Gratis reizen ten koste van studiebeurs aflüa Bon: 3 11 19 13 14 15 Ms laad van State: geen anti-discriminatiewet /an Dijk gelukkig met jenoeming Hans Pont MIJNDERS mijnders 2 JjJJÜJ Boeren Weinig kans op vinger afdruk in nieuwe pas FORSE VERLAGING IN DE MAAK 'eddy Schaank 66) overleden Mi Overleg over Afghanistan vastgelopen Donderdag 10 maart 1988 79e jaargang no. 24059 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. BuijtewegAbonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorgipg: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Morgen toenemende bewol king gevolgd door regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 2 graden. Middagtemperatuur rond 8 graden. Matige westelij ke wind, overdag aan de kust toenemend tot hard. Zon op: 07.03; zon onder: 18.38. Hoog water Scheveningen: 07.34 en 20.10; laag water: 2.39 en 15.15. Woensdag 23 maart in deze krant haatsbond betuigt spijt ERSFOORT Het bestuur van de linklijke Nederlandse Schaatsenrij- i Bond heeft spijt betuigd van het im- iieve optreden na aankomst van de lesploeg uit Calgary, vorige week dag. Toen maakte penningmeester bekend, dat Tjaart Kloosterboer - de récoach van drievoudig olympische ïpioene Yvonne van Gennip - als be- lider was geschrapt voor de wereldti- :rijd, die dit weekeinde in het Noorse n wordt gehouden. Aanleiding tot bekendmaking vormden Klooster- 's uitlatingen tijdens een tv-uitzen- o. Vanochtend gaf het bestuur van de SB een communiqué uit, waarin de ■lgemeende excuses voor het bij aatsminnend Nederland gewekte on- oegen" worden aangeboden. Oostduitsers vluchten met vrachtauto WEST-BERLIJN Drie Oostduitsers zijn vannacht in een vrachtauto naar West- Berlijn gevlucht. Zij zijn ongedeerd geble ven. Volgens de politie van West-Berlijn hebben grenswachten van de DDR niet op hen geschoten. De drie (tussen 27 en, 37 jaar) vluchtten over de Glienicker-brug van Potsdam naar West-Berlijn. Deze brug wordt vaak gebruikt voor het ruilen van gevangenen tussen Oost en West, maar is voor het normale verkeer geslo ten. Slechts in Oost-Berlijn gestationeerde diplomaten en militair personeel van de vier Geallieerden uit de Tweede Wereld oorlog (de Sovjetunie, Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten) kun nen er gebruik van maken. SCHIPHOL CDA en VVD vinden dat er in het nieuwe paspoort geen vingerafdrukken moeten komen. Beide par tijen menen wel dat daarme fraude beter bestreden zou kunnen worden, maar vinden de privacy toch belangrij ker. Kamerlid Gualthérie van Weezei van het CDA ver wees op dit punt ook nog naar de herinnering die veel Ne derlanders hebben aan de Tweede Wereldoorlog. Com mandant P. Verdonk van de marechaussee op Schiphol had gisteren voorgesteld gebruik te maken van vingeraf drukken omdat alleen die niet zijn na te maken. Verval sen van een paspoort met vingerafdrukken is dan ook zo goed als onmogelijk. Verdonk wees er bovendien op dat de marechaussee ondanks al zijn deskundigheid op het ge bied van paspoortfraude op geen enkele manier betrokken is geweest bij het tot stand komen van het nieuwe pas poort. Het CDA is het met deze kritiek eens. Meer vrouwen krijgen baan DEN HAAG De werkloos heid onder mannen is vorige maand met 3200 gestegen tot 447.100, terwijl 2800 vrouwen juist een baan kregen en daar de werkloosheid daalde tot 253.600. Het totale aantal werklozen nam daardoor toe met slechts vierhonderd tot 700.700. Dat zijn er achtdui zend minder dan in dezelfde maand van 1986. Opvallend was dat veel minder school verlaters