(Sowiwnt W IN Student gaat gratis reizen Bon: 2 5 9 10 11 15 Super Gemeenten willen zelf lonen regelen m IN TREIN, BUS EN TRAM oopbaan rokx niet. £1 gevaar Bush triomfeert op Super Tuesday Verzekeraars willen meer testen op aids De Koning somber over kansen afgestudeerde alfa's his wa Woensdag 9 maart 1988 79e jaargang no. 24058 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdi]k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur WA. Bui|teweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Losse nummers f. 1,10 Morgen half tot zwaar bewolkt en enige regen. Minimumtem peratuur ongeveer 3 graden. Middagtemperatuur rond 7 graden. Matige wind uit west tot noordwest. Zon op: 07.05; zon onder. 18.36; Hoog water Scheveningen: 06.51 en 19.15. laag water: 02.20 en 14.43. Donderdag 10 maart verschijnt bij deze krant de bijlage Wonen voorjaar 1988 SEic rint-kanon nieuw apen in bezet gebied ijde :RUZALEM Het Israëlische le- r heeft een nieuw wapen ontwik- tld voor de rellen in bezette gebie- Het gaat om een op een rups- ;rtuig gemonteerd kanon dat grote „•veelheden grint afvuurt. Het zeer •ndbare apparaat kan volgens le- rdeskundigen in enkele seconden n grote menigte verspreiden. Het apen zou al gebruikt zijn tijdens n betoging in Nablus op de weste- ke Jordaanoever. Met welke snel- •id de steentjes worden afgevuurd niet bekend, evenmin welke ver- jondingen het wapen toebrengt. VVD: „Peukenrekje uit Eerste Kamer" DEN HAAG Bij de behande ling van de Tabakswet in de Eer ste Kamer werd gisteren van VVD-zijde een voorstel gelan ceerd om als Kamer zelf mee te werken aan een ontmoedigings beleid voor de roker. Mevrouw mr. E. Veder-Smit, destijds staats secretaris voor de volksgezond heid, stelde voor het befaamde rook- of peukenrekje te verwijde ren dat door rokende senatoren nog steeds wordt gebruikt voor het terzijde leggen van sigaar of sigaret vooraleer de vergaderzaal wordt betreden. APELDOORN Gemeenten vinden dat ze zelf met hun personeel moeten kunnen onderhandelen over loonsverbete ringen, arbeidsduur en werkgelegenheid. Alleen dan kunnen de gemeenten concurreren op de arbeidsmarkt. Dit zei voor zitter J. van Lidt het College Arbeidszaken van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vanochtend op het jaarcongres in Apeldoorn. De VNG vindt dat zoveel mogelijk onderwerpen op plaatselijk niveau moeten worden behan deld en slechts pensioenen en sociale zekerheid op landelijk niveau moeten worden vastgesteld. Minister Van Dijk van binnenlandse zaken denkt daar anders over. Als de gemeen ten behoefte hebben aan individuele beloningen, dan moeten ze dat volgens hem maar doen via toeslagen. Veto treft sancties tegen Zuidafrika NEW YORK De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben gisteren in de Veiligheidsraad hun veto uitge sproken over een resolutie waarin werd opgeroepen tot verplichte eco nomische sancties tegen Zuidafrika. De stemming in de Veiligheidsraad was tien voor, twee tegen en drie ont houdingen. De onthoudingen kwamen van Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Japan. De resolutie was ingediend door de zes niet-gebonden leden van de Veiligheidsraad, Alge rije, Argentinië, Nepal, Senegal, Joe goslavië en Zambia. Brandschade bij FC Groningen GRONINGEN - Een deel van het sta dion van FC Groningen is vanmorgen ernstig beschadigd door brand. Het gaat om de tribune aan de lange zijde van het stadion. De brandweer schat de schade op een half miljoen gulden. De brand is ontstaan fn het onder de tribune gevestigde clubgebouw van de amateurvoetbalvereniging „Ooster- parkers" en is'vermoedelijk gesticht door inbrekers. De staalconstructie van de tribune