DENNIS SCHOUTEN WEER SUCCESVOL Dubbel slag van Monique Velzeboer Dames van Grasshoppers stellen titel vrijwel veilig £ekbe Qowia/ni A Foreholte gladjes langs Swift Frank van Veenendaal opent met overwinning maandag 7 maart 1988 pagina 20 LEIDEN Het tweede* weekeinde van de Winterkampioenschappen in Emmen gaf qua medailleresultaten weer eenzelf de naam te zien; Dennis Schouten, hij was de enige die het eremetaal overhan digd kreeg. Op de 100 school bleek hij in 1.16.38 de snelste van Nederland te zijn en op de 100 rug vero verde hij zilver in 1.10.78. Een goed resultaat werd verder behaald door de 4 maal 200 vrij ploeg van LZ. Zij vestigde in 9.11.29 een nieuw kringrecord. Antoin van Weerde dook bij de 100 school in 1.04.18 ook onder het oude record. Van Weerde eindigde in zijn eigen leeftijdsklas se, bij de heren, als derde, in de finale tikte hij als zesde aan in een iets minder snelle tijd van 1.04.96. De gebroeders Schouten kwamen op nog meer afstanden uit, zo tikte Mare op de 100 school achter Dennis als zesde aan en op de 100 vlin der, waar Dennis als vierde in l.Oi de. eindigde Mare als achtste in 1.11.74. Verder kwamen de jongens nog allebei uit op de 200 wissel; hierop eindigde Dennis als vierde en Mare als 12e. Voor de Zijl was Maaike de enige die een per soonlijk record zwom, op de 400 vrij zette zij een tijd neer van 4.43.81 wat haar een 10e plaats opleverde. De eerste estafetteploeg van de Zijl op de 4 maal 100 vrij jongens onder de 16 tikte in 3.52.24 als 10e aan. De tweede ploeg eindigde als 22e in 4.03.16. Eveneens een 10e plaats voor de 4 maal 200 vrij jongens onder 16, in de tijd van 8.30.35. De 100 vlinder was dit weekeinde een veel voorkomende afstand op het programma; Niels Joor eindigde bij de jongens 73 als 14e in een matige tijd van 1.08.37. Niels Ouwekerk tikte als 5e aan bij jongens 72 in 1.02.51. Voor LZ vertegenwoordigde Karin Stastra en Sjimmy van Deelen deze afstand; Stastra zwom bij meisjes 75 in 1.17.04 naar een 8e plaats, en Van Deelen in de leeftijdscategorie 74 bereikte een 5e plaats in 1.10.22. Diezelfde Stastra tikte op de 400 wissel als 12e aan en deed de klokken stil staan op 5.49 13. Nancy Kijk in de Vegte eindig de een plaats hoger in een leeftijdscategorie ho ger (5.27.84). Op de gehalveerde afstand kwa men de beide meisjes Stastra uit; Pauline tikte als 6e aan (2.28.43) en Karin als 15e (2.45.12). Verder stond de 100 school en de 100 rug nog op het programma, bij de meisjes 75 eindigde Danny Dubbeldeman (Zijl) op eerst genoemde als 13e in 1.24 68. Bij LZ meisjes 70 veroverde Geralda Boekweit de 14e plaats in 1.17 95 en in de categorie 74 eindigde Danny van Klink als 5e en Nancy Kijk in de Vegte als 10e. Hetzelfde resultaat voor Kijk in de Vegte was weggelegd op de 100 rug( 1.13.09). Angelique Hoogenboom behaalde een 15e plaats (1.17.39, meisjes 75) en Pauline Stastra, tenslotte, een 7e plek in 1.08.25. Afgelopen zaterdag waren ook de Speedo-jaar- gangwedstrijden. Twee gouden plakken waren weggelegd voor Bianca Hoeks (100 vrij en 100 rug) en Fleur Bakker (100 rug, 200 wissel). Zij zijn verzekerd van een finaleplaats. Dit geldt ook zeker voor Natasja Sierag, zij veroverde zil ver op de 100 school (1.42.4) en op de 50 vlinder (41.5). Rosan Bakker eindigde op eerstgenoem de achter haar in 1.47.3. Anne de Haas tikte op de vlinder achte Sierag als derde aan. Ook de zwemprestaties van Remco