Stephen Roche mijdt ook Parijs - Nice Winter gewond op training 'eer meer taarten ins Oranje »j EK Verlies handbaldames Bond moet relatie met Van Gennip herstellen SPORT Eeidö&Qoivuvnt WOENSDAG 9 MAART 1988 PAGINA 7 ykenbroek mag lijven bij AZ IlKMAAR Als het aan het bestuur i AZ ligt, is Hans Eykenbroek ook llgend seizoen nog hoofdtrainer in Tlkmaar. Tijdens een gesprek gister- jrond heeft het bestuur zijn oefenmees- r een contractverlenging van een jaar wrgelegd. „Wij zijn tevreden over het jerk van Eykenbroek, stelde be- juurslid Vermeulen. „Het is de bedoe- dat Hans voor volgende week jaandagavond reageert". Mocht AZ de raderen. dan zal dat geen gevolgen pbben voor de verbintenis. „Dan volgt [geen aanpassing of een aanstelling als irt-timer. AZ gaat gewoon verder met oefenmeester in volledige dienst". Plas kost rugbyer duizend gulden SYDNEY De Australische rugbyspeler Don McKinnon heeft een boete gekregen van ongeveer duizend gulden, omdat hij tij dens een competitiewedstrijd van zijn vere niging Manly op het veld een plasje deed. Het voorval was door de televisiecamera's feilloos in beeld gebracht. Talrijke kijkers naar de rechtstreekse uitzending deden hun beklag over dit naar hun mening obs cene gedrag. Clubvoorzitter Doug Daley verklaarde dat McKinnon. een politie agent met een onberispelijke staat van dienst, eigenlijk niets te verwijten viel. De speler zou nog groggy zijn geweest na een harde klap op de nieren. De boosdoener heeft zich verontschuldigd en verklaard absoluut geen exhibitionist te zijn. Grote zwemploeg op lijst Seoul EMMEN Na afloop van de winterkampioenschappen zwem men is de olympische kandidatenploeg niet officieel bekendge maakt. De zwemcommissie wil aan de samenstelling een aparte vergadering wijden. Volgens bondscoach Bert Sitters wordt ieder een in de ploeg opgenomen, die in de finale binnen de olympische limiettijd bleef. Óp basis daarvan mag men ervan uitgaan, dat de ploeg twintig leden telt: tien zwemsters en tien zwemmers. Opname in de kandidatenploeg geeft geen enkel recht op uitzen ding naar de zomerspelen van Seoul. Daarvoor moeten bij de zo- merkampioenschappen dezelfde richttijden, maar dan op de 50- meterbaan worden gehaald. De ploeg zal er als volgt uitzien: Dames: Karin Brienesse (Orca), Conny van Bentum, Jolanda de Rover en In- grid Baars (allen de Dolfijn), Mildred en Marianne Muis (beiden Dedemsvaart AC). Judith Anema (AZPC), Lmda Moes (Eemsrobben), Denise de Weerd (MZPC) en Kira Bulten (De Steur). Heren: Patrick Dybiona en Frank Drost (beiden AZPC). Marco Boerema, Stan Steegeling en Onno Joustra (allen Zeeschuimers), Edsard Schlingemann (Ze venhuizen), Hans Kroes (HPC), Ron Dekker (De IJsel), Gert-Jan Horsthuis (SGG) en Richard Granneman (WVH). Guimaraes wil Co Adriaanse ZWOLLE - Co Adriaanse is met de Portugese eredivisieclub Vittoria Gui maraes in onderhandeling over een functie als trainer. Adriaanse, die door de Portugese club is benaderd, heeft al vier gesprekken met Guima raes gehad. Het is de eerste aanbie ding die de oud-trainer van PEC Zwolle heeft gekregen sinds de mis lukte onderhandelingen met VVV. Adriaanse mag ook twee spelers mee nemen naar Portugal. Het contact tus sen de werkzoekende trainer uit Hei- no en de Portugese club is tot