imm Het Stationskwartier: een wijk in beweging Op 18 maart een bliksemactie op de Leidse kunstijsbaan £en esje [RIPEN OMGEVING CaidaeSomfltvi DINSDAG 8 MAART 1988 PAGINA 11 oek( l bedrijn zal [et een flesje wijn had de :h u eurig in het pak gestoken in hjrecteur de zaak willen (handelen. Tevergeefs, rant gisteren moest hij oor de kantonrechter erschijnen. En binnen- ort mogelijk nog een iveede keer, want de kan- inrechter besloot de zaak an te houden. )e verdachte had op 3 mei 987 met de auto een on- eval veroorzaakt bij het ;chtsafslaan naar de Vijf leilaan. Volgens hem -erd het zicht belemmerd le.oor een geparkeerde scnCjto. Daardoor merkte hij e"r®iet dat er een wielrenner Jhet fietspad naderde, 'klij. en botsing was het ge- 'e bolg; de fietser raakte de öeSr;chterkant van de auto. Sai liep hoofdletsel op. de§e Confrontatie tussen au- .Yjimobilist en fietser was tellJ'olgens de verdachte keu- :en"g ter plekke geregeld. 8 v'let een fles goede wijn J°Rstoor de wielrenner als een Tdo iciaal en verzoenend ge- we_aar. Maar daarmee bleek 'r ^'e kous nog niet af te zijn. at8Plotseling kreeg ik een 'rouoete van 155 gulden on- ^orer de neus geschoven. eI erwijl ik nog nooit een ïs 8roces verbaal heb ge- JW en". Volgens de verdach- n'had de politie hem ver- [PV'ild, dat hij nog gehoord 'htir)u worden als dat echt neeiodig was. „Maar alles was le*(iet de verzekering al ge- M sgeld. Ik dacht dat het sTeeiermee was afgelopen", ^"e)rak de verdachte met iem[en zuidelijke tongval. F1 'lij was dus een beetje mi dos geworden over de on- erwachte boete en pro- eerde de kantonrechter p zijn hand te krijgen. De antonrechter toonde di eet begrip voor de boos- eid van de verdachte, mdat hij niets meer van iet geval had gehoord en jch een boete kreeg. Het lesje wijn had daar niets ïee te maken. Hoewel de lerdachte veelvuldig zijn jvl gedrag onder de aan- icht had gebracht, ging rechter Oomen niet het uitwisselen van ca- ;autjes tussen slachtoffer i verdachte. De enige litweg was het opnieuw tarten van de procedure. De politie moet opnieuw ehoord worden. Boven- ien is de verdachte ook iet fatsoenlijk gehoord. De zaak houden we aan", 5 fldus rechter Oomen. Met its gevolg dat de directeur enkele maanden op- \r mag verschijnen om lijn verhaal té doen. l'oorden n ander geval dat zich eren bij de kantonrech- voordeed, werd wel di- t afgehandeld. Hier wa- lete en alle partijen op de juis- in c e wijze gehoord. Het werd ktchter wel een wat rom- i züielig gebeuren in dat armileine zaaltje in het kan- Ti ongerecht. Ten eerste had 1 pile advocaat van één van .dulle verdachten zijn toga ve 'ergeten aan te trekken an in werd daardoor aange- ijde ien voor de echtgenoot wai'an zijn cliënte. Dat obluracht enige verwarring, naar de advocaat legde teel nel uit wie hij was. Bo- va'endien zat de man keurig men het pak. Dus daar was loegtiets op aan te merken. ;ft lijn cliënte had op 29 juli ilaa 987 in Voorschoten op de obi Ieurseweg haar auto ge dateerd. Een met grote snel- E leid naderende auto had ger laar te laat opgemerkt en raaf en botsing was het ge- i p< 'olg. Beide automobilisten veiiadden enkele uren in het liekenhuis doorgebracht mil in de materiële schade it i vas groot. De automobilist bi ileef echter volhouden dat zen lij niet zo hard had gere- nbilen als men vertelde. Een gen emspoor van wel 49 me- ;ieh er gaf volgens de politie- t d 'erklaring echter blijk van het tegendeel. 