Samen op Weg in protestantse kerken in midlife-crisis £cidóc6otna/nt Jim Swaggart: „Zo was het helemaal niet Tekort aan priesters schrijnend kerk wereld Poolse primaat naar Rusland Professor Dobbelaere voorziet grote teruggang in Belgische rk kerk beroepingen yweer GEESTELITK LEVEN/OPINIE üeidóaQowuvnl DINSDAG 8 MAART 1988 PAGINA SF Moeder Teresa op bijeenkomst van CRK ROTTERDAM Moeder Teresa spreekt zaterdag 11 juni op de derde landelijke bijeenkomst van het Contact Rooms-Ka- tholieken (CRK). „Evangelisatie door de gemeenschap van ge lovigen" is het thema van de contactdag, waarvoor ook bis schop R.Ph. Bar van Rotterdam en kardinaal A.J. Simonis worden verwacht. Het CRK werd opgericht als antwoord op de Acht Mei Beweging. Het wil onder meer via landelijke contact dagen de verbondenheid van rooms-katholieken met de bis schoppon bevorderen. Voorts stimuleert de inmiddels bisschop pelijk goedgekeurde organisatie de oprichting van regionale academies voor geloofsbeleving en -verdieping. Predikant wil blanken in zwarte woonwijken JOHANNESBURG Een blanke predikant in Zuidafrika is van plan volgende week tweehonderd blanke vrijwilligers in een woonwijk voor zwarten te laten wonen zodat zij kunnen ervaren hoe het leven aan de andere kant van de scheidslijn tussen blank en zwart is. De predikant, Nico Smith, is uit de Afrikaans Gereformeerde kerk getreden, waarvan alleen blan ken lid kunnen zijn. De kerk splitste zich vorig jaar af van de Nederduits Gereformeerde Kerk, nadat deze had besloten de bijbelse rechtvaardiging van apartheid af te wijzen en het lid maatschap van de kerk in beginsel ook voor niet-blanken open te stellen. Zware kritiek van Vatieaan op corruptie in Italiaanse politiek (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De corruptie in de Italiaanse politiek heeft zulke vormen aan genomen dat ook het Va tieaan in het geweer komt. De Heilige Stoel, die zich anders vrij te rughoudend opstelt in Italiaanse aangelegenhe den, heeft fel uitgehaald naar de misstanden. "In tussen is het dieptepunt bereikt", zo meent de "l'Osservatore Romano", de spreekbuis van de paus. De krant verwijst naar het recente schandaal rond de zogenaamde "gouden gevan genissen". Drie ex-ministers, twee christen-democraten en een sociaal-democraat, plus een hele serie topambtenaren zouden steekpenningen heb ben aangenomen van een grote Milanese ondernemer. De bouwer, die met miljoe nen guldens rondstrooide, zei dat hij wel moest betalen wil de hij in aanmerking komen voor de bouw van enkele ge vangenissen. Het Vatieaan spreekt van "gifwolken" bo ven de Italiaanse politiek. "De omvang van het bedrog overschrijdt deze keer alle grenzen". De meerderheid van de Ita lianen, die de wet respec teert, "voelt zich beledigd door de oneerlijkheid van mensen die gebruik maken van de staat om zichzelf schaamteloos te verrijken." Het Vatieaan vindt dat de zaak van de "gouden gevan genissen" meteen opgehel derd moet worden en dat "de schuldigen met voorbeeldige strengheid gestraft dienen te worden". Een democratie die de "corruptie tolereert loopt een dodelijk risico", zo con cludeert het Vatieaan. BISDOM GRONINGEN. GRONINGEN Er is een schrijnend tekort aan priesters in het noor den van het land. Secre taris R. van Glansbeek van het bisdom spreekt van een noodsituatie, die om een snelle oplossing vraagt. Diverse dekena ten zitten volgens hem al geruime tijd zonder priester en zien zich ge noodzaakt om het pasto rale werk en zelfs de Eucharistievieringen te laten uitvoeren door le ken. Van Glansbeek zegt dat er direct behoefte is aan tien priesters en een groot aantal pastorale werkers en werksters in het bisdom Groningen. Het