Vaticaan verzamelde losgeld voor ontvoerde Aldo Moro Shamir stelt beslissing over vredes plan VS uit CeidaeGomfl/nt arthage gelooft jieilig in kansen /an Albert Gore EX-PREMIER ANDREOTTI IN INTERVIEW: Leger Israel doodt drie guerrilla's Minoxidil na SUITENLAND MAANDAG 7 MAART 1988 PAGINA 5 ;rs raniërs vallen ovjetambassade aan pen. :ht eedi letn OSKOU Oproerige Iraniërs r ;bben gisteren ae Sovjetambassa- v,e i in Teheran aangevallen met ste- retai?n en brandbommen. Het perso- ltercj, el werd met de dood bedreigd, ■amndus Tass. Volgens het persbureau s zj.aren de aanvallen voorafgegaan lanm,or ..°Pru»en^e artikelen" in de oetxaanse Pers' waar*n Moskou de jjj_ huid kreeg van de reeks Iraakse lino ketbeschietingen op Teheran, j aa oskou heeft tegengesproken dat et de raketten aan Baghdad heeft lieverd. De Russische amabssa- "L" :ur in Iran is op het matje geroe- om een protest tegen de leve- in ontvangst te nemen. RD Zuidafrika: Regeling met Moskou over Angola JOHANNESBURG Zuidafrika heeft de Sovjetunie gisteren voor de eerst maal aangeboden een overeenkomst te sluiten over Angola. Minister van defensie Malan stelde Gorbatsjov voor dat Moskou zich uit dit Afrikaanse land terugtrekt. Als Moskou belooft „een regering van verzoe ning" te steunen, zal Zuidafrika de steun staken aan de anti-regeringsgezinde rebel len in Angola, verenigd in de Unita. Vol gens Malan moet de Sovjetunie eenzelfde politiek volgen als in Afghanistan: „Als Gorbatsjov dezelfde lijn kiest in Angola, zal Zuidafrika niet aandringen op de vor ming van een Zuidafrika welgezinde re gering in Luanda". De burgeroorlog in Angola duurt nu twaalf jaar. EG blijft groepen Zuidafrika steunen KONSTANZ De Europese Ge meenschap blijft niet-gouvernemen-* tele organisaties in Zuidafrika als vakbonden, kerken en mensenrech tenorganisaties steunen. Dit hebben de ministers van buitenlandse zaken het afgelopen weekeinde aan het Bo- denmeer besloten. De EG zal er in Pretoria op aandringen de maatrege len ongedaan te maken, die anti- apartheidsorganisaties verbiedt geld uit het buitenland aan te nemen. De afgelopen twee jaar heeft de Ge meenschap zeventig miljoen gulden beschikbaar gesteld aan Zuidafri- kaanse groeperingen. Dit jaar staat nog eens 46 mijoen gulden op de be groting. Helikopters VS beschoten in Golf MANAMA In de Perzische Golf zijn gis termorgen twee Ameri kaanse militaire heli kopters gedurende drie minuten onder vuur komen te liggen. De be schieting vond vermoe delijk plaats vanaf een Iraans oliebooreiland en enkele boten in het midden van de Golf. De helikopters weken uit en beantwoordden het vuur niet, maar werden evenmin geraakt. „De helikopters richtten al hun aandacht op ont snappen", aldus een le- gerwoordvoerder. „Zeker honderd doden bij rellen in Azerbajdzjan" MOSKOU Bij de etnische rellen in de stad Soemgait in de Sovjetre publiek Azerbajdzjan zijn veel meer doden gevallen dan officieel is toegegeven. Sergej Grigorjants, hoofdredacteur van het niet-offi- ciële blad Glasnost, zei gisteren in Moskou dat er meer dan honderd mensen zijn omgekomen. Het offi ciële persbureau Tass sprak vrijdag nog van 31 doden. Grigorjants ver klaarde zijn informatie te hebben gekregen van vrouwen uit Soem gait, die met hun kinderen naar de Armeense hoofdstad Jerevan zijn gevlucht. Chirac wil geen „cohabitation" PARIJS Premier Chirac van Frankrijk heeft gisteren gezegd dat de „cohabitation" die sinds 1986 be staat tussen een socialistische presi dent en een conservatieve premier „in 1988 gedwongen ophoudt." Zijn parlementaire aanhang kan de deling van de macht niet langer verstou wen, aldus Chirac. Volgens de pre mier zou een socialistische