1 leide partijen deden hun «verhaal. Ook de advocaat 'hield zijn betoog. Een wir- I war van redevoeringen met veel ingewikkelde ■woorden vloog over de ta- wefel. Toen de woorden- leeiitroom was gestopt, werd >bker tot overmaat van ramp eenog een getuige opgeroe- icajpen. Ook deze getuige ver waarde dat de automobi- psy list zeer hard en onverant- vai Woordelijk had gereden, sa Het was de rechter uitein- heedelijk duidelijk wat er die I dag was gebeurd in Voor beschoten. Hij achtte het te inghard rijden van de Voor- da schotenaar 200 gulden boe- usa te waard. De dame die op >be de Veurseweg was ge- i' tkeerd, werd na de toelich- DA ting van de advocaat vrij- id« gesproken. iaa JULIA VAN BOHEMEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen -wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. de tot een gigantische happe ning waar je eigenlijk niet meer omheen kunt. Het dis- trikt Sassenheim begon ook met schaatslessen voor 17-ja- rigen en oudere. Het waren er aanvankelijk 40. Nu zijn het er 650 die meedoen. Die krijgen les van gediplomeer de en enthousiaste trainers van de KNSB: een uur les per week. Het tijdrooster van de ijsbaan is een aaneenrij ging van uiteenlopende schaatsactiviteiten. Het is bij na dag en nacht werk. Toch zitten we een beetje als Stich ting Leidse IJsbaan tegen een zware belasting aan te kijken. Als huurder moeten wij jaarlijks een zeer fors be drag op tafel leggen. Dat zijn zorgen. Vanuit de gemeente Leiden krijgen we weinig steun. Per jaar betalen we 65.000 gulden alleen aan erf pacht al. Praktisch alle ijsba nen in het land krijgen op enigerlei wijze subsidie. Uit gerekend de Leidse ijsbaan krijgt geen cent. Die moet al leen betalen". Art. 12- besognes We begrijpen het wel een beetje: in de Ton Menkentijd, de periode van het opgehe meld particulier initiatief, sloot de gemeente (zelf be schaamd lijdend onder het juk van de artikel 12-armoe) elke financiële tegemoetko ming uit. „Maar nu zijn we een stichting geworden", al dus een onschuldige Henk Vergeer, „maar al voorzien we in de behoefte van een hele regio, er kan geen dub beltje vanaf, hoewel wethou der Tesselaar z'n best doet om hier en daar een oogje dicht te knijpen". Dat zou je je eens moeten voorstellen: Dick Tesselaar (ik ben niette genstaande de ijsbaan les hem) die een oogje dicht knijpt, hoewel hij slechts in z'n baard kan lachen. Maar ook bij deze bewindsman, alsmede bij de Leidse Sport stichting, liggen de artikel 12-bepalingen als bijbelse ex tracten en opgelegd pandoer op de boekenplank. Het is zo wat hopeloos; allemaal sores die onbeslagen ten ijs komen. Henk Vergeer: „De bespre kingen blijven niettemin gaande, we houden onze claim staande en hebben ver trouwen op een correctie, al thans vermindering, subsi diair afschaffing van de erf pachtregeling waar het de IJsbaan Leiden aangaat". Het mag inmiddels duidelijk zijn, dat de Stichting Leidse IJsbaan om geld verlegen zit. Nog even, en het seizoen zit er weer op: de IJsbaan stopt op 20 maart de machines en gaat dan ontdooien. Pas eind september wordt het proces weer „opgestart". Maar in de zomermaanden zijn er te weinig evenementen die vol doende meevallers zouden kunnen opleveren. „Dat is de hele chose", vindt Henk Ver geer. Je moet daarbij ook re kening houden met de ge meentelijke Groenoordhal- len, waar directeur André