Inwoners Teheran vluchten voor Iraakse beschietingen Zware straffen in pedofielen-zaak fieidae Commit HOWE: GEEN BOM IN AUTO ONGEWAPENDE IRA-LEDEN Waldheim wist van verhoor commando's )oorbraak )n formatie België Israel geeft strijd met PLO niet op na buskaping Oproep tot opstand in Panama Oefening op Falklands verstoort vakantierust Zwakke president is boetseerklei in handen Gorbatsjov 3UITENLAND DINSDAG 8 MAART 1988 PAGINA 5 (ette rookwolken stijgen op van een bestelwagen in een katholieke wijk in het 'erse Belfast. Daar braken gisteren rellen uit als reactie op het doodschieten van t 'irie IRA-leden door Britse militairen op Gibraltar. FOTO: EPA LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe heeft gisteren verklaard, dat de drie IRA-leden die zondag in Gibraltar door Britse militairen zijn doodgescho ten een terreurdaad wilden plegen, maar dat in hun voertuig geen bom is gevonden, zoals eerder werd gemeld. Volgens Howe kon door de schietpartij „een verschrikkelijke terroristische daad worden afgewend". Ook het Brit se ministerie van defensie liet weten dat bij de actie tegen de IRA-leden Britse soldaten betrokken waren ge weest en dat de twee mannen en de vrouw op het moment van de schiet partij geen wapens bij zich hadden. Sommige Britse kranten meldden dat leden van Scotland Yard bij de opera tie betrokken waren geweest. In krin gen van het ministerie werd echter vernomen dat de actie waarschijnlijk was uitgevoerd door de Special Air Services, een elite-eenheid van het Britse leger. Volgens minister Howe werden in een tweede auto van de on gewapende IRA-leden, die geparkeerd stond op Spaanse grond net buiten de Britse kroonkolonie, drie valse pas poorten waren gevonden alsmede ver dachte apparatuur, waaronder een alarmklok, draad en isolatieband, voor de vermoedelijke fabricage van een LONDEN President Waldheim van Oostenrijk heeft toegegeven dat hij op de hoogte was van het verhoor van zes Britse commando's, die in de Tweede Wereld oorlog op een Grieks eiland waren gearresteerd. Ook wist hij dat zij vermoedelijk geëxecuteerd zouden worden. Maar volgens hem dient men zich te realise ren „dat het oorlog was", aldus een zenuwachtige Waldheim, die door de Britse televisie langdurig werd ondervraagd over de kwestie. De Britse regering on derzoekt momenteel de betrokkenheid van Waldheim bij de dood van de zes Britse commando's. In een rap port over deze commando's zijn inmiddels de initialen van Waldheim aangetroffen. „Er waren natuurlijk mensen binnen de staf die het verhoor deden, maar ik deed dat niet", aldus de voormalige inlichtingenofficier Waldheim. Zweedse campagne tegen alcohol STOCKHOLM In Zweden wordt een nieuwe campagne tegen alcoholmisbruik gevoerd, omdat met de politiek van zeer hoge accijnzen op alcohol onvoldoende re sultaat wordt geboekt. Anna Lindh, de di recteur van het bureau voor Alcohol en Drugsbestrijding, zei dat de Zweden on voldoende doordrongen zijn van de kwa lijke effecten van alcohol. In de nieuwe campagne wordt met name de nadruk ge legd op de financiële kant van de zaak. Lindh: „Vijfenveertig gulden voor een fles Zweedse wodka is niet veel, als je be denkt dat die liter de samenleving in feite 158 gulden kost aan alcoholisme- en mis- daagbestrijding, zorg na ongelukken en andere maatschappelijke uitgaven". I k 5RUSSEL De Belgische ka- linetsinformateur Jean-Luc Jehaene heeft gisteren een >ok'nverwac^te doorbraak be- eikt in zijn pogingen tot de jorming van een nieuwe rege- •ing. Een centrum-links kabi net lijkt daardoor iets dichter bij gekomen. Tussen de partij- >esturen van de Vlaamse soci- listen en christen-democraten vinin de Volksunie is er een ak- coord om de Vlaamse deelre- 'ering, nu bestaande uit chris- en-democraten en liberalen, rater dit jaar open te breken. Ministers