SouACttit STAD OMGEVING Vertraging parkeerregime drukt opbrengst meters Onderzoek grond Gijzenij vertraagt woningbouw niet TNO en universiteit bundelen onderzoek biotechnologie planten jAAR VROUWENSM VIERING VROUWENDAG SP-raadslid achter actie buurt tegen komst woonwagens Demode wordt vrouwelijker Personeel Lidwinahuis schort acties op WOENSDAG 9 MAART 1988 PAGINA 9 oycot an Zuid- Afrika .EIDEN Het colle- van burgemeester wethouders van eiden wil dat de re- ering een algehele conomische boycot Zuid-Afrika uit- oept. Zo mogelijk in Europees erbandschrijft het ge- ïeentebestuur in een rief aan minister-presi- ent Lubbers. et college wil ook dat linister H. van den Broek litenlandse zaken) con- :t opneemt met de ze- mtien anti-apartheids- iperingen in Zuid- jfrika om te onderzoeken welke wijze deze orga- ;aties alsnog steun kun- ;n krijgen van de Neder- indse overheden. Het col- ge vindt deze steun no- ig omdat de organisaties n met het politiek ver tegen de apartheid kunnen gaan. regering van Zuid- frika heeft onlangs de iventien anti-apartheids- •oeperingen verboden :h nog met politieke •aagstukken te bemoeien. )k zijn zij uitgesloten n geldelijke steun van buitenland. Volgens college worden deze •oeperingen „feitelijk londdood" gemaakt. Nederlandse regering rzocht de Zuidafrikaan- regering eerder al met deze maatregelen eer in te trekken. Het Jbllege steunt de regering ^arin. Ook het besluit n de minister om de si- latie in Zuid-Afrika op- ieuw aan de orde te stel- >n binnen de Europese lemeenschap kan de iedkeuring van het Leid- gemeentebestuur weg- •agen. kunstbeleid galerie Stelling, Burg- Veeg 14, houdt Links Lei en morgen een openbare vond over gemeentelijk unstbeleid. Sprekers zijn et PPR-Tweede Kamer- d Peter Lankhorst, Ceci- aande Stegge van Links Leiden, Jan Wijlen f,an de Culturele Raad luid-Holland. Wethouder rred Kuijers krijgt het Ilot woord van de avond, lie muzikaal wordt opge- Uiiiisterd door een ensemble (an de Streek Muziek tchool. Aanvang 20.00 fur. kinderboek (fet kinderboek staat cen traal tijdens een bijeen komst op donderdag in de leidse Houtschool. Me vrouw Boele van Hens- broek van uitgeverij Lem- p/scaaf verzorgt een infor matie-avond. Boekhandel Kooijker verzorgt een ten- 1 tonstelling van kinder- tfken. Aanvang 20.00 ursus Hoe zeg je wat je denkt", lat is de titel van de cur- die wordt georgani- eerd door de vereniging rrouwen Oriënteren zich >p de Samenleving (VOS), leze cursus is een vervolg 'p de VOS-cursus. Tijdens Ie twaalf bijeenkomsten vordt onder andere aan lacht besteed aan verga- Ier- en discussietechniek. Ie kosten van de cursus tedragen twaalf gulden. Opgeven en meer infor- natie telefonisch via 071- 110770. Natuur Bij het Instituut voor Na- uurbeschermingseducatie IVN) kan djt voorjaar weer een Groene Cursus worden gevolgd. Iedereen die meer wil weten over de natuur kan deelnemen. Er zijn zes bijeenkomsten Sterrewacht en voorts worden zes excur sies gemaakt naar natuur gebieden rond Leiden. De kosten bedragen veertig gulden. Opgeven kan bij Dineke Bruin, Beekforel 70. Leiden, tel. 071-215123. Leidse krijgt klap in gezicht LEIDEN Een 36-jarige vrouw uit Leiden heeft gisterochtend van een nog onbekende man een klap in haar gezicht gekregen. De vrouw liep rond half twaalf met haar hond op het Diamantplein. De man, die ook zijn hond uit liet, schold op de hond van de vrouw. De vrouw maakte daarover een op merking, waarna de man zo boos werd dat hij de vrouw sloeg. Het slachtof fer moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Ze heeft aangifte gedaan van mishandeling. Winkeliers halen bezem door Haarlemmerstraat LEIDEN De winkeliers van de Haarlemmerstraat willen de voor jaarsschoonmaak aangrijpen voor een langlopende actie voor een schonere straat. Doel daarvan is dat de Haar lemmerstraat niet alleen de langste, maar ook de schoonste en mooiste winkelpromenade van Nederland wordt. Ondernemingsvereniging Pro motion Haarlemmerstraat zal als startsein voor de actie alle winkels aan de straat een gele straatbezem uit reiken. Burgemeester C. Goekoop en hoofdcommissaris