Fouten in Dijkzicht bij testen kweekvloeistof Staat kan rentelast niet meer dragen ËoidócSoutont Tamils vechten uitzetting aan )elftse student >edenkt alarm tegen botsingen op zee .KONINKLIJK HUIS Slechter resultaat dagbladen bij stijgende omzet ANWB: reisvoorwaarden ANVR onbegrijpelijk Onenigheid CDA en VVD over bezuinigingen MAANDAG 7 MAART 1988 PAGINA 3 Yvonne van Gennip in Wedden Dat" AALSMEER Schaats ster Yvonne van Gennip is vanavond één van de weddende gasten in Jos Brinks tv-programma „Wedden Dat". De drie voudige olympische kam pioene, die komend week einde in Skiën in Noorwe gen een gooi doet naar de wereldtitel, is voor deze speciale gelegenheid aan gekleed door de Voorburg- se Carla V., die sindskort op het Rokin in Amster dam een lederboetiek heeft. Carla V. ontwierp voor Yvonne van Gennip een lavendelblauw suède pakje. FOTOiSP Inbrekers steken huis in brand UTRECHT Ver moedelijk om hun sporen uit te wissen hebben inbrekers een woonhuis in Utrecht in brand gestoken nadat zij er in de nacht van zaterdag op zondag hun slag hadden ge slagen. Het woon huis, waarvan de bewoners afwezig waren, brandde ge heel uit. De schade bedraagt zeker twee ton. De politie trof in het huis nog wat achtergelaten in brekersspullen aan. DEN HAAG Tenminste drie van de zes Tamils die van justitie binnen dertig dagen het land uitmoeten, zullen hun uitwijzing aanvechten bij de Europese Commissie voor de Mensenrechten in Straatsburg. Advocaat mr. A. van Driel uit Alkmaar heeft dit zater dag meegedeeld. Volgens Van Driel zijn twee van zijn cliënten door het hoge commissariaat voor de vluchtelingen erkend als vluchteling. De derde zou volgens de advocaat ten minste een verblijfsvergunning in Nederland moeten krijgen. Alle drie lopen ze bij terugkeer op Sri Lanka groot gevaar, aldus Van Driel die Nederland gaat aanklagen op artikel 3 van het Verdrag van Rome wegens onmenselijke bejegening van de Tamils. Dodelijke test met speedboot KERKDRIEL De 31-jarige J. van Kleef uit Leerdam is gistermiddag verdronken toen hij met zijn speed' boot uit de boch vloog op een Maas arm nabij Kerk driel. Een passa gier, die ook uit de boot werd geslin gerd, kwam er me een nat pak vanal De mannen waren de wedstrijdspeed boot aan het tes Ministerie vreest voor toekomst stedelijk groen DEN HAAG Het overgrote deel van de ge meentebesturen houdt zich niet of nauwelijks bezig met plannen voor de ontwikkeling van het stedelijk groen. Plantsoenendiensten han gen er maar zo'n beetje bij. Voor de toekomst van het groen in de stad moet dan ook worden gevreesd; voor ongerustheid is volop reden. Deze kritiek heeft het ministerie van landbouw en visserij neergelegd in de vandaag gepresen teerde nota Stedelijk Groen 1987-1991. Bezuinigingen, het ontbreken van lange-ter- mijnplannen, de ondergeschikte positie die plantsoenendiensten in het gemeentelijk appa raat innemen en de afwezigheid van belangen organisaties uit bedrijfsleven en maatschappe lijke instellingen hebben ertoe geleid dat een plantsoenendienst er niet in slaagt het onder houd aan parken en ander gemeentelijk groen op het gewenste niveau uit te voeren. Daarbij speelt een rol dat de tendens om de centra van steden vol te bouwen met kantoren, winkels en woningen kan leiden tot een kleiner „groena- reaal" per inwoner. Het ministerie beveelt in het werkstuk aan om de vorig iaar opgerichte Groenraad tot een overkoepelend orgaan te maken van bedrijfs-, leven en instellingen die „van het groen le ven". Hoveniers zijn slecht georganiseerd en werken niet bijzonder efficient, en datzelfde geldt volgens het rijk voor tuinarchitecten en Van de oppervlakte van Nederland bestaat 3,6 procent uit gemeentelijke groen. Iets minder dan de helft hiervan ligt binnen de bebouwde kom. Er „zitten" 14.500 gemeentelijke ambtena ren „op het groen". In de sociale werkplaatsen zijn 12.000 mensen bezig met onderhoud en aanleg van groen. Bij de hoveniersbedrijven werken 7000 r PeraÜ. e rij' 't de li óls sluit ed wongen ntslagen ie do iet uit kunn 3oordf; ,e voi >oid ;r arn^1 binn 1 m( «stel salar1 ixtra