leidóaQowumt ewoners: Woonwagens iet in Stevenshof STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Schaam mij een Leidenaar te zijn' Ziekenhuizen maken eigen voorstel beddenreductie Slimme EHBO-kit X »«d e bomen langs nsburgerweg it meer terug )EN De bomen langs de Rijnsburger- i verdwijnen. Het was de bedoeling dat de n die moeten worden weggehaald in ver met de rioleringswerkzaamheden weer geplaatst zouden worden, maar dat is ns de gemeente onmogelijk gebleken, er onderzoek heeft uitgewezen dat de bo niet sterk genoeg zijn om binnen een jaar wee keer verplant te worden", schrijft de ;ente in een brief aan de bewoners van de burgerweg. Enkele bomen worden elders stad herplant. ifloop van de werkzaamheden, uiterlijk volgend jaar, worden nieuwe bomen ge- langs de Rijnsburgerweg. Het gaat om van ongeveer 20 jaar oud met een stam lede van ongeveer 15 centimeter. Half jaar en tbr moord vriendin DEN HAAG/LEIDEN De 35-jari- ge Leidenaar P. van V. is donderdag door de rechtbank in Den Haag con form de eis veroordeeld tot zes maan den cel en onvoorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering. Van V. wurgde op 13 september 1987 in Leiden zijn vriendin P. Speeks. Daarna meldde hij zich, voorzien van een tasje met spullen om te kunnen overnachten aan het politiebureau. Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden zei Van V. zelf tbr de beste oplossing te vinden. Hij werd na onderzoek door het Pieter Baan Centrum in Utrecht sterk ver minderd toerekeningsvatbaar bevon den. Dronken vrouw gewond na val van fiets LEIDEN Een 37-jarige vrouw uit Leiden liep gis teravond rond half tien een lichte hersenschudding op bij een val van de fiets. De vrouw fietste in beschonken toestand over de Lange- gracht toen zij door een vreemde manoeuvre de macht over het stuur ver loor. Zij botste tegen een boom en viel met haar hoofd op de straat. Met een hersenschudding is zij naar het Diaconessenhuis ge bracht. SCHOENEN GESTOLEN LEIDEN Tien dozen met herenschoenen zijn gisterochtend gestolen uit een vrachtau to die stond geparkeerd in de Haarlemmer straat. De bestuurder was bezig met het los sen van goederen voor een zaak in de Don- kersteeg. Toen de chauffeur in de winkel aanwezig was, zijn de schoenen uit de auto weggenomen. De waarde van de gestolen schoenen is ongeveer 1600 gulden. Tweede inbraak in textielzaak LEIDEN Voor de tweede keer deze week is er ingebroken in de textielwinkel Zeeman in de Hoogstraat. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn er tweehonderd overhemden festolen met een totale waarde van ruim 500 gulden. De daders zijn binnengekomen door een ruit te verwijderen. Eerder deze week werden op dezelfde wijze honderd trainingspakken gestolen. Lezingen over zwarte bevolking Amerika LEIDEN De richting Amerikanistiek van de Leidse Universiteit organiseert een lezingencyclus met als thema „Zwart zijn in de Verenigde Staten". Het doel van de serie van dertien lezingen is de kennis van en interesse voor de geschiedenis, cul tuur en huidige situatie van de zwarte Amerikaanse bevolking vergroten. De le zingen worden van 14 maart tot en met 13 juni gehouden op maandagavond vam 18.45 tot 20.15 uur. De bijeenkomsten worden gehouden in zaal 11 van het Faci liteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1 en zijn voor iedereen gratis toegankelijk. Er zijn sprekers uit binnen- en buiten land. Voor nadere inlichtingen: J. Kardux, P.N. van Eyckhof 3, tel. 071-272233. Activiteiten in Op Eigen Wieken LEIDEN Tijdens de paasvakantie worden in buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad 2, tel. 071- 212893) verschillende activiteiten voor kinderen gehouden. Voor woensdag 30 maart staat een bezoek aan het zwembad op het programma. Kinderen die in het bezit zijn van een zwemdiploma en acht jaar of ou der zijn, kunnen mee. De