Werd Brokx terecht weggezonden? Reuma lang niet altijd hopeloos Camorra achter zwendel op draf banen van Napels BINNENLAND £otdóc6ou*mit MAANDAG 7 MAART 1988 PAGINA JIJ TWEELINGPAARDEN" GEKOCHT IN NEDERLAND: ROME De eamorra, de georganiseerde misdaad in Napels heeft de hand in de zwendel met renpaar den tussen Nederland en Italië. Lorenzo Nuvoletta, een van de gevaarlijkste criminelen van Napels, schijnt de grote man te zijn achter het schandaal van de „tweelingpaar den". Tot die conclusie is de Italiaanse justitie geko men. Met een slimme truc zijn Itali aanse criminelen erin geslaagd veel geld te verdienen op de renbanen. Zij kochten in Ne derland bijvoorbeeld vierjarige dravers, die er precies zo uit zagen als bepaalde Italiaanse tweejarigen. Soms werd met cosmetische correcties de gelij kenis helemaal perfect ge maakt. In Italië kregen de Ne derlandse dravers de naam op geplakt van het jongere paard dat zij moesten vervangen. De afgedankte Italiaanse paar den verdwenen geruisloos en eindigden niet zelden bij de slager. De sterkere, oudere, Nederlandse paarden verdien den op de Italiaanse renbanen vele miljoenen lires omdat zij meedraafden bij de tweejari gen. De Italiaanse justitie werd door Nederland op het spoor gezet van de zwendel. Na ka mervragen bevestigde minis ter van landbouw Braks in ja nuari vorig jaar dat Italianen in Nederland „tweelingpaar den" opkochten. Maar aange zien er in Nederland niets strafbaars gebeurde zag de mi nister geen reden voor ingrij pen. Vanuit Nederland werd er wel een rapport naar Inter pol gestuurd met daarin onder andere de naam van de Napo- litaanse importeur van elf Ne derlandse dravers. Maar Italië deed niet veel met het rapport. Het stuk is naar Napels gestuurd en daar in een lade verdwenen. Ook de Itali aanse hippische bond maakt niet de indruk erg happig te zijn op een snelle aanpak. Voorzitter Ennio Grandi en zijn vrouw hebben duistere be dreigingen ontvangen. Maatre gelen zijn er nauwelijks geno men. Het is gebleven bij een startverbod voor „Grammo" en „Grassman". Beide paar den, succesvol bij de driejari gen, bleken vierjarigen te zijn. Waar ze precies vandaan kwa men, weet niemand. Evenmin waar de echte Grammo en Grassman gebleven zijn. De trainer en de eigenaar van de paarden zijn echter buiten schot gebleven. Het onderzoek heeft een kort stondige nieuwe impuls gekre gen dankzij een zeer gedetail leerde anonieme brief die bij de justitie in Bologna is bin nengekomen. De briefschrij ver noemt elf „tweelingpaar- den" met naam en toenaam. Alle sporen leiden naar een streek vol stoeterijen bij Na pels, die beheerst wordt door de gevreesde camorra-boss en paarden-fanaat Lorenzo Nuvo letta. Een paar weken geleden slaagde Nuvoletta er al schie tend in aan een hinderlaag van de politie te ontkomen. De man wordt voor zo ernstige vergrijpen gezocht dat ae kwestie van de „tweelingpaar- den" de Napolitaanse justitie nauwelijks interesseert. Veel vrijwilligers voor dienstplicht o\ DEN HAAG Bijna tweedi zend mannen hebben gere geerd op een actie van het n nisterie van defensie om vr Dl willig hun dienstplicht te v« vullen. Dat zei staatssecretaiin. e J. van Hou welingen zaterd j? in het TROS-radioprogramn au* Kamerbreed. Inmiddels ziart meer dan vijfhonderd mann er goedgekeurd en opgeroep ®ai? hun dienstplicht vrijwillig £u|! vervullen. Van Houwelingike* zei dat nog driehonderd aa vragen in behandeling ziin i .l verwachtte dat uiteindelijk o le geveer duizend vrijwillige:UI kunnen worden opgeroepen. ft Mk lev. ng i EINDRAPPORT BOUWENQUÊTE MOET MORGEN UITSLUITSEL GEVEN DEN HAAG Na ruim een jaar en drie maanden van studie, verhoren en verslaglegging presen teert de enquêtecommis sie bouwsubsidies mor gen haar eindrapport aan de Tweede Kamer. De commissie, die eind no vember '86 door de Ka mer aan het werk werd gezet om de onderste steen in het nationale bouwschandaal naar bo ven te