van politie H. Mos- te rt krijgen op donderdag 17 maart de eerste exemplaren van die bezems uit gereikt. Inspraakavond bouwlokaties LEIDEN Voor bewoners van de wijken Transvaal, Hoge Mors en Sta- tionsbuurt wordt maandag 14 maart een inspraakavond gehouden over de bebouwingslokaties die worden genoemd in de nota „Bouwen in be staande Leidse wijken". In deze nota wordt onder andere voorgesteld de lokaties Stationsplein, Morssingel, Hoge Morsweg-kwekerij, Dr. Lely- laan, hoek Saffierstraat-Opaalstraat en Terweepark-AZL-terrein te be bouwen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in de Maranathakerk op de hoek van de Lage Morsweg en de Dijkstraat. De wethouders D. Tesse- laar (volkshuisvesting) en J. Peters (ruimtelijke ordening) lichten de bouwvoorstellen toe. MOKER VOORTAAN ELKE DONDERDAG LEIDEN Het Media Overleg van Kerken in Rijnland en de Bollenstreek (Moker) zendt met in gang van 7 april elke donderdag uit van 19.00 tot 19.30 uur. Moker is een samenwerkingsverband van veertig parochies en kerkelijke gemeenten. Er worden uitzendingen met regionale onderwerpen op het gebied van geloof, kerk en samenleving. Moker maakt gebruik van de zenderfaciliteiten van Omroep Rijnland en is te beluisteren via 105,7 FM en 88,1 FM (kabel). Vanavond zendt Moker uit van 18.30 tot 19.00 uur. Met predikant A. Dronkers wordt gesproken over de houding van de kerken ten opzichte van men sen die dichtbij de armoedegrens leven. Voorts is er een gesprek met Esau de Plessis over de actie week tegen racisme die volgende week wordt ge houden. Tot slot komt Hetty Zoek aan het woord, pastoraal medewerkster van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Apparatuur gestolen LEIDEN Noodver- lichtings- en meetap paratuur met een tota le waarde van ruim vierduizend gulden is het afgelopen week einde gestolen uit het voormalig pand van C en A aan de Boter markt. Dit pand wordt verbouwd door een bouwbedrijf uit Nijme gen. De apparatuur zat in een kist, die in een afgesloten ruimte stond. De daders zijn over het hek geklom men en via het dak naar binnen gekomen. School beklad LEIDEN Onbekenden hebben de openbare Lorentzschool aan de Van Vol- lenhovenkade beklad. Op de ramen zijn hakenkruizen en teksten gespoten, waaronder het woord „Jood". Ook het kunstwerk op het schoolplein is beklad. De politie legt geen verband met de ha kenkruizen die enige weken geleden zijn aangebracht op het kunstwerk op de muur van het kantoor van de Boycot Outspan Actie (BOA) aan de Oude Vest. INBRAAK IN WINKEL LEIDEN Uit een textielwinkel aan de Hoogstraat zijn honderd trainingspakken gestolen. De kleding heeft een waarde van ongeveer vierduizend gulden. De in braak werd gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag. Gisterochtend ont dekte het personeel dat er een ruit uit de winkel was genomen. LEIDEN De parkeer- meters en -automaten in de Leidse binnenstad hebben het afgelopen jaar 1,56 miljoen gulden opgebracht. Dat is aan zienlijk minder dan de begrote 1,93 miljoen gul den. De belangrijkste oorzaak daarvan is de vertraging bij het invoe ren van het nieuwe par keerregime en de daar mee samenhangende uitbreiding van het aan tal meters. Bij het op- stellen van de begroting was uitgegaan van 1 juni als ingangsdatum. In de praktijk werd dat 1 ok tober. Volgens D. Kuijper van de directie verkeer van de ge meente heeft ook het feit dat enkele terreinen, zoals het ir. Driessenplein, niet het hele jaar beschikbaar waren bijgedragen tot lagere op brengsten. In mindere mate speelt mee dat de parkeer- controle minder effect heeft dan van tevoren was veron dersteld. Volgens Kuijper is er geen reden om aan te nemen dat de begroting het komend jaar niet zal worden gehaald. Ook voor 1988 is de op brengst op zo'n 1,9 miljoen geraamd. Hij gaat daarvan uit omdat het parkeerregime inmiddels helemaal is door gevoerd en functioneert. Er is hooguit in sommige stads delen (met name Pancras) nog sprake van wat aanloop problemen, die volgens Kuij per vooral samenhangen met gewenning aan het nieuwe systeem. Sinds okto ber is dan ook het aantal verstrekte