groep vertrekt om 13.30 uur bij het buurthuis, de kosten bedragen twee gulden. De volgende dag kan er vanaf 14.00 uur worden geknutseld. Woensdag 6 april wordt een „Kinderdoedag" ge houden voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De deelnemers vertrekken om 10.00 uur en zijn om ongeveer 16.00 uur weer terug. De kosten bedragen een rijksdaalder. Voor vrijdag 8 april staat een spelletjesmiddag op het programma. Aanvang 14.00 uur, kosten een gulden. VERWIJT OP HOORZITTING: „GEMEENTE VERSCHUILT ZICH ACHTER RIJK' LEIDEN De bewoners van de Stevenshof heb- |>en gisteravond duidelijk gemaakt, dat zij niet van Jilan zijn om met de gemeente te overleggen over jlë vijf varianten die het college van B en W op jet oog heeft voor de vestiging van een woonwa- fenkampje. De bewoners willen alleen praten jver alternatieve lokaties buiten hun wijk die zij Tiebben aangedragen. Tijdens een bijzonder orde lijk verlopen inspraakavond verweten zij de wet houders H. de la Mar (woonwagenzaken) en J. Pe ers (ruimtelijke ordening) zich te verschuilen ach- ;er maatregelen van het Rijk. kwamen gisteravond Jveinig nieuwe argumenten laar voren. Het voornaam- Jte bezwaar van de bewo- iers is dat het woonwagen- kampje van 10 tot 15 wagens Wethouder Peters sprak zijn bewoners van het Trek vaartplein hun draai in die omgeving hebben gevonden en uitgaan in omliggende rijken. opgedrongen, naakten gisteravond nog ens duidelijk dat de ge- neente eerst het kampje er- [ens had mekten plannen, !n vervolgens de huizen had moeten jroberen te verkopen. „Dat js in omliggende gemeenten gebeurd. Daar werkte iet uitstekend. Mensen wil- wel degelijk bij zo'n :ampje wonen. Maar wie in 1 Stevenshof een huis heeft kocht met de gedachte vrij ^uitzicht te krijgen, wordt nu ledonderd", aldus een bewo- 'ethouder Peters sprak dat ij de lokatie aan de Betty Jiftèrikweg tegen. „Daar lijn nog helemaal geen hui- en verkocht. Niet dicht in fe buurt tenminste'', olgens een man „vinden ;eel bewoners woonwagens ;ewoon niet mooi. Dat is iet discriminerend bedoeld. Is het om woonboten zou |aan of een camping, zou ik ier ook staan". bewoners namen geen Igenoegen met de verklaring pan De la Mar dat het Rijk 'de gemeente de vestiging |van drie woonwagenkamp- jjes naast het Trekvaartplein oplegt, en er vrijwel geen landere mogelijkheden zijn. Het Rijk stelt de drie losse kamjpes als voorwaarde om op het Trekvaartplein een i kamp met 40 plaatsen te mo gen handhaven. Officieel mogen kampen in de toe komst riiet groter zijn dan vijftien plaatsen. Opgelegd ,De integratie van woonwa genbewoners en bewoners \>an huizen wordt ons opge- U hoeft mij er niet van te overtuigen dat dat een j-aar beleid is en dat het stre ven naar integratie niet werkt. Maar wij worden nu eenmaal gedwongen", aldus De la Mar. Hij zei te ver moeden dat het Rijk integra tie verplicht omdat het een groot woonwagencentrum als een gemeenschap apart ziet. De la Mar stelde dat de veto uit over een aantal al- LEIDEN „Ik schaam mij op dit moment een Leidenaar te zijn". Die geëmotioneerde uitspraak deed een bewoonster van het Trekvaartplein gisteravond tegen bewoners van de Stevenshof. „Jullie hebben nog de mogelijkheid van inspraak, maar wij hebben totaal geen keus. Ons wordt een ver huizing opgelegd", al dus de vrouw. Zij sprak op per soonlijke titel van „een vijandige stemming tegen woonwagenbewo ners". „Als we hier op die manier worden ontvangen, zeg ik: Steek die hele Stevenshof maar in de brand. Van mij mag je hem hou den". De vrouw verklaarde zelf in een huis te zijn geboren, en na haar hu welijk met een woonwagenbewo ner in een woonwagen te zijn gaan wonen. Zij sprak de angst van een bewoner tegen, dat er bij het kamp je een sloopplaats komt. „Daar is helemaal geen ruimte voor". Zij drong er bij bewoners van de Ste venshof op aan begrip te tonen voor