Een bedevaart van 25.000 kilometer Bellen en bestellen VAN HUIS UIT SeidócGowant MAANDAG 7 MAART 1988 PAGINA 12 De postorderbe drijven Wehkamp en Neckermann hebben ook voor de komende lente aantal modestijlen gebracht, die met elkaar alle trends vertegen woordi- gen. Kittige korte jurkjes voor lieve snoesjes en zwie rige langere rok ken voor jong en ouder. Wehkamp zocht nogal wat inspiratie in het Wilde Westen. Je ziet de stoere vrouwen in de nim hun paard vastbinden aan een paal. terwijl de leren rafels aan hun jack in de wind wappe ren („Starlights"), maar een bladzij de verder loopt Madame in het wit rond met een broekpak, waar onder alleen maar een appel groene bustier huist. De lakjas is terug en Weh kamp heeft 'm in het blaw witte nopjes voor f199,-. Het is de zogenaamde ..swagger" met verdekte knoops- 1 ui ting. De gids is loodzwaar en met zijn 675 bladzij den. gevuld met veel attractiefs, de r 7 het bekijken waard. Behalve badpak ken (per twee stuks 69,-) in verschillende ma- ste lijnen, sport- kleding en onder- modesets als kleu rige tangaslips (4 stuks f 24,-) kan je 72-delig ser viesgoed, dekens, pannen, zeil, plantenzuilen, bedden en uit- deuksets aan huis bestellen. Neckermann mag er ook zijn met zijn „Ideeën - reld" modekleurdes of lief gebloemde driestrokenrokjes vanaf f69,95, su per voor allen die graag met flad- derrokjes lopen. Een soepele zwar te nappa jurk met open rugvenster tot de taille komt op f499.- en een tweedelige jersey streepjapon in blauw/wit kost f199,-. Telefo nisch bestellen en het gezin kan ste bikini's (bo vendeel en slip apart te kopen), poloshirts in de navy-look of „Lady Charme"- outfit met gebreid vest over panta lon met streep- bloes. Achterin de gids staat de rest: van foto-album tot Black Trini tron Beeldbuis... De postorderbe drijven zorgen dat de consument niet hoeft achter te lopen... TINY FRANCIS Wehkamp zomercollectie: wijde rok met kant en broderie ge combineerd met een cognackleurig leren jasje (ook in zwart). Rechts: broderiejurk met katoenen doorknooprok in streep- dessin samen met een Levi jack. ^esteltel. 05230-22322. Dat verlangen. Dat ver langen om te vertrekken uit een bestaan dat niet echt treurig is, maar ook niet echt leuk, en waarin alle dagen op elkaar lij ken. Huis en haard ver kopen, baan opzeggen en weg! Weg, weg, weg! - het geeft niet waar heen. Maar dan rijzen weer de vragen. Hoe moet het verder, wan neer over een jaar, an derhalf jaar, de laatste traveller's cheque is ver zilverd? Wat te doen in geval van een gebroken been? Zal op den duur toch niet de eenzaamheid toeslaan? En dan wijkt het verlangen weer - een poosje. Bij de 51-jarige Francisco Montero Calvache, uit Gra nada in Zuid-Spanje, werd de zwerf-drift twee jaar geleden zó hevig - er was geen hou den meer, hij móest eenvou dig gaan. Nu onderscheidt Francisco zich van de meeste andere zwerflustigen doordat hij tegelijkertijd zeer reli gieus is. Dit bracht hem op het idee om niet zomaar op stap te gaan, maar een pel grimstocht te ondernemen. Een voettocht naar het le vende symbool zelf vrede en gerechtigheid: Moe der Teresa in Calcutta. Fran cisco liet zich zwart op wit als pelgrim registreren, bond zijn rugzak om en ging aan de wandel. Richting India, maar wel langs omwegen. De pelgrimstocht van het leven verloopt immers ook niet in één rechte lijn. Via Portugal, Spanje, Frank rijk, Luxemburg en België wandelde Francisco een maand geleden de Neder landse grens over. Afgelopen week passeerde hij Den Haag en Leiden, en als alles goed is gegaan moet hij inmiddels in Amsterdam zijn aangeko men. Met zijn rugzak en met het geplastificeerde bord dat over die rugzak heenhangt en waarop in het Engels te lezen staat: „Ik ben de pel grim van de vrede. Ik loop door heel Europa heen naar Calcutta (India). 