Tuin voelt nattigheid „Maak het de inbreker zo lastig mogelijk" Putje DONDERDAG 10 MAART 1988 zo eenvoudig dat het uitgesloten is dat - er vals alarm wordt gegeven. Het na deel van zo'n installatie is wel dat bru-~ tale inbrekers zich niet laten afschrik- ken, maar het geluid gewoon afzetten - en vanuit een beschutte plek afwach- ten of er iemand op de herrie afkomt. - Omdat dit meestal niet het geval is, kan de dief de klus vaak verder onge stoord afmaken. Vertraging Geen enkele maatregel is honderd pro cent effectief. Er zijn nog steeds be roepsinbrekers die er in slagen een bankkluis leeg te halen zonder dat ie mand daar erg in heeft. Dievenklau wen, extra sloten, alarminstallaties of een waakhond ontlenen hun werking dan ook aan het vertragende karakter. Een boef die zich geconfronteerd ziet met allerlei lastige obstakels, komt al snel tot de conclusie dat een inbraak te veel tijd kost en gaat elders op zoek naar het fortuin. Jammer voor de bu ren, maar als iedereen zijn huis goed beveiligt, is er een kans dat de boeven uit gaan kijken naar een andere baan. Hoewel de firma Van Blijswiik gespe cialiseerd is in inbraakbestendig hang en sluitwerk, heeft de adjunct-directeur Van der Toorn van deze zaak zijn kant tekeningen bij de beveiligingsdrang van sommige mensen. „Een onneemba re vesting wordt voor de gauwdief een fluitje van een cent de bewoners geen veiligheidsbewustzijn hebben. Sommige mensen hebben handen vol geld uitge geven om hun woning om te toveren tot een ware bunker. Vervolgens gaan ze even naar de kruidenier en laten de; deur op een kier staan. Hier werkt geen enkele beveiliging tegen. Deze" mensen hadden hun centen beter in de zak kunnen houden", aldus Van der Toorn. Beveiligen^ is volgens Van der Toorn een kwestie van goed nadenken en proberen in de schoenen van de inbre ker te gaan staan. „Vroeger, toen er nog iemand boven de zaak woonde, is* er hier eens ingebroken. Wij wisten dat als dit zou gebeuren, de dief op zoek!' zou gaan naar sleutels en daarom waar-; schijnlijk enkele laden open zou trek ken. Daarom zat er in één van de laden een contactje dat boven een belletje deed rinkelen. De werknemer die bo-" ven de zaak woonde hoefde toen alleer> Z de politie maar te bellen, die de man op* heterdaad kon betrappen". De adjunct-directeur vindt het moeilijlt - een idee te geven van de kosten die zijrr gemoeid met het beveiligen van eeii woning. „Alles begint met het veilig heidsbewustzijn en dat is gratis. Met het aanbrengen van hang- en sluitwerk 1 dat een weerstand oplevert voor inbre kers, kan men net zo ver gaan als mer^ zelf wil. Zo zijn er drie klassen veilig heidssloten. Het SKG-merk geeft aarf tot welke klassen een slot behoort. Eén ster is standaard, twee sterren is zwaai en een slot dat met drie sterren is ge- merkt, is extra zwaar. Maar alles heeft z'n prijs. En mensen geven niet graag I geld uit aan dit soort dingen, maar de ervaring leert dat mensen die een keer een inbraak hebben meegemaakt, vaak -• bang zijn te weinig uit te geven. Een inbraak is een traumatische ervaring die je niet snel vergeet, vaak niet eens omdat er iets is gestolen, maar vooral omdat er iemand ongevraagd binnen is geweest". LUUK OBBINK deze manier al te makkelijk krijgt, zijn er afgeschuinde rozetten in de handel, die om de cilinder heen moeten worden gemonteerd. Hierdoor kan de cilinder niet meer met een tang worden gepakt. Ook als op de achterdeur een dergelijk slot wordt gemonteerd wat beslist noodzakelijk is moet hierop worden gelet. Wie zich dan nog niet helemaal veilig voelt, kan overwegen één of twee extra sloten te plaatsen, al dan niet met een cilinder aan de bui tenzijde. De ouderwetse knip geeft na tuurlijk ook al een hele verbetering. Volkomen nieuw is de zogenaamde secu-strip. Dit is een strip die aan de buitenkant zodanig