van de sociaal-demo- ratische SP en van de Volk- 5geunie worden dan aan dit or- t wjaan toegevoegd. Voor de soci- eeplisten was deelname aan de ate Vlaamse deelregering een eis uc;>m verder te praten over de nationale regering. De Vlaam- e liberalen zijn woedend over vle houding van de CVP. lonn: Geen geschil over I Modernisering ÏONN De Westduitse re- jering heeft gisteren een ipeciale verklaring uitgege- en om de indruk weg te ne en als zou er sprake zijn an een geschil met de ove- ige NAVO-lidstaten. Tijdens Ie NAVO-top werd vorige -eek namelijk duidelijk dat /estduitsland niets voelt oor modernisering van de aketten voor de korte af- itand (tot 500 kilometer), ter- ijl de overige lidstaten, fs*Droot-Brittannië voorop, dat liivel willen. De Bondsrepu- iliek laat weten dat de mo- lernisering geen reden is tot an(>nenigheid, maar voegt er- erfaan toe dat de NAVO niet snel een definitief besluit etAver de kwestie moet nemen. lailDe Britse premier Thatcher «vil daarover wel snel snel 'bjeslissen. i Maffiapraktijken i n Sovjetrepubliek ihlOSKOU In de Centraal- ^ziatische Sovjetrepubliek 'urkmenië is de corruptie zo wijdverbreid, dat er een ware naffia is ontstaan, compleet jv net protectiebendes, huur- ïei noordenaars en een „peetva- ler", wiens begrafenis door vierhonderd mensen werd bij gewoond. Volgens het partij- ilad Pravda deden veel poli- iemensen in Turkmenië niet Heen een oogje dicht voor de nisdaaad, soms namen zij er elf aan deel. Volgens de ej'ravda staan nu twaalf men den terecht op beschuldiging 'an afpersing. (Vervolg voorpagina) TEHERAN Na acht da gen van raketaanvallen begint de bevolking de Iraanse hoofdstad te ver laten op zoek naar veili ger oorden. Maandag kwamen opnieuw drie Iraakse raketten neer in woonwijken en een zie kenhuis. Iraakse vliegtui gen bestookten bovendien drie steden in het westen van Iran. In totaal kwa men zeker 30 mensen om het leven en raakten er 100 gewond, zo meldde radio Teheran. Iraq heeft sinds vorige week maandag in totaal 41 raketten afgevuurd op Teheran en drie op de heilige plaats Qom. Sinds de hervatting van de stedenoorlog zijn w Iraanse persbureau IRNA in totaal al 250 inwoners van Te heran gedood. Op de Iraanse televisie waren gisteravond beelden te zien van totaal ver woeste woonwijken en dagbla den berichtten dat vliegtuigen, treinen en bussen die Teheran verlaten vol zitten met burgers die een „vakantie" willen doorbrengen elders in het land. Iran lijkt met zijn beschietin gen van Baghdad minder ont wrichting te veroorzaken. Te genover de 41 Iraakse raket- aanvallen heeft Iran 21 raket ten op Baghdad afgevuurd. Veeleer zoekt Iran zijn „ver gelding" in artilleriebeschie tingen van kleinere steden langs het front. Iraq, dat zelf geen cijfers over slachtoffers publiceert, zegt dat het Iran met zijn aanvallen wil dwingen tot aanvaarding van een VN-resolutie tot een bestand. Maar Iran lijkt nog niet bereid zijn oude standpunt Iraq moet eerst internatio naal als agressor worden aan- femerkt te verlaten. In de ovjet-partijkrant Pravda werd gisteren de „tweeslachti ge" houding van Iran ten aan zien van een staakt-het-vuren gekritiseerd. Waarnemers in Moskou zagen daarin een te ken dat de betrekkingen tus sen Moskou en Teheran aan ernstige erosie onderhevig zijn. ':C, ;;2 t: Een Israëlische commondo-eenheid bestormt de bus, die gisteren in de Negev-woestijn werd gekaapt door drie PLO-leden. FOTO: AP JERUZALEM Premier Shamir heeft gezegd dat Israel de strijd tegen de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) nooit zal opgeven. Hij deed deze uitspraak nadat bekend was geworden dat de PLO zich verantwoordelijk had gesteld voor de kaping van een passagiersbus die aan zes mensen het leven kostte. Drie Arabische infiltranten drongen gisteren vanuit Egyp te