overwin ning in de presidentsverkiezingen voor de huidige conservatieve meer derheid een verloochening van haar opinie zijn. De conservatieve meer derheid in het parlement kan geen premier steunen die noodzakelijker wijs een socialistische politiek moet kandidaat die ooit voor de Democraten aan de ver kiezingsstrijd heeft deelge nomen. FOTO: AP (Van onze correspondent Jo Wijnen) \RTHAGE De Ken edy van het zuiden. Het eest welbespraakte poli- Tcè wonderkind van de De komende presi- nt van de Verenigde aten. In dergelijke be- bnderende bewoordin- fn spreken de inwoners in het plaatsje Carthage de Amerikaanse staat ?nnessee over de jongste esidentskandidaat die I lit bij de Democtaten ieft deelgenomen aan de ce om het Witte Huis. et gaat om hun plaatsge- ot senator Albert Gore. gelopen zaterdag won hij »r de eerste keer de •verkiezing in de staat Wy- ng. Maar geen van de ove- Democratische kandida- had actief campagne ge- ■rd in Wyoming. Morgen, „Super Tuesday", hoopt de jarige politicus zijn grote te slaan, irthage is nog niet eens een k op de kaart van Tennes- Maar naar het idee van 1 inwoners staat hun plaats •het centrum van de wereld- fitiek. Senator Gore is voor mensen hier de zoon van oude senator". Dan heb- ze het over Albert Gore die twaalf jaar zitting had het Huis van Afgevaardig- in en vervolgens nog eens ervcjhttien jaar senator was. De rderij van de familie Go- - eigenlijk een landhuis paleiselijke omvang men!1 temidden van 250 hectare land langs de oevers van de Cumberland, lerhfc ambitieuze senator is al ssenpandenlang het gesprek van v dag in Carthage, zegt Fritz cencjrey. Hij is eigenaar van Wal- Hotel. Een in hpt midden mat^n het stadje gelegen verve- kingp en goedeels vervallen inigjnd. Daar verzamelen zich op ie oindagmorgens de inwoners nd, bCarthage om er na het >rd ldoen van hun kerkelijke It. R chten een stevige lunch tot •h te nemen, itz Sircy: „Het is hier elke )ndag druk. Het verschil is een dat de mensen nu ner- ns anders meer over praten :om<n over Albert Gore." Sircy d ga schouwt Gore als „een van onzen". „De jonge Albert oet president worden. Ik iet dat hij er geknipt voor is. -op pn mij mag hij". ,n v'n de stamtafel van het Wal- Bush op kop NASHVILLE Ameh- ka's vice-president George Bush stevent vol vertrou wen af op „Super Tues day", de dag van morgen, wanneer in een groot aan tal vooral zuidelijke staten voorverkiezingen worden gehouden. Bush won ver rassend in South Carolina, waar Pat Robertson ge dacht had te winnen. Bij de Democraten blijft de si tuatie onduidelijk. De zwarte dominee Jesse Jackson krijgt morgen naar verwachting onge veer 25 procent van de stemmen, ruim voor de huidige Democratische koploper Dukakis (19 pro cent) en Gore (18 procent). dei ën) Hotel verwerkt een gezel- >rbe lap Carthagers de lunch. De groep wordt gedomineerd door een tanige heer, die zich als J.B. Smith voorstelt. Hij blijkt een soort politiek orakel, dat graag heeft dat naar ~hem wordt geluisterd. „Gore wordt de volgende president van Amerika. Zo zit dat, mijn heer", zegt J.B. Dat ook de laatste opiniepeilingen nog niet geheel in die richting wij zen, kan hem niet van zijn stuk brengen. Een van de dames in het ge zelschap, Elsy Smidt, vertelt dat ze samen met Pauline de vrouw van de oude sena tor de Democratische Vrouwen Club afd. Carthage heeft opgericht. Heeft Neder land ooit van deze dappere, wijze vrouw gehoord? Weet men in Nederland trouwens iets van Tipper Gore, de goed ogende vrouw van de presi dentskandidaat? Weten de Ne derlanders dat Tipper Gore campagne heeft gevoerd tegen de smerige teksten in de pop muziek? Weten de Nederlan ders in het algemeen aan wat voor smeerlapperijen de Ame rikaanse kinderen door pop sterren en filmacteurs worden blootgesteld? „Daar moet u dan vooral over schrijven", al dus Elsy gebiedend. Als we het Walton Hotel ver laten heeft de zondagsrust Carthage volledig in haar greep. Zelfs het Gore-hoofd- kwartier zit potdicht. Fritz sluit de deuren achter ons. Zijn concurrent van het Town House is al dicht. Bij het tank station, waar een bord staat met „Welcome Home, Al", gaan de lichten uit.