tegen het kozijn wordt geschroefd dat het onmogelijk wordt met een koevoet tussen de deur en het kozijn te wrikken. Een deur hoeft namelijk helemaal niet zo zwak te zijn om te bezwijken onder deze zware vorm van geweld. De secu-strip is alleen geschikt voor naar binnen draaiende deuren, de achterdeur komt voor deze maatregel dus meestal niet in aanmerking. Ten slotte zijn er nog de deurspion en de deurketting. Dit zijn eigenlijk geen inbraakbeveiligingen, maar wel heel handig als men eerst even wil kijken wie er aan de deur is, als er onverwacht wordt gebeld. Een echte dief is niet voor één gat te vangen, dus als de deuren ontoeganke lijk blijken zal hij of zij waarschijnlijk proberen via de ramen binnen te ko men. De ervaring leert dat het inslaan van ruiten niet populair is onder die ven. Het maakt te veel lawaai en zorgt vaak voor verwondingen, vooral als de dief gestoord wordt in de werkzaamhe den en het hazepad kiest. Een gebrui kelijker methode om binnen te komen is het verwijderen van hang- en sluit werk. Berucht is de espagnoletsluiting, de verticale stang die vaak wordt toe gepast bij twee openslaande ramen zon der tussensponning. Voor handige doe- het-zelvers is een spijkertje vaak vol doende om dieven buiten te houden. Iets meer zekerheid geeft de espagno- letbeveiliger, want deze wordt met een sleuteltje afgesloten. Scharnieren Voor alle ramen en deuren die open kunnen geldt dat een goede sluiting geen zin heeft als de scharnieren niet zijn beveiligd. De pennen zijn er vaak makkelijk uit te tikken, en dan kan het raam of de deur aan de andere kant scharnieren. Om de boeven die het op deze manier proberen te frustreren, zijn er dievenklauwen in de handel. Een klein pennetje aan de scharnierzij- de van het raam of de deur valt hierbij in de sponning, zodat uittikken van scharnieren geen zin meer heeft. Ook zijn er scharnieren in de handel die standaard zijn voorzien van een derge lijk pennetje. Een prima oplossing is natuurlijk ook het monteren van schar nieren die eenvoudigweg niet te de monteren zijn. Mochten alle maatregelen falen, dan is er ook nog een vangnet in de vorm van een alarm. Voor een kleine zeshonderd gulden is er een doe-het-zelfpakket te koop, dat ook voor de leek zonder veel problemen is aan te sluiten. Het is een eenvoudig systeem, dat via een mag neetschakelaartje in werking treedt als één van de ramen door onbevoegden wordt geopend. Een afgrijselijke jank- toon moet de dief van zijn of haar voornemen afbrengen. Het systeem is in te gaan, die flink te lijden heeft gehad FOTO: CEES VERKERK (T]&Bü[W3 MAART BELANGRIJKE MAAND VOOR DE LIEFHEBBERS DEN HAAG - Liefhebbers van tuinieren hebben de afgelopen maanden wel enorm veel geduld moeten oefenen. Het bleef maar re genen. Schuilend in het huis achter de planten op de vensterbank wachtten de „tuinkabouters" met jeukende vingers op drogere tijden. Maar ook de tuin had het deze winter niet gemakkelijk. Door de nattigheid zijn vele groene plekjes veranderd in modderige plassen. „Maar aan de natte tuin kan in maart, als het niet regent, wel wat worden ge daan", zegt de plantendokter van de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, Liesbeth Verster. Haar ge zicht klaart op bij het idee dat ze straks weer in de tuin bezig kan zijn. „Een he leboel planten komen als gevolg van de hoge temperaturen nu al uit. Dan krijg je de kriebels om eens lekker in de tuin te gaan werken. Is het even droog, dan wil je gewoon die schoffel tussen je vin gers voelen. Toch moet je in Nederland geduldig wachten, want ook in mei kan het nog gaan vriezen". Eén van de grootste gevaren voor de tuin in tijden van regen is het dichtslib ben van de grond. „De grond slaat dicht en er kan geen lucht meer bij. Ook spoelt door de regen alle voeding weg. Maar als de bodem in je tuintje