Donau inspireert Maas Henk Boorsma sterkste in Ster van Zwolle ^ennisteam te vermoeid voor goede titelkansen Ronny van Holen frist geheugen van supporters op Cfiidac Soman! MAANDAG 7 MAART 1988 PAGINA 15 eurskens Lp tweede laats ijAGOYA De Nederlandse atlete irla Beurskens is isteren bij de ma- fathon in de Japan- stad Nagoya als ireede geëindigd. ï)e Limburgse had i de 42 kilometer 195 meter een Lchterstand van iets Leer dan een mi- Sterk schermen van Zuidkoreaanse ploeg TER APEL De leden van de Zuidkoreaanse Olympische schermselectie, die een toernee door Europa maken, hebben dit weekeinde het interna tionale toernooi in Ter Apel beheerst. Op sabel ze gevierde Kim Sang Wook in de finale met 12-11 over de Westduitser Helmut Quatschalla. De Neder lander Pieter de Bruin van Pallos uit Utrecht werd verdienstelijk derde. Op floret heren waren zelfs de eerste vier plaatsen voor Zuidkoreanen, met Lee Young Kuk in de eindstrijd met 10-5 bedwinger van Ko Nak Chun. Op floret dames, waar geen Zuidkoreanen voor hadden ingeschreven, was de eerste prijs voor de Westduitse Julia Berowka, die met 10-9 van haarlandgenote Katja Lange won. Nederlandse B-ploegen verloren zaterdag landen- wedstrijden sabel en floret heren tegen Zuidkorea beide malen met 4-12. ZWOLLE Henk Boorsma heeft zaterdag de Ster van Zwolle, de traditionele opening van het wieler-amateurseizoen, op zijn naam gebracht. De renner uit Gorredijk had na de 170 kilometer zeventien seconden voorsprong op Erwin Kistemaker uit Olden- zaal. De overwinning van Boorsma was voor de ploeg van Arie Has- sink een toevalstreffer. „Ik heb Boorsma op het laatste moment aan de ploeg toegevoegd", glunderde de oud-renner die met zijn ploeg debuteerde in de Ster van Zwolle. Zijn ploeg had de koers van meet af aan onder controle. In de slotfase tussen Kampen en Zwolle ging Boorsma aan de haal. De wilskrachtige Fries de marreerde uit de kopgroep van negentien renners, die tussen Genemuiden en Kampen was ontstaan. In de kopgroep bevon- den zich favorieten als Tom Cordes, Ralph Moorman en Joost "oorsprong over de streep in van Adrichem. Het trio werd verrast door de ploeg van Hassink, die in Boorsma en Möhlman de sterkste renners bezat Zevende kunsttitel voor Jean Bessems LEEUWARDEN Jean Bes- sems heeft gisteren in Leeu warden zijn zevende opeenvol gende Nederlandse titel kunst stoten veroverd. De 43-jarige biljarter uit Cadier en Keer bracht het nationaal record op 360 punten, zeven meer dan het oude record, dat al op zijn naam stond. Jan Brunnekreef werd, net als vorig jaar, twee de. De caféhouder uit Goor plaatste zich hierdoor naast ti telverdediger Jean Bessems voor het toernooi om het Eu ropees kampioenschap, dat eind april in Dongen wordt gehouden. Frans Belderbos eindigde in Leeuwarden op de derde plaats. rimman in elk reval eerste JNARES Door de resulta- Jen van de gisteren uitgespeel- je afgebroken partijen is de tindzege van Jan Timman in iet schaaktoernooi van Lina- (re zekerheid geworden. Er is (chter een kleine mogelijkheid Jebleven, dat de 36-jarige Am sterdammer de eerste prijs eèioet delen met de Sovjetrus ilexander Beljavski. Deze .laaide uit zijn twee hangpar- Blijen met de Brit Nunn (over winning) en de Spanjaard II- escas (remise) anderhalf punt. teljavski reduceerde daarmee Jjn achterstand met nog één pnde te spelen tot één punt. de tiende en voorlaatste wam Timman remise over- |en met de IJslander Johann averJjartarson. fftthjl Wer Hermans komt 'slkracht te kort LJ O^JJftURCIA Matthieu Her- Varfians bleef vijf dagen ongesla- Varten in de Ronde van Murcia. lijn toegenomen sprintcapaci- ^®j4iten gingen kennelijk ten Gofoste