25.000 km.of 50 miljoen stappen. Voor de Directeur Francisco Montero Calvache, zeldzaam goedlachs, en zich verstaanbaar makend in een mengelmoes van Spaans, Ita liaans, Frans en gebarentaal: „In Granada was ik directeur van een meubelfabriek. Al tijd bezig met geld verdienen. Mama mia, wat was ik mate rialistisch. Beaucoup beau- coup materialista! Maar onge lukkig! Sinds ik pelgrim ben, bezit ik niets meer. Geen cent. Maar tegelijkertijd is de hele wereld van mij. De we gen waarover ik loop, de brug waaronder ik slaap. heel de wereld is van mij. Ik ben totaal gelukkig. Total- mente, totalmente!" Burgelijke types die Francis co voor het eerst ontmoeten, zouden hem allicht kunnen verslijten voor een eenvoudi ge dakloze. Voorzien van een rommelige baard, een gebit waarin drie tanden ontbre ken en een bril waarvan één glas het heeft begeven, lijkt hij zo te zijn weggelopen uit een kerst-documentaire over het probleem van de zwer vers. Mocht dit misverstand optreden, dan kan Francisco het onmiddellijk weerleggen. Uit een dossier met vele tien tallen geloofsbrieven, die zijn gesigneerd door geestelijken, Spaanse consuls en vredes activisten, blijkt ondubbel zinnig dat hij bezig is met de langste Vredesmars allertij- den. Zo bevestigt bijvoorbeeld de algemeen secretaris van Pax Christi Vlaanderen dat „Francisco Montero Calvache als pelgrim voor de vrede al uw waardering verdient". Volgt een uiteenzetting van Francisco Montero Calvache, voormalig directeur van een meubelfabriek te Granada: „Mama mia, wat was ik materialistisch". FOTO: CEES VERKERK de gedragscode waaraan Francisco zich als pelgrim vrijwillig heeft onderworpen. Centraal daarin staat zijn be lofte dat hij zich slechts lo pend zal voortbewegen. Ten zij, aldus het document, er sprake is van overmacht. In geval van overmacht mag hij trein, bus vliegtuig of een an der vervoermiddel pakken. En wanneer er nu precies sprake is van overmacht? „Bij regen, sneeuw, groot on weer, oorlog, politieke con flicten of terrorisme", aldus het document. „Of als de doorgang door een land on mogelijk is". En ook bij „ziekte, ongeluk of noodlot van een familielid". Terwijl voorts als aparte categorie van force majeure wordt ver meld: de wens „om een toe-- ristische plaats te leren ken nen die niet op de route ligt". Een gemis Zwervers dragen meestal een gemis, een tekort, een ver driet met zich mee. Zo ook Francisco. Zijn echtgenote, vertelt hij spontaan, was door zorgen aan de drank geraakt en wel in die mate dat ze er uiteindelijk aan overleden is. Dat was in 1980. Sindsdien is zijn verlangen om weg te gaan almaar sterker gewor den, totdat het uiteindelijk dus onhoudbaar werd. „Op 1 januari 1986 ben ik uit Granada vertrokken voor een voetreis naar Rome, waar ik de Heilige Vader «ii dens een algemene audiëntie de hand heb mogen drukken. Daarna ben ik naar huis te ruggekeerd. Om kort daarna opnieuw te vertrekken, maar nu voor mijn eigenlijke pel grimage - naar Calcutta. Omdat ik geen geld heb, leef ik van wat de mensen