Israel binnen en joegen drie militairen uit een personenau to. Met die auto reden zij van Beersheva naar Dimona. In die plaats staat een geheime centrale, waar volgens de kerntechnicus Mordechai Van- unu kernwapens worden gefa briceerd. Overigens zit Vanu- nu een celstraf uit wegens het onthullen van deze geheimen aan de Britse pers. De drie guerrilla's kaapten vervolgens een passagiersbus, voornamelijk gevuld met vrouwelijke werknemers van de centrale. De meeste passa giers wisten te ontsnappen. Volgens het Isrealische leger zou zijn geprobeerd te onder handelen met de kapers, maar toen deze vanuit de bus op an dere auto's begonnen te schie ten, werd de bus bestormd. Daarbij kwamen drie passa giers en de drie kapers om het leven. Negen inzittenden raakten gewond. In Nicosia bracht de PLO gis teren een verklaring uit waar-, in zij stelde dat de kaping deel uitmaakte van „een opvoering van de militaire operaties" te- fen Israel. Volgens premier hamir vormen de buskaping en de Palestijnse onlusten in de bezette gebieden onderdeel van dezelfde PLO-strategie. „Dit zijn dezelfde mensen die tot geweld oproepen in de be zette gebieden. Wij zullen hen blijven bestrijden." De operatie versterkt de posi tie van Shamir en andere „ha viken" in diens kabinet, die menen dat met „terroristen" niet aan één tafel kan worden gezeten. Ook minister Peres zei dat de actie een goed voor beeld was waarom Israel wei gert met de PLO te onderhan delen. Minister van defensie Rabin bezwoer dat Israel nim mer zal toegeven aan de PLO- terreur. Ook gisteren kwam het in de bezette Gazastrook en op de westelijke Jordaanoe- ver weer tot een treffen tussen militairen en Palestijnse beto gers. Zeker dertien Palestijnen liepen schotwonden op. Vol gens woordvoerders van zie kenhuizen moesten meer dan honderd en twintig mensen behandeld worden voor ver wondingen ten gevolge van knuppelslagen, traangas en rubber kogels. (Van onze correspondent) IgJRUSSEL De correc- ionele rechtbank in Brus- iel heeft gisteren in het eelbesproken „pedofie- en-proces" in de Belgi- Hche hoofdstad gevange- ïisstraffen van drie tot ien jaar onvoorwaardelijk >pgelegd; in België het naximum voor sexuele omgang met minderjari gen. In het proces, dat tot ver bui ten België de aandacht trok, stonden achttien volwassenen terecht, onder wie een arts, twee scouts-leiders, een voor malige gerechtelijke tolk en de oud-directeur van Unicef in Brussel. Minstens tien kinde ren van rond de tien jaar wer den het slachtoffer van hun ontsporingen, in een aantal ge vallen met medeweten en met medewerking van de ouders. De hoofdverdachte in het pro ces, Michel F., maakte in de kelders van Unicef porno-fo to's van de „spelletjes" met de kinderen, die later werden ge publiceerd in „L'Espoir", het cluborgaan van de belangen vereniging voor pedofielen CRIES. Bij het CRIES klopten verschillende pedofielen aan voor hulp, maar zij werden daar onmiddellijk opnieuw tot pedofilie aangezet. De voormalige directeur van Unicef in Brussel, Jozef V., kreeg twee jaar voorwaarde lijk. Hem was geen sexueel misbruik van kinderen ten laste gelegd, maar de recht bank verwijt hem wel dat hij onvoldoende was opgetreden tegen zijn medewerker Michel F., die al eerder voor pedofilie was veroordeeld. SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN Is Lambik óroter, Unkt. kom. wi by hen 'trekken eerder, ik •roei dat we met flu ba ik het er eens rust/f \ean pakken ne[ (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. PANAMA STAD De afge zette en ondergedoken vice- president van Panama, Rode- riek Esquivel, heeft gezegd dat de Panamese burgers de wa pens moeten opnemen tegen generaal Noriega, als hij blijft weigeren om af te treden. Es quivel werd op 26 februari af gezet gelijk met president Eric Delvalle, die eveneens is on dergedoken. Intussen hebben 200 oppositiepartijen, verenigd in de Burgerkruistocht, zich voor het eerst openlijk achter Delvalle geschaard. „Het is be langrijk dat we een front vor men tegen Noriega", aldus een woordvoerder. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De acht enthou siaste Britse hengelaars en de ene vrouwelijke toerist die elk 2.450 pond (bijna 9000 gulden) hebben betaald voor een stille vakantie van twee weken op de Falkland Eilanden, mogen niet rekenen op een weldoen de rust en algehele afzonde ring. Gisteren zijn namelijk de omstreden militaire oefenin gen „Fire Focus" begonnen, waarmee Londen wil nagaan hoe snel in noodgevallen de 1.800 gestationeerde soldaten op deze eilanden kunnen worden versterkt vanuit Groot-Brittannië. De manoeuvres kosten drie miljoen pond en duren tot 31 maart. Praktisch alle Zuida- merikaanse landen zijn tegen de oefeningen, maar zij heb ben vruchteloos geprotesteerd bij de Verenigde Naties. Zelfs de VS die tussen twee vuren zitten en doorgaans zowel hun Zuidamerikaanse als hun Brit se vrienden naar de mond pra ten, keuren de oefening „Fire Focus" af. Argentinië is zo boos over dat het zijn eigen strijdkrachten in staat van pa raatheid heeft gebracht. Bue nos Aires beschouwt de ma noeuvres als een insinuatie van Londen dat er weer een Argentijnse invasie van de Falkland Eilanden op til is. Mode uit Milaan De Italiaanse mode-ontwerper Ferrè koos voor de kleuren rood- wit-zwart bij deze combinatie van een elegant wollen jasje, een blouse met zeer grote kraag en nauwsluitende pantalon. Ferrè showde zijn najaar-wintercollectie voor 1988/1989 gisteren in Mi- laan- FOTO: AP VandaagSuper Tuesday", worden in meer dan twintig Ameri kaanse staten voorverkiezingen gehouden. Oud-president Ri chard Nixon ('68- '74), die veertien jaar na het debacle van Wa tergate weer als staatsman is erkend, laat in onderstaande bij drage zijn licht schijnen over de mogelijke gevolgen van „Super Tuesday". Volgens Nixon is de uitslag van vandaag niet zo be langrijk. Het is voor de Verenigde Staten vooral belangrijk dat kandidaten naar voren treden die een verstandige buitenlandse politiek voorstaan. Wat dat betreft hoopt hij, dat de conservatie ve kiezers in het Zuiden hun invloed zullen laten gelden. (Door Richard M. Nixon) WASHINGTON De voorverkiezingen van vandaag, „Super Tues day", zullen geen defini tief antwoord geven op de vraag wie de Democrati sche en Republikeinse presidentskandidaten worden. Maar het aantal kanshebbers zal bij beide partijen worden geredu ceerd tot twee. George Bush is duidelijk favo riet bij de Republikeinen. Hij staat in het zuiden bijzonder sterk. Maar als Bob Dole de ui terst belangrijke voorverkie zingen op 6 juni in Californië (de grootste staat) wint, zal hij Bush vlak op de hielen blijven zitten. De vroegere tv-domi-! nee Pat Robertson beschikt in tussen over genoeg afgevaar digden op de partijconventie om een behoorlijke invloed uit te oefenen op het Republikein se verkiezingsprogramma. Maar niet genoeg om een kans te maken op het vice-presi- dentschap. Michael Dukakis en Richard Gephardt zullen na vandaag de enige serieuze kandidaten voor de Democraten zijn. De belangrijkste concurrentie op de partij-conventie in juli zul len ze echter vermoedelijk niet van elkaar hebben te ver wachten, maar één van de on verklaarde kandidaten. Zoals bijvoorbeeld Mario Cuomo, de gouverneur van de staat New York, die in de coulissen staan om ten tonele te verschijnen, als op de conventie de stem men staken. De zwarte dominee Jesse Jackson is geen serieuze kans hebber voor het vice-presi- dentschap. De aanzienlijke steun die hij geniet stelt hem echter wel in staat het Demo cratische partijprogramma een flink stuk naar links te ver schuiven. Voorspelbaar De