-In Cartha ge mogen de Gore's het voor het zeggen hebben. Maar op de zondagsrust heeft zelfs de vol gende president van Amerika geen greep. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Paus Paulus de Zesde had een groot los geld verzameld voor de vrijlating van de ontvoer de Italiaanse politicus Aldo Moro. Het Vaticaan onderhandelde tot het laatste toe met de Rode Brigades. Dat heeft de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken Giulio Andreotti gezegd in een interview met het blad „Pano rama", tien jaar na de moord op de christen-democratische politicus. Andreotti was inder tijd premier. Het volledige in- terviwe verschijnt in het num mer van 13 maart. Moro, een christen-democraat die zes maal premier was, werd op 16 maart 1978 ont voerd. De daders legden een hinderlaag bij zijn woning en doodden vijf van zijn lijfwach ten. Het met kogels doorzeefde lijk van Moro werd 55 dagen later gevonden in een auto in het centrum van Rome. De Italiaanse regering is vaak verweten niet genoeg gedaan te hebben om het leven van Moro te redden. Volgens An dreotti was het Vaticaan nog het meeste actief. Paus Paulus de Zesde was zeer op Moro ge steld. De paus liet het niet bij zijn dramatische „oproep aan de mannen van de Rode Bri gades". Zijn secretaris Macchi was bezig met het verzamelen van een „zeer groot losgeld", met name in Milanese krin gen. De smeekbede van de 80- jarige paus, die indertijd in het laatste jaar van zijn leven was, werd opgevat als een concessie aan de Rode Brigades. Het pleidooi gaf de Rode Brigades een soort erkenning, aldus veel critici. Volgens Andreotti onderhield het Vaticaan direct contact met de ontvoerders, „maar ik wil op dit punt niet in details treden", aldus de politicus. Overigens wordt door een naaste medewerker van Pau lus VI, mgr. Virgilio Levi, ont kent dat het Vaticaan contact met de ontvoerders had en be reid was een losgeld te beta len. Levi erkent dat het Vati caan op zoek was naar tussen personen, maar zegt dat die nooit werden gevonden. „Herald" plechtig herdacht BRUSSEL Met een plechtige bijeenkomst op zee hebben honderden familieleden en vrienden gisteren in de striemende regen de slachtoffers herdacht van de ramp met de Herald of Free Enterprise. Voor de kust van Zeebrugge, op de plaats waar gisteravond precies een jaar geleden het Britse autoveer kantelde waardoor 193 mensen om het leven kwamen, werd het scheep vaartverkeer stilgelegd en wierpen nabestaanden bloe men en kransen in zee. De herdenkingsplechtigheid, voorafgegaan door erediensten in de kathedralen van Canterbury en Rochester werd geboycot door de „Herald Families Association", waarin de meeste nabe staanden van de ramp zijn verenigd. Deze vereniging vond een herdenking vanaf een schip van P O niet passend, omdat de rederij zich het lot van haar leden onvoldoende heeft aangetrok ken en zij pas afgelopen woensdag met een aantal van hen een schaderegeling overeenkwam. Bovendien zijn volgens de Association nog onvoldoende veilig heidsmaatregelen genomen om nieuwe rampen met autoveren te voorkomen. Diverse instellingen, die aan het reddingswerk deelnamen, zoals het Belgische ministerie, duikersverenigingen