Singeling werden beloond met twee medailles; op de 100 school was brons de beloning en op de 50 vlinder een gouden plak. Micha Prins (Zijl) eindigde op de vlinder twee seconde achter Singeling (40.7). Bianca Singeling veroverde twee maal zilver; op de 100 vrij en op de 100 rug, allebei achter Hoeks. Op de 100 vrij werd de derde plaats ook door LZ veroverd, namelijk door Olga Bouw meester. De laatste medailleresultaten werden behaald door achtereenvolgens: Monique Bar- mentloo, derde op de 100 rug, Davina Juffer- mans (Zijl) en Joachim de Ruijsscher, allebei zilver op de 200 wissel. LEIDEN Datateam Fo reholte deed het tegen de reserves van het Arnhem se Swift beter dan vorige week. In Arnhem behaal de de ploeg van Jan Kecs- kemethy een 8-14 over winning. Doordat de Voorhoutsen in de beginfase een aantal kansen onbenut lieten, kon Swift uit lopen naar een 3-0 voorsprong. Nog voor rust haalde Forehol te de gastvrouwen echter in via een aantal break outs (vo rige week een van de zwakke punten) en een aantal uitge speelde aanvallen, die via Cónny van der Werf op de cir kel werden afgerond. Na de pauze (4-6) bleef de Voorhout- se defensie, net als in de eerste helft goed functioneren. Het sterkere Foreholte liep in de score geleidelijk weg van $wift en bereikte de „eind streep" bij 8-14. De heren van Saturnus won- tién van de al kampioen zijnde Ridderkerkse naamgenoot. Vanaf het begin speelden de ploegen een aantrekkelijke partij, waarbij de Leidenaren een 9-5 achterstand opliepen. „Ik heb toen opdracht gegeven afwachtender te verdedigen op de opbouwers, waardoor ze uit hun spel raakten", aldus winning coach Roy van Gurp. „We werden wakker toen qfjze keeper Ad van Fessem op 9-7 vol in het gezicht ge raakt werd bij een strafworp". D,e pupillen van Van Gurp bléven wakker, want nadat de averij bij rust al ongedaan ge maakt was (10-10), pakte de Leidse ploeg met 17-14 de winst. Doelman Van Fessem moest in de pauze met een lichte hersenschudding in de kleedkamer achterblijven. Bah 1 man Rijnstreek, vrij van degradatiezorgen. permiteerde zich tegen het Haagse Kwiek Sport een aantal experimenten met het oog op volgend jaar. De Hagenaars hadden nog wel bèlangen en zetten alles op al les om de punten binnen te halen. Aan het eind van de rit lókte dit de gasten net: 13-14. Voor Rijnstreek vervulde Ge rard Reyn met acht treffers een doelpuntende hoofdrol. Fvobert van Heul was driemaal succesvol. De dames van Nort- Ita speelden met 6-6 gelijk te gen Hermes. Na een 2-5 ach terstand hervonden de Noord- wijkerhoutsen zich en namen ze. zelfs een voorsprong (6-5). Vlak voor tijd trok Hermes de stand weer in evenwicht. Lin da- Rotteveel scoorde driemaal oor Northa. Oase liet WIK niet aan bod komen. Vanuit een goede defensie werd er in dé aanval goed vanuit de diep te ingezet op het doel van WIK. WIK had op die speel wijze geen antwoord, getuige Je vier doelpunten van af stand van Lydia van der Poel. Met Gerrie van der Poel (4x) had Lydia een groot aandeel in de 13-10 zege. HVS behaal de een simpele 16-13 zege op het Goudse Vires et Celeritas, nadat het halverwege al 8-6 was. De gehele wedstrijd, Waarin Irma (6) en Gerrie (4) v'an de Bos tekenden voor het lèéuwedeel van de productie, Controleerde HVS de wed strijd De dames van Olympia schakelden de rechteropbouw- speelster van kampioen Snel- wiek uit en haalden de Rotter- damsen daarmee dermate uit het