Je levert een idee, nog niets tastbaars Keuken kroon op het huis JilUVJiiJlij SPECIALISTEN GEVEN BETERE GARANTIE De keuken is voor veel mensen de kroon op het huis. Premiewonin gen in nieuwbouwwijken zijn vaak nog niet opgeleverd of de stan daardkeukens liggen al opgestapeld bij het grootvuil. Wie een huis koopt, wil daar het liefst ook met een een keuken naar eigen smaak in. Op de plaats waar het goedkope Oostduitse keukentje nog net bin nen de subsidievoorwaarden kon worden geïnstalleerd, komt dan een modieuze aanbouwkeuken. Want modieus is het zeker. Een tijdlang is de open keuken erg popu lair geweest, maar inmiddels is er een tendens naar een nieuw soort woon- en eetkeuken. Die keukens laten zich grof weg onderscheiden in vijf types. High tech is de verzamelnaam voor een futu ristisch ingerichte keuken die voorzien is van de nieuwste technische snufjes. „Performance" staat voor modieuze keukens met veel warm aandoend gre nen. De „New Wave keuken" is strak van opzet met sobere zwarte, witte en metalen kleuren. „Cleans" is de aandui ding voor een witte steriele keuken en „Memphis" staat voor meer beige en qua vormgeving knussere keukens. Doelmatigheid staat niet meer zo sterk voorop bij de inrichting van de keuken als enkele jaren geleden. De keukenbpu- wers houden zich bij de vormgeving steeds meer bezig met zaken als hygiëne en een speelse creatieve indeling. Dat neemt niet weg dat in een keuken doel matig gewerkt moet kunnen worden. In de praktijk betekent dat een lange of L- vormige keuken. De moderne Italiaanse keukens zijn het levende bewijs dat doelmatigheid en een stijlvolle vormgeving goed gecombi neerd kunnen worden. Zo hebben de keukens van Snaidero vernuftige kantel- deuren die praktisch en fraai tegelijk zijn. Deze keukens en die van zijn con current Boffi zijn het toppunt van mo dern design, maar daar moeten ook forse voor neergeteld worden. Krant lezen Hoe ziet de keuken van de toekomst er uit? De magnetron is in opkomst. Voor al voor vrijgezellen en huishoudens waarin beide partners werken is de mag netron een groot gemak. Een andere trend is de persoonlijke keuken. De ko per kiest uit een verzameling kastjes of inbouwapparatuur om daarmee een huiselijke keuken te scheppen. Zulke keukens hebben tegenwoordig weer een centralere plaats in het gezinsleven. Niet alleen eet iedereen er weer vaker, maar het is ook een ruimte om de krant té le zen en huiswerk te maken. Kortom, er zijn veel eisen waaraan een goede keuken moet voldoen. Deskundig advies is daarbij op zijn plaats. Boven Studio '40 maakt deel uit van De 10, een groep gelijkgerichte inte rieurzaken die alle zelfstandig functioneren. Het is geen inkoop combinatie, maar het zijn tien aparte zaken met een eigen in- koopbeleid en filosofie. De groep geeft twee keer per jaar het blad „Typisch" uit. De andere aangesloten zaken zijn Edha (Amster dam), Bas de Jager (Capelle), Intra (Alkmaar), Bij den Dom (Utrecht), Vos (Groningen), Wals (Nijmegen), Grummer (Maas tricht), Pennings (Eindhoven) en De Spits (Rotterdam). Goed beschouwd zijn er maar twee mogelijkheden: je loopt er voorbij of je gaat meteen naar binnen. Stu dio '40 is één van die weinige inte rieurzaken waar de scheiding tus sen klant en niet-klant al op straat wordt gemaakt. „Natuurlijk zijn we elitair", zegt A. van der Voort, „maar dan qua uitstraling. Ja, die kun je zeker wel pretentieus noe men. We zijn niet eigenzinning, wel selectief in de keuze van wat we wel en niet verkopen". Studio '40 is zo'n vijfenveertig jaar gele den in een klein pand aan de Haagse Laan van Meerdervoort begonnen, mede als hobby van de familie Schlömann, ei genaar van scheepswerf De Merwede. Inmiddels is het, na de verhuizing naar een ruimer onderkomen aan het Noord- einde, uitgegroeid tot een binnenhuis monumentje. Ook letterlijk, want de brede trappartij in het pand aan het Noordeinde valt onder Monumenten zorg. Het verhoogt allemaal de glans van exclusiviteit, die men er ook graag in stand wil houden. Van der Voort: „Er moet ergens een zaak zijn waar je iets bijzonders kunt ko pen. Veelal is het één pot nat wat je ziet in de meubelbranche. De verschillen zijn minimaal en de modellen voegen niets toe aan het bestaande; je kunt ze in een heleboel winkels kopen. Voor ons is het een absolute