priestertekort wijt hij aan de geringe belangstelling voor een vestiging in het Noorden, dat als een uithoek wordt gezien, en mogelijk ook aan het celibaat. Studen ten, die theologie studeren, kiezen volgens Van Glans beek eerder voor een pries tersambt in het westen of zuiden van het land dan in het noorden. Van Glansbeek zegt, dat het bisdom in het verleden al vaker aan de bel heeft getrokken, maar tot nu toe geen kans heeft gezien een oplossing te brengen voor het tekort aan rooms- katholieke geestelijken in het bisdom. „Vroeger kon je een blik opentrekken en er kwam wel een priester uit tevoorschijn. Die tijd behoort tot het verle den. We mogen nu de han den dicht knijpen als het ons gelukt om een geestelijke voor een parochie in het Noorden warm te maken", aldus bisdom-secretaris Van Glansbeek. Een ui kan de mensen laten huilen, maar er is nooit een gewas gevonden dat hen kan laten lachen. DS. OVEREEM OP GEREFORMEERDE SYNODE: LUNTEREN Samen op Weg, het proces van eenwording tussen gere formeerden en hervorm den, maakt een soort midlife-crisis door. Hele groepen oecumenische koplopers zijn langza merhand bijna gillend weggelopen. De mooie droom, compleet met eind-datum, is niet uitge komen. De afkalving gooit roet in het eten. De kerken hebben aan hun eigen huishouding de handen meer dan vol. Het hemd is nader dan de oecumenische rok. Dat zei de praeses ds. E. Overeem gisteren in zijn ope ningstoespraak tot de gere formeerde synode. Hij rea geerde op het feit, dat de ge plande gezamenlijke verga dering van hervormden en gereformeerden op 21 april niet kon doorgaan door de meningsverschillen over de regelingen voor het beheer van de kerkelijke goederen. Nogal wat kerken zullen na melijk moeten worden afge stoten als het Samen op Weg- proces doorgaat. Ds. Overeem verweet de ge reformeerde kerken oecume ne nog te veel als sluitpost te gebruiken. „De eenheid is een bijwagen van de waar heid. Want altijd werd de vraag gesteld of de andere kerken wel zuiver op de graat waren. Achter de ande ren staan gereformeerde vraagtekens". Hij vroeg zich af of deze ge schiedenis de gereformeer den werkelijk zoveel heeft geholpen en of anderen zo veel aan hen hebben gehad, als zij zozeer de nadruk leg den op de „zuiverheid van zowel de prediking van het evangelie als de bediening van de sacramenten en het zich in alles zuiver richten naar het zuivere woord van God". Deze nadruk op zui verheid heeft geleid tot een gevecht van zichzelf en el kaar controlerende kerken. Zo zullen de gerefomeerde kerken pas tijdens de verga dering van de Gerefomeerde Oecumenische Synode dit voorjaar in Harare vernemen hoe de Christelijke Gerefor meerde Kerken over hen denken. „Binnen dit klimaat moet de oecumene wel een armetierig kasplantje worden. Ds. Overeem riep de kerken op zich niet te snel terug te trekken op het oude bastion. Dan komt men in een gren- zendiscussie terecht. „Het le ven is ingewikkelder dan de leer. Er komen verschuivin gen in beleving en opvat ting". De zuivere prediking en de zuivere bediening van de sacramenten kunnen een eigen leven gaan leiden. „Er zijn heiligen in de diepte van de bevinding, in de hoogte van de liturgie, in de lengte van het pastoraat en in de breedte van de oecumene". Volgens Overeem loopt ook de Gereformeerde Bond, de rechterflank in de Hervorm de Kerk, het gevaar het "sa men" en daarmee het "hei lig" op het spel te zetten. De Gereformeerde Bond wil im mers een gemeente van zijn signatuur niet onder een ge federeerde classis laten val len, en liever een aparte clas- sicale organisatie vormen. Dan gaan breedte en diepte zich afzonderlijk naast elkaar organiseren, meende ds. Overeem, en is de