een goe de structuur heeft, heb je nergens last van". Vooral bij kleigronden, waar de grond stevig aan elkaar vast zit geplakt, kan het water niet weg. Humus (oude plantenresten) zorgt er echter voor dat de klei-delen verder uit elkaar komen te liggen. Zo ontstaat er meer ruimte voor lucht en water. In de tuinen waar zand in de grond zit, is het gevaar voor wate roverlast veel minder. Toch kunnen door een vaste onderlaag ook in een zan derige tuin problemen ontstaan. „Op een simpele manier kun je er achter komen waar die vaste laag zit", zegt Henk van der Velden van een groot tuincentrum in Den Haag. „Graaf een putje en kijk waar je met je schop blijft steken. Vaak zit de vaste laag vlak onder het maaiveld. Om nu de grond wat los ser te maken, kun je het beste met een spade de grond omspitten. Steek de schop ongeveer dertig centimeter diep en let er op dat je geen wortels van vaste planten kapot maakt", aldus Van der Velden. Doordat de regen veel voeding uit de bodem heeft weggespoeld, moet de bo dem weer van extra stoffen worden voorzien. Echte koeiemest, gehaald bij de boer, is daarvoor nog altijd het beste. Maar ook gedroogde mest en syntheti sche soorten voldoen prima. Henk van der Velden, die de middelbare tuin bouwschool in Boskoop volgde, weet voor bijna elk kwaaltje in de tuin wel een oplossing. „Ik wil de mensen graag advies geven, maar dan moeten ze het wel vragen. En niet pas naar de tuinspe- cialist komen als er iets fout is gegaan. Ook bij het tuinieren geldt: eerst denken dan doen". Het gazon heeft door de regen ook enorm te lijden; de anders zo groene grasmat verandert er door in een plek vol mos. Liesbeth Versterr van de Ko ninklijke Maatschappij Tuinboüw en Plantkunde: „Heb je last van mos, ga dan alsjeblieft niet het gras wat er nog is maaien. Want daardoor druk je de grond nog meer aan". Gaatjes De huis-tuin-en-keukenmanier om mos tegen te gaan, is volgens de plantendok ter de grond losmaken. „Neem een riek (mestvork) en bewerk daarmee je veld systematisch. Door de gemaakte gaatjes, krijgt de grond weer lucht en verdwijnt het mos vanzelf. Eventueel kan de tui nier nog zand in de gaatjes strooien. Maar neem dan wel Maaszand en geen zeezand", aldus Liesbeth Verster. Op de kale plekken kan eind maart, als dat nodig is, wat nieuw gras worden ge zaaid. „Zaai met beleid en loop niet uit ijver over het gras dat je net hebt losge maakt. Om te voorkomen dat vogels het zaad wegpikken, kun je op het zaad wat druppeltjes petroleum doen. De vogels vinden het dan niet lekker meer en de liefhebber krijgt weer een mooi gazon. Maar eigenlijk kun je het gras beter in het najaar zaaien. Dan is de grondtem- peratuur hoger en slaat het gras eerder aan". De mensen die van bollen in de tuin houden, zullen dit jaar aanzienlijk min der bloemen zien. Liesbeth Verster: „Ik denk dat de meeste bollen zijn weggerot. Vooral hyacinten en tulpen zullen we missen in de tuin. In elk geval moeten de bollen van dit jaar eruit. Nieuwe bol len mogen pas weer in het najaar worden gezet". Het stukje groen voor en achter het huis UTRECHT - De een z'n dood is de ander z'n brood. Dat geldt niet in de laatste plaats voor de fabri kanten en verkopers van materiaal ter voorkoming van inbraken. Zij zijn, afgezien van de boeven na tuurlijk, de enigen die wel varen bij het toenemend aantal inbraken in Nederland. Toch is het beter zaken doen met de ijzerwarenzaak die materiaal verkoopt om inbrekers te blokkeren dan met de dieven zelf. Een investering om het huis in braak veilig te maken is namelijk meestal eenmalig, terwijl een lucra tieve inbraak altijd voor herhaling vatbaar is. Bovendien is een bezoek aan de ijzerwarenhandel vaak vele malen goedkoper. Volgens de organisatoren van „Karwei 88", de jaarlijkse doe-het-zelf-beurs in Utrecht, hebben dieven het de laatse