parkeervergun- ningen sterk toegenomen. van iets minder dan 700 tot 1.250. Als de begroting wordt ge haald, betekent dat ook dat het Leidse parkeerbeleid langzaamaan minder tekor ten met zich meebrengt. In 1986 moest de gemeente nog 139.000 gulden bijpassen. Het afgelopen jaar was dat al minder volgens Kuijper, maar exacte cijfers zijn nog niet bekend. Als in 1988 de begroting wordt gehaald, daalt het tekort nog verder en komt een kostendekkend parkeerbeleid, zoals het col lege steeds heeft voorge staan, in zicht. rJ LEIDEN TNO en de Rijksuniversiteit Leiden gaan hun biotechnolo- gisch onderzoek naar planten bundelen. Daar voor zal een Centrum voor Fytotechnologisch Onderzoek worden opge richt dat zich gaat bezig houden met de toepassing van genetische, celbiologi- sche en biochemische technieken op plantenma- teriaal, vooral ten behoe ve van de industrie. In het centrum brengt TNO onderzoek van de groepen Maatschappelijke Technologie en Voeding en Voedingstech nologie in. Van Leidse kant wordt het werk van drie vak groepen onder leiding van de hoogleraren dr. J. Lugtenberg, dr. R A. Schilperoort en dr. K.R. Libbenga ingebracht. Met name met het planten-on- derzoek van prof. Schilperoort is de Leidse universiteit de laatste jaren in het nieuws ge komen. Deze hoogleraar was in het verleden al betrokken bij de oprichting van biotech- bedrijfjes. Schilperoort maakte onlangs bekend definitief over te zullen stappen naar het bedrijfsleven. Hij is met Gist-brocades en de Rabobank mede-oprichter van het on derzoeksbureau Greengene dat zich in Wageningen zal vesti gen. Hoewel Schilperoort, ook een leerstoel in Wageningen zou zijn aangeboden, heeft hij steeds verklaard ook bereid te zijn part-time aan te blijven als hoogleraar in Leiden. Volgens een woordvoerder van de Leidse universiteit is nog onduidelijk hoe die keus zal uitvallen. Hij merkt wel op voor bestaande samenwerkin- dat de kans erg groot is dat gen, zoals die bijvoorbeeld al Schilperoort vertrekt. Daar- bestaan met de Technische mee staat of valt het Centrum Universiteit Delft. De initia- voor Fy to technologie echter tiefnemers hopen juist op een niet. Wel zal als Schilperoort uitbreiding van samenwerking vertrekt, het onderzoekspro gramma worden aangepast. met andere groepen binnen de universiteit en met bedrijven „Daar wordt dus al rekening op het Biosciencepark. Niet mee gehouden", aldus de bekend is of er al contacten woordvoerder. De oprichting van het nieuwe centrum heeft geen gevolgen zijn met Shell dat in Rijnsburg een planten-technologisch on derzoekscentrum gaat opzet- Het optreden van het Rotter dams vrouwenkoor ,,De Hou ten Keeltjes" was gisteren één van de vele activiteiten die werden gehouden in buurthuis 't Spoortje om de internationa le vrouwendag te vieren. „Vrouw en Gezondheid" was het thema in Leiden van de vrouwendag. Voor iedere geïn teresseerde vrouw waren er onder andere praatshows, sketchès, lezingen, cabaret, zang, toneel en discussiepro gramma's. De activiteiten wer den gehouden in 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, De Mirt/Honken aan de Drifstraat 49 en het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Het avondprogramma was in 't Breehuys, Breestraat 19 en het Volkshuis. De keus voor het thema „Vrouw en Gezondheid" is on der andere bepaald door de dreigende bezuinigingen in de gezondheidszorg. Ook de plan nen voor een Leids Vrouwen gezondheidscentrum speelden een rol. Nadat eerder een plan van wethouder F. Kuijers voor zo'n centrum kritisch was ont vangen, heeft een vrouwen groep nu zelf een initiatief ont wikkeld. Een nota met dat plan zal half maart worden aange boden aan de wethouder. In het Volkhuis was gisteravond een forumdiscussie over het vrouwengezondheidscentrum. Het is van groot belang dat de internationale vrouwendag gevierd wordt", aldus gister ochtend één van de aanwezige vrouwen tijdens de uitvoering van het Rotterdams vrouwen koor. „De opkomst is net als vorig jaar groot en het is goed om tijdens een dag als deze extra de aandacht te vestigen op vrouwenzaken. De rol en functie van een