me willen geven. Soms word ik heel gastvrij onthaald. Krijg ik een bed en een heerlijke maaltijd. Maar vooral in Spanje en Frankrijk heb ik vaak buiten geslapen. Op een bouwplaats, in een park, op een kerkhof - ik heb een piepklein tentje en aan een paar vierkante meter heb ik voldoende om dat op te zet ten. Op zo'n kerkhof doen zich soms heel vreemde ont moetingen voor. Ik herinner me een kerkhof in noord- Spanje waar ik 's nacht in het stikdonker geritsel en ge fluister hoor. Politie?, denk ik. Junks? Na een tijdje ga ik poolshoogte nemen. En breek bijna mijn benen over twee gelieven. Mama mia, ik schrik me lam. Maar zij ook! En ze zetten me het toch op een lopen! Ze moeten ge dacht hebben dat ze betrapt waren door de duivel zelf", aldus Francisco, die bij deze herinnering haast de hik krijgt van het lachen. Wilde nachten zijn er voor hemzelf trouwens niet meer bij, voegt hij er met een goed gemutste knipoog aan toe. Hij pakt zijn gedragscode er nog eens bij en wijst de paragra fen aan waaruit blijkt dat hij niet alleen afziet van geme chaniseerd vervoer, maar ook van „schandalen, drink gelagen etc.". Voorts belooft hij in zijn code dat hij de naaste „niet seksueel zal be naderen". Dat laatste valt niet altijd mee. Vertellend over zijn vele ontmoetingen in de loop van de afgelopen twee jaar, ziet Francisco nog die Itali aanse voor zich, die schitte rende bambina, die het hele maal zag zitten om met hem mee te lopen naar Calcutta. „Nee meisje, heb ik gezegd, dat gaat niet". 'Maar waarom dan niet?' „Daarom niet". 'Hoezo: daarom niet?' „Nou, als je het echt wilt we ten: omdat we dan niet met zijn tweeën, maar met met zijn drieën en misschien wel met zijn vieren in Calcutta aankomen!" Puur plezier Francisco Montero Calvache slaat zich van puur plezier op de dijen - zoals hij eigenlijk voortdurend doet. Voor- of tegenspoed, zijn humeur is altijd uitstekend. En dat komt, weet hij, doordat hij zich nimmer zorgen over de dag van morgen maakt. Ve- trouwend op, zoals hij dat noemt, „zijn Chef in de he mel". Inderdaad lijkt die Chef door de bank genomen heel goed voor hem te zorgen. Er zijn natuurlijk de nachten die hij in een verlaten schuur of op een begraafplaats moet door brengen. maar heeft hij een maal onderdak, dan rolt hij veelal van het ene gastvrije huis het andere binnen. Ie dereen kent immers wel een familielid of een vriend 20 kilometer verderop die Fran cisco óók wel een nachtje, te slapen kan hebben. Zo kwam de Spaanse pelgrim via via aan het adres van pater Goossens aan de Haagse Sta- tenlaan. Pater Goossens baande de weg naar een nachtje slapen bij pater Van Vliet aan de Leidse Plantage. En die wist ook weer iemand - op de lange weg naar Cal- Hoe die route nu verder loopt? Vanuit Amsterdam, is de bedoeling, richting Utrecht. Dan via Arnhem, Assen, Groningen en Win schoten naar Oslo en Stock holm. Vanuit Zweden terug naar West-Duitsland. Vervol gens Oostenrijk door, Joego slavië, Bulgarije, Turkije, een stukje Sovjetunie, dan de Kaspische Zee oversteken en via Pakistan naar India. „Voorjaar 1991 is Calcutta in zicht", weet Francisco. Dat verlangen. Dat verlan gen om afscheid te nemen van de sleur. Huis en haard en baan te verlaten, de ein der tegemoet. Het lijkt ris kant. Maar als pelgrim, onder Zijn hoede en in dienst van de vrede, moet het te doen WILLEM SCHEER Kunstmatige besmetting Slecht nieuws uit Rotterdam. Tus sen 2 