ush: Ik word president! „Amerikanen willen nuchtere en hard Iverkende president" I Aannemer bracht minister tassen vol geld Washington vindt achilleshiel Noriega Leger en burgerwachten spelen eigen rechter naJUITENLAND CcidaeSomu/ni WOENSDAG 9 MAART 1988 PAGINA 5 'olitie vindt uRA-bomauto ;°4 Marbella DRID De Spaanse politie heeft giste- in een auto in een parkeergarage in Mar- explosieven ontdekt. Naar wordt aange- ien was de auto achtergelaten door IRA- in die een aanslag wilden plegen in Gi- tar. Zoals bekend hebben Britse veilig- iagenten zondag in Gibraltar drie IRA- doodgeschoten. maar explosieven of ns werden toen niet aangetroffen. Mar- ligt niet ver van de Britse kroonkolonie nkla raltar. De Spaanse politie was sinds zon- op zoek nóar in Spanje verborgen explo- en en een vierde lid van de IRA. Voorzichtig wordt de auto vol met explosieven de garage in het Spaanse Marbella uitgereden. FOTO: AP Geen direct overleg Contra's Sandinisten MANAGUA De Contra's zijn teruggeko men op hun besluit deel te nemen aan rechtstreekse onderhandelingen met de San- dinistische regering. De Contra's zijn boos omdat de Sandinisten eenzijdig zouden heb ben bepaald waar en wanneer het overleg moet plaatsvinden. De voormalige bemidde laar kardinaal Obando y Bravo, inmiddels vervangen door minister van defensie Orte ga, was al akkoord gegaan met een rol als getuige. De Contra's willen nu ook de kardi naal als bemiddelaar terug. President Ortega heeft de Contra's opgeroepen eind deze week toch te komen onderhandelen Scherpe kritiek op aids-onderzoek NEW YORK De onthulling dat aids zich veel sneller onder heteroseksuelen verspreidt dan tot nu toe gedacht werd, is in medische kringen met grote scepsis ontvangen. Aidsdeskundigen uit ver schillende landen kritiseerden gisteren het onder zoek waarop de seksuologen Johnson en Masters deze conclusie baseerden. De virologe J. Osborne, lector aan de universiteit van Michigan, noemde de groep proefpersonen uit het onderzoek van de. seksuologen „op geen enkele manier representa tief". De wereldgezondheidsorganisatie WHO be schuldigde Masters en Johnson er van onverwant- woordelijk gewerkt te hebben en aan te zetten tot een paniekreactie onder de Amerikanen. Poolse studenten botsen met politie WARSCHAU Duizenden Poolse studen ten hebben gisteren de twintigste verjaar dag herdacht van het politieoptreden tegen het studentenprotest op 8 maart 1968 In Warschau, Krakow, Gdansk en Lublin werd betoogd voor terugkeer van de in 1982 verboden studentenbond NZS en voor een liberalisering van de universiteiten. In Krakow zouden zich botsingen hebben voorgedaan tussen studenten en de politie, waarbij vijftig personen zouden zijn opge pakt. In Warschau demonstreerden naar schatting tweeduizend studenten op de campus. De protesten in 1968 werden aan gegrepen voor een campagne tegen joden en intellectuelen, waarbij duizenden Polen hun baan verloren. let gebogen hoofd wachtte at Robertson vannacht op de ltslagen van Super Tuesday, |e zijn angstige vermoedens evestigden. Hij heeft zijn leerdere moeten erkennen in ieorge Bush. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) NASHVILLE „Ik word de volgende presi dent van de Verenigde Staten". Dat zei een uit gelaten vice-president George Bush nadat hij „Super Tuesday" volledig naar zijn hand had gezet. Bush liet zijn naaste concur renten, senator Robert Dole en tv-predikant Pat Robert son, ver achter zich. Met bei der kandidatuur is het vol gens waarnemers vrijwel ze ker gedaan. Definitief voorbij zijn de kansen van de zeer conservatieve Republikeinse afgevaardigde Jack Kemp. Dole feliciteerde Bush, maar geeft de race naar eigen zeg gen nog niet op. Hij is direct doorgereisd naar de belangrij ke staat Illinois, waar volgen de week dinsdag voorverkie zingen op het programma