stand gekomen via Walter Ferreira. De Por tugees speelde ooit betaald voetbal in Nederland. !N HAAG Er komen ids meer kaarten be- ikbaar voor fans, die ens het van 10 tot en it 25 juni van dit jaar te luden toernooi om het ropees kampioenschap itbal voor landenteams wedstrijden van het derlandss elftal willen Izoeken. Waren aanvan- ilijk slechts 52.000 en- ebewijzen bestemd >or de Nederlandse sup- irters en werd dat aantal opgetrokken tot jim 61.000, gisteren kakte perschef Wolf- ing Niersbach van het [C-bureau bekend dat de (nhangers van Oranje ögen rekenen op mini- aal 80.000 en maximaal 10.000 tickets. exacte aantal aan de JVB toe te wijzen kaarten ngt af van de belangstelling de Sovjet Unie. Engeland en land. alsmede van de vraag Nederland zich plaatst voor halve finales en/of de eind- ijd. Gebeurt dat, dan kan de etbalbond twintig procent n de beschikbare toegangs- wijzen in de betreffende sta ins tegemoet zien. erigens heeft de spelersraad n het Nederlands elftal, bij van aanvoerder Ruud (lit vertegenwoordigd door _nald Koeman, Hans van 0K eukelen. Joop Hiele, Sjaak oost en Adrie van Tiggelen, teren met het Oranje-comi- van de KNVB vergaderd er de in Duitsland door de ernationals te verdienen emies. Een akkoord werd ;t bereikt. Op 17 maart volgt nieuw overleg, itse militairen die in West- itsland zijn gelegerd, kun- n voor de eindronde van het iropees voetbalkampioen- ïap op de vrije markt toe- ïgsbewijzen kopen. Zij hoe- zich niet te wenden tot de igelse voetbalbond (FA) en .men derhalve ook niet te 0?n in de voor Engelse sup- ters gereserveerde tribune ken. Voorzitter Bert Milli- heeft laten weten, dat de w 12.000 kaartjes per poule- 4 jdstrijd. ondermeer tegen 0 fderland, toegewezen heeft 5 kregen. 4 I ^5-tips HAAG De *W5 draverijen zondag weer op de drafbaan van ersum Onze tips luiden i-1: Bob Bush. Be Quick. Ace Regi- '(6-2-1) 2: Carol Buitenzorg. Classy Girl. IVèsterhorn (3-11-2) •3 Blits Hope. Bonheres Zimbri. js Bunny (6-5-1). Bosvink T. Blitz Uithuizen. B (9-2-12). J-5: Anna Aldorp. Waltz Melodie, 0 Morgan (1-3-7). lotminuten reken leerburg op )ETERWOUDE Meer- •g heeft gisteravond op het instgrasveld het vier klassen ■tfger spelende „Wilhelmus" ^■Voorburg goed partij gege- ^■n. Weliswaar ging Meerburg ^ftt 14 ten onder, maar de twee Voorburgse tref- s vielen in de slotminuten n het duel. De thuisclub nder doelman Van der Heij- n, Boom en Straathof gaf beima partij. Invallerdoelman gis alter van der Velde (broer le n wereldkampioen short ia c ick Peter van der Velde) uit ;ek een betrouwbaar sluit- denk. In de 40e minuut kwam eerburg op voorsprong toen eei ed Hagenaars een voorzet iaa n Bastiaan van Heek doel- wa iff end afrondde. Nog voor f 15 thee bracht Chris Strang de 50( lans in evenwicht. Vrij snel 1 de pauze zette Arthus Dijk- cek a „Wilhelmus" op voor- 'ett rong. Vervolgens hielden de lie rtijen elkaar goed in even- ag< cht. In de slotfase evenwel :toi ukte „Wilhelmus" het klas- 1, verschil toch nog uit in twee f,30 elpunten die werden ge oord door Marco Mulder en ag, arcel Tolsma. Volgende Detteek dinsdag speelt Meerburg gen „buur" RCL. I ST. ETIENNE Stephen Roche heeft het laten af weten in Parijs - Nice. De Ierse wereldkampioen be gon niet aan de koude eerste etappe, omdat