den. volge 1 JEU W-VENNEP Het inkenconcern Bols wil het 'dntal banen met 100 terug- aengen en sluit daarbij ge- 'ongen ontslagen niet langer Toen Bols in 1986 Henkes huis haalde groeide het aan- personeelsleden van dit iccrn in ons land van 738 1219. Bols en Henkes bewe- zich voor een belangrijk el op dezelfde binnen- en "tenlandse markten en de i ide ondernemingen zouden irden geïntegreerd. Vorig ir werd al bekend gemaakt, dit 100 arbeidsplaatsen zou len, maar Bols stelde in een kendmaking in mei, dat dit leiden tot gedwongen, tslagen. Volgens Bols blijkt dat de teruggang in de lan- lijke afzet van gedistilleerde aken - mede door de anti-al- olcampagne van de over- d - groter is dan kon rden verwacht. Bols pro- I ert het aantal arbeidsplaat- terug te dringen door na- irlijk verloop, interne over- atsing en behulpzaam zijn hel vinden van een andere irkkring, maar kan gedwon- itslagen nïet uitsluiten, stuurder H. Koning van de lustriebond FNV zei dat de kbonden hoe dan ook niet koord zullen gaan met ge- 'ongen ontslagen of middeling bij Bols. nstv< ng v tich n ha n om (Vervolg van de voorpagina) Bij reageerbuisbevruch ting wordt een eicel van de vrouw buiten haar li chaam bevrucht. De eicel wordt daarvoor bewaard in een vloeistof waarvan menselijk bloed het hoofdbestanddeel vormt. Het bloed dat in Dijkzigt gebruikt werd tussen 2 november en 21 januari, is besmet geweest met als akelig gevolg de be smetting van alle vrou wen bij wie in die perio de een bevruchte eicel werd ingeplant. Inspec teur Van Osch: „Het bloed wordt in Dijkzigt wel getest, maar in dit geval is daarbij iets fout gegaan. Een van tweeën: de uitslag is verkeerd af gelezen of verkeerd doorgegeven. Daar ko men we nog wel achter". In medische kring wo'rdt echter getwijfeld aan deze lezing; de bloedtest zou helemaal niet zijn uitgevoerd. Omdat de incubatietijd (de periode tussen besmetting en daadwerkelijk ziek worden") bij hepatitis B maar liefst zes maanden kan bedragen, is vaccinatie na besmetting erg belangrijk, zegt de inspec teur. Daarom hebben de vrouwen die nog niet ziek zijn antistoffen toegediend gekregen. Ook hun mannen zijn daar dit weekeinde mee behandeld. Van Osch vindt dat Dijkzigt verantwoordelijk is voor de verdere controle van deze echtparen; hoewel de preventie „zeer effectief" werkt, is niet uitgesloten dat mensen die nu besmet zijn de komende maanden toch ziek worden. Overigens is hepati tis B zelden dodelijk (0,5 pro cent). Hoewel patiënten er behoorlijk ziek van kunnen worden (enkele symptomen zijn moeheid, misselijkheid, slechte eetlust en geelzucht), „gaat het meestal goed", al dus Van Osch. De inspecteur gaat er voor zichtig vanuit dat de schade lijke gevolgen voor de onge boren kinderen beperkt zul len blijven. „We hebben wel iswaar geen ervaring met be smetting van een eitje, maar we weten wel dat de ongebo ren vrucht van een besmette moeder voor de bevalling weinig risico loopt. Wel kan tijdens de bevalling besmet ting plaatsvinden, maar om dat we het kind daarna met voorkomen we dat het ziek wordt". Ook Wieke Vermeiden, se cretaris van de Nederlandse Vereniging voor Reageer buisbevruchting, veronder stelt dat het ongeboren kind geen blijvend letsel zal oplo pen. Er is dan ook geen en kele aanleiding abortus in overweging te nemen, aldus Vermeiden. „Er worden per jaar al 600 kinderen besmet geboren, dus nieuw is het niet en zodra het kind ter wereld is, kunnen we er iets aan doen". Vermeiden is wel „erg geschrokken" van de af faire, die ze omschrijft als „een ernstige medische fout, heel vervelend voor de be trokkenen". De vereniging voor reageerbuisbevruchting staat paraat om gedupeerden terzijde te staan als ze daar behoefte aan hebben. STEVO AKKERMAN Directeur J. Barendregt van het Dijkzigtziekenhuis. FOTO: ARCHIEF Je bent visser, ■■zwoegt vanaf s mor- |Hns vroeg aan het bin- ^Hnhalen van de vangst dan moet je op de te- te igreis ook nog eens achthouden. Je stelt de Teat lurautomaat in en ter ijl het schip koers houdt, je ondanks goede ornemens langzaam in lap. Tot... je door een tsing hardhandig