staan. De enorme zege van Bush is ofschoon het zuiden van de VS gedeeltelijk „zijn" ter rein is opmerkelijk. Een maand geleden werd hij in Iowa nog ingemaakt door zijn rivalen Dole en Robertson en zijn campagne leek in ernstige problemen. Bush heeft zichzelf echter ge heel en al hersteld door zich op te werpen als de Reagans erfgenaam en Dole aan te val len als een man die er niet in geslaagd is de Senaat conse quent achter Reagan te krij gen. Uit interviews met kie zers valt af te leiden dat Bush zijn overwinning mede te danken heeft aan het feit dat president Reagan uiterst po pulair is in de zuidelijke sta ten. Van groot belang is ook, dat Bush er in is geslaagd Robert son te verslaan in zijn eigen „achtertuin", zoals de voor malige televisiedominee som mige zuidelijke staten noem de. Die staten, die ook wel de „Bible Belt" worden ge noemd, zijn het bolwerk van de fundamentalistische chris tenen van wie Robertson het moet hebben. Maar Robert sons „onzichtbare leger" van diepgelovige kiezers liet het afweten. Democraten Na „Super Tuesday" is de be langrijkste vraag of de electo raal verdeelde Democraten nog een kandidaat naar voren kunnen schuiven die de Bush-trein tot staan kunnen brengen. Omdat in Ameri kaanse verkiezingen de kie zers zich vaak aan de kant van de meest duidelijk win naar scharen, lijken de Demo craten immers grote schade te gaan ondervinden van het feit dat zij nog steeds niet over zo'n winnaar beschikken. Bush ondervindt aldus niet al leen hulp van zijn bekendheid als vice-president, zijn grote financiële mogelijkheden, de massieve Republikeinse aan hang, maar ook van de ver- deelheid onder de Democra ten. De Democraten beschikken momenteel over drie kandi daten die regionaal een be hoorlijke aanhang hebben, maar (nog) geen landelijk aansprekendheid. De zwarte dominee Jesse Jackson bond de zwarte kie zers in het diepe zuiden aan zich en dat leverden hem overwinningen in Georgia, Louisiana. Mississippi en Vir ginia op. Maar de vraag blijft of Jackson zich in de staten van het Midden-Westen en het oosten zal kunnen hand haven. Dat geldt trouwens ook voor senator Albert Gore die zich met zijn volle politieke ge wicht op het zuiden wierp en daar inderdaad de stemmen van de conservatieve, blanke kiezers kreeg en aldus in zes staten won. Of Gore genoeg aan kracht heeft om echt een rol te gaan spelen in de ande re staten, blijft de vraag. De belangrijkste Democrati sche kandidaat blijft aldus gouverneur Michael Dukakis van Massachusetts. De Demo cratische winnaar van Iowa, Richard Gephardt viel verder terug. Hij won alleen in zijn thuisstaat Missouri. De kandi daten Simon en Hart zijn in feite van het strijdtoneel ver dwenen. Simon probeert het volgende week weliswaar nog eenmaal in zijn thuisstaat Missouri, maar daarna lijkt het met zijn race naar het Witte Huis toch echt gedaan. HERKIEZINGEN VS OPEN BOEK VOOR PROF. LAMMERS - de iEIDEN De Leidse ens jstoricus en hoogleraar on- ii de geschiedenis en cul- eer jur van de Verenigde ïl®r taten dr. A. Lammers de" lad het tevoren al voor- ,ed- peld. „Super Tuesday" de ,eeft bar weinig spekta- en. ;el opgeleverd. Vice-pre- __|dent Bush lijkt na giste-' en de Republikeinse ^^andidatuur niet meer te "Hunnen ontgaan. Maar 3t wil nog niet zeggen at hij ook president iordt. Lammers: „Het du tamelijk uitzonderlijk ,jjn als hij het haalde, ceerdfant in ^0e eeuw is vaiJet geen enkele vice-pre- al <]dent gelukt om op eigen Indivlracht president te ■entetordenA eel r» bil n ee waa proe me! m d hand rwaa" Super Tuesday", de aan het Democratische par- jbazen ontsproten verkie- ngsdag waarop één voor alle lidelijke staten aanvaardba-, kandidaat naar voren zou loeten komen, heeft de ver- eeldheid binnen die Demo- •atische partij juist verder ersterkt. „Het beeld van de i( lekomst is