de Jong (privé nochtans onder het distrikt Sassenheim val lend) de vinger fanatiek aan de pols moet houden. Op 20 maart is het pret voor de heren bestuursleden van het distrikt en hun dames, die ter „leuke afsluiting" steevast prikslee-wedstrijden houden. Frontale aanval „Dit jaar, dit seizoen, hebben we lekker kunnen bijspijke ren op ons overdekte ijs. Dankzij de natuurijsloze win ter hebben we de schulden van een paar jaar kunnen wegwerken. Geluk bij een ongeluk", meent de doorge winterde rasschaatser Ver geer, die nu, namens het dis trikt, een frontale aanval op het gemoed van 'izovele schaatsliefhebbers onder neemt. Het secretariaat be stookte alle vele honderden aangesloten jeugdschaatsers (sters) en gebruikers van de IJsbaan Leiden met een rondschrijven ter opwekking. Daarin worden de zorgen rond de ijsbaan aangestipt en tegelijkertijd wordt een spon- sorschaatsevenement aange kondigd teneinde de hal voor de schaatstoekomst te kun nen behouden. „Het is geen hopeloze zaak met de hal, ze ker niet, maar er moet wel iets aan gedaan worden. Al was het maar om de nodige reserves te kweken, zullen we maar zeggen". Kortom, op vrijdag 18 maart komen ca. 600 jeugdschaat sers ui het distrikt Sassen heim zich een hele dag spor tief aandienen. „Maar ook u, als recreatieschaatser (ster), kunt deelnemen voor een half uur schaatsen, samen met uw partners, vrienden, vriendinnen, familieleden of zakenrelaties", zo luidde het in de bondige ijs-encycliek. „Alles wat schaatst love de ijsbaan", had de psalmist als ie geweten had wat ijs was kunnen zeggen; tegen luttele bedragen die de IJs baan Leiden een betere toe komst kunnen waarborgen. Iedereen krijgt een nummer voor een gratis loterij, „met leuke prijzen". „U kunt ui teraard ook uzelf sponsoren", moedigt het secretariaat ver der aan. Daar zal heel wat verreden worden, op 18 maart, bij het scheiden van de ijsbaanmarkt. Henk Ver geer voorziet een stormloop op die vrijdag. Hij vertrouwt op een erg goede afloop. „We zijn in de gelukkige omstan digheid, dat we een bijzonder goed team vam medewerkers hebben die niet (ook in het restaurant) op een uurtje kij ken om er zoveel mogelijk uit te halen. Als stichting mo gen we daar heel erg blij mee zijn". Inclusief die 18e maart gaat het distrikt Sassenheim van de KNSB als huurder van de IJsbaan Leiden onge twijfeld een bevroren toe komst tegemoet. Nu nog een over de brug komende wet houder Tesselaar en zijn ap paraat, en de overdekte schaatsers in stad en omme land zitten op rozen, pardon, op ijsbloemen. En, eventueel, een echte winter, met een slotentocht recht tegen de ij- selijke oostenwind in, is dan mooi meegenomen voor die ontelbare begeesterden met Henk Vergeer in hun mid den. Proost, IJsbaan te Lei den! „Maar geef ons meer armslag", vraagt het distrikt, bij monde van z'n voorzitter. IQMKKE08D flat juicht zij toe. Leiden is vrijwel vol gebouwd. Sinds de eerste bewoners zich rond 300 voor Chris tus op Leids grondge bied vestigden, heeft de stad zich lang zaam maar zeker uit gebreid. Met name de laatste honderd jaar was de groei buiten de singels explosief. Met het uitdijen van de stad en het toene men van het aantal inwoners, ontstonden ook de wijken. De woonbuurten met hun eigen voorzienin gen als kerken, scho len en winkels. Elk met zijn typisch ei gen sfeer die wordt bepaald door de aard en hoeveelheid bewo ners en