is ontzet en een deel van het beton is afgeknapt. De wed strijd van het Nederlands olympisch elftal tegen Italië kan vanavond ech ter gewoon doorgaan. epT- eekl usle 3PU( n. 8( terk< kwj iï 81 DEN HAAG Studenten in de leeftijdsgroep 18-25 jaar krijgen de mogelijkheid om met ingang van het nieuwe studiejaar gratis met het openbaar vervoer te reizen. Zij krij gen op kosten van de overheid een openbaar vervoer jaarkaart. Nor maal kost deze kaart 3754 gulden. Onderhandelaars van het ministerie van onderwijs, de NS, stads- en streek vervoer hebben hierover overeenstem ming bereikt. Het resultaat zal nu voor gelegd worden aan minister Deetman (onderwijs) en de directies van de ver voersbedrijven. Het is onwaarschijnlijk dat zij het akkoord nog zullen doorbre ken. De overeenkomst kost de overheid 1,87 miljard gulden per jaar. Het con tract krijgt een looptijd van vijf jaar. Volgens een woordvoerster van de NS is het contract voor de vervoerders voordelig. „Het levert ops extra klanten op", zo werd gezegd. Wat de reden van het ministerie van onderwijs is om te streven naar de overeenkomst kon zij niet zeggen. Bij Onderwijs was vanmor gen niemand bereikbaar voor commen taar. IN HAAG De feit de enquêtecommissie ft uitgesproken dat ^^J-staatssecretaris Brokx ^jRO) onverantwoord Jjeft beslist, maakt nog dat hij niet meer kan inctioneren in de poli- ?k. Minister Van Dijk •innenlandse zaken) hdt dat Brokx staatsse- etaris of burgemeester in zijn, zo verklaart de Jwindsman in een inter- |ew met Elsevier. fils bekend is Brokx in de rkt voor het burgemeester- iap van Tilburg. Van Dijk ;t daartoe een voorstel aan kabinet doen. Ook de posi- van commissaris der konin- in Overijssel komt binnen- |rt vacant, minister erkent „hartstik- nijdig" te zijn geweest toen )kx in 1986 van CDA-frac- jleider De Vries moest aftre- De bewindsman vindt het ;t juist dat „uitstekende insen" op moeten stappen rdat is vastgesteld of zij •antwoordelijk zijn voor za- die fout zijn gegaan. lA-fractieleider De Vries •klaarde gisteren dat het -14 iport wat hem betreft geen *Tj7. emmering vormt voor de noeming van Brokx tot bur- neester van Tilburg of in ander openbaar ambt. De s noemde Brokx „een ed bestuurder". Bij de ka- trdebatten over het enquête- >port zal het CDA ook geen spraken over de rol van okx in de hele zaak doen. fractie zal zich xoncentre- op de lessen die uit de en- ête te trekken zijn. igina 4: Brokx blijft van ening dat hij niet had hoe- n aftreden ;r/k; -eidse vrouw erliest ïedicijnen IDEN Een Leidse vrouw Jisteren een doosje met tien len verloren. Wanneer kin- ik ki ren meerdere tabletten in- 14( men kan dat dodelijk zijn, myy lgens de politie. De vrouw de medicijnen gisteren het einde van de middag gehaald bij Apotheek Cen- j 'al aan de Breestraat. Ze is t doosje kwijtgeraakt op weg ar haar huis aan de Rijns- irgersingel. Op de buiten- int van het witte doosje staat it merk „Orap" vermeld, 'enals de naam en het adres n de vrouw. Lichtdruppel Bij het Londense veilinghuis Sotheby's komt volgende maand deze peervormige diamant met een gewicht van 85,91 karaat in de aanbieding. Sotheby's heeft de foutloze edelsteen de lyrische benaming „druppel bevroren licht" gegeven. Een bijzonder kostbare lichtdruppel, want de waarde wordt geschat op ruim 15 miljoen gulden. Eindhovense meteropnemers op pad met handcomputer EINDHOVEN De meterstanden van gas, water en elektrici teit worden in Eindhoven voortaan opgenomen met behulp van een kleine handcomputer. Met behulp van de kleine terminal kunnen de gegevens later rechtstreeks worden ingevoerd in de grote centrale computer, die uiteindelijk de rekeningen uit schrijft. De