onduidelijker dan oit. Er is niemand die een bepaalde visie verkondigt", aldus Lammers. Het gevolg is dat de Democratische kandi daten niet alleen nauwelijks van elkaar zijn te onderschei den, maar ook niet al te veel verschillen van de kopstuk ken van de tweede Ameri kaanse partij, de Republikei nen. De presidentskandidaten zijn dit keer heel nuchter, constateert Lammers. „Ze zit ten allemaal op dezelfde lijn van het midden. Zij zijn voor zichtig, gematigd en saai. Het zijn grijze muizen". Scherp contrast Dit beeld staat sterk in con trast met het portret dat Lam mers schetst van Theodore Roosevelt, van 1901 tot 1909 president van Amerika, in het door hem geschreven boek „God bless America. Zegenin gen en beproevingen van de Verenigde Staten". Lammers omschrijft *de car rière van Roosevelt als de droom van elke rechtgeaarde jongen. „Hij vocht in een oor log, jaagde op groqt wild, was cowboy, werd president en maakte ruzie met de paus. En als je dan kijkt naar een man als George Bush nu vice- president en de voornaamste kanshebber op de Republi keinse nominatie dan is er toch wel een wereld van ver schil. Hij doet er alles aan om maar te laten zien dat hij ook haar op zijn borst heeft", zegt Lammers lachend. „Maar bij hem heb je steeds het gevoel dat hij zo zijn best moet doen. omdat men dat nu eenmaal van hem vraagt". Lammers vermoedt echter dat iemand als Theodore Roose velt, die indertijd enorm po pulair was, het nu evenmin ver zou schoppen. „Als hij elke dag op de televisie zou zijn, zouden de mensen snel gaan denken: 'Hè bah, daar heb je die uitslover weer'. Het is in de Amerikaanse politiek ook bijna niet meer mogelijk om interessant te zijn". Dat komt volgens Lammers onder andere doordat de me dia het verleden van kandida ten tot in de kleinste details navlooien. Dan blijven in het puriteinse Amerika alleen al leen de keurigste en saaiste mensen overeind. Tennisbaan Uit het feit dat Bush op kop ligt kan ook worden afgeleid, dat Reagan en Bush het in de ogen van de Amerikanen he lemaal niet slecht hebben ge daan. „Je kunt er geen andere conclusie uit trekken dan dat men niet zo negatief over tleze periode denkt. Het is in elk geval niet zo erg dat men iegt: Met die Reagan en Bush willen we helemaal niets Prof dr. A. Lammers. meer te maken hebben. Voor de meesten is het immers niet zoveel slechter geworden sinds 1980. Integendeel, de in flatie is geweldig afgenomen, de werkloosheid is tamelijk laag en over dat begrotingste kort denkt men: het is wel hoog, maar we zullen wel zien wat ervan komt". In „God Bless America" wordt fraai beschreven hoe Jimmy Carter, de voorganger van Reagan, zijn aanzien als leider van de natie zag ver minderen. De pindaboer uit Georgia beet zich teveel vast in complexe zaken, meent Lammers. Hij wilde alles zelf uitzoeken en zat van zonsop gang tot zonsondergang in de boeken. Carter stelde zelfs persoonlijk het schema van de tennisbaan van het Witte Huis op. „Hij zat maar te werken en te werken, en af en toe kwam hij dan naar buiten en zei: Nou heb ik het gevonden", al dus Lammers. Maar Carter maakte bepaalde problemen nog ingewikkelder en veron achtzaamde een belangrijke stelregel uit de Amerikaanse politiek: „Als je het niet op een bumpersticker krijgt, praat er dan niet over." Reagan kon dat wel. „Hij had in ieder geval in zijn beste da gen het vermogen om te laten zien: Kijk eens, hier gaat het nou echt om". Niet zaniken Dat is het grote verschil ge weest tussen Carter en Reagan, meent Lammers. Carter kwam op de televisie om het Amerikaanse volk te vertellen hoe slecht het ging met het land. Reagan zei ech ter dingen die de Amerikanen graag wilden horen: dat het goed ging. Dat problemen er zijn om op te lossen, en niet om over te zaniken. Reagan presenteerde zich als de anti- Carter, aldus Lammers. In