Personeel van verkeersschool trappelt niet om te verhuizen QeidócQowumt doorlichter ^Voorschoten •stapt op Nicole Bisscheroux wint opnieuw Scheffer beker Familietriathlon in Voorhout Paddentrek begonnen EIDEN OMGEVING DONDERDAG 10 MAART 1988 PAGINA 15 maR'assenaarders bekennen „.jog zes inbraken KwI lan#ASSENAAR Twee inbrekers die in nacht van zondag op maandag zijn aan- gdefehouden hebben gisteren nog zes andere ppeflbraken bekend. Het gaat om een 30- en en t?n 33-jarige man uit Wassenaar. Zij pleeg- i vaien de afgelopen weken inbraken in scho- ïeisjtn, een kerk, een bouwkeet en enkele Pupïinkels. Bij een poging tot inbraak in een eekjinkel in Wassenaar werden zij begin deze leek aangehouden. In de woning van één kenpn de mannen werd een deel van de ge lag Ellen goederen aangetroffen. Een ander ;n faeel werd aangetroffen bij een 41-jarige aatsfassenaarder die als heler is aangehou- tn Veel gestolen spullen zijn vermoede- wc|k al verkocht. Het gestolen goed bestond en Ader andere uit geluidsapparatuur, ge- r. fedschap, een encyclopedie, een magne ton en een televisie. Milieutelefoon succesvol ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de miieutelefoon Zijn de eerste vier maan den na de instelling van deze klachten lijn 91 telefoontjes binnengekomen. Daarvan waren 59 klachten die betrek king hadden op de Alphen aan den Rijn en 12 uit Ter Aar. De meeste klachten gingen over geluidhinder, grotendeels veroorzaakt door bedrijven of door de horeca. Buiten de milieutelefoon om zijn bij de gemeente Alphen nog eens 19 klachten binnengekomen over milieuza ken. Het Intergemeentelijke Overlegor gaan Rijnstreek (IGOR) concludeert hieruit dat de milieutelefoon, die op 5 september 1987 van start ging, een suc ces is. Snelheids controle WASSENAAR Bij een snelheidscontrole gisterochtend in het spitsuur aan de Groot Haezebroekseweg in Wassenaar hebben 46 automobilisten een pro ces verbaal gekregen. Van de aangehouden automobilisten waren er 24 inwoners van Wassenaar. Er werden snelheden gemeten van 70 tot 90 kilometer per uur. Men mag er slechts 50 kilometer per uur rijden. Bibliotrailer verdwijnt uit Haaswijk OEGSTGEEST De bibliotrailer gaat uit Haaswijk verdwijnen. De belangstelling voor de zaterdagse mobiele bibliotheekvoorziening blijkt minder dan verwacht, zo bleek gisteren tijdens de vergade ring van de commissie onderwijs en welzijn. Het aantal uitleningen bleek min of meer gestabiliseerd te zijn op een gemiddelde van 72. Volgens het bibliotheekbestuur te weinig. Daarbij sloot mevrouw De Vroomen- den Boer (CDA) zich aan. Ook de libe raal Kamphuisen voorzag geen rede nen tot voortzetten van het experi ment. De radicaal Van Eisen hield een pleidooi voor de jeugd die van zo'n be sluit de dupe zou worden. Het aantal jeugdige lezers mag nu niet zo hoog zijn, Haaswijk heeft als nieuwe wijk een enorm potentieel, aldus Van Eisen. De voorzitter van de buurtgroep Haas wijk stelde voor de bibliotrailer nog anderhalf jaar te handhaven in Haas wijk totdat de scholenbouw daar gere aliseerd is. „Het gat moet worden overbrugd" zo stelde hij vast. Daar denkt ook het bibliotheekbestuur aan, maar dan in de richting van een busje dat de kinderen naar de jueugdbiblio- theek aan de Homeruslaan brengt. Nieuw koor in Voorhout VOORHOUT Voorhout heeft er een kinderkoor bij. Naast het kinderkoor van de Bartholomeuskerk dat onder leiding staat van Marleen van Leeuwen is er een tweede kin derkoor gevormd onder lei