van zijn klimvermogen. (VarVon de Brabander in Spaanse lienst eerst nog een ploegen- ijdrit, een paar uur later liep ®iij grote achterstand op in een Toerrte bergetappe. pie rit over 107 kilometer met rmin|ankomst bergop in Totana Boverd gewonnen door de Span- w"iard Carlos Hernandez voor jondiijn landgenoot Tomas Marti- Varjez. Hermans was zo aangesla- boerfen door deze nederlaag, dat lij gisteren in het slotcriteri- v 'im door de stad Murcia in de 2_opassasprint werd verslagen a 2-ioor de Spanjaard Casomiro Vai^oreda. I000;ric Vanderaerden won giste- de Ronde van Belgisch "Vmburg. De kopman uit de teiijiAoeg van Peter Post deed het tooi zijn mooist: met een solo twintig kilometer. Ver loach vreest oor carrière ran judoka bJVilhelm ;1£iuDAPEST Judobonds- chteijoach Chris de Korte vreest (oor een definitief einde aan i: 74e sportloopbaan Willy Wil- 1 Helm. De Brabantse judoreus r (E*erc^ eerê'steren tijdens wed- (se) itrijden om de Hungaria-cup aDefji Budapest door een onbedui- 2éende plaatselijke zwaarge- i, 79ócht tegen de mat gewerkt. 5-tWilhelm moet aanstaand To%eekeinde in Nieuwegein toch ft Nederlands kampioen den, anders kan hij de len echt vergeten", sprak Korte, die zich als toe- 4 (jichouwer maar matig amu- Vafeerde bij de Europese kampi- mschappen Indoor Atletiek, ak Willy Wilhelm was giste- >genkn in de Hongaarse hoofdstad ;tuige van de Nederlandse ccessen. „Ik had weer veel ist van mijn rug", meldde "ilhelm slechts. EUROPEES GOUD VOOR SERIEUZE STUDENT BUDAPEST Een kor te wandeling langs de Donau heeft Frans Maas geïnspireerd tot een ver- tesprong van 8.06 meter. Daarmee bemachtigde de Brabantse modelatleet zaterdag de eerste van de drie gouden medailles die Nederland het afge lopen weekeinde wegs leepte bij de Europese kampioenschappen In- door Atletiek. De voor het derde jaar in Amerika studerende Frans Maas kwam, zag en overwon in Budapest, en zit inmiddels al weer in het vliegtuig op weg naar zijn vriendin Re becca in El Paso, Texas. Van een anonieme atleet met rugnummer 381 groeide Maas uit tot één van de opvallend ste sterren van de titelstrijd. Ook internationaal verwierf hij spontaan aanzien. De Ita liaanse en Oostduitse journa listen dromden samen rond de vriendelijke Brabander. Het zou flauw zijn het ver rassende succes van de 23-ja- rige Maas toe te schrijven aan de absentie van twee voorname concurrenten. Dat Emmiyan niet in Budapest verscheen, duidt op vorm verlies bij de Rus, en Giovan ni Evangelisti was in het Nép-stadion eigenlijk alleen lichamelijk aanwezig. Gees telijk leek hij absent, onge twijfeld als gevolg van de spraakmakende affaire na de jongste WK, waar zijn sprong oneerlijk werd opgemeten. De aangeslagen Evangelisti moest genoegen nemen met brons, nadat maar liefst vier van zijn zes sprongen ongel dig waren verklaard. Tweede werd de Hongaarse thuis- springer Laszlo Szlama, die na afloop bekende helemaal niet op concurrentie van Maas te hebben gerekend. En Maas zelf was ook niet be- Marjan Olijslager (links) op weg naar de zilveren medaille op de 60 meter horden. Rechts winnares Oschkenat. paald met hooggespannen verwachtingen naar Buda pest afgereisd. De nieuwe na tionaal recordhouder was de laatste maanden weliswaar goed op dreef, maar het Eu ropese geweld dacht hij nog niet echt aan te kunnen. „Ik had gehoopt op een finale plaats", glunderde de 1.94 meter lange atleet, die eigen lijk ook verzot is op de hink- stapsprong. Dat onderdeel liet de uit Bergen op Zoom afkomstige springer gisteren echter bij nader inzien aan zich voorbijgaan. „Ik ben een beetje geblesseerd", sprak hij berichten over een uit de hand gelopen feestje