IJgmis Brokx flink op de vingers getikt 2 3 5 10 11 12 13 Vrouw gÜoskou eist stopzetting "stedenoorlog Iran/Iraq oo Minister: beperkte legitimatieplicht onontkoombaar VANDAAG Dinsdag 8 maart 1988 79e jaargang no. 24057 Uilgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank. Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef redacteur W.A. BuijtewegAbonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Losse n Morgen zonnige perioden en tot de avond droog. In de nacht weinig wind en mini mumtemperatuur ongeveer min 3 graden, middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Over dag matige zuidwesten wind. Zon op: 07.07; zon onder: 18.34. Hoog water Scheveningen: 06.16 en 18.33; laag water. 1.51 en 14.15 Donderdag 24 maart bij deze krant !én dag in ziekenhuis iet liesbreuk tUNSSUM In Brunssum begint binnen- een experiment om patiënten die aan liesbreuk zijn geholpen een dag na de in- ;ep al naar huis te sturen. Huisarts en wijk- rpleegkundigen zullen de zorg dan verder zich nemen. Het is momenteel gebruike- dat iemand met een liesbreuk meer dan week in het ziekenhuis ligt. Het experi- it is onderdeel van een qua opzet uniek nenwerkingsverband in Brunssum tussen ;te- en tweedelijns-gezondheidszorg, steun van het ministerie van WVC andere overheidsinstanties is opgezet. De lat vier jaar duren en kost ruim 1,6 Ijoen. Het is de bedoeling op den duur ook jiënten met andere aandoeningen korter in ziekenhuis op te nemen. Stille mars Moskou op sterfdag Stalin MOSKOU Honderden mensen hebben gisteren in Moskou deelgenomen aan een stille mars ter nagedachtenis aan de miljoe nen slachtoffers van het bewind van Jozef Stalin. De demonstratie was georganiseerd door vijf niet-officiële groeperingen. De be togers droegen kaarsen en een zwarte kar tonnen obelisk. De politie liet de mars onge moeid, maar verbood dat aan het einde van de tocht kransen bij de obelisk werden ge legd. Een van de organisatoren, Timofejev, sprak van een „heel belangrijke en beteke nisvolle gebeurtenis". De tocht werd gehou den naar aanleiding van de 35ste sterfdag van de tirannieke partijleider. Postzegel Kanker instituut De PTT geeft op 19 april een bijzondere postzegel van 75 cent uit ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Het Neder lands Kanker Instituut. Op de zegel, die is ontworpen door Kees Ruyter, staan de schouder en nek van het menselijk lichaam afgebeeld. Voor het kankeronderzoek zijn deze lichaamsdelen van groot belang, om dat zich daar de lymfeklieren bevinden. De postzegel is uitgevoerd in zwart, grijs, violet en geel, aldus de PTT. Docters van Leeuwen nieuw hoofd BVD DEN HAAG Mr. A.W.H. Docters van Leeuwen wordt het nieuwe hoofd van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Hij volgt per 1 februari volgend jaar A. Blom op, die op dezelfde datum gebruik maakt van een regeling voor ver vroegde uittreding. Docters van Leeuwen (42) is nu nog plaats vervangend directeur-generaal voor de openbare orde en vei ligheid bij het ministerie van binnenlandse zaken. Hij zal me dio dit jaar al toetreden tot de leiding van de BVD. Kamer wenst na zessen geen tabak bij pompen DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat de verkoop van rookwaren bij benzinesta tions na zes uur 's avonds wordt verboden. PvdA en CDA Hebben staatssecretaris Even huis van economische zaken gevraagd het plan in te slikken de verkoop van tabakswa ren bij de pompen 24 uur per dag toe te staan. Beide fracties vinden dat tabakswin kels daarmee oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Evenhuis besloot vrijdag dat benzinestations voortaan officieel een klein assortiment „weggebonden" artikelen door lopend mogen verkopen. Daartoe behoren naast benodigdheden voor de auto artikelen voor lichaamsverzorging, kleine eetwaren, ijs, alcoholvrije drank en tabak. Voor het overige moeten de pompen zich houden aan de sluitingstijden voor winkels. Iraanse persbureau IRNA verspreidde deze foto