resultaten van Super Tues day zijn, zo lijkt het, redelijk voorspelbaar. Veel belangrij ker dan die uitslag is daarom een ander effect van de zuide lijke campagne, met name in de Democratische partij. De grote invloed van het Zuiden zal de Democraten waarschijn lijk doen afzien van opvattin gen over de buitenlandse poli tiek, die bijdroegen tot het verliezen van vier van de af gelopen vijf presidentsverkie zingen. In 1960, toen ik als Republi keinse presidentskandidaat campagne voerde in alle zui delijke staten, had het Zuiden de reputatie er achterlijke ra ciale ideeën op na te houden. Het was in economisch en so ciaal opzicht conservatief en koesterde sterke patriottische gevoelens. In 1988 is het rassenvraagstuk een groter probleem in het noorden dan in het zuiden. Be woners van de zuidelijke sta ten zijn wat de binnenlandse politiek betreft niet conserva tiever dan de rest van de Amerikanen. Maar wat niet veranderd is, is de zuidelijke voorkeur voor een sterke de fensie en een krachtige bui tenlandse politiek. De Demo craat met de grootste kans op het winnen van de uiteindelij ke nominatie is daarom dege ne die er op de handigste ma nier in slaagt afstand te doen van het onverantwoordelijke buitenlandse beleid van zijn partij. Niet slap De Democratische koploper Dukakis heeft dit probleem in zijn campagne in het Zuiden onderkend in woorden ten minste. In een debat verklaar de hij onlangs: „Ik ben niet slap en sentimenteel. Ik ben keihard". Maar de werkelijkheid is an ders. Hij is tegen militaire hulp aan de anti-communisti sche Contra's in Nicaragua. Dukakis zou zich als president onverzoenlijk opstellen tegen over de ons gunstig gezinde anti-communistische regerin gen van Zuidkorea en Pakis tan. Maar hij zou een „con structieve overeenkomst" be pleiten met de openlijk vijan dige communistische regering van Nicaragua. Hij zou ook onze strategische kernmacht verzwakken. Het is daarom wel prachtig en mooi om te zeggen dat je keihard bent. Maar als puntje bij paaltje komt, moet dat ook wel blij ken. Als Dukakis niet snel orde op zaken stelt, zou deze opstelling hem zijn kandidatuur kunnen kosten. En hij zou in novem ber gegarandeerd verliezen, als de Democraten hem met zijn huidige boodschap voor dragen voor het president schap. De moraal van elke na oorlogse verkiezing in Ameri ka luidt immers dat iemand met een zwakke buitenlandse politiek nooit tot president ge kozen zal worden. Het lijkt erop dat de andere Democratische kandidaat, Ge phardt, dit wel begrijpt. Maar Gephardt's ideeën over defen sie worden overschaduwd wordt door zijn ronduit ramp zalige handelsvoorstellen, die zo ongeveer gelden als de meest onverantwoorde buiten landse politiek van de verkie zingen in 1988. De meest interessante meta morfose hebben we kunnen waarnemen bij de onverklaar de kandidaat Mario Cuomo. In 1984 pleitte hij nog voor een gematigde buitenlandse poli tiek. Maar na een bezoek aan Moskou, vorig jaar, is hij com pleet omgeslagen naar de an dere kart. Hij hangt nu een sterke nationale defensie aan. Hij klinkt nog meer als een havik dan vele Republikeinen. Voorsprong Het grote probleem van de De mocraten, zo blijkt, is de voor sprong van de Republikeinen op het terrein van de buiten landse politiek en de Republi keinen zijn daar nogal mee in genomen. Maar we moeten ons wel realiseren dat de VS er oneindig meer mee zijn gehol pen als beide partijen kandida ten afvaardigen die een krach tige en verantwoorde buiten landse politiek beloven. Michail Gorbatsjov is verre weg de bekwaamste Sovjetlei der sinds Stalin. Een sterke Amerikaanse president zal z'n handen vol hebben aan hem,, maar een zwakke president zal als boetseerklei zijn in Gor- batsjov's handen. (c) The Sunday Times, Londen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5