tegen. Trainer Peter van Wijk mag scherp. Met zijn nationaal re- ter van Wijk, „dat Mellaard de man achter het succes van cord van 16.24 meter is Maas altijd als het grote talent is nog een flink eind verwij- beschouwd en nu breekt hij derd van de door het NOC gestelde eis, die zijn trainer als „belachelijke" omschrijft. Illuster Met Maas worden genoemd. Zij het, dat hun contact geduren de ongeveer vijf maanden per jaar alleen telefonisch is. Via de hot-line geeft Van Wijk wekelijks zijn schema's door aan de leergierige Frans Maas. Samen met ene Tom treedt Maas in de voetsporen Jones, die geen noot kan zin gen maar zich wel oud-Ame rikaans sprintkampioen mag meter jarenlang^ onaantast- noemen, werkt Maas het pro gramma af en de laatste tijd richtte hij zich daarbij vooral op het ver-springen. Van Wijk: „Meestal valt hinkstap- en verspringen niet te combi neren. Maar het is moeilijk om hem in een keuze te advi- maar niet door. Frans Maas is veel meer een slow starter. Die is onderaan begonnen en heeft zich langzaam opge werkt. Zijn techniek was, verspring-record toen ik zeven jaar geleden baar recordhouder is ge weest. Pas vorig jaar tijdens instuifwedstrijden in Amers foort Emiel Mellaard deze barrière, een gevolg met hem begon, heel slecht. Maar die wordt steeds beter en daardoor heeft hij veel zelfvertrouwen gekregen". „Ik bruis ervan", sprak mu ziekliefhebber Maas zelfs. En daardoor deerde het hem weinig dat hij zich onder be labberde omstandigheden Frans Maas kijkt gefixeerd naar het hijsen van de Nederlandse vlag. terwijl Szalma (links) en de lachende Evangelisti toezien. samenwerking tussen Maas had moeten voorbereiden op en Mellaard. In Amersfoort zijn eerste grote succes. De wjutten zij elkaar op tot top- student lichamelijke opvoe- serenTAls hij polsstoV zou prestaties en ook afgelopen ding was dinsdag uit Texas kunnen springen, zou Frans zaterdag vonden de twee (27 graden Celsius) aangeko- een hele goede tienkamper weer steun aan elkaar. Waar- men in Nederland, waar hij zijn. Met de kogel stoot hij van Maas ditmaal overigens tot en met donderdag trainde bijvoorbeeld al 13.40 meter, zo meer profiteerde, want Mell- in regen en wind. De dag aard kwam eergisteren met voor de wedstrijd arriveerde 7.84 slechts tot de vierde hij met de Nederlandse ploeg plaats. Nadat Maas bij zijn in Budapest, en na zijn inspi- laatste sprong de 8.06 meter rerende wandeling begon hij had overbrugd, volgden M zaterdagmiddag aan een uit- M de verrichtingen van de gebreide warming-up. „Ik Spelen in het vooruitzicht concurrenten hand in hand. heb twee keer een ernstige ligt het voor de hand dat de „De Russen steunen elkaar spierscheuring gehad en ook altijd en dat werkt goed", sindsdien begin ik ongeveer verklaarde Mellaard later, een uur vantevoren al met „Ik hoop dat we ook met z'n oefeningen". „Laat hem tweeën naar Seoul kunnen", maar schuiven", zegt Peter aldus Maas. Maar de vraag is van Wijk over zijn nuchtere ten met een beetje bries in de of de springer uit Spijkenisse pupil. „Ik zie hem dit jaar rug haalbaar moet zijn. Voor nog wel tot een topsprong in nog wel 8.20 of misschien wel staat mag worden geacht. 