van een in geschoten gebouwencomplex in Teheran; „...het gevolg van Sas-j brute aanval die twaalf levens eiste en waarbij tientallen bur- daarfs gewond raakten". Zijn FOTO: IRNA 3 SS CW YORK De Sovjet- ie heeft een spoedzit- ig van de Veiligheids- d gevraagd in een po- g een einde te maken n de stedenoorlog tus- i Iraq en Iran. het hoofdkwartier van de ■enigde Naties in New York emde de Russische ambassa- r Belonogov de beschietin- van hoofdsteden gister- nd een „nieuwe dimensie iet militaire conflict tussen twee buurlanden". Belo- dv wilde niet zeggen of de vjetunie bereid is een akt-het-vuren desnoods via apenembargo tegen Iran te dwingen. Iraakse beschietingen van heran met hadden de Sov- nse betrekkingen der al behoorlijk onder druk gezet. In Teheran en Is fahan demonstreerden woe dende Iraniërs tegen de ver meende leverantie van Russi sche Scud-B raketten aan Iraq. Moskou protesteerde op zijn beurt tegen de acties bij Sov jet-vertegenwoordigingen in Iran. Terwijl de VN vandaag achter gesloten deuren vergaderde over de Golfoorlog, werd in het Witte Huis de Chinese mi nister van buitenlandse zaken Wu Xueqian ontvangen. Naar verluidt zou de regering Reagan bereid zijn high-tech produkten te leveren als Chi na in ruil daarvoor af.ziet van verdere leverantie van Zijde rups-raketten aan Iran. Als permanent lid van de Veilig heidsraad zou China ook moeten instemmen met een wapenembargo tegen Iran. Pagina 5: Bevolking ont vlucht Iraanse hoofdstad Loofoverval p Duitse Liwelier ioi^bORDWIJK Twee ïgens van rond de 20 r hebben gisteravond half acht geprobeerd n Duitse vertegenwoor- ;;er in juwelen te bero- In op de Quarles van Uf- J|Hg rdstraat in Noordwijk. rondreizende juwelier net bezig om zijn koffers juwelen uit te laden. Hij 1de de nacht doorbrengen een pension aan de Quar- van Uffordstraat. Op het iment dat hij de achter- ip van zijn auto open deed, een van de jongens een tegen zijn keel. De kna- i probeerden met de auto koffers weg te komen. Dit slukte omdat de wagen geblokkeerd. De over- llers namen vervolgens de koffers met juwelen en rdwenen lopend. De Duit- zette samen met de zoon de pensionhouder de itervolging in. In de bosjes i een straat om de hoek iden zij de loodzware kof- die een gezamenlijke arde hadden van drie ton, geopend terug. De recher- heeft een onderzoek in- ;ld. Tot nu toe is van de ^ervallers geen spoor ge- .nden. EINDRAPPORT ENQUÊTECOMMISSIE DEN HAAG Het eindrapport van de En quêtecommissie Bouw- subsidies, dat vanoch tend aan kamervoorzit ter Dolman is overhan digd, bevat in vele toonaarden kritiek op het functioneren van mr. Gerrit Brokx in de periode dat deze staats secretaris van volks huisvesting was. De enquêtecommissie acht het onder meer „onverant woord" dat Brokx in 1983 bewust besloot geen contro le uit te oefenen op beleg gerswoningen in de premie- huursector, hoewel al was gebleken dat er sprake was „ontoelaatbare praktij ken" in de beleggerswereld. Voorts verzweeg Brokx be langrijke feiten voor de Ka mer: subsidieregelingen werden soms ingrijpend ge wijzigd, met vérstrekkende gevolgen voor de schatkist. Minister Gruiiters die vóór Brokx de volkshuisvesting onder zijn hoede had, is vol gens de commissie op „on toelaatbare" wijze met de subsidieregels omgespron gen. Zo mocht het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds dankzij Gruijters' „welwillendheid" nog ja renlang projecten bouwen onder een gunstige subsidie regeling, die in feite reeds was afgeschaft. - Ook de ambtelijke top van het departement van Volks huisvesting heeft in de pe riode vanaf '68 vele steken laten vallen: subsidieregels werden ontdoken of stil zwijgend verlengd; cruciale informatie werd aan be windslieden onthouden, met beleggers werden on dershands afspraken ge maakt over aftrekposten en controle was een vies woord als het ging om subsidie aanvragen van beleggers. Het door het departement achterwege laten van con trole en toetsing gedurende Voormalig