de situatie. „De gemeente kan er niets aan doen, het Rijk legt dit allemaal op", sprak zij. Die laatste woorden werden door de zaal met hoongelach ontvangen. De inspraakavond over het woonwagenkampje in de Stevenshof werd door 400 man bezocht, foto. wim van noort ternatieve lokaties in de Ste venshof. In twee gevallen omdat daar flats zijn gepland die de gemeente veel meer geld opbrengen, in andere gevallen omdat geplande bouw daar dit jaar start of de gemeente nog in overleg is met de provincie over de be stemming. „We hebben te veel haast om daar op te kunnen wachten", aldus Pe ters. De gemeente moet voor 1990 het eerste kampje heb ben aangelegd, wil zij niet de subsidies voor het Trek vaartplein kwijt spelen. Het Trekvaartplein moet voor een miljoen gulden worden opgeknapt. P' k ANDERE LOKATIE OP ROOMBURG LEIDEN De gemeente moet in Roomburg een nieuwe lokatie zoeken voor een woonwagenkampje. De geplande plaats ligt te dicht bij rijksweg A4 (Amsterdam-Den Haag). Bewoners van woonwagens zouden daar te veel geluids hinder ondervinden. Er zijn nog geen alternatieven be kend. Wethouder Peters verklaarde gisteravond dat de ge meente in elk geval wil dat in Roomburg ook een kampje komt, omdat de mogelijkheden in Leiden beperkt zijn. Roomburg wordt in de tóekomst bebouwd met woningen. Er komt ook een bedrijventerrein. Gevraagd naar een mening over de vijf voorgestelde va rianten, kwam vanuit de zaal van tafeltennisvereni ging Docos aan de Hoge Morsweg als enige reactie dat de bewoners daar in het geheel niet over willen pra ten. Wethouder De la Mar zei na afloop wel schriftelij ke reacties te verwachten. De,gemeente heeft twee lo katies op het oog: drie va rianten op de Dijkhof (langs de Dijkhoflaan en de Rijn dijk) en twee langs de Betty van Nifterikweg. Peters hield de mogelijkheid van een andere lokatie dan de vijf die de gemeente nu voorstelt open, „maar dat betekent niet, dat geen één van die vijf dan afvalt". Pe ters zei dat de reacties van de bewoners sterk zullen meewegen bij het voorstel dat het burgemeester en wethouders rond eind april aan de gemeenteraad zullen doen. De raad spreekt zich uiteindelijk uit over een lo katie, die tenslotte moet worden goedgekeurd door de provincie. De la. Mar zei dat veel bewo ners hun oordeel hebben ge baseerd op vooroordelen, die zijn gestoeld op gebrekkige of verkeerde informatie'. „Mensen weten niet hoe zo'n klein kampje er in werke lijkheid uitziet. Zij zien het onterecht als iets beangsti gends". Bewoners toonden gisteravond in het open baar althans niet de be reidheid eens een kampje te bezoeken en kennis te ma ken met woonwagenbewo ners. PIETER EVELEIN Nieuwe woningen voor studenten Gisteren is de eerste paal voor zestien nieuwe studenten woningen aan de Kaiserstraat, Bakkersteeg en Zegersteeg de grond ingegaan. Het bouwplan is ontwikkeld door de Stichting Leidse Studentenhuisvesting in samenwerking met de Stich ting Werkende Jongeren. Het betreft twee bouwlokaties: op de hoek van de Kaiserstraat de Bakkersteeg komen negen wo ningen» om de hoek in de Bak kersteeg vier. Aan de Zeger steeg komen drie nieuwe wo ningen. Het worden moderne studentenwoningen met eigen tijdse gemakken zoals een aparte keuken en badkamer. Het ontwerp is van het Leidse architectenbureau Boudewijn Veldman. foto: pr Klachten commissie biJ Sociale Dienst LEIDEN Er wordt een spe ciale commissie ingesteld waar mensen terecht kunnen die ontevreden zijn over de ma nier waarop de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) klachten afhandelt. De klachtencom missie zal bestaan uit twee raadsleden; voorzitter wordt de wethouder van sociale za ken. De instelling van een klach tencommissie is een van de onderdelen van de nieuwe in terne klachtenprocedure die de Dienst wil invoeren. Cliën ten die klachten hebben over de bejegening van medewer