hij nog steeds niet hersteld is van zijn knieblessure. Zondag reed hij met zijn ploeg wel in Parijs de tijd rit om 'de baard van de keizer. Die inspanning is hem, bij ook toen een wei nig aantrekkelijke tempe ratuur, opgebroken. Aan de ene kant kon Roche, winnaar van de drie „duurste" truien in het afgelopen sei zoen, het zich ook in een niet- belangrijke wedstrijd niet ver oorloven slecht te rijden, aan de andere kant was hij nog niet klaar. Zijn eerste poging dit seizoen, in de Ronde van Valencia, was al mislukt. Zijn arts had geadviseerd niet te rijden, Roche zelf wilde graag en probeerde het toch. Hij reisde met zijn ploeg van Parijs naar de echte vertrek plaats Villefranche, trainde op maandag nog een uur of twee en wist toen zeker dat hij nie mand een dienst zou bewijzen met zijn vertrek. Zeker zich zelf niet. De terugkeer van Roche in het peloton is voorlo pig een kleine twee weken uit gesteld, hij gaat trainen in het zuiden van Frankrijk. Eerste Brit Sean Yates is de eerste Engels man, na Tom Simpson, die de leiderstrui in Parijs - Nice Op winnaar Tour wacht drie ton PARIJS De winnaar van de 75e Tour de France kan dit jaar rekenen op een bedrag van ruim drie ton in geld en diamanten. Er is volgens de verklaring van de „Société" een totaal prijzenbudget van meer dan 2,2 miljoen gulden. De wielrenner die op de Champs Elysées de laatste gele trui krijgt aangetrokken, mag zich tevens de eigenaar noe men van een vakantiehuisje aan het strand ter waarde van 45.000 gulden. De Ronde van Frankrijk, die op last van de internationale wielrenunie moest worden ingekort tot 22 dagen, begint of ficieel op 4 juli in Pontchateau in de buurt van Nantes. Een dag eerder wordt er echter al een tijdrit gereden van zes kilometer. Daarin is al wel een gele trui te verdienen, maar de tijdsverschillen worden niet verwerkt in het alge meen klassement. Sean Yates veroverde in de etappekoers Parijs-Nice de leiders trui. FOTO: AP heeft veroverd. Tussen de truien van Simpson en Yates gaapt een gat van 21 jaar. De meesterknecht Yates bezet de topplaats in de rangschik king na een solo van ruim ze ventig kilometer in de eerste rit, tussen Villefranche en St. Etienne, die hem gisteren een winst van ruim twee minuten opleverde. Het begin van de „Rit naar de Zon" heeft de renners heel weinig zon, maar veel kou en enkele sneeuwbuitjes gebracht. Een start dus die niet echt sti muleerde, maar er waren een paar renners, die geen bood schap hadden aan het lijden van de anderen. Robert Forest en Luc Leblanc bijvoorbeeld. De aanval van het tweetal le verde niets concreets op, maar zorgde er wel voor dat de rust in het peloton voorgoed ver broken was. Het veld versplin terde op de hellingen. De ploeg van Walter Planckaert, die in Frankrijk de honneurs van Peter Post waarneemt, moest hard aan het werk om een misstap te corrigeren. „Een extra-belasting", consta teerde Peter Winnen. „Het was al moeilijk genoeg. De hellingen vroegen meer in spanningen dan verwacht, de kou maakte het alleen maar zwaarder. Je kunt het echter niet over je kant laten gaan als je op afstand wordt gereden. Ook al ligt het doel verder in het seizoen, Parijs - Nice is meer dan een trainingswed strijd. Als je de kans heb er iets te halen, moet je dat zeker