Eindhovense nutsbedrijven hebben het computertje zodanig geprogrammeerd dat het ook allerlei informatie ver schaft aan de meteropnemer. Zo wordt die bijvoorbeeld gewaar schuwd als op een bepaald adres een vervelende gebruiker of hond woont en of het verbruik dat de meterstand aangeeft, fors afwijkt van het gemiddelde. Een triomfantelijke Bush en zijn echtgenote Barbara na het bekendworden van de uitslagen van de voorverkiezingen. foto: ap (Van onze correspondent Jo Wijnen) NASHVILLE/WAS HINGTON Tijdens de voorverkiezingen op „Su per Tuesday" heeft de Amerikaanse vice-presi dent George Bush een ge weldige overwinning be haald. Bush won in zes tien van de zeventien sta ten waar de Republikei nen naar de stembus gin gen. Alleen in de staat Washington moest hij het afleggen tegen de ex-tele visiedominee Pat Robert son. Zoals de zaken nu lig gen, kan Bush de officiële Republikeinse nominatie voor het presidentschap niet meer ontgaan. Volgens computerberekenin gen sleepte Bush bijna 600 van de 713 afgevaardigden die te verdelen waren in de wacht. De 63-jarige vice-president heeft nu al 759 van de 1.139 afgevaardigden, die hij nodig heeft om eind augustus op de Republikeinse partijconventie in New Orleans de nominatie te krijgen. Zo duidelijk als de zaken bij de Republikeinen zijn komen te liggen, zo verwarrend blijft de situatie in het Democratische kamp. Dukakis (winnaar in zes staten). Gore (eveneens zes staten) en Jackson (vier sta ten) vochten een nek-aan-nek- race uit. Senator Gore claimde aanvankelijk de volledige overwinning, maar hij moest het toch afleggen tegen Duka kis, die bovendien het beste heeft gescoord in eerdere voorverkiezingen. Hij kan zich op grond daarvan nog steeds Dukakis heeft nu 418 kies mannen achter zich van de 2.082 die nodig zijn om de De mocratische kandidatuur te verwerven. De Democratische afgevaardigde Richard Ge phardt. die tot nu tot tweede stond na Dukakis, won alleen in zijn eigen staat Missouri. Met zijn kandidatuur lijkt het gedaan, evenals met die van senator Paul Simon en Gary Hart. WASSENAAR Verze keraars willen de moge lijkheid hebben om aan vragers van een levens verzekering boven de 200.000 te testen op an tistoffen tegen het aidsvi- rus (HIV-test). Ook mensen die willen deel nemen in een collectieve pen sioen- of arbeidsongeschikt heidsverzekering zouden zo'n test moeten ondergaan. Als de aanvrager seropositief is of al aids blijkt te hebben, wordt de verzekering geweigerd. De aanvrager moet wel met de test akkoord gaan. De Nederlandse Vereniging van Levensverzekeraars ver wacht dat er straks bijna 30.000 aanvragers van een ver zekering een aidstest zullen ondergaan. De verzekeraars zien aids als een grote bedrei- AMSTERDAM Minister De Koning (sociale zaken) verwacht dat de kansen op een baan voor academici die afgestudeerd zijn in alfa- of gammawetenschappen de komende jaren on gunstiger zullen zijn dan die van mensen met een HBO-opleiding (hoger beroepsonderwijs). Beider kansen zullen sterk afhangen van de ge kozen studierichting. De bewindsman zei dit vanmiddag in Amsterdam, waar hij aan deelne mers van de VNO-cursus „Nieuw Elan" certifi caten uitreikte. Terwijl de werkloosheid gemiddeld is gedaald, steeg de werkloosheid onder academici de afge lopen twee jaar met 13 procent tot 19.000 thans. Daarvan is 14 procent zelfs langer dan drie jaar werkloos. Een van de oorzaken daarvan is het samenvallen van het afstuderen van studenten nieuwe- (eerste fase) en oude stijl. Onder HBO- ers is de afgelopen twee jaar eveneens sprake van een toeneming, met acht procent tot 48.000. Het gaat vooral om afgestudeerden die zijn op geleid voor banen in de kwartaire (dienstverle nende) sector, waar de werkgelegenheid juist onder druk staat. Daar zijn vrouwen extra de dupe van, omdat vooral zij kiezen voor deze studies. De Koning pleitte ervoor dat studenten kiezen voor een opleiding die de meeste kans biedt op de arbeidsmarkt. Verder toonde hij zich een voorstander van omscholing bijvoor beeld via de cursus „Nieuw Elarv'. ging omdat de gevolgen van de ziekte pas in de jaren ne gentig op grote schaal zicht baar zullen worden. Men houdt rekening met een be drag van ƒ500 miljoen dat door de gezamenlijke levens verzekeraars zal moeten worden uitgekeerd. De Vere niging van Levensverzeke raars zegt in een lijvig advies aan de leden dat aids valt on der de beoordeling „hopeloos". Bestuurslid S. van Vuure, te vens directeur van Delta Lloyd zegt het zo: „Een bran dend huis verzeker je toch ook niet". In een reactie op de gisteren bekend geworden kabinets plannen voor de ziektekosten verzekering merkte vice-voor- zitter mr. J van Rijn van de Raad van Bestuur van Natio nale Nederlanden op dat het kabinet een stap in het duister heeft gezet. Hij meende dat de keuzevrijheid van de verze kerden wordt beperkt en de flexibiliteit van de particuliere ziektekostenverzekering ver dwijnt. „Premies moeten no minaal zijn zolang dat kan. Al leen dan is de marktwerking die het kabinet nastreeft mo gelijk", aldus Van Rijn. Pagina 3: Twaalf procent verlies op autoverzekerin gen ROME De Italiaanse solda ten zullen in weer en wind moeten blijven dienen zoals ze zijn uitgerust. Van overheids wege zullen geen paraplu 's worden verstrekt om hen te beschermen tegen de regen. De Radicale Partij in het Itali aanse parlement had daarom gevraagd, in navolging van Soldaten mogen geen paraplu opsteken het Amerikaanse ministerie van defensie, dat zijn soldaten toestaat paraplu's mee te ne men. ADVERTENTIES 4 t/m 13 maart Dagelijks van 10-18 uur Do. 10 en vrij. 11 maart van 10-22 uur Gratis pendeldienst volg borden P RAI AMSTERDAM raï Trein Toegangbiljetten bij NS stations Fietser omgekomen NOORDWIJKERHOUT De 34-jarige A.J. van Maris uit Hil- legom is vanmorgen vroeg omgekomen bij een aanrijding op de kruising s' Gravendamseweg/Leidsevaart in Noordwijkerhout. De man reed op zijn fiets op de Leidsevaart en kwam uit de richting Hillegom. Bij het oversteken van de 's Gravendamse- weg verleende hij geen voorrang aan een bestelbusje dat op die weg reed, en dat werd bestuurd door een 24-jarige Voorhouter. Het slachtoffer werd geschept en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. 16 PAGINA'S Gereformeerden onderzoeken scheuring In eigen gelederen Aannemer bracht minister tassen vol geld Stephen Roche mijdt ook Parijs- Nice f Vertraging Leids parkeerregime drukt opbengst meters Meer inbraken in Koudekerk Sassenheims R.K.-onderwijs vecht voor uitbreiding De Kinderburg Guido de Moor: „Ons soort mensen" familie in neergang" VOETBAL OP TV Vanavond Duitsland 1: Hamburger SV- Bayern München, 20.15 uur Nederland 2: Studio Sport Extra met samenvatting van Young Boys-Ajax, 23.00 uur. De dag van gisteren mag dan in de Verenigde Sta ten een Super Dinsdag zijn geweest, voor u en ons is het vandaag weer net zo super! Elke dag levert immers zijn eigen nieuws op uit alle uithoeken van onze interessante wereld. Of het nu de race van de kandidaten naar het Witte Huis is, het nieuws uit Den Haag en omgeving, de reactie van ex-staatsse cretaris Brokx op de uitslag van de parlementaire enquête of het bericht, dat de superbenzine morgen met een cent in prijs daalt. Het is zo super als net maar zijn kan, zeker als je het leest in je eigen su perkrant de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1