werklops werden en dat vooral bouwvakkers zon der werk kwamen te zitten, met name in de grond-, weg en waterbouw. Deetman houdt zich niet aan 100 kmu DEN HAAG Minister Deetman (on derwijs) is gisteren door de TV-rubriek „Den Haag Vandaag" betrapt op het rij den met een snelheid van 140 km/u. Juist op dat moment deelde zijn collega Korthals Altes (justitie) de Kamer mee dat in december in het kabinet de af spraak is gemaakt dat geen minister harder zou gaan dan 100 km/u. Kort hals Altes citeerde daarbij uit geheime notulen van de ministerraad na vragen van de kamerleden Lankhorst (PPR) en Castricum (PvdA) over het rijgedrag van bewindslieden. Pagina 5: Harder rijden ethisch „goed" verkoopbaar (kerbouwers demonstreren in Den Haag leveer 250 akkerbouwers hebben vandaag in Den Haag ge testeerd tegen de graanprijsverlagingen waartoe de EG heeft loten. Volgens hen is het voortbestaan van veel bedrijven in geding, tenzij de Nederlandse regering bijspringt met een be- I van 287 miljoen gulden. joeren verzamelden zich vanmorgen op het Malieveld voor demonstratieve optocht naar het Binnenhof. Daar werd de dklok geluid. In het nieuwe parlementsgebouwen de Lange en wilden de akkerbouwers de vergadering van de kamer- commissie voor landbouw bijwonen. Aangezien lang niet ieder een op de publieke tribune kon, ontstond enig gedrang. Na het middaguur lieten de demonstranten in de Hofvijver een vlot zin ken, wat de ondergang van de Nederlandse landbouw moest symboliseren. Bij het ministerie van landbouw aan de Bezuiden- houtseweg maakten de akkerbouwers hun teleurstelling ken baar door een treurwilg te planten. FOTO: MILAN KONVALINKA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De „gratis" jaarkaart voor het openbaar vervoer gaat de studenten en leerlingen die van de studiefinanciering gebruik maken maandelijks enkele tientjes kosten. Dit wordt in mindering gebracht op hun basisbeurs: voor thuiswonende studenten ongeveer 20 gulden, voor, kamerstudenten 60 gulden. Hebben de ouders een laag inkomen, dan komt dit bedrag weer terug via de aanvullende beurs. I Minister Deetman van onderwijs zal daar naast nog deze maand met een pakket voorstellen komen om de overschrijding op de uitgaven voor de studiefinanciering (geraamd op bijna 500 miljoen gulden) weg te werken. Deetman wilde gisteren niet zeggen met welk bedrag hij de basis beurs daarvoor wil verlagen, maar de ver wachting is dat de verlaging op 50 tot 100 gulden uitkomt. „De grote klap moet dus nog komen", reageerden de studenten gis teren. Het contract tussen ministerie en open baar vervoer - de handtekeningen moeten nog worden gezet - geldt voor een periode van vijf jaar en gata hte ministe rie jaarlijks 340 miljoen kosten. Ook dege nen beneden 18 jaar die recht hebben op een tegemoetkoming in de reiskosten, zul len waarschijnlijk een gratis OV-jaarkaart krijgen. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG De Raad State, het belangrijk- adviesorgaan van het jinet, heeft kritiek op voorstel voor een anti- criminatiewet van het Dinet. Dat blijkt uit het des van de Raad dat dateert uit; december 1987, maar tot op heden niet openbaar is gemaakt. Het adviescollege noemt het kabinetsvoorstel overbodig omdat het geen uitbreiding en verduidelijking biedt van de huidige bescherming tegen discriminatie in artikel 1 van de Grondwet. Ook biedt het geen oplossing voor de proble men die zich voordoen als in de Grondwet verankerde rechten met elkaar botsen. Ondanks de kritiek zal het ka binet het wetsvoorstel