ding van dirigente Joke de Ja ger. Gisteravond bleek bij de eerste les in de Nederlands hervorm de kerk dat ruim 30 kinderen zich hadden aangemeld. „Het koor is bestemd voor alle kin deren, ongeacht geloof of ge zindte", zegt Marjan Korte- kaas, een van de initiatiefne mers van het kinderkoor. Botsing op Katwijkerweg VALKENBURG Vier au- to's raakten gisteravond om half negen betrokken bij een ongeval op de kruising van de Katwijkerweg en de Joghtlaan in Valkenburg. Een auto. be stuurd door een Rijnsburger, kwam uit de Joghtlaan en wil de linksaf richting Katwijk rij den. Hij verleende geen voor rang aan een auto die uit Kat wijk kwam. Beide wagens bot sten op elkaar. De auto uit de Joghtlaan draaide hierbij om zijn as en belandde tegen twee geparkeerde wagens. Drie au to's werden totaal vernield. Het verkeer was enige tijd ge stremd. NOORDWIJKERHOUT Tien motoragenten op een rij. Elke bewoner van de Bollenstreek kent dit beeld en weet dat het in dat geval gaat om een groep leerlingen van de verkeersschool van de gemeentepolitie uit Noordwijkerhout. Over twee jaar verdwijnt dit vertrouwde beeld uit de Bollenstreek. De ver keersschool, gevestigd op de derde etage van het Congrescenter Leeuwen horst aan de Langelaan verhuist dan naar Apel doorn. De school wordt samengevoegd met de verkeersschool van de Rijkspolitie. Deze beslis sing werd in januari meegedeeld aan het per soneel van de verkeers school. De samenvoeging van de twee verkeersscholen kwam niet als een donderslag bij heldere hemel. Alle mensen op de verkeersschool wisten dat vroeger of later de twee scholen zouden fuseren. De discussie over integratie van het onderwijs voor gemeen te- en rijkspolitie loopt im mers al vijftien jaar. Sinds 1986 wordt gepraat over de fysieke samenvoeging van de twee scholen. De lokatiekeu- ze is pas in januari bekend gemaakt. Ook het tijdstip waarop de samenvoeging zou plaatsvinden was nog ondui delijk. A.J. Buijs, lid van de dienstcommissie: „Het gevolg hiervan is dat veel mensen •hebben gedacht dat het nog wel een aantal jaren zou du ren. Er zijn mensen die eind 1987 nog een huis hebben ge kocht in de Bollenstreek. Voor hen is de beslissing heel erg verdrietig". Toch heeft de verhuizing naar Apeldoorn niet alleen negatieve reacties verwekt in het gebouw aan de Lange laan. „Er werken hier men sen die oorspronkelijk uit het oosten van het land komen", vertelt Buijs. „Die willen lie ver vandaag dan morgen verhuizen. Er zijn ook veel mensen die uit de Bollen streek komen en zich hier thuisvoelen. Zij hebben meer moeite met de verhuizing. Verder moet niet worden vergeten dat het niet gaat om de verhuizing van één per soon. Veel mensen zijn ge trouwd en hebben kinderen. Die moeten hun leventje ook opgeven omdat er naar Apel doorn moet worden verhuisd. Voor ons eigen personeel is er een sociaal plan, voor hen is echter niets geregeld. Die gezinsleden staan vaak niet te springen om te verhui zen". Gevolgen Behalve de streefdatum voor de verhuizing is er nog wei nig bekend over wat exact de gevolgen zijn voor de indivi duele werknemers van de verkeersschool. De vakbon den overleggen nog met het ministerie van binnenlandse zaken en de dienstcommissie over een sociaal plan. Voor L. van der Linden, voorzitter van de politiebond, staat het vast dat geprobeerd moet worden de meest gunstige voorwaarden voor het perso neel uit het overleg te halen. „De verhuizing zelf is een realiteit. Het heeft weinig zin meer om