heiligheid weg. Joggende zuster In New York draait niemand zich meer ver baasd om als deze non in ha bijt haar dagelijk se trimrondje maakt. Op de Ri verside Drive lijkt zij te zweven als gevolg van het hoge tempo. Het is duidelijk: hard lopen vindt zij heerlijk. FOTO: AP BATON ROUGE De Amerikaanse tv-evange- list Jimmy Swaggart heeft de media beschul digd van verdraaide be richtgeving en zijn vol gelingen beloofd dat hij hun op een dag uit de doeken zal doen aan welke zonde hij zich schuldig had gemaakt. ..Op een dag, wanneer de tijd rijp is, zullen wij u, die zo lang naast ons heeft gestaan, vertellen wat er is gebeurd," zei Swaggart gisteren in zijn van te voren opgenomen tv- programma. „Het was hele maal niet zoals u in de kran ten heeft gelezen of op tele visie of de radio heeft ge hoord." Op 21 februari be kende Swaggart in zijn kerk in Baton Rouge in tranen dat hij zondig was geweest, waar na werd besloten dat hij voorlopig beter niet zelf kon prediken. De preken werden sindsdien gehouden door do minee Jim Rentz. Maar zon dag was het toch weer Swag gart die de gelovigen toe sprak. „Ik heb me nog nooit zo dicht bij God gevoeld," vertelde hij. In Springfield, Missouri, waar zich het hoofdkantoor bevindt van Swaggarts kerk, de Assemblies of God, zei een woordvoerster dat de leiding van de kerk nog geen besluit had genomen over Swaggarts rehabilitatie en dat hem nog geen preekverbod was opge legd. Daarover zal pas worden besloten aan het eind van de maand. Swaggart, wiens kerk vorige week 100 werknemers ontsloeg en het werk aan een in aanbouw zijnd gebouw liet stil leggen, vroeg zijn kijkers om giften. Hij zei dat zijn kerk nu in de handen van God was. „Mis schien is er geen man in de geschiedenis die zo verne derd is als ik," zei hij. „Ik zal u vertellen dat ik het alle maal heb verdiend." Recordopbrengst Pieterspenning VATICAAN Met een be- drag van ruim honderd mil joen gulden heeft de Pieter spenning, de bijdragen van de rooms-katholieke gelovi gen aan de kerk, in 1987 een recordopbrengst bereikt. Des ondanks dreigt dit jaar een tekort van ruim twintig mil joen gulden in het Vatieaan, zo blijkt uit mededelingen van de raad van kardinalen. Reizen naar Paray le Monial De Stichting Getuigenis van Gods Liefde in Eindhoven organiseert reizen naar het Franse stadje Paray-Le-Mo- nial, waar het Heilig Hart van Jezus wordt vereerd. Van 30 juli tot 4 augustus is er een internationale bijeen komst voor alle leeftijden, kosten minimaal 265,-, van 8 tot 13 augustus is er een jongerenreis, kosten maxi maal 200. Inlichtingen: postbus 6290 5600 HG Eind hoven. Tel. 040 - 433.989. Kardinaal Glemp WARSCHAU De Poolse kardinaal Jozef Glemp is uitgeno digd om in Moskou deel te nemen aan de viering van duizend jaar christendom in Rusland deze zomer. Het is de eerste keer dat een Poolse kerkelijk leider naar de Sovjetunie zal gaan. Glemp is uitgenodigd door de Russisch-orthodoxe kerk. Mgr. Glemp liet na een bijeenkomst in Rome weten dat hij zeker naar Moskou zal gaan en sloot daarbij een ontmoeting met politieke leiders niet uit. Uit kerkelijke kringen werd ge meld dat een bezoek van Glemp aan Moskou de weg vrij zou kunnen maken voor een bezoek van de in Polen geboren paus Johannes Paulus II aan de Sovjetunie. In januari heeft Johannes Paulus II laten weten dat hij alleen naar de Sovjetunie zal gaan als hij met rooms-katholieken in het hele land kan spreken. ANTWERPEN De toekomst van de rooms- katholieke kerk in Bel gië ziet er niet rooskleu rig uit. Het aantal katho lieken neemt sterk af. Dat blijkt uit de statisti sche gegevens over de betrokkenheid van de Belgen bij de katholieke kerk, die de Leuvense godsdienstsocioloog