kers van de GSD, over de voorlichting of over admini stratieve procedures kunnen al sinds 1980 een klacht indie nen. De GSD wil meer be kendheid geven aan deze pro cedure door een actiever voor lichtingsbeleid. De klacht komt terecht bij een speciale ambtenaar en wordt behan deld door de chef van de afde ling waartegen de klant zich richt. Die heeft een gesprek met de klager en de medewer ker waarna het hoofd van de directie een beslissing neemt. Wie het daarmee niet eens is, kan in beroep bij de klachten commissie. erinrichting aivenbodestraat DEN De Duivenbode- at wordt in de week van 5 herbestraat en opnieuw •ïricht. De reden voor deze kzaamheden is het ge- ntelijk beleid om in woon- ken buiten de doorgaande tes zoveel mogelijk een I tig kilometer limiet in te Ten In de straat worden I keersdrempels aange- cht. Op de kruispunten met Magdalena Moonsstraat en I de Drie Octoberstraat rden verhogingen aange- cht. Op de hoeken worden enaamde oren aangebracht, zijn paaltjes die het parke- op die plaatsen onmogelijk ken. Ook worden duidelij- parkeervakken gemaakt, bomen die np midden in de aat staan, worden verplaatst ar de parkeervakken. Ter ogte van de huisnummers 6 aan het einde van de aat worden mogelijkheden •reëerd om fietsen te parke- LEIDSE REGIO MOET MEER BEDDEN INLEVEREN LEIDEN Het is nog niet bekend welk zieken huis in de Leidse regio bedden moet inleveren. Het is de bedoeling dat de vier ziekenhuizen met een voorstel komen over de precieze invulling van de beddenreductie en het in leveren van specialisten plaatsen. Gedeputeerde W. Aalbers van volksge zondheid zei dat gister middag na afloop van een oriënterend gesprek met de directies van het Aca demisch Ziekenhuis Lei den, het Diaconessenhuis in Leiden, het Sint Elisa beth Ziekenhuis Leider dorp en ziekenhuis Rij noord in Alphen aan den Rijn. „We hebben nu nog totaal geen idee over de vraag wie hoeveel bedden moet inleve ren", aldus Aalbers. De gede puteerde zei wel dat het slui ten van een bepaalde afdeling meer geld bespaart dan wan neer er „overal wat bedden worden weggehaald". Omdat er in 1990 minder bedden zul len zijn dan in 1995, wordt er tussentijds waarschijnlijk tijde lijk een vleugel van een zie kenhuis gesloten, verwacht Aalbers. In 1990 moeten in de Leidse regio 68 bedden verdwijnen. Vijf jaar later mogen er weer 32 bedden bijkomen, zodat er totaal 36 moeten worden inge leverd. Voorts vinden Gedepu teerde Staten (GS) van de pro vincie dat er 7,8 specialisten plaatsen moeten verdwijnen. De plannen van de provincie zijn voor de Leidse regio on gunstiger dan de voorstellen die staatssecretaris D. Dees van volksgezondheid begin fe bruari bekend maakte. Hij wilde dat er in 1990 26 bedden zouden zijn verdwenen en dat in 1995 de Leidse regio 1677 bedden zou tellen, acht meer dan nu het geval is. Voorts stelde hij voor 2,4 specialisten plaatsen te schrappen. De provincie heeft haar plan nen gebaseerd op nieuwe ge gevens over de bevolkings prognose en over het zieken huisbezoek. Dees was uitge gaan van cijfers die in 1984 be kend waren, terwijl de provin cie meer recent cijfermateriaal heeft gebruikt. Daaruit blijkt volgens Aalbers dat de bevol king van Zuid-Holland groter zal zijn dan verwacht en dat er ook meer oudere mensen zul len wonen. Dat betekent dat meer ziekenhuisbedden nodig zijn, zodat de provincie als ge heel minder bedden hoeft in te leveren. In de Leidse regio moeten echter meer Tiedden verdwijnen, omdat in Zoeter- meer, Spijkenisse en Zwijn- drecht nieuwe ziekenhuizen komen. Daardoor zullen pa tiënten minder gebruik gaan maken van ziekenhuizen in de Leidse regio. Gedeputeerde Aalbers zei gis teren niet te verwachten dat door de beddenreductie perso neelsleden van de ziekenhui zen moeten worden ontslagen. „De praktijk wijst uit dat het verdwijnen van arbeidsplaat sen kan worden