uitzondering op dit beeld. Van echte verpaupering is nog geen ike, maar de huurwoningen vertonen age tekenen van verval. Om te voor- imen dat de na-oorlogse wijken binnen (een aantal jaren vervallen tot stadsver- nieuwingswijken, is in Den Haag de „Aanpak" gestart. Buurt voor buurt pak ken de woningbouwverenigingen hand in hand met de gemeente de woningen grondig aan. Ramen en deuren worden voorzien van isolatiemateriaal, kozijnen worden aangepast aan de huidige nor men, „rotte plekken" worden hersteld etc. Met de „Aanpak" probeert Den Haag te voorkomen dat de na-oorlogse wijken Moerwijk, Morgenstond, Bouw- lust. Vrederust en Mariahoeve over een aantal jaren leeg staan. Sinds 1975 keer de twintig procent van de bewoners deze wijken de rug toe. De vergrijzing won 'terrein en de winkeliers verloren klan ten. Onderzoeken De voorzitter van de Federatie van Haagse Woningbouwcorporaties, J. Alfe- rink, pleit ervoor goede onderzoeken te doen naar de bevolkingssamenstelling in die wijken en vooral naar de veranderin gen daarin. „Je moet weten wat er over een aantal jaren met de bevolking in de na-oorlogse wijken gebeurt. Op die ont wikkeling moet je inspelen met je wo ningbouw. Vergrijst een wijk dan moet je aanpassingen maken voor ouderen. Bijvoorbeeld liften in de flats van drie tot vier lagen. Daarmee maak je het wo nen voor ouderen inleen na-oorlogse wijk .Ipêsl jla^rfirék^eDifflc. Juist Ipuilere Volgens Alfertttklïijn de woningbouw verenigingen m Den Haag zich terdege 'bewust van hun j verantwoordelijkheid voor het beheer van de woningeniin na oorlogse wijken. ,',Dat is een moeilijke taak. Vlak na de oorlog was het een kwestie van: nieuwbouw en nAl eens nieuwbouw en het was goed. Gt&n be- Door de buurten stelselmatig aan een grondige opknapbeurt te onderwerpenmoet worden voorkomen dat de na Steeds meer mensen zitten nooit echt lekker. Niet aan de ontbijtta fel, niet achter het bureau en zelfs niet 's avonds op de „gemakkelij ke" bank. Zij zijn gewoon te lang voor het standaardmeubel dat ge baseerd is op een lengte van zeker niet meer dan 1,90 meter. Slechts een paar fabrikanten zijn bereid zich te richten naar de wensen van de klant. De Klub Lange Mensen wordt bijna da gelijks geconfronteerd met de problemen van deze groep mensen. Woordvoerder Rob Bruintjes: „Ons land telt zo'n vier honderdduizend inwoners van 1,90 me ter of langer. Die groep groeit gestaag, jongeren worden steeds langer. Toch weigeren de meeste meubelfabrikanten daar rekening mee te houden. Zij vinden het marktdeel te klein. Lange mensen moeten zich daardoor maar aanpassen. Dat kost hen niet al te veel moeite, want zij hebben nooit anders gedaan. De meesten weten zelfs niet dat ze beroerd zitten". Klachten blijven niet uit. „Het is niet voor niets dat er zoveel mensen met rug, nek- en hoofdpijnklachten rondlopen. Een verkoper zou moeten wijzen op het belang van een juiste stoel. Eigenlijk zou elke meubelzaak een passtoel moeten hebben", aldus Bruintjes. Heeft men eenmaal een zaak gevonden die de wensen van lange mensen serieus neemt dan zijn er altijd nog de beperkte keuzemogelijkheid en de hoge prijs. „Al leen bij de duurdere merken is een en ander mogelijk. De daaraan verbonden extra kosten kunnen, afhankelijk van de gewenste veranderingen, oplopen van tien tot dertig procent of nog meer. Een vriend van mij betaalde onlangs yoor een stoel van zestienhonderd gulden uit eindelijk vierduizend gulden". Funest Een bank van Perida. Dit bedrijf maakt meubels desgewenst harderzachter, korter, langer, hoger of