spel. dat de winst voor de Wassenaarsen was. Met break outs en goed genomen vrije Worpen als sterke wapens, werd het 10-8 nadat het bij rust 6-5 was. Piket zevende DORDRECHT - De Rus Alek- sandr Khalifman heeft het fneester-schaaktoernooi in Dordrecht op zijn naam ge bracht De internationaal meester, elo-rating 2505, be haalde 7 1/2 punten uit negen partijen De Nederlanders stel den teleur. Paul van der Ster- fen werd gedeeld vijfde, Je- ^jen Piket zevende en Rie- .mersma negende. De rij werd gesloten door Arnold van 't Hoff van de organiserende club. AMSTERDAM (ANP) De short-trackschaatsers zijn ook weer terug in ei gen land. Nog voordat de Olympische Winterspelen werden besloten, hadden de demonstratiesporters de thuisreis aanvaard. Ruimschoots op tijd om uitgerust dit weekeinde te starten voor de afsluiten de open Nederlandse titel strijd in Amsterdam, waar Monique Velzeboer zowel de 500 als de 1000 meter op haar naam bracht. De vijfde editie van het toer nooi (130 deelnemers uit zeven landen) stond nog enigszins in de schaduw van de Winterspe len van Calgary, waar vooral de Nederlandse deelnemers zich, ondanks medailles van elke kleur, achter gesteld voel den bij de langebaanschaat- Monique Velzeboer (midden): na de successen in Calgary, nu tweemaal winst tijdens de Open Nederlandse titelstrijd. Short-track blijft voorlopig de aandacht trekken door veel vuldig voorkomende binnen branden, waarvan het door de gezusters Ossendrijver aange stoken vuurtje nog steeds smeult. Manuela en Esmeralda Ossendrijver verschenen dit weekeinde in de Jaap-Edenhal niet aan de start./Bondscoach Gijs Rijneveld en de begelei dingscommissie kernploegen zijn niet voornemens Ossen drijver en Ossendrijver voor de kernploeg van het komen- te nodigen. Monique Velzeboer, de jongste van de kort schaatsende zusjes uit Oud-Ade, veroverde in Calgary goud. zilver en brons. Evenals de Ossendrijvers be horen de Velzeboers tot de we reldtop. De negentienjarige Monique Velzeboer onder streepte haar positie in Am sterdam tot twee keer toe. „Het is de laatste wedstrijd van een seizoen en dan ga je er nog eens tegenaan". Of Vel zeboer over vier jaar, als short-tróek in Albertville waarschijnlijk een medaille- sport is, er bij zal zijn, is nog onzeker. Velzeboer overweegt volgend jaar weer voor een deel op de langebaan te gaan schaatsen, omdat daar toch meer erkenning te verwach ten valt. Al bedacht ze in Cal gary het short-track toch aan trekkelijker te vinden. „Ik weet ook nog niet of ik ga stu deren. Volgend jaar eerst mijn eindexamen en dan zullen we een beslissing moeten nemen" Bij de heren was de strijd veel Teleurstellend weliswaar het optreden wereldkampioen Peter van der Velde. Op de 1000 me ter verspeelde hij door een on oplettendheid in de halve fina les een plaats in de eindstrijd. Op de 500 meter was hij door een zwakke start kansloos. De Brit Wilfred O'Reilly, die in Calgary twee goud veroverde, was evenals in Canada op de 500 meter ongenaakbaar. OReilly gaf Jaco Mos en Char les Veldhoven geen kans. Op de dubbele afstand moest hij zijn meerdere erkennen in de dit jaar in Nederland door Van der Velde gepasseerde Veldho ven. Het sluitstuk van dit tweedaagse toernooi werd ge vormd door de spectaculaire afvalkoersen over 3000 en 5000 meter. Zowel bij de da mes als bij de heren waren de Nederlandse ploegen toonaan gevend. Geen wonder, want in 1986 en in 1987 werd hïeder- ARCHIEFFOTO: AP land op dit onderdeel bij de heren wereldkampioen. En iets meer dan een week gele den zegevierde een Neder lands kwartet in Calgary (Mos, Van der Velde, Veldhoven en Otter) in een nieuwe wereld recordtijd. Uitslagen 1. Monique Velze- leest, 3. New (GBr), Panini (Ita). 