en ambulancediensten wachten nog steeds op vergoedingen van P O. Gisterochtend werd ook een herdenkingsplechtigheid gehouden in de St. Donaaskerk in Zeebrugge. Daar waren ongeveer twee honderd familieleden van de slachtoffers aanwezig plus mensen die zich destijds hebben ingezet om zoveel mogelijk hulp te ver lenen. Bij de kerk zal te zijner tijd een gedenkplaat worden aan gebracht in een speciaal daartoe aan te leggen rozenperk. Op Buckingham Palace reikte de Britse koningin vandaag aan dertien Belgen die zich bij de reddingsactie hebben onderschei den, een ereteken uit. Onder hen waren de Oostvlaamse provin ciegouverneur Vanneste, enkele verplegers en artsen, en dui kers van de marinehaven in Zeebrugge. TEL AVIV Israëlische sol dalen hebben gistermorgen in het zuiden van Libanon drie guerrillastrijders gedood. Vol gens woordvoerders van het leger vielen er geen doden of gewonden aan Israëlische zijde bij de botsing die zich voor deed in de buurt van Bint Jbeil in de door Israel inge stelde veiligheidszone ten noorden van de grens tussen Libanon en Israel. Het Islami tische Verzet, een coalitie van radicale shi'itische moslems en de pro-Iraanse Hizbollah (par tij van God), meldde dat het twaalf Israëlische soldaten ge dood of verwond had bij de aanval op een pantservoertuig. USKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Ultgevori). Antwerpon-Woe»p. JERUZALEM Premier Shamir van Israel heeft gisteren voorkomen dat het kabinet een beslissing nam over het Amerikaan se vredesvoorstel. Shamir wil tijdens zijn bezoek aan Washington de Ameri kaanse regering bewegen akkoord te gaan met wij zigingen van een eerder gedaan voorstel. Minister van buitenlandse zaken Peres, die het Ameri kaanse plan wel volledig aanvaardbaar vindt, eiste dat het kabinet een beslissing zou nemen voordat Shamir naar Washington afreist. Kennelijk ontbrak het Peres aan voldoende steun om het plan in stemming te krijgen. De Amerikaanse minister Shultz wil van Egypte, Syrië, Jordanië en Israel binnen tien dagen antwoord op zijn plan. De VS stellen voor te beginnen met een internatio nale conferentie, twee we ken voor het begin van di recte onderhandelingen tus sen Israel en een Jordaans- Palestijnse delegatie, „die op 1 mei zouden kunnen begin nen". Deze directe bespre kingen moeten resulteren' in een tijdelijke regeling voor de bezette gebieden, die drie jaar van kracht zou moeten zijn. Shamir is tegen een interna tionale conferentie en even min geporteerd voor het door Shultz voorgestelde tijd schema. De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO is eveneens tegen het plan. Het zou een „list" zijn, die tot doel heeft een einde te ma ken aan de onlusten in door Israel bezette gebieden. Ove rigens zijn bij rellen het afge lopen weekeinde weer twee Palestijnen gedood. Syrië lijkt wel iets voor het idee te voelen. De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft Israel geadviseerd de media te weren uit de bezette gebie den en al het nodige geweld te gebruiken om de opstand daar de kop in te drukken, zo berichtte de New York Ti mes zaterdag. Israel zou er goed aan doen „de opstand zo snel mogelijk neer te slaan krachtig, hard en snel", zo zou zijn advies zijn verwoord in een memo. Kissinger ont kent het memo niet, maar wel dat hij heeft aangeraden „geweld" te gebruiken. Spandoeken tegen bezuinigingen Een zee van spandoeken bedekt het Victoria Embankment in Londen wanneer duizenden werknemers in de gezondheidszorg demonstreren tegen de bezuinigingen door de Britse regering. door Roger Simons LONDEN - „Ik vind hem een leuke jongeman, maar 't is zonde dat hij net zoals zijn oudere broer Charles