ja ren veel makkelijker in de uitoefening van hun „vak" dan vroeger. Vroeger wa ren er niet zoveel huizen waar iets te ha len viel. Het gros van de mensen had al leen de noodzakelijke artikelen in huis, luxe was er niet bij. De huizen waar wel wat te halen viel, waren veelal onneem bare vestingen, met weinig ramen en zonder sleutel onder de vuilnisbak. Te genwoordig is er in veel meer huizen iets te halen, terwijl het hang- en sluitwerk nog uit een ander tijdperk stamt. Op de DHZ-beurs werd bekend dat 90 procent van de achterdeuren is uitgerust met verouderde of verkeerd toegepaste slo ten. Van alle inbraken wordt dan ook 63 procent via de achterdeur gepleegd. Ope ndeuren Er valt dus nog heel wat te verbeteren aan de beveiliging van onze woningen tegen inbraken. Laten we beginnen met de deuren. Vaak is het slot van de voordeur uitgerust met een cilinder die een beetje uitsteekt. Fout! Een cilinder mag nooit uitsteken, want dan kan de ongewenste bezoeker hem met een tang beetpakken en afbreken. Een ci linder heeft namelijk in het midden in de deur een zwak punt waar hij bij wat geweld onherroepelijk afbreekt. Om te kunnen voorkomen dat de dief het op (ADVERTENTIE) Zo moet het dus niet. Maar ook een goed slot alleen is niet genoeg. Mensen moeten zich bewuster zijn van wat veilig en onveilig is, anders houdt niets de inbrekers buiten de deur. FOTO: SP CeidócGouAcmt wordt echter niet alleen door waterover last bedreigd. Liesbeth Verster vreest dat, door het uitblijven van de vorst, de meeste insekten die schade kunnen ver oorzaken in en aan de tuin deze „win ter" zijn blijven leven. „Als het niet vriest hebben insekten vrij spel. Vooral in de komende zomer verwacht ik heel wat „slakkenaanvallen". De vogels die anders in de winter heel wat insekten naar binnen werken, hebben door het warme weer bijna geen trek in die kleine beestjes". Als het in maart wat droger wordt, kun nen volgens de tuinspecialist heel wat plantjes de grond in. „Het is een belang rijke maand voor tuinliefhebbers. Er komt veel handel op de markt en zelfs de eerste viooltjes kunnen weer worden gekocht. Omdat de temperatuur voor de tijd van het jaar vrij hoog is, slaan de meeste planten direct aan". Hij vindt het wel jammer dat veel men sen die hun tuin willen inrichten, vaak alleen maar een plant kopen vanwege de bloemetjes. „Let bij de aanschaf van een struik eens op de kleur en vorm van het blad". Als voorbeeld noemt hij de Coti- nus (pruikeboom) die mooie, lepelvor- mige blaadjes met een dieprode kleur heeft. Ook verschillende coniferen zijn uiterst geschikt om nu te planten. In tuincentra zijn deze naaldbomen tegen woordig allemaal te koop in een pot. „Doordat de planten in een pot zijn ge kweekt, zijn de wortels goed compact. En dat betekent dat de bomen direct aanslaan". Keien Eén van de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van tuininrichting is het ge bruik van dood materiaal, zoals keien, stenen en boomstammetjes. Dit jaar zijn er voor het eerst zakken met pijnboom schors te koop. Als we de folder mogen geloven, is dit „Pinedecor" een soort schors dat het groeiproces van planten stimuleert, en het onkruid in de tuin te genhoudt. De bast is ondekt door Franse tuinarchitecten en wordt van pijnbomen in de streek Gascogne gehaald. De tuin- bedekking is verkrijgbaar in zakken van zestig liter en kost ongeveer twintig gul den. Arbeidsintensieve en inspannende werk zaamheden in de tuin zijn, aldus het re- clamebericht, bij gebruik van de schors niet meer nodig. Of de ongeduldige, ac tieve tuinier op minder werk zit te wach ten, is nog de vraag. WOUTER SMIT Een ongeduldige tuinier kan het niet laten gewapend met schop en paraplu even de tuin van de enorme hoeveelheid regen die er deze winter is gevallen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27