Öou/icwt Onzekere toekomst voor Meldpunt Discriminatie STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Kamer van Koophandel pleit voor eenrichtingverkeer Een cadeau van formaat LI Clowns bij K&O 198 JU DINSDAG 8 MAART 1988 PAGINA 9 ïbraak bij roentezaak EI DEN Bij een entezaak aan de Kooi- is de afgelopen icht ingebroken. De ieven slaagden erin elf >ffen sigaretten en on- veer 350 gulden aan ntanten mee te nemen. inbraak werd rond wart voor drie van- icht ontdekt, toen het larm afging. De inbre- [ers bleken naar binnen t zijn gekomen door een uit bij de deur te verwij- Jeren. Toen de politie ar- jjiveerde, waren de vo leis al gevlogen. Lage zon oorzaak van aanrijding Rijksweg LEIDEN De laagstaande zon is er gistermiddag de oorzaak van geweest, dat vier auto's op Rijksweg 4 ter hoogte van de Rijnbrug met elkaar in botsing raakten. Niemand raakte gewond, maar bei de rijbanen werden geblokkeerd, zodat in het spitsuur een lange file ontstond. Het ongeluk ontstond nadat een onbekende automobilist even na vijf uur onverwacht op zijn remmen was gaan staan. Een 30 jarige inwoner van Den Helder die achter hem reed, reageerde snel en minderde bijtijds vaart. Hij vertelde achteraf dat door de laag staande zon het er op leek dat de rode stoplichten voor de brug brandden. De bestuurder van de auto achter hem, een 35-jarige Leiderdorper, slaagde er in naar links uit te wijken, om op de lin kerbaan in botsing te komen met de auto van een 33-jarige Lisse- naar. Beide auto's raakten licht beschadigd. Uiteindelijk was het een vrachtwagen, bestuurd door een 44-jarige man uit Workum, die tegen de voorste auto op de rechterbaan botste. Die wagen raakte zwaar beschadigd. Kettie de Klown en LEIDEN Het clownsduo Kettie de Klown en Ree treedt op de woensdagen 16 en 23 maart op in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Het clownsduo houdt zich in samenspel met de kinderen in het pro gramma bezig met uiteenlopende onder werpen als 'sterke mannen', Shakespeare, toveren, en muziekmaken. Kettie heeft daarbij nog veel te leren, Ree heeft veel te vertellen. De kinderen worden gevraagd mee te helpen als Ree een verhaal vertelt over een marionet. Kettie hangt dan aan de marionettetouw- tjes en beeldt het verhaal uit. De voorstellingen beginnen om half drie. Kaartjes a ƒ4,50 (K&O-inschrijvers ƒ3,50) zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, FOTO: PR telefoon 141141. VOETBALWEDSTRIJD TUSSEN MUZIKANTEN EN KROEGBAZEN LEIDEN Muzikanten en Kroegbazen uit Leiden treden zondag 13 maart om 15.00 uur op het voetbalveld van De Sleutels aan De Vliet tegen elkaar aan. Het is voor het eerst dat deze twee groepen een dergelijke sportieve confrontatie aan zullen gaan. Na de wedstrijd houden de muzici in café The Jam aan de le Binnenvestgracht een jamsession. De wedstrijd is in eerste instantie door zanger/gitarist Peter Simon van Blues Affair opgezet om zijn verjaardag op te luisteren. Het elftal van de muzikanten wordt verder ver sterkt door onder anderen leden van Livin' Blues, The Ram Jam Band, Big City Band en Hedgehog. Aan de kant van de króegen valt de inzet te verwachten van de kasteleins van Annie's Verjaardag, Art Tea House, Blonk's eetcafé. Bruine Boon, Fandango, Grote Beer, Huis De Bijlen, Hut van Ome Henne, 't Keizertje, Malle Babbe, De Uyl van Hooglandt, De Tregter, De Twee Spieghels, Pijpenla, Meneer Jansen, The Jam en De WW. Gezien de te verwachte lichamelijke condi tie geldt de regel dat beide teams onbeperkt spelers mogen wisselen. ONTSLAG VOOR COÖRDINATRICE LEIDEN De toekomst van het Centraal Meld punt Discriminatie is nog onzeker. Het jaar contract met de coördi natrice is niet verlengd. „Omdat we