Waterbedden bieden optimaal slaapcomfort Variatie kenmerkt moderne meubel snr Natuur op de muur 'CöidócSomotit' DONDERDAG 10 MAART 1988 HET LUIE ZITTEN IN VELE VORMEN Model Veranda, één van de voorbeelden van de variabele fauteuils die zijn ontworpen door Vico Magistretti voor de collectie van Cassina. FOTO: PR De Fransman Le Corbusier was de eerste architect die een stoel bedacht waarop je kunt liggen. Zijn chaise longue - letterlijk: lange stoel - behoort inmiddels tot de klassiekers. De laat ste jaren zijn steeds meer ontwerpers zich op het meubel gaan richten, met als gevolg dat het luie zit ten momenteel in vele vor men is terug te vinden in het moderne fnterieur. Sommige ontwerpers oordeel den dat veel mensen in deze ge haaste wereld meer en meer thuis tot rust willen komen. De chaise longue is daarvoor een uitstekende mogelijkheid, maar heeft, in zijn oorspronkelijke vorm, ook nadelen. Het is een nogal smal meubel en er zitten geen armsteunen aan, waardoor de houding wat ongemakkelijk kan zijn, met name als je niet leest. Of je moet het prettig vinden steeds met de handen op de buik te zitten. Maar zelfs dan staat zo'n lange stoel nogal eens in de weg, zeker als er visi te komt. Vooral in Italië, immer één van de toonaangevende landen op meubelgebied, vonden meer en meer stoelen hun oorsprong in het ontwerp van Le Corbusier. Maar die nieuwe versies waren allemaal wat royaler, wat uitno digenden wat uitbundiger. Die ontwikkeling resulteerde eerst in meubels waarop je op meer manieren kunt zitten. Door één handeling is van een gewone stoel een ligstoel te maken, en omgekeerd. Eén van de opmer kelijkste en veel verkochte expo nenten van die ontwikkeling was het model Wink dat de Ja panner Toshiyuki Kita bedacht voor de Italiaanse firma Cassi na - in Nederland vertegen woordigd door Mobica. Het is een allesbehalve strakke zit-lig- stoel, die moeiteloos is te her kennen aan zijn (afneembare) grote oorsteunen en uitbundig gebruik van kleuren. Dit type stoel heeft weer geleid tot de meest recente ontwikke lingen in de meubelbranche: variatie. Eén meubel moet te genwoordig verschillende func ties hebben. Met een paar han delingen moet een bank kun nen veranderen in een paar luie stoelen of een rechte bank in een hoekbank. Ook hier is het weer Cassina dat de toon zet, vooral met ontwerpen van de Italiaan Vico Magistretti, die zich mag verheugen in een we reldwijde belangstelling. Volgens deskundigen is alles wat Magistretti momenteel be denkt totaal anders dan van an deren, zonder dat dit ten koste gaat van enige functie. Magi stretti, die overigens ook lam pen, tafels en huizen ontwerpt, komt met zijn meubels tege moet aan de wensen van de nieuwe tijd. Heel snel moet er van een praktisch meubel een lui meubel kunnen worden ge maakt. Want de moderne mens wil in zijn eigen huis meer en meer kunnen luieren, of het nou tijdens het lezen van een boek is, tijdens een gesprek, tij dens het luisteren naar muziek of het kijken naar de televisie. Daarmee wordt het huis meer dan ooit een toevluchtsoord om te ontkomen aan de span ningen en stress die de moder ne samenleving in steeds grote re mate in voorraad heeft. Het fenomeen waterbed is in op mars, maar zorgt nog steeds voor de nodige hilariteit. Reacties als „Een waterbed, daar word je zeker zeeziek van!" en „Leuk als het lek is, dan staat je hele slaapkamer on der water!" zijn dan ook niet van de lucht. In zijn winkel aan de Haagse Dreef - met de toepasselij ke naam Droomoord - probeert waterbeddenspecialist H. Duijn- dam al die vooroordelen weg te praten. Hij geeft toe dat het slapen op een waterbed „even wennen" is, maar in de winkel krijg je ruim schoots de gelegenheid het bed uit te proberen. Het gebeurt dan ook geregeld dat Duijndam een slapen de klant wakker moet maken. Na veel heen en weer gepraat laten twee klanten zich uiteindelijk giechelend op écn van de waterbedden zakken en lig gen even later prinsheerlijk achterover. ..De meeste mensen moet je even over een drempel heen helpen", zegt Duijn dam. „Het is een kwestie van even pra ten en dan gaan ze plat". Droomoord bestaat nu bijna drie jaar. maar heeft al bedden in alle hoeken van Nederland geplaatst. Waterbedden worden al jaren gebruikt in ziekenhui zen, om doorliggen tegen te gaan, en in brandwondencentra. In feite is een waterbed niets anders dan een grote, stevige zak van soepel vinyl gevuld met water. Doordat het matras zich volledig aanpast aan de vorm van het lichaam geeft het een optimale on dersteuning op alle plekken. Onder het matras zit een verwarmingselement met een thermostaat waarmee de tempera tuur van het water geregeld kan worden. Rugklachten Duijndam gelooft niet dat de belangstel ling voor waterbedden een modever schijnsel is. „Het is geen kwestie van kennismaken, even gebruiken en weg gooien. Ik geloof dat het een markt is die blijft bestaan en zeker de komende tien jaar nog door zal groeien. Ik krijg