toch volgende maand aan de Ka mer aanbieden. Het wetsvoorstel, waarover het kabinet het medio septem ber al eens werd, verbiedt het maken van onderscheid tussen personen op grond van gods dienst, levensovertuiging, poli tieke gezindheid, ras, geslacht,., seksuele gerichtheid of bur gerlijke staat. Het wetsvoorstel is een compromis van VVD en CDA en lijkt vooral bedoeld om aan te geven wanneer het maken van onderscheid al of niet gerechtvaardigd is. Volgens de Raad van State is men er echter niet in geslaagd dit duidelijk te formuleren. „Noch de instellingen, noch de rechter die uiteindelijk moet toetsen, hebben veel houvast aan de voorgestelde bepalin gen", aldus de Raad van State. Volgens het advies doet het kabinet er beter aan een com missie in te stellen (conform de commissie gelijke behande ling mannen en vrouwen) die als taak moet hebben het sig naleren en bestrijden van dis criminatie. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Minister n Dijk (binnenlandse ten) heeft zich vanmor- n voor het eerst publie- lijk uitgesproken over benoeming van FNV- orzitter Hans Pont tot ecteur-generaal voor inagement en perso- elsbeleid op zijn minis- ïe. „Met het aantreden n de heer Pont zijn wij meer dan één opzicht lukkig", zei van Dijk nmorgen bij de opening i een congres over het management en perso neelsbeleid bij de rijks overheid. Van Dijk prees Pont als een man met goe de managerskwaliteiten. „Als manager van een grote organisatie heeft hij bewezen zijn mannetje te staan". Vol gens de minister zal dat Pont in zijn nieuwe functie goed van pas komen, te meer om dat één van de belangrijkste taken van Pont zal bestaan uit het verbeteren van de kwaliteit van het overheids apparaat. De minister verdedigde in zijn toespraak het voorne men van het kabinet om voor bepaalde groepen rijks ambtenaren een soort 'pres- tatieloon' in te voeren. „Voor de medewerkers zal dit bete kenen dat er een duidelijker verband tussen hun inspan ningen en hun bezoldiging wordt gelegd", aldus Van Dijk. „Voor de managers houdt het in dat zij met hun medewerkers afspraken moeten maken over hun bij dragen tot het bereiken van bepaalde doelstellingen voor een afdeling of dienst". Vol gens de minister wordt dan na verloop van tijd beoor deeld of die doelstellingen zijn gehaald. Als het gelukt is, kunnen de betreffende ambtenaren een financieel extraatje krijgen. 4STERDAM De actrice Teddy Schaank is giste- i in haar woonplaats Amsterdam overleden. Zij is jaar geworden. Teddy Schaank, die onder meer ige tijd speelde bij het Residentie Toneel, werd in oningen geboren en kwam naar Amsterdam om ar toneel te kunnen spelen. Bij Frans Muriloff nam onder meer danslessen en begon als revuedanseres, j werkte voorts in Rotterdam in de operette en ver- 'k later naar Den Haag waar zij toneellessen nam 1 Paul Steenbergen en ging spelen bij het Residentie toneel. Later werkte ze zowel bij toneel als cabaret, .films en vrije produkties. Zij werkte met zowel Jo- n Kaart als Toon Hermans. De laatste film waarin i een rol speelde was De Schorpioen van Ben Ver tok. Teddy Schaank is getrouwd geweest met Leo artogh, regisseur Montgomery Ford en Ko van Dijk. is de moeder van Linda van Dyck. Teddy Schaank (ADVERTENTIES) 'n Wakkere kijk op slapen. Komplete bedset. Nu heel voordelig! Aupmg Komfortabel matras. Auping komfortabel spiraal enSelectbedbak2persoons 1D (140 x 200 cm). Nu slechts IDJG. Tegen meerprijs ook in andere maten 'eVerbaar^,._. d ZOEK JE WATANDERS, KOM JE NAAR MIJNDERS Het interieur dat