halen, heeft daar voor drie maanden lan ger nodig gehad dan aanvankelijk de bedoe ling was. Vooral het ver werken van de enorme berg aan informatie in een handzaam eindver slag is de commissie naar eigen zeggen van voor zitter Klaas de Vries be hoorlijk opgebroken. Een van de kwesties die mor gen in het eindrapport een antwoord moet vinden, is de vraag of ex-staatssecretaris Gerrit Brokx (die nog altijd in de wachtkamer zit voor een bestuurlijke post) op 16 oktober '86 terecht het vér- trouwen verloor van „zijn" CDA-fractieleider Bert de Vries. Op dezelfde dag dat de fracties van PvdA, VVD en D66 tot de conclusie kwa men, dat aan een parlemen taire enquête niet viel te ont komen, schreef De Vries een vertrouwelijke brief aan pre mier Lubbers (die vervolgens naar de pers uitlekte). Daarin maakte De Vries onomwon den duidelijk dat staatssecre taris Gerrit Brokx naar zijn mening niet langer op die post te handhaven was, van wege de verstrengeling met „ontoelaatbare praktijken van beleggers". „Dat alles overwegend meen ik dat Gerrit er - zowel politiek als persoonlijk - wijs aan zou doen de weg vrij te maken voor een andere bewindsper soon op die post". Daarmee werd niet alleen het politieke lot van Brokx bezegeld, maar bovendien haalde het CDA de grootste politieke an^el weg uit de enquête, nog vóór dat die een aanvang had ge nomen. Toch is het óórdeel van de enquêtecommissie over het functioneren van Brokx nu niet geheel gespeend van elke politieke betekenis. Mocht de commissie morgen ten aanzien van Brokx een glashard „onaanvaardbaar" uitspreken, dan zou dit een benoeming van Brokx op een belangrijke burgemeester spost weieens in de weg kun nen staan. Subsidie-systeem Een tweede, minstens zo be langrijke zaak betreft de vraag hoe het nu verder moet met de bestaande bouwsubsidies, die jaarlijks inmiddels vele miljarden van de VROM-begroting opslor pen. Kunnen de huidige pre- miehuur- en premiekoopre geling worden gehandhaafd, samen met een verscherpte controle op huren en stich- tingskosten? Of moet er een geheel nieuw subsidie-sy steem komen, waarbij bij voorbeeld een strikt onder scheid zal worden gemaakt tussen de private sector in de gesübsidieerde woningbouw (beleggersbouw) en de sociale bouwsector (de corporaties)? Voorzitter Klaas de Vries liet al bij de aanvang van de en quête weten dat de commis sie in haar eindrapport niet alleen naar het verleden zal kijken, maar tevens met voorstellen zal komen voor een bouwsubsidiebeleid voor de jaren negentig. De studie die volkshuisvestingsdeskun- dige professor Priemus eind vorig jaar aan de commissie heeft uitgebracht, leverde in feite al een complete blauw druk voor zo'n toekomstig subsidiestelsel. De marktsec tor zou volgens dat rapport moeten worden gescheiden van de sociale sector: beleg gerswoningen zouden met eenmalige bijdragen moeten worden gesubsidieerd en cor poratiewoningen met jaar lijkse bijdragen over een pe riode van tien hooguit twin tig jaar (en niet vijftig jaar, zoals nu het geval is). Pijnlijke verhoren De enquêtecommissie zal in haar eindrapport uiteraard ook haar licht moeten laten schijnen over de rol die het parlement in de periode van af '68 in het geheel heeft ge speeld. In de openbare ver horen van (toenmalige) woordvoerders voor de volkshuisvesting in de Twee de Kamer kwam duidelijk het beeld naar voren, dat het parlement zich vooral druk maakte over de vraag of het jaarlijkse nieuwbouwpro- gramma wel werd gehaald. Het punt van de controle op de stichtingskosten van be leggerswoningen (die niet of nauwelijks bestond) werd in 's lands vergaderzaal maar zelden aangeroerd. De rol van het departement van volkshuisvesting in het bouwsubsidieschandaal heeft in de enquêteverhoren van vorig najaar pijnlijke vormen aangenomen. Uit de soms volstrekt tegenstrijdige ver klaringen van (ex-)topambte- naren kon niet anders dan worden geconcludeerd, dat er in de