1000 meter: 1. Velze boer, 2. Pinters (Bel), 3. Van Looek (Bel). Aflossingskoers. 3000 meter: 1. Leiden. 2. Birmingham (GBr), 3. Lie- Velde. Aflossingskoers. 3000 r Delft. Turijn (Ita). Dordrecht en Ald- wych (GBr) werden gediskwalifi ceerd Aflossingskoers, 5000 meter: 1. Leiden, 2. Dordecht. 3. Birmingham (GBr). 4 Nottingham (GBr). LEIDEN Frank van Veenendaal soleerde in het no vroege wielerseizoen naar een eerste zege in het België sche Arendonk door op zo'n vijftien kilometer voor de meet uit de kopgroep van zes renners te demarreren. Op de finish had de Sassenheimer daarbij een comfortabel^ voorsprong van veertig seconden op zijn directe achtervolgen opgebouwd. Marco Vermeij reed zich gisteren in Nieuw-Borg vliet ook kort in de prijzen; de Lissenaar eindigde daar op zesde plaats. Frank van Veenendaal had gisteren dankzij zijn zege in het Bel gische Arendonk wel een zéér sterke seizoensopening. De Sas-lbru senheimer nam het heft in eigen handen en demarreerde aldaarfs g< van de andere 142 vertrekkers en kreeg vijf anderen mee in zijn ontsnapping. In de laatste vijftien kilometer herhaalde de Sas- senheimer dit opnieuw, maar sloeg toen in zijn eentje het gat.l/| Op de streep, na 120 kilometer, bedroeg zijn voorsprong veertig?Al seconden op de eerste achtervolgers. Zaterdag stond van Vee-j nendaal nog aan de start in de Ster van Zwolle, maar kon daar.j. als Lagerweij, van Reek en Stroombergen geen pottenTf i goede seizoensopening in het Bra- zijn zesde plaats; de Bollenstreker r\\/ n de koers niet in om bij een kop-[j sluiten en werd daarna op zijr •s. In de sprint moest dt - met de zesde stelling3" breken. Marco Vermeij had ook e bantse Nieuw-Borgvliet rr slaagde er aan het begin groep van drie renners a; beurt ingehaald door vijf andere c Lissenaar vervolgens genoegen achter de sterke winnaar en ex-beroepsrenner Peter Heeren, dïehg een solo van zeventig kilometer reed. De openingwedstrijd van de Bollenstreek-competitie werd bij deL Jr amateurs een prooi voor Ronald van der Tang. De Voorhouter reed in Alphen met Jansen en van Voorne weg, sloot het peloton aan, haalde onderweg Tom de Jpng in, die gelost r was, en reed in de laatste ronde bij zijn enig overgebleven mede- e vluchter van Voorne weg. Tom de Jong reed vervolgens ook nog uit het peloton weg en eindigde dus toch als derde omdat Jansen afstapte. Bij de junioren snoepte Bollenstreker Ben Faas op Roomburg met een banddikte de zege voor de neus van Robert Karremans weg, die op zijn beurt Frank Boelee achter zich hield. Cor Kloosterman was daar te sterk voor de andere veteranen digde met bijna een ronde voorsprong als eerste. Liefhebber Pie- ter Evelein was in Lisse, zoals gezien de goede vorm van deze^ kanjer mocht worden verwacht, ruimschoots de snelste kopgroep van zeven renners en versloeg daarmee Ton van Dui- venboden uit Noordwijk en Cees Kruyt uit Gouda; bij de dames kwam Ebelinda Turk als eerste over de streep. .Tin lo l scoren voor Grasshoppers. De Katwijkse dames bleven concurrente Tonego FOTO: BRAM VEEFKIND LEIDEN De dames vasn Grasshoppers heb ben zaterdag het kampi