bij de kroon al flink begint te kalen.Dit hoorde ik laatst een aardig Engels meisje zeggen over prins Edward. Het toneelspelende jongste lid van de Britse koninklijke familie heeft inderdaad last van voortijdige haaruitval. Miljoenen mannen die eveneens gebukt gaan onder deze kwaal, proberen er wat tegen te doen, want een heer met haar dat alsmaar dunner wordt, is meestal geen gelukkig mens. Vandaag de dag kan hij drie dingen proberen. Zich er niets van aantrekken, is de goedkoopste en wellicht ook de beste oplossing. De nieuwe mode volgen en geregeld je schedel kompleet kaal scheren, zodat je op Kojak begint te gelijken, valt duurder uit vanwege de scheermesjes en de zeep. Maar voor wie het kalen een ondraaglijke psychologische last dreigt te worden, bestaat nog de mogelijkheid een haargroeimiddel te gebruiken. De vraag is alleen welk middel? In Londen wordt momenteel met enige verbazing gepraat over een nieuwe „mirakelkuur", gebaseerd op het geheimzinnige scheikundige produkt minoxidil dat volgens sommigen zelfs een biljartbal zou kunnen sieren met een donzige haardos. Minoxidil is naar verluidt een van de hoofdbestanddelen van de urine van ratten. Of dit nu betekent dat plassende ratten een kale schedel opnieuw zouden bebossen, moet nog worden bewezen. Gelukkig kan men minoxidil ook artificieel produceren. Het was trouwens een Amerikaans farmaceutisch bedrijf dat er achterkwam hoe weinig deze stof houdt van kale plekken. Er zat minoxidil in een product bestemd voor de bestrijding van te hoge bloeddruk. Wie het innam ontwikkelde prompt een laagje dons op lichaamsdelen die doorgaans grotendeels onbehaard plegen te blijven. Omdat nog veel research nodig is omtrent de mogelijkheid van andere neveneffecten mag zowel in Groot-Brittannië als in de Verenigde Staten minoxidil niet officieel worden gebruikt. Sluwe Britse zakenlieden, die kennelijk veel brood zien in dit grandioze mirakel, importeren nu grote voorraden Italiaanse minoxidil. Onverdund kost het produkt momenteel 1200 pond de kilo. Hiervan kan aangelengd zo'n vijftig liter minoxidil worden gemaakt. Buiten enkele liters minoxidil hebben gulzige sjacheraars verder niets meer nodig dan een hotelkamer en een dokter. Kalende slachtoffers worden aangelokt door middel van beloftevolle advertenties in kranten en tijdschriften. Zij komen in dichte drommen opzetten, hoofdzakelijk mannen maar ook veel vrouwen, voor wie het kalen nog een stuk erger is. Hoopvol laten zij zich in de hotelkamer onderzoeken door onbekende „specialisten", die hen telkens ideaal vinden voor een behandeling met minoxidil. Deze wordt voorgeschreven door de bij de hand zijnde dokter. Zes maanden lang 60 cc minoxidil smeren, kost 220 pond de maand; vooraf te betalen. Voor de handelaar zit er een winstmarge van 75.000 pond tot 500.000 pond in. En hoeveel baat de klanten van dergelijke oneerlijke zakenlui uiteindelijk vinden bij hun „behandeling" is nog niet bekend, maar volgens John Terry, directeur van een particulier ziekenhuis in Midden-Engeland doet minoxidil in bepaalde gevallen en bij bepaalde mensen werkelijk nieuwe haargroei ontstaan. Het waarom daarvan is nog een mysterie dat zelfs de grote farmaceutische fabrikanten niet hebben opgelost. „Maar,zegt Terry, „De behandeling hoeft echt geen fortuin te kosten en trouwens niet langer dan drie maanden te duren. Ten minste de helft van de kalende mannen en vrouwen die zich laten behandelen door bedrieglijke specialisten zullen waarschijnlijk afstand doen van veel geld voor zero resultaat, want zelfs met minoxidil weet je nooit van tevoren dat het zal helpen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5