liever met een ander doorgaan", zegt J. Ritzema van de Leidse Rechtswinkel waaronder het Meld punt ressorteert. Het spreekuur van het Meld punt wordt ondanks het ontslag van de enige be roepskracht nog steeds gehouden. „Het eigenlij ke werk gebeurde altijd al door vrijwilligers. Die worden nu ondersteund door medewerkers van de Leidse Rechtswinkel, zodat elke klacht die binnenkomt goed wordt behandeld", verzekert Ritzema. Het college heeft nog altijd geen besluit genomen over de vraag of het Meldpunt moet blijven bestaan en zo ja op welke manier. Voorwaar de voor voortzetting is dat de organisaties van doel groepen beter gaan meewer ken. Eind deze maand moet de beslissing vallen. Het Centraal Meldpunt Dis criminatie begon zijn werk zaamheden half september 1986. Het kreeg een jaar de tijd om zijn bestaansrecht te bewijzen. Tot 1 november van het vorig jaar kwamen 70 meldingen binnen over discriminatie. In het verslag werd toen gemeld dat het noodzakelijk zou zijn dat er een administratieve kracht bij zou komen ter ondersteu ning van de coördinatrice. Voorts zou het Meldpunt graag verhuizen van de Rechtswinkel aan de Ketel- boetersteeg naar een eigen onderkomen. De raadscommissie sociale zaken leverde tiidens de be spreking van het verslag veel kritiek op de werkwijze van het Meldpunt. Het grote bezwaar was volgens de raadsleden dat de verschil lende organisaties in Leiden niet willen meewerken aan het Meldpunt. Voorts was de commissie van mening dat er te veel aandacht werd be steed aan het invenstarise- ren van klachten en te wei nig aan het voorkomen en bestrijden van discriminatie. Bovendien vonden de frac ties dat er te weinig vrijwil ligers van de doelgroepen (zoals etnische minderhe den) in dienst waren. Er wordt nu gesproken met allerlei organisaties die ge vraagd worden mee te den ken en te praten over de nieuwe opzet van het Meld punt. „Die organisaties heb ben altijd weinig belangstel ling getoond. We hopen dat ze nu gaan meewerken", zegt Ritzema. De politiek hecht volgens hem echter meer belang aan de samen werking dan hij zelf: „Het is natuurlijk ontzettend fijn als die organisaties zich actief opstellen. Ze kunnen cliën ten doorverwijzen. Maar ik denk dat we het ook zonder dat draagvlak kunnen red den. We moeten alleen zor gen dat we het vertrouwen van mensen kunnen winnen en dat het Meldpunt meer bekendheid krijgt. Uit on derzoeken is immers geble ken dat mensen wel vinden dat ze gediscrimineerd worden, maar dat ze dat niet melden". Het opzetten van structurele projecten die moeten voorkomen dat er op de woning- en arbeidsmarkt wordt gediscrimineerd. „Als mensen worden uitgeschol den in de bus, dan is dat na tuurlijk erg. Maar hopelijk zijn ze dat snel weer verge ten. Ergens niet aangeno men worden omdat je bij voorbeeld geen Nederlander bent, dat is veel erger". Ook voor het opzetten en uitvoe ren van dergelijke projecten is die „draagvlakvergroting" niet noodzakelijk die de po litieke partijen zo graag zien, beweert Ritzema. Hij verwacht niet dat het Meldpunt over een maand is opgeheven. „Ik denk dat we wel kunnen doorgaan. Dat het experiment met 15" maanden wordt verlengd en dat we daarna weer verder kijken. Het Meldpunt draait nu een jaar en dat is nog erg kort". landtekeningen jioor behoud van Volkstuinen LEIDEN Bewoners van de ijk Noord en de Kooi hebben tn actie-comité gevormd voor jet behoud van de volkstuinen Leiden-Noord. Het comité |fil niet, dat er op die plek uizen worden gebouwd. De jomende maanden zal dit co- hité huis aan huis een protest- plder verspreiden eri er zullen pveel mogelijk handtekenin- jen opgehaald worden. Dit pelden M. van der Linden en Vergeer namens de