ons daar tegen te verzetten. We kunnen alleen nog maar kijken naar de praktische gevolgen van de verhuizing. Gelukkig is er nog wat tijd want we hoeven uiteindelijk nog niet morgen te verhuizen". H. van Laar, die op dit mo ment belast is met de leiding van de twee verkeersscholen voor de rijkspolitie en de ge meentepolitie, wijst erop dat het overleg nog in volle gang is. „We moeten eerst het hele plan van de samenvoeging rond krijgen en dan kunnen we met de individuele men sen gaan praten over wan neer ze naar Apeldoorn ver trekken en hoe het met hun rechtspositie zit. Ook wordt er met de overheid gepraat over extra voorzieningen die nog niet in het sociaal plan staan. Zo is het mogelijk dat er een eenmalige vervroegde uittredingsregeling komt. Ook kan gedacht worden aan het inhuren van een particu lier bureau die mensen, die niet mee willen verhuizen en ook niet herplaatsbaar zijn binnen de rijksoverheid, helpt met het zoeken van een baan in het bedrijfsleven". Dat de gedwongen verhui zing veel mensen geld gaat kosten, staat voor Buijs vast. „Er is een verhuiskostenre geling. Maar iemand die vo rig jaar een huis heeft ge kocht en daar voor veel geld aan heeft verbouwd, moet beslist geld toeleggen op de verhuizing. Ook iemand die een werkende partner heeft, verliest bij de verhuizing een bron van inkomsten. Derge lijke kosten worden niet ver goed". Enkele mensen, hoeveel pre cies wil Van Laar niet zeg gen, hebben nu al laten we ten dat zij niet mee willen naar Apeldoorn. Zij krijgen straks een andere baan aan geboden. In eerste instantie komt het ministerie van bin nenlandse zaken hiervoor in aanmerking maar in tweede instantie de hele rijksover heid. „Dat betekent dat men sen die hier willen blijven wonen, straks misschien ad ministratief werk moeten aannemen", aldus Van Laar. Herplaatsing binnen een korps van de gemeentepolitie is volgens Van Laar ook mo gelijk. „Het enige probleem is dat elk korps van de gemeen tepolitie autonoom is. Verder zijn de mensen, die op de verkeersschool werken, vaak zodanig ingeschaald dat men daar bij de korpsen niet op zit te wachten". In hoeverre de herplaatsing in de nabije toekomst proble men oplevert, weet Van Laar niet. „Als er voor iemand geen functie is binnen de rijksoverheid, volgt reorgani satieontslag", meldt hij. „Het is nog een punt van onder handeling of we deze mensen dan hulp bieden bij het vin den van een baan in het bedrijfsleven. Het is koffie- dikkijkerij maar het hangt er sterk vanaf om hoeveel men sen het gaat. Zijn het er slechts enkelen dan verwacht ik weinig problemen om een nieuwe baan te vinden. Op dit moment wacht de groot ste groep mensen af hoe de hele samenvoeging voor hen gaat uitpakken". De fusering van de twee scholen kost in elk geval geen arbeidsplaatsen. „Het is theoretisch mogelijk dat we straks met bijvoorbeeld twee telefonistes zitten", vertelt Van Laar. „Een van de twee kan dan een andere baan krijgen". Toch heeft de reorganisatie al een slachtoffer opgeleverd. De directeur van de Noord- wijkerhoutse verkeersschool, J.A. Maate, is inmiddels ver dwenen. Half 1988 wordt de leiding van zowel de Noord- wijkerhoutse als de huidige Apeldoornse school overge dragen aan de heer O. Wier- da. Die was voorheen direc teur van een van de scholen voor de mobiele eenheid, die ook worden samengevoegd. Van Laar, die al jaren direc teur is van de verkeersschool id halpORSCHOTEN Jacques ,enan den Berg sinds 6 maanden je giorlichter