doen. Wij moesten beginnen anderen terug te halen omdat wij alleen Van Lancker in de eerste groep hadden". Nog slechter Ploegmaat Eric Breukink kwam nog slechter uit dan Winnen, die in St. Etienne met de eerste groep thuis kwam. „Wij hebben nog weinig echt zware competitie gehad en dan kost het een m^ssa inspanning met weinig hulp een gat dicht te rijden. Dat heb ik gemerkt bij de laatste beklimmingen, ik moest de groep laten gaan". Yates, in dit seizoen niet veel meer dan de hoofd- waterdra ger voor Roche en Millar en in het bezit van een redelijke re putatie als tijdrijder, redde het gezicht van de ploeg, die zijn eerste man niet zag vertrek ken. „Ik was van plan na de ravitaillering wat te probe ren", zei de 27-jarige prof. Wanneer Yates iets probeert, gebeurt het gewoonlijk in een zaamheid. Vorig jaar bijvoor beeld reed hij alleen naar een ritzege in de Ronde van Ier land. Zijn vlucht duurde 140 kilometer, zijn gemiddelde lag duidelijk boven de veertig en zijn winst aan de streep be droeg nog negen minuten, van de 26 die hij op een gegeven moment had bezeten. Dat on gekende gat leidde tot een re actie van het veld, ook al om dat Yates, die de dag tevoren op 27 minuten was gereden, niet als kandidaat voor de overwinning in de Ierse ronde werd aanvaard. Troostprijs De snelle mannen mochten gisteren om de troostprijs strij den. Wojtinek was daarin de slagvaardigste, vóór de op nieuw opmerkelijke Etienne de Wilde. „Wij hebben mis schien niet zoveel sterren in de ploeg", zei Hennie Kuiper, met zijn tiende plaats de twee de Nederlander, vlak achter Peter Harings. „Maar wij heb ben wel een ploeg van wer kers, waardoor wij steeds mee kunnen doen. Werk en een goede organisatie betekenen veel in het peloton". STRASBURG Het nationale dames handbalteam heeft gisteren in Oost-Duitsland de eerste wedstrijd van een goed bezet internationaal toernooi verloren. Het gastland toonde zich vooral in de slotfase van het duel harder en slagvaardi ger dan Nederland. Onder leiding van topschutster Stein ze gevierde de Oostduitse dames, nummer vier bij de laatste wereldtitelstrijd, met 21-17. Het vernieuwde Nederlandse team speelde tegen de Oost- duiste dames verrassend sterk. Onder leiding van doelvrou- we Robben en Geitz en Dekeling, hield de ploeg van coach Van Linder de gastvrouwen tot in de tweede helft goed bij. De sterkste fase van Oranje kwam vlak na de rust. De ach terstand van 10-12 werd omgezet in de voorsprong van 14-12. Geitz en Dekeling zorgden voor de laatste twee treffers. Oost-Duitsland - Nederland 21-17 (12-10). Doelpunten Neder land: Geitz 6, Dekeling 5, Kleintjens 3, Tijsterman 2 en Van Alphen. Topscorer Oost-Duitsland: Stein 8. sportuitslagen PAARDESPORT Koersen van Hilversum EERSTE KOERS. 2000 m: 1. Crypton Pitt (H. van Dijk) 2.45,7-1.22,9. 2. Cherman Hanover. 3. Cobus Swager- man. Toto: winnend 4,70, plaats 1,60 8,20 4,20. koppel 60,30, trio 825,50. TWEEDE KOERS. 2000 m: 1. Corleo- ne Star (R. Pools) 2.44,6-1.22,3, 2. California Boy, 3. Baron Bonni. Toto: winnend 4,90, plaats 1,50 1,20 1,80. koppel 6,20, trio 99,60. DERDE KOERS. 2000 m: 1. Annette (P Strooper) 2.39,4-1.19,7, 2. Crown Je wel. 3. Crack Buitenzorg. Toto: win nend 29,70, plaats 3,40 1,50 1,60, koppel 29,40, trio 419,20. VIERDE KOERS. 