november 1987 en 21 januari 1988 zijn 177 vrouwen bij een rea geerbuisbevruchting besmet ge raakt met het hepatitis-B-virus. Bij negentien van hen zijn de sympto men ook geconstateerd- Het com- mentVr van Diikzigt is tot nu toe zuinig: de kweekvloeistof voor de bevruchte eicelletjes zou met het virus besmet zijn geraakt en ver der is de zaak nog „in onderzoek". Besmetting met hepatitis-B is al leen mogelijk als besmette stof rechtstreeks in de bloedbaan komt. Vandaar dat het virus bijna uit sluitend circuleert in bepaalde risi cogroepen: spuiters (vuile naal den), homoseksuelen die anaal contact plegen, iedereen die be roepsmatig vaak met bloëd en li chaamsvloeistoffen omgaat zoals dokters, verpleegkundigen en la boranten. Ook kunnen vrouwen de ziekte overdragen aan hun on geboren kind, omdat het virus, zo als ook nu is gebleken, de placen ta-barrière kan doorkruisen. Voor bloedbanken was het hepati- tis-B-virus lange tijd een ramp. Een besmette donatie kon hectoli ters bloed tegelijk besmetten. Van daar dat het Rode Kruis al jaren lang donors op hepatitis-B contro leert, en - in dit geval belangrijk - hun bloed in uiterst kleine hoe veelheden (batches) tegelijk ver werkt. Een deskundige van het Radboudziekenhuis, die vanwege het voorlopige van zijn commen taar anoniem wil blijven: „Er zijn twee dingen die mij verbazen. Normaal is dat dergelijke kweek- vloeistoffen telkens op steriliteit worden gecontroleerd, dus ook op de aanwezigheid van het hepatitis- B-virus. En verder: het is gebrui kelijk om dergelijke vloeistoffen telkens opnieuw aan te maken. Dat in Rotterdam maandenlang hetzelfde spul is gebruikt vind ik erg vreemd. Daardoor heeft de be smetting zo'n omvang kunnen aannemen". Ontkleurd Hepatitis-B is, anders dan zijn on schuldige broertje hepatitis-A, een ernstige ziekte. Zes tot zeven we ken na de besmetting kondigen slechte eetlust, tegenzin in vet voedsel, vermoeidheid en misse lijkheid een ontsteking van de le vercellen aan. Doordat de gal- kleurstof door de opgeblazen en ontstoken cellen niet meer nor maal naar de darm kan afvloeien verdwijnt de overmaat van die kleurstof in het bloed. Gevolg: de ontlasting raakt ontkleurd, huid en oogwit worden geel en de urine ziet er uit als oud bruin bier. Meestal gaat de ziekte vanzelf over, maar in enkele gevallen wordt hepatitis chronisch en kan de lever dodelijk verbindweefse len. Een paar jaar geleden is ook geble ken dat je na het doormaken van de ziekte een veel grotere kans hebt op het krijgen van primair le- vercelcarcinoom. Wat heeft dat voor consequenties voor de 1771 vrouwen van Diikzigt? Als de zwangerschap al doorgaat, dan is de kans groot dat ook hun kind met het virus is besmet. Inenten helpt niet meer, omdat het virus zich onbereikbaar voor het vaccin in de cellen heeft verschanst. Wat wel enigszins kan helpen zijn an tistoffen die bereid zijn uit het bloed van hepatitis-B-patiënten. Dijkzigt meldde dat alle vrouwen al met dit immunoglobuline' zijn ingeënt. Maar hoe effectief dat is moet de tijd nog leren want de in cubatietijd van hepatitis-B, dus de tijd tussen besmetting en uitbre ken van de ziekte, bedraagt 60 tot 240 dagen. Een invriestoestel zoals gebruikt bij de kunstmatige be vruchting. Bij het be vruchtingsproces is in de kweekvloeis- toef de hepatitis-be- smetting ontstaan. FOTO: ARCHIEF f J* Set door Mn Forctnllt-Vin Rottum Verketteren ijk t dat wij niet