Patiënten krijgen vaak verkeerde pillen" Aftrekposten straks niet meer heilig Twaalf procent verlies op autoverzekeringen DA accepteert uitspraken van Geurtsen over Benelux-TV niet HEIJN AL HALF JAAR SPOORLOOS kamermeerderheid voor Hyerhoging maximum-snelheid LEERLINGEN ZIJN WANTOESTANDEN IN VERPLEGING ZAT IEUWO BINNENLAND EeidacSoiuant WOENSDAG 9 MAART 1988 PAGINA 3 |EN HAAG Het plan van minister Smit- roes van verkeer om de maximum-snelheid autosnelwegen op te trekken tot 120 km/u, .-jgt een kamermeerderheid. CDA en VVD, eel. eide regeringspartijen, steunen het voorne- ien. Dit is gisteren tijdens de fractievergade- ngen bepaald. Vanmiddag is er in de Kamer ver gedebatteerd. Het CDA wil wel keiharde !I"lalaranties dat de nieuwe maximum-snelheid ok wordt gehandhaafd en dat overtreders ard worden aangepakt. Slechts enkele CDA- •actieleden - „maximaal vijf", aldus een zegs man - namen nog geen standpunt in. Het is echter zeer onwaarschijnlijk dat zij alsnog tegen stemmen. CDA en VVD hebben te zamen 81 kamerzetels, zes meer dan de helft. In de PvdA-fractie werd het leden verboden om vóór het harder rijden te stemmen. De VVD-fractie was al eerder geheel voor het harder rijden. Alle andere partijen in de Kamer zijn tegen. De voorlichtingscampagne met betrekking tot de verhoging van de maximum-snelheid en de verscherping van de controle zal ruim één mil joen gulden kosten. Noodverordening tijdens demontage bom ROTTERDAM De bevoegdheden van de politie in Rotterdam worden op 27 maart, de dag dat een gevonden vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoor log zal worden gedemonteerd, drastisch uitgebreid. Zo mag de politie woningen in een straal van zeshonderd meter rond de bom zonder meer betreden, ook als de eigenaar zich daartegen verzet. Dat is gevolg van het feit dat op die dag een zogenoemde noodverordening van kracht zal zijn. Burgemeester Peper heeft de verordening dezer dagen vast gesteld. Gezien de grote hoeveelheid maatregelen die voor de demontage moeten worden genomen zoals de evacuatie van 7.000 mensen is de noodverordening volgens Peper nodig. WASSENAAR De schadeverzekeraars hebben in 1986, bij een premie-inkomen van 15 miljard gulden, behalve de rente op eigen vermogen niets overgehouden. Het ziet er naar uit dat ze ook over 1987 op nul zullen uitkomen. Winsten op on der meer brand-, levens- en ongevallen verzekeringen werden teniet gedaan door verliezen op de ziektekosten- en de autoverzekeringen. Drs. K.J. Storm, lid van de raad van bestuur van Aegon, noemde gisteren op een bijeen komst van het Verbond van Verzekeraars in Nederland de motorrijtuigenverzekering met een gemiddeld negatief resultaat van 12,1 pro cent (met een variatie per verzekeraar van tus sen de +5 en -25 procent) de grootste boosdoe ner. Hij vindt premieverhogingen en voorwaar- denbeperkende maatregeleji absoluut noodza kelijk. In juni hopen de verzekeraars met een lijst te komen van goedgekeurde - en voor duurdere auto's verplichte - anti-diéfstalsyste- men. Die worden nu getest bij TNO. Overigens is de letselschade groter dan de schade door diefstal. Nederland telt op het ogenblik 740 schadeverzekeraars, 567 binnenlandse en 173 buitenlandse. Benzine cent goedkoper ROTTERDAM De prijzen van benzine en dieselolie gaan morgen met één cent per liter omlaag. De meest voorkomende prijzen bij de zelftankstations komen dan op 154 cent voor super (ge lood), 151 cent voor super (loodvrij) en 149 cent voor normale (loodvrije) benzine. Een liter diesel