zijn boek schrijft hij: „De FOTO: WIM VAN NOORT constatering dat Reagan zich niet bijzonder in zijn werk verdiepte, sprak in zijn voor deel. Men had uit Carters fa len de slotsom getrokken dat een eerste burger die zich met de kleinste details inlaat, jam merlijk kan falen". Nu, na acht jaar Reagan, zien de Amerikanen ook wel in dat Reagan zich niet alleen iets teveel van de details, maar ook van de grotere lij nen heeft afgehouden. Lam mers denkt dan ook dat de Amerikanen nu weer even genoeg hebben van al dat ge feest en het geshow. „Nu maar weer even terug naar de realiteit, denken de Amerika nen", aldus Lammers. „Men wil weer een gewone, nuchte re, hardwerkende, goed op de hoogte van alle staatszaken zijnde man. Economisch ook goed onderlegd en tegelijker tijd iemand die, als het nodig is, een grote mond tegen de Russen op kan zetten". DIEDERICK KRAAIJE- VELD Een jongeman gooit nog een autoband op een brandende barri cade in het zakencentrum van Panama Stad. De politie joeg el ders demonstraties hardhandig uiteen. FOTO: AP CHAOS NA DOLLARBOYCOT TEGEN PANAMA DEN HAAG Protestde monstraties en stakingen lijken de sterke man van Panama, Manuel Antonio Noriega, niet te raken. Be schuldigingen over drugs handel, corruptie en poli tieke moorden doet de ge neraal af als leugenachti ge verzinsels. Maar de be vriezing van de Panamese tegoeden in de VS heeft Noriega behoorlijk in het nauw gebracht. Het verzet tegen Noriega heeft een enorme vlucht genomen sedert vorige week vrijdag alle 118 Panamese banken ge dwongen hun deuren moesten sluiten. Er kan in Panama geen dollar meer geïncasseerd worden en dat heeft zelfs gro te groepen bejaarden, die al dagenlang hun pensioenche ques niet in kunnen wisselen, tot onbeheerste woede ge bracht. De VS hebben met hun „dol larboycot" de achilleshiel van Noriega gevoqden. Binnenkort moeten in het leger de salaris sen worden uitbetaald en het ziet ernaar uit dat de regering die niet kan ophoesten. Met een onderbetaald en ontevre den leger is het met de macht van bevelhebber Noriega gauw gedaan, voorspellen waarnemers. Washington heeft overigens al zijn troefkaarten nog niet uit gespeeld. Reagan stelt nog een handelsboycot en het bevrie zen van de betalingen in het verschiet als Noriega niet af treedt. Buitenlandse banken hebben al laten doorscheme ren naar Miami of de Caribi sche eilanden uit te wijken als de politieke en economische crisis aanhoudt. Dat zou zeker de genadeklap voor Panama zijn, dat nagegoeg geheel en al drijft op het internationale bankwezen. KRITIEK AMNESTY OP FILIPIJNEN: DEN HAAG Amnesty International beschuldigt het Filipijnse leger en veiligheidstroepen ervan eigen rech ter te spelen. Zij maken zich volgens Amnesty schuldig aan onwettige terechtstellingen, onder het mom van het voorkomen van een grote gewapende opstand. Tal van slachtoffers werden daarbij verminkt en zelfs ont hoofd. De organisatie spreekt in haar vandaag gepubliceerde rapport haar waardering uit voor de stappen die de regering Aquino na haar aantreden in februari 1986 aanvankelijk nam om in die si tuatie verbetering te brengen, zoals het terugdringen van mar telpraktijken. Maar in juli vorig jaar rapporteerde een onder- zoeksmissie dat het geweld opnieuw ernstig was toegenomen. Tientallen Filipino's, mannen, vrouwen, en kinderen, werden slachtoffer van schending van de mensenrechten, omdat zij lid waren van legale linkse organisaties of vanwege hun vermeende politieke voorkeur. De. daders moeten volgens Amnesty worden gezocht bij leger en politie, para-militaire troepen en de zoge noemde „vigilantes" (burgerwachten) die met steun van Manila opereerden. Aanslagen van tegenstanders van het bewind, zoals het commu nistische Nieuwe Volksleger (NPA), zijn in de meeste gevallen aanleiding tot represailles van de Filipijnse