voorwaarde dat het meubel lang mee gaat en dat het wezenlijk an ders is dan het gangbare. Bijvoorbeeld dat de rugleuning verstelbaar is, of dat je van een gewone fauteuil ook een ligstoel kunt maken. Kortom, wij eisen een su perieure combinatie van kwaliteit en vormgeving". Dat is ook de reden waarom bij Studio '40 soms maar één artikel van één merk staat en zelden de hele „lijn". Van Ligne Roset bijvoorbeeld is alleen een kast te zien, maar niet de zitelementen die in zoveel andere interieurzaken wel prij ken. „Wil iemand per se toch die zitele menten erbij, dan kan dat natuurlijk al tijd", zegt Van der Voort, „want in prin cipe kunnen we alles leveren uit de door ons gevoerde collectie". Hele huis Daarmee is al een beetje aangegeven om wat voor soort zaak het gaat. Natuurlijk, wie een stoel, bank of lamp wil kopen is van harte welkom en wordt in alle rust geïnformeerd. Maar Studio '40 is toch vooral een zaak van de totale aanpak. iets heel eigens wordt voor de mensen, wij bepalen dus nooit zelf hoe iets er uit gaat zien. En het belangrijkste is dat uit eindelijk in onderling overleg de fouten eruit gehaald worden, want juist die kos ten geld. Je levert dus eigenlijk meer een idee, maar nog niets tastbaars. En voor iedereen zal dat anders zijn, want wij houden absoluut niet. van sjablonen. Ook drie rijtjeshuizen die aan de buiten kant exact hetzelfde zijn, zullen bij onze aanpak van binnen drie verschillende woningen worden". Van der Voort herinnert zich mensen die enorm veel schilderijen en etsen aan de muur hadden hangen en een nieuw interieur wilden. „In die ruimte waren niet de meubels het belangrijkste, maar de kunst. Daar hebben we dus niet veel meubilair in gezet". Momenteel is hij nogal vol van een kantoor voor twee no tarissen, waar hij de bouw „vanuit de put" begeleidt. Zo ontstaat in samen spraak met bewoners, architect en inte rieurarchitect een in zijn ogen ideaal ge bouw, waarin alles perfect op elkaar af gestemd is. Daarmee wil hij maar zeg gen, dat de werkzaamheden van Studio '40 niet beperkt blijven tot particuliere woningen. Sterker nog, ook de inrichting van het imposante gebouw van het Zil veren Kruis in Noordwijk vond zijn oor sprong in de Haagse dreven. Fragiel In principe is de klantenkring klein. Zeg maar gerust: zeer klein. Voor Van der Voort is de verklaring daarvoor eenvou dig: „De meeste mensen houden van een traditionele inrichting en dat betekent veelal eiken. Dat is massief en groot, dus is de kamer snel vol en valt er weinig specifieks in te richten. En er moet vrij wel altijd een velours gordijn bij, dus ook daar valt weinig mee te doen. Maar moderne meubels zijn veel fragieler en dan is advies veel belangrijker. Met de zelfde meubels kun je dan toch steeds een heel andere sfeer laten ontstaan". Het doet hem bijzonder veel genoegen dat vooral veel jonge mensen moderne meubels mooi vinden. Werkt hij dan in een yuppie-zaak? Van der Voort: „Nou, een paar heb je er wel bij, en ik vind het ook erg leuk dat je dat in hun interieur kunt terugzien. Maar verder zijn het vooral jongeren die een plan willen uit spreiden over een langere periode. Steeds vullen ze dan een klein stukje in; het ene jaar kopen ze de bank en een STUDIO'40 HANDELT INMEUBELDROMEN De meesten van de vierduizend „vaste" klanten stappen er binnen om een hele woonkamer en vaak zelfs hun hele huis te laten inrichten. De zaak heeft dan ook vier binnenhuisarchitecten in dienst, die meer doen dan alleen verkopen. Van der Voort: „Wij zijn meer advi seurs. We helpen mensen bij het zoeken naar oplossingen voor hun interieur. In de meeste gevallen gaat het dan om een deel van het huis, bijvoorbeeld de bene denverdieping - woonkamer plus hal en soms ook nog de keuken. Daarvoor ma ken wij een plan, met alles erop en er aan: kleuren, stoffen, verlichting, ban ken, stoelen, tafels, kasten, noem maar op. Daarvoor betaalt de klant een hono rarium - voor woonkamer en hal is dat twaalfhonderd gulden - dat echter ver valt als hij of zij besluit het plan uit te voeren. Onze taak is dat het interieur t plaats waar behalve gekooktook geleefd wordt.FOTO: PR „Een keuken van dezelfde afmetingen kan tien- of vijftigduizend gulden kos ten", zegt Honcoop. „Dat hangt onder meer af van de kwaliteit van het blad. Een aanrechtblad