gaat 81,8 cent per liter kos ten. Een woordvoer der noemde de prijs verlaging aan de ma gere kant gezien de la gere noteringen op de oliemarkten. N VANDAAG IN HET VJ ?p 3rd ma ijktl DEN HAAG Peter, Alfred, Mathilde, Cath- rin en Jolanda werken in de gezondheidszorg. Alfred is gediplomeerd verpleegkundige in een psychiatrisch ziekenhuis, de andere vier volgen nog een opleiding. Ze kozen het beroep uit ideële motieven, maar al tijdens hun studie voor verpleegkundige of zie kenverzorgende merkten ze dat ze fout zaten. Nau welijks begonnen met de opleiding moesten ze in hun eentje nachtdienst draaien, patiënten injec ties geven, katheters aanbrengen, sondes in brengen en even tussen door iemand begeleiden die aan het sterven was. „Je hoort er vrijwel nooit iets over, want alles wordt in de doofpot gestopt", zegt Peter. „Maar er worden heel wat fouten gemaakt, hoor. Dat kan toch ook niet anders als je mensen die het vak nog moeten leren zoveel dingen laat doen". De AbvaKabo presenteerdegisteren een zwartboek over deze wan toestanden aan de vaste ka mercommissie voor volksge zondheid. Jolanda herinnert zich dat ze een patiënt die ze nog niet kende een medicijn moest toedienen. Ze wist wel welk soort medicijn dat moest zijn. maar niet dat de naam daar van inmiddels was veran derd. Dus gaf ze de man ver keerde pillen. Als iemand an ders na een tijdje niet had ontdekt dat er iets mis was gegaan, had het er slecht uit gezien voor de patiënt. Peter: „Het gebeurt ontzettend vaak dat patiënten de verkeerde medicijnen krijgen, of hele maal geen pil, of jilist zomaar een pil om ze rustig te hou den". Band Peter vertelt nog van een leerling die bij een onrustige patiënt een band om diens middel moest aanbrengen om te voorkomen dat hij zijn bed zou uitgaan. Maar de jongen wist helemaal niet hoe dat moest en bevestigde de band dan ook niet goed. De patiënt kon daardoor toch langzaam zijn bed uitschuiven. Een maal bij de rand van het bed aangekomen, viel de man, waarna hij anderhalf uur in de band onder zijn bed heeft gehangen. Alfred verhaalt van psychia trische patiënten die met stoelen en koelkasten gingen smijten terwijl er maar één leerling-verpleegkundige in de zaal was. Voordat er ge noeg hulp was om iedereen te kalmeren, waren de won den en blauwe plekken niet meer te tellen. Mathilde zegt dat ze alleen maar loopt te rennen om bij patiënten het eten naar bin nen te proppen, te zorgen dat ze naar het toilet kunnen en de therapie krijgen die ze moeten hebben. Om vervol gens zelf thuis twee uur af te kicken van de race tegen de klok. Cathrin wijst erop dat ze als tweedejaars inmiddels eerste jaars dingen moet leren die ze zelf nog niet eens mag doen. „Als dat zo doorgaat, kun je wel raden hoe het over een paar jaar met de kw&liteit van de zorg gesteld zal zijn". Pressiemiddel Officieel mogen leerlingen iets meer dan tien uur in de week in de kliniek werken, de rest van de tijd is bedoeld voor studie. In de praktijk draaien de jonge mensen ech ter praktisch volledige werk weken, officieel als inval kracht. In hun vrije tijd moeten ze dan maar leren en verslagen maken. Hebben ze geen zin in die lange, zware werkdagen dan kunnen ze weigeren, maar dan hoeven ze niet te rekenen op een goede beoordeling. Cathrin: „De leiding gebruikt dat zon der meer als pressiemiddel. En als je het ooit zou vertik ken om een dienstopdracht uit te voeren, dan wordt dat opgevat als werkweigering en kun je worden ontslagen". Leerlingen die op een afde ling gaan meelopen, om