u zoekt, vindt u tijdens de za 12 t/m zo 20 maart houtrusthallen den Haag 6,- - 3,-- 7 t/m 12 jaar open: za 11-17/19-22 uur zo 11-17 uur Geen krant ontvangen Bël tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vliegtuigje op huis: drie doden WARREN In de voorstad Warren bij Detroit is vanmorgen een tweemotorig vliegtuigje tegen een huis gevlogen. Twee be woners van het huis en de piloot kwamen om het leven. Drie kinderen van het omgekomen echtpaar konden uit het branden de huis worden gered. Het vliegtuig, een tweemotorige Beech- craft, was even tevoren opgestegen van het vliegveld van De troit. Het dook plots naar beneden, raakte een garage en explo deerde toen het tegen het huis te pletter sloeg. Spaanse leraren staken massaal MADRID Het merendeel van de 270.000 leraren aan Spaanse lagere, middelbare en technische openbare scholen is in staking voor hogere beloning. Meer dan zes miljoen leerlingen blijven door de staking verstoken van onderwijs. Het is de bedoeling dat het werk morgen wordt hervat. Het ministerie van onderwijs heeft de eisen van het onderwijzend personeel „economisch on haalbaar" genoemd. 22 PAGINA'S Oosterse stromingen niet aantrekkelijk voor jongeren tDanU*ffe '"--r-Jip* Het: gebeurt Rooie spionnen strooien met geld Consument leent a meer en spaart 1% veel minder V Collaborateurs nieuw doelwit mm „Palestijnse revolutie" f Zege Ajax komt Q als geroepen V Intimidatie- taktiek FC Den Haag slaagt weer „Cry Freedom" tweeslachtig maar indrukwekkend Bewoners: Woonwagens niet in Stevenshot Bodemvervuiling bedreigt woningbouw Nieuwe Wetering Personeel verkeersschool popelt niet om te verhulzen Bil DEZE KRANT GENÈVE De indirecte vredesonderhandelingen in Genève tussen Pakistan en Afghanistan onder lei ding van VN-bemiddelaar Diego Cordovez zijn giste ren vastgelopen. De Afghaanse minister van buitenlandse zaken, Abdul Wakil, stelde Pakistan en de Verenigde Staten voor de mislukking verantwoorde lijk. Pakistan eiste dat de vorming van een overgangs regering in Kaboel op de agenda werd geplaatst, maar die kwestie is volgens Wakil niet bespreekbaar. Wakil wees tevens de Ame rikaanse eis van de hand dat de militaire steun aan de re gering in Kabul en die aan de guerrillastrijders tegelij kertijd wordt stopgezet. „Af ghanistan heeft altijd steun uit de Sovjetunie ontvangen en zal dat blijven ontvangen, ook na terugtrekking van Sovjettroepen'aldus Wakil. Het afbreken van de bespre kingen in Genève heeft de hoop voor een spoedige rege ling van de Afghaanse kwes tie de bodem ingeslagen. In tussen begint de tijd te drin gen. Sovjet-partijleider Gor- batsjov had 15 maart als „ui terste datum" genoemd waarop een akkoord rond moet zijn. Soms moet iets grondig worden veranderd. Maar meestal kost dat ook veel geld. Het gaat erom hoe grondig er moet worden veranderd. Vandaag gaat het om de akkerbouw. Vernieuwing, inhalen van achterstanden, kwaliteitsverbetering en het anders inrichten van het land, dat alles gaat wel 287 mil joen gulden kosten. Dat willen de boeren nu van de overheid zien los te krijgen. En als zoiets je boter ham raakt, dan ga je daarvoor heus de straat wel op. Zo deden de boeren dat ook vandaag, na giste ren al te hebben uitgelegd waarom. In de Leidse Courant lezen ze vanavond daar alles weer over. Maar nog lang niet alle boeren lezen mee. Wie nog niet geabonneerd is, kan hieronder de bon voor een proet invullen. Omdat de boer nu eenmaal niet eet wat hij (nog) niet kent De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1