lager. FOTO: PR Garant in het Brabantse Best is zo'n meubelfabriek waar een en ander moge lijk is. Men zag daar jaren geleden al een groeimarkt voor „gezonde" stoelen die vooral door ouderen worden aange schaft. De fabriek heeft zich toegelegd pp het construeren van speciale fauteuils bekend onder de naam „Fitform". „Het is begonnen met de aandacht voor gezond slapen. Van het nut daarvan is iedereen nu wel overtuigd. Gezond zit ten is daar een vervolg op", aldus F. Termeer, hoofd van de afdeling ver koop. „Wetenschappelijk onderzoek heeft de relatie tussen zitten en gezond heid inmiddels duidelijk aangetoond. Van belang is een juiste ondersteuning van de wervelkolom en de armen, een juiste stand van het zitvlak en een juiste zithoogte. Veel mensen tussen vijftig en zestig jaar die nu met rugklachten zitten, hadden dit kunnen voorkomen door in de jaren ervoor een passende stoel te ge bruiken. Het hangen in te lage banken is op den duur funest". Termeer: „Voor iedereen is er passende kleding en schoeisel. Waarom zou dit ook niet voor zitmeubelen gelden? Dit is dan ook de reden dat alle Fitformfau- teuils standaard leverbaar zijn in drie verschillende zithoogten, namelijk 41, 46 en woner die klaagde. Iedereen was blij met een dak boven zijn hoofd. Nu moet je door middel van goed beheer, goede aanpassingen in de woningen prooeren de bewoners tegemoet te komen in hun wensen". De gemeente Den Haag heeft zich ook op de winkelcentra moeten richten om te voorkomen dat leegstand daar zou lei den tot verpaupering en nog meer ver trekkende bewoners. Het plan is om ten minste achttien van de kleinere centra te sluiten. Daarvoor in de plaats komen woningen voor ouderen, kleine ambach telijke en dienstverlenende bedrijfjes. De winkelcentra die overblijven worden economisch sterker gemaakt door betere bereikbaarheid, een evenwichtig winkel bestand en goede entourage. Volgens de voorzitter van de Federatie van Haagse Woningcorporaties moet de gemeente proberen de werkgelegenheid op peil te houden. „Logisch, want als bedrijven uit de stad vertrekken, gaan de werknemers mee". Ook de omgeving van de na-opr- logse woningen wordt niet vergeten. Bin nentuinen, groenstroken en speelveldjes krijgen aandacht. Festival wijken verpauperen. Het „Woningbouwfestival", dat ter gele genheid van de oplevering van de twee honderdduizendste woning in de Hof stad wordt gehouden, is door het ge meentebestuur dankbaar aangegrepen om kwaliteit in te brengen bij de op knapbeurt van de na-oorlogse wijken. Wethouder G. van Otterloo, die anders de ondankbare taak van het op peil hou den van de na-oorlogse wijken op zijn weg vindt, mag nu het voortouw nemen bij wat een nationaal evenement moet worden. Op een brede strook groen aan de Dedemsvaartweg (in de na-oorlogse wijk Morgenstond) moeten in de loop van 1990 zo'n vijfhonderd woningen verrijzen. Vernieuwende architectuur, technieken, materialen etc. Er is geen ex periment dat niet past op het festival. Een aantal bekende binnen- en buiten landse architecten is gevraagd een bij drage te leveren. Onlangs werden de eer ste elf ontwerpen van Nederlandse ma kelij gepresenteerd. De resultaten logen er niet om. De architecten hebben de uitdaging dankbaar aangegrepen om hun creativiteit te tonen. Verder regent het prijsvragen in bouw- lustig Nederland. Iedereen die ook maar iets met bouwen te maken heeft, wordt uitgedaagd een bijdrage te leveren. Zo zijn er prijsvragen voor tuinen en groenstroken, vrijstaande huizen, woon blokken, binnenhuisarchitectuur, wonin gen voor gehandicapten