2000 m: 1. Benza (C. Pino) 2.43.1-1.21,6, 2. Captain M, 3. Cesar di Tricia. Niet gestart: Ciska H. Toto: winnend 3,70, plaats 2,70 1,40, kop pel 7,40, trio 43,80. VIJFDE KOERS. 1609 m: 1 Annabell Hanover (W. Strooper) 2.07,6-1.19,3, 2. Bliksem, 3. Meadowbranch Clara. Niet gestart: Annemiek Victory en Alice van Alte- na. Toto: winnend 7,60, plaats 1,80 1,50 1,80, koppel 5,20, trio 84,00. ZESDE KOERS. 2440 m: 1. Aquavit (A. de Wrede) 3.17,1-1.20,8, 2. Ashley Siro, 3. Ankatrass. Toto: winnend 3,60, plaats 1,40 2,00 6,60, koppel 9,90, trio 376,90. ZEVENDE KOERS, 2000 m: 1. Anno Buitenzorg (A. Mol- lema) 2.42.3-1.20,7, 2. Yersin, 3. Whi- tesummer. Toto: winnend 4,10, plaats 1,70 1,70 3,80, koppel 12,60, trio 232,10. ACHTSTE KOERS. 1609 m: 1. Anton Aldorp (H. Grift) 2.06,6-1.18,7, 2. Zhamara. 3. Britta. Toto: winnend 9,40, plaats 1,70 1,80 1,50, koppel 10,50, trio 136,10. NEGENDE KOERS. 1609 m: 1. Zombi Vitesse (M. Neelen) 2.09.7-1.20,6. 2. Annfine Mountain. 3. Yester Toto: winnend 5,00, plaats 2,20 1,60 1,60. koppel 19,90, trio 227,50. TIENDE KOERS. 2000 m: 1. Woensdag (J. Oorthuijsen) 2.36.2-1.18.1, 2. Zonnestraaltje, 3. Zorro Hollyrood. Toto: winnend 2,70, plaats 1,30 1,30 1,70, koppel 6.20. trio 92,90. ELFDE KOERS. 2000 m: 1. Zipper Spencer (R. van Stam) 2.39,8- 1.19,9, 2. Alfa Nora, 3. Antrapid Al dorp. Niet gestart: Wiko Schuitgraaf. Toto: winnend 6„10, plaats 1,30 1,30 1,20, koppel 8,10, trio 76,00 Omzet van de totalisator: 435.939,00 VOETBAL Tweede elftallen betaald voetbal Reserve divisie A: Telstar-FC Utrecht 4-2. AZ-Den Haag 1-0. Reserve divi sie B: Cambuur-Veendam 1-1, GA Eagles-Vitesse 4-0, FC Twente-Heer- enveen 1-1. Reserve divisie C: PSV- VVV 6-2, Roda JC-Den Bosch 1-2, NEC-MVV 1-2, Willem ll-RKC 1-1, Helmond Sport-RBC 1-0; NAC-Fortu- na Sittard 4-1. Bundesliga Leverkusen-Borussia Mönchenglad- bach 2-1 Westduitse beker Kwartfinales: Vfl Bochum-Fortuna Köln 4-1, Eintracht Frankfurt-Uerdin- WIELRENNEN Parijs-Nice 1e etappe: 1. Yates (Gbr) 194 km In 5.35,53, 2. Wojtinek (Fra) op 2.17, 3. De Wilde (Bel) op 2.20, 4. Kuum (Noo) op 2.22, 5. Vandenbrande (Bel), 6. Kelly (Ier), 7. Planckaert (Bel), 8. R. Simon (Fra), 9. Harings (Ned), 10. Kui per (Ned), 11. Haex (Bel), 12. Haghe- dooren (Bel), 13. Rue (Fra). 14. Hilse (Wdl), 15. Crquielion (Bel), 16. Bordo- nali (Ita), 17. Van Lancker (Bel), 18 Esnault (Fra). 19. Decrion (Fra), 20. Bontempi (Ita), 21. Phillipot (Fra), 22. Madiot (Fra). 23. Casado (Fra). 24. Pensee (Fra), 25. Fignon (Fra), 40. Winnen (Ned), 82. Breukink (Ned) op 9.17, 93. Kools (Ned) op 13.18. ZAALHANDBAL Toernooi in Strasburg Groep A: Oost-Duitsland-Nederland 21-17 (12-10); Noorwegen-Bulgarije 26-25 (15-13). Stand: 1 Noorwegen 2-4, 2. Oost- Duitsland 2-4, 3. Nederland 1-0, 4. China 1-0, 5. Bulgarije 2-0. Groep B: Oost-Duitsland B-Oostenrljk 16-15 (8-6), Sovjetunie B-Zweden 20- 18 (10-9). Stand: 1. Hongarije 1-2, 2. Sovjetunie B 1-2, 3. Zweden 2-2, 4. Oost-Duits land B 2-2, 5. Oostenrijk 2-0. Ronald Spelbos (links) en verzorger Pim van Dord dragen Aaron Winter van het trainingsveld, maar de blessure van de Ajacied bleek mee te vallen. FOTO: ANP BERN Ajax leek gedupeerd te moeten beginnen aan het Eu ropa Cupduel met Young Boys in Bern vanavond, nadat Aaron Winter gisteren bij de