vrouwenge zondheidscentrum is bijvoor beeld zo'n onderwerp". FOTO: TEJO RINGERS Platform voor hulpverlening patiënten thuis LEIDEN Een aantal Leidse organisaties voor hulpverle ning en de huisartsen zijn een samenwerking aangegaan om de zorg voor patiënten die thuis worden verzorgd te ver beteren. In dat Stedelijk Plat form Eerste Lijn werken de Kruisvereniging Leiden, het Maatschappelijk Werk, het Dienstencentrum Gecoördi neerd Bejararden werk, de Stichting Gezinsverzorhing sa men met de artsen. De samenwerking is tot stand gekomen omdat alle genoemde groepen steeds vaker gecon fronteerd worden met mensen die zo lang mogelijk thuis wil len worden verpleegd. Dat maakt de dienstverlening steeds ingewikkelder. Door een betere afstemming van werk en een onderlinge be reikbaarheid moet de hulpver lening en de doelmatigheid worden verbeterd. Om de samenwerking goed van de grond te krijgen is Lei den in drie sectoren verdeeld. Daarnaast gelden de vijf waar- neem-groepen van de huisart sen als aanknopingspunt. De samenwerking moet gaan aan sluiten op de eerder al gereali seerde gezondheidscentra en home-teams. LEIDEN „Het voorstel van De bewoners zijn volgens de het college van burgemeester SP op geen enkele wijze bij de en wethouders om een wooon- zaak betrokken. Zij zouden het wagenkampje aan te leggen in bij toeval hebben vernomen het geplande buurtparkje aan van anderen; onder andere uit de Rijndijk in de Stevenshof- de krant. „Hiermee heeft het jespolder is een slecht plan", college de goede relatie die er Dit schrijft gemeenteraadslid bestond met de bewonersvere- K. Vergeer namens de Socia- listiese Partij (SP) aan het col lege. Volgens de SP zijn de be woners terecht in actie geko men tegen het voorstel. J. niging op het spel gezet en hebben de bewoners niet tijdig met alternatieve voorstellen kunnen komen". Vergeer ver zoekt het college om met de Hoekema (D66) vindt dat de bewonersverengingen te over- gemeente meer lokaties moet leggen en de door hen voorge- onderzoeken. De SP legt er de nadruk op dat de bestemming van dit ter rein nu nog openbaar groen een wijkparkje is. De ge meente zou per brief in mei 1985 al hebben laten weten, dat er in 1987 een buurtparkje zou worden aangelegd. Ook vindt de SP dat de leefwijze van de woonwagenbewoners zo erg verschilt van die van de wijkbewoners dat dit elkaar moeilijk verdraagt. „Het colle ge houdt in deze zaak geen re kening met de bewoners van de Stevenshof", zo staat in de brief. stelde alternatieven alsnog bij de besluitvorming te betrek ken. D66-fractievoorzitter J. Hoe kema vindt dat niet alleen de lokatie die de gemeente op het oog heeft moet worden onder zocht op de mogelijkheid om een woonwagenkampje te ve- satigen. Ook plaatsen die be woners van de Stevenshof hebben aangedragen moeten volgens hem in aanmerking komen. Hoekema beklaagt zich overigens over de gebrek kige communicatie van B en W met de gemeenteraad over deze kwestie. De voorjaarsmode 1988 wordt gekenmerkt door veel vrouwelijke aspec ten. De mannenlook met de rechte kolbertjasjes en de hooggesloten blou ses is verdwenen. Daar entegen zijn de jasjes ge tailleerd en de rok is weer helemaal terug. Warnecke Mode aan de Breestraat toonde giste ren een groot aantal vrouwelijke bezoekers de voorjaarsmode in een drie kwartier durende show. De lengte van de rokken is verschillend: even bo ven de knie, onder de knie en zelfs rokken met een lengte tot op de kui ten zijn dit voorjaar in het modebeeld te zien. De basiskleuren voor dit voorjaar zijn marine, bruintinten, gebroken wit en wit. Kenmerkend is de opkomst van de „roman tic look". Rokken en blouses in bloemenmotief met een daarbij passen de strohoed zijn deze zo mer op en top mode. FOTO: TEJO RINGERS GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Het terrein van Gijzenij wordt deze maand onderzocht op mo gelijke bodemverontreini ging. De provincie start bevat de grond olie en zware metalen zoals lood, cadmium en koper. Volgens A. van den Berg (directie milieu) kan nu „met geen mogelijheid" worden aangegeven hoe ern- spraken maken over Gijzenij. Het