jaren zeventig behoor lijk is aangerotzooid. In het volstrekt verkokerde minis terie wist de ene afdeling niet wat de andere uitvoerde. Individuele afspraken (he renakkoord) met beleggers over het „oogluikend" toe staan van aftrekposten, een latent gebrek aan controle op subsidie-aanvragen, „trucs" om de bezuinigingen op de begroting weg te moffelen, etcetera. Het kan bijna niet anders: de enquêtecommissie moet wel met een hard oor deel hebben over de niet af latende reeks missers die op dit departement zijn begaan. De beleggers, die vanwege de berichten over de ABP-frau- de bij de aanvang van de en quêteverhoren nog in het verdachtenbankje werden geplaatst, wisten zich geleide- lijkaan vrij te pleiten van het idee'als zouden de beleggers massaal hebben gefraudeerd met de subsidieregelingen. Hun verklaringen, soms on dersteund met harde bewij zen, wezen telkens weer in de richting van VROM: daór werd er een potje van ge maakt. Het is zeer de vraag of de commissie voldoende gronden heeft het de beleg gerswereld aan te rekenen dat er in ruime mate is ge rommeld met bouwsubsidies. Schoonheidsfout Tenslotte zijn er de bewinds lieden, die sedert het begin van de jaren zeventig de scepter hebben gezwaaid over het volkshuisvestingsbe leid. Hadden zij zich strikt aan de subsidieregels moeten houden? Of is het achteraf te rechtvaardigen dat zij die re gelmatig aan hun laars lap ten, met het argument dat het bouwprogramma anders niet zou worden gehaald? Halverwege de verhoren ont stond tussen wetenschappers een nogal heftige discussie over de vraag, wat nu eigen lijk de status was en is van de verschillende subsidiebe schikkingen. Sommigen meenden dat bewindslieden als Van Dam, Gruyters en Brokx wel degelijk buiten die regels om mochten gaan. Maar de meeste deskundigen kwamen toch tot de conclusie dat regels moeten worden nageleefd, teneinde rechtson- Ex-staatssecretaris Brokx die voorafgaande aan het onder zoek door de commissie-De Vries zijn functie moest neer leggen. FOTO: ANP gelijkheid in de subsidie-toe kenning uit te sluiten. Com missievoorzitter Klaas de Vries liet al tijdens de verho ren doorschemeren dat de toenmalige ministers Van Dam, Gruyters en staatsse cretaris Brokx volgens hem ten onrechte hebben gerede neerd dat men het niet zo nauw hoefde te nemen met de regels, als dat maar in het belang van de volkshuisves ting was. De rol van Gerrit Brokx, die negen jaar als staatssecretaris de volkshuisvesting bestier de, zal zeker de nodige aan dacht krijgen in het enquête rapport. Hij was bijvoorbeeld verantwoordelijk voor het feit dat - zonder dat dat de bedoeling was van de rege ling - begin jaren '80 zo'n duizend dure koopwoningen uit de vrije sector werden omgezet in premiehuurwo ningen. Met die omzettings regeling van koop- naar huurwoningen (OKH) moest een prop van ruim 13 dui zend onverkoopbare premie- koopwoningen worden weg gewerkt, maar uiteindelijk werden dat er enkele duizen den meer. Ook al omdat Brokx de omzettingstermijn steeds weer stilzwijgend ver lengde. Tijdens de verhoren zei Brokx daarover dat „snel een brand moest worden ge blust". De nogal ruime toe passing van de OKHrregeling noemde Brokx tijdens zijn verhoor voor de enquêtecom missie „een schoonheidsfout". maar mogelijk wordt daar morgen in het eindrapport toch iets anders tegen aange keken. FRANS WEERTS De enquêtecommissie onder leiding van kamerlid De Vries tijdens de verhoren in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. FOTO: DIJKSTRA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid Daarna krijgt onze Kapitein pas tijd zijn oliepak aan te trekken. Na enkele uren klaart de lucht wat op. Dan ontdekken de zee mansogen van Rob een zwart voorwerp op de golven. Dichterbij gekomen blijkt het een omgfeslagen kist te zijn. En bovenop be weegt er iets. Een drenkeling klampt zich vast aan de planken. Rob blijft om het wrak heen kruisen en