prof.dr. K. Dobbelaere publiceert in zijn boek „Het volk Gods de mist in? - over de kerk in Bel gië". Volgens Dobbelaere is vooral in Vlaanderen nog een sterke ontkerkelijking te verwach ten. Op dit moment is nog de helft van de Belgische bevol king op één of andere manier bii de kerk betrokken en in Vlaanderen woont één op de vier inwoners nog geregeld de misviering bij. In 2010 is de kerkgang in de prognose van Dobbelaere in Vlaande ren echter teruggelopen naar tien procent. De jonge ouders van nu hebben de kerk gro tendeels verlaten en voeden de volgende generatie niet meer met het katholieke ge loof op. Die ontkerkelijking van de Vlaamse jeugd is nu al af te meten aan de terug gang in het dopen en in het kerkelijk huwen, meent Dob belaere. De Leuvense godsdienstso cioloog stelt verder vast dat bij velen sprake is van het kiezen voor een „katholicis me la carte". Mensen ma ken een keuze uit het geheel van de katholieke geloofsin houd en ethiek. Alleen voor een doop, eerste communie, vormsel, huwelijk of uitvaart komen ze nog naar de kerk. Wat opvalt is dat de ontker kelijking in België weinig in vloed lijkt te hebben op de traditionele katholieke zui len. Deze zijn intact en zelfs in goede welstand, schrijft Dobbelaere. Toekomst voor de Belgische RK Kerk ziet Dobbelaere vooral in het herformuleren van de traditionele katholie ke geloofswaarheden en een grotere verantwoordelijkheid voor de leken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Spijkenlsse(toez.) mevr. I. Lodewijk te Sas van Gent en Sluiskil; te Roden P.G. Vellekoop te Zoutelande; te Emmen P.J.H. Noordman te Haulerwijk. Aangenomen naar Achterberg C.M. Visser te Genemuiden(part-time); naar Uithoorn C.T. Mataheru te Dui- vendrecht(Herv.-GerefXparttime); naar Harderwijk D. Penninkhof te Drachten; naar IJlst P. van der Waal, kand. te Amsterdam; naar Er- melo H.C. Marchand te Harderwijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Anjum drs. J.A. Droog- endijk te Tholen en Poortvliet. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Emmen H. Jagersma te Bergentheim. Bedankt voor IJmui- den L.S.K. Hoogendoorn te Mussel- kanaal. Het gelijk van Bert de Vries Op 16 oktober 1986 schreef CDA-fractieleider Bert de Vi^ aan premier Lubbers: „Alles overwegend meen ik dat Gei er zowel politiek als persoonlijk wijs aan zou doen weg vrij te maken voor een andere bewindspersoon op post". De Vries wilde daarmee vooral bereiken dat zijn ning over partijgenoot Brokx zwart op wit zou komen staan, zodat hij daarop zou kunnen teruggrijpen wanneer in de fractie over het aanblijven van de staatssecretaris v volkshuisvesting gedebatteerd zou moeten worden. Waarschijnlijk door toedoen van Brokx zelf lekte E brief van De Vries uit. De staatssecretaris dacht zeer sterk staan door de steun van de minister-president, tevens leic van het CDA- Maar hij had verzuimd zich ervan te vergew sen of Lubbers onder alle omstandigheden achter hem blijven staan. Toen de brief van De Vries eenmaal op stri lag, stelde de premier zich tamelijk passief op. Het gevi daarvan was uiteraard dat de CDA-fractie partij koos vc haar eigen voorzitter. DAARNA zat er voor Brokx niet veel anders op dan af treden. In theorie had hij natuurlijk kunnen afwachten De Vries een motie van wantrouwen tegen hem zou durv indienen. Maar hij was nog wel zoveel man van de prakt dat hij die voor zijn partij zeer schadelijke situatie wilde laten ontstaan. Bovendien bereikte hij met zijn afi den dat de oppositie en de publieke opinie hem tot martel! uitriepen. De arme Brokx zou het slachtoffer zijn gewon van een laffe dolkstoot in de rug. ZEVENTIEN maanden later weten we beter. Mede dl toedoen