socia- (stiese Partij, afdeling Leiden. volkstuinen zijn gelegen i^en de Willem de Zwijger- lan en de Merenwijk. In de ota „bouwen in bestaande ijken" van de gemeente Lei en wordt ook deze plek als logelijke bouwlokatie ge- oemd. Er zouden volgens de lannen van de gemeente 150 oningen en een garage met oven woningen gebouwd kun- en worden. ie bewoners vinden het ge- ied met volkstuinen tussen rie dichtbevolkte stadswijken Joord, de Kooi en de Meren- ijk) een „uniek natuurge- ied". Bovendien vrezen de nwonenden dat het na het ouwen van woningen op deze ek een kleine stap is om de limte tussen Merenwijk, oord en de Kooi helemaal ol te bouwen. Het comité indt dat de gemeente Leiden loet gaan praten met buurge- leentes, die lang niet zo vol- ?bouwd zijn als Leiden. lp de inpspraakavond van 16 lei wil Noord en de Kooi dui- elijk laten blijken dat de olkstuinen behouden moeten lijven. f - T' -i-r. Binnen enkele weken start de bouw van 36 woningwetwoningen op de hoek van de Paramaribostraat en de Surinamestraat. Aan de zijde van de Surinamestraat komen op de begane grond mai sonnettes met een eigen tuin. Daarboven komen twee verdiepin gen met bejaardenwoningen. Langs de Paramaribostraat worden alleen bejaardenwoningen gebouwd. Ook deze hebben op de be gane grond een voortuin. In de „oksel" van het gebouw bevindt zich een lift, die bereikt wordt via een portiek aan de voorzijde. De woningen zijn over ongeveer een jaar gereed. Voor de woningen moesten 26 populieren wijken. Zij zijn gekapt. FOTO: PR FRACTIES WILLEN GESPREK OVER SLUITING KOFFIESHOPS LEIDEN De fracties van D66 en Links Leiden willen dat burgemeester C. Goekoop advies inwint bij de leden van de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden voordat hij een besluit neemt over de tijdelijke sluiting van de koffieshops Happy (Noordeinde) en High Times (Beschuitsteeg). Zoals bekend heeft de hoofdcommissaris van politie H. Mostert burgemeester C. Goekoop geadviseerd deze horecagelegenheden tijdelijk te sluiten omdat er verschillende malen door de politie is geconstateerd dat er soft drugs worden verhandeld. Omwo nenden klagen volgens de politie dikwijls over de overlast die de bezoekers van deze koffieshops veroorzaken. In een brief aan Goekoop vraagt fractievoorzitter R. van Lint van Links Leiden mede namens de fractie van D66 inzicht in de mate en het effect van de handel in drugs en in de mate en vor men van overlast. Goekoop wilde vanmorgen volgens een woordvoerster nog geen commentaar geven. Monumentale panden behouden AFSLUITING BREESTRAAT DESASTREUS' LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland (KvK) wil dat in de Bree- straat eenrichtingverkeer wordt ingesteld. Auto's, bussen en fietsen zouden alleen nog in de richting van het Gangetje door de straat mogen rijden. Ook de Marktenroute moet worden gebruikt. Dat schrijft de KvK in een commentaar aan het ge meentebestuur. Winke liers in de Breestraat heb ben ook al eens gepleit voor eenrichtingverkeer in de Breestraat en het openstellen van de Mark tenroute. De gemeente wil overdag geen auto's toela ten, maar volgens de Ka mer heeft de proef met de afsluiting een „desastreuze ontwikkeling" tot gevolg in de Breestraat en omge ving. De Kamer levert zware kri tiek op het beleid van de ge meente Leiden. Er zou bij de gemeente sprake zijn van een „informatie-achterstand en van een gebrek aan voldoende deskundigheid om met name de stedelijk-economische pro cessen te doorgronden en be leidsmatig te hanteren". Uit de vakliteratuur blijkt vol gens de Kamer dat afsluiten van de Breestraat voor auto verkeer „niet strookt met de ruimtelijk-economische en dis- tributieplanologische princi