uit die estand wordt gewekt. ?t schijnt geregeld voor komen dat zeelieden op Povia Ze manier het schip in i wierp de onlangs aan in Delft afgestudeerde dent elektrotechniek Bart der Sloot (23) zich op het |werpen van een aanva- igsalarm, dat gekoppeld kan rden aan de scheepsradar. dat zo'n apparaat nog niet ilond, maar de beschikbare rmen kosten vijftig- tot iderdduizend gulden. Bart jde zich een kostprijs van - a zevenduizend gulden doel. Aan het maken van- i werkelijk alarm is hij niet gekomen, daarvoor was de n toegemeten tijd te kort, ar hij heeft zoveel uitzoek- rk verricht, dat een ander gemakkelijk mee verder „Ik verwacht dat een rm als dit binnen twee jaar naakt kan worden", zegt Bart, bij wiens afstuderen ver scheidene mensen uit het bedrijfsleven aanwezig waren. „Er is belangstelling voor het onderzoek. Bovendien dalen de prijzen, al zal een echt be trouwbaar alarm van zesdui zend gulden voorlopig nog wel niet te verwezenlijken zijn". Trein Van der Sloot studeert sinds 1982 in Delft en begon onge veer een jaar geleden aan zijn afstudeer-opdracht. „Nee hoor, ik ben op zich helemaal niet gek van schepen. Wel vind ik het leuk om iets te doen wat je praktisch kunt toepassen, wat niet zo abstract is. Daarom wilde ik gaan werken aan een project voor treinbeveiliging, maar daar was al iemand mee bezig. De vakgroep Veilig heidskunde aan de TU had een ander onderwerp voor me. Een paar jaar geleden ontdek te die vakgroep aan de hand van verslagen van de Raad voor de Scheepvaart, dat er vaak botsingen op zee plaats vinden, waarbij de bemanning het andere schip helemaal niet opmerkt. De vakgroep besloot er een afstudeerproject van te maken en uit te zoeken hoe zulke botsingen via de elektro techniek kunnen worden voorkomen. Het leek me een leuk onderwerp. Ik ben eerst gaan praten met allerlei in- met dit probleem maken hebben, onder meer ?t mensen van de School or Zeevisvaart in Urk". agenoeg zelfde winst voor Heineken ISTERDAM De netto- L van het Heineken-con- is vorig jaar met f 286,7 cn nagenoeg gebleven de ƒ285,3 miljoen van ■dre' het el-Nederlands Dans Theater j1 n Den Haag het congres 1 )ij ter gelegenheid van het in !0-jarig bestaan van de vo? Jtichting Toekomstbeeld ikei( jer Techniek. Het drankenconcern stelt het dividend te handha- op 3,50 per aandeel, van al 1,50 tussentijds is betaald. Ook de netto-omzet van Heineken bleef vorig jaar op het niveau van 1986, name lijk 6659 miljoen tegen 6684 miljoen. Er was sprake van stijging van de omzet bij de meeste werkmaatschappijen, een daling van de export en een negatief effect van valuta koersen. Deze oorzaken werk ten ook door in het bedrijfsre sultaat, dat daalde van 513,2 miljoen tot ƒ511 miljoen. De nettowinst per aandeel steeg iets van ƒ11,11 naar ƒ11,16. Inspectie kerktoren Vier Belgische alpinisten, drie mannen en een vrouw, hebben in opdracht van de gemeente zaterdag en gisteren de boven ste helft van de Arnhemse Eu- sebiustoren aan een grondige inspectie onderworpen. De to ren is in de Tweede Wereld oorlog voor een groot deel weggebombardeerd. Na de oorlog werd de toren uit tufs teen opnieuw opgetrokken, maar volgens een verklaring van de gemeente Arnhem is voor de restauratie niet de beste soort tufsteen gebruikt. De alpinisten vonden een spoedige renovatie van delen van de kerktoren zeer noodza kelijk. Tijdens de inspectie kwamen meermalen grote brokken steen naar beneden. De alpinisten zullen hun karwei het komende weekeinde afma ken. KNOLLEN DESKUNDIGEN SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD: t)EN HAAG De rente lasten van de staat zijn veel te hoog. Volgens de Commissie Economische Deskundigen van de Soci aal Economische Raad (SER), belangrijk advies college van de regering, hangt deze last als een molensteen om de nek van de staat en verhindert het zelfs het voeren van een goed economisch her stelbeleid. De waarschu wing van de deskundigen komt op een moment dat het kabinet bezig is met een zware discussie over de besteding van de vrij gekomen miljarden uit de beëindigde Wet Investe- rings Rekening (WIR) en uit belastingmeevallers. Rode draad in deze dis cussies is de vraag hoe de economie het best verder aangezwengeld kan worden. De rentelasten kunnen alleen dalen als de staat minder leent en dus ervoor zorgt minder geld nodig te hebben. Die situ atie doet zich pas voor wan neer de staat er in geslaagd is nu nog onbeheersbare uitga ven beter in de hand te hou den. Aan de hoogte van de rente valt weinig te verande ren omdat Nederland als klein land met een open economie daar weinig invloed op kan •uitoefenen. De SER-deskundi- gen vinden dat een reden te meer het terugdringen van het financieringstekort met kracht voort te zetten en zelfs te stre ven naar een overschot. Dat hoeft niet met pijnlijke ombuigingen gepaard te gaan, zolang de economische groei maar hoog blijft, aldus de „denktank" van de SER. Nu die groei beperkt is, zal hoe dan ook de schuld van de staat zo klein mogelijk moeten zijn' Op dit moment schiet de groei van het nationaal inkomen (wat we met zijn allen verdie nen) in procenten tekort om de rentelasten te kunnen beta len. Dat moet eigenlijk precies andersom zijn, leggen de SER- deskundigen uit. Het streven moet er dan ook op gericht zijn de staatsschuld te beper ken, zodat de rentelasten afne men en er ruimte ontstaat voor groei van het nationaal inkomen. Dan zal ook de rente dalen (omdat er, populair ge zegd, meer geld vrij in omloop is) en zal het vertrouwen van beleggers toenemen. Om de economie te laten groeien is verlaging van de be lastingdruk onontbeerlijk, ver volgt het rapport, en blijft het matigen van de lonen voorlo pig dringend noodzakelijk. De economische groei moet als het ware boven de groei van de rentelasten uitstijgen. Het stoppen van de WIR is daartoe al een belangrijke bijdrage. Een andere bijdrage zijn inves teringen door de overheid; tunnels, bruggen, wegen, elek tronica, scholing enzovoort. Saillant is dat de SER-deskun- digen duidelijk afstand nemen van het standpunt dat CDA- fractievoorzitter De Vries in neemt. die de uitgaven van de overheid aan een maximum wil binden (zestig procent van het nationaal inkomen); overi gens heeft De Vries daar al weer enige afstand van geno men. Volgens de SER-econo- men is het „niet mogelijk en niet wenselijk" dergelijke nor men vast te stellen. DEN HAAG De Neder landse dagbladen hebben het in 1987 in het alge meen niet slecht gedaan, hoewel het resultaat ge middeld iets is afgeno men. Volgens de Neder landse Dagbladpers (NDP), de organisatie van dagbladuitgevers die van daag haar jaarverslag uit bracht, hebben de kran ten in 1987 weliswaar een omzetstijging geboekt van twee procent, maar is het rendement door een kos tenstijging gedaald van 10,8 procent in 1986 tot ongeveer negen in 1987. De NDP noemt dit resultaat „op zich niet onbevredigend", maar wijst erop dat een groot aantal kleinere dagbladen ern stig verliesgevend is en in het algemeen slechts kan overle ven dank zij andere, wél winstgevende exploitaties in de onderneming waartoe zij behoren. Voor 1988 heeft de NDP hoop dat de oplagen van de dagbladen zullen kunnen stijgen, omdat de bestedings- De omzetstijging in de sector wordt vooral veroorzaakt door een geringe oplagestijging en een verhoging van de prijzen voor abonnementen en losse nummers. Het advertentievo- •lume daalde met 0,7 procent, maar door tariefsverhogingen steeg de advertentie-omzet met ongeveer 1 procent. NDP wijt de teruggang in het ad vertentievolume vooral aan de uitbreiding van de STER-re- clame per januari 1987. Vol gens de NDP is opnieuw vast gesteld dat uitbreiding van de reclametijd op tv een duidelijk schadelijk effect heeft. De NDP zegt zich er zeer over te verbazen dat de politiek zich nog steeds blijft verzetten te-» gen het verhogen van de om roepbijdrage met 10. Een dergelijke verhoging maakt onderdeel uit van een akkoord tussen pers en omroepen, dat voorziet in een participatie door de pers in de meerop brengsten van de STER. De overeenkomst is gesloten om de schade voor de pers door uitbreiding van de STER-re- clame te beperken. HILVERSUM Het gro te bezwaar