veiligheidstroepen en buurtwachten. Processen tegen militairen en agenten zijn niet bekend. Amnesty doet een beroep" op Manila „onmiddellij ke, onpartijdige en effectieve" onderzoeken naar de schendin gen te doen en de overtreders te bestraffen, zodat de geweldspi- raal wordt doorbroken. JSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Uitg«v«ri), Antwerpen-Weeep. ITALIAANS SMEERGELDSCHANDAAL ROND „GOUDEN GEVANGENISSEN" ROME Als het over corrupte politici gaat is Italië heel wat gewend. Maar het schandaal rond de „gouden gevangenis sen" slaat alle records. Niet zozeer vanwege de hoogte der bedragen, als wel door de onverbloemd heid waarmee corrupte politici om geld vroegen. De Milanese bouwondernemer Bruno de Mica ging vier maal naar minister Franco Nicolazzi in Rome met telkens vijfhon derd miljoen lires in contan ten, ruim 800.000 gulden. „Meer bankbiljetten gingen er niet in de tas'verklaarde de aannemer droogjes tegenover de justitie. Maar er was niet alleen geld voor de minister. Ook hoge en minder hoge ambtenaren kre gen hun deel. Iedereen die be langrijk en machtig genoeg was om het bouwproject van De Mica ook maar even te vertragen of te bemoeilijken vroeg en kreeg zijn deel. De kleinste vissen kregen van de aannemer altijd nog ruim 8.000 gulden. Dat is gebleken uit de schijven van De Mica's compu ter waarop hij nauwgezet zijn zwarte boekhouding bijhield. Het smeergeld had De Mica er zo weer uit. Hij schreef voor een absurd bedrag in maar „won" de (geheime) inschrij ving toch. Hij mocht een ge vangenis bouwen op basis van een bedrag van bijna 600.000 gulden per gevangene, terwijl het normale gemiddelde in die tijd 250.000 bedroeg. Ministère Nicolazzi was niet de enige vooraanstaande politicus op de loonlijst van De Mica De floppy-discs (computer schijven) vermelden ook de christendemocraat Clelio Dari da. die als minister van justitie nota bene een bedrag van bij na drie ton opgestreken zou hebben. Ook partijgenoot Vit- torino Colombo, minister van de post en potentieel opdracht gever voor De Mica zou driftig geincasseerd hebben: ruim an derhalf miljoen. In de meeste andere westerse landen zouden politici als Ni colazzi en Darida onmiddellijk aftreden of subiet tot vertrek gedwongen worden. Zo niet in Italië. Nicolazzi. Darida en Co lombo zijn nog steeds volks vertegenwoordiger. Nicolazzi is weliswaar direct terug ge treden als secretaris-generaal van de sociaaldemocraten, maar dat heeft hij om zuiver tactische redenen gedaan. Reddingsboei Het is veelzeggend voor de verhoudingen in de Italiaanse politiek dat het centraal comi té van de partij van plan is het ontslag van Nicolazzi in eerste instantie te weigeren. Als de monstratieve steunbetuiging aan de aangeschoten politicus. Nicolazzi en de andere omge kochte politici peinzen er ech ter niet over hun mandaat als volksvertegenwoordiger op te geven De bijbehorende onschend baarheid is immers dt red dingsboei die hen uit de ge vangenis houdt. De onder-' zoekscommissie van het parle ment naar strafbare feiten van, de „onorevoli", ofwel „de ede- lachtbaren", zoals de parle mentariërs in Italië, steeds aangeduid worden, is een was sen neus Met het feitenmate riaal dat de justitie de commis sie aanreikt, wordt weinig ge daan De parlementaire on schendbaarheid wordt vrijwel nooit opgeheven. Smeergeld is niets uitzonder lijks in Italië. Wie niet betaalt krijgt geen opdrachten. "Zo gaat het nu eenmaal bij over heidsopdrachten", zo verde digde aannemer De Mica zich tijdens zijn verhoren. Volgens onderzoeker Franco Cazzola van de universiteit van Cata nia hebben de Italiaanse par tijen en politici, roet uitzonde ring van extreem links, de af gelopen tien jaar het ongeloof lijke bedrag van vijftig miljard gulden geïncasseerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5