kan wel uit vijf ver schillende materialen bestaan en je kunt de duurste apparatuur in een keuken zet ten. Het gaat ons echter niet alleen om de prijs, maar ook om de garantie. Die beperkt zich niet tot de aanbetaling, maar ook tot de installatie. Wij geven drie jaar garantie als de keuken via onze bemiddeling geïnstalleerd is". FRANK DE KLERK DONDERDAG 10 MAART rink, doen K. Hulst. De vierde man, F. van Tol, ontbreekt. die v, FOTO: MILAN KONVALINKA gen C stoel, het volgend jaar een kast, en zo Qa( verder. Ze weten dan wat ze moeten zoeken en zijn er zeker van dat het alle- njnet maal bij elkaar past. Voor hen geldt ove- ]e rigens wat voor iedereen geldt: je kunt c zo ver gaan als je wilt. Ja, en dus ook zo Bijvc duur als je wilt. Maar vergeet daarbij tot v dan nooit dat een kwalitatief meubel nen zichzelf altijd terugverdient. We hebben wijk in ons bestaan talloze mensen verhuisd, me» maar altijd ging er weer meubilair mee erg g dat bij ons vandaan kwam. Want als je Volg goed materiaal hebt, hoef je er in de verei loop der jaren maar weinig bij te ko- bewi pen". voor Het zorgt er allemaal voor dat Studio oorlc '40, vindt Van der Voort, een kwetsbare taak. naam heeft. „Wij moeten altijd iets ex- ;kwes tra's doen. Tot in den treure. Ja, wij zul- nieu' len altijd op onze tenen moeten lopen". DICK HOFLAND @/m ia/1/ril Zittend koken en afwassen maakt het werk in de keuken minder vermoeiend. dien betekent het kopen van een keuken niet dat deze ook in goede staat afgele verd en geïnstalleerd wordt. Daarom heeft de Algemene Nederlandse Vereni ging van Keukenspecialisten (ANVK) een aantal regels opgesteld waaraan een keukenleverancier moet voldoen. „Het gaat ons om de kwaliteit en de des kundigheid, terwijl bij anderen de prijs meer centraal staat", zegt voorzitter H. Behrens van de ANVK, die kortgeleden het tienjarige bestaan vierde. „Er worden geen slechte keukens gemaakt, maar het gebeurt nog wel vaak dat er bij de aflevering iets misgaat. Het kan bij voorbeeld voorkomen dat de koper van een keuken al een aanbetaling gedaan heeft en de leverancier vervolgens failliet gaat. In dat geval is de koper zijn geld kwijt. De bij de ANVK aangesloten be drijven zorgen in zo'n geval dat de keu ken alsnog geleverd wordt". Bij de ANVK is ongeveer vijfentwintig procent van de verkopers van keukens aangesloten. Het gaat om zaken die al leen in de verkoop van keukens gespe cialiseerd zijn. Van de totale markt is de helft in handen van doe-het-zelf-, sani tair- en hobbyzaken, die keukens als on derafdeling hebben. Specialist Een scherpe prijs staat bij de speciaalza ken niet voorop. Wie zo goedkoop mo gelijk een keuken wil aanschaffen, kan beter niet naar een keukenspecialist gaan. „Wij hebben niet het soort zaken dat mensen trekt met kortingen. Het gaat ons om het vertrouwen", zegt be stuurslid en keukenhandelaar P. Hon coop van de ANVK. „De mensen moeten waar voor hun geld krijgen. Een keuken bestaat uit veel onderdelen waar van de levertijd wisselt. Die moeten toch op dezelfde tijd bij elkaar gebracht worden en dan moet het geheel nog goed geïnstalleerd worden". Keukenspecialist A. Pronk van Hornat aan de Haagse Waldorpstraat weet uit eigen ervaring dat het kopen van een keuken tijd vergt. „Je moet eigenlijk eerst een uur naar de klant luisteren om er achter te komen wat hij precies wil", zegt hij. „In de tijd dat een keuken be stond uit een aanrecht met daarboven drie kastjes, kon iedere kolenboer of in stallateur keukens verkopen. Nu leven we in het magnetron-tijdperk. Een keu ken bestaat uit zoveel onderdelen en ap paratuur dat het een van de meest com plexe ruimtes in een huis geworden is". Kijken Meestal komt de keukenspecialist dan ook een kijkje nemen op de plaats waar de keuken komt te staan. „Dat kan van levensbelang zijn", constateert Pronk. „Een combinatie van een sterke afzuig kap en een geiser in de keuken kan do delijke gevolgen hebben als er maar één ventilatiekanaal is. Per jaar komen op deze wijze twee mensen om het leven en bij velen gaat het nog maar net goed. Achter dat soort zaken kom ie alleen door in het huis te gaan kijken Het is moeilijk iets te zeggen over de prijzen van een keuken bij een speciaal zaak die aangesloten is bij de ANVK.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 28