van 'Brokx, die als staatssecretaris zo'n acht jaar I scepter zwaaide op Volkshuisvesting, zijn er honderden i joenen te veel aan subsidie uitgekeerd. Zelfs toen hij dat beleggers de stichtingskosten van huurwoningen te hc)or opgaven om meer rijkssteun te krijgen en hogere huren n kunnen vragen, vond Brokx het niet nodig een controle in^ stellen. „Onverantwoord" noemt de parlementaire enque^- commissie dit besluit. len DAARMEE onderschrijft zij het gelijk van Bert de Vriam toen hij bij Lubbers aandrong op het aftreden van Brolien Dat De Vries eind '86 niet kon bewijzen wat de commisndl begin '88 wel kan, verandert daar niets aan. Alleen de sch n dat iemand willens en wetens miljoenen laat „versloddereijk zoals vice-voorzitter Weijers van de enquêtecommissie dat .yd, beeldend uitdrukt, maakt hem al ongeschikt voor een pla >ch in het kabinet. Dat geldt temeer, omdat het een kabinet Ijw treft dat zich door niets of niemand laat weerhouden, als l>jd meent dat er bezuinigd moet worden. ent tbr Eerst nog zon DE BILT (KNMI) Een ho- geluchtdrukgebied, dat zich vanmorgen boven de Britse ei landen en het noordelijk deel van de Noordzee bevond, trekt naar het zuiden, en ligt van nacht boven ons land. Hier door wordt de noordelijke stroming van regen- en sneeuwbuien afgebroken. Morgenmiddag neemt de be wolking toe, maar het blijft tot de avond droog. In de tempe raturen komt niet veel veran dering. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Van het westen uit regen of sneeuw. Middagtemperatuur rond het vriespunt, landinwaarts 's nachts matige vorst. Britse Eilanden: Overwegend droog en wolkenvelden. Mid dagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. Denemarken, Benelux: Wisse lend bewolkt en overwegend droog. Middagtemperatuur rond 6 graden. Duitsland, noord- en midden- Frankrijk: Wolkenvelden en ook opklaringen. Droog. Mid dagtemperatuur van 9 graden in west-Frankrijk tot 4 graden in zuid-Duitsland. Zuid-Frankrijk: Wolkenvel den en droog. Middagtempera tuur ongeveer 12 graden. Alpengebied: In het oostelijk Alpengebied wat sneeuw. Ver der vrijwel overal droog en perioden met zon. Nulgrad(ma niveau in de west-Alpen rc, j-, 600 meter, in de oost-Alj vrijwel aan de grond. )ua c Spanje, Portugal: Wolkenvterr den en droog. Middagtempejal/e] tuur van 12 graden in noorden tot 20 in het zuido itw Italië en Joegoslavische ki pd In het zuiden buien, in noorden af en toe zon en vib- wel droog. Middagtemperatu ok> van 8 graden in de Povlal lf j tot 14 in het zuiden. lijk Tirol Salzburgerland Karinthië Zwitserland Berner Oberland Graübuenden Wallis Sneeuwbericht Ardennen In de Belgische Ardennen ligt plaat selijk zo'n 40 tot 60 cm sneeuw. Alpi ne-ski en langlauf is goed mogelijk in de diverse plaatsen. Duitsland In de Duitse middelgebergten zijn momenteel goede tot zeer goede win tersportmogelijkheden Een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogten in de belangrijke wintersportgebieden. Eifel tot 60 cm Sauerland tot 95 cm Harz tot 120 cm Zwarte Woud tot 145 cm Weersverwachting geldig t/m woensdagavond Dicht-bij-huis: vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 4 graden. Oostenrijk In het noordelijk Alpengebied nog wat snee noordzijde 's middags vrijwel aan de grond, hoogte. Alpengebied In het gehele Alp< wintersportmogelijkheden. Een o zicht van de gemiddelde sneeuvier hoogten in cm: Voor meer gedetailleerde informatie NMI sneeuwlijnen: Belgische Ardennen/Eifel/Sauerland/Harz Oostenrijk- 06 - 910 910 30 Zwitserland/Frankrijk/Noord-Italië: 06 - 910 910 40 de genoemde landen de ANWB Zwarte Woud: 06 - 910 910 N H IS ,gd De gens :K

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2