pes". „De negatieve economi sche resultaten van de proef bevestigen dit nog eens over duidelijk", schrijft de KvK. De omzetten zijn in de Breestraat en omgeving met bijna drie procent gedaald. Buiten de sin gels steeg de omzet met 4,4 procent, in de binnenstad als geheel bleef de groei van de omzet beperkt tot 1,9 procent. Het stadscentrum moet opti maal bereikbaar blijven voor de auto, stelt de KvK: „De re giobezoeker die per auto komt is onmisbaar voor het econo misch functioneren van het stadscentrum". „Door de bussen in een rich ting over de Breestraat en in een richting over de Markten route te laten rijden wordt op een simpele wijze het aantal bussen in de Breestraat gehal veerd en ontstaat plotsklaps een veel rustiger verkeers beeld en winkelklimaat", schrijft de KvK. De Kamer stelt tevens voor de markt te verplaatsen naar de Hoogland se Kerkgracht. Op die manier ontstaat een aantrekkelijke verbinding tussen Haarlem merstraat en Breestraat. Inrichting van en snelheidbe- .perking in de Breestraat moeten er voor zorgen dat deze straat alleen nog maar aantrekkelijk wordt voor het zogenaamde bestemmingsver keer, vindt de KvK. Door an dere wegen (zoals de Hooi gracht en de Langegracht) te verbreden kunnen deze aan trekkelijker worden gemaakt voor het doorgaand verkeer. Tussen Koornbrugsteeg en Gangetje moet een aantal kortparkeerkeerplaatsen worden aangelegd voor het in laden van boodschappen. Voorts moet een aantal par keerplaatsen worden aange legd tussen Kort Rapenburg en Stadhuis om de bereikbaar heid van en het parkeercom- fort in de straat te verhogen. „Deze kunnen echter op ter mijn een voor de winkelfunc tie noodzakelijke parkeergara ge aan de westzijde van het stadscentrum, bijvoorbeeld op de plaats van het Leids Vrije- tijds Centrum of de Lucas van Leydenschool) niet vervan gen", schrijft de Kamer. Als deze maatregelen worden genomen, komt er een oplos sing voor de problemen die naar voren zijn gekomen tij dens de proef met de afsluiting van de Breestraat. Volgens de Kamer worden de verkeers problemen op de Witte Singel en Langebrug opgelost, wordt het Stadhuis beter bereikbaar, kunnen auto's het centrum be ter bereiken en komt er een einde aan het conflict tussen bussen en fietsers in de Bree straat. Bojvendien is deze oplossing „duidelijk voor de consument en duidelijk voor de automobi list", vindt de KvK. „Daarmee is het imago van de Breestraat het best gediend". Voorts vol doet deze oplossing volgens de Kamer aan de eis van de poli tie dat de situatie „beheers baar" moet zijn. Alcoholisme Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs organiseert twee bijeenkomsten voor mensen die problemen heb ben met het alcoholgebruik van anderen in hun omge ving. Op de maandagen 14 en 21 maart wordt van 18.30 tot 20.00 uur informatie ver strekt die vooral gericht is op partners en familieleden van stevige drink(st)ers. Wie be langstelling heeft voor deze (gratis) informatiegroep kan zich telefonisch aanmelden bij mevrouw C. majoor-Van Sister. 071-143641. De bijeen komsten worden gehouden in het Consultatienbureau aan de Lange Mare 45. Reumafonds Informatie over de ziekte reuma en het Nationaal Reu- mafonds wordt van maandag 7 tot en met donderdag 10 maart gegeven in het AZL. Op de tweede etage van ge bouw 1 (het Leidse Plein) is dan een tentoonstelling inge richt. Elke dag is een diëtiste tussen 12.00 en 13.00 uur aan wezig om vragen te beant woorden en adviezen te ge ven. Woensdag en donderdag is er bovendien een stand van PTT-telecommunicatie met informatie over voorzie ningen voor motorisch ge handicapten. De activiteiten hebben plaats van 10.00 tot 15.30 uur. Meidenavond In 't Breehuys