oenschap van de promo tiedivisie zo goed als veilig gesteld. In een recht streekse confrontatie werd concurrent Tonego met duidelijke cijfers ver slagen (90-67). Leiderdorp behield na een pas in de slotfase veilig gestelde overwinning op Racing Beverwijk de kansen voor het kampioenschap van de eerste divisie in eigen handen (87-79). MSV kwam opnieuw erg geluk kig aan de winst in de streekderby tegen Lisse (71-69). Het is in de wedstrijd tussen Grasshoppers en Tonego pre cies één helft lang spannend geweest. Toen schudden de Katwijksen alle zenuwen van zich af en rolden de Haaks- bergse ploeg volledig op. Dat Grasshoppers het kwalitatief beste team bezat, daarover be stond volgens trainer-coach Han Wallaart ook in de eerste helft al geen twijfel. Zo wer den de problemen die zijn ploeg aanvankelijk kende met de 1-3-1-zöne verdediging die Tonego hen verrassenderwijs voorschotelde, snel onder de knie gebracht. Annelies Schaap verving de nerveus ge starte Marja Schaap, en onder diens impulsen nam de Kat wijkse ploeg het initiatief over. Ondanks de slechts minimale voorsprong met de rust (32-30), was het duidelijk dat het ver zet van Tonego niets meer dan een laatste stuiptrekking be trof die de kampioenskansen levend moest nouden. De Haaksbergse ploeg immers, steunde volledig op de inbreng van de Amerikaanse sterspeel ster Coleman. Met 28 punten maakte zij ook zaterdag die leidersrol meer dan waar. Grasshoppers stelde er een hecht collectief tegenover, en daarvoor moest ook Coleman na 35 minuten capituleren. Bij 65-59 liet de uitgeputte Ameri kaanse zich met haar ploeg volledig overrompelen door een ontketend Grasshoppers. Wallaart zei na afloop: „Wij waren als ploeg zoveel beter dan dit Tonego dat ik me van begin af aan eigenlijk geen zorgen heb gemaakt". Ook in deze wedstrijd bleek inder daad dat wanneer Grasshop pers een 'moeilijk' moment kende, telkens een andere speelster in staat bleek de ploeg daar overheen te helpen. Wallaart: „Dat vind je ook te rug in de scores. Tonego mist dat, daar hangt alles van Cole man af. Toen die eenmaal werd uitgeschakeld, viel het doek voor Tonego." Scores Grasshoppers: Anja Aandewiel 21p; Marja Schaap 20 p; Petra van der Oever 18p; Annelies Schaap lOp; Marja van Duyn lOp; Marja van Dijk 6p; Ada Hoek 5p. Grasshop pers staat nu 6 punten los van Tonego en dat met nog 6 wed strijden te spelen. Door het on derling resultaat (3-1) in het voordeel van Grasshoppers, kan de Katwijkse formatie over 3 weken in de Boorsma- zaal tegen DAS het kampioen schap binnenhalen. Dat kan zelfs een week eerder (even eens in de Boorsmazaal) indien Tonego nog een misstap zou maken. Dat zou bijvoorbeeld komend weekeinde heel goed kunnen, wanneer de Haaks bergse ploeg in Noordwijk te gen MSV moet aantreden. MSV won in de strijd om de derde plaats, eerder vorige week al in Delft met minimaal verschil van DAS (70-71). Za terdag wonnen de Noordwijk- sen opnieuw van streekgenoot Lisse, ook nu weer erg moei zaam. Na een redelijke eerste helft (rust 38-31), kreeg MSV het na de pauze voornamelijk moeilijk door het sterke cen- terspel van Lisse. De ploeg van coach Martin Feitsma ope reerde veel gevaarlijker van onder de borden, en toen ook Lida van der Voort van af stand raak ging schieten, kwam MSV ernstig in de pro blemen. Bovendien viel ook tweede spelverdeelster Anne ke van Brakel uit met een ge broken neus, na een ongeluk