het vak te leren, behoren daarbij begeleiding te krijgen. Maar ook daarvan komt weinig te recht. „Je mag al heel blij zijn als er vijf dagen iemand je wat wegwijs maakt", zegt Jolanda. „Meestal moet je het na twee, drie dagen zelf al uitzoeken". Dat komt weer omdat ook de gediplomeerden het te druk hebben. Het werk moet af. Daarnaast blijken gediplo meerden om de haveklap ziek te zijn en dan draait een afdeling doorgaans volledig op leerlingen. Die mogen ook wel ziek wórden, maar niet meer dan zo'n 23 dagen pier jaar, anders kunnen ze ver trekken. Gediplomeerden daarentegen mogen zich on gelimiteerd ziek melden. „Het is typerend", zegt Cath rin, „dat je in de verpleging zelden mensen tegenkomt die ouder zijn dan veertig. Boven die leeftijd zit vrijwel ieder een in de wao". Fouten Leerlingen werken dus meer dan in theorie mag, ze wer ken veel te hard vanwege het personeelstekort, ze krij gen een minimale vergoe ding, ze moeten dingen doen waartoe ze niet bevoegd zijn en ze maken geregeld fouten. Is het gek dat ze in hun vrije tijd alles doen om maar niet te kunnen worden opgeroe pen? Alfred: „Mensen duiken onder bij vrienden of nemen zelfs een geheim telefoon nummer. Want als je gebeld wordt met de opdracht te ko men, dan heb je maar te gaan. Als je tenminste in het vak wilt blijven". Twee van de drie die aan de opleiding beginnen, knappen voortijdig af. Wie de oplei ding wel afmaakt, gaat later niet zelden toch iets anders doen. De situatie is inmiddels zo dat irf 1990 één op de zes schoolverlaters voor deze richting zal moeten kiezen om de zaak draaiende te kunnen houden. Ondertussen horen de docen ten bij het eindgesprek prachtige verhalen van de leerlingen. „Want als je wilt slagen", zegt Alfred, „moet je vertellen zoals het in een ide ale situatie toegaat. Dus zit iedereen glashard te liegen". Is het eigenlijk nog wel een vak, vragen ze zich alle vijf af. „Ik heet wel verpleeg kundige, maar wat ik nu doe had net zo goed een taxi chauffeur kunnen doen. Als je morgen zegt: kom, laat ik eens verpleegkundige worden, dan mag Je over een tijdje hetzelfde doen wat wij nu doen. Ja, ook katheters aanbrengen en zo, want denk je dat leerlingen weten hoe dat moet?" DICK HOFLAND Vernieuwde meldkamer Mr. Pieter van Vollenhoven mocht gisteren tijdens zijn werkbezoek aan de Amsterdamse politie meeluisteren naar een binnenkomend bericht. De echtgenote van prinses Margriet bezocht de ver nieuwde meldkamer in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nationale Commissie Verkeersvei ligheid. FOTO: ANP BIJ HERVORMEN EN VEREENVOUDIGEN VAN DE BELASTING DEN HAAG Bij het hervormen en vereenvou digen van het belasting stelsel zijn ook de nu nog bestaande aftrekposten op den duur niet meer heilig. Wanneer de aftrek-rege lingen „onder het ver grootglas" gaan, is nog niet te zeggen. Dat is af hankelijk van de nu lo pende beraadslagingen in het kabinet over de bezui nigingen van circa 5 mil jard en de besteding van de WIR-gelden en de be lastingmeevallers. Verder speelt een gisteren gedane toezegging van staatsse cretaris Koning van finan ciën een rol om te bekij ken in hoeverre het mo gelijk is de Tweede Ka mer bijvoorbeeld elke twee jaar een overzicht te geven van de bedragen die met de aftrek-regelin gen gemoeid zijn. Dat is het voornaamste resul taat van een langdurige verga dering die de vaste kamercom missie van financiën gisteren wijdde aan een lijvig en zeer gedetailleerd onderzoeksrap port over de aftrek-regelingen in de loon- en