uit eikaars a<ncb J --- (en Het woord ketter heeft mij altijd een akelige klanA- gehad. Ik denk dat ik het jaren niet meer gebruik. Misschien omdat ik, evenai. vele andere gelovigen, niet op de eerste plaats zit uit t pluizen of iemand van mijl jt geloofsgenoten wel rechtzinnig in de leer is', veeleer of we samen op z< kunnen gaan naar de weg van het heil. 1 Verketteren vind ik dus oiber een naar begrip. Helaas ko^ ik het nogal eens tegen. "W( Verketteren doet iemand ee ander als hij hem uitkrijt, I1 t( aan de kaak stelt, heftig veroordeelt om zijn ef> opvattingen. Voor mijn b gevoel is dat liefdeloos. En £>te hoge mate onchristelijk. f^e Als je in de openbaarheid p u treedt, je mening regelmatiï 1 in de krant verkondigt bijvoorbeeld, moet je er rekening mée houden dat bekritiseerd wordt. Dat is pPe een goede zaak. Een journalist is daar natuurlijk) op verdacht. Hij kan er zijn voordeel mee doen. Teruggefloten worden betekent: je bezinnen op cftj0 plaats waarop je behoort t&e£l staan. Kritiseren is iets anders da\ verketteren. Ik heb eind januari op deze plaats verslfc uitgebracht van de voordracht door emeritus,- I bisschop Bluyssen in Twenty Daarover heb ik mijn vreugde uitgesproken. Dezè SP ontmoeting is een bemoedigende, hartverwarmende en gelovige ervaring geworde maar sommige reacties lezers gaven blijk van ontstemdheid. Ik denk dat we op het verkeerde pad zijn als r.k: elb gelovigen elkaar verketterd vanwege verdeelde meningen. Ik wil er hier nogmaals van getuigen dat het als mijn opdracht i voorzover het mogelijk is óók vanaf deze plek, het voorbeeld van Monseigneu^ Bluyssen te volgen: altijd weer trachten een brug te slaan naar de anderen. En dat zijn dan zowel de anderen in mijn geloof als die daarbuiten staan. Hoe moeilijk het soms ook i hoe na me het vuur wel eei aan de schenen wordt gelegd. Als tegenstrevers bijvoorbeeld spreken over „een zekere Al f rink" e daarmee kwetsen. Ik heb van een bijbelkundj en< geleerd dat in de vroegste lt' kerkgeschiedenis ook niet iedereen even gelijkgezind gebleken en dat de heilige apostelen Petrus en Paul us eens behoorlijk met elkaar de clinch hebben gelegen. Zoiets troost mij dan beetje. Nietwaar, de Kerk ook daérvan blijkbaar niet omvergewaaid. Ik volg dus 1 vooralsnog graag het spoor van de bruggenbouwer Bluyssen. Laat mij maar steen na steen aansjouwen 1 voor de brug naar de „andersdenkenden" onder mijn geloofsgenoten binnei de kerkprovincie Nederlan k Dat gaat dan momenteel weliswaar wat moeizaam, maar onmogelijk is het not 'e altijd niet. Er gebeurt immers bij al dat bouwen aan de basis heel wat goed c Ik ontmoet voortdurend mensen die „er nog altijd geloven". Die het met elka lul0 blijven oppakken èn het m 'se elkaar uithouden bovendie zlJn Is het geen verkwikkende gedachte dat we, allemaal kinderen van één Vader, zoveel van elkaar verschillen, maar dat ook gerust mogen! Bouwen blijven we dus. En voorlop zie ik er helemaal geen he in, te trachten privébrugge aan te leggen richting Rom: Als me iets getroffen heeft ^re( de toespraak van Bluyssen F dan is het dat deze genuanceerd en alles behal drammerig was. Enige weken geleden hebben we de zondagse eucharistieviering in onze kerk gezongen: „Dat iltnu uitval, dat wij allen, zo zwa ,a en droevig als wij zijn, nie uit eikaars genade vallen... Ik neurie het al weken na. tzij plac

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12