ochtendtraining van Ajax in Bern gebles seerd was geraakt. De middenvelder liep een behoorlijke wond op aan het been en werd uit voorzorg naar een ziekenhuis ge bracht. Daar bleek de blessure van Winter mee te vallen. In een kliniek in de Zwitserse stad werd de wond van vijf centimeter, veroorzaakt door een nop, gehecht. Het betreft slechts een vleeswond, banden en bot zijn niet ge raakt. Volgens fysiotherapeut Van Dord is de kans groot dat de middenvelder woensdagavond gewoon kan spelen. „Het gaat vrij goed. Het is even afwachten hoe de wond zich houdt als Aa ron beweegt. In principe zou hii kunnen spelen. De beslissing of hii dat ook inderdaad doet zal bij de trainers liggen". Schaatsrecords nu minder lucratief HEERENVEEN Hoe scher per de schaatsrecords, des te minder is een verbetering waard. Een wereldrecord wordt tijdens de record wed strijden op 19 en 20 maart in Heerenveen gehonoreerd met een premie van 5000 gulden. Dat was een iaar geleden nog het viervoudige, terwijl de toptijden sinds de Olympische Winterspelen toch aanmerke lijk zijn aangescherpt. „De KNSB heeft de organisa tie overgenomen", meldt Thi- alf als motief voor de vermin derde beloning. Vorig jaar ging de Heerenveense schaats hal bijkans failliet aan de uit betaling van de recordpremies. Maandenlang heeft Yvonne van Gennip (twee wereldre cords en twee Nederlands re cord) op haar 45.000 gulden moeten wachten. Het honora rium is nu teruggebracht tot het prijsniveau dat de hoofd sponsor van het NOC hanteer de voor een wereldrecord tij dens de Olympische Spelen. Voor de wedstrijden, waarvoor alle kaarten al zijn verkocht, zijn onder meer de eerste tien van elk nummer tijdens de Spelen uitgenodigd. Vorig iaar werden tijdens de eerste editie van de recordwedstrijden zes wereldrecords verbeterd. Na Calgary" staat alleen de drie- kilometertijd van Leo Visser (3.59,27) nog in de boeken. Bij de wedstrijden over twee we ken staat dat nummer overi gens niet op het programma. Gereden wordt op de vijf olympische onderdelen. Op de tien kilometer is het wereldre cord van Karlstad (14.03,92 tij dens het WK in februari 1987) inmiddels met vijftien secon den door hem zelf en tijdens de Spelen door de Zweed To- mas Gustafson met een kwart minuut omlaag gehaald. Naast het premie voor een we reldrecord, valt er duizend gulden te verdienen voor een baanrecord en 2500 gulden voor een persoonlijk record. De winnaars van een afstand ontvangt een bedrag van 500 gulden, de nummers twee en drie krijgen respectievelijk 300 en 150 gulden. HAARLEMSE MAG NIET KIND VAN DE REKENING WORDEN HAARLEM/LISSE De schaatsleiders van de Nederlandse bond (KNSB) zijn slechte leer lingen. De bondsofficials zijn verwoede verzame laars van onvoldoendes, als waren het gouden medailles. In het verleden fulmineer den Stien Baas-Kaiser, Ger- ben Karstens, Anton Huis- kes en Gerard Maarssen al eens heftig tegen de weinig elegante manier van bestu ren vanaf de Amsterdamse bondsburelen, tegenwoordig in Amersfoort gevestigd. Verser in het geheugen ligt het debacle van Serajevo. Toen keerde de vaderlandse schaatselite na een ordinaire ruzie tussen de coaches Gau- ke Nijholt en Henk Boer ontgoocheld en gefrustreerd zonder één medaille terug van de Olympische Winter spelen. En ook damescoach