wordt in het kader van de viering van de Internationale Vrouwendag vandaag een meidenavond gehouden die duurt van 20.00 tot 23.00 uur. Er zijn twee films te zien, er wordt caba ret opgevoerd en is er een modeshow. Om 22.00 uur be gint de meidenband Praying Mantis te spelen. Monseig neur Klunst sluit de avond af. Meisjes uit Leiden en om streken die niet alleen naar huis durven of mogen, worden met de auto thuisge bracht. Voor meer informa tie: tel. 071-130983. Stones en Beatles Als vervolg op de uitzending met de top 100 van de jaren '60, gaat Radio Rijnland woensdag 9 maart van 20.00 tot 24.00 uur aandacht beste den aan de tegenstelling tus sen muziek en fans van The Beatles en The Rolling Sto nes en aan de opkomende jongerencultuur in Leiden en omgeving. In het programma wordt uitsluitend muziek van Beatles en Stones gedraaid en luisteraars kunnen via tele foonnummer 133893 verzoek jes indienen. Wie zeldzame opnamen heeft, kan langsko men op Nieuwe Rijn 20b, om ze te laten horen. Schuivende panelen De PvdA houdt woensdag om 20.00 uur weer een bij eenkomst over het omstreden rapport Schuivende Panelen, dat de toekomstige koers van die partij behandelt. Dit keer wordt onder leiding van wet houder Henriëtte van Don gen gesproken over arbeids duurverkorting en flexibele werktijden. Gasten zijn Nora Goedhart (FNV Vrouwense cretariaat) en Jenny Goldsc- hmidt (Emancipatieraad). De bijeenkomst in het Gulden Vlies, Breestraat 125, is ook toegankelijk voor niet-partij- leden. Vrijwilligers Het Inloophuis Psychiatrie zoekt in verband met de her opening vrijwilligers die mi nimaal vier uur per week willen functioneren als gast vrouw of -heer en met de be zoekers nieuwe activiteiten willen opzetten. Van de me dewerkers wordt verwacht dat ze minimaal 23 jaar oud zijn, opgewassen zijn tegen teleurstellingen en gemakke lijk contacten kunnen leggen. De werkzaamheden zijn meestal 's avonds. Voor meer informatie: Clara Michels, tel. 071-149185 of A. Dron- kers, tel. 071-144965. Vrou wen - Alleen - Samen Vrouwen-Alleen-Samen, een groep die hulp biedt aan vrouwen die gaan scheiden of al gescheiden zijn, zoekt vrijwilligers. Zij zullen hui paan vraagsters begeleiden. Daarnaast wordt er tweewe kelijks vergaderd en is er een wekelijkse praatgroep. Be langstellenden kunnen con tact opnemen met Barbara Bouman, telefoon 761311 of Marlies Priem, telefoon 01719-16930, of met het Volkshuis, Apothekersdijk 33a, telefoon 149180. In november 1987 startte bouwbedrijf Du Prie in op dracht van de stichting Dioge nes met het restaureren van de twee panden nummer 49 en 51 in de Nieuwstraat. De panden zijn gebouwd in het jaar 1650 en staan op de monumenten lijst. Gistermiddag werd het hoogste punt bereikt. Dit werd gevierd met het traditionele schenken van het pannenbier aan de werknemers. In de panden worden twee maisonettewoningen en één tweekamer parterre woning gecreëerd. De woningen worden in augustus of septem ber opgeleverd. Inmiddels zijn er nieuwe kappen op ge plaatst. De draagmuren zijn weer gezond en de gevelkozij nen zijn vervangen. De vloeren en alle installaties moeten nog vernieuwd worden. „Belangrijk voor pand nummer 49 is dat de steen waarop staat „Mans hand boven" behouden blijft. De vroegere bouwer van het pand had een nogal bazige vrouw. Om zijn vrouw tegen te spreken plaatste de man een steen in de muur waarop een manshand boven het hoofd van een vrouw staat afgebeeld. Het pand staat onder deze naam bekend. En juist zoiets unieks moet behouden blij ven", aldus J. du Prie. FOTO: WIM VAN NOORT e m\ en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ccidóc Souiarvt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9