fyidóa ©omo/nt Coalitie verdeeld over plan nieuwe ziektewet finale his wa 2 5 In de klas Kennis co Ex-Beatles weer samen? 3 13 15 O) j*: &EEN TV-BEELDEN WK SCHAATSEN Goud voor Lubbers Paramaribo onderhandelt over lot vluchtelingen Ijsafzetting op motoren oorzaak Franse vliegramp VANDAAG 1MB Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59permm. Zaterdag 5 maart 1988 Wisselend bewolkt en enkele winterse buien. Middagtempe- ratuur omstreeks 5 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtige, noordwestenwind. Zon op: 7.14 uur, onder: 18.29 uur. Hoogwa ter Scheveningen: 4.51 en 16.59 uur. Laagwater: 0.23 en 12.41 uur. Zie pagina 8 wmmm ILVERSUM Studio Sport heeft met de diverse Russische i'Stanties geen overeenstemming kunnen bereiken over uit- ending van de wereldtitelstrijd schaatsen dit weekeinde in lma Ata. De NOS heeft gisteren naarstig gezocht naar een oedkopere oplossing dan de aanbieding van TSS Moskou aan jrovisie, waarbij de NOS 720.000 gulden aan lijnkosten zou :bben moeten betalen. De andere mogelijkheden hadden et de instemming van de Russische instanties, waarna de DS afzag van uitzending van het evenement. Schaatsmin- »nd Nederland blijft dus verstoken van televisiebeelden van tt wereldkampioenschap. de Studio Sport-uitzending van vanmiddag zijn tussen .30 uur en 17.15 uur beelden te zien van Omloop Het Volk), EK indoor atletiek in Boedapest en de NK zwemmen in runen. Volgende week woensdag brengt Studio Sport tussen ;00 en 23.55 uur een samenvatting van de eerder die dag Speelde voetbalwedstrijd Young Boys-Ajax. Bij alcoholmisbruik eerder rijbewijs kwijt DEN HAAG De politie zal in de toekomst in veel meer gevallen kunnen overgaan tot invordering van het rijbe wijs in het kader van een krachtiger bestrijding van het rijden onder invloed van alcohol. Ook zal het rijbewijs in afwachting van de berech ting in meer gevallen kun nen worden ingehouden. Be stuurders die weigeren mee te werken aan de verplichte ademanalyse of bloedproef en bestuurders bij wie een adem-alcoholgehalte van meer dan 570 microgram per liter gemeten wordt, kunnen verplicht worden huri rijbe wijs in te leveren. Politie Antillen weet zich geen raad met paspoorten illegalen PHILIPSBURG De Antilliaanse politie zit opgescheept met naar schatting 800 paspoorten die het afgelopen jaar bij aankomst van vreemdelingen werden ingenomen en vervolgens nooit meer zijn De politie op Sint Maarten maakte gisteren bekend dat ruim zeshonderd van paspoorten bewaard worden in gro te kartonnen dozen. De politie op Curacao heeft naar schatting tweehonderd niet opgehaalde reisdocumenten. Het gaat op beide eilanden voornamelijk om paspoorten van personen uit de Dominicaanse Republiek terwijl een klein aantal afkomstig is van andere Caribische eilanden en Colombia. Aangenomen wordt dat de bezoekers zijn ondergedoken in de illegaliteit of zijn doorgereisd naar naburige eilanden die deels Amerikaans grondgebied zijn. Spanje legt roken aan banden MADRID Spanje, het land dat meer dan drie eeuwen ge leden tabak aan de wereld schonk, gaat het roken sterk aan banden leggen. De rege ring in Madrid vaardigde gis teren een decreet uit waarin roken in openbare gebouwen, liften en ziekenhuizen wordt verboden en de verkoop van rookwaren aan personen on der de 16 strafbaar wordt. In juridische uitspraken zal het recht van niet-rokers op scho ne lucht voorgaan op het recht van de roker op uitoefening van zijn verslaving, zo is be kend gemaakt. Het verbod treedt in juli in werking. BANKCRISIS IN PANAMA PANAMA-STAD Alle banken in Pa nama hebben op last van de Nationale Bank hun deuren voor het massaal toe gestroomde publiek moeten sluiten. Deze bijzondere maatregel was het directe ge volg van de bevriezing van de Panamese tegoeden in de VS, waardoor er onvol doende dollars meer beschikbaar waren voor verrekening onder de banken. Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken maakte bekend dat tot de be vriezing van de tegoeden was besloten op verzoek van de afgezette president Delvalle. Via de boycot tracht de rege ring Reagan de in ongenade gevallen ge neraal Noriega van Panama tot aftreden te dwingen en Delvalle weer in het zadel te helpen. DEN HAAG Het CDA is tamelijk tevre den en de VVD nogal gepikeerd over de mon delinge toelichting van premier Lubbers op het definitieve kabinets standpunt over het nieuwe stelsel van volksgezondheid, zoals is voorgesteld door de commissie-Dekker. Twistpunt tussen de coali tiepartners is de hoogte van het vaste bedrag voor basis- en aanvullende verzekering dat voorlopig is vastgesteld op circa twintig procent. Volgens VVD-Kamerlid Nijhuis maakt deze opzet de ziektekostenverzekering juist meer inkomensafhan kelijk. CDA-woordvoerder Tuinstra sprak daarentegen van een „hele goede bena dering". De PvdA meent dat vooral de lagere inko mens de dupe worden van het plan. Premier Lubbers erkende gisteravond na het kabi netsberaad dat de nieuwe opzet forse gevolgen heeft voor de besteedbare inko mens. Vooral gezinnen met kinderen gaan er op achter uit. VVD en CDA zijn het er over eens dat voor deze groep bij wijze van compen satie de kinderbijslag ver hoogd moet worden. Ander zijds profiteren volgens Lubbers met name zelfstan digen en bejaarden van de nieuwe regeling, die in 1992 ingevoerd moet zijn. De Tweede Kamer moet nu gaan beslissen hoe de her vorming van de ziektekos tenverzekering er uiteinde lijk uit gaat zien. Volgens de voorstellen-Dekker zou 85 procent van de gezond heidszorg gedekt moeten worden door de basisverze kering, die onder meer de ziekenhuiskosten, kosten voor de specialist en thuis zorg dekt. De rest (onder meer tandartskosten, medi- cijnkosten en fysiotherapie) valt onder een aanvullende verzekering, die elke bur ger zelf moet afsluiten. De verzekeraars mogen in principe niemand weigeren, maar kunnen wel ieder voor zich de hoogte van de nominale premie vaststel len. Volgens Lubbers wordt hierdoor de concurrentie voldoende gewaarborgd. Na afloop van het kabinetsbe raad noemde de premier de vijftien procent aanvullen de verzekering „te groot, te fors". In geld gemeten zou het gaan om een bedrag van 6,6 miljard gulden per jaar. Het kabinet stelt de Kamer nu voor om ergens tussen 5,6 en 6,6 miljard gulden uit te komen. Pagina 3: „Plan Dekker i slecht medicijn" Premier Lubbers lacht zich een kriek en schaatskoningin Yvonne van Gennip heeft er duidelijk ook schik in. Gisteren wilde Yvonne de premier tijdens een ontvangst op het Catshuis onverwachts één van haar drie gouden medailles omhangen. Lubbers maakte nog enige afwerende bewegingen, maar uiteindelijk moest hij er toch aan geloven. FOTO: ANP reneraal leemt ontslag oor affaire Waldheim rENEN De controver- rond president Kurt faldheim laat ook het ostenrijkse leger niet on- eroerd. Eén van de vijf eneraals die Oostenrijk eeft, Karl Schaffer (58), eeft naar aanleiding van e affaire Waldheim zijn atslag ingediend. :haffer, directeur van de mi- taire academie in Oostenrijk, ilde het citaat „historici zijn een moraal-apostelen" ver- 'ijderen uit een voorlichtings- lm over de Anschluss van Deze zin, aldus Schaffer, >u indirect verwijzen naar de ttnmissie van historici die in jn eindrapport over Wald- (eim wèl een moreel oordeel elde. De generaal vreesde dat ongecensureerde film twee- lalt in het leger zou zaaien, iaar minister van defensie öbert Lichal, een conserva- ef die achter Waldheim staat, and er op dat de zinsnede in e video gehandhaafd blijft, olgens het dagblad Neue Ar- eiterzeitung besloot Schaffer [aarop zijn toevlucht te nemen tot het laatste middel dat een "icier ter beschikking staat". PARAMARIBO Een offi ciële delegatie is deze week uit Paramaribo afgereisd naar St Laurent in Frans Guyana om te onderhandelen over de te rugkeer van Surinaamse vluchtelingen. De onderhan delingen duurden gisteravond (ADVERTENTIE) laat nog voort, zo is gister avond bevestigd door een woordvoerster van de prefec tuur in St Laurent. De missie was tot dusverre ge heim gehouden om het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk niet te provoceren. Naar verluidt wordt sedert woensdag niet alleen met de autoriteiten van Frans Guyana gepraat, maar ook met verte genwoordigers van de circa 9000 vluchtelingen. Voor Suriname worden de be sprekingen geleid door oud minister Frank Essed twee artsen en een ambtenaar van het ministerie van buitenland se zaken. In eerste instantie zou de delegatie de problemen van de vluchtelingen willen inventariseren. Na terugkomst dient de delegatie de Suri naamse regering advies uit te brengen over het opzetten van een remigratie-beleid voor de vluchtelingen. Sedert de verkiezingen in Su riname zijn nog geen recht streekse besprekingen op gang gekomen tussen het Jungle Commando en de