Dinus Vos haakte, na het EK vorig seizoen in eigen land, teleurgesteld in de houding van de bond af. En nog blijven de bondsbe- stuurders volharden in een strategie die, vroeg of laat, alleen maar tot conflicten leidt. Er wordt dus weinig tot geen lering getrokken uit de fouten van het verleden. De pijnlijke aanvaring tus sen coach Egbert van 't Oever en conditie-trainer Tjaart Kloosterboer over het hoofd van de olympische ko ningin Yvonne van Gennip heen, bewijst weer eens hoe onzorgvuldig de schaatslei- ding het begrip „besturen" hanteert. De edele oogst van de elfkoppige schaatsploeg in Calgary verliest nu al aan glans. De vete tussen Kloosterboer en Van 't Oever, die omwille van Yvonne van Gennip tij delijk de vrede tekenden, dateert al van enige jaren geleden. In een periode, die bol van conflicten stond, leidde het tweetal van 1977 tot 1981 de herenploeg. De kleine bollenkweker uit Lis- se gooide, het „bekvechten" beu, de handdoek in de ring en kreeg Kloosterboer het alleenrecht. De ClOS-docent mocht het pad naar de Olympische Spelen in Sera jevo echter niet plaveien en werd opgevolgd door Henk Boer. Later mocht Kloosterboer de damesploeg begeleiden. In. die periode bouwde de helft van het kinderduo Bassie en Adriaan, zoals Van 't Oever en Kloosterboer spottend in de wandelgangen werden genoemd, een vertrouwens relatie op met Petra Mool- huizen en Marieke Stam, maar vooral met Yvonne van Gennip. Ook nu mocht de man uit Heerenveen zijn werk niet afmaken. Een aantal rijdsters schoof hem argeloos aan de kant en ac cepteerde Dinus Vos als op volger. Geduldig zocht Kloosterboer naar wegen van wraak. On der aanvoering van zijn oud pupil Van Gennip moest Vos al snel weer plaatsmaken. De KNSB kon Kloosterboer onmogelijk weer aannemen en huurde Van 't Oever in als tijdelijk coach. Een gok die met de derde plaats van Van Gennip en een zesde plaats voor Stam op het WK goed uitpakte. Blunder Op dat moment beging de bond een blunder. In de eu forie van het succes kreeg Van 't Oever een nieuw con tract voorgelegd. Het smeu lende conflict tussen Van 't Oever en Kloosterboer laai de op toen Yvonne van Gen nip met een voetblessure in november van het vorig jaar uit Amerika naar Nederland terugkeerde. Van 't Oever, die de bui al za.g hangen, ba dend in zijn zweet achterla tend. Kloosterboer handelde menselijk, schQof contrac tuele verplichtingen na de zomertrainingen mocht de Heerenvener zich abso luut niet meer met de da meskernploeg bemoeien terzijde en omarmde Van Gennip als een verloren dochter. Uiteindelijk stemde de bond erin toe, weliswaar niet offi cieel, dat Kloosterboer zich bij afwezigheid van Van 't Oever met Nederlands grootste schaatstroef bemoei de. Het was voor de buiten staander al snel duidelijk dat Van Gennip de kalende bondscoach uit Lisse links liet liggen en schema's van de Heerenvener hanteerde. Ook toen Van 't Oever al lang en breed weer terug in Nederland was. Tijdens de Nederlandse afstandskampi oenschappen in Heerenveen bijvoorbeeld. Met de vingers naar boven of beneden redi geerde Kloosterboer zijn pu pil vanaf de tribunes naar de gewenste resultaten. Maar ook tijdens het EK in Noor wegen, haar eerste interna tionale wedstrijd van het sei zoen, reed Van Gennip met Ontslag