staatssecretaris Brokx krijgt vandaag van de parlementaire enquêtecommissie te horen dat hij onverant woord gehandeld heeft door in 1983 te besluiten geen con trole meer uit te oefenen op premiehuurwoningen. FOTO: ANP vele jaren en het ooglui kend toegestane gesjoemel met stichtingskosten is vol gens het enquêterapport „de belangrijkste verklaring voor de onzorgvuldige praktijk die de commissie bij het toekennen van subsi dies heeft vastgesteld". Pagina 3: „Niet alleen de schuld van Brokx" Pagina 4: Van massale fraude feen sprake; Brokx en Gruijters maak ten meer dan alleen „schoonheidsfoutjes" Vrouwen- ontbijt Een vrouwe- nontbijt in het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag luidde vanmorgen de Internationale Vrouwendag in. Zo'n 170 vrouwelijke ambtenaren lieten zich de zorg van (ui teraard man nelijke) obers aanleunen en genoten van de geserveer de croissants en eieren met spek, voordat zij hun dag taak weer op namen. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F. PB AM©! 18 Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 Schouwen-Duiveland vervuild met olie RENESSE Het Noordzee-strand van Schouwen-Duiveland is over een afstand van 3,5 kilometer tussen Renesse en Haamstede met naar schatting dertig ton stookolie ver ontreinigd. De vervuilde strook varieert in breedte van vier tot honderd meter. De verse olie ligt verspreid in deeltjes zo groot als postzegels op het strand, hetgeen opruimings werkzaamheden bemoeilijkt. Het is niet be kend waar de stookolie vandaan komt en of er slachtoffers onder de vogels zijn. 'erdpN HAAG Minister l opbrthals Altes van justitie ndejeent dat de invoering ^êt-ln een beperkte legiti- ^re.nntieplicht voor Neder- Spiders binnen enkele ja- l uj. n vrijwel onontkoom- rülar wordt. Dat zal het chïjèval zijn als in 1990 de j Grenscontroles tussen de 'j^pnelux, Frankrijk en test-Duitsland worden afgeschaft en vervolgens in 1992 binnen alle twaalf landen van de Europese Gemeenschap een vrij grensverkeer van perso nen en goederen mogelijk wordt. Volgens Korthals Altes moeten Nederlanders zich dan bij aanhouding door de politie, in eigen land of elders in de EG, op enigerlei wijze kunnen legitimeren. Uiterlijk komen de zomer wordt een definitief besluit genomen. De invoering van een legitimatieplicht staat in het regeerakkoord vermeld .als mogelijk wapen in de strijd tegen fraude en andere vor men van criminaliteit. De kamercommissie voor justi tie vergaderde gisteren lang durig over de consequenties van de toekomstige „open grenzen" binnen de twaalf landen van de Europese Ge meenschap. De woordvoerders van de vier grootste partijen en de kleine christelijke frac ties drongen erop aan na het wegvallen van de grenscontro les het politietoezicht in eigen land te verscherpen. Volgens Korthals Altes is dat mogelijk door meer verkeerscontroles op de Nederlandse wegen uit te voeren. De politie kan daar bij terzijde worden gestaan door de marechaussee. „De po litie wordt als een soort „Haar lemmer olie" gebruikt om al lerlei politieke kwalen te ge nezen' zei woordvoerder Gert Koffeman van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP) vanochtend in een reactie. Hij constateert dat in politiekrin gen zo langzamerhand steeds laconieker wordt gereageerd op plannen van het kabinet. „Het is net als met een winkel: als je meer dingen moet ver kopen met minder mensen, dan kun je uiteindelijk minder klanten bedienen". Aids verspreidt zich in VS snel onder hetero's NEW YORK Het aids-, virus verspreidt zich in de VS veel sneller onder he teroseksuelen dan tot nu toe werd aangenomen. Dat concluderen de be faamde seksuologen Mas ters en Johnson uit een onderzoek onder 800 per sonen die niet tot de risi cogroepen behoren. Van 400 onderzochte hetero seksuele mannen en vrou wen die tussen 1982 en 1986 jaarlijks ten minste zes ver schillende partners hadden, bleken veertien vrouwen en tien mannen besmet te zijn. Van 400 monogaam levende