na veel moeite gelukt het hem met een werpanker verbinding te krijgen. Fietstocht door Israel van de baan MIDDELBURG De elf- daagse fietstocht door Is rael ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig bestaan van de joodse staat in mei dit jaar gaat niet door. Het bestuur van de initiatief nemer, de stichting Elfsteden- fietstocht, vindt dat de gespan nen situatie in Israel zich niet leent voor een feestelijke fiets tocht. Volgens de voorzitter van de stichting, de Middel burgse burgemeester Rutten, is de fietstocht tot nader order uitgesteld. PROF. CATS: LAATSTE JAREN VEEL TEN GOEDE VERANDERD Mensen die reuma krijgen, lopen die ziekte vrijwel altijd op tussen het twintigste en vijftigste jaar. Het hangt helemaal af van de soortr-1 aandoening hoe de ziekte zich verder ontwikkelt. Lang is gedachtH dat reuma het begin van het einde was, inmiddels is wel duidelijk^ dat negen van de tien patiënten weer redelijk tot goed kunnen le ven, al dan niet met de nodige aanpassingen. Dat is te danken aanl vooral veel Nederlandse wetenschappers, die zeker de laatste jaren[|l allerlei onvermoede verbanden als erfelijkheid en immuniteit voorzichtig aan het ontdekken zijn. Het geld dat voor dergelijk on derzoek nodig is moet voor het grootste deel komen van de bevol-^7"j king. Deze week wordt de burger weer gevraagd om een bijdrage voor het Nationaal Reumafonds, dat jaarlijks 9 miljoen kan beste den aan het reuma-onderzoek. LEIDEN Prof. dr. Cats is een opgewekt man. Tweederde van zijn leven heeft hij nu met reumapa tiënten doorgebracht en in die periode heeft hij veel ten goede zien veran deren. „Reuma veroor zaakt nog wel degelijk veel leed, maar verschil lende vormen zijn tegen woordig toch beter te be handelen dan vroeger. Hedentendage hoeft nie mand meer meteen te schrikken bij reuma", al dus de Leidse hoogleraar reumatologie. Een rondgang over zijn afde ling in het academisch zieken huis van Leiden (AZL) maakt veel duidelijk, maar niet direct dat reuma zo erg nog niet is. Een meisje van net 21 jaar ligt op haar buik in bed en drinkt thee met een rietje, omdat ze als gevolg van reumatische ontstekingen haar benen nau welijks kan bewegen. Prof. Cats vraagt zich af of het beter is haar in een rolstoel te laten zitten en te kijken of de na tuur het probleem op den duur oplost, of dat hii zal beginnen met een behoorlijk belastende medicijnkuur. „En denk erom", zegt hii tegen het meis- i'e, „dat je zelf ook een stem lebt. Als jij zegt dat het niet gebeurt, dan gebeurt het Onbeweeglijk Een vrouw van 44 jaar zit met haar hoofd onbeweeglijk vast geklemd in een stellage van 25 kilo en klemt tussen haar even onbeweeglijke, gekromde vin gers een sigaret. Er is een nek- wervel rechtgezet die was gaan schuiven als gevolg van de chronische ontstekingen waarvan ze nu zo'n 22 jaar last heeft. „Nee", zegt ze, „ik heb echt geen pijn. Dat heb ik trouwens zelden gehad. Ik kan me thuis ook best redden, ik doe zelf het huishouden. In een aangepaste keuken en zo, en voor het zware werk krijg ik een halve dag in de week hulp. Het ligt natuurliik aan je instelling, maar ik heb het al tijd het belangrijkste gevonden dat ik zoveel mogelijk zelf kon blijven doen". Ze vertelt nog lacherig van een medepatiënt die zegt helemaal op te knap pen van een koude douche ter wijl ze zelf al wegkruipt als ze met een vinger in koud water komt. „Zo zie je", zegt prof. Cats, „dat er niet één vorm van reu ma is en dat reuma niet voor iedereen hetzelfde is". Zegt een andere vrouw van middel bare leeftijd, die voor het eerst in zeventien jaar reuma is op genomen: „Met pijn kan ik wel leven, móet ik ook leven. Maar soms ga je over de grens heen. Dan wordt die pijn in eens zo erg, dat je alleen nog maar kan schreeuwen als een kind". Prof. Cats houdt de hand van één van zijn patiënten vast, waar de verdikkingen bij de gewrichten als gevolg van reu ma goed te zien Zijn. FOTO: WIM VANNOORT van reuma, die wordt veroor zaakt door een verkeerde hou ding en/of belasting van het lichaam. Dat levert rugklach ten op en pijnlijke schouders, ellebogen of billen. Meestal is daar wel iets aan te doen met behulp van fysiotherapie, met een aangepaste manier van le ven of met een injectie. Ernstiger is de beschadiging (arthrose) van het kraakbeen, dat met het ouder worden vocht verliest en daardoor minder beweeglijk wordt. Hoe dit proces precies in zijn werk gaat is nog niet ontdekt. Wel is arthrose redelijk tot goed te behandelen met medicijnen en in zeer ernstige gevallen met een operatie. Een qua pijn vergelijkbare, derde vorm van reuma is jicht. Dat is een stofwisselingsziekte die gedurende enkele dagen zulke hevige pijn in de ge wrichten veroorzaakt dat het lijkt „alsof ze er met spelden en vlammenwerpers in zit ten". Zo'n aanval is goed te be handelen met colchicine, dat wordt gemaakt uit het plantje herfsttijloos. Tussen de aanval len door heeft de patiënt wei nig of helemaal geen last. De oorzaak van jicht is uitstekend te behandelen met medicijnen die het urinezuur verminde ren en/of pillen die zorgen dat er meer urinezi wordt afgevoerd. De veruit meest voorkomen1 lc vorm van reuma wordt v« Hlai oorzaakt door ontsteking r (arthritis); ongeveer anderh procent van de volwassenIan' lijdt hieraan. Deze vorm v da reuma is ook het bekenc "CY omdat die te herkennen is a1 H vergroeiingen van ledemat n k Zeker als de ontsteking)s chronisch zijn, is er weinig niets tegen te doen. De o<nda zaak is nog niet bekend, n wordt er wel gespeculeerd ldo< erfelijkheid een rol speelt. óht een hele reeks medicijnen is F elk geval mogelijk de pijn deze vorm te bestrijden en inda ziekteproces af te remmen. Op deze vorm van reuma het onderzoek zich de kom< n o de decennia ongetwijfeld gasch' toespitsen. Prof. Cats dei dat de oplossing te vinden isor de cellulaire immunologie, tewel de manier waarop menselijke cellen stoffen v'n d buiten (virussen, bacteriën) 1 H breken. Zo wordt bijvoorbe lap gedacht dat medicijnen die vloed hebben op de afwi van het lichaam wel e< voortreffelijk kunnen helj bij reumapatienten met ernr ge ontstekingen. DICK HOFLA1 Griep In de kliniek komen de pa- tienten terecht met de ernstig ste reuma, maar er zijn er ook met lichtere vormen. Alles wat pijn doet in het bewe gingsapparaat - spieren en ge wrichten - wordt weliswaar reuma genoemd, maar dat is lang niet altijd terecht. Net zo min als elke stevige verkoud heid griep is, is niet elke spier- of gewrichtspijn reuma. Er is een vrij alledaagse vgjfrm Dronken schipper ROTTERDAM Een 32-jari- ge man uit Gouderak heeft za terdagmiddag in dronken toe stand een tocht gemaakt door de Rotterdamse haven met een binnenschip dat hij eerder op de middag in de buurt van Krimpen aan de IJssel had ge stolen. De politie werd op merkzaam gemaakt op de man toen zijn vreemde vaargedrag opviel bii het binnengaan van de Waalnaven. Omdat hij de Waalhaven aan de verkeerde zijde binnenvoer hinderde de man een Russische vrachtboot en bij het afmeren ramde hij hard tegen de kade en tegen een andér binnenvaartschip. De man werd uiteindelijk in Lekkerkerk aangehouden om dat hij dronken achter het stuur zat. Man door het hoofd geschoten AMSTERDAM Een 26-ja ge man is zaterdag in Amst dam tijdens een schietpa door het hoofd geschoten overleden. Een andere u van 25 jaar raakte licht i wond. De voor hem bedoe E kogel stuitte af op een aans tn ker. Naar de dader wordt r t m gezocht. Hij is een bekei van de politie. De aanleidf" tot de schietpartij is nog i bekend. Een ruzie omtr verdovende middelen beho volgens de politie tot de r lijkheden. Het slachtoffer de licht gewonde man mai ten deel uit van een groe van vier personen, die k vóór het schieten een pa waren binnengegaan dat I kend staat als een centn voor druggebruikers.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4