8.30 springen". „Het probleem is", vindt Pe- ROB LANGEVELD uit stand". Ook Maas heeft zijn keus nog niet bepaald. „De combinatie is wel te doen", vindt hij. Maar met de Olympische trotse medaillewinnaar voor het verspringen zal kiezen. Met 8.06 in de hal zit hij im mers maar 4 centimeter af van de limietafstand, die bui hinkstapspringen is de limiet van 17 meter wel heel erg ÏÜRICH De Neder landse tennisploeg heeft let dit weekeinde in Ztl- [ich in het toernooi om de Europese titel voor lan denteams tot de tweede Jlaats gebracht. Na over winningen in de groep te len West-Duitsland (2-1) titelhouder Zwitser- nd (2-1) moest Neder- nd gisteren in de eind- irijd de winst aan choslowakije laten: 2- Menno Oosting en Michiel ichapers verloren hun enkel- Wen tegen respectievelijk 'etr Korda en Milan Srejber, jaarna het overbodig gewor den dubbelspel achterwege ferd gelaten. Tsjechoslowakije fas eerder winnaar van het hoeger als toernooi om de Zoning Gustaafbeker en later (ingscup bekend staande eve nement in 1969, 1979, 1980 en Het winnende team d»ocht een bedrag van 64.000 "lar verdelen, Nederland •eg de helft uitgekeerd. Nederlanders moesten tot in de nacht van zaterdag op zondag knokken voor de fina leplaats. Nadat Oosting een marathonpartij (twee uur en 22 minuten) tegen Roland Stadler had verloren (3-6, 7-6, 4-6) maakte Schapers gelijk te gen Claudio Mezzadri. De Ita liaanse Zwitser was in de eer ste set kansloos (1-6) en hield de Rotterdammer vervolgens bij tot in de tiebreak, die ech ter een prooi werd voor Scha pers (6-7). Het dubbelspel moest toen de beslissing bren gen. Schapers en Huub van Boeckel moesten daarin alle krachten aanspreken om zich Mezzadri en Heinz Günthardt van het lijf te houden (6-1, 6-7, 6-3). In de finale was duidelijk te merken, dat de Nederlanders de avond en nacht daarvoor veel hadden moeten geven. Oosting had weinig in te bren gen tegen de Tsjechoslowaakse Daviscupspeler Petr Korda (3- 6, 4-6). Schapers kwam vervol gens binnen twee weken voor de tweede keer tegenover Mi lan Srejber te staan. Net als in de tweede ronde van Milaan verloor Schapers het „reuzen- duel" (Srejber is met zijn 2,04 meter nog zeven centimeter groter dan Schapers), dit keer met 5-7, 6-7. Voor het eerst dit jaar verloor Schapers een tie break (4-7). Het was de eerste nederlaag van Schapers in Zu rich. Verrassend was, dat de degra datiewedstrijd ging tussen de teams, die als eerste (Zweden) en tweede (West-Duitsland) waren geplaatst. De Zweden, met een B-ploeg, verloren in hun groep beide duels met Tsjechoslowakije en Groot- Brittannië, West-Duitsland (zonder Becker en Jelen) sneu velde tegen Zwitserland en Nederland. De Westduitsers behielden hun plaats in de eerste divisie door met 2-1 te winnen. Hester Witvoet Hester Witvoet is er niet inge- slaagd de eindstrijd van het toernooi in Wichita, gedoteerd met 100.000 dollar, te bereiken. De Nederlandse verloor zater dag in de halve finales in drie sets van de als derde geplaat ste Westduitse Sylvia Hanika. Witvoet won de eerste set met 6-4, maar moest daarna in de twee volgende set haar meef- dere erkennen in de nummer Milan Srejber versperde Nederland de weg naar de titel In het Europa Cuptoernooi. foto: michel euler negentien van de wereldrang lijst: 3-6, 3-6. Door het bereiken van de laat ste vier klom Witvoet richting de 110e positie op de wereld ranglijst. Brenda Schultz, die eerder in het toernooi werd uitgeschakeld door Witvoet, bezet na de goede resultaten van de laatste weken een plaats bij de beste zestig. Steffi Graf heeft het met 200.000 dollar gedoteerde ten nistoernooi van San Antonio gewonnen. In de finale bleef de 18-jarige Westduitse met 6- 4, 6-1 de baas over de Bulgaar se Katarina Malejeva. Het was de 21e toernooizege van Graf, die met 40.000 dollar werd ge honoreerd. In Indian Wells (Californië) haalde de Westduitser Boris Becker de halve finale door de Amerikaan Johan Kriek in twee sets te verslaan: 6-3, 6-4. Sportwereld Volleybal De herenploeg van AMVJ is uitgeschakeld in het nationale bekertoernooi. In de l/8e finales werd giste ren verloren van Orion met 0- 3 (2-15, 11-15, 