opgevangen door natuurlijk verloop onder het personeel. Bovendien is er een schrijnend tekort aan ver pleegkundigen voorspeld. An ders ligt het bij de specialisten. Dat zijn meestal zelfstandige ondernemers. Er wordt mo menteel gewerkt aan een af vloeiingsregeling voor specia listen die als gevolg van de be zuinigingen hun taak niet meer kunnen vervullen", al dus Aalbers. De provincie wil het geld dat de beddenreductie oplevert, gebruiken voor de versterking van bijvoorbeeld maatschappe lijke zorg, gezinszorg, wijkver pleging en voor projecten als de gehandicaptenzorg. Wanneer blijkt dat het voor stel van de ziekenhuizen een stemmig is en voldoet aan de randvoorwaarden van de pro vincie, zullen GS dit plan waarschijnlijk overnemen. „Anders moet de provincie met een eigen plan komen", aldus Aalbers. Na een in spraakprocedure moet het plan worden vastgesteld en de verwachting is dat het voor 1 februari volgend jaar bij de staatssecretaris ligt. Kinderkledingbeurs De Stichting Slaaghbuurt houdt morgen en zaterdag in Buurthuis Op Eigen Wieken een kinderkledingbeurs van zomerkleding. Vrijdag kan men van 19.00 tot 21.00 uur kleding inleveren (t/m maat 188). Per persoon mogen 26 kledingstukken ingeleverd worden. De verkoop is zater dag van 10.30 tot 12.00 uur. De afrekening is zaterdag van 14.30 tot 15.00 uur. Voor meer informatie tel. 212893. Toekomst „Toekomst voorspellen, zin of onzin" is het thema van een bijeenkomst morgen in de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat 1. D. Steenhuis uit Nijverdal houdt een le zing, er is samenzang en een vragenuurtje. De bijeenkomst begint om acht uur, toegang is gratis. Open huis Vrije School Mareland (Ma- resingel 19) houdt zaterdag open huis. De Leidse Boven bouw is in de grote zaal met een stand aanwezig, ook de kleuterklassen zijn open. Be langstellenden kunnen met ouders en leerkrachten pra ten. Bree 88 't Breehuys begint zaterdaga vond met een nieuwe jonge renavond Bree '88', waar in principe alle muzieksoorten aan bod komen, 't Breehuys, Breestraat 19, is van 20.00 tot 24.00 uur open. Handbaltoernooi Het jaarlijkse handbaltoer nooi voor middelbare scholen wordt zaterdag gehouden in de Leidse Groenoordhallen. Het toernooi wordt georgani seerd door de gemeente Lei den en de Leidse handbal vereniging Sa turn us. In to taal nemen 59 teams van 17 scholen uit Leiden en omge ving deel. Het toernooi start om 9.00 uur. Schepping Het Jongerenpastoraat Lei den Op Tocht begint deze maand met het project Maan dag van de Schepping. Elke maandag wordt er vegeta risch gegeten en de eerste maandag van de maand is er een sobere maaltijd „op wa ter en brood". Het geld dat op deze manier wordt uitge spaard, komt ten goede aan groepen die de leefbaarheid van de aarde willen bevorde ren. Inlichtingen: Lorentzka- de 16a. tel. 071-120070. Vrouw mishandeld LEIDEN Een jónge Leidse vrouw is gisteravond rond half acht aan de Gooimeerlaan door haar ex-vriend mishan deld. De man vertelde de vrouw wraak te willen nemen omdat de verloving was ver broken. De vrouw liep enkele kneuzingen en schaafwonden in haar gezicht op. Cocaïne onderschept LEIDEN Een 22-jarige Lei denaar is vannacht rond drie uur aangehouden omdat hij 22 poeders cocaïne bij zich had. Een rechercheur zag de man bij toeval op de Lammermarkt iets van zich afgooien. Het bleek daarbij te gaan om een plastic tasje met daarin de co caïne. De straatwaarde van het spul is ongeveer 2.000 gulden. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande 1 Naam:Voort: Adres: iPostcode/plaats:_ 'Telefoon_ (voor controle [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acoeptgiro f70,93 Stuur als dank de EHBO kit naar 'Naam: Adres:. i Postcode/plaats:^ I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I CcidócSomont

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13