heel vaak mensen die een waterbed willen vanwege hun rugklachten. Sommige mensen zijn zelfs ten einde raad omdat ze nergens meer op kunnen slapen". De grootste groep klanten zitten volgens hem in de zogenaamde vervangings- markt. mensen die weten wat er bestaat en niet tevreden zijn over de conventio nele matrassen. Het verhaal dat je op een waterbed zee ziek zou worden, verwijst Duijndam naar het rijk der fabelen. „Zelfs op de ongestabiliseerde matrassen blijf je hooguit tien tot twaalf seconden door- dcincn. In de gestabiliseerde matrassen is dat veel minder, daar zitten een soort schotten in die de beweging van het wa ter opvangen. Afhankelijk van de afme ting van die schotten krijg je een bepaal de stabilisatie die kan oplopen van der tig tot bijna honderd procent". Het is heel goed mogelijk om in een be staande ombouw of bak een waterbed te leggen. Vaak zullen echter wel de bodem en de zijkanten moeten worden aange past aan het gewicht. In een tweeper soonsbed zit in totaal achthonderd liter water. Duijndam: „Vooral de zijkanten moeten stevig zijn. Dat is het euvel bij de meeste bestaande bakken, die zijn vaak van geplastificeerd spaanplaat. Als je daar een waterbed in legt, gaan ze krom staan en barsten ze. Voor de bo dem van een waterbed heb je een ge wichtsverdeler. een houten raamwerk, nodig cn een vlakke plaat. Een lattenbo- dem en een spiraal zijn daar niet voor te gebruiken, die zakken door". Onderhoud Het vinyl is zo sterk dat je flink met een mes tekeer moet gaan om er een gat in te krijgen. In de fabriek is de controle zodanig dat het vrijwel niet voorkomt dat er lek materiaal wordt afgeleverd. Als het al ooit zal voorkomen, is er vol gens Duijndam nog niets aan de hand. „Het is gewoonweg onmogelijk dat het water er met stromen uit zal lopen, het kan nooit meer zijn dan een paar drup pels. Ook als het gat aan de onderkant zit. De druk wordt opgevangen door de bak waarin het matras ligt, daarom kan het gat ook niet groter worden. Boven dien ligt er in die bak nog eens een spe ciale veiligheidsvoering". Het onderhoud van een waterbed is mi nimaal. Eens in het half jaar moet het bed worden bijgevuld met een flesje „conditioner" om algvorming en bacte riën tegen te gaan. Verder is het niet no dig het water te verschonen. Volgens Duijndam begint nu pas de in teresse voor waterbedden een beetje los te komen. Waren er drie jaar geleden nog maar vijf waterbeddenspeciaalzaken in Nederland, nu zijn dat er al vijftien. Voor hem een reden te meer om enthou siast de strijd met de concurrentie aan te binden. JEANNETTE VOORBIJ Waterbeddenspecialist H. Duijndam laat zien dat een waterbed veel sterker is dan een plastic opblaasbootje. FOTO: STUDIO LANZA Behang wordt tegenwoordig met een hoofd letter geschreven; het behangetje van vroeger bestaat al lang niet meer.. Sterker nog, het woord „behang" is inmiddels voor veler uit leg vatbaar. Je kunt het zo gek niet bedenken of het wordt wel.op de muur gedaan: papier, textiel, vinyl, hout, kurk, structuur, steen strips. Sinds kort is er zelfs iets heel aparts: natuur stenen behang. Het is een produkt van De- coss en bestaat uit gemalen natuursteen dat op duplex-papier is aangebracht. Daardoor kan het worden geleverd als een gewone rol behang, van 70 centimeter breed en 5,30 me ter lang. Er ?ijn drie soorten. Deliane is het fijnst gemalen en leverbaar in de kleuren paarlemoer, oesterwit, natuurlijk wit, wol kengrijs, alpengroen, schemerbeige en herfst- bruin. Een rol kost 80,70 gulden. Dan is er Moonlight, iets grover gemalen en met maar twee kleuren: paarlemoer en natuurlijk wit; per rol 86,52 gulden. Ten slotte nog Exote, dat een nogal ruwe structuur heeft, leverbaar is in paarlemoer, natuurlijk wit, alpengroen, schemcrbeige en herfstbruin en per rol 105,75 gulden kost. Dit opmerkelijke en vooral voor moderne interieurs zeer fraaie behang heeft wel een klein nadeel: bij aanraking valt er steeds wat steengruis af.' Bovendien is het niet erg aan te bevelen voor plaatsen waar kleine kinde ren veel langs lopen, want die kunnen er ver velende schaafwonden aan overhouden. Dat er ook beweging zit in het traditionelere behang, toont een firma als Rath en Doode- heefver al jaren. De keuzemogelijkheden zijn nauwelijks nog bij te benen, maar wel meer en meer onderverdeeld in groepen. Of beter eigenlijk: doelgroepen, want deze firma maakt nadrukkelijk selecties naar leefstijlen. Het meest gedurfd is de collectie Fashion, door de fabrikant zelfs getypeerd als expres sief en bedoeld voor mensen met een uiterst exclusieve smaak. De kleuren lopen uiteen van heel licht zilver/blauwachtig grijs naar diep donker brons. Minder gedurfd, maar wel passend in de moderne inrichting zijn Chess - vooral in het zwart/witte inte rieur - en Chique, dat vooral aansluit bij de langzaam toenemende voorkeur voor het licht klassieke, wat romantische interieur.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25