11-15). Schermen Arwin Kardolus haalde gisteren in Londen tij dens de degenwedstrijden om de Coupe Martini de laatste twaalf. Stefan Ganeff plaatste zich bij de laatste zestien. De Zwitser Michel Poffet werd eerste, voor de Fransman Jean Henry en de Italiaan Marco Pantano. Schieten Jan van Keulen uit Uden is dit weekeinde in Rijssen Nederlands kampioen schieten klein kaliber geweer 12 meter liggend geworden. Hij scoorde 597 punten, zes meer dan het nationale record, dat Piet Goetheer en Wil Stochsen op hun naam hadden staan. Handboogschieten Tiny Reyniers en Lenie Timmer mans hebben gisteren bij de Nederlandse kampioenschap pen handboogschieten indoor nationale records verbeterd. Reyniers schoot van 18 meter 579 punten, Lenie Timmer mans kwam in de sporthal De Maaspoort te Den Bosch tot 1116 punten over de twee se ries van zestig pijlen van 18 en 25 meter. GENT Ronny van Holen heeft zaterdag met zijn overwining in de Omloop Het Volk het geheugen van Belgische wielerliefhebbers opgefrist. De verrassende winst heeft in herinnering gebracht dat de bijna 28-ja- rige een belofte was. Een grote zelfs, getuige zijn we reldkampioenschap bij de junioren in 1977. Van Holen echter liet zich uit het zadel en over het paard tillen en blééf die belofte. Met zijn eerste klassieke overwinning heeft hij tien jaren die te weinig hebben gebracht, niet van zich afge schud. Daarvoor is de Omloop, in weerwil van een indrukwek kende erelijst, een te „kleine" klassieker. De vroegste voorjaarsstrijd van 1988 was ook een te vlakke, te beperkte wedstrijd om de ware lauweren te kunnen zien in het grote bloemstuk dat Van Holen omgehangen kreeg. De profes sionele wielerorganisatie FICP heeft Gent-Gent in de tweede klasse ingedeeld, een taxatie die zaterdag werd waargemaakt. Wanneer de Omloop, zoals vaker in het verleden, een indicatie voor het komende is, zijn er positieve, maar ook duidelijke nega tieve aanwijzingen. Verdwenen lijkt de overmacht van die ene ploeg (Post), die in de aanloop al jaren de gang van het peloton bepaalde. Geko men lijkt de vrees tot initia tief van de ren ners. De nivelle ring van de krachten, die gezien de resul taten in de eer ste maand waar schijnlijk schijnt, werkt verlam mend. In ieder geval in de ope- ningsklassieker van 1988, waar ouderen als Hennie Kuiper en Etienne de Wilde tot de zeldzame dur- fers behoorden en de meeste an deren tot de wachters op het toeval, dat ten slotte de hoofd prijs letterlijk en figuurlijk in de schoot van Van Holen wierp. Sprechen Sie Deutsch GENT Nederlands vijfde profploeg, Zero, stond afgelopen zaterdag met zeven renners aan het vertrek voor de Omloop Het Volk. Jos Alberts werd als enige ge klasseerd, 29e. Toch kwamen de minst betaalde profs een paar keer in het nieuws. Door een vroege ontsnapping van Marco van der Hulst, die het rugnummer van Egbert Schmidt had opgespeld en door de Au straliër Neil Stephens, die voor de Muur van Geraardsbergen met de groep van Hennie Kuiper meedeed. Stephens voerde echter het nummer van Theo Appeldoorn en dat leidde opnieuw tot verwarring. BRT-verslaggever Mare van Lombeek wilde weten wie deze, hem volledig onbekende, „nul-renner" was. Hij vroeg in het Nederlands: „Hoe heet je" en kreeg een onverstaanbaar ant woord. „Sprechen Sie Deutsch was zijn tweede poging, waarna hij ontdekte dat de ondervraagde in het Engels antwoord de. Zijn What's your name kreeg res pons: Neil Stephens. Het probleem was opgelost. De Zero-rij ders werken min of meer in coöperatief verband, waarbij de lasten gezamenlijk gedragen worden, zaterdag gold dat in ze kere zin ook voor de rugnummers. Premiestelsel Blijft natuurlijk