van de gemeente U oorschoten heeft vrijwel met ,0 ^middellijke ingang ontslag miingevraagd. hetgeen hem ook verleend. Hoewel hij tot 4 ^opfril officieel in gemeente dienst blijft gaat hij de laatste 'danken besteden aan het opne- fvaJen van zijn vakantie. .deren half jaar geleden begon an deques v.d. Berg met veel en thousiasme aan de voor de ge- leente Voorschoten nieuwe jninktie. Inmiddels is hij te leurgesteld. Zelf zegt hij: „Er is »anfen wer^^are situatie voor ,raJij. Het heeft totaal geen zin aarover uitlatingen te doen. ingf vertrek en f?a ,°P zoek naar en andere baan". stijging van Criminaliteit Cn Oegstgeest •EGSTGEEST De crimina- teit is in Oegstgeest in de fa-\veede helft van 1987 licht ge- egen. Dat blijkt uit het poli erapport over die periode, 'te'Vibraken, diefstallen en ver- tenielingen kwamen vaker voor. OnSroepscommandant A. Gel- ^teferblom van de Rijkspolitie 3fOvijt dat vooral aan noncnalan- nin& van de bevolking, boven- va*iien is „de sociale controle aatjummier en vaak weten naaste sarjuren niet dat hun buurman/ nelyrouw op vakantie is." Dm dat tegen te gaan wil de Rijkspolitie in Oegstgeest loorgaan met projecten ter iV/efoorkoming van misdrijven. -galo zullen de bewoners monde- meiing of schriftelijk op noncha- aaHantheid of onachtzaamheid ■ve^ordt gewezen. ditn de eerste helft van 1987 imkerden in Oegstgeest 106 in- >£ej>raken gepleegd tegenover het p/ejaatste half jaar 114. Daarvan rejiverd 11% opgelost. In de twee- jraüe helft van 1986 kwamen er Hef*5 inbraken voor. In de ver slagperiode werden tevens 166 juspenvoudige diefstallen ge- va/fleegd waarvan een 33 pro- - jtjtent, 54 zaken, werden opge lost. Het aantal nam ten op zichte van de eerste helft 1987 met 21. Het vertrek van de voorlichter komt niet echt onverwacht. Informeel was al bekend dat de drie wethouders en wat moeizame relatie met hem hadden. De drie wethouders, formeel weliswaar part-time actief voor de gemeenten, zijn gepensioneerd en daardoor hele dagen op het gemeente huis, waardoor ze nogal nauw gezet op de hoogte blijven van wat de ambtenaren doen. Burgemeester P. Cannegieter was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar over het ontslag van de voorlichtings ambtenaar. Over diens' aan stelling is gedurende bijna vijf tien jaar met een zekere regel maat door de gemeenteraad gesproken. Van den Berg was in het verleden werkzaam bij het Energiebedrijf Rijnland in Leiden. Handtekeningen verzameld voor openbare school WARMOND De oprichting van een openbare school in Warmond, ook wel „algemene bijzondere school" genoemd is in een beslissend stadium ge komen. Er is een Vereniging Algemene School Warmond in oprichting en er worden hand tekeningen verzameld zodat de school in oktober in het scholenplan kan worden opge nomen. Als er voor 1 april voldoende ouderverklaringen zijn opge haald, kan de school op 1 au gustus 1989 van start gaan. Om de school daadwerkelijk te kunnen starten zijn minimaal dertig leerlingen in de leeftijd van vier tot zeven jaar nodig; er kan dan met een onder bouw worden begonnen. Of minimaal vijftig aangemelde leerlingen in de leeftijd van vier tot en met twaalf jaar om met een volwaardige school te kunnen beginnen. Inmiddels zijn er op ruime schaal infor matiefolders verspreid met in te vullen verklaringen. Boven dien wordt er woensdag 16 maart om 20.30 uur in het Meerpunt een informatiea vond gehouden. Vertegenwoordigers van de stichtingvoorhout 10 eeuwen