terrein van voormalige De kosten daarvan kunnen scheepswerf Boot is reeds ge- best wel eens hoger uitvallen, saneerd. De grond daarnaast, Toch verwacht Van den Berg van Hodicon en Zitman, is wel daarover overeenstemming te reeds onderzocht, maar pro- een onderzoek bij de stig de vervuiling is. Naar ver- voormalige metaalopslag wachting zijn de resultaten dit - najaar bekend. Vervolgens bereiken met de provincie. De woningbouw aan de Zijloe- vincie en gemeente hebben' nog geen overeenstemming en het verwerkingsbedrijf aan de Zijloever. Daar gaat de gemeente wonin gen bouwen. Naar ver wachting loopt de wo ningbouw geen vertraging op. De financiering van de sanering is echter nog niet rond. Het onderzoek moet duidelijk najaar bekend. Vervolgens kan de grond worden gesa neerd. De betaling van de sanering is nog niet rond. Voor de sane ring van het terrein van Gijze nij en een stuk grond daar- "ige Hodi- is in to taal 4,5 miljoen gulden be schikbaar. Dat bedrag is af komstig uit een pot van het Rijk en wordt waarschijnlijk ver loopt zeer waarschijnlijk bereikt over de manier waar geen vertraging op. Het ter- op dat moet worden gesa- rein van Gijzenij wordt vol- J gens planning in de loop van neerd. w 4 Er zijn twee varianten, die in volgend jaar bebouwd. „Alleen prijs ongeveer een miljoen gul als de sanering te duur wordt, den verschillen. De gemeente kan het fout lopen", aldus Van den Berg, „maar ik heb goede hoop dat alles in orde komt". De provincie is in 1985 gestart met een onderzoek naar krijgt dit bedrag van het Rijk, maar moet het voorschieten. Van den Berg neemt aan dat Leidendaarover binnenkort overeenstemming bereikt met maken hoe ernstig het terrein geheel besteed aan het schoon- van Gijzenij is vervuild. Dat maken van Hodicon/Zitman, de bodem is verontreinigd, De gemeente moet vervolgens staat vast. Naar verwachting met de provincie nieuwe af- Zijloever. Dit was noodzakelijk kan dan dit jaar nog beginnen, omdat het terrein op sommige Mogelijk wordt die in twee fa- plaatsen verhoogde concentra- sen uitgevoerd, zodat het on- ties zware metalen en minera- derzoek ook kan worden ge le olie bevatte. Het terrein wordt in drie fases aangepakt. splitst en de kosten kunnen worden gespreid. LEIDEN Het personeel van het Lidwinahuis zal, in af wachting van verder overleg met het bestuur, geen nieuwe acties ondernemen. Het uit het personeel voortgekomen actie- voerénde comité heeft dat gis teren meegedeeld na een ver gadering, waarin voorstellen van het bestuur werden be sproken. Vorige week bezette het perso neel het Lidwinahuis aan de Zoeterwoudsesingel nadat het comité, bestuur directeur C. van der Meijden van zijn functie had ontheven en administrateur G. van der Meer had benoemd tot waarnemend directeur van het tehuis voor moeilijk lerende kinderen. In reactie op de bezetting trok Van der Meer zich terug. Bo vendien kondigde het bestuur aan naar een externe waarne mend directeur te zullen zoe ken, terwijl er ook een organi satie-onderzoek zal worden in gesteld. Inmiddels is directeur Hofman van Huize Angela in Den Haag, een zuster-instel- ling, benoemd tot waarne mend directeur. Het actie-comité van het per soneel zegt teleurgesteld te zijn over die onverwachte benoe ming. Het stelt in een verkla ring niets tegen de heer Hof man te hebben, maar wel te gen het feit dat de ruimte die werd geboden na opheffing van de bezetting niets opgele verd heeft. „Het personeel wordt nog steeds niet serieus genomen als gesprekspartner", aldus Wim Sluik van het actie- Niettemin is het personeel wel bereid onder voorwaarden sa men te werken met de inte rim-directeur. „We verwach ten echter, dat het bestuur over deze zaak alsnog met ons in overleg zal treden", zegt Sluik. Dat overleg zou dan voor wat betreft het comité plaats kunnen hebben in de zevenkoppige ondernemings raad ad interim, die een goede afspiegeling van het totale personeel biedt. Dit naar aan leiding van de klacht van de bestuursvoorzitter Moussault dat hij niet met 40 man om één tafel wil gaan zitten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9