inkomstenbelas ting. De behoefte aan periodie ke informatie over de stand van zaken rond de aftrekpos ten bleek bij alle fracties te le ven. Daarbij ging de PvdA'er Kombrink nog een stap verder door te vragen ook naar ande re belastingen te kijken, zoals de vennootschapsbelasting. „We krijgen dan meer zicht op de hoogte van de bedragen die met de aftrekregelingen ge moeid zijn en kunnen dan des noods ingrijpen", zei Kom brink. Staatssecretaris Koning bleek hier niet afwijzend tegenover te staan, maar vroeg de Kamer wel extra tijd omdat het kar wei nogal tijdrovend is. Be langrijke overweging is dat het indammen van de aftrek posten het niet alleen mogelijk maakt de belastingen te ver eenvoudigen maar ook de ta rieven te verlagen, zodat de belastinginkomsten voor het rijk uiteindelijk grotendeels gelijk kunnen blijven. Andere overweging is de vraag of een regeling nog aan het gestelde doel beantwoordt. De Grave (VVD) ziet hierin mogelijkhe den de druk van de belastin gen te verlagen, waarop de li beralen al heel lang zinspelen en waarover het kabinet deze week praat. iati lit ave lie (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De CDA- ractie neemt geen genoe- en met de opvatting van nr. A. Geurtsen, voorzit- er van het commissariaat ^oor de media, dat Bene- ux TV van Willem van Cooten toegelaten móét vorden tot de Nederland- kabelnetten. Dit blijkt schriftelijke vragen, de Tweede-Kamerle- ,len Beinema en Van der 0' landen hebben gesteld jian minister Brinkman wvc). Beide kamerleden wijzen de bewindsman, tevens partijge noot, op uitspraken die mr. Geurtsen in onze krant heeft gedaan. Als voorzitter van het commissariaat voor de media gaf Geurtsen te kennen dat een Nederlandstalig commer cieel tv-station, zoals Willem van Kooten voor ogen staat, wel degelijk kan voldoen aan de voorwaarden die de media wet stelt. Daar zou eigenlijk alleen maar voor nodig zijn dat het betreffende station een ander land is gevestigd en daar legitieme uitzendingen verzorgt. Geurtsen, oud-kamerlid voor de VVD, zei voorts dat hij zich nooit door Brinkman zal laten dwingen maatregelen te ne men tegen een station a la Be nelux TV. Beinema en Van der Sanden hebben die uit spraak met verbijstering gele zen. Is dit de opvatting van het gehele commissariaat van de media of gaat het alleen om de privé mening van mr. Geurt sen?, willen zij weten van de minister. Zo ja, moeten de uit spraken van Geurtsen dan be schouwd worden als een „op enigszins ongebruikelijke wij ze" gegeven antwoord op de brief die minister Brinkman op 4 februari aan het media- commissariaat heeft gestuurd? De CDA-kamerleden herinne ren de minister eraan dat hij in die brief „impliciet uitsprak dat op grond van de mediawet Benelux TV volgens zijn hui- ÓE KNOLLEN 2 ou ®N5 Mceifes» )poe£A&t "'W ius Te (iAaS>efl£N, neareft t"£ HEEFT 2o uêiwic; smaak BW Her HAA5T UCL dige opzet niet via de kabel verspreid mag worden". In een interview met onze krant verklaarde Piet van der Sanden dat het CDA niet van plan is het Nederlandse om roepbestel te laten uithollen door „slimme, juridische con structies". „Laten mensen als Van Kooten niet denken dat we in Den Haag volslagen idi oot zijn", aldus Van der San den op 13 februari in onze krant. Opmerkelijk was dat Willem van Kooten enkele dagen later zelf openlijk twijfel uitsprak aan de haalbaarheid van zijn plannen. Naar verluidt vergt de oprichting van een zender a la Benelux TV een investering van circa zestig miljoen gul den. Eind maart besluiten de financiers van Willem van Kooten of zij een dergelijk be drag op het spel durven zetten. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK, THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Zaak-Kamer uitgesteld Een ontspannen Rienk K&- mer met op de achter grond zijn raadsman mr. Sprong. De rechtbank in Amsterdam boog zich gis teren over de vraag of Ka mer zich als beleggingsad viseur schuldig heeft ge maakt aan oplichting en valsheid in geschrifte. Aan die vraag kwam de recht bank echter niet toe omdat mr. Sprong de bevoegd heid van de rechtbank in deze zaak betwistte. Bo vendien eiste hij dat de of ficier van justitie niet ont vankelijk zou worden ver klaard wegens onrechtma tig verkregen bewijs. Offi cier van justitie mr. Pieters krijgt twee weken de tijd om de bezwaren te weer leggen. FOTO: ANP Vervoersproef met kindertarief op zondag mislukt DEN HAAG Minister Smit- Kroes (verkeer) beëindigt op 1 april de proef waarbij op zon dag kinderen tegen een bijzon der kindertarief van het open baar vervoer gebruik kunnen maken. Gedurende de proef periode kunnen maximaal drie kinderen onder begeleiding van een volwassene meereizen voor één strip voltarief. Het verwachte extra vervoer is uitgebleven en er was sprake van opbrengstderving. Smit- Kroes zet uiteen dat het tarief niveau voor het openbaar ver voer per 1 april niet veran dert. Dit uitgangspunt geldt ook voor de NS-tarieven. Wel zullen de buurtbustarieven in tegraal worden verhoogd. HAARLEM Het is van daag precies een half jaar geleden dat Gerrit Jan Heijn in zijn woonplaats Bloemendaal werd ont voerd. Sinds de Ahold- topman in de ochtend van 9 september door zijn ont voerders werd klemgere den toen hij op weg was naar zijn tandarts, is van hem vrijwel niets meer vernomen. De kidnappers stuurden de fa milie alleen nog een cassette bandje met Heijns stem en een filmkokertje met zijn pink. Volgens politiewoordvoerder Anne Geelof is sinds de laatste brief waarin de ontvoerders belangstelling toonden voor meer losgeld ook van hen niets meer vernomen. Intussen is nog steeds een poli tieteam van veertig man bezig met het onderzoek in de zaak- Heijn. In de loop van volgende week beslist mr. J. de Ruiter, procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, naar aanleiding van gesprek ken met de leiding en met an dere politiekorpsen over in krimping dan wel opheffing van het rechercheteam. „Als dan 'de thermometer in de zaak wordt gehangen' telt in de eerste plaats de vraag of het werkaanbod nog adequaat kan worden verwerkt", zegt Geel of. De politie heeft het afgelopen half jaar ruim twaalfduizend tips ontvangen. De betrokken rechercheurs houden zich mo menteel bezig met de laatste honderd tips. Dë meeste daar van hebben betrekking op verdachte personen en groe pen die mogelijk met de ont voering te maken hebben. „Het recherchewerk dat met deze tips gepaard gaat is soms dermate ingewikkeld en tij drovend dat er verschillende, langer lopende projecten van zijn gemaakt", zegt Geelof. Alle mogelijke methoden van onderzoek, waaronder tele foons afluisteren en het scha duwen van verdachten, zijn bij het onderzoek benut. Tips over de ontvoeringszaak zijn de laatste maanden niet meer binnengekomen, hoewel het Haarlemse rechercheteam verwacht bij deze eerste „hal ve verjaardag" van de ontvoe ring weer reacties van het pu bliek te krijgen. Het is niet be kend of bij Ahold in Zaandam vandaag wordt stilgestaan bij de ontvoeringszaak.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3