regering, hoewel van beide zijden de be reidheid hiertoe is uitgespro ken. Gendarmes zochten gistermiddag in een besneeuwd landschap tussen de wrakstukken naar de zwarte doos van de verongelukte F-27. FOTO: AP (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van transportzaken heeft een juridisch en een technisch on derzoek gelast naar de oorzaak van het ongeluk gisteren met de Fokker-27 (type Fairchild) van de maatschappij TAT. Blijkens een eerste evaluatie was ijsafzetting op de motoren vermoedelijk de oorzaak van de ramp, waarbij alle 22 inzit tenden om het leven kwamen. De piloot circelde in zeer slecht weer rond, wachtend op toestemming op het vliegveld Orly bij Parijs te landen. Vlak voor het toestel van het radar scherm verdween meldde hij dat de twee motoren „bevro ren" waren. Naar verluidt heeft de piloot nog getracht een noodlanding te maken, maar raakte hij daarbij van wege het slechte zicht een elektriciteitsmast, waarbij het toestel explodeerde. Tussen de over vele honder den meters verspreide brok stukken hebben gendarmes en militairen inmiddels de „zwar te doos" gevonden. Of de daar in opgeslagen vluchtgegevens nog kunnen worden onder zocht is onzeker, want de doos is ernstig beschadigd. Een ste- wardes, die gisterochtend dienst zou hebben gehad in het rampvliegtuig ontsnapte aan het ongeluk omdat haar wek ker niet afliep. Toen ze zich te laat op haar werk meldde hoorde ze wat er was gebeurd. Ringo Starr (met bril) en George Harrison spraken gisteren over een eventuele Beatles-reunie. FOTO: AP LONDEN Ex-Beatles' gita rist George Harrison en drum mer Ringo Starr, die van avond te gast zijn in „Aspel Company", de praatshow van het commerciële televisie-sta tion Angelia, hebben beiden verklaard dat de mogelijkheid van een Betales-reunie niet onmogelijk is. George Harri son, liet in de gisteren opgeno men show weten, dat de slech te relatie met bassist Paul McCartney verleden tijd is. Hij sloot daarom niet uit dat ze in de toekomst een keer met z'n drieën het podium zullen de len. George Harrison deed dat vo rig jaar al met Ringo Starr tij dens „The Prince's Trust Aan deze liefdadigheidsshow vanuit het Wembley Stadium in Londen, deden ook arties ten zoals Eric Clapton, en Phil Collins mee. Harrison speelde het oude Beatles-nummer „Here Comes The Sun" en moest naderhand vaststellen dat hij het geven van concer ten de afgelopen jaren wel had gemist. „Maar ik voel er wei nig voor om een uitgebreide tournee van een aantal maan den te doen. Daar ben ik te oud voor". Het tweetal gaat in de show behalve op de dood van John Lennon ook dieper in op het uiteengaan van The Beatles en de vele ruzies die volgden. Ja ren was het viertal verwik keld in allerlei rechtzaken, die de ene ex-Beatle tegen de an deren had aangespannen. George: „Lang heb ik niet over The Beatles willen pra ten, zelfs niet nadenken, zo ziek was ik van het hele ge beuren. Het heeft heel veel tijd gekost, maar tijd heelt alle wonden. De meeste problemen zijn nu opgelost en als ik te rugkijk, kan ik er alleen nog maar om lachen". 28 PAGINA'S Moskou geeft statistieken kerken vrij Van vinnig bootje tot snelheidskreng Ria Beckers geeft zich nog niet gewonnen Super Tuesday: Veldslag om kiezersgunst in VS f Leids molenmuseum De Valk moet meer bezoekers trekken Veel bezwaren tegen Sassenhelms bestemmingsplan Jagtust Relatiebemiddeling, een beproefde manier om aan een partner te komen. Cry Freedom en het geloof in de overwinning van de menselijke geest. De kortlopende staatsleningen: een angstaanjagend probleem voor de toekomst. Kosmisch ei pronkstuk op paaseieren- tentoonstelling. De krant hoort niet alleen in de huiskamer, in het café, in het restaurant, bij de dokter, bij de tand arts, in de leeszaal, in de trein, in de wachtkamer en bij de kapper, maar ook in de klas. Dat wordt de scholieren en de leraren volgende week landelijk weer eens flink onder de neus gewreven, als de na tionale krant-in-de-klas-week wordt gehouden. Ner gens anders ter wereld vind je immers zoveel actue le geschiedenislessen bij elkaar als juist in de krant. En om te bevorderen, dat leerlingen het dag blad meer ter hand gaan nemen, volgt er ook nog een krantepaginawedstrijd op. Met de bedoeling, dat de scholieren straks de Leidse Courant niet al leen keurig bezorgen, maar hem ook grondig gaan lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1