Ondanks de niet gewenste inmenging van Kloosterboer slikte Egbert van 't Oever alles. Het zat hem niet lek ker, maar hij wilde er niets over kwijt. Tot en met het succes van Calgary. Op de vooravond van het vertrek naar Nederland bood hij zijn ontslag bij de 'KNSB-delega- tie aan. „Na Serajevo wisten we dat er niets gepresteerd kan worden, wanneer coa ches rollend over het ijs vechten. Daarom heb ik erg veel geslikt, meer dan in an dere jaren bij elkaar. Terwil- le van de rust binnen de groep. Maar de opmerkingen van Kloosterboer hebben me diep gegriefd". Een paniek reactie bij penningmeester IJff, bondsdirecteur Osinga en scheidsrechter Charisius volgde. Van 't Oever stond met de drie medailles van de 23-jarige Haarlemse stevig in zijn schoenen. Dat beseften ook de drie bestuurders. Ze zochten een stok om Kloosterboer mee om te oren te slaan. Koos Postema droeg die aan. Uit de tweede hand vernamen de drie in Calgary dat Kloosterboer tij dens een uitzending van de Ontbijtschow alle eer voor de oogst van Van Gennip zou hebben opgeëist. Kloos terboer kreeg de wind van voren en Van 't Oever kon tevreden zijn. De KNSB schrapte de Heerenvener van de lijst van passagiers voor het WK in Skiën in Noorwegen, dat komend weekeinde wordt verreden, en voegde er fijntjes aan toe dat de positie van Klooster boer als opvolger van Van 't Oever wel erg zwak was ko men te staan. Gerechtigheid Kloosterboer was teleurge steld in de houding van de bond. Hij noemde de han delswijze zelfs „schandalig". „Ik vind het schandalig dat de bond op de feestdag van Yvonne van Gennip. FOTO: SP Yvonne zoiets onderneemt. Ze wilden mij treffen, maar ik weet zeker dat ze Yvonne veel harder zullen treffen. Ach, ik heb altijd mijn mond gehouden. Yvonne gooide mijn naam steeds weer in de publiciteit. Tijdens een uit zending van Studio Sport heb ik er open en eerlijk overgepraat. Ik zou te veel eer naar me toe hebben ge trokken. Dat heb ik nooit zo bedoeld, maar je mag kenne lijk niets meer zeggen. Toch blijf ik dit succes als gerech tigheid zien". Van Gennip wil niets liever dan Kloosterboer als verant woordelijke man voor het nieuwe schaatsseizoen. In Kongsberg bij de Europese titelstrijd bepleitte de Haar lemse al de terugkeer van de conditie-trainer. Met haar welbekende onschuld be speelde ze op een slimme manier de pers. „Zo uit de gein heb ik het daar al eens met Van Zanten (vice-voor- zitter KNSB, red.) overge had. Volgens Van Zanten wil de vrouw van Klooster boer het niet. Maar, zei ik toen, als jij het vraagt, dan ga ik mee. Dan doet hij het vast wel", vertelde Van Gennip met een glimlach om haar lippen. Het zou de KNSB sieren om nu eens niet met de belan gen van de schaatsers te sol len en te luisteren naar de wensen van, in dit geval, Van Gennip. De vrouw, die niet alleen in Nederland maar ook daarbuiten voor een revolutie zorgde, is de enige schaatsennjdster van vaderlandse bodem met blij vende uitzichten op de we reldtop. Van Gennip moet inspraak krijgen en niet af gescheept worden met de weinige tactvolle opmerking van voorzitter David Meijer: „Je kunt elke gereformeerde toch niet zijn eigen dominee geven". Van Gennip mag niet het kind van de reke ning worden. BERNIE VAN UNEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7