kige botsing. Lisse verknoeide echter de eigen kansen door bij een 64-69 voorsprong twee maal op rij in de fout te gaan tegen de wanhoopspress van MSV De agressief spelende Ria Bröring verzilverde dank baar het balverlies van Lisse vanaf de vrije worplijn. Ook de scheidsrechters waren MSV daarbij zeker niet ongunstig gezind. Een technische fout van de zich terecht opwinden de coach Feitsma van Lisse, en een uit de lucht gegrepen op zettelijke fout van een der Lis- se-speelsters, brachten MSV de gelukkige winst (71-69). De heren van Leiderdorp wonnen zaterdag uiterst moei zaam van Racing Beverwijk. Beverwijk dat tegen de degra datie vecht, speelde agressie ver dan Leiderdorp dat com pleet, dus met Léon Zaal, Erik Huybens en Boris Monkhorst, kon aantreden. Met name de extra lengte van Monkhorst, bracht Leiderdorp niet het be oogde overwicht. Beverwijk beteugelde zowel hem als Mar cel Huybens en het duurde tot de rust alvorens Leiderdorp een klein gaatje kon slaan (40- 32). De tweede helft bleef Bever wijk veel agressiever spelen dan Leiderdorp. De ploeg van Paulides gaf de tegenstander en met name Hank Mcnac te veel ruimte voor het schot, waardoor Leiderdorp zichzelf in problemen bracht. Bij 75-75 met nog twee minuten te spe len was er nog niets beslist. Dom balverlies van Beverwijk en enkele fraaie scores van Marcel Huybens brachten Lei derdorp alsnog de winst. Eind stand 87-79. Volgende week staat er voor Leiderdorp de ontmoeting met Luba Leiden op het programma. De belan gen in de Vijf Meihal lopen OI dan nogal uiteen. Leiderdoi moet winnen om uitzicht ichgei houden op het kampioenschap,! terwijl Luba Leiden door hét F blamerende verlies tegen DSSÓ 11 afgelopen vrijdag (81-65), in de|n E degradatiezone is gekomen, ger Een gebrek aan agressie enin 0, een duidelijke onderschattingLj-* van het reeds gedegradeerde^ DSS, bezorgden de Haarlem-i mers hun eerste overwinning.: r Voor Bakhuyzen die eerder ditrs ne seizoen nog riep dat met uit-F* Ju zondering van DSS iedereenP"e van iedereen kon winnen, een moet deze nederlaag wel ergf vai zuur zijn. Temeer daar het er naar uitziet dat zowel Bever wijk als Lisse, Luba nu nog kunnen achterhalen, ernstig rekening moet worden gehouden met degradatie. Lisse maakte overigens zater dag geen enkele kans tegen koploper Early Bird. Lisse verschoot het meeste kruit al in de eerste helft (rust 39-42) en zag Early Bird (zonder top schutter Victor Sybillo) de tweede helft afstand Eindstand 73-90. "t n In de heren promotiedivisie ^ei heeft BVO de kans om met de s degradatieperikelen af te re- a'rcj( kenen nief kunnen aanpak ken BVO dat enkele minuten voor tijd met 4 punten voor- sprong nog de beste kanseri had. liet zich verrassen doorj^1"^1 een wanhoopsoffensief genstander Basketiers, dat uit eindelijk nog winnend afsloot op 80-74. (rust 36-32). In het rayon zijn er degrada tiezorgen voor de heren van*,.. Grasshoppers. Zaterdag werd er voor de zoveelste maal opDrth rij verloren. Het bezoekende eenl Zoebas deklasseerde de Kat- n e wijkers met 78-101. De heren 3tip, van MSV kwamen in de thui-.. sontmoeting tegen Achilles uit Delft ook niet tot winst. De ui- h terst zuiver schietende TÜ ar studenten zetten het verschil val in de eerste minuten al op dé enS( borden. De Noordwijkers, zon-i der center Jan Duyndam, Je- den daar niets meer aan af. es^" Eindstand 72-90. ndei

Leidse Courant | 1988 | | pagina 20