de zekerheid dat Roland Swerts, sinds zes weken de ploegleider van Van Holen, in ieder geval bij de winnaar iets heeft losge maakt. Van Holen twijfelde of Florent van Vaerenbergh nog wel een redelijke ploeg op de weg zou kunnen brengen en stapte in januari over. „Voor de helft van het salaris dat Van Vaeren bergh hem had toegezegd", verklaarde Swerts. „Maar wij heb ben een heel aantrekkeUjke premiestelsel om de renners te sti muleren", voegde de nieuwe ploegbaas er aan toe. Dat lokaas prikkelde Van Holen, die de faam heeft opgebouwd een luie renner te zijn. Hij bekende ronduit: „Negentig procent van mijn mogelijkheden inzetten was voor mij het absolute maximum. Daar ben ik dit keer bovenuit gekomen. Minder sala ris is misschien wel goed voor mij. De laatste drie kilometers bleven echter maar duren, er kwam geen einde aan. Ik schrok toen Lammerts er bij kwam, maar het werd een dubbele opluch ting. Ten eerste dat hij alleen was en ten tweede de ontdekking dat hij er zeker zo doorzat als ik, dat gaf mij nieuwe moraal. Je kunt zeggen dat ik het laatste beetje kracht geput heb uit de ze kerheid dat hij ook niet meer kon". De finale was vlak, zoals ook de voorgaande vijf uur, waarin de kleintjes wat mochten spelen en een groep van twaalf iets over de helft van het parkoers, in de Vlaamse Ardennen, even flink aan de bel trok. Kuiper, de grote animator, kreeg steun van Theunisse, Ilegems, Peiper en Frison. De anderen waren slechts meerijders, die zich in weinig onderscheidden van Neil Step hens, de Australiër uit de Zero-ploeg. Het peloton kwam dus terug en in de laatste dertig kilometer waren er zo waar wat ontsnappingen. Van Jacques van der Poel en Stevenhaagen, van Lilholt. De tijdelijke winst van de vluch ters werd echter gestimuleerd door de passiviteit in de volg- groep, die groeide in plaats van slonk in de periode dat op de vluchters jacht gemaakt moest worden. De Wilde kon zijn gezel len en zelfs zijn aanwezige ploegmakkers niet tot extra activiteit stimuleren. Horten en stoten Het was een einde met horten en stoten, met een poging van John Talen, die als enige de vlag van Post probeerde hoog te houden. „Er werd op mij echter wel onmiddellijk gereageerd", verzuchtte Talen, die ook vorig jaar zijn gezicht had laten zien. „Dit keer reed ik echter sterker, maar ik had het nadeel alleen te zijn, terwijl sommige andere ploegen drie man voorin had den. Negen kilometer voor het einde sprong Van Holen. Lilholt en Van der Poel dekten hem. Pas in de laatste minuten maakte Jo han Lammerts de sprong naar de eenzame vluchter. Er werd nauwelijks gereageerd. De angst De Wilde naar voren te bren gen werkte daarvoor te remmend. Lammerts kon het karwei ook niet afmaken. „Ik moest het al leen doen. Ik zat zonder ploegmaten. Van Holen was het eerste doel, toen dat bereikt was, ging de lamp helemaal uit. Ik kon niets meer toen ik bij hem was. Een afmaker ben ik niet, om te winnen moet ik een geweldige vorm hebben. Sprinters kunnen nog wel eens winnen als zij niet op hun best zijn. Ik niet, hoewel ik er toch heel wat aan gedaan heb, de afgelopen winter. Ik vond dat er een eind moest komen aan twee slechte jaren." „Van Holen werd winnaar in Gent", stelde ploegleider Swerts, „omdat hij lid was van de sterkste ploeg. Wij nebben aldoor mannen voorin gehad, tot aan de laatste kilometer. Van Holen kon rekenen op steun van Van der Poel en Roosen. Wanneer het krachtsverschil kleiner wordt tussen de ploegen, telt de werklust zwaar. Die proberen wij te prikkelen door de salarissen niet te hoog op te senroeven, maar door echte prestaties rijk te

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15