van de nieuwe ANVR-reisvoorwaarden is dat deze voor de eenvou dige reiziger volstrekt on begrijpelijk zijn. Boven dien wordt het probleem van de overboekingen niet echt opgelost. De juri dische ledenservice van de ANWB wil daarom - voordat het vakantiesei zoen losbarst - reizigers in een toelichting op de nieuwe ANVR-reisvoor waarden meer duidelijk heid verschaffen. Overboekingen komen voor wanneer een reiziger bij aan komst op zijn vakantiebestem ming bemerkt dat zijn kamer reeds is „verkocht*" of wan neer de reiziger voor de afreis hiervan door het reisbureau in kennis wordt gesteld. De reis voorwaarden voorzien erin dat deze reiziger een gelijkwaardig alternatief wordt aangeboden, dan wel schadeloos wordt ge steld. Die schadeloosstelling bedraagt tien procent van de reissom met een maximum van 250 gulden. Het hoofd van de juridische le denservice van de ANWB, S. den Ouden-Huijgen, stelt dat het vaak kan voorkomen dat dit bedrag ontoereikend is. Bo vendien wijst zij erop dat als de touroperator de consument een alternatief aanbiedt dat door betrokkene niet als ge lijkwaardig wordt beschouwd, er voor deze slechts de lange en moeilijke weg naar de rech ter of de geschillencommissie overblijft. In een reactie op de kritiek van de ANWB stelt een woordvoerder van de ANVR dat de reisorganisatoren nooit hebben gesteld dat de overboe kingsregeling het overboe kingsprobleem zou oplossen. Dat vereist buitenlandse wet geving. De reisvoorwaarden dienen om de positie van on der andere het publiek in ge val van overboeking vast te leggen. DEN HAAG Er is on enigheid uitgebroken tus sen CDA en VVD over de mate waarin verdere be~ zuinigingen doorgevoerd moeten worden. Volgens CDA-fractieleider De Vries zijn bezuinigingen tot maximaal vier miljard gulden genoeg om het fi nancieringstekort van de rijksoverheid in 1990 te rug te dringen tot 5,25 procent en belastingen en premies niet te laten stij gen. Zijn VVD-collega Voorhoeve meent echter dat bezuinigingen van 6,5 miljard gulden het uit gangspunt moeten zijn. Met zijn stellingname neemt De Vries afstand van plannen die CDA-minister Ruding (fi nanciën) aan het kabinet heeft voorgelegd. De minister gaat uit van bezuinigingen tussen zes en 6,5 miljard guldén. Ru- ding heeft voor het door hem gewenste bezuinigingsbedrag diverse varianten aan de colle ga's voorgelegd. Het kabinet heeft daar afgelopen zaterdag over gesproken zonder tot be sluiten te komen. Diverse bewindslieden hebben in het kabinet „negatief tot zeer negatief" op de ideeën van Ruding gereageerd, aldus een woordvoeder van premier Lubbers. Daarbij is niet ge dreigd met aftreden. Wel zal de premier deze week met en kele ministers (Deetman, Brinkman, Nijpels) afzonder lijk overleg plegen. Het kabinet heeft inmiddels de beschikking over nieuwe bere keningen van het Centraal planbureau (CPB) over de toe stand van de economie. Hier uit blijkt dat de economie zich gunstiger ontwikkelt dan tot voor kort werd aangenomen. Oorzaak vormt vooral een sterk aantrekkende export „Er zit enige lucht in", aldus de zegsman van Lubbers. De ontwikkelingen zijn echter onvoldoende om het aantal werklozen in 1990 terug te brengen tot 500.000, zo heeft ook premier Lubbers het afge lopen weekeinde laten weten. Naar verluidt zal het aantal ongeveer 100.000 hoger uitko men. Ook lukt het niet om het financieringstekort terug te dringen tot 5,25 procent. An dere doelstellingen van het kabinet, zoals het handhaven van koopkracht en het niet la ten stijgen van belastingen en premies, worden zonder extra maatregelen ook niet gehaald. Binnen het kabinet heeft pre mier Lubbers voorgesteld een over 1987 geboekte belasting meevaller van circa 2,5 miljard gulden te besteden aan het op peil houden van de koop kracht, vooral van de laagstbe taalden, in de komende jaren. Voor dit plan heeft hij de steun van VVD-fractieleider Voorhoeve. Binnen het kabi net zijn echter diverse minis ters die de belastingmeevaller willen gebruiken voor het schrappen van een deel van de bezuinigingen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3