gebruikers, bebouwing, verkeer en groen. Meer dan vijftig leefgemeen schappen telt Leiden op dit moment. Uit wijken brengt die Leidse wijken in een wekelijkse serie in kaart en laat zien hoe de mensen er le ven: aan rustige la nen waar je de vogels kunt horen fluiten, maar ook in straten met torenflats, waar plantsoentjes dreigen te worden bebouwd. Bijdrage: Pieter Evelein Wie nu door het Sta tionskwartier loopt, kan zich nauwelijks voorstel len hoe rustig het daar een kleine 150 jaar gele den was. Van bebouwing was bijna nog geen spra ke. Noch langs het Sta tionsplein, noch op het Schuttersveld, dat door de gemeente Leiden aan het Rijk werd verhuurd als militair oefenterrein, en in de Tweede We reldoorlog door de Duit sers werd gebruikt om zoeklichten en afweerge schut op te stellen. Toen de HYSM (Hollandsche Yzeren Spoorwegmaatschap pij) in 1843 een spoorlijn naar Leiden opende, kreeg het Stationskwartier langzaam maar zeker vorm. Begrensd door de spoorlijn langs het Stationsplein en de Schiphol- weg en verderop de Willem de Zwijgerlaan, Maredijk, Rijnsburgersingel en de Morssingel. De Leidse Bouw- vereeniging bouwde in 1878 huizen langs de Rijnsburger singel. later volgden heren huizen aan de Morssingel. De wijk rondom het station, dat pas na een grondannexa- tie in 1896 officieel op Leids grondgebied stond, ontstond niet zozeer door het nog schaarse treinverkeer, maar vooral omdat het station het eindpunt was van regionale tramlijnen. Uitspanningen als Zomerzorg vormden de aan zet tot het uitbreiden van de bebouwing. Honderdvijftig jaar na de komst van de spoorlijn, die een eerste „breekpunt" vormde in de ontwikkeling van de wijk, bevindt het Sta tionskwartier zich nu weer in een fase die beslissend is voor misschien wel de volgende anderhalve eeuw van het ge bied rond het station. Binnen afzienbare tijd wordt niet al leen begonnén met de bouw Het Stationskwartier vanuit de lucht. In het midden de flatbebouwing bij het NS-sta- tion, bovenin de nieuwbouw van het AZL en onderop het „vergeten" deel van deze Leidse wijk. FOTO: WIM VAN NOORT van een nieuw station, ook het Stationsplein ondergaat in de plannen van de ge meente een gedaanteverwis seling, al is nog lang niet ze ker hoe ingrijpend die zal zijn. Op het programma staan onder meer een ondertunne ling van het Stationsplein en de bouw van een flat langs de spoorlijn, op de parkeer plaatsen van de bussen. De kosten van de ondertunne ling worden geschat op 20 miljoen gulden en zullen de uitvoering van dat plan wel licht verhinderen. Of de flat, met 100 drie-kamerwoningen er komt. is evenmin duide lijk. Vast staat dat de bewo ners van de flat aan de ande re zijde van het Stationsplein zich er hevig tegen zullen verzetten. „Reken maar", zegt me vrouw M.J. Wouters, be woonster van de vierde eta ge. „Het uitzicht is hier in de loop van de tijd al meer dan genoeg aangetast. Toen ik hier in 1969 kwam wonen, zag je aan de horizon de dui nen van Katwijk liggen. Ver volgens kwam de nieuwbouw van het «Academisch Zieken huis, waar ik bepaald niet wild enthousiast over kan zijn. Jammer hoor, vroeger keek je uit op die leuke to rentjes van het oude zieken huis en het Piet Paaltjenspad. Je zag wat huisjes en een rugbyveld. Als we hier te genover een flat krijgen, valt Jammer Mevrouw N. Groenewegen valt haar bij. „Dat station en die treinen, ze ademen toch wel een bepaalde sfeer uit. Ik