personen was er slechts één met het aidsvirus besmet. CHINEES RESTAURANT OVERVALLEN ZOETERWOUDE Twee ge wapende mannen hebben zon dagavond om half twaalf een Chinees beheerdersechtpaar van het Chinese restaurant in Zoeterwoude overvallen. Het echtpaar werd tijdens het slui ten van het restaurant over meesterd door twee mannen van Chinese afkomst. Ze maakten daarbij gebruik van een vuurwapen. De twee man nen namen enkele duizenden guldens mee. Tot nu toe ont breekt elk spoor van de over vallers. Zakenvrouw 1987 opent Keukenhof LISSE Zakenvrouw van het jaar A.J. Vogelaar, direc teur van de reisorganisatie Vrij-Uit, opent woensdag 30 maart de Keukenhof in Lisse. Mevrouw Vogelaar maakt met haar openingshandeling de weg vrij voor de jaarlijkse honderdduizenden bezoekers, die van 31 maart tot en met 23 mei in de Keukenhof terecht kunnen. Abortus en sterilisatie in nieuwe basisverzekering (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft besloten de kos ten van abortus, sterilisa tie, kunst- en hulpmidde len voor gehandicapten en consultatiebureaus voor kleuters op te nemen in de voor iedereen geldende basisverzekering die in 1992 moet worden inge voerd. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid heeft dit gis teren meegedeeld bij de pre sentatie van het kabinetsplan voor het nieuwe stelsel van ziektekostenverzekeringen. Het kabinet wijkt met boven staand besluit af van het „ba sispakket" dat de commissie- Dekker vorig jaar heeft gead viseerd. Volgens deze commis sie zouden genoemde voorzie ningen onder een vrijwillige aanvullende verzekering moeten vallen. Het kabinet heeft besloten dat slechts de kosten van drie soorten medi sche voorzieningen buiten het basispakket zullen worden ge houden. geneesmiddelen die via een recept worden voorge schreven, de zogeheten para medische hulp (zoals fysiothe rapie en logopedie) en de tand heelkundige hulp voor perso nen ouder dan 18 jaar. Staats secretaris Dees zei gisteren te verwachten dat de overgrote meerderheid van de bevolking zich voor deze voorzieningen aanvullend zal verzekeren. Als eerste stap op weg naar de nieuwe basisverzekering zul len tot 1990 meer voorzienin gen gaan vallen onder de Al gemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (de volksverzekering AWBZ). Het gaat daarbij voor al om maatschappelijke dienst verlening, zoals de gezinszorg, het algemeen maatschappelijk werk en de sociaal-pedagogi sche zorg die het kabinet al op 1 januari 1989 naar de AWBZ wil overhevelen. De bejaar denoorden gaan niet eerst naar de AWBZ, maar worden in 1992 rechtstreeks in de ba sisverzekering ondergebracht. Pagina 7: „Medicijnen en tandarts horen ook in basis pakket" 16 PAGINA'S Vaticaan laakt corruptie in Italiaanse politiek Weijers: „Niet alleen de schuld van Brokx" Ex-president Richard Nixon over„Super Tuesday" Onzekere toekomst Leids Meldpunt %1 Discriminatie V Koudekerk graaft fundamenten kasteel Klein Poelgeest op Het Leidse Stationskwartier: een wijk in beweging Voorschoten wil aktieplan tegen aanleg Rijksweg Onrust onder Ajacieden Hoewel de vrouw in onze samenleving uiteraard een belangrijke rol speelt, zit zij vandaag in de hoofdrol. Dat gebeurt zelfs internationaal. Het is immers vandaag de V'rouwendag-bij-uitstek. Een soort Moederdag, maar dan bedoeld voor alle vrou wen. Vandaar, dat ook aandacht wordt besteed aan het vandaag door - uitsluitend vrouwen - verorber de Vrouwenontbijt. Verder is vandaag alles afge-# stemd op wat vrouwen bezighoudt. De man kan wat dat betreft maar beter wat bescheiden terugtre den. Mag er zelfs hier en daar niet eens aan te pas komen. Wellicht is het een idee om zijn vrouw of - zoals het tegenwoordig vaak ook heet - zijn part ner eens met een extra bloemetje te verrassen. Of met een (proef-)abonnement op de Leidse Courant, als zij tenminste deze altijd man- én vrouwvriende lijke krant al niet dagelijks te lezen krijgt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1