en de Hagenaar krijgt een kansje om zijn eigen f droom- htiis tegjpjwerpen. De strooit aan de\Ete- demsvaahwc6 zal na bebouwing dienen als voorbeelr1 voor de aanpak van de na- yoorlógse prijken. Met vernieuwende ar chitectuur en technieken binnen handbe reik moeten dere wojken meer allure krijgen. Maar ofnal pie vernieuwingen hun vruchten afwerpen voor de nu be staande IhaoorljWïse Pwdhingen is de vfraag. Je verandSrt een straatmus im- rners niet zomaar, in een pauw. MIRJAM VAN ZUILEN 5<|1 centimeter, met harde of zachte zit. Daarbijiizijn ooklnog allerlei individuele aanpassingen en uitvoeringen mogelijk". De in totaal vijjfejktwintig Ëjtformmodel- len, tajêtendot© klassiek J J zijn verkrijgbaar bij meub spreid over het hele land. D® pnizen lo pen uiteen van bijna duizeiq gulden tot ruim drieduizend gulden. Ed Ridder, directeur van ae meubelfa- briek Perida in het NoordhQJIandse Vijfl huizen, ontdekte begin jaren tachtig dat het publiek veeleisender werd. „Er wordt 0 nu aanzienlijk minder impulsief ger kocht. Produkten worden v&l beter ven- geleken. Veel mensen nemen geen gel noegen meer met zitbanken idie er welisr waar mooi uitzien, maar gewoon nie lekker zitten. Zo'n bank is in de hal of om naar te kijl om in te zitten'" Ed Ridder, die het bedrijfX samen me twee broers runt, is bereid ijjjn meubelj harder, zachter, korter, laqgér, hoger lager te maken. De wensentyan de klar ten van Perida betreffen vooral de zi thoogte en de rugleuning. „Men vAl meestal wat hoger en harder zitten. Dp tijd van het zachte luie zitten is voorbij. De zithoogte van onze stoelen en ban ken ligt op 43 44 centimeter en is daar mee zo'n vijf centimeter hoger dan bij de meeste meubels. Zo'n aanpassing ga&t overigens verder dan het wat hoger ma ken van de pootjes onder de stoel. Hek j betekent dat de hele constructie van de stoel moet worden aangepast. Voor fa brieken die met series werken is dat na tuurlijk niet te doen". Bij Perida heeft één op de drie klanten rugklachten. Ed Ridder: „Het personeel loopt hier echter niet met witte jassen aan. Wij proberen de klanten zo lekker mogelijk te laten zitten. Met tijdelijke hulpmiddelen als klosjes en laagjes rub ber creéren we de ideale zit voor korte en lange mensen. Nadat ze - vaak na lang wikken en wegen - een keus heb ben gemaakt krijgen ze het advies om maar even lekker te blijven zitten". Zweven Kleren en schoenen worden op maat gemaakt. Waarom meubels dan nietFOTO: ANP Als er een echtpaar langskomt voor een bank kan dit wel eens tot extra uitgaven leiden. Ridder „Meestal wordt bij een echtpaar uitgegaan van de kortste van de twee omdat die nou eenmaal geen zin heeft met de voeten een stukje boven de grond te zweven. Als het verschil in lengte erg groot is, kan dit wel eens pro blemen geven. Niet zelden wordt dan besloten voor de man, want hij is meest al de langste, een eigen stoel aan te schaffen", aldus Ridder die ruiterlijk toegeeft dat zijn overwegend moderne produkten niet echt goedkoop zijn. Aan passingen maken een meubel nog eens tien procent duurder. De klanten van Perida komen uit het hele land. „Er zijn maar weinig fabrie ken die rechtstreeks leveren. Showroom, atelier, timmerplaats en stoffeerderij vindt men hier bij elkaar. Daardoor kan men specifieke wensen bespreken met degenen die ze ook uitvoeren. Desge wenst krijgt men ook nog een kijkje in de keuken". FONS VAN RUN Klub Lange Mensen verschaft informatie over aangepaste produkten, tel. 02152- 58715. 1 £eidó£Qowuvnt DONDERDAG 10 MAART 1988

Leidse Courant | 1988 | | pagina 29