ken het spoorboekje uit m'n hoofd. En dat nieuwe AZL- gebouw, ach, ik vind het niet zo gruwelijk. Die gele raam- partijen, daaf is over nage dacht: de treinen zijn ook geel". De komst van een nieuwe flat geeft het Stationskwar tier volgens Groenewegen het aanzicht van een nieuw bouwwijk en zal de overlast van het verkeerslawaai ver groten. Mevrouw Wouters: „Je kunt hier nu al nauwe lijks een raam open zetten. We hebben hier dubbel glas, maar toch moet je je televisie hard zetten om hem te kun nen verstaan". Ook zien zij grote problemen opdoemen voor nieuwe be woners die hun auto niet kwijt kunnen. Op een door deweekse dag staat het par keerterrein tussen de flats aan het Stationsplein en de Morssingel overvol. Wouters: „Veel treinreizigers en perso neel van het AZL parkeren hier. En dan te bedenken dat hier boerderijen hebben ge staan. Twintig jaar geleden was er nog een zandbak en keek je uit op prachtige tui nen van de herenhuizen aan de Morssingel. Jammer dat dat allemaal voorbij is". Beide bewoonsters zijn wel te spreken over andere ver nieuwingen. Groenewegen noemt het toekomstige sta tion: „Die grote glazen gevel, dat lijkt mij wel wat". Ook de komst van winkels onder de flat juicht zij toe. „Het was daar maar een saaie bedoe ning. Die etalage van Terre des Hommes bijvoorbeeld, deprimerend". Een „vergeten" stukje Sta tionskwartier ligt tussen de Stationsweg, Schipholweg, Maredijk en Rijnsburgersin gel. Die zes, merendeels doodlopende straten vormen eigenlijk een wijkje apart dat vergeleken bij „de andere kant" een enigszins uitgestor ven indruk maakt. Die in woont. Zijn moeder, zoon, dochter en twee nich ten wonen er ook. Het kost Bekooy de nodige moeite om te bedenken wat i die tijd met het wijkje i met winkels. Het was een echte middenstandswijk: bakkers, melkboeren, een timmerfabriek. De Touwfa- briek bezat hier tachtig pro cent van de huizen aan de Poelgeestlaan en de Aloë- laan. Er woonden hier veel ambtenaren, politieagenten. Ze noemden dit zelfs een ka pitalistische wijk. In de jaren dertig was het daarmee ge daan en werd het meer een arbeiderswijk". De wijk is langzaam maar ze ker vergrijsd, weet Bekooij. „Maar gezellig is het hier nog altijd. In de zomer zitten we buiten, dan bak ik patat en kroketten. Iedereen kan meeëten. We komen hier niet speciaal bij elkaar op bezoek, maar staan altijd voor elkaar klaar. Van mensen die hier zijn weggegaan hoor je dat ze de intimiteit missen, de vriendelijkheid". Bekooy kan zich nog herin neren hoe op het Schutters veld paarden liepen. „Van al dat bouwen hebben we hele maal geen last hoor. Nee, dan het verkeer. Dat eenrich tingsverkeer hier, daar klopt niet veel van. Maar ik be moei me er niet mee. De po litie moet dat maar uitzoe ken". INITIATIEF VAN HETKNSB-DISTRIKTSASSENHEIM: VERSTERKING VAN RESERVES Henk Vergeer (52) is een ver familielid van de wat onfortuinlijke, eertijds met prachtige titels be giftigde, Hein uit Haas trecht; „maar hij heeft toch geweldig gepres teerd hoor, al is het dit jaar niet gelukt. Het gaat steeds maar harder met dat schaatsen; je moet mee kunnen komen". Henk Vergeer kan het weten, want hij trekt zelf twee keer in de week z'n baantjes, 's Zondagsmor gens komt hij er zelfs om 6 uur z'n warme bed voor uit en om half 7 staat hij op het ijs van de Leidse IJsbaan. Ieder z'n meug. Heerlijk vindt hij dat. Een marathon schaatsen: nog