oud, verschenen in historisch kostuum bij de prijsuitreiking. Zij kregen gebak aangeboden. FOTO: WIM VAN NOORT VOORHOUT Voor het tweede jaar heeft de 19-ja- rige Haarlemse Nicole Bisscheroux de Directeur Scheffer wisselbeker op de Katholieke Technische School Voorhout gewon nen. De vrouwelijke ban ketbakker kreeg de on derscheiding omdat zij als K.T.S. leerling het hoogst scoorde bij al haar werk tijdens de jaarlijkse vak- wedstrijd van de school in samenwerking met het Leidse Banketbakkerswe zen. De vakwedstrijd voor oud leerlingen werd gewonnen door de Voorhouter Maarten Steenman die het hoogst aan tal punten scoorde in de cate gorie „Klein gebak". In de ca tegorie „Gelegenheidstaart" was het Rob Mesman die de eerste prijs won. Bij het „Sier werk" was het Pascal Praha- mian die het mooiste werkstuk leverde en in het „Chocolade werk" was het R. Dekker die het hoogst scoorde. „Er is vëel talent" zo zei direk- teur Th. Blokland in zijn toe spraak over het niveau van de wedstrijd. De voorzitter van de iury die de werkstukken had "beoordeeld, de heer Boogaards van de Leidse Banketbakkers- vereniging, noemde het inge zonden werk „ongelooflijk". Het comité van de Stichting Voorhout 10 eeuwen oud kwam in historische kledij naar de school om de prijswin naars geluk te wensen. De le den van het comité overhan digden de eerste prijswinnaars en de bekerwinnares een fraaie herdenkingsstandaard. Krakers moeten pand verlaten DEN HAAG/NOORDWIJK De vijf bewoners van het kraakpand kerkstraat IA in Noordwijk moeten de woning uiterlijk binnen twee weken verlaten. Dat heeft de recht bank vanmorgen bepaald na dat de eigenaar van het pand, Samos International Vastgoed B.V. uit Amnsterdam, een kort geding tegen de krakers had aangespannen. Het Amster damse bedrijf wil de krakers uit het pand hebben omdat hij het pand kan verkopen aan ie mand die er een eetcafé in wil vestigen. Ondanks dat de kra kers al hadden toegezegd per 1 april het pand te verlaten, zet te Samos het kort geding door omdat het bedrijf bang was voor een „vervolgkraak". Dit was drie jaar geleden gebeurd. Toen was het pand met veel moeite ontruimd maar werd direct door nieuwe krakers in gebruik genomen. voor de rijkspolitie: „Zelf ga ik over anderhalf jaar met pensioen. Tot half 1988 ben ik nog integratiedirecteur van de twee verkeersscholen en daarna neemt Wierda deze post over. Daar is door het ministerie voor gekozen. Maate, die in januari met deze beslissing werd gecon fronteerd, is weggegaan. Een vervelende zaak maar een dergelijke samenvoeging opent nu eenmaal voor de een leuke perspectieven ter wijl een ander wordt teleur gesteld". Voorlopig blijft de situatie onzeker voor de vijftig perso neelsleden van de Noordwij- kerhoutse verkeersschool. „Het is nog maar de vraag of we de datum van 1 juli 1990 halen", stelt Buijs. „Ze moeten in Apeldoorn nog be ginnen met de bouw. Het programma van eisen wordt op dit moment opgesteld. Daarna moet het nog door de hele ambtelijke molen en dat gaat langzaam. Het lijkt aar dig om extra lang in Noord wijkerhout te blijven maar het betekent wel dat de on duidelijkheid voor de mensen in Noordwijkerhout blijft. Zij kunnen niet beginnen met de verkoop van hun huis of be slissen of de kinderen nog een jaar op een school blij ven. Voor ons is het heel moeilijk om op dit moment goede voorlichting te geven". ROZA VAN DER VEER VOORHOUT De Voor- houtse triathloncommissie houdt dit jaar een familie triathlon ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Voorhout. Dit evene ment vindt plaats op zon dag 26 juni. Eerst is er een halve, een kwart en een jeugdtriathlon. Daarna be gint de familietriathlon om een uur 's middags in het zwembad van de Ka tholieke Technische School (KTS) aan de Leid- sevaart. „Het begrip familie is ruim ge nomen", vertelt Hans van de Berg, lid van de triathloncom- sie „Ook neven, nichten en schoonfamilie mogen bij de fa milie worden geteld. De fami lieleden kunnen de triathlo- nonderdelen onderling verde len. Ik ken een Voorhoutse fa milie waarvan de één 500 me ter gaat zwemmen, een ander 10 kilometer fietst en de derde 5 kilometer rent. Alleen de slotkilometer leggen ze geza menlijk af". Inschrijven voor deze familietriathlon kan op zaterdag 19 maart tussen 14.00 en 17.00 uur in de kantine van Foreholte aan de Sportlaan. De minimumleeftijd is 12 jaar. Inschrijfkosten bedragen ƒ25,- per trio. Op dezelfde zaterdag begint om 14.00 uur in het clubge bouw van Foreholte eveneens de inschrijving voor de drie andere triathlons op 26 juni. De halve marathon begint om 6.45 uur in het Bollenbad in Noordwijk. Minimum leeftijd is 18 jaar. De kwart triathlon begint om 8.00 uur in het Bol lenbad in Noordwijk. Mini mumleeftijd 16 jaar. De jeugd triathlon begint om 11.30 uur in het zwembad van de KTS. Hiervoor kunnen kinderen tussen de 12 en 15 jaar zich in schrijven. NOORDWIJK De tijd is ge komen dat padden de hort op gaan. Bij duizenden steken dieren in de komende weken de Kapelleboslaan en de Voge- laardreef over om in de sloten van het Langeveld eieren te leggen. De leden van de Vere niging voor Natuur en Vogel bescherming Noordwijk, de af deling Noordwijk van het In stituut voor Natuureducatie, en van de Stichting Vogelasiel Noordwijk, zijn begonnen de padden te helpen de gevaarlij ke oversteek van de duinen naar het poldergebied te ma ken. Door het verkeer werd in het verleden onder de dieren een ware slachting aangericht. De natuurorganisaties trachten sinds enige jaren het doodrij den van de padden zoveel mo gelijk te voorkomen of op z'n minst te beperken. Vrijwilli gers gaan in de maanden maart en april iedere avond patrouilleren. Bij geringe trek worden de padden met de hand over de gevaarlijke route heen gezet. Komen de padden in grote aantallen, dan worden de wegen voor het verkeer af gesloten. Dit gebeurt in over leg met de politie en de ge meente. Een belangrijk euvel is de hoge snelheid, waarmee door het natuurgebied wordt gereden. Snelheden van 100 kilometer en nog meer zijn geen uitzondering, meldt Na tuurbescherming. Daardoor worden de padden weggezo gen en verpletterd. Het beheer van de wegen in het gebied berust bij de provincie en het wordt als onbegrijpelijk erva ren. dat men voor een van de mooiste natuurgebieden in het gewest geen snelheidsbeper king heeft vastgesteld. Volgens Natuurbescherming is bij het gemeentebestuur een plan gepresenteerd om te ko men tot een permanente oplos sing van het paddenprobleem in het voorjaar. Het voorziet in het aanbrengen van een ver hoogde wegkant aan de zeezij de van de wegen en het aan brengen van een aantal tun nels onder het wegdek die naar de sloten leiden. Blijkens onderzoekingen herbergt het Langeveld een van de belang rijkste concentraties van pad den in Nederland. Leerlingen van de politieverkeersschool demonstreren in beter tijden hun vaardigheid met de Z''Span' FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15