heerlijker. Hij doet dat gere geld. Henk Vergeer, cam pinghouder en hovenier in een Warmonds gebied waar bijkans niet anders dan Ver- geers wonen en werken, is bovendien een jaar of tien voorzitter van het distrikt Sassenheim van de KNSB dat sinds twaalf jaar gebruik maakt van de IJsbaan Lei den. Vergeer vuurt een be weging aan die hem niet koud laat: „Wist u, dat Lei den en omgeving een ontzet tend ijs minnend publiek heeft? Het is zo ijs minded, dat er 20 ijsclubs bij ons dis trikt zijn aangesloten. Die maken allemaal gebruik van de Leidse ijshal. Voor een heel groot gedeelte jeugd hè". Nu treft het vrij ongelukkig, dat de voorzitter als schaatser zichzelf herhaaldelijk tegen komt. Hij lijdt dan steeds on der een drukkend dilemma: „Als schaatser ben ik een pure natuurijsman die het liefst aan Meren- en Molen tochten meedoet. Dat is pas je ware ijspret. Maar als voor zitter van een ijsclub, niet waar, dien ik te knokken voor onze belangen die in de IJshal verankerd liggen. Dan moet ik „ambtelijk" hopen op een ijsloze winter. Voelt u die vertwijfeling waaraan ik soms ten prooi ben?" Ik heb begrip voor 's mans innerlij ke strijd, en bert ook dank baar dat ik zelf niet door ijs- twijfels verscheurd word. Wat dat betreft lijk ik niet op de ezel die tussen twee schel ven hooi moet kiezen. De dooi heeft nog steeds mijn persoonlijke voorkeur. Zeker als er een koolmees in het vroeg-maartse zonnetje op een kale berketak een proeve van z'n repertoire laat horen. De Leidse IJshal: van particulier initiatief tot begrotelijk troetelkind van een stichting die in een behoefte binnen de regio voldoet. FOTO. HENK VAN DEN ENDE Dat is pas een vogeltje dat van kwinkslagen houdt. Budgettaire kwesties Voorzitter Henk Vergeer, echter, zit er maar mee. Als hij periodiek met z'n bestuur vergadert, heeft hij het bijna uitsluitend over financiële besognes. Leuke ijsdingen be praten, wedstrijden uitzetten, ver schaatsplezier uitstip pelen is er nauwelijks meer bij. „Het gaat voornamelijk over aflossingen, budgettaire kwesties, besprekingen om de kosten te drukken, om er- te springen. Met in ons achterhoofd de belangen van vele honderden, zeg maar duizenden schaatsliefhebbers. Dia hal moet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, ze ven dagen in de week, kun nen doordraaien". Een summier overzicht van de halse geschiedenis, die be gint bij de euforie van Ton Menken, wiens naam des tijds, begin zeventiger jaren, niet van de lucht was en die de stad aan een waar ijspaleis hielp en tegelijk de grondslag voor z'n deficit legde door el ders nog meer van die ijsten- ten volgens de onduurzame Menken-formule op te zetten. Een jaar of 3 terug kocht me neer Kempeneers-van-de- duurdere sleeën de op kapi taalbasis ontwrichte hal, ten einde er een uitbreiding voor zijn auto-dealers-faciliteiten te kunnen bewerkstelligen. Als zich er iets voordeed dus. Maar het bleef een ijsbaan, ook onder Kempeneers. Al een paar jaar eerder, toen Menken z'n deceptie had be reikt, hadden kunstijsge- machtigden de handen ineengeslagen: vanuit de ijs hockey wereld, het curling, het kunstrijden, het hardrij den, enfin, corporaties van ijsbelustigden, die allemaal de ijshal wilden behouden „Elke week kwamen kinderen een paar keer schaatsen en kregen daar hun training. Het was een hele organisatie, die uitgroei-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11